Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva diametrul colierului de la toba/galerie sau unde gasesc asa ceva ?

multumexxx

 

diametrul galeriei este de 43mm dc nu ma insel .. dili are pe stoc coliere cu 25 lei ... bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee de unde pot cumpara un ghidaj de lant pentru un RD03?

Ma refer la bucata aceea de plastic cauciucat care vine pe bascula si pe care freaca lantul.

 

Mi-am montat pe Transalp bascula de RD03 (multumesc mult Cstelia) si am dotat-o cu un amortizor de KTM LC4 si furca de CRF.

Se comporta incredibil in teren, dar datorita lungimii prea mari a amortizorului (+3cm) mi-a ros foarte repede ghidajul.

Se poate sa fi fost vina mea pentru lantul prea intins sau prea uzat, sau e posibil ca ghidajul sa fi fost imbatranit.

 

Cumpar un lant nou, un alt ghidaj, pun pe spate o foaie mai mare si sper sa se rezolve problema. Macar 5000 de km sa ma tina un ghidaj. Pot sa scurtez amortizorul, dar n-am de gand momentan.

 

Cunoaste cineva vreo sursa pentru ghidaj?

 

Multumesc mult,

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am scos iar caprele la pascut, 3 africane si un KLE 500 pe care o sa scrie in loc de twin cilinder, africa twin cilinder :crack:

Traseul a fost Brasov-Bran-Podu Dambovitei-Satic-Barajul Pecineagu (turul barajului)- retur.

Ciprian iar face pe crocodilul dar e constructiv...(citez "mana-n gaz..., da-i cu tupeu" mihut mihut, omori omu :crack: )

Pozele le asteptam de la ciprian.

In total 6 pers, 4 mobre , aprox 200 km :bigstar:

post-45861-0-86262900-1317039945_thumb.jpg

post-45861-0-21218200-1317039963_thumb.jpg

post-45861-0-34035600-1317039981_thumb.jpg

post-45861-0-53480900-1317039993_thumb.jpg

post-45861-0-97510600-1317040008_thumb.jpg

post-45861-0-43134200-1317040022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va mai saturati...

 

maine, cel tarziu miercuri imi iese hondita din perfuzii(mi-am schimbat rulmentii ambreiajului). Vineri ridic cricul si ma bag pe Valea lui Ivan, in Piatra Craiului. Tura de 3 zile, pe coclauri. Dar vinerea viitoare convoc o adunare in Cheile Rametului, Alba. Care vrea sa vina, bungaloul este 10 ron pe noapte. Trecem apoi spre Aiud, Cheile Turzii, Ocna de la Turda, Medias, Sighisoara si Brasov

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihule tot nu te potoloesti :).....o sa va prinda iarna la grohaiala.

Cred ca ar fii interesant pentru cei de pe aici, sa prezinti ce simptom aveai la ambreiaj, ce rulmenti schimbi, de unde i ai luat, si mai apoi care a fost rezultatul!....Nu de alta...da sa stim si noi ce facem la iarna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee de unde pot cumpara un ghidaj de lant pentru un RD03?

Ma refer la bucata aceea de plastic cauciucat care vine pe bascula si pe care freaca lantul.

 

Mi-am montat pe Transalp bascula de RD03 (multumesc mult Cstelia) si am dotat-o cu un amortizor de KTM LC4 si furca de CRF.

Se comporta incredibil in teren, dar datorita lungimii prea mari a amortizorului (+3cm) mi-a ros foarte repede ghidajul.

Se poate sa fi fost vina mea pentru lantul prea intins sau prea uzat, sau e posibil ca ghidajul sa fi fost imbatranit.

 

Cumpar un lant nou, un alt ghidaj, pun pe spate o foaie mai mare si sper sa se rezolve problema. Macar 5000 de km sa ma tina un ghidaj. Pot sa scurtez amortizorul, dar n-am de gand momentan.

 

Cunoaste cineva vreo sursa pentru ghidaj?

 

Multumesc mult,

 

Andrei..

sint la african qeens chain slidere speciale pentru motoare inaltate

costa cu tot cu transport 80€

aceeasi problema am avuto si eu si am pus aparatoare originala dar tot freaca tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine, cel tarziu miercuri imi iese hondita din perfuzii(mi-am schimbat rulmentii ambreiajului). Vineri ridic cricul si ma bag pe Valea lui Ivan, in Piatra Craiului. Tura de 3 zile, pe coclauri. Dar vinerea viitoare convoc o adunare in Cheile Rametului, Alba. Care vrea sa vina, bungaloul este 10 ron pe noapte. Trecem apoi spre Aiud, Cheile Turzii, Ocna de la Turda, Medias, Sighisoara si Brasov

Eu ma bag!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e saptamana viitoare, nu week-endul acesta, ma bag si eu. Si mai e baiatul cu Transalpul din Valeni, sa sa vedem ce gaska mai strang. Totul e sa nu ploua, ca am inteles ca de miercuri se da drumul la robinet.

