Sari la conținut

Marsul motociclistilor organizat de Autoshow


cristioffice
 Share

Postări Recomandate

Probabil, dar daca pentru prima data o revista moto s-a ocupat de chestia asta, fie si in cateva randuri la fiecare editie, cred ca putem face si noi ceva in sensul asta. Consider ca e gresita abordarea "castiga popularitate pe carca noastra". Castiga ambele parti mai degraba si nu pierde nici una. Asa ca ne vedem duminica! :rolleyes:

 

Paul, in situatia actuala, orice fel de manifestare venita din partea oricarei reviste/librarii/anticariat...e mai mult decat utila...restul au spus baietii de mai sus...

cu atat mai mult cu cat vine din partea unei REVISTE AUTO!!! exact AUTOmobilistilor ne chinuim noi sa le schimbam un pic "vederile"

e usor sa arunci cu rahat da e mult mai greu sa faci ceva constructiv

 

Probabil sunt beneficii de ambele parti, asta nu inseamna ca nu pot sa am o parere (dupa unii parerea proprie inseamna a arunca cu rahat).

Nu face nimeni nimic asa de dragul comunitatii moto fara a obtine beneficii serioase.

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ba, ce va flambati atata? Zici ca sunteti niste virgine care au vazut pentru prima data... motocicleta. Da sunt pervers si ma mandresc cu asta! :rolleyes:

Mie oricum asta cu plansul pe la televiziuni ca nu suntem vazuti in trafic mi se pare jenibil. Intai si intai invatati sa va faceti vazuti. Si nu ma refer la tobe si xenoane...

As face un mars in care sa ne cerem scuze ca mergem cu peste suta in oras, ca ne bagam ca tampitii printre masinile in mers, ca depasim pe dreapta si abia pe urma unul in care sa plang ca nu ma vad automobilistii.

Considera atunci ca marsul este pentru acei 2, 3 motoristi care merg linistit si pe care soferu' neatent si care nu stie sa se asigure cum trebuie ii acroseaza in trafic, nu le acorda prioritate etc. Au fost mai mult de 2, 3 cazuri din pacate. Despre mobristii care merg ,se baga aiurea si forteaza nota bunului simt ar trebui sa scrie in revistele de profil moto, nu in presa auto. E alta discutie oricum.

 

Probabil sunt beneficii de ambele parti, asta nu inseamna ca nu pot sa am o parere.

Nici nu am contestat lucrul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Considera atunci ca marsul este pentru acei 2, 3 motoristi care merg linistit si pe care soferu' neatent si care nu stie sa se asigure cum trebuie ii acroseaza in trafic, nu le acorda prioritate etc. Au fost mai mult de 2, 3 cazuri din pacate. Despre mobristii care merg ,se baga aiurea si forteaza nota bunului simt ar trebui sa scrie in revistele de profil moto, nu in presa auto. E alta discutie oricum.

 

 

Nici nu am contestat lucrul asta.

 

Stiu ca sunt mai multi. Nu zic ca eu as fi unul dintre ei. Dar macar nu pish ochii pe aici...

Nu este o lume perfecta in care sa spui ca de vina este ori motociclistul, ori soferul. Dar ne victimizam de zici ca suntem cel putin Ioana D'arc (si nu ma refer la arcul de triumph :rolleyes: ). Si, cand e mult prea evident ca mobristul e de vina, se gasesc 2-3... useri, care sa devina penibili. Iar restul ori ii baga pe scuteristi la inaintare, ori injura mortul, ori... Pentru astia sa ma curvasaresc eu? Pfff.

Las' sa fiti voi 1999 de participanti, fara mine :laugh:

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt mai multi. Nu zic ca eu as fi unul dintre ei. Dar macar nu pish ochii pe aici...

Nu este o lume perfecta in care sa spui ca de vina este ori motociclistul, ori soferul. Dar ne victimizam de zici ca suntem cel putin Ioana D'arc (si nu ma refer la arcul de triumph :rolleyes: ). Si, cand e mult prea evident ca mobristul e de vina, se gasesc 2-3... useri, care sa devina penibili. Iar restul ori ii baga pe scuteristi la inaintare, ori injura mortul, ori... Pentru astia sa ma curvasaresc eu? Pfff.

