Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine isi da cu parerea ??? B 12 asta din poza are ridicare de poponeata sau nu ?? OARE ??

da are, pt ca roata din spate atinge solul cand e pe standul central :laugh: am primit ceva puncte? :P

 

Se pot gasi undeva specificatiile pentru diverse amortizoare (lungimea, in special)? Amortizoarele de pe ce GSXR-uri merg pe B6 Kult?

nu stiu unde poti gasii specificatile dar de potrivit se potrivesc...au cam 32cm lungime.daca vrei ,trebe sa-mi ajunga mie unul nou de gsxr dar nu o sa-l mai pun ca deja am corol ridicat si il ridica cu inca vreo 2-3cm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit si eu astazi "the hard way" cat de rahat e amortizorul la B6 Kult. E moale rau si cu pasager parca mergi pe barca.

Baietii care si-au pus amortizor de B12, vreo parere in cazul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine isi da cu parerea ??? B 12 asta din poza are ridicare de poponeata sau nu ?? OARE ??

 

Are.

 

Am descoperit si eu astazi "the hard way" cat de rahat e amortizorul la B6 Kult. E moale rau si cu pasager parca mergi pe barca.

Baietii care si-au pus amortizor de B12, vreo parere in cazul asta ?

 

Pentru a multa oara, doar avantaje. Go for it! & use search. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu unde poti gasii specificatile dar de potrivit se potrivesc...au cam 32cm lungime.daca vrei ,trebe sa-mi ajunga mie unul nou de gsxr dar nu o sa-l mai pun ca deja am corol ridicat si il ridica cu inca vreo 2-3cm..

Pentru ce model de GSX-R e?

 

Am descoperit si eu astazi "the hard way" cat de rahat e amortizorul la B6 Kult. E moale rau si cu pasager parca mergi pe barca.

Baietii care si-au pus amortizor de B12, vreo parere in cazul asta ?

Da' ti-o trebuit oleaca. E interesant un lucru. La mine cu pasager motorul pare incomparabil mai stabil. Oare de ce? Cu amortizorul dat pe "7" (pretensionare maxima).

 

Pentru a multa oara, doar avantaje. Go for it! & use search. :P

Daca ar fi sa aleg intre amortizor de B12 si GSX-R... ?

Search-ul de pe forum nu m-a ajutat niciodata prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2001 GSXR 1000

Si zici tu ca merge un amortizor de GSXR pe B6 kult? Nu prea-mi suride ideea de a-mi ridica kurul cu 2-3 cm, c hiar si cu cel stock mi-e greu sa dau motorul in spate cind e parcat putin in panta.

Stateam si ma gindeam acuma... oare daca iei un amortizor muci de pe eBay nu poti sa dai din lac in put? Vad ca-n manuale zice ca amortizorul spate nu e service-able, dar am inteles ca unii il demonteaza totusi ca sa schimbe uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si zici tu ca merge un amortizor de GSXR pe B6 kult? Nu prea-mi suride ideea de a-mi ridica kurul cu 2-3 cm, c hiar si cu cel stock mi-e greu sa dau motorul in spate cind e parcat putin in panta.

Stateam si ma gindeam acuma... oare daca iei un amortizor muci de pe eBay nu poti sa dai din lac in put? Vad ca-n manuale zice ca amortizorul spate nu e service-able, dar am inteles ca unii il demonteaza totusi ca sa schimbe uleiul.

pai singurele care se service-aza sunt cele aftermarket gen ohlins...

eu l-am luat ca e nou...sincer nici eu nu as avea incredere in unul folosit,nu poti sti cate kg avea persoana care l-a folosit si pe ce drumuri la folosit.

tocmai de aia is in dilema daca sa il montez,pt ca ridica poponeata cu inca 2-3 cm ...cel putin asa am auzit.eu la pop-ul meu mi-am pus deja jack-up kit de 4cm...deci ce-i prea mult strica :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil a fost pusa intrebarea de 1 milion de ori . dar o mai pun :laugh:

 

cu ce sa curat galeriile sa luceasca frumos ? :) . ele sunt in stare buna, dar murdare . nu vreau sa dau cu ceva solutie sa le stric, de aceea intreb , mersi :P

 

 

ok de ce mi-a fost frica nu am scapat , am luat ceva solutie pentru curatat zinc cupru aluminiu ...etc

 

am dat numai peo galerie , si din noanta de galben care avea galeria a iesit cromant ( argintiu) lucios,

 

acuma intrebarea, Acea noanta de galbui ( auriu) asa au iesit galeriile din fabrica sau de la caldura s'au ars asa ? acuma o galerie este perfect lucios argintiu si 3 sunt galbui :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si zici tu ca merge un amortizor de GSXR pe B6 kult? Nu prea-mi suride ideea de a-mi ridica kurul cu 2-3 cm, c hiar si cu cel stock mi-e greu sa dau motorul in spate cind e parcat putin in panta.

