Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

:burnout: Nu am stat sa citesc toate posturile dar tare as vrea sa ne vedem toti pe banda lu` 27 sa strigam Delta aici Fox Bravo esti pe receptie,sau antenele care mai lunga care mai scurta care de 1000 de vati care de 300,care cu ea acordata care cu ea prost montata si cu ele balanganind dupa noi ca dupa Goldwing.Apropo....daca treceti pe la Fagaras faceti o strigare pe 30 sau 10 sa ne salutam si sa va dau controale ;) .Dar sa veniti numai cand e propagarea buna sa facem contacte,Pana atunci va las ca tre sa fac Q R-nani bay bay

 

TomCat vad ca te pricepi mai bine,spune`mi si mie cum o poti face sa radieze bine pe motor atunci cand o sa pui reflectometru pe ea sa iti dea un 1,5 acceptabil? ca nu cred ca o sa dea bine deloc. ca ma enervez si imi pun un antenatuner care regleaza si reflectata in funtie de canall.in fine,sunt multe chiesti de discutat pe tema asta.Eu ma gandesc ca daca tot o pui asta de 27 pe mobra cum naiba o sa o acordezi ,ne luand in calcul conditiile de a vorbi.

Editat de craksman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:burnout: Nu am stat sa citesc toate posturile dar tare as vrea sa ne vedem toti pe banda lu` 27 sa strigam Delta aici Fox Bravo esti pe receptie,sau antenele care mai lunga care mai scurta care de 1000 de vati care de 300,care cu ea acordata care cu ea prost montata si cu ele balanganind dupa noi ca dupa Goldwing.Apropo....daca treceti pe la Fagaras faceti o strigare pe 30 sau 10 sa ne salutam si sa va dau controale ;) .Dar sa veniti numai cand e propagarea buna sa facem contacte,Pana atunci va las ca tre sa fac Q R-nani bay bay

 

TomCat vad ca te pricepi mai bine,spune`mi si mie cum o poti face sa radieze bine pe motor atunci cand o sa pui reflectometru pe ea sa iti dea un 1,5 acceptabil? ca nu cred ca o sa dea bine deloc. ca ma enervez si imi pun un antenatuner care regleaza si reflectata in funtie de canall.in fine,sunt multe chiesti de discutat pe tema asta.Eu ma gandesc ca daca tot o pui asta de 27 pe mobra cum naiba o sa o acordezi ,ne luand in calcul conditiile de a vorbi.

 

Care-i treaba cu acordatul antenei pe moto?? De ce spui ca nu se poate acorda eficient? Da-ne mai multe detalii te rog. E o treaba tare sa ai acces la info de la distanta cat mai mare dar,,,daca nu se poate realiza dpdv tehnic..poate ca nu mai are rost sa ne mai batem capul cu statii pe moto. Cat de eficienta poatre fi o antena de 1,6m care nu este reglata corespunzator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce model de statie ai? impartasheshte-ne din experientele tale din utilizare... ce info se trafikeaza (ca sa zic asha), cat de frecvent, pe ce tipuri de drumuri, cat e bashcalie...

folosesc statia de ani de zile am avut mai multe modele.

momentan am un midland 1000 model american deci fost AM din fabrica si modificat pt FM in romania in state a costat 20 usd second hand iar modificarea lui un meleon sper sa il schimb cu o statie veche din usa. in anii 80 masinile mici (unele modele) erau echipate la ei cu radiouri ce aveau incorporat in ele si CB am/fm

sunt ff puternice si mult mai rezistente decat statiile de azi (si de 3 ori mai grele :burnout: )

legat de utilizare-se inmultesc pe zi ce trece masinile dotate cu statii chiar si masini mici se vorbeste frumos cuvantul colegu' o sa va devina un tic verbal daca va luati statie si nu se face bascalie legat de informatiile de drum in schimb se admit glume si bancuri porcoase ;)

afli de radar, cantar, arr, afli starea drumurilor, rute,si in principiu cam orice fel de ajutor de la ceilalti soferi

nu stiu ce ar mai fi de zis......sa ne auzim in 22?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folosesc statia de ani de zile am avut mai multe modele.

