Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi mi-am desfacut o particica din mobra k m-am gandit ca e o zi prea frumoasa sa nu surubaresc. Scopul principal sincronizare carburi. In proces insa am descoperit ca imi supureaza ulei pe la chiulasa (partea superioara care acopera valvele). Cat de :wink: sa fiu si cat de urgentata trebuie sa fie schimbarea garniturii? (pp ca e garnitura)

 

Poate fi si altceva decat garnitura?! :wink: Eu pe acolo am avut impreisa ca se aduna ulei dar nu pot fi sigur pt ca era o pelicula usoara in toata zona .. inclusiv in jurul capacului care acopera supapa de evacuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea motoarelor au probleme la cil din spate la capacul de chiuloasa! nu e grav! trebuie doar schimbata garnitura si treaba e ca si rezolvata! probabil din cauza racirii mai dificile la cil din spate garnitura se intareste si nu mai etanseaza corect! garnitura este ralativ iesftina o gasesti pe louis costa vreo 10 euro si se mai potriveste si la transalp si ntv, si chiar si la shadow de 600 daca i-mi aduc bine aminte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare ajung acasa si sper sa am timp sa arunc o privire pe Cheile Rasnoavei pt o locatie buna de campare.

 

Si cand e disponibil si Boieru' sau oricare altcineva dornic de o iesire mai dam o raita prin zona.

 

Deocamdata admir drumurile din Danemarca (+peisaje, locuri si oameni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine e un ciclu... Am inceput cu chopper, am trecut la vitezana, apoi enduro-touring, urmeaza putzin hard-enduro, si la batranetze, iar chopper...

Dane, cand ajung pe uscat, iti dau un beep sa stabilim o zi de plimbare la Rasnov...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! posesori de africane si nu numai.

sunt cristi din oradea -incepator cat A.

de vreo luna sunt bucurosul posesor a unei africane rd04 din '92.

saptamana ce vine bag actele la politie pt inmatriculare.

in rest toate bune

 

cat despre intrunirea de la Cheile Rasnovului iulie09 ma tenteaza

sa mai vedem pana atunci, poate dau si eu peste cineva din oradea sau din imprejurimi dornic sa mearga la intrunire -posesor de africana, sa stam de vorba poate facem de iesire.

 

sarbatori fericite

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunoasteti personajul?

pot sa bag mana-n foc ca nu va prindeti cine si-a bagat mintile-n cap si a trecut de la vitezane la enduro-touring, acu cativa ani...

 

Naiba stie cine o fi.... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea motoarelor au probleme la cil din spate la capacul de chiuloasa! nu e gr...

 

Multam @duc. O sa achizitionez o garnitura cat de curand. Intre timp insa pp ca nu e groaznic dc o mai plimb pe ici pe colo, nu?

 

salut! posesori de africane si nu numai.

sunt cristi ....

 

Bun venit si felicitari pentru achizitie. La cat mai multi Km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam @duc. O sa achizitionez o garnitura cat de curand. Intre timp insa pp ca nu e groaznic dc o mai plimb pe ici pe colo, nu?

 

 

nu e nici o problema atata timp cat nu te deranjeaza uleiul care curge pe acolo! trebuie in schimb sa fii atent cu nivelul sa nu o scapi fara ulei ca nu e bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt cristi din oradea -incepator cat A.

de vreo luna sunt bucurosul posesor a unei africane rd04 din '92.

 

Salut si bine ai venit printre noi. Vrem si poze cu bestia :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

da ceva detalii ca sunt poate si altii interesati de asa tip de saua

cel putin pe mine ma interesa

pret,unde in ungaria?,timp, si alea alea stii tu

 

da poti sa faci ceva poze cu ea, dosul seii

posteazale aici

mersi mult

asfalt uscat

 

ce am gasit pe net

post-46018-1240239489_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ...

am o mica problema cu mobra .... ieri mi s-a spart rulmentul de pe partea dreapta de la roata spate .... m-am uitat prin manual dar nu am gasit date despre tipul/marimea acestuia/acestora

aveti idee de care rulmenti trebuie? ce dimensiuni au? si daca se pot gasi in romanica pe undeva? sau sunt nevoit sa comand de pe net ? bafta maxima ...

sa ne vedem sanatosi la intrunire :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ...

am o mica problema cu mobra .... ieri mi s-a spart rulmentul de pe partea dreapta de la roata spate .... m-am uitat prin manual dar nu am gasit date despre tipul/marimea acestuia/acestora

aveti idee de care rulmenti trebuie? ce dimensiuni au? si daca se pot gasi in romanica pe undeva? sau sunt nevoit sa comand de pe net ? bafta maxima ...

sa ne vedem sanatosi la intrunire :wink:

 

 

salutare !