 

 

f adevarat, si mie mi se ia de orice fel de actiune cand vezi "racerii" in actiune pe strazi ...dar...asa a fost, asa e, si asa o sa fie, cu toate astea poate realizeaza si automobilistii ca nu toti "astia cu motoare" sunt teribilisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ultimul mars la care am luat parte solicitam "respect in trafic"din partea celor pe 4 roti! Si ma uitam la cei care cer acest respect..ei bine, multi nu-l merita!

Dar , sperand intr-o comunitate moto mai buna, mai unita, mai constienta de valoarea unei vieti de om, noi -grupul Crangasi&Grivita& 1Mai - vom participa la marsul de duminica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUTOSHOW, cea mai rapidă revistă de maÂşini, a ajuns la finalul campaniei de responsabilizare pentru siguranța motocicliÂştilor în trafic - “Mobilitate. Timp sau viață?”. Pentru a relua Âşi a întări mesajele campaniei, AUTOSHOW organizează MARÂŞUL MOTOCICLIÂŞTILOR FAIRPLAY duminică, 12 aprilie. Plecarea se face începând cu ora 11.00 de la Salonul de Motocilete, Accesorii Âşi Echipamente, în compania reprezentanților de la Poliția Capitalei. Traseul este simplu: Romexpo – Piata Constituției – Romexpo. Campania Âşi MARÂŞUL MOTOCICLIÂŞTILOR FAIRPLAY militează pentru diminuarea numărului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

...

 

Pentru siguranta participantilor si evitarea unor posibile incidente cred ca v-ar fi util si voua daca ati stabili si ati pune p-aci niste reguli de baza pentru desfasurarea marsului. Nu de alta, da' nu cred ca tutorialul referitor la mersul in grup a fost citit de catre toti cei care vor participa...

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic. eu unul, nu m-as baga la asa ceva. Se va spune peste tot ca revista Auto Show ( :huh: ) a organizat nu stiu ce mars... Reclama pe carca mea... Poate sunt deplasat, poate nu, dar de unde pana unde? Nu AMR, nu ACMR, nu nimic ce tine de noi...

Oricum, misto strategia asta a voastra de a face un mars in timpul unui salon moto, cand va fi prezent tot posesorul de A :P

Fara sa critic munca altora, mi-ar fi placut sa se fi gandit la o asemenea strategie si cei care trebuie sa o faca :laugh:

 

 

Pai, nici eu nu stiu ce sa zic...aaaaaa, m-am gandit: STAI ACASA!!!!!! La fel se spune peste tot ca astia cu motoare sunt drogati, satanisti, etc, te intereseaza cumva "ce se spune?". Iar daca simti ca se face reclama pe carca ta, da-le un mail astora de la Auto Show, poate-ti dau vreun ban ca sa n-o faci gratis sa nu te mai simti exploatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buni, rai, asa cum suntem... important e sa fie cat mai multe evenimente de acest gen ca sa vada lumea ca suntem in trafic. Acesta va fi mars, unde ne vom face vazuti in coloana, prin Bucuresti. Pe 25 aprilie va fi miting, unde vom sta de vorba cu presa si vom arata prin mijloace vizuale ce ne doare. La cat mai multe evenimente de comunitate si cat mai putine evenimente nefericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pantelimonul prezent si el la mars. In seara asta se anuntau peste 15 motoare. Vedem duminica dimineata cati o sa ne strangem. Pentru cei interesati, la 9-9:30 ne adunam la Rond la Maior Coravu, la un 10 cel tarziu sa plecam catre RomExpo.

 

Cat despre mars, foarte bine ca s-a organizat. Pentru cei care arunca cu noroi in aceasta campanie, AutoShow si Politia Romana o promoveaza de vreo doua luni si incearca sa atentioneze cititorii despre motociclisti si motociclete. Pacat ca doar AutoShow a luat atitudine, din cate stiu eu, la ei in grup la Burda Romania sunt multi motociclisti activi, deci nu au facut asta dupa ureche. Era mult mai benefica aceasta actiune daca exista suport media din partea mai multor reviste auto, ca vorba aia, piata nu duce lipsa se asa ceva (AMS, CAR, AutoExpert, Supercar, TopGear, Auto Bild etc si motociclisti sunt pe la toate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prevezi deloc bine. Si o sa vezi de ce :huh:

