Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

http://www.enisalamotoadventure.ro/

 

Eu zic sa aruncatzi o privire. Inca nu stiu toate detaliile, dar daca se poate ma bag la ambele runde. Poate facem atunci o intrunire "de lucru" a Afrikanelor. O sa va tzin la curent cand aflu detalii. Am o banuiala ca Plescoi Rulz stie ceva...

 

Adevaru-i ca urmaresc anuntul cu editia de toamna, deja de vreo luna.

Cred ca ma bag, cu siguranta nu in amandoua turele, doar in una. Ca eu fac 3 zile pe drum, din timi...

 

Mi-ar placea sa fac echipa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.enisalamotoadventure.ro/

 

Eu zic sa aruncatzi o privire. Inca nu stiu toate detaliile, dar daca se poate ma bag la ambele runde. Poate facem atunci o intrunire "de lucru" a Afrikanelor. O sa va tzin la curent cand aflu detalii. Am o banuiala ca Plescoi Rulz stie ceva...

 

Uite-l ce stie !!

 

post-4576-1218818776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatoshire grabnica... Sa nu ne invetzi si pe noi lucruri din astea... Am parcurs si eu un capitol, dar era despre articulatzia mainii stangi... Nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !!

 

din atatea minti luminate de aici stie cineva care e buba cu vitezometrul de nu merje ?? si in acelasi timp si tripmasterul a picat. am verificat blocul de sigurante si e ok.... mai exista si alte sigurante in alte locuri?

intradevar AFRICANA e TAREEE - in 4000 de km facuti prin europa s-a comportat exemplar.

daca ajungeti prin albania(nu va recomand-soferi CRETINI) luati rezerva de benzina din alta tara-dupa ce am bagat benzina in albania a scazut cu vreo 30 % calitatile motorului

 

 

numai bine !!

Editat de PERL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !!

 

din atatea minti luminate de aici stie cineva care e buba cu vitezometrul de nu merje ?? si in acelasi timp si tripmasterul a picat. am verificat blocul de sigurante si e ok.... mai exista si alte sigurante in alte locuri?

intradevar AFRICANA e TAREEE - in 4000 de km facuti prin europa s-a comportat exemplar.

daca ajungeti prin albania(nu va recomand-soferi CRETINI) luati rezerva de benzina din alta tara-dupa ce am bagat benzina in albania a scazut cu vreo 30 % calitatile motorului

 

 

numai bine !!

 

Pai daca nu merge vitezometru si nici trip-masterul verifica grupul de jos de la roata cum te uiti la roata din fata e in stanga ta (slabesti prezoanele si scoti axul )ai sa vezi ca pinionul de plastic teflonat are dintii rupti , fa comanda la altul si pana una alta verifica si melcul sa nu fie blocat .

o zi faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

o intrebare scurta: ce ulei puneti in africanele voastre??

 

imi cer scuze daca sa mai raspuns deja la intrebarea asta pe post, dar dupa 20 de minute de "search" in cele 54 de pagini

ma ia cu transpiratii, si chiar nu mai am chef de stat in fata tastaturii (caldura de afara e de vina..)

 

apropo sa ma prezint

ma numesc Vlad si toate sansele ca voi fi un nou membru al comunitatii "africa" ( achizitionarea a trecut, mai urmeaza calvarul inmatricularii..)o sa revin cu poze!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare scurta: ce ulei puneti in africanele voastre??

 

10W-40 semisintetic, ca mineral nu se mai gaseste. Marca e mai putin importanta. Ce e important e sa fie ulei pentru moto si sa faci schimburile la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ... un link zic eu util pentru cine doreste sa-si monteze H4 pe mobra ... http://www.xrv.org.uk/articles/headlight_conversion.php ... :)

 

 

 

 

 

 

azi am desfacut mobra, dar am putut verifica doar una din cele 2 membrane si era ca noua - dupa cum aratau carburatoarele alea ... nu cred ca s-a umblat vreodata pe acolo ... si apoi filtrul de aer e ca nou ... l-am pus acu 6000 de km (facuti doar pe asfalt) ... sper sa ma uit si la cea de-a 2-a membrana sa vad cum e ... pana atunci mobra merge bine, doar ca nu are putere ... ar mai putea fii de la alltceva buba asta ?

