Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vezi ca exista un topic dedicat pt asta.

Te rog pune un link ca eu nu l-am gasit chiar daca am cautat prin functia search

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Eu am pe motocicleta Sirio GL27 si Alan 42. Am verificat astazi calibrarea antenei. Mi-a iesit SWR pe canalul 1 =1,2 , pe canalul 40 = 1,2. Pe canalul 22 SWR este 1,1. Pentru o antena fara plan de masa eu zic ca este OK.

Vreau in viitorul apropiat sa imi comand BPA200 pentru a lega statia cu casca.

Am luat pana la urma bluetooth BPA100 (pentru statie Alan 42) pe care am reusit sa il pair-uiesc cu Interphone F4 de pe casca.

Functioneaza ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am cautat o modalitate de a asculta online (telefon sau laptop) ce se discuta pe statiile CB, despre trafic.

 

Am gasit asta http://websdr.yo3ggx.ro:8765/

 

Stie cineva cum domesticesc bestia asta? Vad pentru prima oara o chestie de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Am tot zis si uite ca am reusit pana la urma sa fac un model moto pentru simulatorul meu de antene ca sa pot explica caracteristicile electrie si mai ales evidentia eficienta, sau mai bine zis, ineficienta antenelor scurtate pentru traficul in banda CB.

 

 

Asadar, in prima rulare am folosit pentru simulare o antena verticala constituita dintr-un fir de 2mm de cupru de lungime L=2.67m care, dupa optimizare a rezultat un SWR=1:1.15 (practic perfect), o eficienta electrica ELeff=100%, o eficienta de radiatie RFeff=27% si un "castig" maxim de 0.16dB.

 

Mentionez ca am folosit o permeabilitate a solului de calitate medie iar pentru lungimea data a antenei nu a fost nevoie de nici o forma de adaptare a impedantei.

post-11356-0-53013100-1429258959_thumb.jpg

 

 

 

Pentru a doua simulare am folosit aceleasi variabile ca in prima rulare singura diferenta fiind lungimea antenei L=0.5m. In aceste conditii am obtinut un SWR=9447 soft-ul indicand imposibilitatea functionarii (lipsa eficienta de radiatie) si respectiv necesitatea unei forme de adaptare a impedantei.

post-11356-0-02339800-1429259354_thumb.jpg

 

Utilizand o retea LC (filtru trece jos) pentru adaptarea impedantei (L=6.97uH, C=457pF), reflectata a coborat in limite decente de SWR=1:2.6 (destul de periculoasa pentru finalii RF, pentru o adaptare mai buna fiind necesara o forma mai complexa) insa eficienta electrica a coborat la ELeff=28.41% iar eficienta de radiatie la un dezastruos RFeff=4.658%!!!

post-11356-0-82075400-1429259942_thumb.jpg

 

 

Cateva imagini din simulari cu forma radiatiei cu antena lunga si scurta.

post-11356-0-92697200-1429260182_thumb.jpgpost-11356-0-89919200-1429260199_thumb.jpg

 

post-11356-0-65498300-1429260219_thumb.jpgpost-11356-0-27588700-1429260240_thumb.jpg

 

 

Propagarea fie cu voi!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Explicatiile sunt mult prea tehnice si tin de un forum dedicat..ce am inteles eu ca profan..ai incercat prima oara cu o antena de 2700mm si apoi ai scurtat-o la 500 mm, in primul caz este evident ca vei avea receptie mai buna si in al doilea este la fel de clar ca vei receptiona foarte prost..

Dar de ce neaparat 500 cm? Eu am o antena normala de 1500 mm pe motor care-si face treaba decent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicatiile sunt prea "tehnice" pentru ca subiectul in sine este greu de digerat, chiar si pe forumuri "dedicate".

 

O sa incerc insa sa simplific pe cat de mult posibil, concentrandu-ma doar pe diferentele eficientei de radiatie functie de lungimea antenei si influenta lipsei planului de masa (sasiul motocicletei) sau utilizarea unuia artificial de tip "grid" patrat cu latura de 25cm.

