Sari la conținut

Accident in Timis


suzuki75
 Share

Postări Recomandate

Facea curse, dar nu are o zgarietura. Este incredibil sincer, sa faci curse cu motocicleta si sa scapi fara o zgarietura.

 

Ca nu avea viteza nu il scuza. Intradevar conform acestor amanunte individul poate nu facea curse dar totusi este omor din culpa.

 

Daca femeia gravida (crivat spune-ne te rog in ce luna era, ca vad ca practica ti-a demonstrat tie ca o femeie nu poate alerga cand e gravida) se uita inainte sa traverseze acum era acasa.

Prezint declaratia oficiala a Politiei:

Accident rutier grav

[ Evenimente rutiere ]

In data de 09.04.2009, in jurul orelor 19.00, pe DN 57, la km 188+540 m in localitatea Jamu Mare, s-a produs un grav accident rutier.

Conducatorul moto S. M. FLORIN, de 25 ani, din localitatea Jamu Mare, judetul Timis, fara a poseda permis de conducere, a condus o motocicleta neinmatriculata si, din cauza neatentiei in conducere, a surprins si accidentat pietonul I. Sanziana, care se afla pe marginea partii carosabile in aceeasi directie de mers .

In urma accidentului a rezultat decesul pietonului I. SANZIANA, de 38 ani, din localitatea Jamu Mare, judetul Timis.

Cercetarile continua pentru stabilirea cu exactitate a impejurarilor in care s-a produs accidentul.

Hopa... se afla pe partea carosabila in aceasi directie de mers... deci nu traversa. Poate se pregatea sa traverseze sau poate doar mergea pe partea dreapta a drumului. In jurul orelor 19:00. Atunci este ziua deci inca un motiv de gandire.

 

Daca baiatul respectiv avea carnet, acum femeie tot nu era acasa.

Poate daca avea permis era mai "calculat". Sau poate crezi atunci ca se cere degeaba permis pentru motocicleta?

 

Daca motocicleta era inmatriculara, femeie tot nu era acasa.

Intradevar nu are legatura cu accidentul.

 

 

Daca mergea mai incet, probabil femeia era acasa.

Daca motociclistul mergea singur turat, probabil reporterul nu spunea ca facea curse.

Daca motociclistul mergea singur intr-o vit superioara neturat, se spunea ca a aparut din senin.

Adevarat!

 

Daca femeie astepta sa treaca cele doua motoare, acum era acasa.

!!!????

 

Daca presa nu cauta senzationalul, noi probabil acum nu ne injuram si nu ne imparteam in 2 bisericute.

 

Din pacate, daca nu ne ajuta, o femeie a murit, iar un tanar inconstient si-a cam ratat viata doar pentru o plimbare si o clipa de neatentie.

 

Sa nu uitam va rog cati motociclisti au murit anul trecut din cauza unor diversi care au trecut strada asa, la misto.

Adevarat si asta.... dezbatem, incercam sa tragem invataminte, incercam sa ii facem pe cei ce citesc sa fie mai responsabili. Fie ca esti motociclist, automobilist sau pieton trebuie sa avem bun simt, grija si responsabilitate in trafic. De obicei victime ale iresponsabilitatii si inconstientei ii cad persoane nevinovate care pur si simplu s-au aflat la locul si momentul nepotrivit. Daca fiecare dintre noi ar incerca macar sa fie mai "altfel" in trafic, mai responsabili, mai rabdatori toata lumea ar avea de castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Smecheri ieftini cu care s-au umplut soselele. Pe 2 sau pe 4-6-8 roti. Cati nu sunt fara permise in masini sau cu unele luate pe naspa... :huh: La bulău cu ei daca s-ar putea, insa legile noastre-s prea blande.

 

Ce nu inteleg, pragmatic vorbind: cum poti, imbracat in blugi si cu geaca soft pe tine, lovind si aruncand un pieton "zeci de metri" "cinci rotiri in aer", etc. sa nu patesti nimic? Ceva nu se leaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

astia is un pericol si pe bicicleta! am vazut ca avea un GSX-R si faptul ca nu avea si permis.... lasa de gandit! astia ne strica toata imaginea! im loc sa se duca undeva unde nu este trafic si nici oameni sai dea pana ii sar pistoanele din motor,dar el a preferat sa se dea raising in localitate omorand 2 vieti! acum va plati pentru prostia lui!!!

