Sari la conținut

Sa schimb cauciucul sau mai pot merge sezonul asta ?


PunctRo
 Share

Postări Recomandate

Am facut vreo 5000 km cu cauciucul din imagine (Metzeler Roadtec 160/60/17) si nu stiu cati o mai fi facut proprietarul anterior. Parerea mea e ca trebuie schimbat dar am zis sa va intreb si pe voi :wacko:. Din cate m-am prins dupa codurile de pe el ar fi facut prin 2006. Scuze pentru calitatea pozei. E facuta cu mobilu dar cred ca va puteti face o impresie.

 

post-16695-1239815503_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa din cate se vede in poze pare ca mai merge, dar verifica-l cat mai des ca in ultima parte se uzeaza mai rapid ca la inceput, eu am patit odata ,am plecat pana acasa, aprox 250km iar cauciucul desi era vizibil uzat inca parea ca mai tine ,dar cand am ajuns acasa am constatat ca in unele locuri trecuse de stratul cu panza. Drumul de intoarcere a fost foarte stresant si cu viteza f mica deorece aveam impresia ca oricand poate ceda cauciucul spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai bani, ti la siguranta ta, vrei stabilitate la franare?

CUMPARA ALTELE NOI FATA SI SPATE (PERECHE)!

Tu tii la imaginea ta forumistica?

Atunci taci si ia-ti tu cauciucuri in fiecare zi, fondeaza grupul "exage-precautilor" si scrie acolo

 

Tu tii la imaginea ta forumistica?

Atunci taci si ia-ti tu cauciucuri in fiecare zi, fondeaza grupul "exage-precautilor" si scrie acolo

Daca nu sunt pereche nu se cor_desc si nu fac pui. Trebe neaparat pereche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca majoritatea ma sfatuieste sa mai tin guma. Cel mai probabil asta voi face. Multam de pareri.

daca tu vezi ca nu iti fuge mobra nici pe franare nici cand bagi mana mai tare in gaz inseamna ca mai merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu vezi ca nu iti fuge mobra nici pe franare nici cand bagi mana mai tare in gaz inseamna ca mai merge

 

 

La franari mai fuge insa numai la cele destul de puternice. Cand bag mana in gaz nu mi s-a intamplat, dar nici nu sunt foarte agresiv. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu tii la imaginea ta forumistica?

Atunci taci si ia-ti tu cauciucuri in fiecare zi, fondeaza grupul "exage-precautilor" si scrie acolo

 

 

Daca nu sunt pereche nu se cor_desc si nu fac pui. Trebe neaparat pereche.

 

"Ce treaba ai tu...?"

Iti doresc gume second hand de doua feluri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O guma cu un comportament ciudat la franare din cauza mijlocului cu nimic pe el si a duritatii sale.Am avut mai buna ca a ta si si cu prima ocazie l-am burnuit si am luat altul.Nou sau seconnd-asta depinde de tine.Schimba-l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine cauciucul este cam dus. Mai poti merge un timp cu el, max 1000 km, dar cu grija, mai ales pe ud. Intretimp comanda-ti altul.

Ia-ti de-asta si nu mai ai treaba:

pirelli_mt16_tire_rr.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu tii la imaginea ta forumistica?

Atunci taci si ia-ti tu cauciucuri in fiecare zi, fondeaza grupul "exage-precautilor" si scrie acolo

 

 

Daca nu sunt pereche nu se cor_desc si nu fac pui. Trebe neaparat pereche.

 

Am facut vreo 5000 km cu cauciucul din imagine (Metzeler Roadtec 160/60/17) si nu stiu cati o mai fi facut proprietarul anterior. Parerea mea e ca trebuie schimbat dar am zis sa va intreb si pe voi :) . Din cate m-am prins dupa codurile de pe el ar fi facut prin 2006. Scuze pentru calitatea pozei. E facuta cu mobilu dar cred ca va puteti face o impresie.

 

post-16695-1239815503_thumb.jpg

 

am vazut prin manuale de reparatie ca trebuiesc masurate adanciturile de pe cauciuc , la mine pe spate spre exemplu trebuie sa aiba minim 2mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vezi ce pe marginea cauciucului unde pe talon exista un marcaj din loc in loc pe care scrie TWI (tire wear indicator) si sageata mica, la Metz mai este si un elefant mic desenat. In zona aia pe santuri gasesti un bumb pe canal, care da uzura maxima a cauciucului. vezi cat mai ai pana la el si estimezi cam cat mai ai pana la limita.

vezi un link cu explicatii

http://www.bikerenews.com/Stories/Motorcycle_tires.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...