Kyk, te rezolv eu cu suportii. Ii montez unde vrea sufletul tau. Dar trebuie sa aduci mobra la doctor. Vezi ca ti-am dat un mesaj si pe 4x4, referitor la portbagaj.

 

Salut, Borco sunt, dupa 3 ani am reusit in sfarsit sa comunic si eu pe forum. Scize pt offtopic - Boiere, cate kg ai reusit sa ti usurezi Africa cu interventiile facute?

 

Cu un ciocan mare, da :)

 

Sefe, ajuta ma si tu cu poastarea, ca le cam bajbai - Borco sunt - pt un parbriz original Givi din acela pt RD07 1994 dau unul MRA inalt plus un filtru de aer original bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sefe, ajuta ma si tu cu poastarea, ca le cam bajbai - Borco sunt - pt un parbriz original Givi din acela pt RD07 1994 dau unul MRA inalt plus un filtru de aer original bun.

 

Ce fel de MRA ai? asa ca al meu?

 

221132_222896104393216_100000184858523_1004933_2678020_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nohhh...fara suparare , dar

am inceput lucrul la mobra si trebuie sa suplinesc service-area

asadar drept si prin urmare VAND

cauciuc fata michelin anakee cu carne destula dar niste mici fisuri 30ron -foto dsc00030bj.th.jpg

dsc00031ky.th.jpg

set pinioane sunstar 16-45, cel de pe spate as zice ca 90% ok, fata 70%...lantul e intins peste limita acceptabilului(un mtx ceva, cine il vrea il adaug la pinioane) 30 ron-foto dsc00028au.th.jpg

dsc00044id.th.jpg

dsc00029dv.th.jpg e si o poza comparativa cu jt-ul

set complet placute ...nu-mi dau seama de marca cu peste 60% viata in ele 50ron dsc00034aq.th.jpg

dsc00040nk.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us51/dsc00036ey.jpg/]dsc00036ey.th.jpg[/url]

dsc00041bm.th.jpg

aveti si poza comparativa cu placuta saito nou nouta

670ml ulei de furca 10w marca procycle la pachet cu protectiile originale ale furcii(reconditionati, aka spalati, fierti, ca sa-si mentina forma )(fork gaiters)-20rondsc00040nk.th.jpg

 

set complet aripa fata (plasticelel), se prezinta bine fara zgarieturi adanci-200rondsc00018za.th.jpg[/img]

 

locatia de preferinta este Timisoara, prin posta clientul suporta taxele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag!! :cheers:

Ok, deci pana acum suntem deja doua echipaje, mai sunt 10 zile. Pana atunci imi vine si rulmentul din Japonia. Doar acolo l-am gasit...Deasteapta de la skf brasov, cu rulmentul vechi in mana mi-a comandat unul de m-am scarpinat in cap pana mi-am facut rana... :angryfire: In afara de Raul, care a desconspirat totul, imi poate spune cineva de ce cu motorul oprit, bagat in viteza, debraia doar la mersul inapoi??? Deci daca impingeam in fata motocicleta, cu ambreiajul tras, parca nu eram cu mana pe ambreiaj. Daca am impins-o inapoi, ambreiaj perfect! Deci, pareri? :scratch:

Pt cei off-topic, precizez ca am desfacut ambreiajul pt ca batea la relanti asa cum multi se mai plang...Sunt oarecum fixist, nu e ok bataia si vreau sa stiu de ce! Am schimbat cei doi rulmenti, cel din fata 6001 si cel din spate, pe ace RLM 3530

 

Ok, deci pana acum suntem deja doua echipaje, mai sunt 10 zile. Pana atunci imi vine si rulmentul din Japonia. Doar acolo l-am gasit...Deasteapta de la skf brasov, cu rulmentul vechi in mana mi-a comandat unul de m-am scarpinat in cap pana mi-am facut rana... :angryfire: In afara de Raul, care a desconspirat totul, imi poate spune cineva de ce cu motorul oprit, bagat in viteza, debraia doar la mersul inapoi??? Deci daca impingeam in fata motocicleta, cu ambreiajul tras, parca nu eram cu mana pe ambreiaj. Daca am impins-o inapoi, ambreiaj perfect! Deci, pareri? :scratch:

Pt cei off-topic, precizez ca am desfacut ambreiajul pt ca batea la relanti asa cum multi se mai plang...Sunt oarecum fixist, nu e ok bataia si vreau sa stiu de ce! Am schimbat cei doi rulmenti, cel din fata 6001 si cel din spate, pe ace RLM 3530

 

Promit ca dupa ce scot din perfuzii hondita, deschid un topic pt bataia din ambreiaj Din tot ce am facut, desfacut si montat, trag concluzia ca bataia vine din fuleul blestematei de oala care tine discurile de ambreiaj... si totul e sprijinit in acel RLM 3530. Spun asta pt ca inainte sa desfac ambreiajul, daca trageam lateral de oala(tras de zona-ora6 si impins de zona-ora12), aveam un joc de cca 6-8mm. Un imens fuleu daca iau in considerare noul rulment care imi da un joc de max 2mm.

