Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Continental Escape. Le am avut inainte pe transalp si mi s-au parut minunate. Nu sunt genul Anakee mi se pare ca nu dau bine pe motor. Si cum Contiutile tin frumos peste 10 000km cu jumatate uzura ...am ales tot Conti.

 

Inca ceva.....

Poate cineva sa imi faca si mie o poza sub motocicleta lor sa vad cum vin aranjate furtunele alea....ca la mine le am bus si stau aiurea...sunt sigur ca nu erau asa!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Marius Roibu

 

peste 10 000km cu jumatate uzura ...

 

Fara suparare.... eventual impins ajungi la nr. acesta de km. :grinbandit:

Si... nu te lua ce dupa ce ti-a spus cumva vanzatorul, scrie despre km facuti de tine.

Inca nu am ajuns sa fac cu un cauciuc pe spate mai mult de 12.000 km.

Crede-ma, am uzat cateva cauciucuri pana acum.

 

Africanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Marius.Roibu

 

Am avut si eu pe Africana Conti Escape, si sincer nu mi-au placut tocmai din motivul ca nu au avut durabilitate. In 8000 km deja eram cu el la minim. Acum cred ca tine si de stiulul de condus :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus din ceea ce am testat eu nu din auzite, ca altfel nu avea rost sa vorbesc :P. Le am avut pe transalp si in 12 000km din 1.1cm cat aveau floare au mai ramas cu 6 mm. Poate a contat ca erau 130/80/17 si au fost pe un transalp pe care nu am tras offroad ci doar foarte rar cate un forestier...as zice 95% on 5% off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus din ceea ce am testat eu nu din auzite, ca altfel nu avea rost sa vorbesc . Le am avut pe transalp

 

Man, nu compara cuplul Africanei cu cel al transalpului

La aceleasi anvelope si acelasi stil de pilotaj vei vedea ca Africana consuma gume mai repede

Si lantul de asemenea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era evident si asta....uff...dar saritori mai sunteti la remarci d'astea! Haideti sa va reamintesc ca voiam si eu o poza cu furtunele de sub motocicleta, ca vreau sa le aranjez si eu in ordine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa lasi prostiile si sa te apuci de lucruri serioase. Pune mana si pune crampoane pe ea. Lasa vrajelile astea de gume de strada. Vrei sa pleci la un drum lung? Daca da, pune Anakee sau Tourance, daca nu, orice alt cauciuc fara crampoane e frectie. Eram si eu sceptic la inceput, dar iti garantez ca stau tot atat de bine pe sosea si cele cu crampoane, si cine a mers cu mine pe Cheia, Transfagarasan, Transalpina, adica pe zone puternic virajate pot sa comfirme cat de mult te poti inclina cu motorul fara sa pierzi aderenta. Radea un prieten cu o vitezana de mine, si spunea ca pentru mine mai trebuia un rand de crampoane pe lateral. Si daca nu ma insel, esti din Craiova, adica Paris-Dakar 2... Daca te baga Lupul Shui la nisipuri, o sa vezi ca fara cramponate e mai greu, si pierzi toata distractia. Eu acum imi caut karoo 2, de care am fost foarte multumit. Si ma gandesc sa imi iau si un rand de cauciucuri de cross, profil pentru piatra, sa le testez putin pe munte, sa vad cum se comporta la greutatea Africanei.

 

http://www.google.ro/imgres?q=karoo+2&um=1&hl=ro&sa=N&tbm=isch&tbnid=_V3L4fRErKJvWM:&imgrefurl=http://www.motorhelmets.com/htm-bodyparts/metzeler/2009-08/metzeler-bodyparts-motorcycle-tires-dual-sport-mce-karoo-2.htm&docid=bCfU55ZrtcSabM&w=600&h=600&ei=qzcpTvDVC4rDswbIhJiIDA&zoom=1&iact=hc&vpx=661&vpy=56&dur=559&hovh=225&hovw=225&tx=103&ty=161&page=1&tbnh=143&tbnw=143&start=0&ndsp=30&ved=1t:429,r:21,s:0&biw=1280&bih=909

 

http://anvelopemoto.eu/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

uite aici vad ca au preturi destul de bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma gandesc sa imi iau si un rand de cauciucuri de cross, profil pentru piatra, sa le testez putin pe munte, sa vad cum se comporta la greutatea Africanei.

