Sari la conținut

Vesti de la munte


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Prima tura data de peste un an si ceva cu scop declarat: poze. Si, ca de obicei, asta inseamna trezit la ore neomenesti. 2:30 arata telefonul atunci cand m-a trezit. Ma rog, trezit e relativ impropriu spus dupa 3 ore de somn. Ma blindez serios. Stiu ca la Predeal erau prognozate -5 grade pentru noaptea aia. Deci tricou cu maneca lunga, pulover, pulover, geaca moto cu mesada. Si izmene, blugi si pantaloni de ski. Doar o pereche de sosete, dar macar erau groase. Eram un butoias :wink: La 3 ieseam din Bucuresti. La sediul ANM, pe panou: "Predeal, ora 3:00, -2 grade". Mda, si inca mai sunt 3 ore jumate pana la rasarit.

 

Un lucru ciudat ce l-am observat si alte dati. Daca sunt pe mobra si merg, indiferent de viteza, imi e mai putin frig decat atunci cand stau pe loc. Lucru care mi s-a confirmat si de data asta. Prin Busteni am zis sa fac o pauza. Tigara, cafea, cola. Dau casca si manusile jos, fac cele necesare si o iau la drum. N-au trecut nici 30 de secunde pana mi-am dat seama ca am mana stanga atat de inghetata incat nu mai pot trage ambreiajul, iar eu tremuram in ultimul hal. Era grav. Din fericire urmatoarea benzinarie nu era departe. Cu casca-n cap, cu aparatoarea de vant pe fata, cu manusile in maini intru val-vartej in interior si caut buda. Sa traiasca cat or vrea ei aia care au inventat apa calda si hand-dryer-ul. Asta daca n-au murit. Bineinteles, am stat multe minute cu mainile sub apa si cu manusile sub dryer. Incepusem sa ma simt mai bine cand mi-am adus aminte ca sunt doar la Pedeal si mai am cam o ora de mers pe cancerul ala. So be it...

 

Cert e ca am ajuns intreg si ne-degerat la Sirnea. Tratamentul cu apa calda a fost suficient sa tina de cald pana au inceput sa se reincalzeasca manerele. Jumatate de ora mai am pana sa rasara soarele. Deja se vede binisor, doar ca nu se aude nimic. Sau, ma rog, aproape nimic. Doar pasari. In consecinta ma apuc eu de cantat, ca doar nu m-o auzi nimeni, dracu'. :wink:

 

3452575610_bec3800297_o.jpg

 

3452575562_a60039cb75_o.jpg

 

3452575518_2f70ce951e_o.jpg

 

3451760873_141d14ef43_o.jpg

 

3452575434_6f98b0e881_o.jpg

 

3451760799_019b7bfdc3_o.jpg

 

3452575178_16db9916db_o.jpg

 

3451760541_24e1ff667a_o.jpg

 

3452575110_cc48e33ce3_o.jpg

 

 

 

Dupa care am cotit-o catre Transfagarasean. Iar m-am luat cu o dubita (serios, cineva ar trebui sa-i descopere pe oamenii astia), doar ca acum el a pierdut. Si grav. Daca pe bucata pana in Dragoslavele a mai avut sanse din cauza gropilor de pe culoarul Rucar-Bran, dupa, pe asfaltul frumos si proaspat, i-am dat distanta de-o tigara pe bucata de 5km, timp in care eu am mai razuit un sir de chicken strips (a ramas doar ala exterior).

 

Am facut o ora de la Vidraru la cabana Capra (cota 1600). Mai putin e imposibil de facut. Drumul e mult mai rau ca anul trecut si e la nisip (recte material antiderapant) de nu-mi venea s-o aplec mai deloc. Speram sa pot urca ceva mai mult de Capra, dar se pare ca inca nu-i vremea. Chestia asta o spun si tunelele de zapada prin care am trecut. Mai mult decat atat, ce-a facut sa merite toata nebunia asta cu TFu' a fost capra neagra care mi-a sarit aproape in fata, moment wow pentru mine, cat si vulpea care se plimba nestingherita prin padure. Si nu orice vulpe, ci una marisoara, frumoasa, ca cele desenate in cartile de povesti.

