Sari la conținut

Accident mortal Cluj - iesire Apahida


Jarod
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu m-as risca prea mult cu flashu...ca poate o sa prinzi vreounul care o sa creada ca ii dai flash ca il lasi sa treaca si o sa iti sara in fata.

RIP...din pacate s-a mai stins unul.

Sa speram ca o sa se termine si cu astea odata ca tot mai dese sunt.

 

 

la numarul exponential de masini si mai nou motociclete, din pacate nu putem vorbi de mai putine, ci de mai multe accidente.vor mai trece ani buni pana sa ne aliniem la europa in ceea ce priveste educatia soferilor de conserve si nu in ultimul rand, a motociclistilor,scuteristilor etc.

 

pana atunci, sa speram sa nu fim noi in situatia de mai sus,iar pt asta nu ajunge sa ne facem o cruce mare, ci sa fim mult mai atenti si responsabili in trafic.nu,nu sunt vorbe mari,iar daca nu am dreptate, va rog sa imi spuneti.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace.

E intr-adevar tragic ceea ce se intampla, in doua zile, doi decedati, groaznic. Mare grija mare si dati usor cu viteza. Incerc sa ma abtin prin a da sfaturi si a comenta ca: speeduri, ca pustani ca bla bla bla. Chiar nu are rost, sincer. Sper ca cei care citesc aceste randuri inteleg singuri la ce riscuri ne expunem zilnic. Noi doar putem preveni, daca avem discarnamant.

 

Multa putere familiilor sa treaca peste aceasta tragedie.

 

Spo, Seth RC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect MadRider. Regula este flash/faza lunga atunci cand nu vrei sa iti treaca prin fata. La flash ii faci semn sa se bage.

 

Eu nu m-as risca prea mult cu flashu...ca poate o sa prinzi vreounul care o sa creada ca ii dai flash ca il lasi sa treaca si o sa iti sara in fata.

RIP...din pacate s-a mai stins unul.

Sa speram ca o sa se termine si cu astea odata ca tot mai dese sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Cu durere în suflet anunțăm decesul motociclistului implicat în acest accident azi 19 aprilie 2009, în sfânta zi de PaÂşti, după o cumplită suferință. Dumnezeu să te odihnească în pace Vosi, colegul Âşi prietenul nostru din Gherla. Condoleanțe Âşi familiei de cealaltă parte implicată. Ne rugăm în aceste momente pentru cele două familii greu încercate de această tragedie. Orice cuvinte cred că sunt de prisos. Mâine, 20 aprilie la orele 20.00 vă aÂşteptăm la priveghi în Gherla la ieÂşirea spre Mănăstirea Nicula, la trecerea de cale ferată, cu motoarele, aÂşa cum i-ar fi plăcut lui Vosi. Să ne aducem aminte frumos de Vosi, mai ales ca un bun coleg Âşi participant la întrunirile moto din țară începând de acum 12 ani.

 

 

 

Veniți cu motoarele cei care l-au cunoscut Âşi care nu l-au cunoscut pe Vosi, poate vor înțelege oamenii CĂ NOI EXISTĂM. Relații la 0743 66 78 71, Horia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace.

E intr-adevar tragic ceea ce se intampla, in doua zile, doi decedati, groaznic. Mare grija mare si dati usor cu viteza. Incerc sa ma abtin prin a da sfaturi si a comenta ca: speeduri, ca pustani ca bla bla bla. Chiar nu are rost, sincer. Sper ca cei care citesc aceste randuri inteleg singuri la ce riscuri ne expunem zilnic. Noi doar putem preveni, daca avem discarnamant.

 

Multa putere familiilor sa treaca peste aceasta tragedie.

 

Spo, Seth RC

Bine zis!

Sa-i fie tarana usoara :wink: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASACA IN PACE !

 

trist...ingrijorator ce se intampla......dumnezeu sa il odihneasca si sa il ierte!iar pe noi restu sa ne pazeasca.R.I.P :wink: :wink: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce viteza avea motociclistul, insa am o intrebare care a mai fost postata pe forum de cateva ori : cati trebuie sa mai moara ca sa mergeti mai prudent?

 

Condoleante familiilor :wink:

 

Frate cand dai peste un prost nu exista mers prudent. Si eu oricat de prudent as merge sigur o sa-mi gasesc nasul odata si odata. Sambata am plecat spre moldova si e jale pe sosele e plin de distrusi.

