Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Asta cu fluctuatia e si la mine ... cred ca din cauza lipsei unei sonde lamda care sa tina electronic "controlul" aerului raportat la benzina pentru a pastra o turatie constanta. Nu cred ca o mare problema. Ideea e ca e enervant, aici recunosc :).

 

Aseara ma pregateam sa ma duc la moto sa imi pun priza de radar care mi-a venit si au tras vreo 3 galeti de ploaie de mi s-a udat cheful :eek:

Intrebari: priza se monteaza pe un suport de tip "teava" cu un diametru apropiat ghidonului. Ei in poze arata ca pe ghidon, desi se pot gasi si alte locasuri bunicele. Nu asta era intrebarea...ci, cum sa leg firele? direct la baterie (are siguranta) sau ... de exemplu pe firul de pozitie - lumini? Sau, alte idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta cu fluctuatia e si la mine ... cred ca din cauza lipsei unei sonde lamda care sa tina electronic "controlul" aerului raportat la benzina pentru a pastra o turatie constanta. Nu cred ca o mare problema. Ideea e ca e enervant, aici recunosc :).

 

Aseara ma pregateam sa ma duc la moto sa imi pun priza de radar care mi-a venit si au tras vreo 3 galeti de ploaie de mi s-a udat cheful :eek:

Intrebari: priza se monteaza pe un suport de tip "teava" cu un diametru apropiat ghidonului. Ei in poze arata ca pe ghidon, desi se pot gasi si alte locasuri bunicele. Nu asta era intrebarea...ci, cum sa leg firele? direct la baterie (are siguranta) sau ... de exemplu pe firul de pozitie - lumini? Sau, alte idei?

Ma gindeam si eu ca la injectie poate sta mai fix la ralanti. Anyway, nici pe mine nu ma ingrijoreaza, avind in vedere ca-n rest motorul merge f. bine.

 

Eu zic sa legi antiradarul direct la baterie, eu is cam impotriva umblatului pe la sirmele alea. Dar daca nu, cel mai logic e sa-l legi la firul "ON" al contactului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

Revin cu alte doua intrebari:

 

1. Cam ce consum aveti la Bandit 600? E diferenta intre cel de 600 si 650? (in afara de 50 de cmc) :eek:

2. Pe cine gasesc meserias sa mearga cu mine weekendul acesta sau urmator pentru a-mi achizitiona din Bucuresti un Bandit second hand? (contra-cost, bineinteles).

Editat de macosoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

Revin cu alte doua intrebari:

 

1. Cam ce consum aveti la Bandit 600? E diferenta intre cel de 600 si 650? (in afara de 50 de cmc) :D

 

Actually sunt 57 cc in plus. :P Cica ar avea un cuplu mai bun la ture mai joase cel de 6jumate. 650u e un pic mai mare & mai greu. Consum la B6 am avut intre 5,5 si 8,5.

 

In alta ordine de idei... am fost la CJ uichendu trecut cu 12le si am avut consum de 7,5% in conditii de mers destul de sportiv. Mi se pare ok, n-am ce comenta la ce zambete largi mi-a oferit. :eek: Am descoperit un drum necunoscut prin niste sate gen Isle of Man :) intre Miercurea Sibiului si Alba Iulia, ocolind Sebesul si Alba Iulia. E ceva de vis: curbe largi, sicane, serpentine, ace de par, chiar si jumps, trafic redus, asfalt bun dar nu foarte rugos (aderent). Recomand ruta oricui!

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

Revin cu alte doua intrebari:

 

1. Cam ce consum aveti la Bandit 600? E diferenta intre cel de 600 si 650? (in afara de 50 de cmc) :eek:

 

stiu ca e greu sa citesti vreo 200 de pagini, dar poti folosi cu incredere functia search... si gaseai asta!

 

bafta la achizitia motocicletei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

Revin cu alte doua intrebari:

 

1. Cam ce consum aveti la Bandit 600? E diferenta intre cel de 600 si 650? (in afara de 50 de cmc) :P

2. Pe cine gasesc meserias sa mearga cu mine weekendul acesta sau urmator pentru a-mi achizitiona din Bucuresti un Bandit second hand? (contra-cost, bineinteles).

 

 

Daca ne spui si de unde esti...poate reusim sa iti raspundem mai la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actually sunt 57 cc in plus. :o Cica ar avea un cuplu mai bun la ture mai joase cel de 6jumate. 650u e un pic mai mare & mai greu. Consum la B6 am avut intre 5,5 si 8,5.

 

In alta ordine de idei... am fost la CJ uichendu trecut cu 12le si am avut consum de 7,5% in conditii de mers destul de sportiv. Mi se pare ok, n-am ce comenta la ce zambete largi mi-a oferit. :P Am descoperit un drum necunoscut prin niste sate gen Isle of Man :laugh: intre Miercurea Sibiului si Alba Iulia, ocolind Sebesul si Alba Iulia. E ceva de vis: curbe largi, sicane, serpentine, ace de par, chiar si jumps, trafic redus, asfalt bun dar nu foarte rugos (aderent). Recomand ruta oricui!

care 10l / 100 km iti lua 6 la mersurile noastre ma ???? :) cica pana in 8,5 pai la consumul ala de pensionari nu ma dadeam cu tine ma ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt din Tg-Jiu si am gasit la Alfamotors din Bucuresti un bandit din 2005 destul de frumusel.

 

 

In cazul asta, da-ti o intalnire cu un coleg bucurestean care e dispus sa mearga sa te ajute. Asta presupunand ca ai A-ul si te intorci pe el acasa :P

Daca nu vrei asa, ai la dispozitie 2 variante:

1. Transport cu duba;

2. Transport cu un prieten din TgJiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alfamotors SUCKS !!!

 

Motorul meu e de acolo . Si am avut numai probleme :

Nu aveam pic de garnituri , peste tot silicon .