 

Multam de link-ul cu Becurile h4

 

Da jos carburatoarele..dar nu le separa... desfa-le.. inspecteaza-le ..regleaza-le nivelul.. tre sa i un pic de cunostiinte, pasiune si/sau un Manual reparatie Haynes... apoi schimba-ti bujiile, filtrele ... verifica fisele optic si prin marurare ... gasesti in manual valori limita...

Te mai poate freka si pompa de benzina care ii comandata de un releu ..verifica-le si pe astea

daca toate is bune .... Ar trebui sa fie ok

 

...a era sa uit ..cel care spunea sa verifici traseul de aer are mare dreptate ... tubulatura de aer tre sa fie etansa..pe tot parcursul ei intre carcasa filtru si cilindru..

Spor!!

 

 

 

 

 

Mie mi-a adus @cstelia de la sw-motors, original, cu 140 iepuroi. Din germanica.

Poate pare mult, dar orice lucru e scump daca nu-l folosesti.

Mie asta mi s-a parut ieftin :blink:

 

 

Acum am gasit original cam tot la banii astia... original Honda nou modelul meu ii din 90 iar programul de piese Honda imi ofera doar dupa 1992...par la fel ... Oricum se pare ca-s 2 modele ale adin 1990-1992 si aste amai noi care se vede clar ca-s prinse altfel ...si sasiul difera

Dupa ce soseste te anunt

Abia in 15 sept am livrare la el

 

Pai daca nu merge vitezometru si nici trip-masterul verifica grupul de jos de la roata cum te uiti la roata din fata e in stanga ta (slabesti prezoanele si scoti axul )ai sa vezi ca pinionul de plastic teflonat are dintii rupti , fa comanda la altul si pana una alta verifica si melcul sa nu fie blocat .

o zi faina

 

Daca si angrenajul din butucul rotii este bun iar cablul de viteza nu-i rupt ...mai exista posibilitatea ca, camasa (bowden-ul ) cablului de vitezometru sa fie fisurat chiar acolo jos unde are urechea de fixare cu surub m6 astfel ca aceea camasa se ridica putin iar cablul se decupleaza ..in capul cablului fos este o tija metalica crestata care se angreneaza cu limba metalica din capatul surubului melcat din butuc... asta re realizeaza prin acel surub de m6...

....eu asta am patit la twinul meu... am lipit provizoriu camasa aia cu Poxipol acum 1 an si acum tot asa este... tre' sa cumpar un cablu complet ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am luat mobra de la mecanic :) ... parca e alta mobra :) ... merge mult mai bine ... omu a zis ca una din membrane era varza si ca a facut-o, dar ca tre sa-mi iau cat de curand altele noi ... asa ca vine intrebarea: Aveti careva idee de unde sa putea lua 2 membrane pentru Africana ? e model din '91 ... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La reprezentanta Honda, sau poate sa urmaresti ebay.

 

aseara am pierdut o licitatie pentru un corp complet de carburi in ultimele 6 secunde :makeout: :unsure: :crack: apoi am gasit asta: http://www.nrp-carbs.co.uk/honda_carburettor_diaphragms.htm ... am trimis deja un email la ei, sa vedem ce-o sa fie ... la wemoto.com pretul e dublu ... nuj ce sa mai zic ...

 

intre timp am sunat la honda si mi-au spus ca ma costa 554 lei :makeout: :P :laugh: :kiss: o diafragma din aia de carburator ... banuiesc ca nu ar trebui sa ma mai mire din moment ce mi-au cerut 9 milioane pentru un releu regulator si alte 5 milioane pentru o carena ... lucruri pe care le-am luat de pe net cu 115 iepuroi releul si 60 carena ... fara cuvinte ...