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de Raul, care a desconspirat totul, imi poate spune cineva de ce cu motorul oprit, bagat in viteza, debraia doar la mersul inapoi??? Deci daca impingeam in fata motocicleta, cu ambreiajul tras, parca nu eram cu mana pe ambreiaj. Daca am impins-o inapoi, ambreiaj perfect! Deci, pareri? :scratch:

Pt cei off-topic, precizez ca am desfacut ambreiajul pt ca batea la relanti asa cum multi se mai plang...Sunt oarecum fixist, nu e ok bataia si vreau sa stiu de ce! Am schimbat cei doi rulmenti, cel din fata 6001 si cel din spate, pe ace RLM 3530

Promit ca dupa ce scot din perfuzii hondita, deschid un topic pt bataia din ambreiaj Din tot ce am facut, desfacut si montat, trag concluzia ca bataia vine din fuleul blestematei de oala care tine discurile de ambreiaj... si totul e sprijinit in acel RLM 3530. Spun asta pt ca inainte sa desfac ambreiajul, daca trageam lateral de oala(tras de zona-ora6 si impins de zona-ora12), aveam un joc de cca 6-8mm. Un imens fuleu daca iau in considerare noul rulment care imi da un joc de max 2mm.

 

Salutare !

 

Aceeasi problema o am si eu tot dupa o revizie la ambreiaj ( kit nou de placute si arcuri ) . La mine insa se comporta asa numai cand e motorul rece . Fiindca nu ma deranjeaza prea mult am zis "fuckit" daca o sa pice ceva repar atunci . Insa curios sunt , asa ca daca afli raspunsul te rog sa il impartasesti . La mine banuiala e pe arcurile noi care sunt cu 15% mai tari decat alea originale ( asa zice pe eticheta ) .

 

Noroc !

Editat de rip_husi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint la african qeens chain slidere speciale pentru motoare inaltate

costa cu tot cu transport 80€

aceeasi problema am avuto si eu si am pus aparatoare originala dar tot freaca tare

 

 

Multumesc mult, dar nu ma descurc deloc cu germana. Le-am cautat la ei pe site, dar nu am dat de ele.

Intre timp am comandat 2 originale. Daca il gasesc pe cel de la AQ il iau si pe ala.

Poti sa ma ajuti cu un link direct la piesa?

 

Andrei..

 

Multumesc mult, dar nu ma descurc deloc cu germana. Le-am cautat la ei pe site, dar nu am dat de ele.

Intre timp am comandat 2 originale. Daca il gasesc pe cel de la AQ il iau si pe ala.

Poti sa ma ajuti cu un link direct la piesa?

 

Andrei..

 

 

 

Gata, l-am gasit! Multumesc mult pentru informatie, se pare ca e exact ce imi trebuie!

https://ssl.kundenserver.de/s74270419.einsundeinsshop.de/sess/utn;jsessionid=154e8585be9ebdc/shopdata/0020_Fahrwerk+=26amp=3Bslash=3B+Underbody/0300_Kettensatz+-+Zubeh=F6r+=26amp=3Bslash=3B+Chain+Set+-+Accessories/product_details.shopscript?article=0010_Schwingenschleif-Schutz%2B%3D28KF020R%3D29

 

 

Andrei..

Editat de namaste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Multumesc mult, dar nu ma descurc deloc cu germana. Le-am cautat la ei pe site, dar nu am dat de ele.

Intre timp am comandat 2 originale. Daca il gasesc pe cel de la AQ il iau si pe ala.

Poti sa ma ajuti cu un link direct la piesa?"

 

Andrei..

 

Imi spui si mie cat costa piesa aia, unde ai gasit-o cel mai eftin...si la mine e rupta si tre sa vad ce-i fac pe viitor daca nu o resuscitez pe a mea. multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Multumesc mult, dar nu ma descurc deloc cu germana. Le-am cautat la ei pe site, dar nu am dat de ele.

Intre timp am comandat 2 originale. Daca il gasesc pe cel de la AQ il iau si pe ala.

Poti sa ma ajuti cu un link direct la piesa?"

 

Andrei..

 

Imi spui si mie cat costa piesa aia, unde ai gasit-o cel mai eftin...si la mine e rupta si tre sa vad ce-i fac pe viitor daca nu o resuscitez pe a mea. multzam

 

 

Salut,

 

peste tot am gasit-o la acelasi pret. Achimoto 185 lei+ 15 lei transport, Dilly 185 fara transport ca nu e cazul.

Eu am comandat cate o bucata de la fiecare pentru ca Dilly nu mi-a garantat ca ajunge piesa nici in 14 zile.

Cea de la Achimoto era a 2-a zi plecata de la depozitul Honda, deci sper sa ajunga ni 5-6 zile.

 

Nu am nevoie decat de o bucata ca mi-o comand si pe cea de la Africa Queens, asa ca iti vand una la pretul cu care am luat-o, daca ai nevoie.

 

Toate cele bune..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...