De 2 ori am zis ca dau chix si inca de cateva ori am scapat la limita. Nu se poate astia pur si simplu atenteaza la viata noastra. In mizil mergeam cu vreo 60 si una de pe un drum secundar tot cu o coaja din asta de masina, statea iar cu cativa metri sa ajung in dreptul ei mi s-a bagat in fata...desi am rupt franele si claxoanele n-a avut nici o reactie. La prima trecere m-am bagat in dreapta ei si i-am facut semn "tu nu gandesti?" se uita la mine ca o pro-a-s-ta. Inca o faza un bou cu un tir mi-a venit din fata depasind o coloana de 6 masini, am intrat in sant si toti din spatele meu au iesit pe camp sa evite ne-norocitul care pur si simplu nu mai avea unde sa se mai replieze cu tirul. Cand a ajuns in dreptul meu imi multumeste ca i-am facut loc. Pentru astfel de distrusi nu ma bucur cand dau ortul. Dar decat sa plinga maicamea mai bine sa plinga masa. E vina loc daca nu au pic de reflex ca se apuca sa dea de permis si sa mai si iasa cu masina pe drum.

Pacat pentru motociclist. Sa se odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din alte surse am inteles ca in masina se aflau 2 copii ,sotul si soferita care a decedat .Cica ar fi decedat soferita si un copil ,sotul nu a patit nimik iar celalat copil ceva contuzii .Tot din aceleasi surse motociclistul a suferit cele mai devastatoare traumatisme pe care le-a putut vedea un doctor de chirurgie in ani de slujba .S-au chinuit sa-i tina tensiunea ..la nivele ..."traibile"..dar spre dimineatza a murit .

Tot asa am aflat ca soferita ar fi fost preocupata sa dea prioritate unei masini ..dar nu a mai observat si motociclistul ....!!Sa se odihneasca amandoi in pace...si sper daca se intalnesc acolo sus...sa-si reproseze unul altuia ..ce a gresit fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut o stire la Antena 1 despre un sofer care nu a vazut semnalul rosu la o trecere cu nivel de cale ferata :wink: nici trenul ( :wink: )care se deplasa regulamentar si...buf ! Pai ala cum..... (!@#$%^&*() )... sa vada o motocicleta? Si de astia sunt cu duiumul pe soselele patriei...depinde doar de noroc.

O.T. Pacat..Dumnezeu sa-i odihneasca :laugh: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine.Dar il stiu si pe Gigi care iese din santier cu camionul peste linia continua si zdrobeste 2 copii, inca un Gigi care vede farul este constient de prezenta motociclistului dar totusi iese,sperand ca dacia lui sprinteaza mai repede, Gigi taximetristul care nu semnalizeaza,nu se uita in oglinzi s.a.m.d...Acolo este descris doar un scenariu. Dar poaate ca femeia s-a uitat stanga,apoi dreapta,din dreapta vine un camion,deci asteapta vreo 15 secunde sa treaca camionul apoi intra ea..urmatorul lucru pe care il vede este Sfantul Petru,pentru ca din stanga ii vine un motociclist pe care nu l=a vazut deoarece se uita la nenea Gigi care venea de ceva timp din dreapta cu camionul. E? Se poate intampla si asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..am vazut ..si eu la tv .. ce pretentie sa ai sa vada o motocicleta..ala nu a vazut imensitatea de tren ..si nici semnalele luminoase..ce sa mai ... a dat unu' peste mine usor la aviatorilor..cica nu ma observat .. .. ca a incercat sa evite alt autovehicul .... am vb cu el..am incercat sa ii explic..ca ala..in masina are air bag ..are cat de cat protectie ... eu sunt mai expus .. nu poate sa fereasca pe unu sa intre in altu' si mai expus ..cica a inteles .. sper ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine.Dar il stiu si pe Gigi care iese din santier cu camionul peste linia continua si zdrobeste 2 copii, inca un Gigi care vede farul este constient de prezenta motociclistului dar totusi iese,sperand ca dacia lui sprinteaza mai repede, Gigi taximetristul care nu semnalizeaza,nu se uita in oglinzi s.a.m.d...Acolo este descris doar un scenariu. Dar poaate ca femeia s-a uitat stanga,apoi dreapta,din dreapta vine un camion,deci asteapta vreo 15 secunde sa treaca camionul apoi intra ea..urmatorul lucru pe care il vede este Sfantul Petru,pentru ca din stanga ii vine un motociclist pe care nu l=a vazut deoarece se uita la nenea Gigi care venea de ceva timp din dreapta cu camionul. E? Se poate intampla si asa?

 

 

eu stiu un gigi care bea pana nu se mai tine pe picioare si apoi face carmagedon prin oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acestea au fost primele trei posturi dupa cel care anunta accidentul: ai cui sunteti voi mai copii? voi ganditi vreodata? in particular, ganditi cand scrieti?

 

 

 

hmm, de o inteligenta profunda. eu zic sa incepi tu o campanie cu exemplificare, sa "sperii" putin cativa conservari cu

 

 

 

si eu ii urasc pe cei care "sar" peste linia continua in loc sa mearga cativa km si sa intoarca acolo unde este permis. deopotriva insa ii urasc pe cei care depasesc limita de viteza nepermis de mult. asta ca sa fiu obiectiv, ce zici? sau altfel spus, sa nu ne rezumam doar la aschia din ochiul vecinului.