 

uneori doare si prostia dar ea doare prea tarziu cand nu mai ai ce face!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 5 ani vazut cu ochi mei:un copil prostovan se dadea cu un IJ ce mergea intr- o jumade cilindru,mai mult fum si zgomot decit deplasare.Nu prea le avea cu ghidonatul si la o curba usoara o da in sant,din ala de scurgere de prin fata portilor...se ridica,nu se intimpla nimic grav...morala celor doua tanti Marioara de pe banca din fata casei de peste drum.."pai de,daca a avut viteza"...Cu toti stim ce se intimpla cind te dai pe jos ,"de mai tare".Pai omul ala sau carenele subtiri ale lui Suzi nu mai aratau asa.Hai sa nu mai luam de bune toate povestile care ni se dau la inghitit.Nici eu nu fac apologia motociclismului fara permis,cit despre inmatriculare(in tara asta unde te fute cu tot felul de taxe si unde o inmatriculare ajunge sa coste de citeva ori mai mult decit pretul vehicului,basca ca mai si platesti impozite la el si tot pe acelasi drumuri de (cuvant urat) mergi,nici masina cu care au carat trupul accidentatei nu era inmatriculata in ro),asta chiar nu are legatura cu accidentul,dar prea ne punem la mintea astora de la stiri si din bujie facem reactor.Acum,ca un om s-a stins,nu poate fi decit regretabil,dar poate daca avem niste trotuare si in mediul rural,si o politie care era mai prezenta si la astfel de "evenimente "nu doar la spagi ieftine(am patit de curind una ca asta la intrare in deva,dupa ce batusem toata Europa ok,pur si simplu nu mi-a venit sa cred impertinenta si tupeul semianalfabetului in unuiforma!!!),nu am fi avut acest topic deschis.

Fara legatura mai i-mi pun o intrebare ; Oare ce fel de om e acela care face 8-9-23 de copii? S-o gindi si ce maninca aia sau e doar inconstienta?..din aceiasi familie cuvintul asta ca si caracterizarea pt.cei cei ce mai ascapa motocicleta uneori..acum destinul stabileste deznodamintul.

Poate unii vor socoti aiurea si partinitor tpostul meu. as vrea sa-l rezum cu 2-3 concluzii:daca nu ai permis ,nu o dai pe drum/daca o dai pe drum,nu te intreci printre tarani/daca mergi cu zeci de mii de m/s si mai lovesti si un om la viteza aia,te faci si tu si motorul praf..chiar si masinile o patesc rau = nu inghititi stirile care vor senzationalul cu orice pret

post-8289-1239397502_thumb.jpg

post-8289-1239397524_thumb.jpg

post-8289-1239397551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca puii mei nu conducea fara permis o motocicleta neinmatriculata....nu se ajugea aici.

ce e atat de greu. nu avea dreptul sa fie acolo in acel moment. Indiferent ca facea curse, sau nu stia sa schimbe a doua si era la 60 cu 1-a turata la max. ce draq atatea discutii, cati copii are, etc. Nu motocicleta e mijloc de reglementare a natalitatii. sustineti niste tampenii. ma mir ca nu va doare capu. da-l in ..zda masii de inconstient, sa fie fetita celulelor..pe rand.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni! nu stiu daca realizati ... cocalarul, sa-l dam in masa, oricum il mananca puscaria. Ce ne facem cu astfel de ziaristi!!!??? Nu e posibil asa ceva! Femeie gravidă ucisă de un motociclist

 

Daca maine ma urc la volanul unui tractor si omor o baba, asta nu ma catalogheaza ca fiind tractorist, nu?

 

Pai decat sa spuna un individ care conducea o motocicleta e mai usor un motociclist, e aiurea dar lenea si dezinformarea sunt sfinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da baieti. sa ii dea inchisoare pe viata. eu cred ca a fost cu premeditare.

 

Pe cuvantul meu, imi e frica sa nu fac accident. nu ca poate mor, nu ca raman cu motor praf, ci ca poate apare dracu pe motociclism.ro...

 

da-l naiba, a fost inconstient, dobitoc, dar de la asta pana la curse de motoare si femeie OMORATA de motociclist e cale lunga... a fost accidentata mortal, omorata pare cu intentie, devine cam "comerciala" si otvista situatia aici.

 

Va las sa va jucati in continuare de-a judecatorii ca vad ca va place. Din cauza celor ca voi in romania nu se cunoaste termenul de prezumtie de nevinovatie, din cauza celor ca voi presa o sa scrie in continuare despre motociclisti ca merg cu nujtu cat la ora, ca fac curse atunci cand se plimba in grup, etc...

 

Bafta in continuare baieti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem judecatori. Pur si simplu ne spunem parerea... macar la asta avem dreptul. Si cu prezumtia de nevinovatie cand conduci o motocicleta (sau orice altceva) fara permis si ai omorat un om TU chiar ai vrea sa scape unul ca ALA? Sa va povestesc un caz asemanator:

Acum ~11 ani un baiat beat care mai avea vreo 2-3 sapt. pana la implinirea varstei de 18 ani gonea nebuneste cu masina pe o sosea nationala sau europeana nu mai retin exact. Cred ca pe atunci era doar nationala. In fata lui un tip, tatal a doi copii, avand probleme la masina a tras-o afara de pe carosabil si mesterea ceva la ea. Baiatul asta din viteza respectiva loveste masina ce se afla in reparatii rezultand moartea unui om (i-au gasit un picior pe la 50 de metri). Apoi fuge de la locul accidentului. Cate infractiuni au fost acolo? Minor, fara permis, beat, omor, fuga de la locul accidentului = 5 infractiuni. Nu mai retin daca masina era inmatriculata sau nu si nici nu mai conteaza. Ehh tipul a scapat binemersi cu 2 saptamani de arest. S-a "impacat" cu familia mortului si probabil in fata tribunalului s-a ajuns la concluzia ca mortu-i de vina (ca de obicei). De atunci si pana acum tipul a luat permisul, a fost plecat in Italia de cateva ori (nush ce a facut pe acolo). De cate ori a venit in tara era cu o alta masina si de cate ori venea avea cel putin un accident din fericire nu au mai fost victime. Va vine sa credeti? Pare ceva desprins de realitate....