Am primit un mail de la CMR. Acu' iti inteleg convingerea. N-am stiut TOTI organizatorii marsului (si nu inteleg de ce se ascunde lumea). Da' tot imi miroase mai mult a bani decit a campanie de siguranta in trafic. Om vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nici eu nu stiu ce sa zic...aaaaaa, m-am gandit: STAI ACASA!!!!!! La fel se spune peste tot ca astia cu motoare sunt drogati, satanisti, etc, te intereseaza cumva "ce se spune?". Iar daca simti ca se face reclama pe carca ta, da-le un mail astora de la Auto Show, poate-ti dau vreun ban ca sa n-o faci gratis sa nu te mai simti exploatat.

 

Daca ai vreo parere de spus despre mars, spune-o, ca tot spui ca gandesti. Daca nu, taci si nu te mai baga in seama despre cei care au postat o idee :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe opinii pe acest subiect si dupa parerea mea sunt TOATE binevenite!

 

Ca sa adaug si particica mea:

 

1) Sunt incepator si toti cei 700km pe care i-am facut pana acum au fost doar in Bucuresti. Tin sa precizez ca ORICE actiune de atentionare a soferilor este vitala!

 

2) Voi participa cu placere la actiunea de Duminica 12 Aprilie 2009 ora 11 (plecare), organizata de motociclisti si dupa cum era si normal, in parteneriat cu reprezentanti MEDIA!

 

3) Daca azi este Autoshow, maine poate sunt doua reviste, poate si o televiziune, fie ea si Trinitas :P

Da! este normal sa castige si ei publicitate, ca nu se mananca "patriotism" pe paine. Cel putin nu am ajuns acolo... Daca sporirea sigurantei mele inseamna sa port un stegulet cu bannere de doua ori pe an o voi face cu placere!!!

 

4) Asa cum unii incearca sa sensibilizeze participantii la trafic, carutasi sau cat B,C,D,E, altii pot distruge incet incet si aceste eforturi. Dar atunci ce sa facem? Sa nu venim din cauza unor indisciplinati sau sa facem mai multe demonstratii, nu pentru ei ci pentru noi, pentru tine, pentru fiecare participant!

In Bucuresti am vazut toate tipurile de "motoristi". De la scuteristi cu parul vopsit "blondy" pana la motociclisti experimentati ce faceau slalom cu 80km/h printre masini. Nici unul dintre aceste lucruri nu ma face mai putin interesat de siguranta proprie si de intelegerea necesitatii acestor marsuri.

 

5) Cu privire la observatiile catre "motociclistii indisciplinati", raspunsul NU este sa nu veniti la astfel de marsuri, ci poate asociatiile competente (AMR?) sa organizeze, precum mitinguri de sensibilizare a categoriilor de mai sus, si mitinguri de "SENSIBILIZARE SI EDUCARE" a MOTOCICLISTILOR, care, parerea mea, ar fi la fel de binevenite.

 

KEEP SAFE!!! Asfalt uscat!

:huh:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam cu o prietena pe mail si am incercat sa-i motivez parerea mea. Cred ca acest raspuns e super suficient ca sa va lamureasca si pe voi exact ce am vrut sa spun:

 

"Eu am fost unul dintre organizatorii mitingului de anul trecut (inceputul campaniei "Motociclistii exista in trafic"). Am stat toata noaptea si am facut banderole (noi le-am cusut, noi le-am calcat, noi le-am pus carton, noi le-am lipit abtibilde), am plecat de la munca sa participam la discutii cu politia, am carat gardurile pentru tarcul de a doua zi… Acel miting a fost organizat de AMR (nu fac parte din el deoarece consider ca nu am mereu timp sa ajut asa cum trebuie). Pentru ca o asociatie de motociclisti, ma reprezinta… Restul e doar reclama. Ca sa nu mai spun cat m-am chinuit sa-i tin in frau pe participantii care acum plang pe forum ca nu se fac asemenea marsuri. Cat am alergat sa nu se dea pe o roata, sa nu se ia la intrecere in coloana, numai eu stiu…

