Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

:crack: Exact asta vorbeam mai devreme pe P.M. cu TRX-er. Cred ca un set de simeringuri am eu, dar trebuie sa ajung acasa intai sa ma asigur. Normal ca nu o lasam cu uleiul vechi. Trebuie sa vedem in ce stadiu sunt rulmentii, e posibil sa trebuiasca si ei schimbati.

 

Pentru reparatie sunt 2 posibilitati. Ori venim noi la tine, ori tu la noi. Sincer, mi-ar placea mai mult sa ajunga motorul la mine, pentru ca mai am si eu ceva treburi de rezolvat pe acasa (construiesc un garaj nou), si nu mai pierd vremea pe drumuri. In plus, am toate sculele necesare, si TRX-er e familiarizat cu drumul peste deal, pana la mine, unde il asteapta narghileaua si gratarul. Pedros stie si el foarte bine cum e la mine la garaj, si cum se incheie o zi de lucru la noi. Dar intervine problema transportului motocicletei pana la Valeni. De la mine, daca ne miscam cu talent, o sa poata sa plece omul calare pe ea. Oricum, pentru asta, l-as ruga pe Pedros sa verifice roata fatza, si daca e nevoie sa o duca la centrat, sa nu avem surprize.

 

A doua varianta e sa venim noi la tine. Dar nu stim daca ai garaj liber cu curent in caz ca ne prinde seara lucrand la motor, scule, un cric central pe motor si o grinda de care sa suspendam fatza.

Alta problema este aceea a transportului furcii de la Cstelia la noi. O sa incerc sa caut un Tir-ist care sa o aduca, pentru ca un curier rapid cred ca ne usuca de bani. Oricum, eu vreau sa iau si un cadru de la Cristi, deci sper sa pot rezolva cumva treburile, astfel incat sa ne miscam rapid, pentru ca inca nu stiu cat o sa stau pe uscat.

 

p.s. Pentru Galen. Suportii aceia sunt pentru coburi cum am eu top-case-ul. Daca mai gasesc pe net o cutie, o sa iau eu suportii.

 

Cristi, te rog sa cantaresti tu furca, sa vedem cate kilograme are. Scadem si un kilogram uleiul, si vedem cat ne cere o firma de curierat pe transport, in caz ca nu rezolvam cu transportul.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:crack: Exact asta vorbeam mai devreme pe P.M. cu TRX-er. Cred ca un set de simeringuri am eu, dar trebuie sa ajung acasa intai sa ma asigur. Normal ca nu o lasam cu uleiul vechi. Trebuie sa vedem in ce stadiu sunt rulmentii, e posibil sa trebuiasca si ei schimbati.

 

Pentru reparatie sunt 2 posibilitati. Ori venim noi la tine, ori tu la noi. Sincer, mi-ar placea mai mult sa ajunga motorul la mine, pentru ca mai am si eu ceva treburi de rezolvat pe acasa (construiesc un garaj nou), si nu mai pierd vremea pe drumuri. In plus, am toate sculele necesare, si TRX-er e familiarizat cu drumul peste deal, pana la mine, unde il asteapta narghileaua si gratarul. Pedros stie si el foarte bine cum e la mine la garaj, si cum se incheie o zi de lucru la noi. Dar intervine problema transportului motocicletei pana la Valeni. De la mine, daca ne miscam cu talent, o sa poata sa plece omul calare pe ea. Oricum, pentru asta, l-as ruga pe Pedros sa verifice roata fatza, si daca e nevoie sa o duca la centrat, sa nu avem surprize.

 

A doua varianta e sa venim noi la tine. Dar nu stim daca ai garaj liber cu curent in caz ca ne prinde seara lucrand la motor, scule, un cric central pe motor si o grinda de care sa suspendam fatza.

Alta problema este aceea a transportului furcii de la Cstelia la noi. O sa incerc sa caut un Tir-ist care sa o aduca, pentru ca un curier rapid cred ca ne usuca de bani. Oricum, eu vreau sa iau si un cadru de la Cristi, deci sper sa pot rezolva cumva treburile, astfel incat sa ne miscam rapid, pentru ca inca nu stiu cat o sa stau pe uscat.