 

Pentru noile simulari am mutat locatia antenei puse la masa pe ghidon, considerand-o cea mai elevata locatie disponibila iar pentru simularile fara impamantare sau cu plan de masa artificial folosind aceeasi elevatie dar ca locatie spatele motocicletei, presupunand existenta unei cutii de bagaje din material non-metalic. Restul variabilelor sunt aceleasi ca la primele simulari, acelasi sasiu moto (scuze pentru calitatea simularii), calitatea dielectrica a solului - mediu, materialul antenei - cupru, diametrul conductorului - 2mm si adaptarea impedantei la baza antenei sub forma de retea LC (cu valorile rezultate din calculele soft-ului).

 

 

 

Caz 1 - Antena conectata la planul de masa (sasiul) motocicletei; locatia pe ghidon; inaltimea fata de sol aproximativ H=1.25m

 

L=2,5m >>> RF Eff=28.14%

 

L=1.5m >>> RF Eff=27.27%

 

L=0.5m >>> RF Eff=21.28%

 

 

Caz 2 - Antena cu plan de masa "artificial" de tip "grid" patrat cu latura de 25cm (grosime 1mm); locatia in spatele motocicletei la inatimea fata de sol de H=1.25m

 

L=2.5m >>> RF Eff=25.20%

 

L=1.5m >>> RF Eff=19.50%

 

L=0.5m >>> RF Eff=4.06%

 

 

Caz 3 - Antena fara plan de masa, aceeasi locatie si inaltime ca in cazul 2

 

L=2.5m >>> RF Eff=15.33%

 

L=1.5m >>> RF Eff=8.23%

 

L=0.5m >>> RF Eff=1.02%

 

 

 

Concluzia este evidenta, fara o forma de plan de masa scurtarea antenei fata de L/4 (sfert de unda) atenueaza eficientea de radiate in mod exponential.

 

 

 

Atasate print-screen-uri simularile corespunzatoare celor 3 cazuri:

 

 

Cu plan de masa:

post-11356-0-97087100-1429420672_thumb.jpgpost-11356-0-50275600-1429420705_thumb.jpgpost-11356-0-06125000-1429420722_thumb.jpg

 

 

Cu plan artificial:

post-11356-0-82666400-1429420760_thumb.jpgpost-11356-0-14547900-1429420789_thumb.jpgpost-11356-0-04453400-1429420809_thumb.jpg

 

 

Fara plan de masa:

post-11356-0-02150400-1429420832_thumb.jpgpost-11356-0-41441900-1429420913_thumb.jpgpost-11356-0-39865800-1429420951_thumb.jpg

 

 

 

Propagarea fie cu voi!...

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg amabil pentru o proba de statie va rog!!

 

Pozele sunt destul de sugestive. De la iesirea de hands free a statiei am intrat in intercom prin intrarea auxiliara cu cablurile acestea:

http://www.led24.ro/cumpara/cablu-adaptor-midland-bhs300-cu-2-pini-pentru-casti-moto-cod-c797-6871219

+

http://www.led24.ro/cumpara/cablu-adaptor-midland-bt312-cod-c905-pentru-conectare-statii-radio-6871221

Pentru ca un modul bluetooth costa prea mult pentru cat mai eram eu dispus sa cheltui, ajungea in jur de 300-400 de lei, BPA100/200/300. Nu ma deranjeaza cablul.

 

Antena este Sirio GL27 (ground less), foarte rara, doar la doua magazine din tara am gasit, lungime 1m.

 

Cablul trece pe sub rezervor si NU AM PARAZITI!!! :bounce: Absolut deloc. Si in trafic stau cu SQ la minimum, inchis. Aud binisor, in mare parte, ma incurca si zgomotul din casca, nu e ca-n masina. Pe aia cu statii si antene bune ii aud ca la telefon, ei ma aud bine, cu mici intreruperi uneori. In 10 km m-au interpelat 3. "Colegu' cu motocicleta, dar tu ai statie?" :)

 

Am crezut ca antena asta nu necesita calibrare. O fi ea fara plan de masa, dar tot trebuie calibrata. M-am uitat mai bine la ea si am gasit surubul de unde dai drumul la spic ca sa-i modifici lungimea. Deci, abia astept un nou test dupa calibrare, sunt curios ce SWR pot obtine.