Am fost membru activ al "brigazii fluturashi" :laugh: Stateam dupa programul de munca, ca dobitocul in intersectie, si imparteam pliante cu "Atentie la motociclisti"… I-am dat unei doamne un pliant si aia mi-a spus ca sa nu ne mai bagam printre masini, sa nu mai mergem tare, sa nu mai… intelegi? Si, cand parea convinsa de ceea ce ii spuneam, trece un grup de vitezane (unu' pe o roata) prin intersectie. Ne-am uitat amandoi lung la grup, dupa care ea s-a uitat la mine cu o fata acuzatoare si eu… Mi-am inghitit toate vorbele… De atunci nu ma mai bag pentru nimeni :huh: Fiecare merge pe carca lui. Cand iti propui sa te faci motociclist, stii ca exista si pericole. Daca te urci pe motor, ti le asumi. Daca nu… Treaba ta :P"

Si cu asta am incheiat. Va salut si va urez bafta la miting!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai aveti nelamuriri, iata ce am primit astazi la conferinta de presa:

Este foarte simplu, nu?

 

 

Duminica, 12 aprilie, ora 11.00, va avea loc MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

 

Punctul de intalnire va fi in cadrul Romexpo, iar participantii sunt asteptati incepand cu ora 10.00.

LA ORA 11:00 SE VA PLECA PE TRASEU!!!

 

Motociclistii vor milita, alaturi de organizatori, pentru un trafic mai sigur, dominat de toleranta intre conducatorii pe 2 roti si cei pe 4 roti.

 

Traseul va strabate Piata Presei Libere – Piata Arcul de Triumf – Piata Charles de Gaulle – Piata Victoriei – Piata Romana – si retur pe aceeasi ruta.

 

Deplasarea participantilor la mars se va face pe banda 1 de mers, respectand cu strictete indicatiile agentilor de circulatie (insotitori si de pe traseu) si ale organizatorilor.

 

 

NU SUNT PERMISE

 

- claxonatul;

 

- alaturarea in coloana pe traseu;

 

- iesirea din coloana pe traseu;

 

- alaturarea in mars a scooterelor;

 

- demonstratiile periculoase (mers pe o roata, realizarea de cercuri in coloana etc.);

 

- turatul excesiv al motorului;

 

- depasirea vitezei de deplasare a coloanei;

 

 

CONDITII DE PARTICIPARE

 

- purtarea echipamentului de protectie impus de lege, in timpul marsului;

 

- motocicletele participante la mars sa fie inmatriculate;

 

- conducatorii motocicletelor sa posede permis de conducere valabil.

 

 

Toate acestea pentru a se evidentia o data in plus faptul ca marsul militeaza pentru respect si corectitudine in trafic.

 

PENTRU CA NIMENI NU CREDE CA MOTOCICLISTII POT FI FAIRPLAY... VA INVITAM ACUM SA DEMONSTRAM TUTUROR CA SI NOI PUTEM RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE FIRESTI! VIATA NOASTRA ESTE MAI IMPORTANTA DECAT ORICE!!!

Doar circuland civilizat si respectand regulile, putem fi perceputi ca fiind civilizati si vom fi respectati. Poate asa vom fi observati mai usor in trafic.

 

Marsul se inscrie in campania nationala FAIRPLAY IN TRAFIC, initiata de AUTOSHOW si desfasurata sub egida CARTEI EUROPENE A SIGURANTEI RUTIERE.

Scopul principal al campaniei este diminuarea numarului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

Toti cei care doresc sa sustina mesajele campaniei, sunt asteptati la MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Un mars organizat de AUTOSHOW, cea mai rapida revista de masini, Politia Capitalei si Motociclism.ro – Asociatia Comunitatii Motociclistilor din Romania.

 

IMPREUNA PUTEM SA DEMONSTRAM CA SUNTEM FAIRPLAY!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai aveti nelamuriri, iata ce am primit astazi la conferinta de presa:

Este foarte simplu, nu?

 

 

Duminica, 12 aprilie, ora 11.00, va avea loc MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

 

Punctul de intalnire va fi in cadrul Romexpo, iar participantii sunt asteptati incepand cu ora 10.00.

LA ORA 11:00 SE VA PLECA PE TRASEU!!!