 

Cristi, te rog sa cantaresti tu furca, sa vedem cate kilograme are. Scadem si un kilogram uleiul, si vedem cat ne cere o firma de curierat pe transport, in caz ca nu rezolvam cu transportul.

 

Un set de simeringuri pentru amortizoare am eu pe acasa. Il pun la bataie. Il luasem pentru furca de pe motor, dar n-am ajuns sa ii schimb. Am reusit sa schimb uleiul, dar atit. Deci, simeringurile le pun eu la bataie. Despre adus la Valeni, cred ca pot sa rezolv. Am un vecin care are un papuc. Tot el m-a "ajutat" si cind a trebuit sa duc motorul la constatator, deci cred ca nu e o problema daca ii mai cer o data masina, sa vin pina la Valeni. Ii pun o intrebare, poate chiar azi, daca il prind pe acasa, si revin cu noutati. Mai ai nevoie de ceva ? Scule ? Am un baros de vreo 10 kile.... ;)

Cum facem cu banii ?

PS. THX !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Exact asta vorbeam mai devreme pe P.M. cu TRX-er. Cred ca un set de simeringuri am eu, dar trebuie sa ajung acasa intai sa ma asigur. Normal ca nu o lasam cu uleiul vechi. Trebuie sa vedem in ce stadiu sunt rulmentii, e posibil sa trebuiasca si ei schimbati.

 

Pentru reparatie sunt 2 posibilitati. Ori venim noi la tine, ori tu la noi. Sincer, mi-ar placea mai mult sa ajunga motorul la mine, pentru ca mai am si eu ceva treburi de rezolvat pe acasa (construiesc un garaj nou), si nu mai pierd vremea pe drumuri. In plus, am toate sculele necesare, si TRX-er e familiarizat cu drumul peste deal, pana la mine, unde il asteapta narghileaua si gratarul. Pedros stie si el foarte bine cum e la mine la garaj, si cum se incheie o zi de lucru la noi. Dar intervine problema transportului motocicletei pana la Valeni. De la mine, daca ne miscam cu talent, o sa poata sa plece omul calare pe ea. Oricum, pentru asta, l-as ruga pe Pedros sa verifice roata fatza, si daca e nevoie sa o duca la centrat, sa nu avem surprize.

 

A doua varianta e sa venim noi la tine. Dar nu stim daca ai garaj liber cu curent in caz ca ne prinde seara lucrand la motor, scule, un cric central pe motor si o grinda de care sa suspendam fatza.

Alta problema este aceea a transportului furcii de la Cstelia la noi. O sa incerc sa caut un Tir-ist care sa o aduca, pentru ca un curier rapid cred ca ne usuca de bani. Oricum, eu vreau sa iau si un cadru de la Cristi, deci sper sa pot rezolva cumva treburile, astfel incat sa ne miscam rapid, pentru ca inca nu stiu cat o sa stau pe uscat.

 

p.s. Pentru Galen. Suportii aceia sunt pentru coburi cum am eu top-case-ul. Daca mai gasesc pe net o cutie, o sa iau eu suportii.

 

Cristi, te rog sa cantaresti tu furca, sa vedem cate kilograme are. Scadem si un kilogram uleiul, si vedem cat ne cere o firma de curierat pe transport, in caz ca nu rezolvam cu transportul.

 

 

Salutare !

 

 

Exista o firma de transport NORMANDIA are plecare dimineata din Timisoara si ajunge seara in jur de ora 19 in Bucuresti autogara Pacii . Se poate pune furca pe autocar si ajunge in siguranta ,pret in jur de 10 ron . Daca vreti mai multe detalii astept un semn .

 

Daca e la sfarsit de saptamana treaba cu reparatul motorului poate reusesc sa iau duba de la munca-VW Crafter . Conditile sunt : sa fie vineri dupa ora 15 , drumul sa fie accesibil ( fara noroaie prea adanci ;) ) si sa fie platita motorina . Daca va e de folos ceea ce v-am propus astept un semn din timp sa vad daca reusesc cu duba .