Prezumtia de nevinovatie se ofera fiecaruia. Dar din start in accidentul de la Jamu Mare sunt 3 fapte mari si late pentru care prezumtia de nevinovatie nu isi are rostul!

1 omor din culpa

2 conducere fara permis (in urma careia probabil a rezultat si omorul)

3 masina neinmatriculata

Nu cunosc pedepsele dar fiecare din aceste fapte se lasa cu dosar penal.

 

P.S. sper ca mai ales pentru ultimele doua nu o mai fi tot mortu' de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dimitris. Ai si tu dreptatea ta, ca m-am aprins nitzel. Nu stiu ce sa va zic, dar dupa ce-mi moare un prieten motorist in brate "accidentat mortal" de un neghiob, parca nu prea mai am vreme de politeturi si alte cacaturi din astea, in special atunci cand la mijloc sunt chestii gen "fara permis" si "motor neinmatriculat".

 

Femeia aia putea sa faca si plaja la bec in mijlocul drumului sau poate ar fi vrut sa se sinucida... ma doare la trishca ce e cu ea (in atare situatii); insa las-o naibii sa o omoare macar un sofer in regula, nu? Nu un puliflengher care se da fara permis pe un gixer fara acte pe un drum public. Eu cu infractiunile lui am ce am... si cu faptul ca de multe ori am vazut pe aici atitudini foarte ingaduitoare fata de scuipati de teapa aluia, in loc sa ii sara lumea la gat ca unui "conservar". De asta politia o sa ne tot opreasca si o sa ne vaneze...pentru ca noua (ma exclud aici) ne place sa nu ne dam in cap motorist la motorist... chiar daca un motorist e fara permis, infractor, fara acte, alea-alea. Iar din cauza asta, politia si lumea mai putin scolita va presupune "forevar" ca toti suntem o apa si un pamant... si ce e dureros e faptul ca - intr-o signifianta masura - au dreptate.

 

Ei bine, eu nu vreau sa fac parte din comunitatea motociclistilor care iau apararea unui infractor care ti-ar fi putut accidenta mortal mama, Dimitris, sau un copil, sau sotia/iubita (Doamne-fereste de asa ceva). Sa nu crezi ca-ti sar la gat in vreun fel; eu doar voiam sa subliniez ca NU conteaza restul circumstantelor atat timp cat el e deja ante-factum infractor.

 

Iar o lege ok si un procuror ok nu vor judeca niciodata ca "saracul baiat nu ar fi trecut prin asa ceva daca doamna respectiva nu ar fi fost pe drum" ci se vor opri ferm si definitiv in "fara permis" si "neinmatriculata". Orice alta abordare, macar in prima instanta o consider cel putin nerealista (ca sa nu mai spun cuvinte grele si care imbalosheaza urechea).

 

 

 

 

(Usor offtopic, ma stric de ras cand citesc despre "conservari", pentru ca o buna parte din cei de aici sunt si "conservari". Inclusiv eu :huh: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa se duc dracu' incet incet toate actiunile gen mars, miting & stuff...din cauza unui (cuvant urat) care nu are permis dar are o motocicleta...pretul a scazut ff mult, pretul care iti permite sa atingi viteze de circuit...cu 1000 de euro gasesti motociclete vechi dar capabile sa atinga 200km/h+...si uite asa se umple sectiunea "Accidente"..

 

 

Dumnezeu sa ii odihneasca!

pe imbecil sa il bage la inchisoare si restul de injuraturi sunt de prisos

 

Termina-te cu ideile astea tampite ca din cauza ca au devenit accesibile motoarele vechi si puternice s-au inmultit accidentele. Daca te uiti si faci o statistica, o sa observi ca in accidente sunt implicate, in proportie covarsitoare, motociclete cu an de productie 2003-2008. Problema se trage de la educatie, nu de la anul de fabricatie si puterea motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in completarea lui tudor... si m*ie "pilotului". si celor care mai erau cu el, pentru ca au incurajat asa ceva, in loc sa il opreasca. si eu am un amic care se suie pe fier cu 2-3 beri in cap. de la o vreme am inceput sa-i spun numai cuvinte grele cand apare in crashma cu motorul. se vede ca nu-i convin si sper sa va renunta la asa obicei prostesc.