 

3452575044_dbbb5b74af_o.jpg

 

3451760405_c34bf651ac_o.jpg

 

3451760357_2f6afb7b48_o.jpg

 

3451760311_c99a7c058f_o.jpg

 

3451760271_96788770cd_o.jpg

 

3451760223_8a6d4969d6_o.jpg

 

3452574750_baac3e280c_o.jpg

 

3451760155_e7fbd112f8_o.jpg

 

La intoarcere, in Curtea de Arges, am concluzionat ca-i mult, dar mult prea cald pentru trei randuri de haine. Asa ca a trebuit sa dezbrac in mijlocul unei benzinarii, in timp ce mancam. Curioasa priveliste, sunt sigur, dar macar nu a venit nimeni sa ma intrebe chestii. Ce frumos era apoi doar cu geaca si un tricou pe autostrada la 140...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-ti spun:asta e adevarata fata a motociclistului.In rest cuvintele sunt de prisos.Toata admiratia mea in ceea ce faci si mai ales ce poze faci.Drumuri lungi si fara evenimente sa ai.Numai bine! P.S. Ce aparat ai de fotografiat? Banuiesc ca ai lentile speciale (ochi de peste,sau cum le spune)sau are aparatul reglajul asta din fabrica? Un Paste linistit iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce super ii drumu ala cu peretii imensi de zapada ! Nota :wink: pentru poze si toata tura ! Astea is iesirile adevarate ... pacat ca esti mai tot timpu singur , asa te-ai obisnuit :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar super pozele si tura nota :wink: si de la mine inca un zece si vei lua bursa !!! :laugh: Pune te rog o harta a traseului pe care ai fost sau o descriere mai amanuntita ! Respecte . :wink:

 

Si sa ai un Paste Fericit !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kato, aparatul e un Nikon D70 vechi de 6 ani pe langa care mai am un obiectiv 12-24 si altul 55-200 imprumutat. Deci nimic fancy. On the other hand, nici la ghici n-am mers deoarece locatia este bine cunoscuta in cercurile de fotografi, iar rasaritul este momentul de magie acolo. Si, desi urmarisem starea meteo cu cateva zile inainte, tot n-am avut foarte mult noroc. Imi doream un rasarit fara strop de ceata, cu lumina razanta care sa dea contur dealurilor. N-a fost sa fie, dar asta nu-i niciun bai :wink: Atat vreau sa spun ca fotografiile astea nu le-am facut pentru ziar, in consecinta redau ceea ce am vazut eu acolo.

 

Am atasat si o harta a traseului.

post-25459-1240071560_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kato, aparatul e un Nikon D70 vechi de 6 ani pe langa care mai am un obiectiv 12-24 si altul 55-200 imprumutat. Deci nimic fancy. On the other hand, nici la ghici n-am mers deoarece locatia este bine cunoscuta in cercurile de fotografi, iar rasaritul este momentul de magie acolo. Si, desi urmarisem starea meteo cu cateva zile inainte, tot n-am avut foarte mult noroc. Imi doream un rasarit fara strop de ceata, cu lumina razanta care sa dea contur dealurilor. N-a fost sa fie, dar asta nu-i niciun bai :wink: Atat vreau sa spun ca fotografiile astea nu le-am facut pentru ziar, in consecinta redau ceea ce am vazut eu acolo.

 

Am atasat si o harta a traseului.

 

sa inteleg ca nu se poate trece transfagarasanu? ma batea si pe mine un gand azi sa o iau pe acolo dar nu imi pica bine sa fac cale intoarsa din nameti, asa ca am abandonat traseul :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu, e imposibil de trecut. Pe partea argeseana s-ar putea urca poate pana la tunel cu un ATV ceva pentru ca strada pare a fi acoperita de zapada doar pe portiuni si acolo unde au fost avalanse, dar sunt convins ca pe partea nordica inca e zapada mare. Teoretic ar trebui sa se elibereze in primele zile ale lui iunie pentru ca de obicei este etapa in Turul Romaniei la Ciclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
tunelele de zapada prin care am trecut.

capra neagra care mi-a sarit aproape in fata

vulpea care se plimba nestingherita prin padure. Si nu orice vulpe, ci una marisoara, frumoasa, ca cele desenate in cartile de povesti.