 

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este indiferent cand ajunge motocicleta la mine. La zi ma refer. Dar as prefera sa ajunga cat mai de dimineatza, sa avem timp sa o terminam pana spre amiaza.

E buna ideea cu firma de transport. Nu cred sa faca fitze soferul pentru o furca, mai ales daca e ambalata intr-o cutie sau ceva, sa nu-i murdareasca masina. Trebuie sa mearga cineva la autogara sa se intereseze exact. Daca e autocar cu remorcutza, poate are loc si cadrul pe care vreau sa il iau de la Cristi.

Hai sa vedem cum facem cu banii. O sa iau paginile din urma, sa fac un tabel cu fiecare si suma pe care a declarat ca o da. Asteptam sa vedem cui livram banii. Trebuie sa ne spuna Cristi cum prefera. Strange el banii sau delegam pe altcineva casier, si el ii da mai departe lui Cristi. Stiu ca TRX-er se oferise sa fie contabil. Luni ajung acasa, deci de marti sunt liber pentru interventie. Dar nu stiu cand plec iar, e posibil sa stau decat o saptamana, asa ca trebuie sa ne grabim.

Mesaj completat

Boieru'...................100 ron

TRX-er.....................50 ron

Dudaroc..................20 ron

Sebicozaurus...........40 ron +10 euro

Dhamzea.................40 ron

Cernunos................40 ron

Swich......................30 ron

Vis-a-Vis..................30 ron

Byk..........................50 ron

Perl..........................50 ron

Sherky.....................40 ron

Alex-XT....................30 ron

Gabitza_Bv..............30 ron

Neagu.....................30 ron

Silviu2403................50 ron

Rip_Husi..................50 ron

Vulpoiu .....................5 euro

Za_Sly.....................50 ron

Bulinu'..................... Uleiul de furca.

 

Total------------------730 ron (170 euro la 4,3 ron/1 euro) + 15 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carena daca are toate bucatile, o pot repara eu fara topire si fibra, folosind un anumit solvent. Nici macar nu va trebui vopsita. Sa ma contactati pe PM daca e cazul, ca nu intru foarte des pe aici.

 

L-ai uitat pe Mikuliash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand este vorba de transport? wekendul asta?

Eu am la munca camioneta crafter nu costa transportul dar problema este ca pot dupa ora 19 plecare din Bucuresti,ar mai fii si urcatul in camioneta ca in doua persoane nu cred ca putem sa urnim o vaca :crack:. as putea sa vin vineri seara daca e si mai am loc de inca sase oameni in cabina.Cine se ofera din bucuresti?

kingi speciale de ancorare nu am dar am cele clasice.

p.s. Silviu daca va hotarati sunati-ma maine de dimineata ca sa imi fac programul pt seara. nr meu este 0729997445

inca ceva:sambata la ora 7 dimineata trebuie sa fiu la munca.deci pot sta cateva ore bune prin valeni.

conturile alea cand vin?

Editat de neagu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am uitat pe Mikulaish. El s-a oferit sa ne ajute cu reparatul careneleor, dar din cate vad, nu prea e cazul. Nu pare nimik stricat la ele. O sa vedem atunci cand demontam ce surprize o sa avem.

Ma bucur ca sunteti foarte promti, dar abia marti o sa ajung acasa. Momentan sunt la munca. Deci de marti 12 oct, va astept cu motorul. Pana atunci poate se strang toate intr-un loc. Nu are rost sa aduceti motorul daca nu sunt si simeringurile, uleiul si furca langa el.