 

Asa, scoate-ma in piata publica, executa-ma cu pietre! :huh: Sunt un pacatos, n-am scuze, da' (deocamdata) macar, n-am otanjit pe nimeni.

 

Revenind ontopic. E deranjant cum se gasesc circumstante atenuante pentru individ si cum decedata a ajuns sa fie subiect de discutie si pentru faptul ca (probabil) religia ei ii interzice avortul si / sau sexul protejat. Chestia cu decedata si numarul de copii ati putea sa o discutati la motociclisti in timpul liber, ca subiect de importanta nationala.

 

Zice un domn foarte bine intentionat si informat mai sus ca, deh, motociclistul are o scuza. Pai da-o dracului, cand e atat de scump sa-ti inmatriculezi un motor, hai ba, are o scuza, n-a avut saracul bani de inmatriculare. Probabil nici de scoala de soferi n-a avut sarmanul, puiutul mititel, il cocoseaza statul si scolile de soferi cu banii pe care trebuie sa-i scoata din buzunar ca sa poata sa faca si el o liniuta ilegala pi Âşentru' satului. Frate, hai sa facem o revolutie, sa se dea motoare gratis la tot marlanul. Rezolvam si problema poluarii, si a locurilor de parcare. Sa ne dea si benzina moca, ca oricum consuma putin. De asemenea propun ca permisul sa fie optional, iar cei care totusi il iau, dintr-un motiv care-mi scapa, sa aiba un fel de bucata de carton, ca abonamentul la paine din vremurile trecute, din care la fiecare accident cu victime sa-ti taie cate o bucatica. Sa ne dea voie sa omoram cu motorul 2-3 tigani sau 6 puradei, ca oricum aia fac altu'.

 

Da, faptul ca suntem (ca popor) necajiti ne face sa ne suim pe motoare fara permis, sau dupa ce am beut (a se scuza, scuze, promit ca nu mai fac, incepand de ieri, da' cine stie?). In nici un caz faptul ca suntem niste cretinoizi care inteleg gresit 'democratia'. Din nou, zicea un nene intelept mai sus, pietonii sa stea la ei acasa, ce cauta ei sa traverseze cand vin nevinovatii cu motorul doar turat, scos din viteza, lasat sa alunece la vale cu 20 km/h. Singurii care au ce cauta pe strazi sunt cei care au un motor intre picioare, chit ca n-au permise.

 

Deja aberez dar o sa mai precizez si faptul ca e amuzant de-a dreptul sa vezi cum DE FIECARE DATA cand se spune 'ala avea cam 200km/h' apar niste neni care zic 'da ba, ai tu radar in nas, de unde stii, acul nu se blocheaza, etc, etc, etc'. Toti, da' absolut TOTI motociclistii care au facut accident (discutat pe aici) mergeau regulamentar, babele sunt vinovate pentru ca nu inteleg diferenta (de sunet) intre a merge cu viteza I la 13.000 de ture si viteza a III-a la 3000. Ei merg incet, dar sunt perceputi ca niste rachete pe roti de fraierii aia care nu stiu cu ce se mananca motoarele si tobele de carbon.

 

Fraternizati mai baieti cu jegosii astia pe care in orice alte conditii nu dati nici un scuipat. De la a fi corect si obiectiv pana la a lua apararea unui individ FARA PERMIS calare pe un motor NEINMATRICULAT care a OMORAT un om (de fapt un 2in1), e o distanta pe care nu ai cum sa o parcurgi. Nimic nu il poate scuza. DACA era altul, DACA era in alt loc, DACA nu avea viteza, DACA era turat sau nu, n-are importanta. Fara permis, motor neinmatriculat, accident. Nu exista circumstante atenuante. Daca legea i le gaseste, legea e de (cuvant urat).

 

Daca femeia mergea pe mijlocul strazii si o traznea subit dintr-un cer absolut senin, puteai sa zici ca e soarta, ca DD a hotarat ca inca un copchil ar fi prea mult pentru atentia lui distributiva, etc, etc. Pe femeia aia n-a omorat-o soarta, a omorat-o un infractor care daca intra sau nu in definitia motociclistului e i-re-le-vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, scoate-ma in piata publica, executa-ma cu pietre! :huh: Sunt un pacatos, n-am scuze, da' (deocamdata) macar, n-am otanjit pe nimeni.

 

Revenind ontopic. E deranjant cum se gasesc circumstante atenuante pentru individ si cum decedata a ajuns sa fie subiect de discutie si pentru faptul ca (probabil) religia ei ii interzice avortul si / sau sexul protejat. Chestia cu decedata si numarul de copii ati putea sa o discutati la motociclisti in timpul liber, ca subiect de importanta nationala.

