Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Poti sa incerci si la magazinele online din uk.. eu tot imi mai iau chestii si multe au shipping f decent, gen 6 lire la chestii fara greutate mare.. de ex. asta http://apnea.co.uk/ - trimit si in europa

De curiozitate, la harponeala se folosesc greutati ca sa ramai sub apa?

da, se folosesc dar n-am ajuns eu inca la nivelul ala. eu trag si ies deasupra :)) nu prea rezist si nu-mi controlez prea bine emotiile si ma agit prea mult.

mersi de link.

» Post actualizat in 15 Aug 2015 09:43

eu mi-am luat de asta de la decathlon

http://www.decathlon.ro/masca-de-suprafata-easybreath-alb-albastru-id_8304664.html

 

Nu stiu daca e potrivita pt sulitare, dar pt belit ochii sub apa mie mi s-a parut foarte faina....m-am privit ochi in ochi cu o cireada de guvizi la mare, si cu un calcan....chiar mi s-a parut foarte faina...cautam guvizii pe sub apa si le dadeam cu scoica pe la nas...cred ca sunt psihopati guvizii, ca imediat sareau pe carlig.

Cu asta respiram normal, gura si nasul libere, am si stranutat de cateva ori :))

 

la mare la noi ? :D

daca vedeti pe vreun prostan scotocind prin apa in Vama Veche sa stiti ca eu sunt ala.

la noi parca e intrerzis genul asta de pescuit oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea sa ies weekendul viitor la 1-2 zile de pescuit, si am nevoie de putin ajutor, avand in vedere ca ultima oara am pescuit acum 11-12 ani, la balta, cu prajina de nuc :).

 

In primul rand, unde m-as putea duce, in limita de 200-300km de Bucuresti? Nu am preferinte de un peste anume, mai mult de un loc unde sa nu plec cu mana in buzunar.

 

Ce echipament imi recomandati? Nu vreau sa arunc mai mult de 2-300 de lei pentru inceput, mai ales ca nu stiu daca o sa imi placa sportul. Chestiile de camping (cort, gratar si toate cele) le am deja. Probabil voi merge cu conserva, deci nu e o limita de spatiu.

 

Si nu in ultimul rand, ce trebuie sa platesc pentru a face toata treaba legal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa ies weekendul viitor la 1-2 zile de pescuit, si am nevoie de putin ajutor, avand in vedere ca ultima oara am pescuit acum 11-12 ani, la balta, cu prajina de nuc :).

 

In primul rand, unde m-as putea duce, in limita de 200-300km de Bucuresti? Nu am preferinte de un peste anume, mai mult de un loc unde sa nu plec cu mana in buzunar.

 

Ce echipament imi recomandati? Nu vreau sa arunc mai mult de 2-300 de lei pentru inceput, mai ales ca nu stiu daca o sa imi placa sportul. Chestiile de camping (cort, gratar si toate cele) le am deja. Probabil voi merge cu conserva, deci nu e o limita de spatiu.

 

Si nu in ultimul rand, ce trebuie sa platesc pentru a face toata treaba legal?

Iti recomand balta de la Salciile jud Prahova , http://pescuit-la-balta.ro/ , taxa de 30 lei /pers , se prinde caras si crap .Este suficient sa ai o undita cu pluta si o lanseta .Se prinde bine cu viermusi si boaba de porumb de conserva . Fire intinse !

Editat de foxxbiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand balta de la Salciile jud Prahova , http://pescuit-la-balta.ro/ , taxa de 30 lei /pers , se prinde caras si crap .Este suficient sa ai o undita cu pluta si o lanseta .Se prinde bine cu viermusi si boaba de porumb de conserva . Fire intinse !

 

Wow, nu stiam ca sunt si astfel de "facilitati" si pe malul lacului. Arata ideal pentru un weekend fara galagie/stres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Pescari in devenire, plini de entuziasm, stiucile au fost prinse saptamana trecuta in weekend. Prima captura de stiuca , ca momeala am bagat pestisor viu ( rosioara). Asteptam sa mai mergem poate mai revin si cu poze. Fir intins

01.10.2016 prima mea captura la spinning, o stiuca de 50 cm si sunt foarte multumit . fir intins si sper sa mai revin cu alte capturi

post-63378-0-59515100-1475440584_thumb.jpg

post-63378-0-89048600-1475440603_thumb.jpg

post-63378-0-68311500-1475440621_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Intrebare intrebatoare.

Acum ceva vreme am fost la mare in Venus (parca) si am prins gramada mare de guvizi de pe un dig de acolo. A fost undeva in jurul datei de 1 mai, deci apa mai rece.

Anul trecut am fost la 2Mai la rulote,undeva pe la inceputul lui septembrie....la fel pescuit de pe un dig, si doar caini de mare...razlet cate un guvide doar. M-am facut de curiozitate cufundac si am vazut pe fundul apei si pe la stanci o gramada de caini de mare, si ffff putini guvizi (am facut cunostinta si cu 2-3 caluti de mare).