Stateam si ma gindeam acuma... oare daca iei un amortizor muci de pe eBay nu poti sa dai din lac in put? Vad ca-n manuale zice ca amortizorul spate nu e service-able, dar am inteles ca unii il demonteaza totusi ca sa schimbe uleiul.

 

ala de k1 nu cred ca merge dar iti garantez ca cel de gsxr 750 si 1100 din anii 89-92 se potriveste perfect si e mai bun decat cel de b12 dar nu stiu in ce stare le iei de pe ebay ca totus au ceva vechime si teoretic sunt mai forjate decat ar putea fi unul de b12.

ok de ce mi-a fost frica nu am scapat , am luat ceva solutie pentru curatat zinc cupru aluminiu ...etc

 

am dat numai peo galerie , si din noanta de galben care avea galeria a iesit cromant ( argintiu) lucios,

 

acuma intrebarea, Acea noanta de galbui ( auriu) asa au iesit galeriile din fabrica sau de la caldura s'au ars asa ? acuma o galerie este perfect lucios argintiu si 3 sunt galbui :laugh:

nu man ...se face galben cand se incing...mai ales la b12 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok de ce mi-a fost frica nu am scapat , am luat ceva solutie pentru curatat zinc cupru aluminiu ...etc

 

am dat numai peo galerie , si din noanta de galben care avea galeria a iesit cromant ( argintiu) lucios,

 

acuma intrebarea, Acea noanta de galbui ( auriu) asa au iesit galeriile din fabrica sau de la caldura s'au ars asa ? acuma o galerie este perfect lucios argintiu si 3 sunt galbui :laugh:

 

lustruieste-le pe toate la fel (argintiu- crom) pentru ca asa vin din fabrica si apoi limpezeste bine cu apa solutia.

Se vor ingalbenii ele treptat dupa o perioada sau o "forja" cu mii de ture :P

post-28174-1242571204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: m'am speriat initial , am crezut ca sunt nichelate zincate din fabrica , cum e la Honda Dominator , si le-am stricat :P

 

zilele urmatoare ma pun sa fac si restu is o sa pun o poza cum au iesit.

 

mersi de info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditilor.... :P

 

Mai lasati problemele tehnice si iesiti la drum :laugh:

post-28174-1242569568_thumb.jpg

Pai eu tocmai am fost la plimbare, dar placerea plimbarii e scazuta cind simti ca pe drum drept (adica nu in curbe), cum dai de asfalt mai naspa, mai-mai ca spatele vrea s-o ia si el "la plimbare" (dar nu in aceeasi directie cu restul motocicletei). Si asta cu pneuri Michelin Pilot Power aproape noi, care-s renumite ca fiind moi, DOT 2006, presiune ok in pneuri si amortizor dat pe pretensionare maxima.

 

 

ala de k1 nu cred ca merge dar iti garantez ca cel de gsxr 750 si 1100 din anii 89-92 se potriveste perfect si e mai bun decat cel de b12 dar nu stiu in ce stare le iei de pe ebay ca totus au ceva vechime si teoretic sunt mai forjate decat ar putea fi unul de b12.

Am inteles, sa arunc o porivire pe eBay sa vad ce gasesc.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditilor.... :P

 

Mai lasati problemele tehnice si iesiti la drum :laugh:

post-28174-1242569568_thumb.jpg

 

 

Am iesit. Am fost la o plimbare in 4 (3 choppere si un bandit)...nu ai mai venit :)) asa ai zis :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu prea am mai scris de multisor pe aici, insa a venit momentul ... :D . In felul urmator - am un Gsf 1200 N din 2002 pe care doresc sa-l modific. Eu sunt pasionat de plimbari lungi si doresc sa transform N in S. In caz ca stiti pe cineva care imi poate vinde o fata de S sau un loc unde as putea sa gasesc fara sa mananc covrigi 2 luni de acum incolo (gasisem la 1400 Eur :P ) va rog sa ma informati. In prima instanta, dorec sa vad un model S ca sa imi dau seama exact de ce piese am nevoie (deci daca e cineva din Bucuresti) si asa sa-mi dau seama cat de viabil este proiectul. Am eu o vaga banuiala ca sunt oameni ce au schimbat S cu N si poate mai au piese pe acasa. Numai bine si daca e ceva, lasati un mesaj aici sau PM.

 

Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu prea am mai scris de multisor pe aici, insa a venit momentul ... :D . In felul urmator - am un Gsf 1200 N din 2002 pe care doresc sa-l modific. Eu sunt pasionat de plimbari lungi si doresc sa transform N in S. In caz ca stiti pe cineva care imi poate vinde o fata de S sau un loc unde as putea sa gasesc fara sa mananc covrigi 2 luni de acum incolo (gasisem la 1400 Eur :P ) va rog sa ma informati. In prima instanta, dorec sa vad un model S ca sa imi dau seama exact de ce piese am nevoie (deci daca e cineva din Bucuresti) si asa sa-mi dau seama cat de viabil este proiectul. Am eu o vaga banuiala ca sunt oameni ce au schimbat S cu N si poate mai au piese pe acasa. Numai bine si daca e ceva, lasati un mesaj aici sau PM.