momentan am un midland 1000 model american deci fost AM din fabrica si modificat pt FM in romania in state a costat 20 usd second hand iar modificarea lui un meleon sper sa il schimb cu o statie veche din usa. in anii 80 masinile mici (unele modele) erau echipate la ei cu radiouri ce aveau incorporat in ele si CB am/fm

sunt ff puternice si mult mai rezistente decat statiile de azi (si de 3 ori mai grele :burnout: )

legat de utilizare-se inmultesc pe zi ce trece masinile dotate cu statii chiar si masini mici se vorbeste frumos cuvantul colegu' o sa va devina un tic verbal daca va luati statie si nu se face bascalie legat de informatiile de drum in schimb se admit glume si bancuri porcoase ;)

afli de radar, cantar, arr, afli starea drumurilor, rute,si in principiu cam orice fel de ajutor de la ceilalti soferi

nu stiu ce ar mai fi de zis......sa ne auzim in 22?

 

ok, got the picture. apropos de "sa ne auzim in 22" baniuesc ca e vorba de un canal, dintre cele 40 pe care le ofera o statie d-asta. cum se folosesc canalele, cum dau de altzii pe drum? scanez toate canalele sau sunt deja "alocate" informal, pe zone, pe tip de info... ca shi taximetrishtii am vazut ca se cheama in canale distincte cand au sa aranjeze fo' shusta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Canalul 22 este cel dedicat informatiilor despre traficul din zona in care te afli. Tir-istii stau pe 22 si cer informatii sau ofera. In principiu canalul 22 este un canal comun de informatii in care asculta toti. Daca vrei sa discuti cu unul dintre "colegi", dupa ce ati stabilit un prim contact pe 22 este politicos sa va retrageti pe alt canal ce nu are trafic stabilit de comun acord. Nimeni nu vrea sa auda 100 de voci discutand verzi si uscate pe un canal ce este dedicat informatiilor despre trafic.

Banuiesc faptul ca mai sunt si alte canale alocate pe grupuri de interese dar nu stiu sa va spun care si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IPMAN esti cumva radioamator?

 

 

 

Eu unul nu as recomanda banda de 27mhz decat daca vreti sa luati dupa voi o antena cu o lungime impresionanta pentru o motocicleta... banda 27mhz asa zisa 11m.... ceea ce inseamna ca pentru a avea o antena care sa fie ideala ar inseman asa aiba 11m :burnout:

 

Cu cat frecventa este mai inalta cu atata strapunge mai usor obstacolele (blocuri, copaci etc)

 

Pentru ce vreti as putea zice ca ar merge o statie mama (repetor) undeva in mijlocul bucurestiului pe cea mai inalta cladira si fara obstacole in jur (daca vb despre bucuresti) cu antene pe masura si putere cel putin 50W.

Si folositi atunci statii pe frecventa 446mhz profesionale care au putere mica si care pot genera tonurile de acces pentru a deschide repetorul (astfel evitand intrusii). Asta ar insemna ca cineva sa va programeze statiile si atunci nu ar mai fi o problema asa mare, iar cat timp tineti intre voi acest serviciu si nu abuzati de el nu o sa va deranjeze nimeni.

INSA Problema care apare este ca nu poti folosii asemenea puteri in mod legal in nici o frecventa publica. In mod ilegal daca nu se abuzeaza si nu exista reclamatii nu va va deranja nimeni.

 

Cam asta este solutia viabila pe care o vad eu si putem cu totii beneficia de ea atata timp ca nu abuzam.

 

Eu am sa fac un asemenea repetor in anul care vine 2007 (daca nu se intampla ceva) si am sa pun la dispozitia tuturor aceasta frecventa de motociclisti in care sa putem couminica probleme, etc-uri inca serviciul nu v-a fi 100% gratis. Vor exista anumite taxe (infime) pentru ca intentionez sa cumplar licenta pentru asa ceva.

 

Cand o sa fie proiectul finalizat voi posta aici toate detaliile.

 

Dar pana atunci... va pot recomanda statiile cobra http://www.cobra.com/index.php?page=shop/f...id=462&id=1 care daca puteti sa aduceti careva sunt foarte misto si au o autonomie buna si raza de acoperire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint radioamator. Pina sa dau examenul mi s-a cam taiat cheful.