 

Motociclistii vor milita, alaturi de organizatori, pentru un trafic mai sigur, dominat de toleranta intre conducatorii pe 2 roti si cei pe 4 roti.

 

Traseul va strabate Piata Presei Libere – Piata Arcul de Triumf – Piata Charles de Gaulle – Piata Victoriei – Piata Romana – si retur pe aceeasi ruta.

 

Deplasarea participantilor la mars se va face pe banda 1 de mers, respectand cu strictete indicatiile agentilor de circulatie (insotitori si de pe traseu) si ale organizatorilor.

 

 

NU SUNT PERMISE

 

- claxonatul;

 

- alaturarea in coloana pe traseu;

 

- iesirea din coloana pe traseu;

 

- alaturarea in mars a scooterelor;

 

- demonstratiile periculoase (mers pe o roata, realizarea de cercuri in coloana etc.);

 

- turatul excesiv al motorului;

 

- depasirea vitezei de deplasare a coloanei;

 

 

CONDITII DE PARTICIPARE

 

- purtarea echipamentului de protectie impus de lege, in timpul marsului;

 

- motocicletele participante la mars sa fie inmatriculate;

 

- conducatorii motocicletelor sa posede permis de conducere valabil.

 

 

Toate acestea pentru a se evidentia o data in plus faptul ca marsul militeaza pentru respect si corectitudine in trafic.

 

PENTRU CA NIMENI NU CREDE CA MOTOCICLISTII POT FI FAIRPLAY... VA INVITAM ACUM SA DEMONSTRAM TUTUROR CA SI NOI PUTEM RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE FIRESTI! VIATA NOASTRA ESTE MAI IMPORTANTA DECAT ORICE!!!

Doar circuland civilizat si respectand regulile, putem fi perceputi ca fiind civilizati si vom fi respectati. Poate asa vom fi observati mai usor in trafic.

 

Marsul se inscrie in campania nationala FAIRPLAY IN TRAFIC, initiata de AUTOSHOW si desfasurata sub egida CARTEI EUROPENE A SIGURANTEI RUTIERE.

Scopul principal al campaniei este diminuarea numarului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

Toti cei care doresc sa sustina mesajele campaniei, sunt asteptati la MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Un mars organizat de AUTOSHOW, cea mai rapida revista de masini, Politia Capitalei si Motociclism.ro – Asociatia Comunitatii Motociclistilor din Romania.

 

IMPREUNA PUTEM SA DEMONSTRAM CA SUNTEM FAIRPLAY!!!

 

 

Salut,

 

Pot sa stiu si eu, si ca mine poate se mai intreaba si altii, de ce nu este permisa alaturarea in mars si a scuterelor?

Ca si motocicliestii si noi suntem tot pe 2 roti in trafic si respectam legile (putini cei drept si din pacate) si suntem la fel de respectati in trafic (poate chiar mai putin ca motociclistii).

Eu unul as vrea sa particip la acest mars .

 

Multumesc pentru raspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam cu o prietena pe mail si am incercat sa-i motivez parerea mea. Cred ca acest raspuns e super suficient ca sa va lamureasca si pe voi exact ce am vrut sa spun:

 

"Eu am fost unul dintre organizatorii mitingului de anul trecut (inceputul campaniei "Motociclistii exista in trafic"). Am stat toata noaptea si am facut banderole (noi le-am cusut, noi le-am calcat, noi le-am pus carton, noi le-am lipit abtibilde), am plecat de la munca sa participam la discutii cu politia, am carat gardurile pentru tarcul de a doua zi… Acel miting a fost organizat de AMR (nu fac parte din el deoarece consider ca nu am mereu timp sa ajut asa cum trebuie). Pentru ca o asociatie de motociclisti, ma reprezinta… Restul e doar reclama. Ca sa nu mai spun cat m-am chinuit sa-i tin in frau pe participantii care acum plang pe forum ca nu se fac asemenea marsuri. Cat am alergat sa nu se dea pe o roata, sa nu se ia la intrecere in coloana, numai eu stiu…