 

Salut!

 

salutare si tie

 

destul de complicat cu modicarea asta... nu ca e cine stie inginerie (astia de la suzuki, din comoditate si economie nu fac modificari mari intre n si s) dar o sa fie greu cu piesele de procurat. vezi cateva pagini mai in urma ca era cineva care facuse transformarea inversa... din s in n si poate va cuplati la ceva piese.

 

banditi s in bucuresti sunt destui! poti de exemplu sa treci miercuri pe la arc si o sa ai de studiu... diversi ani de fabricatie, modele diferite de carene.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la reprezentata Suzuki mi s-a propus cauciuc spate Dunlop Sportmax 208 un kit DID (asta vroiam sa aleg oricum).

 

Nu prea am gasit informatii despre cauciuc, stiti ceva ?

Am ales pana la urma Continental Contiforce, am citit lucruri mai bune, sa vedem cum se misca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor, stie cineva pe aici de unde pot sa iau si eu ceva piese second-hand pt un bandit din 2000?

m-ar interesa o tzeava de furca (ideal ar fi amandoua, dar una s-a intreptat bine, e ok), niste discuri si etrieri pe fata, un disc de spate.

ar mai fi o sa, sau daca stiti pe cineva care reconditioneaza sei si le imbraca, mi-a crapat de la soare si de la uzura :D

si ar mai fi lantul de schimbat, de asta as avea nevoie nou, dar nush ce marca exact, eu am DID pe ea, schimbat acum vreo 3 ani, dar am auzit ca si tsubaki sau RK ar fi foarte bune, are cineva idee de unde gasesc si cam la ce preturi?

momentan cam atat, sper sa schimb lantul ala cat mai repede ca face destul de urat.

 

multumesc mult si ride safe your bandits, teo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor, stie cineva pe aici de unde pot sa iau si eu ceva piese second-hand pt un bandit din 2000?

m-ar interesa o tzeava de furca (ideal ar fi amandoua, dar una s-a intreptat bine, e ok), niste discuri si etrieri pe fata, un disc de spate.

ar mai fi o sa, sau daca stiti pe cineva care reconditioneaza sei si le imbraca, mi-a crapat de la soare si de la uzura :D

si ar mai fi lantul de schimbat, de asta as avea nevoie nou, dar nush ce marca exact, eu am DID pe ea, schimbat acum vreo 3 ani, dar am auzit ca si tsubaki sau RK ar fi foarte bune, are cineva idee de unde gasesc si cam la ce preturi?

momentan cam atat, sper sa schimb lantul ala cat mai repede ca face destul de urat.

 

multumesc mult si ride safe your bandits, teo.

o sha am eu e impecabila,eu mi-am pus de gel,daca te intereseaza da-mi un pm cu o adresa de mail unde sa-ti trimit poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor, stie cineva pe aici de unde pot sa iau si eu ceva piese second-hand pt un bandit din 2000?

m-ar interesa o tzeava de furca (ideal ar fi amandoua, dar una s-a intreptat bine, e ok), niste discuri si etrieri pe fata, un disc de spate.

ar mai fi o sa, sau daca stiti pe cineva care reconditioneaza sei si le imbraca, mi-a crapat de la soare si de la uzura :D

si ar mai fi lantul de schimbat, de asta as avea nevoie nou, dar nush ce marca exact, eu am DID pe ea, schimbat acum vreo 3 ani, dar am auzit ca si tsubaki sau RK ar fi foarte bune, are cineva idee de unde gasesc si cam la ce preturi?

momentan cam atat, sper sa schimb lantul ala cat mai repede ca face destul de urat.

 

multumesc mult si ride safe your bandits, teo.

E un nene care dezmembra (prin primavara) un Bandit, dar din '96. Il gasesti la 0766.270686 (Cosmin). E posibil sa ti se potriveasca unele piese. Daca vrei sa fii sigur cauta aici codul piesei pt. '96 si aici pt. 2000, daca sint identice piesa e compatibila.

Reconditionari de sei: celebrul Darian, ID de YM darianvn750. Ceva mai sus cineva-mi spunea ca se poate rezolva si cu un tapiter.

Eu am kit Tsubaki. Il am de citeva mii de km si pina acuma e ok, l-am intins o singura data (doar citiva milimetri) si acum e inca in interval. Nici nu l-am forjat, ce-i drept. Eu l-am luat de la reprezentanta Honda din Iasi, care l-a adus de la Honda Bucuresti, incearca acolo (deobicei au pe stoc si poti lua chiar pe loc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...