Am intrebat 2 pescari localnici batrani, deci pareau ca stiu ce zic (nu garantez totusi) si unul a zis ca e apa prea calda si sunt in larg guvizii (la apa mai rece) , altul a zis ca e in general lipsa de guvizi in zona aia pt ca nu stiu cum e fundul apei si nu e propice guvidelului.

 

Acum stiu ca pestele e mofturos, ca tine de vreme,momeala, luna, stele, skil, etc etc, dar este oare cineva pe aici care a pescuit in zona 2Mai si a prins guvizi mai cu nemiluita (adica sa sature 2 guri macar)? Daca da, cam pe unde?! Cum am zis, eu am pescuit pe digul de la campingul de rulote, si mai mult de 3-4 guvizi pe zi, pauza....caini in schimb fara numar...poate a dat cineva cu batul pe acolo, sau stie mai multe.

Anul asta prin iunie cica iarasi sejur la rulote si....as face o cura cu peste :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai rabdare si nu vrei sa prinzi non-stop, ca la guvizi, poti incerca la chefal sau la pisica de mare. Dar, evident exista si un dar, ambele specii se plimba de-a lungul litoralului si sunt pretentioase de prins. Daca ai noroc sa nimeresti zona si perioada potrivita, prinzi. Daca nu, stai zile intregi fara o tacaneala.

Pisica de mare se pescuieste la guvide viu, ai nevoie de o lanseta solida, plumb greu, fir gros. Chefalul se pescuite cu montura speciala (o gasesti in comert, mai ales pe litoral) si cu rama de mare. E mai pretentios de prins, rama de mare e f moale si se rupe usor, trebuie sa fie vie si intreaga in ac, deci trebuie schimbata des.

La 2 mai nu am pescuit, nu te pot ajuta cu sfaturi prea multe. Dar la pietre si adancime mai mare ar trebui sa fie hanusi, guvizi mari si negri. Sa nu-i confunzi cu cainii de mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi Geo.

Mai am o dilema legata de permisul de pescuit pe 2017...anpa zice ca momentan pe 2017 se pescuieste fara taxa pe baza permisului valabil in 2016 (asta in apele neconcesionate).

Eu am permisul emis in 2014 dar nevizat in 2016 (nu conteaza motivele, pot fi fara numar)...din punctul de vedere al neuronilor mei, as putea sa pescuiesc in baza permisului meu chiar daca nu a foost vizat pe 2016 pt ca, eu consider ca permisul fara viza este totusi permis valabil. In ordinul 54/24.02.2017 emis de anpa spune clar "permis valabil in 2016", nu face referire la viza pe 2016...sunt 2 chestii diferite valabilitatea unui permis si viza. Un permis este valabil daca se emite pe baza unor acte depuse...cu viza este alta poveste...cel putin asa cred eu , fara sa fiu subiectiv.

Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca trebuia sa ai chitanta, daca nu era vizat permisul. La mare nu cred ca se leaga cineva de tine.

Sunt convins ca nu se leaga DAR....anul trecut cand am fost la 2Mai am prins pescarii locali cu barcile cand se intorceau de pe mare...pescuiau cu lansete cu multe carlige cu ceva pene in ele, la niste pesti mici (cam cat palma, imi scapa cum se numeau). Am intrebat unul daca pot lua si turisti la pescuit cand mai merg si mi-au raspuns ca daca am permis de pescuit sportiv, ma iau...fara permis nu ma iau ca ii controleaza nu stiu ce paza de coasta. Le-am zis ca am dar nu e vizat, asa ca nu m-au luat. Anul asta vreau sa ma duc iarasi cu miloaga la ei , asta e motivul pt care vreau sa fiu in regula cu permisul. Acum nu stiu daca au bagat chestia cu permisul doar ca sa ma refuze politicos. Vad eu in iunie ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci du-te si vizeaza-l pt 2017 :)

Taparina se numeste montura aia cu pene, pescuiau la stavrizi banuiesc.

Uite o poza cu hanusul http://i672.photobucket.com/albums/vv90/zyxy_2009/CezarsiCostin002.jpg

Si una cu cainele de mare http://www.pescuitmania.ro/viewimage.php?type=c&id=4795&w=800

Sunt 2 diferente clare intre ei: 1. aripioara dorsala, guvizii (inclusiv hanusul) o au impartita in 2 si e moale, cainele de mare are una singura tepoasa; 2. cainii de mare au 2 tepi pe piept, guvizii au o inotatoare rotunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci du-te si vizeaza-l pt 2017 :)

Taparina se numeste montura aia cu pene, pescuiau la stavrizi banuiesc.

Uite o poza cu hanusul http://i672.photobucket.com/albums/vv90/zyxy_2009/CezarsiCostin002.jpg

Si una cu cainele de mare http://www.pescuitmania.ro/viewimage.php?type=c&id=4795&w=800

Sunt 2 diferente clare intre ei: 1. aripioara dorsala, guvizii (inclusiv hanusul) o au impartita in 2 si e moale, cainele de mare are una singura tepoasa; 2. cainii de mare au 2 tepi pe piept, guvizii au o inotatoare rotunda.