Acum o luna m-am apucat sa repar franele

Etrierul spate avea un cilindru polizat cu flexul ( nu am inteles de ce )

Imi lipseau garniturile de praf de la un etrier fata si unul spate .

Acum 2 ani cand l-am luat am tot avut probleme din cauza unor fire refacute / inadite la instalatia electrica

 

Sfatul meu..Mare atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a spus si Bandit_mik , cunosc si eu 2 persoane (dar cu vitezane) care au avut probleme cu ei.

Iar ca pret sunt sigur ca ai putea sa gasesti ceva mai 'accesibil' (chiar daca nu cunosc pretul, spun asta facand exceptie de parerea mea despre ei).

Nu te arunca pe primul lucru gasit , studiaza putin posibilitatile pe care le mai ai , compara cu ceva (banuiesc ca ai facut asta dar iti mai spun si eu inca o data).

Succes.

Editat de spn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost incantat de ideea de a lua de acolo (dupa ce am studiat multe luni piata moto pe cam toate siteurile de profil) pentru ca ofera garantie 12 luni la motor si cutie.

Am categoria A de cam o luna (B-ul face 10 ani in iunie) si imi caut ceva pe 2 roti. Din motiv ca sunt incepator in moto am si cerut parerea voastra. Ma gandesc ca daca as gasi pe cineva care se pricepe la anumite verificari tehnice nu ar fi probleme. Varianta de dus in Tg-Jiu este doar cu duba, pentru ca nu este inmatriculat (nu este asta o problema).

 

Sunt deschis la oferte si indicatii privind viitoarea mea achizitie.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost incantat de ideea de a lua de acolo (dupa ce am studiat multe luni piata moto pe cam toate siteurile de profil) pentru ca ofera garantie 12 luni la motor si cutie.

Am categoria A de cam o luna (B-ul face 10 ani in iunie) si imi caut ceva pe 2 roti. Din motiv ca sunt incepator in moto am si cerut parerea voastra. Ma gandesc ca daca as gasi pe cineva care se pricepe la anumite verificari tehnice nu ar fi probleme. Varianta de dus in Tg-Jiu este doar cu duba, pentru ca nu este inmatriculat (nu este asta o problema).

 

Sunt deschis la oferte si indicatii privind viitoarea mea achizitie.

 

Va multumesc!

 

 

sunt sigur ca gasesti un bandit frumos si bun la un particular....poti incerca chiar si la mine in semnatura :P

 

ia cu tine un prieten care se pricepe sa se uite la un moto cand il cumperi si nu te doare capu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca mi-am comandat si io termometru de ulei. Legat de intrebarea cu timpul de incalzire la Bandit, acuma mi-a picat fisa ca e usor de stiut cind motorul s-a incalzit: te uiti la ce turatie sta ralantiul. In zilele reci ajunge la 1200, unde-l am reglat eu, mult mai greu decit in cele calde.

Cu arcurile progresive o sa mai astept, ca... $$$

Question: cei care v-ati pus amortizor de B12 pe spate, ati schimbat ceva si la furca? Nu e afectata negativ ciclistica daca se intareste doar curu'?

Ma maninca-n fund tarisor de husa de rezervor. Sa-l refac profi la julitura de la accident si sa-l revopsesc m-ar costa mai mult decit husa, si n-am nici o garantie ca iese bine. Am o singura retinere: orice-ai face, tot scapi o picatura de benzina cind faci plinul. Nu se strica in timp? Si inca un question: ce sistem de prindere are, curele pe dedesubt?

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca mi-am comandat si io termometru de ulei. Legat de intrebarea cu timpul de incalzire la Bandit, acuma mi-a picat fisa ca e usor de stiut cind motorul s-a incalzit: te uiti la ce turatie sta ralantiul. In zilele reci ajunge la 1200, unde-l am reglat eu, mult mai greu decit in cele calde.

Cu arcurile progresive o sa mai astept, ca... $$$

Question: cei care v-ati pus amortizor de B12 pe spate, ati schimbat ceva si la furca? Nu e afectata negativ ciclistica daca se intareste doar curu'?

Ma maninca-n fund tarisor de husa de rezervor. Sa-l refac profi la julitura de la accident si sa-l revopsesc m-ar costa mai mult decit husa, si n-am nici o garantie ca iese bine. Am o singura retinere: orice-ai face, tot scapi o picatura de benzina cind faci plinul. Nu se strica in timp? Si inca un question: ce sistem de prindere are, curele pe dedesubt?

stai linistit nu dauneaza benzina la husa...cel putin mie intr-un an nu mi-a facut nimic

de prins se prinde cu niste chingi cu un fel de carlig de buza rezervorului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit nu dauneaza benzina la husa...cel putin mie intr-un an nu mi-a facut nimic

de prins se prinde cu niste chingi cu un fel de carlig de buza rezervorului....

Inteleg. Pai... mi-oi lua atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am montat priza aseara...o sa fac si poze. Am legat-o de lumina de pozitii. Am facut si probe cu detectorul, mere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca alex_bandit avea husa de rezervor de vanzare :laugh:

 

Nu mai are, si nu, nu sunt eu Preafericitul. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator am citit despre asta pe forumul britanic pentru Bandit. Oamenii in general spuneau ca nu au observat nicio diferenta.

 

Al doilea link imi pare interesant din prisma integrarii cu gear indicatorul, dar e 120 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...