 

Pana acuma sunt multumit de intreg ansamblul.

 

Drumuri bune, colegii!!

 

11175052_10206053831842491_5330803372244

 

10407913_10206053831442481_4591743110794

 

10923258_10206053833162524_6696625031888

 

10421316_10206053832802515_8997483306022

 

11146253_10206053832562509_3711507190328

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg amabil pentru o proba de statie va rog!!

 

Pozele sunt destul de sugestive. De la iesirea de hands free a statiei am intrat in intercom prin intrarea auxiliara cu cablurile acestea:

http://www.led24.ro/cumpara/cablu-adaptor-midland-bhs300-cu-2-pini-pentru-casti-moto-cod-c797-6871219

+

http://www.led24.ro/cumpara/cablu-adaptor-midland-bt312-cod-c905-pentru-conectare-statii-radio-6871221

Pentru ca un modul bluetooth costa prea mult pentru cat mai eram eu dispus sa cheltui, ajungea in jur de 300-400 de lei, BPA100/200/300. Nu ma deranjeaza cablul.

 

Antena este Sirio GL27 (ground less), foarte rara, doar la doua magazine din tara am gasit, lungime 1m.

 

Cablul trece pe sub rezervor si NU AM PARAZITI!!! :bounce: Absolut deloc. Si in trafic stau cu SQ la minimum, inchis. Aud binisor, in mare parte, ma incurca si zgomotul din casca, nu e ca-n masina. Pe aia cu statii si antene bune ii aud ca la telefon, ei ma aud bine, cu mici intreruperi uneori. In 10 km m-au interpelat 3. "Colegu' cu motocicleta, dar tu ai statie?" :)

 

Am crezut ca antena asta nu necesita calibrare. O fi ea fara plan de masa, dar tot trebuie calibrata. M-am uitat mai bine la ea si am gasit surubul de unde dai drumul la spic ca sa-i modifici lungimea. Deci, abia astept un nou test dupa calibrare, sunt curios ce SWR pot obtine.

 

Pana acuma sunt multumit de intreg ansamblul.

 

Drumuri bune, colegii!!

Salut colegu' !

Ti-a iesit frumos ansamblul statie +antena + casca moto. Ai noroc cu bluetootul cu intrare AUX

Eu cand am luat bluetooth-ul pentru casca, nu m-a dus capul sa iau unul care sa aiba si intrare de AUX. Bine, nici nu ma gandeam eu sa pun statie pe moto...

Am luat atunci Interphone F4 pentru ca era multipoint si la vremea aia aveam 2 telefoane mobile in uz.

Interesanta faza cu suruburile de reglaj la Sirio GL-27. Sunt vreo doua imbusuri mici, le-am desfacut, dar nu se misca spicul nici mort. Am masurat SWR-ul si este OK. Poate pui o poza cu baza antenei si sa marchezi imbusul cu pricina care blocheaza spicul.

Drumuri bune colegu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Antena este Sirio GL27 (ground less)...

 

Am crezut ca antena asta nu necesita calibrare. O fi ea fara plan de masa, dar tot trebuie calibrata. M-am uitat mai bine la ea si am gasit surubul de unde dai drumul la spic ca sa-i modifici lungimea. Deci, abia astept un nou test dupa calibrare, sunt curios ce SWR pot obtine.

 

 

Nu cunosc modelul asta de antena insa in general antenele "fara plan de masa" folosesc un mic truc, incluzand cablul coaxial in reteaua de adaptare a impedantei, asa ca sa nu fii prea surprins daca SWR-ul la baza antenei este cumva cu mult mai mare decat limita admisibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut George, unde ai gasit antena si la ce pret?

 

Marius, antena este cumparata de aici. http://www.artero.ro/Detalii-produs-Antena+Radio+CB+Sirio+GL+27-pret-148-id-1095.html

 

Salut colegu' !