 

Zice un domn foarte bine intentionat si informat mai sus ca, deh, motociclistul are o scuza. Pai da-o dracului, cand e atat de scump sa-ti inmatriculezi un motor, hai ba, are o scuza, n-a avut saracul bani de inmatriculare. Probabil nici de scoala de soferi n-a avut sarmanul, puiutul mititel, il cocoseaza statul si scolile de soferi cu banii pe care trebuie sa-i scoata din buzunar ca sa poata sa faca si el o liniuta ilegala pi Âşentru' satului. Frate, hai sa facem o revolutie, sa se dea motoare gratis la tot marlanul. Rezolvam si problema poluarii, si a locurilor de parcare. Sa ne dea si benzina moca, ca oricum consuma putin. De asemenea propun ca permisul sa fie optional, iar cei care totusi il iau, dintr-un motiv care-mi scapa, sa aiba un fel de bucata de carton, ca abonamentul la paine din vremurile trecute, din care la fiecare accident cu victime sa-ti taie cate o bucatica. Sa ne dea voie sa omoram cu motorul 2-3 tigani sau 6 puradei, ca oricum aia fac altu'.

 

Da, faptul ca suntem (ca popor) necajiti ne face sa ne suim pe motoare fara permis, sau dupa ce am beut (a se scuza, scuze, promit ca nu mai fac, incepand de ieri, da' cine stie?). In nici un caz faptul ca suntem niste cretinoizi care inteleg gresit 'democratia'. Din nou, zicea un nene intelept mai sus, pietonii sa stea la ei acasa, ce cauta ei sa traverseze cand vin nevinovatii cu motorul doar turat, scos din viteza, lasat sa alunece la vale cu 20 km/h. Singurii care au ce cauta pe strazi sunt cei care au un motor intre picioare, chit ca n-au permise.

 

Deja aberez dar o sa mai precizez si faptul ca e amuzant de-a dreptul sa vezi cum DE FIECARE DATA cand se spune 'ala avea cam 200km/h' apar niste neni care zic 'da ba, ai tu radar in nas, de unde stii, acul nu se blocheaza, etc, etc, etc'. Toti, da' absolut TOTI motociclistii care au facut accident (discutat pe aici) mergeau regulamentar, babele sunt vinovate pentru ca nu inteleg diferenta (de sunet) intre a merge cu viteza I la 13.000 de ture si viteza a III-a la 3000. Ei merg incet, dar sunt perceputi ca niste rachete pe roti de fraierii aia care nu stiu cu ce se mananca motoarele si tobele de carbon.

 

Fraternizati mai baieti cu jegosii astia pe care in orice alte conditii nu dati nici un scuipat. De la a fi corect si obiectiv pana la a lua apararea unui individ FARA PERMIS calare pe un motor NEINMATRICULAT care a OMORAT un om (de fapt un 2in1), e o distanta pe care nu ai cum sa o parcurgi. Nimic nu il poate scuza. DACA era altul, DACA era in alt loc, DACA nu avea viteza, DACA era turat sau nu, n-are importanta. Fara permis, motor neinmatriculat, accident. Nu exista circumstante atenuante. Daca legea i le gaseste, legea e de (cuvant urat).

 

Daca femeia mergea pe mijlocul strazii si o traznea subit dintr-un cer absolut senin, puteai sa zici ca e soarta, ca DD a hotarat ca inca un copchil ar fi prea mult pentru atentia lui distributiva, etc, etc. Pe femeia aia n-a omorat-o soarta, a omorat-o un infractor care daca intra sau nu in definitia motociclistului e i-re-le-vant.

 

Q.E.D.

 

( ceea ce era de demonstrat, pentru cine nu stie.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu,frumos si educativ postul de mai sus. Dar inca odata,cum sa inghiti chestia aia cu zeci de mii de km/h? asa arata o motocicleta accidentata(impact & tavalita) la viteza aia?(am pus special in postul meu fotografii explicite,spate,fata,stinga,dreapta,carene,furca,..) Hai sa ne uitam si la chesti concrete,nu doar sa facem apologia minciunilor media! Ca ala a fost dobitoc,ca s-a urcat fara permis pina la urma nu contesta nimeni,vina lui e majora,dar sa nu ajungem sa dezbatem sau sa infieram cauze,vinii,care in acest accident pur si simplu sint fabricate ca stirea sa devina mai picanta--spirit latin de (cuvant urat) intr-o tara unde birfa e principalul mod de exprimare.Incercati sa fiti destepti si sa nu va duceti pe valul asta timpit al dezinformarii caree cauta cu orice mod sa se vinda,ca sa coste si mai mult reclama din pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vinovat moral este celalat daca stia ca specimenul aceste de idiot este fara carnet.

 

oricum acuma prea putin conteaza...

dar cine a zis ca celalalt avea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar inca odata,cum sa inghiti chestia aia cu zeci de mii de km/h? asa arata o motocicleta accidentata(impact & tavalita) la viteza aia?(am pus special in postul meu fotografii explicite,spate,fata,stinga,dreapta,carene,furca,..) Hai sa ne uitam si la chesti concrete,nu doar sa facem apologia minciunilor media!

 

tu nu vezi padurea de copaci!

putea si sa impinga motoru' si sa dea peste femeia aia, tot el e vinovat de accident! asa zice legea, nu eu.

