Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru incepatorii cu discernamant, indraznesc sa recomand Honda VTR1000 Firestorm. 1000 cc si 110cp, incredibil de manevrabila in trafic si in tight spaces, confortabila pentru personajele care depasesc 1.8 inaltime. Iarta multe, poate prea multe pentru cilindrea si calutii pe care ii are in dotare. Frana de motor este zdravana ca atare taxezi mai putin franele. Nu se supara daca mergi in trafic subturat si are un cuplu urias la dispozitie indiferent de treapta. Motorul se simte foarte echilibrat la orice viteza insa papa inspre 10L. Dar...e o Honda V2, lasts forever daca o ingrijesti. Repet insa, pentru motociclistii cu discernamant. O recomand incepatorilor pentru manevrabilitate si fiabilitate. Motorul iarta, viteza nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru incepatorii cu discernamant, indraznesc sa recomand Honda VTR1000 Firestorm. 1000 cc si 110cp, incredibil de manevrabila in trafic si in tight spaces,

 

si are un cuplu urias la dispozitie indiferent de treapta. Motorul iarta, viteza nu.

 

pai si ce crezi ca o sa faca un incepator cu cuplul ala urias?... si cu 110cp - este mult mai mult decat poate el sa duca. no offence.

va prinde un culoar. il va exploata. nu are experienta. traficul este foarte imprevizibil... nimic bun din combinatia asta. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru incepatorii cu discernamant, indraznesc sa recomand Honda VTR1000 Firestorm. 1000 cc si 110cp, incredibil de manevrabila in trafic si in tight spaces, confortabila pentru personajele care depasesc 1.8 inaltime. Iarta multe, poate prea multe pentru cilindrea si calutii pe care ii are in dotare. Frana de motor este zdravana ca atare taxezi mai putin franele. Nu se supara daca mergi in trafic subturat si are un cuplu urias la dispozitie indiferent de treapta. Motorul se simte foarte echilibrat la orice viteza insa papa inspre 10L. Dar...e o Honda V2, lasts forever daca o ingrijesti. Repet insa, pentru motociclistii cu discernamant. O recomand incepatorilor pentru manevrabilitate si fiabilitate. Motorul iarta, viteza nu.

 

Daca esti "cu discernamant" nu recomanzi un motor de 1000 unui incepator. Poate ai mai condus si ai experienta, dar asta esti tu. Eu am inceput cu scuter, 50cmc, apoi am sarit direct pe 600 cmc si am zis clar NU RECOMAND unui incepator! Experienta o capeti pe motor, scoala de soferi e fix pix. In trafic si la drum lung e cu totul o alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uuuu...hai ca se fac valuri inutile pe subiect :) Cand am spus discernamant, m-am referit la personajele care sunt motivate suplimentar sa fie cu...discernamant. Cazul meu, 30 de ani, familie, prunci si restul de acareturi care vin cu varsta. Pentru 1.87 si 97kg este un motor confortabil si cum am spus mai devreme foarte manevrabil la viteze mici in trafic. Nu vreu sa leg in mod neaparat discernamantul de varsta pentru ca sunt multe exceptii de la regula. Personal in trafic nu depasesc 80km/h acolo unde drumul permite, viteza la care ajungi foarte usor si cu 50 cc si cu 250 cc. Este adevarat ca Storm-ul are rezerve serioase la dispozitie, dar nimeni si nimic nu te obliga sa le folosesti. Aici intervine discernamantul mai sus mentionat. Reiterez, am recomandat Storm-ul pentru incepatori darorita excelentei manevrabilitati. In comparatie cu R1 sau R6 care m-au chinuit efectiv in aglomeratie, Storm-ul este o plimbare prin parc. Sau altfel spus, daca tot esti tanar si chitit pe carene de vitezana, cel putin alege una pe care sa o poti stapanii. Mi se pare bizar sa te urci cu frica pe motor. Stiu ca scrie incepator la avatar, dar va asigur ca statutul este corelat doar cu numarul de post-uri urcate pe forum, nu cu experienta in sa, fapt in virtutea caruia mi-am permis sa scriu si sa argumentez punctul meu de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmda.recomand incepatorilor intii sa se dea cu un motor si dupa daca vor sa mearga mai departe sa o faca,adica scolarizare,al doilea sfat nu iesiti singuri in trafic ,cind o faceti iesiti cu unul sau doi care chiar au ce sa-ti arate si au grija ta,al treilea evitati sa iesiti seara singuri sau sa intrati pe artere aglomerata,in cea ce priveste motorul ales,ia unul pe care il poti stapini tu si nu invers,atentie la drum si nu la pitipoance,nu exagerati cu protectiile nu trebuie sa aratati ca TEUTONI,protectiile sunt doar de tavaleala nu de impact,obisnuitiva sa verificati starea tehnica sumara,frine,lichid.intindere lant,stare uzura anvelope,sistem lumini,semnalizare, la plecarea de pe loc dupa ce parcurgeti 2,3 m ciupiti frinele asa verificati si starea furci si amortozor spate,nu accelerati ca disperati,nu ascultati muzica,ascultati si invatati sa simntiti motorul motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt aspect destul de important mi se pare mie si greutatea motorului. Ca incepator, ar fi recomandat sa iti iei un motor usor, pentru ca va fi mai usor de tinut/manevrat. Si eventual cu bracaj generos, adica nu supersport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru incepatorii cu discernamant, indraznesc sa recomand Honda VTR1000 Firestorm. 1000 cc si 110cp, incredibil de manevrabila in trafic si in tight spaces, confortabila pentru personajele care depasesc 1.8 inaltime. Iarta multe, poate prea multe pentru cilindrea si calutii pe care ii are in dotare. Frana de motor este zdravana ca atare taxezi mai putin franele. Nu se supara daca mergi in trafic subturat si are un cuplu urias la dispozitie indiferent de treapta. Motorul se simte foarte echilibrat la orice viteza insa papa inspre 10L. Dar...e o Honda V2, lasts forever daca o ingrijesti. Repet insa, pentru motociclistii cu discernamant. O recomand incepatorilor pentru manevrabilitate si fiabilitate. Motorul iarta, viteza nu.

