Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

A doua africana din Romania se doteaza cu rezervor de 45 sau 54L. Imi vine sa urlu de bucurie, ca lupu' din desene animate de pe cand eram pitic.

L-am primit azi din Germania, l-am pus pe masa din bucatarie...e cat masa....Urias!!ll

 

Pun dimineata poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Secunda e un rd03 pt. Colectionari

 

Bravo Mihutz, acu nu o sa mai ramai fara benzina.

Si pe mine ma mananca undeva sa-mi afrikanicesc transalpul , da tre sa-mi revin

 

Amintiri şi poze din excursiile în garaj. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Raul, ne comandam din Ciaina. Parca unul de pe varadero si-a pus ceva fain pe crash-bar.Stai sa-mi revin din vin si-ti dau pontu'. Nu de alta, da' shipingu' ii moca...Cred eu.

 

Eu va recomanda de astea - super calitate a constructiei, le am de cateva luni, le-am bagat pe offroad prin apa, ture lungi pe asfalt si n-au nici o problema + consuma putin - le-am legat pe iesirea de manere incalzite direct la un buton de la louis pe ghidon(fara releu)

 

http://www.ebay.com/itm/Round-10W-Cree-LED-Spot-Beam-Work-Light-Car-Boat-Truck-Bike-ATV-SUV-12V-24V-18W-/190957869152?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2c75f9d860

 

Au mai multe variante ca si unghi de iluminare, eu mi-am pus de 30 grade pentru lumini de zi ca sa fiu vizibil, pentru faza scurta merge ceva cu unghi mai mic, 15-20 grade.

post-9248-0-78938100-1383905392_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A durat vreo 3 sapt - o luna, cam asa.. la posta vamala nu am platit nimic taxe. Vanzatorul ala (kmotoring) a fost f comunicativ si ofera orice informatie.

Butonul on/off este asta http://www.louis.de/_109aa3b6631d2961c1f053e230c0fc029a/index.php?topic=artnr&artnr=10032918 - se poate lega si pe faza scurta direct dar ar trebui sa verifici inainte sa bata ok lumina sa nu ai surprize (eu nu pot circula noaptea cu ele ca au raza prea mare si nu e directionala) - pentru ajutor faruri noaptea le-as monta mai sus. Pentru vizibilitate ziua e mai ok jos, cum le am eu

Plata se face prin paypal, nu e mare filozofie sa iti faci un cont daca nu ai - te inregistrezi pe site la paypal cu adresa de mail personala, dupa care la contul creat introduci datele cardului(visa, mastercard ceva sa mearga online, detalii iti da banca ta daca ii intrebi de paypal). Dupa aceea din contul de paypal faci verificarea cardului - se trimite o suma simbolica si pe extrasul de cont de la banca iti apare un cod la tranzactie care trebuie introdus pe contul de paypal. De acolo e gata.. click&buy, bani pe card sa ai :D

Sau daca ti se pare complicat (desi nu e) sigur gasesti pe cineva in Brasov care face cumparaturi dp ebay sau poate va adunati mai multi si faceti o comanda mai mare de proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-43689-0-95916600-1384422116_thumb.jpg

Rugaminte! mare de tot

am nevoie, pentru un proiect personal , sa aflu lungimea basculei la fiecare model de africa twin.

Masuratoarea se face de la centrul axului ce trece prin cadru si centrul axului in pozitia maxim fata de la roata spate

AT RD03 = 650MM

AT RD04 = ?

AT RD07 = ?

AT RD07A = ?



si o poza faina de pe net

post-43689-0-30142100-1384422742_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor! M-a intrebat Varadi Paul cum sa schimbe simeringurile de supape. Subiectul ma intereseaza si pe mine, ca n-am reglat tachetii de 80 mii km si a cam venit timpul. Randul trecut n-am putut da oricum jos unul dintre capace si un tachet a ramas nereglat. M-am chinuit si cu ceilalti destul sa-i reglez. A schimbat careva simeringurile fara sa dea jos motorul? Si cum?



Salut, are cineva un releu din asta in plus? sau stie cineva vreun "inlocuitor" viabil? (sunt dispus sa-l remufez).

 

http://www.xrv.org.uk/forums/attachments/africa-twin/20159d1347005483-fuel-tap-fuel-light-questions-fuel-relay-rd04.jpg

Vezi ca am tratat subiectul aici. Ala e un releu specializat, nu stiu ce motor mai are asa ceva. Vezi ca poti renunta la el fara batai de cap: /index.php?/topic/36157-honda-xrv750-africa-twin/?p=3597534

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat la dominator simeringurile fara a da jos supapele.

Am dat jos capacul de la chiuloasa, apoi am scos bujia.

Am invartit de motor prin capacul lateral pana s-a lasat pistonul jos la minim.

Am introdus in gaura de la bujie un furtun flexibil cu peretii grosi cat am putut sa-l indes - ATENTIE! nu se baga furtunul complet se lasa un capat liber ca sa il poti scoate apoi.

Treaba a fost facuta de 3 insi:

1. Cu o tubulara in capac invartea de motor cat putea sa ajunga pistonul de sus - ca sa apese furtunul pe supape.

2. Apasa pe talerele de la arcurile supapelor

3. Scotea sigurantele de la supape.

O data ce arcul de la supapa era scos, se tragea de simeringul de supapa in sus.

Cel nou inainte de a se monta - se unge tija supapei cu vaselina pe baza de molibden.

 

La montarea arcurilor iar e nevoie de 3 insi.

 

Ideea asta mi-a venit cautand pe net. Altii au facut un pic mai elegant: au pus in locul bujiei partea aia de la aparatul de masurat compresia care are filet si furtun. Apoi au conectat la acel furtun un compresor, care sa tina supapele sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...