 

3451760357_2f6afb7b48_o.jpg

 

3451760311_c99a7c058f_o.jpg

 

3451760223_8a6d4969d6_o.jpg

 

3452574750_baac3e280c_o.jpg

 

3451760873_141d14ef43_o.jpg

 

 

Din vazduh cumplita iarna cerne norii de zapada,

Lungi troiene calatoare adunate-n cer gramada;

Raspandind flori de gheata pe ai tarii umeri dalbi.

...

Soarele rotund si palid se prevede printre nori

...

Tot e alb pe camp, pe dealuri, imprejur, in departare,

Ca fantasme albe plopii, insirati, se perd in zare,

...

Si pe-ntinderea pustie, fara urme, fara drum,

Se vad satele perdute sub clabuci albii de fum.

Dar ninsoarea inceteaza, norii fug, doritul soare

Straluceste si dismiarda oceanul de ninsoare.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac mult pozele.

Se vede varsta d70'ului putin la noise'ul din primele fotografii. Foarte frumoase peisajele de pe traseu, pacat ca nu ai avut lumina aceea buna de la rasarit(cea din poza cu omul si prim planul cu motocicleta) si pentru pozele de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos natiune! In timp ce noi, majoritatea, ne adunam in sanii familiilor ca sa ne scufundam in blinda pace pascala cu miei si sarmale, dansul pleaca la vinatoare de rasarituri!

 

Sa-ti fie de bine, ca ai lipsit destul de la raport cu poze si povesti de calatorie!

Aaaaa! Si..... jos palaria, sunt invidioasa, ca de obicei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi, ma, 3in1, zgomot-zgomot, da' vezi ce fain ii? Macar seamana cu ala de film, nu culori aiuristice de banda desenata cum scoate al tau in orice situatie :wink:

 

Paste fericit tuturor! Nu de alta, dar pt mine a fost un Paste foarte aventuros. Detalii mai tarziu sau maine :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI!!! :wink: asta inseamna pasiune motociclistica adevarata,numai TU cu motorul TAU la drum,cele mai misto ture cu mobra le-am facut tot asa singur de nebun, te inteleg perfect! :lol:

Superbe si pozele :wink:

P.S.: nu ai somn noaptea?(vampir...?) :laugh:

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi, ma, 3in1, zgomot-zgomot, da' vezi ce fain ii? Macar seamana cu ala de film, nu culori aiuristice de banda desenata cum scoate al tau in orice situatie :laugh:

 

Paste fericit tuturor! Nu de alta, dar pt mine a fost un Paste foarte aventuros. Detalii mai tarziu sau maine :wink:

 

culori aiuristice, auzi la el... :wink:

 

bre', una peste alta a iesit misto, pe de alta parte puteai sa dai un sms, desi daca imi cereai in ziua de paste sa fac poze, te injuram ! :lol:

 

 

 

bafta !

 

3in1 terminat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, iti zic un cuvant pe care trebuie sa-l tii bine minte si sa incepi sa-l folosesti: "messenger". Cand ma apuc de planificat o tura ma uit repede in lista aia sa vad cam cine ar putea fi interesat de asa ceva. Tu esti doar pe telefon, unde am peste 300 de contacte. Promit ca ma gandesc si la tine data viitoare :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as merge chiar atat de departe cu afirmatiile. Doar un oarecare fotograf de presa masochist caruia ii place sa mearga cu mobra. Si, din fericire, nu suntem putini, ba chiar ne inmultim cu fiecare sezon. Sa vezi cand om iesi toti 9 intr-o tura... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...