 

Nu sunt deloc de acord cu recomandarea ta. Poti la fel de bine sa spui ca isi pot cumpara orice motor. Da,e adevarat ,daca sunt cumpatati isi pot cumpara orice motor. Dar de unse stiu ca sunt cumpatati? Toti ne credem asa la inceput.

 

Lasa VTR-ul pentru cei care au ceva experienta. Are cuplu prea mare, ti-o pui in cap imediat daca nu esti finut cu acceleratia, are o frana de motor mult prea puternica pentru un incepator.

Ca e mai manevrabila decat un sport in oras ma lasa rece, mai ales ca consuma 10l/suta in mediu urban.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha Tricker 250, genial pentru incepatori. Singura problema ar fi ca dupa un an, o sa apara plictiseala :)

 

Tocmai de aia nici nu se tine mai mult de 1-2 ani, pentru ca odata ce te obisnuiesti ... schimbi clasa ... biggrin.gif

Editat de Theo32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp mergi pe motocicleta pentru ca ITI PLACE si nu ca sa agati pitzipoance, sa te dai in basini sau sa faci 15 minute pana la munca in loc de 1 ora, atunci cred ca te poti considera cumpatat ( chiar daca esti incepator ) si poti sa-ti iei si super sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, normal ca nu cred ca deranjeaza pe nimeni sa faca 15 minute pana la munca :) dar ma refeream la cei care fac slalom cu 100 la ora printre masini si dupa aia apar la tv bash.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ahoi!

S-a schimbat legislatia cu privire la nr maxim de kw(cp) pe care poate sa-i conduca un incepator?

Am o cunostinta si acuma urmeaza sa faca scoala si vrea sa-si cumpere un Yamaha Virago 535cc si am auzit ca 2-3 ani nu are drept sa conduca motor asa de mare conform noilor norme.

 

Multumesc Anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

S-a schimbat legislatia cu privire la nr maxim de kw(cp) pe care poate sa-i conduca un incepator?

Am o cunostinta si acuma urmeaza sa faca scoala si vrea sa-si cumpere un Yamaha Virago 535cc si am auzit ca 2-3 ani nu are drept sa conduca motor asa de mare conform noilor norme.

 

Multumesc Anticipat!

 

Poftim, un topic cu o discutie exact pe tema care te intereseaza pe tine. :)

 

/index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poftim, un topic cu o discutie exact pe tema care te intereseaza pe tine. :)

 

/index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

foarte bun, dar din pacate cand vorbesti cu multi incepatori, ajungi cu ei exact la ultimul paragraf.. si de acolo, Dumnezeu sa ii tina pe 2 roti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heii......salutare la toata lumea.....intr o saptamana am programat ex de admitere...j am mari emotii la sala!!sper ca va fi bine.mam apucat si eu acum de carnet la 21 ani dupa ce am motor in curte de 1 an si ceva... :P

app am un kawasaki zx400 verde toxic......cum credeti...e bn?am auzit ca ar fi un model mai rar....si ca ar fi SS....e corect sau mam ''aruncat'' aiurea? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heii......salutare la toata lumea.....intr o saptamana am programat ex de admitere...j am mari emotii la sala!!sper ca va fi bine.mam apucat si eu acum de carnet la 21 ani dupa ce am motor in curte de 1 an si ceva... :P

app am un kawasaki zx400 verde toxic......cum credeti...e bn?am auzit ca ar fi un model mai rar....si ca ar fi SS....e corect sau mam ''aruncat'' aiurea? multumesc

Pai...eu la primul drum pe zxr, am cam dat cu fundu de pamant :) Nu rau, dar cat sa imi afecteze un pic moralul :rusinica: Are 65 de caluti totusi, pozitia cam stransa, franele f bune si o acceleratie f buna pt. un moto de 400. Mult mai relaxat am stat in timpul scolii pe un chopper de 200cc, cu care faceam orice ghidusie imi trecea prin cap. Se zice totusi ca e un moto bun pt. incepatori, dar eu mai degraba am invatat motociclismul pe un pegaso de 650, avand o pozitie mult mai relaxata. Acum...fiecare cu preferintele lui. Apropo, sala e usoara, examenul si mai usor, mare grija cand iesi pe strada. Eu am avut 4 ani de B, mers zi de zi si tot am avut emotii la iesirile pe strada. Multa bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...