Am fost membru activ al "brigazii fluturashi" :lol: Stateam dupa programul de munca, ca dobitocul in intersectie, si imparteam pliante cu "Atentie la motociclisti"… I-am dat unei doamne un pliant si aia mi-a spus ca sa nu ne mai bagam printre masini, sa nu mai mergem tare, sa nu mai… intelegi? Si, cand parea convinsa de ceea ce ii spuneam, trece un grup de vitezane (unu' pe o roata) prin intersectie. Ne-am uitat amandoi lung la grup, dupa care ea s-a uitat la mine cu o fata acuzatoare si eu… Mi-am inghitit toate vorbele… De atunci nu ma mai bag pentru nimeni :P Fiecare merge pe carca lui. Cand iti propui sa te faci motociclist, stii ca exista si pericole. Daca te urci pe motor, ti le asumi. Daca nu… Treaba ta :laugh:"

Si cu asta am incheiat. Va salut si va urez bafta la miting!

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai aveti nelamuriri, iata ce am primit astazi la conferinta de presa:

Este foarte simplu, nu?

 

 

Duminica, 12 aprilie, ora 11.00, va avea loc MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

 

Punctul de intalnire va fi in cadrul Romexpo, iar participantii sunt asteptati incepand cu ora 10.00.

LA ORA 11:00 SE VA PLECA PE TRASEU!!!

 

Motociclistii vor milita, alaturi de organizatori, pentru un trafic mai sigur, dominat de toleranta intre conducatorii pe 2 roti si cei pe 4 roti.

 

Traseul va strabate Piata Presei Libere – Piata Arcul de Triumf – Piata Charles de Gaulle – Piata Victoriei – Piata Romana – si retur pe aceeasi ruta.

 

Deplasarea participantilor la mars se va face pe banda 1 de mers, respectand cu strictete indicatiile agentilor de circulatie (insotitori si de pe traseu) si ale organizatorilor.

 

 

NU SUNT PERMISE

 

 

- claxonatul;

 

- alaturarea in coloana pe traseu;

 

- iesirea din coloana pe traseu;

 

- alaturarea in mars a scooterelor;

 

- demonstratiile periculoase (mers pe o roata, realizarea de cercuri in coloana etc.);

 

- turatul excesiv al motorului;

 

- depasirea vitezei de deplasare a coloanei;

 

 

CONDITII DE PARTICIPARE

 

- purtarea echipamentului de protectie impus de lege, in timpul marsului;

 

- motocicletele participante la mars sa fie inmatriculate;

 

- conducatorii motocicletelor sa posede permis de conducere valabil.

 

 

Toate acestea pentru a se evidentia o data in plus faptul ca marsul militeaza pentru respect si corectitudine in trafic.

 

PENTRU CA NIMENI NU CREDE CA MOTOCICLISTII POT FI FAIRPLAY... VA INVITAM ACUM SA DEMONSTRAM TUTUROR CA SI NOI PUTEM RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE FIRESTI! VIATA NOASTRA ESTE MAI IMPORTANTA DECAT ORICE!!!

Doar circuland civilizat si respectand regulile, putem fi perceputi ca fiind civilizati si vom fi respectati. Poate asa vom fi observati mai usor in trafic.

 

Marsul se inscrie in campania nationala FAIRPLAY IN TRAFIC, initiata de AUTOSHOW si desfasurata sub egida CARTEI EUROPENE A SIGURANTEI RUTIERE.

Scopul principal al campaniei este diminuarea numarului victimelor rezultate din accidentele rutiere.

Toti cei care doresc sa sustina mesajele campaniei, sunt asteptati la MARSUL MOTOCICLISTILOR FAIRPLAY.

Un mars organizat de AUTOSHOW, cea mai rapida revista de masini, Politia Capitalei si Motociclism.ro – Asociatia Comunitatii Motociclistilor din Romania.

 

IMPREUNA PUTEM SA DEMONSTRAM CA SUNTEM FAIRPLAY!!!