Ti-a iesit frumos ansamblul statie +antena + casca moto. Ai noroc cu bluetootul cu intrare AUX

Eu cand am luat bluetooth-ul pentru casca, nu m-a dus capul sa iau unul care sa aiba si intrare de AUX. Bine, nici nu ma gandeam eu sa pun statie pe moto...

Am luat atunci Interphone F4 pentru ca era multipoint si la vremea aia aveam 2 telefoane mobile in uz.

Interesanta faza cu suruburile de reglaj la Sirio GL-27. Sunt vreo doua imbusuri mici, le-am desfacut, dar nu se misca spicul nici mort. Am masurat SWR-ul si este OK. Poate pui o poza cu baza antenei si sa marchezi imbusul cu pricina care blocheaza spicul.

Drumuri bune colegu

 

Multumesc!

 

post-77812-0-20967100-1429544260_thumb.jpg

 

Nu cunosc modelul asta de antena insa in general antenele "fara plan de masa" folosesc un mic truc, incluzand cablul coaxial in reteaua de adaptare a impedantei, asa ca sa nu fii prea surprins daca SWR-ul la baza antenei este cumva cu mult mai mare decat limita admisibila.

 

Asta ce-ar insemna? Cum afecteaza un SWR mare emisia/receptia in legatura cu raza de actiune a statiei si calitatea transmisiei?

 

Este normal sa am ZERO paraziti?

Este normal sa am SQ-ul la minimum si sa nu aud interferente? Ba da, aud, dar foarte rar.

In conditiile in care nu am calibrat antena si nici nu am masurat SWR-ul, inca. Nici filtru pe alimentare n-am pus. Motocicleta mea este cu injectie si HISS, iar cablurile de alimentare si cel coaxial trec pe sub rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta ce-ar insemna? Cum afecteaza un SWR mare emisia/receptia in legatura cu raza de actiune a statiei si calitatea transmisiei?

 

Este normal sa am ZERO paraziti?

Este normal sa am SQ-ul la minimum si sa nu aud interferente? Ba da, aud, dar foarte rar.

In conditiile in care nu am calibrat antena si nici nu am masurat SWR-ul, inca. Nici filtru pe alimentare n-am pus. Motocicleta mea este cu injectie si HISS, iar cablurile de alimentare si cel coaxial trec pe sub rezervor.

O sa incerc sa raspund pe rand la toate intrebarile tale, cat mai simplu cu putinta:

 

- SWR-ul reprezinta raportul de dezadaptare a impedantelor dintre statie sau cablul coaxial si antena, valori de pana la 1.5-2:1 fiind considerate acceptabile. Inchipuie-ti doua tevi cu diametre diferite (fara reductie) prin care circula apa. Cu cat diferenta dintre grosimea tevilor este mai mare cu atat si pierderea de apa este mai mare... si nu are nici o legatura cu debitul sau presiunea apei din instalatie. Un raport cat mai apropiat de 1:1 este necesar pentru ca intreaga energie generata de catre emitator sau antena sa fie transferata catre antena sau receptor insa cantitatea in sine a energiei transferate tine de puterea emitatorului si eficienta antenei. Cu putin efort se poate obtine SWR si pe agrafa par...

- "Parazitii" sunt un concept relativ, depinde ce intelegi tu prin acest termen. Daca te referi la fasaitul din banda cand dezactivezi squelch-ul vorbim mai degraba de zgomotul de fond. Si acest termen este insa relativ, SNR-ul (signal to noise ratio) fiind influentat de calitatea antenei si a receptorului, starea benzii de frecventa, modul de lucru, polaritatea undelor, etc. Teoretic vrem ca zgomotul sa fie cat mai mic iar semnalul cat mai mare... practic insa cele doua caracteristici fiind in stransa legatura, un zgomot suspect de redus insemnand o antena "surda" sau receptor submediocru. Ca fapt divers, zgomotele radio produse de om (paraziti) se propaga cu polarizare verticala, astfel antenele verticale vor fi mult mai zgomotoase la receptie fata de cele orizontale sau sub forma de bucla inchisa. Daca pentru a auzi fasaitul benzii e nevoie sa reduci squelch-ul la minim probabil sistemul tau radiant are o eficienta redusa sau exista dezadaptari electrice grosiere.