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W-40 semisintetic, ca mineral nu se mai gaseste. Marca e mai putin importanta. Ce e important e sa fie ulei pentru moto si sa faci schimburile la timp.

salutare , cu ocazia asta ma bag si eu in seama ....ulei mineral MAI EXISTA se numeste Castrol 20W50 si e super tare vara . eu asta am in africana acum si chiar e ok .

Intrebarea mea cea mare e UNDE GASESC CARENA DIN FATA , AIA DE LA FARURI PT RD07 DIN 94 .......CA ALTFEL NU POT TRECE RARUL si desi un domn amabil mi-a propus un gest maret .....oricum va trebui sa mi-o cumpar ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE DE 100 DE PUNCTE : care e masa maxima care ati incarcat-o pe africana ?

cam cate kg i-ati pus in spate sa duca vacutza ?

 

sa-mi dau seama cat as putea intinde si eu coarda.

eu am turnat cam 25 kg in topcase si cam 12 in fiecare cobur.

cam 4-5 pe sa, in locul pasagerului.

vreo 3 in tankbag.

s-atat.

mentionez ca nu am schimbat amortizoul de spate, e acelasi, neschimbat.

si nu e vreun aftermarket, e originalul dat de producator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cu ocazia asta ma bag si eu in seama ....ulei mineral MAI EXISTA se numeste Castrol 20W50 si e super tare vara . eu asta am in africana acum si chiar e ok .

Intrebarea mea cea mare e UNDE GASESC CARENA DIN FATA , AIA DE LA FARURI PT RD07 DIN 94 .......CA ALTFEL NU POT TRECE RARUL si desi un domn amabil mi-a propus un gest maret .....oricum va trebui sa mi-o cumpar ........

 

 

EBAY e cea mai sigura sursa incearca intai ebay.de apoi ebay.pl - cel mai stufos - ca sa zic asa ... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am pus pe Afrikana cam 400 de kile, adika eu (110) si 2 amici, unul aprox 100 si inca unul de 80, si am mers la parada la Targul Secuiesc. Cu bagaje nu fac socoteala niciodata...

Carene o sa gasesti destul de greu. Potzi sa le faci, desi e munca multa... Faci o copie din ipsos a unei carene, apoi te apuci si torni fibra de sticla in ea.

Gasisem undeva pe net o schema referitoare la modificarea instalatzie de semnalizare, astfel incat sa functioneze si ca lumini de avarie. Din pacate nu mai stiu exact unde am vazut-o sau unde am salvat-o. Daca o are cineva, poate o pune pe net, pentru ca azi lucrez putzin la semnalizari, si daca tot mi-am bagat nasul, macar sa fac si avaria. Daca stie cineva de unde se ia roata aceea melcata de la kilometraj, sa imi dea si mie un numar de telefon, pentru ca cei de la reprezentantza Honda din Constantza, cat si cei de la Bucuresti, sunt depashitzi de situatzie. Eventual sa imi comande si mie 2 bucatzi de unde le-a luat, si i le platesc, inclusiv deranjul si berile...

Am fugit in garaj, sa mai mesteresc, vb mai tarziu...

 

http://www.qsl.net/iz7ath/moto/emergenza/index.htm

 

Gata, am gasit...

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am pus pe Afrikana cam 400 de kile, adika eu (110) si 2 amici, unul aprox 100 si inca unul de 80, si am mers la parada la Targul Secuiesc. Cu bagaje nu fac socoteala niciodata...

Carene o sa gasesti destul de greu. Potzi sa le faci, desi e munca multa... Faci o copie din ipsos a unei carene, apoi te apuci si torni fibra de sticla in ea.