Za-sly, vorbeste cu Perdos, si vedeti cum faceti cu roata, sa verificati daca e buna sau are nevoie de centrare. Ca trebuie centrata, problema trebuie rezolvata inainte sa ajunga motorul la mine, in cazul in care vrei sa te intorci calare pe ea. E posibil ca problema sa nu se poata rezolva intr-o singura zi, daca sunt probleme cu rulmentii de la ghidon. Eu ii mai am pe undeva pe cei pe care i-am schimbat, in caz de extrema urgenta, dar cred ca e mai bine sa ii schimbam daca tot dam furca jos, si sa punem noi. Are cineva idee cat costa si pe unde ii gasim in caz ca e nevoie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bine daca am putea sa ducem motorul in cursul saptamanii.Inca odata ma ofer si fara bani il duc.doar ca daca il duc seara trebuie sa ma intorc in aceeasi zi.Asta e dimineata la 7 trebuie sa fiu la munca. Din cate stiu rulmentii de jug se gasesc si la BADI in bucuresti,am sa verific exact luni .Stiu ca si-a luat un prieten pt transalp dupa louis si a dat 150 lei iar cand s-a dus intamplator la Badi dupa alte prostii i-a gasit si acolo undeva pe la 40-50 lei de Barlad si 50-60 de la SKF.Verific luni mai exact si am sa ma uit pe codul de la cei de pe louis si la cei de la barlad.Din cate stiu singura problem la cei de la Badi este ca nu iti dau protectia aia din plastic cea pt praf.Sa speram ca aia nu este sparta.Daca poate sa ma ajute cineva cu codul la rulmentii de jug ar fi perfect ca sun la ei maine si aflu exact.

Conturile alea mai vin ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e perfect. Poti sa o aduci in cursul saptamanii si sa te intorci la Bucuresti in acceasi zi. Motocicleta o sa stea in garaj, si ma apuc in liniste de demontat. In principiu pot sa fac totul singur, mai putin indreptatul cadrului de faruri, unde o sa mai fie nevoie de cineva. Deci pot sa ma apuc sa schimb furca, si restul il facem cand se strange gaska, in weekend sau cand vreti voi. Daca ai gasit rulmentii la banii astia, e super. Protectia de praf si apa o luam de la cei vechi. Daca gasesti, ia-mi si mie un set si iti dau banii cand aduci motorul. Ia si pentru motorul lui Za_Fly, ca mai gasim noi 50 de ron... Merci.

CINE STRANGE BANII SI IN CE CONT?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Daca gasesti, ia-mi si mie un set si iti dau banii cand aduci motorul. Ia si pentru motorul lui Za_Fly, ca mai gasim noi 50 de ron... Merci.

CINE STRANGE BANII SI IN CE CONT?

ok boiere cand sunt la magazin te sun dar mai da-mi odata numarul tau ca nu il am.Asteptam atunci furca ca sa aducem toate odata.Binenteles daca vrea sa o aduca cu mine ;) Sper sa mai gaseasca Silviu pe cineva acolo ca sa o punem in camioneta,poate ne ajuta si DL Pedros :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o banuiala ca apar si banii pentru rulmenti... Trebuie sa mai posteze cineva, dar e mai greu cu semnalul de internet. Numarul meu e 0728.292.638

 

Cu urcatul in duba e simplu... Deschizi usile si apoi dai cu spatele brusc si urca singura de frica :crack: Hai ca reusiti voi. Sa strangem banii si sa ii trimitem lui Cristi, ca furca aia nu vine degeaba la Bucuresti...

Mesaj completat

Am vorbit cu Leo putin mai devreme. Nu poate posta, din cauza semnalului slab de net. Dar s-a oferit sa sa dea el banii pentru rulmenti. Deci s-a rezolvat si cu ei. Luni ajung pe uscat, si sper sa apara pana atunci contul in care trebuiesc livrati banii, pentru ca altfel se lungeste prea mult treaba, si nu o sa reusim sa facem motocicleta in timp util. Ganditi-va ca dureaza doua zile pana pune toata lumea banii in cont, apoi inca vreo 2 pana ajunge furca la Bucuresti. Deja s-au dus 4 zile. Daca stau decat o saptamana acasa, e nasol, pentru ca daca plec, o sa amanam treburile cu 3 saptamani cel putin... Cine strange banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

S-ar putea sa rezolv eu de transport gratuit pana la Bucuresti. Trebuie sa vad daca am camioane de incarcat pentru Bucuresti luni. Singura chestie e ca cineva va trebui sa mearga sa recupereze furca de la sofer. Cine se baga?