 

Dar oricum, ce spui tu incalca primele principii de la care am plecat: sa fie gratuit si sa poti comunica cu soferii de pe sosea.

 

Altfel, strict intre noi nu e o idee rea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint radioamator. Pina sa dau examenul mi s-a cam taiat cheful.

 

Dar oricum, ce spui tu incalca primele principii de la care am plecat: sa fie gratuit si sa poti comunica cu soferii de pe sosea.

 

Altfel, strict intre noi nu e o idee rea.

 

eu ma refeream la a vb intre noi, nu vreau sa impart canalul cu soferii de pe sosea si nimeni nu cred ca vrea acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) Nu am stat sa citesc toate posturile dar tare as vrea sa ne vedem toti pe banda lu` 27 sa strigam Delta aici Fox Bravo esti pe receptie,sau antenele care mai lunga care mai scurta care de 1000 de vati care de 300,care cu ea acordata care cu ea prost montata si cu ele balanganind dupa noi ca dupa Goldwing.Apropo....daca treceti pe la Fagaras faceti o strigare pe 30 sau 10 sa ne salutam si sa va dau controale :D .Dar sa veniti numai cand e propagarea buna sa facem contacte,Pana atunci va las ca tre sa fac Q R-nani bay bay

 

TomCat vad ca te pricepi mai bine,spune`mi si mie cum o poti face sa radieze bine pe motor atunci cand o sa pui reflectometru pe ea sa iti dea un 1,5 acceptabil? ca nu cred ca o sa dea bine deloc. ca ma enervez si imi pun un antenatuner care regleaza si reflectata in funtie de canall.in fine,sunt multe chiesti de discutat pe tema asta.Eu ma gandesc ca daca tot o pui asta de 27 pe mobra cum naiba o sa o acordezi ,ne luand in calcul conditiile de a vorbi.

 

 

Ca sa iti dea un SWR acceptabil, nu e foarte greu. Insa problema e cu randamentul antenei, care n-o sa fie prea grozav, chiar daca ai un procent de reflectate bun. La o masina caroseria suplineste in mare masura radialele, 'pamintul', f. important pt buna functionare a unei antene verticale. La o motocicleta tablaria e mult mai putina si mai rau amplasata, asa ca.... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma refeream la a vb intre noi, nu vreau sa impart canalul cu soferii de pe sosea si nimeni nu cred ca vrea acest lucru.

 

Pai sa nu dati cu oalele dupa mine, dar io' dupa umila mea parere zic faptul ca vreau din tot sufletul sa cer informatii despre radare, controale, echipoaje si alte alea. VREAU sa-i ascult pe soferii de camioane si de dubite care ofera o groaza de informatii despre ce vrei si ce nu vrei referitor la zona respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa nu dati cu oalele dupa mine, dar io' dupa umila mea parere zic faptul ca vreau din tot sufletul sa cer informatii despre radare, controale, echipoaje si alte alea. VREAU sa-i ascult pe soferii de camioane si de dubite care ofera o groaza de informatii despre ce vrei si ce nu vrei referitor la zona respectiva.

 

 

f corect ce spui asta e si ideea... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe masina am asta : http://www.kalos.agendasoft.com/statie.html

Antena este President Florida si are doar 45cm. Statia e SH.

 

Problema mare cu o astfel de antena pe moto e ca, pentru performata, ea foloseste caroseria masinii...

Am vorbit la aprox. 40 km pe A1. Nu stiu cum scad performatele daca nu are o suprfata de tabla plana sub ea... Dar o sa incerc...

 

Ca utilitate, e super tare, stii absolut tot ce se intampla pe drum... accidente, politie, zone periculoase... chiar si ajutor in depasiri. PLus.. unde e cea mai buna ciorba de burta... :burnout:

 

Dupa ce-mi iua si motorul, trebuie sa gasesc o solutie si pentru el. M-am obisnuit cu statie si mi s-ar parea aiurea sa merg fara!