Gasisem undeva pe net o schema referitoare la modificarea instalatzie de semnalizare, astfel incat sa functioneze si ca lumini de avarie. Din pacate nu mai stiu exact unde am vazut-o sau unde am salvat-o. Daca o are cineva, poate o pune pe net, pentru ca azi lucrez putzin la semnalizari, si daca tot mi-am bagat nasul, macar sa fac si avaria. Daca stie cineva de unde se ia roata aceea melcata de la kilometraj, sa imi dea si mie un numar de telefon, pentru ca cei de la reprezentantza Honda din Constantza, cat si cei de la Bucuresti, sunt depashitzi de situatzie. Eventual sa imi comande si mie 2 bucatzi de unde le-a luat, si i le platesc, inclusiv deranjul si berile...

Am fugit in garaj, sa mai mesteresc, vb mai tarziu...

 

http://www.qsl.net/iz7ath/moto/emergenza/index.htm

 

Gata, am gasit...

 

Eu am cumparat 2 bucati de pe www.wemoto.com. Iti ajung cam in 5/6 zile si costa 14lire ,fara transport (vreo 5/6 lire).

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=5834417

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat 2 bucati de pe www.wemoto.com. Iti ajung cam in 5/6 zile si costa 14lire ,fara transport (vreo 5/6 lire).

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=5834417

 

Si cum ai facut sa platesti? Trebuie vreun card special? Ca eu nu am reushit, imi da erori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cu ocazia asta ma bag si eu in seama ....ulei mineral MAI EXISTA se numeste Castrol 20W50 si e super tare vara . eu asta am in africana acum si chiar e ok .

Intrebarea mea cea mare e UNDE GASESC CARENA DIN FATA , AIA DE LA FARURI PT RD07 DIN 94 .......CA ALTFEL NU POT TRECE RARUL si desi un domn amabil mi-a propus un gest maret .....oricum va trebui sa mi-o cumpar ........

 

 

sALUT

stiu un baiat foarte serios din Bistrita ..cred...iti aduce aproape orice Second hand iti dau datele lui Robert.......Distribuitoru)

0747794970 sau 0721218034 adresa:Rob Rob [romaniatransport@hotmail.com.... mie mi-a facut oferta ptr orice tampenie pe care l-am intrebat

Daca-ti treb insa piese noi originale... la dealeri Honda sau pot sa-ti fac si eu oferta

 

 

Eu am cumparat 2 bucati de pe www.wemoto.com. Iti ajung cam in 5/6 zile si costa 14lire ,fara transport (vreo 5/6 lire).

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=5834417

 

eu ma ocup de piese de camion...dar pot aduce orice piesa de motor japonez nou....

la dominatorul meu a fost cam scumpa roata aia melcata cam 110 ron +tva.. origina Honda... livrata la mine la cluj ;la twin nu cred ca-i mai ieftina... daca te intereseaza zi-mi din ce an ii twinul tau si fac o oferta..

 

INTREBARE DE 100 DE PUNCTE : care e masa maxima care ati incarcat-o pe africana ?

cam cate kg i-ati pus in spate sa duca vacutza ?

 

sa-mi dau seama cat as putea intinde si eu coarda.

eu am turnat cam 25 kg in topcase si cam 12 in fiecare cobur.

cam 4-5 pe sa, in locul pasagerului.

vreo 3 in tankbag.

s-atat.

mentionez ca nu am schimbat amortizoul de spate, e acelasi, neschimbat.

si nu e vreun aftermarket, e originalul dat de producator.