 

Dom'le, bolnav mai poti fi! :grinbandit:

Te admir, sincer, fara limbi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, bolnav mai poti fi! :grinbandit:

Faza tare e ca sunt atat de fericit cand vad ca nu imi trece boala asta deloc, incat fac tot posibilul sa o transmit si altora. Las' ca bem o bere cand o sa ne intalnim, ca la Nadrag nu te-am recunoscut si am ratat ocazia sa stam la barfe.

 

Cumpar butuc pentru roata spate de RD04, si inel de roata spate pe 18".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari

 

@Boieru'

Pe roata spate la AT s-a folosit cu succes 140/80-17 69T(sarcina 325kg,viteza max 190km/h)

http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/paginaso-browse/categoria-403

Ce parere aveti de guma asta-130/80-17 65T (290kg,190km/h), 1cm(chiar si 2 cm) diferenta la latime am verificat la mobra mea si nu se simte, utilizarea ar fi probabil fara pasager pe coclau si deci si greutatea pe roata mai mica.

http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/paginaso-browse/categoria-432

Cum s-o manifesta pe asfalt ca stabilitate si rezistenta la uzura?

Idealul pentru AT ar fi 140/70-18 70R, dar cu cheltuiala mai mare.

Si eu sunt in cautarea unor gume mai capabile off dar bune si pe strada,unde ma misc totusi 60-70% din km parcursi.

Pentru mine ar fi perfect 130/80-17 dar inca nu stiu daca este rezonabil cum se manifesta pe asfalt cauciucurile de cros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma gandesc sa imi iau si un rand de cauciucuri de cross, profil pentru piatra, sa le testez putin pe munte, sa vad cum se comporta la greutatea Africanei.

 

 

Am incercat eu un Mitas C02 StoneKing pe Tenere. Una la mana: o fi pt piatra, dar in noroi se incarca rapid (crampoanele sunt f. apropiate). Doi la mana: crampoanele sunt inalte si din material moale si se indoaie sub greutatea vacii care danseaza de spate atat pe asfalt cat si pe offroad. Iar Africana e si mai grea fata de Tenere 660. Tot Karoo mi se pare cel mai "cross" cauciuc pt vaci. Eventual Michelin T63 Desert. Dar asta e rar si scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect. Mitas C02 StoneKing vroiam si eu sa incerc, asa ca ma bucur ca m-ai lamurit cum sta treaba, sa nu arunc banii aiurea. O sa incerc K74 de la Haidenau, daca gasesc undeva rapid, fara sa trebuiasca sa astept 2-3 saptamani sa imi soseasca. Daca nu, o sa pun tot Karoo, care pana acum mi se pare cel mai potrivit cauciuc pentru Africana. Haidenau Scout l-am vazut pe alte Africane si nu pot sa spun ca m-a impresionat. Poate pe sosea e bun, dar in teren nu mi se pare o alegere prea buna. Se incarca rapid cu noroi, si nu prea se descarca... E drept ca profilul acela tip tractor il ajuta sa scoata noroiul de sub anvelopa, dar nu face decat sa se afunde mai tare, fara sa inainteze.

p.s. Studiez in continuare sa vad ce guma pe 18 poate sa reziste la greutatea Africanei in conditii de off-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de cauciucuri de off(semi-off) ce pareri aveti despre gama low budget oferita de shinko! mai exact shinko 703.

ahh si legat de pompa de benzina originala! am montat si eu dioda mur cu ajutorul lui dracones si tare sunt multumit de cum s-o pezentat in teste. e o varianta cheap de protejare a platinilor!

si o intrebare legata de toba de evacuare: am un con gaurit(silencer) ce vine montat in partea din fata a tobei finale(aftermarket) dar in teste nu sta locului si ma intreb daca trebuie montat altcumva sau sigurantat cumva. manualul de montaj(hartia zice doar impins ferm in toba ,doar ca se slabeste)

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari

 

@Boieru'

Pe roata spate la AT s-a folosit cu succes 140/80-17 69T(sarcina 325kg,viteza max 190km/h)

http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/paginaso-browse/categoria-403

Ce parere aveti de guma asta-130/80-17 65T (290kg,190km/h), 1cm(chiar si 2 cm) diferenta la latime am verificat la mobra mea si nu se simte, utilizarea ar fi probabil fara pasager pe coclau si deci si greutatea pe roata mai mica.

http://www.heidenau.ro/cauciucuri-heidenau/paginaso-browse/categoria-432

Cum s-o manifesta pe asfalt ca stabilitate si rezistenta la uzura?