 

daca te imping cu un deget si tu cazi, dai cu capu' si mori...tu esti de vina, de ce ai dat cu capu' si nu cu dosu' de asfalt, este?!

ca eu doar te-am atins usor cu degetu, nu te-am imbrancit, lovit, nu am dat cu tine de pamant, nimic.

culegeam si eu ghiocei pe acolo.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Asa, scoate-ma in piata publica, executa-ma cu pietre! :P Sunt un pacatos, n-am scuze, da' (deocamdata) macar, n-am otanjit pe nimeni.

 

Revenind ontopic. E deranjant cum se gasesc circumstante atenuante pentru individ si cum decedata a ajuns sa fie subiect de discutie si pentru faptul ca (probabil) religia ei ii interzice avortul si / sau sexul protejat. Chestia cu decedata si numarul de copii ati putea sa o discutati la motociclisti in timpul liber, ca subiect de importanta nationala.

 

Zice un domn foarte bine intentionat si informat mai sus ca, deh, motociclistul are o scuza. Pai da-o dracului, cand e atat de scump sa-ti inmatriculezi un motor, hai ba, are o scuza, n-a avut saracul bani de inmatriculare. Probabil nici de scoala de soferi n-a avut sarmanul, puiutul mititel, il cocoseaza statul si scolile de soferi cu banii pe care trebuie sa-i scoata din buzunar ca sa poata sa faca si el o liniuta ilegala pi Âşentru' satului. Frate, hai sa facem o revolutie, sa se dea motoare gratis la tot marlanul. Rezolvam si problema poluarii, si a locurilor de parcare. Sa ne dea si benzina moca, ca oricum consuma putin. De asemenea propun ca permisul sa fie optional, iar cei care totusi il iau, dintr-un motiv care-mi scapa, sa aiba un fel de bucata de carton, ca abonamentul la paine din vremurile trecute, din care la fiecare accident cu victime sa-ti taie cate o bucatica. Sa ne dea voie sa omoram cu motorul 2-3 tigani sau 6 puradei, ca oricum aia fac altu'.

 

Da, faptul ca suntem (ca popor) necajiti ne face sa ne suim pe motoare fara permis, sau dupa ce am beut (a se scuza, scuze, promit ca nu mai fac, incepand de ieri, da' cine stie?). In nici un caz faptul ca suntem niste cretinoizi care inteleg gresit 'democratia'. Din nou, zicea un nene intelept mai sus, pietonii sa stea la ei acasa, ce cauta ei sa traverseze cand vin nevinovatii cu motorul doar turat, scos din viteza, lasat sa alunece la vale cu 20 km/h. Singurii care au ce cauta pe strazi sunt cei care au un motor intre picioare, chit ca n-au permise.

 

Deja aberez dar o sa mai precizez si faptul ca e amuzant de-a dreptul sa vezi cum DE FIECARE DATA cand se spune 'ala avea cam 200km/h' apar niste neni care zic 'da ba, ai tu radar in nas, de unde stii, acul nu se blocheaza, etc, etc, etc'. Toti, da' absolut TOTI motociclistii care au facut accident (discutat pe aici) mergeau regulamentar, babele sunt vinovate pentru ca nu inteleg diferenta (de sunet) intre a merge cu viteza I la 13.000 de ture si viteza a III-a la 3000. Ei merg incet, dar sunt perceputi ca niste rachete pe roti de fraierii aia care nu stiu cu ce se mananca motoarele si tobele de carbon.

 

Fraternizati mai baieti cu jegosii astia pe care in orice alte conditii nu dati nici un scuipat. De la a fi corect si obiectiv pana la a lua apararea unui individ FARA PERMIS calare pe un motor NEINMATRICULAT care a OMORAT un om (de fapt un 2in1), e o distanta pe care nu ai cum sa o parcurgi. Nimic nu il poate scuza. DACA era altul, DACA era in alt loc, DACA nu avea viteza, DACA era turat sau nu, n-are importanta. Fara permis, motor neinmatriculat, accident. Nu exista circumstante atenuante. Daca legea i le gaseste, legea e de (cuvant urat).

 

Daca femeia mergea pe mijlocul strazii si o traznea subit dintr-un cer absolut senin, puteai sa zici ca e soarta, ca DD a hotarat ca inca un copchil ar fi prea mult pentru atentia lui distributiva, etc, etc. Pe femeia aia n-a omorat-o soarta, a omorat-o un infractor care daca intra sau nu in definitia motociclistului e i-re-le-vant.

 

mdah ai foarte mare dreptate la chestia asta! babele nu fac diferenta intre sunet si viteza!! ele daca te vad ca mergi cu treapta I cu 50km/h zic ca uite-l ce tare merge!(sunetul) iar daca ai goni cu treapta a VI-a la 2-3000 de ture dar cu o viteza mult mai mare ar spune ca uite-l ce regulamentar merge!

totusi aici e vorba de un individ care in lipsa discernamantului a omorat 2in1 oameni :huh: asa ca oricat am face campanii astia "ne dau cu firma de pamant" a dat omu bani pe motor dar 150euro sa faca scoala de soferi nu a putut sa dea!! acum chiar daca se dadea RIDE sau EASY tot va trage conseciintele pentru ca e vorba de moartea a 2 oameni!