 

nu are nici o treaba ..stai linistit nici n-o sa-l schimbi

daca-l incarci prea tare te anunta el singur.. apasare pe fata scade si la viteza mica vobleaza ghidonul... cam naspa pe macadam spart daca nu-i dai in gura... iti pun o poza din super tura de anu trecut .. 4000 km in muntzi solo..+ un munte de provizii

 

tocmai am luat mobra de la mecanic :makeout: ... parca e alta mobra :P ... merge mult mai bine ... omu a zis ca una din membrane era varza si ca a facut-o, dar ca tre sa-mi iau cat de curand altele noi ... asa ca vine intrebarea: Aveti careva idee de unde sa putea lua 2 membrane pentru Africana ? e model din '91 ... :makeout:

 

 

daca vrei pot sa-ti aduc noi originale .. honda

da-mi un mail cu datele motor

marca , model/typ, cilindreea, an fabricatie si NECESARUL de piese

apoi iti fac oferta

adresa : adrian.cioltea@dafcluj.ro

post-21230-1219335986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Daca ma potzi ajuta cu rotzile melcate ar fi super. Imi trebuiesc 2 bucati, una pt un RD04 din 91, si una pt un RD07 din 95. Sunt identice. Sa imi spui cat ma costa, si cum tzi le platesc. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE DE 100 DE PUNCTE : care e masa maxima care ati incarcat-o pe africana ?

cam cate kg i-ati pus in spate sa duca vacutza ?

 

Noi in excursia de anul trecut am depasit un pic incarcarea maxima (130 noi doi + 20kg in fiecare cobur + 20 pe portbagaj + 10 tankbag + 5 legate de crash-uri => ~200).

 

Cu suspensia stock, si mai ales cu atita greutate pe spate se dezechilibreaza oricit ai umbla la suspensii. Eu nu puteam sa merg fara maini ca intra imediat in voblaj.

 

Dar una peste alta se poate merge cu incarcarea asta pe cam orice fel de drumuri si nu ai probleme majore. Eu am reusit, pe un drum din Pakistan, sa decolez cu ea complet incarcata (decolez= ridicat ambele roti de pe sol). A cam protestat suspensia la aterizare dar nu am indoit nimic :-)

 

Parerea mea e sa nu-ti faci griji, nu o sa gasesti bagaje destul de mari sa o supra-incarci daca nu ai pasager.

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUMPAR TRIPMASTER pt RD 07 ......nu ma trimiteti iar pe ebay ca stiu ce-i in fiecare magazin de acolo ........daca aveti vreun magazin care vinde sau unul la mana a 2-a CUMPAR .........m-am saturat fara

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te superi pe mine, dar Trip-Masterul mi se pare mai mult decat inutil. Atat doar ca arata bine acolo, pe bord, dar ca functionalitate mi se pare varza... Cu banii pe care ii dai pe rahatul ala, eu zic sa iti iei un Garmin Etrex Legend, care face de 1000 de ori mai multe lucruri. Inclusiv calcularea distantzei pana la destinatzie, a timpului in care o sa ajungi acolo, a distantzelor parcurse, apoi daca il conectezi la calculator iti arata si daca te scobeai in masele in orice punct de pe traseu. Tzine minte o gramada de lucruri, de ex , viteza pe care o aveai in punctul x unde statea mashina de radar. Sau potzi in corelare cu google earth sa vezi ce traseu ai facut, sau ce drumuri ai mai "descoperit" prin paduri. Functia de gps e super. Prin paduri imi arata si unde izvor de apa, tufish sau vizuina de vulpe. E foarte detaliat. Nu le fac reclama, dar mi se pare mult mai buna investitzia decat un trip master.

 

P.S. Am fost ieri la o plimbare cu Afrikanele, sus pe dealuri.... Dementza totala. Nu avetzi idee pe ce panta am coborat. Am o filmare cu telefonul, dar nu poate sa redea atmosfera de acolo. Si normal, la iesirea din padure, am iesit langa casa unui om, care isi facea cruci cand a vazut pe unde am fost. Totushi, cea mai aiurea senzatzie e cand vezi ca desi ai crampoane, ambele frane sunt inutile. Cand dihania o ia la vale, numai Dumnezeu o mai opreste... Nu stiu daca a doua oara as mai avea tupeul sa o iau pe acolo. O sa incerc sa pun si filmuletzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...