 

acestea sunt codurile la toti rulmentii:fata ,spate, foaie

 

Model / Front / Rear 'left' / Rear 'right' / Rear 'sprocket'

RD03 / 6202-2RS1/C3 (2x) / 6203-2RS1/C3 / 6203-2RS1/C3 / 6204-2RS1/C3

RD04/RD07 / 6203-2RS1/C3 (2x) / 6303-2RS1/C3 / 6203-2RS1/C3 / 6204-2RS1/C3

 

 

 

 

 

si ii gasesti la cei de la BADI.RO -pret 36 ron cei doi rulmenti spate fara cel de foaie care se distruge greu,nu cred ca va fii necesar sa il schimbi . Rulmentii sunt de la SKF.

CEi de la BADI sunt fff OK , fac si livrari la domiciliu :wink:

 

 

spor la treaba !

Editat de PERL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alternativa la racirea releului de incarcare...luata de pe xrv. ; mie mi se pare

destul de atractiva, si mai simpla decat ventilatorul de calculator.

Vedeti vreun punct negativ al metodei?

 

post-8776-1240320681_thumb.jpgpost-8776-1240320704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alternativa la racirea releului de incarcare...luata de pe xrv. ; mie mi se pare

destul de atractiva, si mai simpla decat ventilatorul de calculator.

Vedeti vreun punct negativ al metodei?

 

post-8776-1240320681_thumb.jpgpost-8776-1240320704_thumb.jpg

 

Poate, la viteze mici, baga aer cald din jurul motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata cam nashpa tubul ala....

 

Tziganie de-a dreptul. Eu as fi mers cu "tunning"-ul chiar mai departe, sa iau aer direct dintr-o gaura facuta in carena fata deasupra farurilor :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o problema atata timp cat nu te deranjeaza uleiul care curge pe acolo! trebuie in schimb sa fii atent cu nivelul sa nu o scapi fara ulei ca nu e bine!

Las ca o sa ii spun eu cat il costa sa mearga fara sa verifice nivelul la ulei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las ca o sa ii spun eu cat il costa sa mearga fara sa verifice nivelul la ulei...

Mai bine spune-i dinainte ca de, e dea-l nostru.,,,,,, o teava de 2 toli am eu,,,lasind gluma la o parte, pune totusi un ventilator.La Buzau am fakut vreo 25 km de off si releul tot rece era.

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai bine de 3 sapt, am reusit sa fac cateva sute de km ieri si azi, si cateva concluzii sau desprins; imi trebuie neaparat geam touring, adica mai inalt, peste 120 km/h curentul devine deranjant( mi-am bagat doaper ca sa nu mai aud vajaitul din casca), am reusit sa-mi avariez rinichii din cauza faptului ca suspensiile sint reglate pt drumurif bune, asa ca se impune o noua reconfigurare, consumul a reiesit ca e de 5,7-max 6l, nu e rau dar cred ca se putea si mai bine.., inca odata m-am convins ca trebe sa ma bucur ca mi-am luat crash-bar-uri, pt ca era sa cad de mai multe ori de pe loc sau cand rulam cu viteza mica prin padure, motorul este f elastic, de la 120 la 160 se duce rapid, dar, imi displace ca de la 130/h incepe sa-mi gadile talpile scaritele ( asa e normal?), ce mai!, motorasul e o incantare, pe viraje nu m-ar mira sa eclipsez neste meseriasi cu gesexsere :laugh: , sa dat comanda la caucioc ( Heidenau), franele sunt grozave, numa ca la vara nus daca vor mai functiona la fel, cred ca am sa le schimb cu unele reising, cum aveam pe CBR-eu, am dat in delir ca sa ma obisnuiesc a lucra numa cu franele fata pt ca 4 sezoane nu m-am atins la cbr de maneta de frana fata, decat in cazuri extreme( deoarece aveam Dual-ul iar discurile fata erau cam ovalizate)! Am modificat saua la Darian, dar, se pare ca trebe sa umblu si la amortizor, am vazut la jupan Pedros cum mai pot cobori cu 2-3 cm motoreta! In final pot spune ca sunt f multumit de alegere, insa , voi mmai ofta un timp dupa cei 40 de caluti pierduti! :wink: PS Trip masterul se aprinde , dar nu indica nimic, am verificat sigurantele, am apasat cum zicea cineva ambele taste, TIME si ADJUST, insa degeaba, ce dreak as mai putea incerca, sa-l arunc?! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte inca ceva.., stie careva, dar sigur, cum se verifica niveleul uleiului la motor, adica , cu joja infiletata sau nu?. Eu zic ca trebuie sa se masoare cu joja neinfiletata, asa era si la Cbr-eu si asa stiu ca sunt mai toate hondele, sau chiar toate! Asta ca m-am tot contrazis cu un Afrikan! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...