Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

TZOALE GROASE NEAPARAT!!!! SI CEVA DE PLOAIE IN CAZ CA NU NE LASA VREMEA IN PACE...

 

Nu vreau sa va sperii, dar a fost frig... Pozele le pun mai tarziu putin, ma duc ca avem sedintza. Tricourile sunt super, emblemele sunt si ele gata, 40 de km de la Valeni pana la locul de campare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata sedinta. Tuica si vin o sa fie, nu e problema. Daca se stie cineva mai insetat, sa isi mai ia rezerve, dar mai mult ca sigur o sa ajunga la totzi. Seara o sa facem un vin fiert, o tzuika fiarta...

Mesaj completat

Traseul in imagini. O sa il explic imediat

Mesaj completat

Venind dinspre Valeni, treceti de drajna si o luati spre Cerasu, Ogretin... Ajungeti la prima rascruce din poza si o luati la stanga spre Starchiojd. In a doua poza, urmati drumul spre stanga pentru a ajunge in centrul comunei , unde virati la dreapta, apoi ajungeti la biserica din poza, unde e o intersectie la care virati la stanga. O sa ajungeti la podul din poza 6. Trebuie sa o luati la stanga, apoi la intersectia unde e panoul acela alb pe care scrie ceva de consilul local, virati la dreapta. Acolo e ultimul magazin, bar, atelier mecanic... La urmatoarea rascruce mergeti tot inainte (stanga in poza 8-9), urmeaza pe traseu un urcus la care se lucra cu un Taf cand ne-am intors pentru ameliorarea pantei, apoi o trecere prin rau, care nu e mai adanc de 30-50 de cm, dar sunt pietre, si trebuie putina atentie (probabil o sa luati ceva apa in ghete, si cred ca e mai bine sa va trageti niste saci menajeri peste ghete inainte de opreatia asta, pentru a nu lua apa). Dupa ce treceti de casuta aceea cu rulota o sa ajungeti la interectia drumurilor ce duc spre Tabla butii si Lacul Vulturilor. O luati la stanga, spre Tabla Butii, si ajungeti la locul de campare. Grija totusi ca e o portiune unde e putin alunecat drumul, si sa treceti cu atentie. Dar o sa fie cineva cu voi mereu, care o sa va ghideze.

Mesaj completat

Nu exista semnal la telefon. Cel putin nu pe Vodafone. Deci pentru orice nelamurire asteptam mesaje la 0728292638-Boieru; 0723451082-Leo; 0721974237-Bogdan.

post-3626-1283458241_thumb.jpg

post-3626-1283458275_thumb.jpg

post-3626-1283458304_thumb.jpg

post-3626-1283458331_thumb.jpg

post-3626-1283458374_thumb.jpg

post-3626-1283458401_thumb.jpg

post-3626-1283458435_thumb.jpg

post-3626-1283458469_thumb.jpg

post-3626-1283458507_thumb.jpg

post-3626-1283458541_thumb.jpg

post-3626-1283458571_thumb.jpg

post-3626-1283458593_thumb.jpg

post-3626-1283458627_thumb.jpg

post-3626-1283458664_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin din Valenii de Munte sambata dimineata cu un DR 600 Dakar...

Sa inteleg ca te-a speriat frigul?

Mesaj completat

Asteptam cu viu interes pozele cu traseul (recunoasterea).

red bandit - Gabriel DR 600 DAKAR.

Deci te-ai razgindit.

Mesaj completat

Nici Borko nu mai vine. Deci am ramas 3 timisoareni pentru Valeni (un RD03, un RD07 si un RD07a)

Tot e bine ca veniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva harti ale zonei. Drum bun!

P.S. In zona Valeniului sunt vreo 2 radare noi si vreo 2-3 vechi, deci atentie la viteza, pentru ca in weekend ies toate la vanatoare.

post-3626-1283491332_thumb.jpg

post-3626-1283491354_thumb.jpg

post-3626-1283491379_thumb.jpg

post-3626-1283492153_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VIN, dar sambata dimineata.

Apropos, cati km avem de ars benzina sambata in urcare ?

Alimentez plinul la iesire din Valenii de Munte.

Mesaj completat

Mai este cineva care pleaca maine dimineata ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este cineva care pleaca maine dimineata ? ;)

 

Vor mai fi 2 sau 3 motociclete care pleaca din Valeni maine dimineata, dar nu stiu exact la ce ora...

 

Suna la acest numar 0762216820, Leo, si stabileste cu el o ora.

In principiu ar trebui sa fiti in tabara cam pana in ora 11:00 dimineata, ca sa nu urcam prea tarziu.

Mesaj completat

Vor mai fi 2 sau 3 motociclete care pleaca din Valeni maine dimineata, dar nu stiu exact la ce ora...