 

 

 

o sa pun un paragraf de aici /index.php?showtopic=91453, se pare ca multi au ajuns academicieni in pilotaj fara bacalaureat, asa ca luati batraneste la citit ce a scris un om si un motociclist cu experienta (am auzit multe depre el, toate la superlativ).

 

5.Viteza.

Incep prin a va readuce aminte ca SPEED KILLS.

Mai mult decat oriunde la noi in tara.Motociclismul sa dezvotat ceva mai rapid in ultimii 10 ani.Pt cei ce nu au habar ce inseamna o motocicleta si ce inseamna motociclism,motocicleta este doar un obiect frumos,periculos,si care costa f multi bani.'Idea' de viteza,toti o cunosc dar pusa in practica este cu totul alta treaba.Vine Gigi cu dacia si se opreste la intersectie.Gigi este sofer de 40 de ani ,sofer pe tir ,sofer cu experienta.Gigi nu prea face greseli la volan.Este om cu capul pe umeri,om cu responsabilitati,cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt asi intretine familia si asi creste copiii asa cum trebuie.Gigi este um om care nu are nevoie de probleme.Gigi poate fi si tatal tau.

 

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Iditul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.

Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

 

Viteza omoara.Cand mergi cu 200 la ora,timpul de reactie nu mai este acelasi.Motocicleta nu mai reactioneaza la fel.Sa nu mai vorbim de cei ce nu au habar despre motociclism.Esti sub impresia ca soseaua iti apartine? Esti sub impresia ca toti trebuie sa te evitam pe drum? Esti sub impresia ca daca intri in mine care sunt la volan ca eu o sa te plang pe tine mai mult decat o sa imi plang daunele la masina? Esti un idiot.

 

Vrei viteza? Dute pe circuit.Dute cu baietii care stiu ce inseamna viteza si descoperi ca tu de fapt nu mergi deloc tare.Dute cu cei ce stiu ce inseamna viteza si nu mai merg demult pe strada.Dute si mergi cu viteza unde nu vei omora pe nimeni ,mai ales pe tine.Nu ruina viata mea,a ta ,a parintilor tai,...a lui GIGI. Nu fi idiot. Speed kills.Sunt o gramada de morti care asteapta pe forumuri ca cineva sa isi aduca aminte de ei.Nu avem timp pt ca trebuie sa ii plangem pe cei ce vor muri maine.

 

a fost scrisa acum doi ani, dar dureros de actuala.

 

 

cel care a scris toata povestea asta e un om cu minte ..... tot respectul pt el ... tu esti putin cam carcotas dar te scuza faptul ca ai pus ceva foarte adevarat ...... eu am ziso si o voi zice tot timpu ...ca sa ne dam seama cata vina au motocilisti faceti o comparatie intre un choper si o vitezana ...... cati mor pe chopere si cati mor pe vitezane.... si ve-ti vedea ca o foarte mare vina o avem noi cei care uitam ca suntem pe o sosea publica sau ca gigi saracu care prin absurd poate o avut si el vreodata o mobra si nici nu se gandeste ca vi tu cu 250 la ora ....stiu ca o sa-mi sariti in cap dar daca stau la intesectie dupa fiecare punct de lumina care se vede dupa deal nu mai apuc sa trec acea intersectie in ziua aia ...totusi legile sunt facute pentru a le respecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu observ o chestie.... de ce in majoritatea accidentelor unde este implicata o motocicleta, ea, motoreta ESTE de viteza ?! :wink: aaa.... bun, ok,nu mai am nici o parere ca le-am uns toate cu miere... si am intrat si in off-topic, nu? Cristos a inviat si "sanatace" sa avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic: Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati in acest accident! sa le fie tarana usoara!

 

off topic:.... ca nu ma pot aptine....

saptamana trecuta era sa OMOR 4 MOTOCICLISTI!!!!....si eu fiind tot MOTOCICLIST!!!!!

cum? simplu?

 

1- intre Cj si Ab, vine ''Rossi'' su R1 albastru si depaseste in curba, linie continua, intra pe contrasens, adica in fata mea,....trag dreapta cu rotile masinii in sant ca sa nu faca asta tunel prin mine! a trecut ghiulea! daca nu eram atent, mai era un rip acum pe forum!

 

2- in oras dau sa fac dreapta, ma asigur de 10 ori, vizibilitate buna in ambele parti, gol, nu apuc sa ies bine si trec 2 ''rossi'' pe langa mine cu viteza supersonica! nu stiu de unde au aparut ca nu i-am vazut! pai daca eu ca Motociclist nu-i vad cum draq sa-i vada altii?

si apoi ma plang ca ''mi-a taiat calea'' (daca mai scap)... pai cand mergi cu 200 prin oras degeaba te vad!

 

3- in oras, dau sa parchez, gasesc locul si dau sa intru cand prin dreapta (intre bordura si masina) vine ''rossi'' glont (nu l-am vazut in oglinda) am avut noroc ca l-a vazut pretena care era in dreapta, ca de nu ma suiam pe el!

 

 

sper ca ati inteles ceva din asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...