As mai avea si camioane pentru platforma Kaufland langa Ploiesti, dar alea sunt mai spre sfarsitul saptamanii.

 

Referitor la bani, eu nu am un cont care sa-l pot accesa online ca sa tin scorul exact la banii care intra, ce suma si de la cine. As prefera ca cineva care are asa ceva sa-i stranga si apoi sa ii vireze catre mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luni dimineata ma duc la banca si iau numarul exact de cont si codul de acces la cont!!

si am sa il afisez pe 11-12!!!

daca sunteti de acord, am sa stang eu banii si am sa ii virez catre cstelia!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De recuperat furca cred ca gasim noi pe cineva care sa o ia.Depinde de ora. Dupa ora 18 pot sa o recuperez de oriunde din bucuresti.Eu cu munca frecventez destul de des centura de nord a Bucurestiului si daca as avea un numar de telefon de la sofer nu cred ca ar fii vreo problema.HAI SA STRANGEM BANII CA O SA GASIM NOI SOLUTII.

Asteptam raspuns si de la Silviu sa ne confirme ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o banuiala ca apar si banii pentru rulmenti... Trebuie sa mai posteze cineva, dar e mai greu cu semnalul de internet. Numarul meu e 0728.292.638

 

Cu urcatul in duba e simplu... Deschizi usile si apoi dai cu spatele brusc si urca singura de frica :crack: Hai ca reusiti voi. Sa strangem banii si sa ii trimitem lui Cristi, ca furca aia nu vine degeaba la Bucuresti...

Mesaj completat

Am vorbit cu Leo putin mai devreme. Nu poate posta, din cauza semnalului slab de net. Dar s-a oferit sa sa dea el banii pentru rulmenti. Deci s-a rezolvat si cu ei. Luni ajung pe uscat, si sper sa apara pana atunci contul in care trebuiesc livrati banii, pentru ca altfel se lungeste prea mult treaba, si nu o sa reusim sa facem motocicleta in timp util. Ganditi-va ca dureaza doua zile pana pune toata lumea banii in cont, apoi inca vreo 2 pana ajunge furca la Bucuresti. Deja s-au dus 4 zile. Daca stau decat o saptamana acasa, e nasol, pentru ca daca plec, o sa amanam treburile cu 3 saptamani cel putin... Cine strange banii?

 

Recunosc ca nu am mai intrat de ceva timp pe forum (abia am nimerit parola) asa ca ma alatur si eu cu 50 RON pentru ce piese mai sunt de luat (ca intotdeauna mai apare ceva neprevazut).

O sa urmaresc mai atent cum si unde sa virez banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu am mai intrat de ceva timp pe forum (abia am nimerit parola) asa ca ma alatur si eu cu 50 RON pentru ce piese mai sunt de luat (ca intotdeauna mai apare ceva neprevazut).

O sa urmaresc mai atent cum si unde sa virez banii.

 

 

Bine ai venit Mihnea!

Mesaj completat

Din pacate prietenul Neagu e in spital deci nu poate sa recupereze furca de la sofer...

L-am voluntarizat pe Pedros :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contul pentru depunerea banilor, pentru furca lui za_sly:

Trandafir Filip Teodor

cnp: 1810614100143

Banca Transilvania, Sucursala Buzau

iban cont curent ron: RO27 BTRL 0100 1201 U130 29XX

iban cont curent euro: RO02 BTRL 0100 4201 U130 29XX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contul pentru depunerea banilor, pentru furca lui za_sly:

Trandafir Filip Teodor

cnp: 1810614100143

Banca Transilvania, Sucursala Buzau

iban cont curent ron: RO27 BTRL 0100 1201 U130 29XX

iban cont curent euro: RO02 BTRL 0100 4201 U130 29XX

Ah, sufletu, abia am venit de la banca.... hai ca m-au invatat aia deja :)

Mesaj completat

Salut.

Ma bate gandul sa imi schimb motorul actual cu un AT. As vrea sa stiu cam care sunt preturile reale, ca sa stiu daca e in banii mei.

 

O zi buna!

Nu face asta! Tradatorule! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...