 

Suna la acest numar 0762216820, Leo, si stabileste cu el o ora.

In principiu ar trebui sa fiti in tabara cam pana in ora 11:00 dimineata, ca sa nu urcam prea tarziu.

 

Mi-a spus Leo (leoafricatwin) ca l-ai sunat. Numarul pe care ti l-am dat eu este al altui Leo, care vine maine dimineata, deci formeaza numarul dat de mine si stabileste cu el la ce ora va intalniti dimineata in Valeni..

 

Mesaj completat

Timisorenii pleaca spre noi cam intr-o ora, bucurestenii la ora 15 din ce am inteles, nu stiu Vaslui, Buzau si ceilalti care vor veni.

La Valeni este o vreme splendida si se pare ca asa va fi tot weekend-ul, speram ca si unde mergem noi sa fie la fel, tinand cont ca este foarte aproape. Poate sus la Lacul Vulturilor sa fie vreo diferenta, vom vedea maine.

Eu voi mai intra pe aici pana pe la ora 15-16, dupa care plec si eu. Leo si Sebi au plecat sa puna indicatoarele si sa faca mici pregatiri.

Uitati-va bine pe hartile puse de mine, notati-va localitatile si intrebati, oricine va poate indruma. La intrare in Chiojdu veti gasi indicatoare (speram sa nu le rupa nimeni), oricum acolo toata lumea stie de drumul spre Lacul Vulturilor. Asfaltul se termina imediat dupa ce ati intrat in Chiojdu, mergeti pana gasiti drumul spre lac (dreapta in Chiojdu, peste un pod, sunt ceva chioscuri pe acolo), mergeti cam 4-5 km si veti intalni o intersectie cu indicatoare - dreapta Lacul Vulturilor - stanga Tabla Butii - aici o luati la stanga spre Tabla Butii si dupa aproximativ un km veti gasi tabara.

 

Va asteptam cu drag si tuica!

Drum bun tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din bucuresti or sa plece si mai tarziu de 15; (16 - 17).

cum e cu trecerea prin rau? merge cu gume mai netede? (un logan trece?) ;)

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul se termina imediat dupa ce ati intrat in Chiojdu, mergeti pana gasiti drumul spre lac, dreapta in Chiojdu, peste un pod post-48970-1283508580.jpg, sunt ceva chioscuri pe acolo, mergeti inainte post-48970-1283508695.jpg cam 4-5 km si veti intalni o intersectie cu indicatoare - dreapta Lacul Vulturilor - stanga Tabla Butii - post-48970-1283508727.jpg aici o luati la stanga spre Tabla Butii si dupa aproximativ un km veti gasi tabara. post-48970-1283508750.jpg

 

post-48970-1283508958_thumb.jpg

 

Sper sa fie utile indicatiile.

 

Cu siguranta astazi paraul ala este mult mai mic, ieri a plouat in zona aia, dar astazi este soare si frumos.

Cred ca trece si un Logan, de ce, ai dat la schimb Africana? ;)

Editat de Byk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebări referitoare la întrunire Âşi program:

 

1. In principiu cam pe la ce oră se presupune a fii plecarea spre Lacul Vulturilor

2. cam cât timp se face din Văleni până la locu de campare

3. cam cât timp se face de la locul de campare la Lacul Vulturilor

 

Întreb toate aste pentru că presupun că va trebui să mă întâlnesc cu un prieten din Bulgaria pe la 11-12 în PloieÂşti Âşi să văd dacă reuÂşesc să fac Âşi tura de Lacul Vulturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta astazi paraul ala este mult mai mic, ieri a plouat in zona aia, dar astazi este soare si frumos.

Cred ca trece si un Logan, de ce, ai dat la schimb Africana? ;)

 

nu.. da vin cu un pasager :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebări referitoare la întrunire Âşi program:

 

1. In principiu cam pe la ce oră se presupune a fii plecarea spre Lacul Vulturilor

2. cam cât timp se face din Văleni până la locu de campare

3. cam cât timp se face de la locul de campare la Lacul Vulturilor

 

Întreb toate aste pentru că presupun că va trebui să mă întâlnesc cu un prieten din Bulgaria pe la 11-12 în PloieÂşti Âşi să văd dacă reuÂşesc să fac Âşi tura de Lacul Vulturilor.

 

1. Plecarea spre lac este planificata pe la 9.00-9.30

2. Sunt 40 km - aproximativ 1 h - 1.20h

3. Asta depinde de dificultatile din teren - poate 3.30 - 4 h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se va pleca spre lac mai tarziu de 9:30, poate 10:30, 11:00. Ar fi bine sa plecam cat mai devreme, dar depinde cum ne vom trezi...