Asta e smecheriea tampita....momentan pe 2017 nu se vizeaza si nici nu se emit permise...printre cele 102 taxe scoase de dragnea a fost si taxa de permis/pescuit....in goana dupa senzational au scos taxa de pescuit si au lasat o gaura neagra pe care astia de la anpa nu au vreun interes sa o lamureasca din moment ce nu se mai plateste taxa.

Daca cineva acum vrea sa isi faca permis de pescuit ca sa pescuiasca pe apele libere (alea neconcesionate), nu poate.

Daca se duce la o asociatie, aia ii fac carnet de membru la asociatia respectiva, dar nu ii fac permis de pescuit...tara lu' papura voda.

Daca nu iau bani de ce sa puna ordine? Ca doar nu ii durea mana sa vizeze gratuit, sau se spuna clar ca nu mai e nevoie de permis pana la noi ordine....asa au bagat in ceata tot norodul.

 

Am auzit de taparina, stiu sa fac diferenta intre guvide si caine de mare...in primul rand guvidele are o gura cat un capcaun :)) . Oare cum o fi aparut basmul cum ca cainii sunt otravitori si ai pus-o daca te inteapa? Am auzit ca te ustura putin , se umfla putin locul,dar no problem in rest. In schimb am auzit ca e nasol cu calutii de mare...daca iti arde unul o copite, ai pus-o :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca nu se leaga DAR....anul trecut cand am fost la 2Mai am prins pescarii locali cu barcile cand se intorceau de pe mare...pescuiau cu lansete cu multe carlige cu ceva pene in ele, la niste pesti mici (cam cat palma, imi scapa cum se numeau). Am intrebat unul daca pot lua si turisti la pescuit cand mai merg si mi-au raspuns ca daca am permis de pescuit sportiv, ma iau...fara permis nu ma iau ca ii controleaza nu stiu ce paza de coasta. Le-am zis ca am dar nu e vizat, asa ca nu m-au luat. Anul asta vreau sa ma duc iarasi cu miloaga la ei , asta e motivul pt care vreau sa fiu in regula cu permisul. Acum nu stiu daca au bagat chestia cu permisul doar ca sa ma refuze politicos. Vad eu in iunie ce si cum

Se numeau bacalea. Uneori din abundenta...

Sunt controlati de Paza de Coasta. Ei tin sub control braconajul. Daca nu ai permis, nu te vor lua in continuare, aia nu se joaca. Daca ai rau de mare, mai bine nu te duci, ca nu o sa ai altceva de povestit in afara de cum ai tot borat. Eu am patit-o si ca sa nu ma fac de ras (sunt marinar), am inotat 5 km pana pe plaja ☺ Cu alta ocazie, ducand un yacht in Mangalia pentru Regata, a trebuit sa facem escala in Eforie sa dam jos o tipa (de,ca baietii, aveam de toate la bord ☺) pentru ca incepusem sa credem ca intinde copita daca se mai screme o data sa verse.

Deci, daca e val și te stii cu musca pe chipiu, stai pe dig cu bere de la lada ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asta e smecheriea tampita....momentan pe 2017 nu se vizeaza si nici nu se emit permise...printre cele 102 taxe scoase de dragnea a fost si taxa de permis/pescuit....in goana dupa senzational au scos taxa de pescuit si au lasat o gaura neagra pe care astia de la anpa nu au vreun interes sa o lamureasca din moment ce nu se mai plateste taxa.

Daca cineva acum vrea sa isi faca permis de pescuit ca sa pescuiasca pe apele libere (alea neconcesionate), nu poate.

Daca se duce la o asociatie, aia ii fac carnet de membru la asociatia respectiva, dar nu ii fac permis de pescuit...tara lu' papura voda.

Daca nu iau bani de ce sa puna ordine? Ca doar nu ii durea mana sa vizeze gratuit, sau se spuna clar ca nu mai e nevoie de permis pana la noi ordine....asa au bagat in ceata tot norodul.

 

Am auzit de taparina, stiu sa fac diferenta intre guvide si caine de mare...in primul rand guvidele are o gura cat un capcaun :)) . Oare cum o fi aparut basmul cum ca cainii sunt otravitori si ai pus-o daca te inteapa? Am auzit ca te ustura putin , se umfla putin locul,dar no problem in rest. In schimb am auzit ca e nasol cu calutii de mare...daca iti arde unul o copite, ai pus-o :)

In Salaj s-au vizat permisele si fara taxa de pescuit sportiv. Cei ce si-au reinnoit permisul inainte de stabilirea noilor taxe de pescuit pentru anul 2017, au platit taxa de anul trecut, fara cei 30 lei(adica 60 lei). Cei ce au vizat permisele dupa sedinta asociatiei, platesc 120 lei(60 lei taxa de fraier se pare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...