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai omul ala sau carenele subtiri ale lui Suzi nu mai aratau asa.

Fiindca s-a lovit de carne. Impactul cu un parapet ar fi aratat altfel. Eventual impactul cu o masina de politie in care sa se afle fix seful de post care il ignora cand merge fara carnet

 

Nici eu nu fac apologia motociclismului fara permis,cit despre inmatriculare(in tara asta unde te fute cu tot felul de taxe si unde o inmatriculare ajunge sa coste de citeva ori mai mult decit pretul vehicului,basca ca mai si platesti impozite la el si tot pe acelasi drumuri

 

Permiteti va rog sa vorbec urat ETE P.U.L.A. Adica inmatricularea costa 100 de euro in tara asta si tot ne bagam sufletul in ea? Platesti impozit 20 de lei pe an (un plin la mobra ma costa 60 de lei), alte taxe nu mai platesti la motorete. In plus de asta cine nu-si permite sa stea in mm de cocalar la el in grajd. Ca daca tot e pasionat dar nu gaseste 100 de euro pentru inmatriculare poate sa-si ia un scuter ca ala nu are nevoie.

 

Acum,ca un om s-a stins,nu poate fi decit regretabil,dar poate daca avem niste trotuare si in mediul rural,si o politie care era mai prezenta si la astfel de "evenimente "nu doar la spagi ieftine(am patit de curind una ca asta la intrare in deva,dupa ce batusem toata Europa ok,pur si simplu nu mi-a venit sa cred impertinenta si tupeul semianalfabetului in unuiforma!!!),nu am fi avut acest topic deschis.

 

Pana si politia Elvetiana sta la spaga, de astia nu ma mai mir. Cat despre tupeul si impertinenta organului cu chipiu si tupeul si impertinanta analfabetului din spatele ghidonului, nici nu merita sa mai aleg.

 

Fara legatura mai i-mi pun o intrebare ; Oare ce fel de om e acela care face 8-9-23 de copii? S-o gindi si ce maninca aia sau e doar inconstienta?..din aceiasi familie cuvintul asta ca si caracterizarea pt.cei cei ce mai ascapa motocicleta uneori..acum destinul stabileste deznodamintul.

 

In plua mea, deci cocalarul asta de 2 bani era agentul anticonceptional al satului? O sa citez pe cineva dar nu mai stiu pe cine: Bai 13 Todesengel, abia acum imi dau seama ca tu ai fost cel mai destoinic spermatozoid. Pacat ca te-ai mai degradat intre timp

 

Poate unii vor socoti aiurea si partinitor tpostul meu. as vrea sa-l rezum cu 2-3 concluzii:daca nu ai permis ,nu o dai pe drum/daca o dai pe drum,nu te intreci printre tarani/daca mergi cu zeci de mii de m/s si mai lovesti si un om la viteza aia,te faci si tu si motorul praf..chiar si masinile o patesc rau = nu inghititi stirile care vor senzationalul cu orice pret

 

Nu mai comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent daca a lovit un om sau un parapet,chiar si un autoturism se deformeaza considerabil.Daca a si rasucit si invirtit femeia prin aer de cinspemii de ori,chiar tandari s-ar fi ales din ea.Si din motociclist.Ala fara protectii,cu soft jacket probabil si tenisi Guban e ok,Suzi la fel.Sint atit de multe fotografii cu motociclete accidentate pe aici incit nici o persoana rationala nu poate contesta asta.

 

@melciu,aici este un FORUM/adica o chestie unde fiecare i-si enunta o parere proprie despre ceva pe care in mod frecvent incearca sa o si sustina cu argumente/daca parerile celorlalti i-ti par gresite,incerci bineinteles, sa le combati,folosind (normal,daca capacitatile intelectuale si educationale i-ti permit)argumente civilizate.

Despre spaga din politile internationale ,daca din pacate(mea culpa) am deviat alaturi de tine subiectul ,pot sa-ti spun ca nu mi s-a intiplat niciodata desi in mod frecvent calatoresc in strainatate,nu enumar tari,rezum simplu : 3 continente.Ma gindesc ca poate ai avut un limbaj sau un comportament aferent postului de mai sus si poate te-au citit si au vrut sa te simti ca acasa.

Daca mai ai vreo chestie personala sa-mi adresezi,poti folosi PM.Nu ca m-as obosi sa citesc,dar din respect pt.oamenii care rasfoiesc acest forum si care nu se pot cobori la un nivel al discutiei atit de scazut (dar colorat recunosc) ca cel din postul tau anterior

multumesc anticipat pt.intelegere si scuza-ma daca virsta si educatia nu-mi permit sa-ti raspund mai departe.