Idealul pentru AT ar fi 140/70-18 70R, dar cu cheltuiala mai mare.

Si eu sunt in cautarea unor gume mai capabile off dar bune si pe strada,unde ma misc totusi 60-70% din km parcursi.

Pentru mine ar fi perfect 130/80-17 dar inca nu stiu daca este rezonabil cum se manifesta pe asfalt cauciucurile de cros.

 

Uite cum e. Varianta asta noua K60 scout am testat-o incepind din toamna trecuta. Ultimele doua gume dinainte au fost tot k60 (clasice). Alea erau formidabile in teren (profil de tractor si nici nu se incarcau cu noroi) in schimb se uzau rapid pe sosea 7-8 mii de km Kaput. Asa ca avind doua roti spate, am decis sa o incalt pe una cu K60 (teren) si aialalta cu conti escape (pentru sosea). Surpriza placuta cu K60 scout a fost ca tine deja de 8 mii de km all road si nu a ajuns inca la jumate. Secretul e briul ala central care impiedica uzura exagerata la mers drept pe asfalt.

 

Asa ca nu am mai luat conti escape pentru ture de asfalt. K60 scout este compromisul ideal all road si in opinia mea cea mai buna incaltare pentru vacutzele astea daca faci si asfalt. Cred ca ma va tine cam 15 mii, ceea ce justifica pretul de achizitie devenit de loc mic. Cealalta, K74 pare si mai "tare" pe teren, dar nu va face fata precis pe asfalt. Nu recomand nimic pe care scrie mitas. E cauciuc de ala plastifiat bun doar in teren. Pe asfalt aluneca cite o jumate de tura la demaraj pe ud.

 

O alta varianta all road utilizata cu succes este TKC 80 de la continental. Mie nu imi plac deoarece fac urit de tot pe asfalt, desi altfel se comporta bine si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de cauciucuri de off(semi-off) ce pareri aveti despre gama low budget oferita de shinko! mai exact shinko 703.

 

Shinko a preluat tehnologia de la Yokohama, care nu mai fac gume de motocicleta. In USA se merge mult cu Shinko, mai ales la offroad.

 

Eu anul asta o sa folosesc TKC80. Pana acum nu ma plang de ele, stau bine si pe asfalt. Pe off trebuie neaparat dezumflate la 0.9-1.0 atm. altfel esti ca pe gheata.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa pun si varianta de traseu GPS, in format gpx dar nu ma lasa. O trimit pe mail celor ce o doresc.

post-3626-0-50774200-1311451919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scos capra la plimbare...a vrut sa pasca nisip tura asta. Poze aici https://picasaweb.google.com/106981328450410931032/HaiHuiPeLaMare :wave:

Vezi ca nu ai dat share la album, si nu putem sa vedem pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare pentru cei care ati mai schimbat rulmentii la roata spate. Rulmentul de la pinion avea diametrul (inelul) interior mai lat decat cel exterior. Dupa schimbare a trebuit sa il compensati cumva. Intreb pentru ca schimband rulmentul in cauza am strans axul la roata, puse toate la loc si acum imi freaca discul de frana pe corpul de prindere de la etrier in partea dreapta. Nu am idee ce sa ii fac!....

De mentionat ca inca nu am schimbat rulmentii stanga dreapta la roata, urmeaza sa ii schimb sapt viitoare. Bucsile le am pus...cea mai lunga pe stanga, cea scurta pe dreapta. Lantul e intins pe ambele parti la index 21 pe intinzatoare.

Aveti ceva idee ce sa ii fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...