- In mod normal aprinderea motorului nu trebuie sa induca paraziti de tipul paraiturilor la receptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe motocicleta Sirio GL27 si Alan 42. Am verificat astazi calibrarea antenei. Mi-a iesit SWR pe canalul 1 =1,2 , pe canalul 40 = 1,2. Pe canalul 22 SWR este 1,1. Pentru o antena fara plan de masa eu zic ca este OK.

Vreau in viitorul apropiat sa imi comand BPA200 pentru a lega statia cu casca.

 

 

Salut colegu' !

Ti-a iesit frumos ansamblul statie +antena + casca moto. Ai noroc cu bluetootul cu intrare AUX

Eu cand am luat bluetooth-ul pentru casca, nu m-a dus capul sa iau unul care sa aiba si intrare de AUX. Bine, nici nu ma gandeam eu sa pun statie pe moto...

Am luat atunci Interphone F4 pentru ca era multipoint si la vremea aia aveam 2 telefoane mobile in uz.

Interesanta faza cu suruburile de reglaj la Sirio GL-27. Sunt vreo doua imbusuri mici, le-am desfacut, dar nu se misca spicul nici mort. Am masurat SWR-ul si este OK. Poate pui o poza cu baza antenei si sa marchezi imbusul cu pricina care blocheaza spicul.

Drumuri bune colegu

 

 

:scratch: Ce naiba-i cu antena asta?

1. Ai SWR bun. Banuiesc ca n-ai umblat la spic. Altii obtin SWR-ul asta dupa modificarea inaltimii spicului.

2. Nici tu, nici eu n-am reusit sa miscam spicul din bucsa. Cred ca e lipit cu ceva rasina. Am incercat cu patentul sa-l misc, nimic. Am avut doi patenti inveliti in cauciuc gros, cu unul tineam bucsa, cu celalalt trageam spicul. Nimic.

________________

3. Daca 1+2, atunci nu trebuie calibrare?? :tomato: Exista asa ceva?

 

Am masurat la un service puterea Alan-ului 52 si are 2 W pe emisie, din 4 declarati de producator. O fac retur la Emag si ma duc acuma la Dedeman sa testez alta.

Mi-au zis cativa oameni ca nu este normal sa nu aud nici un zgomot cu SQ dat la minimum. Iar acuma, ca am aflat cu ce putere emite, ma gandesc ca are un defect de fabricatie sau reglaj intern.

 

Aveti vreo idee?

 

Ca fapt divers, ieri am ginit 5 radare, le-am evitat pe toate, evident. :D Si-a facut treaba, dar inca nu e eficienta. Din 10 transmisiii 2-3-4 sunt inteligibile.

Insa acuma am alt tupeu sa ma tin de unul cu statie cu 90 prin sate pe european. Inainte mergeam cu morcovul, in orb, si 90% din cazuri renuntam si scadeam la 60.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la masurarea puterii de emisie, power/watt/swr-metrele obisnuite (ieftine) in general nu sunt precise la puteri mici, de sub 5W. Pe de alta parte puterea de emisie este influentata (si) de tensiunea de alimentare, datele tehnice declarate fiind in general masurate la minim 13.8VDC.

 

Pentru a masura sensibilitatea receptorului ar fi nevoie de un generator de functii digital capabil sa livreze un semnal cu amplitudine extrem de mica, in gama de 1uVpp. Empiric insa, receptoarele (statiile) portabile sunt mai slabe decat cele mobile, care sunt mai slabe decat cele fixe... bineinteles, cu exceptiile de rigoare. Oricum ar fi, lipsa zgomotului cu squelch-ul la minim nu e un semn bun. Ori receptorul, ori antena... ori ambele sunt "surde".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat alta statie, de la Dedeman. Alta viata. Aud acuma, nu mai stau cu SQL inchis, il tin inspre jumate incolo. Se pare ca aia luata de la Emag era surda, ma duc azi s-o returnez.

 

Am masurat puterea si la statia noua si tot cu 2W emite. Insa n-am stiut ca trebuie alimentata cu minimum 13.8V. Emisia mi s-a spus ca e foarte buna, sunt auzit foarte bine, dar n-am aflat inca pe ce distanta "bate".