 

Eu plec acum,

Drum bun tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distractie placuta domnilor! Am scapat la 16 de la job,asa cum ma si asteptam, asa ca pt mine Lacul Vulturilor este anul asta prea indepartat. Greseala facuta, nu mi-am pastrat nici o zi de concediu, asta e! va rog sa-mi pastrati uin tricou XXL daca ramin. Alea bune! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit din camera, pe fereastra si vad norii amenintatori dinspre muntii siriului. :D I-am pacalit . Acum poate sa toarne cu galeata. Asteptam vesti de la fiecare cum ca a-ti ajuns cu bine. Va multumesc in numele prietenilor, care probabil sunt la dush si in acelasi timp va cerem scuze pentru cei care ne-au bombanit.... vom lasa aici numerele de telefon ale mamelor noastre :) dispar si eu la dush ca m-au cam luat "carceii"..... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am iesit de sub dush... M-au luat niste carcei... ;)

 

Va multumim mult pentru cilpele petrecute impreuna, ne cerem scuze pentru stricaciuni, promitem sa fie si mai frumos anul viitor. Felicitari incepatorilor, care tocmai au trecut cu succes prima proba de off-road pe Africane. Cand strangem iar gaska?

 

P.S. Cineva a uitat un briceag rosu, cu lingura si furculita. Il gaseste la noi. Asteptam pozele voastre, comentariile, criticile... Pentru injuraturi aveti numerele trecute pe spatele ecusoanelor. Cei ce nu au reusit sa ia tricouri, sa imi scrie sa le trimit. Scuze pentru lipsa ecusoanelor pentru unii dintre voi, dar chiar nu ne asteptam sa veniti in numar atat de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am iesit de sub dush... M-au luat niste carcei... ;)

 

Va multumim mult pentru cilpele petrecute impreuna, ne cerem scuze pentru stricaciuni, promitem sa fie si mai frumos anul viitor. Felicitari incepatorilor, care tocmai au trecut cu succes prima proba de off-road pe Africane. Cand strangem iar gaska?

 

P.S. Cineva a uitat un briceag rosu, cu lingura si furculita. Il gaseste la noi. Asteptam pozele voastre, comentariile, criticile... Pentru injuraturi aveti numerele trecute pe spatele ecusoanelor. Cei ce nu au reusit sa ia tricouri, sa imi scrie sa le trimit. Scuze pentru lipsa ecusoanelor pentru unii dintre voi, dar chiar nu ne asteptam sa veniti in numar atat de mare.

 

 

Vasluiul a ajuns !

 

Over & out

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri organizatorilor (Boieru' si Leo) pentru eforturile depuse. A fost o tura fantastica, ne-am simtit minunat .... traseu "ales" cu grija !

Bravo domnilor !

 

Pe drum spre Bucuresti am venit cu Razvan & Bujie cel Mic, Antenutza si Pedros ... cred ca au ajuns cu bine, ne-am despartit la intrarea in oras ... acolo toti erau ok !

 

Astept cu interes filmuletele de pe traseu. Bafta !

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tura :)

 

om ajuns si noi cu bine (eu + mihnea) (inclusiv "atashu'" :P); am mers pana in valeni cu george, razvan, olga si pedros. pe urma noi am mai intarziat o idee pe drum.

 

asteptam poznele .. si data editiei urmatoare :P

 

leo, boieru, bogdan si tuturor celor implicati in organizare si alegerea traseului: thumbs up (scriu asa ca nuj cum.. emoticonul de thumbs up nu e ce trebe')

 

numa bine

Mesaj completat

super tura :D

 

om ajuns si noi cu bine (eu + mihnea) (inclusiv "atashu'" :P); am mers pana in valeni cu george, razvan, olga si pedros. pe urma noi am mai intarziat o idee pe drum.

 

asteptam poznele .. si data editiei urmatoare :P

 

leo, boieru, bogdan si tuturor celor implicati in organizare si alegerea traseului: thumbs up (scriu asa ca nuj cum.. emoticonul de thumbs up nu e ce trebe')

 

numa bine

 

cateva adaugiri:

post-12983-1283702364_thumb.jpg

post-12983-1283702297_thumb.jpg

post-12983-1283702331_thumb.jpg

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba iesire.

Multumin organizatorilor si colegilor. A fost extraordinar.

Pentru unii ;) a fost un adevarat botez "la propriu"

Dupa ce trece febra musculara ....asteptam noi propuneri.

post-28174-1283704719_thumb.jpg

post-28174-1283704863_thumb.jpg

post-28174-1283704871_thumb.jpg

post-28174-1283704880_thumb.jpg

post-28174-1283705039_thumb.jpg

post-28174-1283705081_thumb.jpg

post-28174-1283705088_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si eu cu Zoli cu bine in Timisoara.

Totul a fost super! Asteptam editia 2011 :)

 

Uitasem... m-au luat niste carcei, ceva groaznic, pe la Deva... ;)

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...