Editat de 13 Todesengel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent daca a lovit un om sau un parapet,chiar si un autoturism se deformeaza considerabil.Daca a si rasucit si invirtit femeia prin aer de cinspemii de ori,chiar tandari s-ar fi ales din ea.Si din motociclist.Ala fara protectii,cu soft jacket probabil si tenisi Guban e ok,Suzi la fel.Sint atit de multe fotografii cu motociclete accidentate pe aici incit nici o persoana rationala nu poate contesta asta.

 

@melciu,aici este un FORUM/adica o chestie unde fiecare i-si enunta o parere proprie despre ceva pe care in mod frecvent incearca sa o si sustina cu argumente/daca parerile celorlalti i-ti par gresite,incerci bineinteles, sa le combati,folosind (normal,daca capacitatile intelectuale si educationale i-ti permit)argumente civilizate.

Despre spaga din politile internationale ,daca din pacate(mea culpa) am deviat alaturi de tine subiectul ,pot sa-ti spun ca nu mi s-a intiplat niciodata desi in mod frecvent calatoresc in strainatate,nu enumar tari,rezum simplu : 3 continente.Ma gindesc ca poate ai avut un limbaj sau un comportament aferent postului de mai sus si poate te-au citit si au vrut sa te simti ca acasa.

Daca mai ai vreo chestie personala sa-mi adresezi,poti folosi PM.Nu ca m-as obosi sa citesc,dar din respect pt.oamenii care rasfoiesc acest forum si care nu se pot cobori la un nivel al discutiei atit de scazut (dar colorat recunosc) ca cel din postul tau anterior

multumesc anticipat pt.intelegere si scuza-ma daca virsta si educatia nu-mi permit sa-ti raspund mai departe.

 

in afara faptului ca discuti despre capacitati educationale scriind in modul subliniat mai sus, nu inteleg de ce-l sustii pe cocacalaru ala mic. ca sa conduci fara permis, ori trebuie sa fii f prost ca sa nu realizezi consecintele, ori sa le stii si sa nu te intereseza. in ambele situatii "ai belit-o" cum se zice si-ti meriti soarta. Nici nu cred ca e important daca a avut viteza, ce protectii avea....etc. ideal era sa-l prinda garcea si sa-i faca penal ptr moto neinmatriculata si condus fara permis inainte sa dea peste amarata aia.

 

PS: greseala subliniata sunt convins ca e intamplatoare. ti-am vazut cateva posturi si nu ai problema cratimei. A fost amuzant ca era chiar in pasajul referitor la capacitatea educationala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ala a fost dobitoc,ca s-a urcat fara permis pina la urma nu contesta nimeni,vina lui e majora,dar sa nu ajungem sa dezbatem sau sa infieram cauze care in acest accident pur si simplu sint fabricate ca stirea sa devina mai picanta--spirit latin de (cuvant urat) intr-o tara unde birfa e principalul mod de exprimare.Incercati sa fiti destepti si sa nu va duceti pe valul asta timpit al dezinformarii care cauta cu orice mod sa se vinda,ca sa coste si mai mult reclama din pauza.

 

 

:huh: Preacuvioase,nu-l sustin,uite un post anterior al meu. Ma deranjeaza exagerarile,indiferent de tabara din care provin,mai ales treaba cu viteza.Toata lumea a ajuns sa asocieze motociclistul cu viteza exagerata.Cum se intimpla un accident aproape toti care nu au legatura cu fenomenul dar se erijeaza in guru al legislatiei ,emit verdictul:pai daca a mers tare". Aceasta idee impamintenita uneori artificial,fabricata de media in cautarea de a vinde senzationalul dar din nefericire tolerata absurd chiar si atunci cind nu e cazul de multi filozofi ai forumului nu face decit sa dauneze.Cui? normal,motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: Preacuvioase,nu-l sustin,uite un post anterior al meu. Ma deranjeaza exagerarile,indiferent de tabara din care provin,mai ales treaba cu viteza.Toata lumea a ajuns sa asocieze motociclistul cu viteza exagerata.Cum se intimpla un accident aproape toti care nu au legatura cu fenomenul dar se erijeaza in guru al legislatiei ,emit verdictul:pai daca a mers tare". Aceasta idee impamintenita uneori artificial,fabricata de media in cautarea de a vinde senzationalul dar din nefericire tolerata absurd chiar si atunci cind nu e cazul de multi filozofi ai forumului nu face decit sa dauneze.Cui? normal,motociclistilor.

ai si tu dreptatea ta. cred ca as fi fost cu totul de acord cu tine, daca nu era discutia asta pe topicul in care unu fara permis si motor legal a lovit o femei care a murit pe un drum public. In opinia mea..chiar nu conteaza ce viteza avea, ce echipament, daca a lovit-o im plin sau doar a atins-o cu oglinda si femeia s-a dezechilibrat. si cred ca ar fi normal ca toata comunitatea moto sa-l incrimineze, nu sa faca analize pe tema copiilor si etniei alora. despre mine se spune ca sunt rasist, dar acum....

hai sa fii sanatos si asfalt uscat pe unde esti.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...