 

Statiile CB portablie sunt super, dar problema mare e cu performatele, care scad simtitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Eu inca nu ma dumiresc ce parte din " Nu se pot utiliza in conditi reale pe motor " nu ati inteles-o :D :D

 

Cine foloseste asa ceva si aude/intelege ceva la 100 kmh va rog, luminati-ne. De care statie , ce sistem handsfree, unde e butonul de emisie . Dar pe bune, probat , nu exercitiu de logica la rece :yikes:

:burnout: Sunt curios cum se aude

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-abia acum am gasit rubrica...Interesant! Eu am rezolvat-o altfel: statii de emisie-receptie d-astea mici,luate de pe ebay,da' care scot 3 W (o sa-mi iau in curind o pereche care emit 5 W,adica in conditii ideale bat 30 km),si pt.castile moto folosesc LARINGOFOANE,care NU mai transmit fisiitul de la vint,biriit de motor,etc.In plus,au si buton PTT,ai ceva de zis-tii apasat butonu'...In rest,doar receptionezi...Nu poate sa emita decit unul singur odata...Asta mi-i se pare solutia cea mai simpla pt. comunicatii in grup,cind iesim mai ales la drum lung: vrea unu' sa se...,sau tre' sa bage benzina,a ramas in urma k are o problema,etc.

Pt. laringofoane uitati-va pe ebay.com,la "throat mic",exista de la 5$ buc.,pina la 45$,alea cu 2 receptoare (exist unele la 25$,military spec,par super-rezistente).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-abia acum am gasit rubrica...Interesant! Eu am rezolvat-o altfel: statii de emisie-receptie d-astea mici,luate de pe ebay,da' care scot 3 W (o sa-mi iau in curind o pereche care emit 5 W,adica in conditii ideale bat 30 km),si pt.castile moto folosesc LARINGOFOANE,care NU mai transmit fisiitul de la vint,biriit de motor,etc.In plus,au si buton PTT,ai ceva de zis-tii apasat butonu'...In rest,doar receptionezi...Nu poate sa emita decit unul singur odata...Asta mi-i se pare solutia cea mai simpla pt. comunicatii in grup,cind iesim mai ales la drum lung: vrea unu' sa se...,sau tre' sa bage benzina,a ramas in urma k are o problema,etc.

Pt. laringofoane uitati-va pe ebay.com,la "throat mic",exista de la 5$ buc.,pina la 45$,alea cu 2 receptoare (exist unele la 25$,military spec,par super-rezistente).

 

Salut Darian :burnout:

Te rog da-ne un link ceva cu statiile alea care emit 5W precum si laringofoanele despre care zici. Sa vaza si ochiu' nostru. Daca vrei sa faci o comandda ceva pe e-bay arunca-mi un PM. Poate ma bag si eu sa ne scoatem mai ieftin cu transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statiile alea le gasiti asa:ebay.com-midland 2 way radio...costa cam 50$ perechea+25-30$ transportul+14$ trimisul banilor via Western Union.La Muzica ,perechea de Cobre care emit 0,5 W,adica max. 3km,costa cam 3,5 mil.-adica mai mult decit astea MULT mai puternice,aduse din State...Oricum,cind vreti asa ceva, intrebati-ma ce si cum inainte,k sa va zic niste smecherii,mai ales k sa n-aveti probleme la vama.De laringofoane am mai zis,am deja 3 buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare ideea cu laringofonul...am unu care a fost hands-free de telefon...ii dau eu de cap sa-i schimb mufa :burnout: in alta ordine de idei,are cineva un microfon de statie mobila,d'aia de care au taximetristii?am o statie de masina in 27 mhz,dar nu am microfon la ea,si nu prea am ce sa fac cu ea fara...daca are cineva,PM ;)

Editat de rasputin22cm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai microfoanele sint diferite la impedanta si cablu. Trebuie pentru a ta ...

In PMR exista alte statii cu mai mult de 0.5w, dar e si ilegal sa le folosesti.

:peace: ...O sa si vina dupa tine,cu Blackbird-ul,vreo duba cu gonio...????

Treaba cu impedanta e adevarat,2 laringofoane le am de la un prieten care le vroia pt. intercom cu pasagerul si nu merg...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Plus ca mai si costa 79 euro numai el,daca mai pui si transport si adus si si....Mai bine iti iei d-astea cum am zis eu,iti iei o pereche cu mai putin,cu tot cu transport...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...