 

 

 

________________________________________________________________

Salut Mihnea,

 

Mi-am vandut Dragul :huh: si astept incaaaaa sa iau dakarul , dara sa trec la ceea ce au spus in conferinta .... INTERZIS CU SCOOTERLE ... EEEEEEEEEEEE aici am vrut sa ajung ... am ramas momentan cu Scarabeo de 500 - de a draqului o sa vin sa vad daca ma da cineva afara din coloana.

pe curand pe coclauri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vreo parere de spus despre mars, spune-o, ca tot spui ca gandesti. Daca nu, taci si nu te mai baga in seama despre cei care au postat o idee :laugh:

 

Indirect spuneam ca sunt de acord cu marsul, indiferent de cine si care e motivul principal pentru care e organizat.. :P. Am spus eu ca gandesc???? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este vorba strict de MOPED, nu de scutere mai mari care necesita permis. Permisul si cilindrii conteaza, zic eu. Cat despre mopede, si eu sunt posesor, si stiu cat de indisciplinat sunt cand ma dau cu mopedul, deci mai bine sa nu participe la marsul motociclistilor.

De ce nu porpuneti la SCooterFun sa organizeze si un miting al MOPEDELOR?

 

________________________________________________________________

Salut Mihnea,

 

Mi-am vandut Dragul :huh: si astept incaaaaa sa iau dakarul , dara sa trec la ceea ce au spus in conferinta .... INTERZIS CU SCOOTERLE ... EEEEEEEEEEEE aici am vrut sa ajung ... am ramas momentan cu Scarabeo de 500 - de a draqului o sa vin sa vad daca ma da cineva afara din coloana.

pe curand pe coclauri !

Bestial! Era un super motor!

Inca mai astepti? de ce dureaza atat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este vorba strict de MOPED, nu de scutere mai mari care necesita permis.

nu cred ca e nimeni atit de incapabil incit sa zica scuter si sa se refere la moped. Ce naiba, e regula unei manifestatii nu o discutie cu un butoi de vin la bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine doreste sa ia parte la Marsul Motociclistilor Fairplay este rugat sa se prezinte duminica la orele 10:00 in parcarea principala de la Romexpo. Acolo va vom astepta pentru organizarea propriu-zisa si pentru instructiuni in ceea ce priveste buna desfasurare a acestei parade. Se intentioneaza pornirea paradei de la orele 11:00, pe traseul mentionat mai sus. Este insa foarte important ca toti cei dornici sa participe in aceasta parada sa fie prezenti inca de la 10:00, pentru o comunicare eficienta si fara repercursiuni ulterioare. Toti ne dorim sa iasa impecabil. :huh:

 

De asemenea, ii rugam pe toti liderii cluburilor/grupurilor dornice sa se alature paradei sa ne viziteze in cadrul stand-ului ACMR din SMAEB, preferabil maine (sambata), pentru a putea discuta detalii despre organizarea paradei, pentru a ne putea coordona cum trebuie. Stand-ul ACMR este nr. 1, la intrarea in complex.

 

Ne vedem acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este vorba strict de MOPED, nu de scutere mai mari care necesita permis. Permisul si cilindrii conteaza, zic eu. Cat despre mopede, si eu sunt posesor, si stiu cat de indisciplinat sunt cand ma dau cu mopedul, deci mai bine sa nu participe la marsul motociclistilor.

De ce nu porpuneti la SCooterFun sa organizeze si un miting al MOPEDELOR?

 

 

Bestial! Era un super motor!

Inca mai astepti? de ce dureaza atat?

 

 

Mihnea,

 

Eu nu cred ca conteaza nr de cilindrii. Conteaza mai ales ce ai in cap si cum te porti in trafic cand te deplasezi, indiferent ca esti cu 2 sau 4 roti.

Te intreb un lucru in schimb: de ce cand esti cu scuterul (moped cum ii zici) esti indisciplinat si cand mergi cu motorul nu? Si te mai intrebi de ce scuteristii au imagine proasta. Daca te-ai conporta la fel si cu motorul crezi ca ai avea ce cauta la marsul motociclistilor.

 

Nui zice nimeni ca scuteristii sunt niste sfinti, pt ca cei mai multi habar nu au regulile de circulatie, dar sa stii si tu ca sunt si motociclisti care sunt mult mai periculosi in trafic decat scuteristii. Ce ar fi sa judece lumea numai vazandui pe aceia.

 

In final nu pot sa spun decat atat: Duminica voi veni la Romexpo sa vad ce organizator a avut aceasta idee nastrusnica si voi face tot posibilul sa ma alaturi acestui mars pt ca si eu merg in trafic destul de mult si consider ca merit aceeasi atentie din partea soferilor ca si motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...