 

Ai vreo idee ce-i de facut cu spicul ala infipt?

 

Multumesc pentru sfaturi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat alta statie, de la Dedeman. Alta viata. Aud acuma, nu mai stau cu SQL inchis, il tin inspre jumate incolo. Se pare ca aia luata de la Emag era surda, ma duc azi s-o returnez.

 

Am masurat puterea si la statia noua si tot cu 2W emite. Insa n-am stiut ca trebuie alimentata cu minimum 13.8V. Emisia mi s-a spus ca e foarte buna, sunt auzit foarte bine, dar n-am aflat inca pe ce distanta "bate".

 

Ai vreo idee ce-i de facut cu spicul ala infipt?

 

Multumesc pentru sfaturi!!

Repet, puterea (electrica) de emisie depinde de tensiunea de alimentare iar pe de alta parte power/swr-metrele ieftine nu masoara liniar la puteri mici, de sub 5W. In plus, daca exista dezadaptari de impedanta, protectia de swr va reduce sau limita automat puterea de emisie.

 

 

Nu sunt sigur ca am inteles intrebarea referitoare la "spic". Daca te referi la elementul radiant al antenei, adica la firul propriu-zis si posibilitatea modificarii lungimii sale din prinderea in baza (de obicei cu surub) se poate ca la acest tip de antena "fara impamantare" ajustarea lungimii elementului radiant sa nu fie posibila. Repet, nu cunosc datele constructive ale acestui model de antena dar cel mai probabil adaptarea majora a impedantei se face printr-o retea pi sau T, LCL (doua bobine si o capacitate) aflate in baza iar acordul fin prin ajustarea lungimii cablului coaxial ( care are o anumita capacitate electrica pe metru). Nu stiu ce sa zic, daca ai disponibil un reflectometru masoara swr la baza antenei si la iesirea din statie. Functie de rezultate ne putem face o idee despre configuratie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca impedanta antenei este de 50 ohmi lungimea cablului coaxial (50 ohmi) nu are importanta pentru SWR ci doar al pierderilor. Daca antena nu are 50 ohmi si/sau cablul coaxial este folosit ca parte componenta a retelei de adaptare atunci modificarea lungimii sale va influenta SWR.

 

Asadar nu exista valoare "ideala" a lungimii cablului coaxial ci doar potrivita functie de impedanta antenei la o anumita frecventa.

 

P.S. In articol s-a strecurat o greseala, SWR acceptabil este de 1:1.4 -1:1.5 (nu 1:4 - 1:5 cum scrie acolo) valorile de peste 1:2 fiind periculoase pentru tranzistorii finali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, merci. Plec de la premisa ca antena e de 50 ohmi, deci va trebui sa gasesc un cablu coaxial de 50 ohmi, ceea ce nu va fi greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salve !


Am pe masina o statie Alan 52 cu o antena little will calibrata. Sunt multumit de ele. Isi fac treaba bine.

As vrea sa portez la nevoie statia pe moto.

O sa montez o antena Sirio gl 27 groundless (sper sa mai gasesc in comert).

Problema e ca nu vreau cabluri intre mine si moto.

Totul ar trebui sa comunice prin bluetooth.

Imi trebuie si 2 intercomuri, ca vreau sa montez si pe casca pasagerului sa mai vorbim in mers.

Nu as vrea sa cumpar alta statie, asa ca o sa montez un adaptor Albrecht BPA 200, desi la pret se apropie de o statie bunicica, dar nu stiu daca gasesc una cu bluetooth...


Problema intervine la sistemul intercom: exista pe piata ceva care sa suporte si o statie, dar in acelasi timp sa pot comunica cu pasagerul si sa mai ascult si indicatiile gps-ului de pe telefon ?

Cand primesc un apel telefonic, imi opreste automat comunicarea cu statia ?


Ce experiente aveti cu nivelul de zgomot din casca si calitatea / claritatea vocii in comunicarea cu ceilalti ?

Ce sistem intercom imi recomandati ?


Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...