Sari la conținut

Motociclist accidentat langa Biblioteca Judeteana din Baia Mare


trocoloco
 Share

Postări Recomandate

Dacia nu a acordat prioritate de trecere motociclistului. Acesta a fost accidentat si transportat la spital pentru investigatii medicale, iar soferul autoturismului a fost dus pentru a-i fi recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.

 

Deocamdata nu s-a putut stabili cu ce viteza circula motociclistul, dar soferul Daciei sustine ca avea in mod sigur peste viteza legala. Declaratia acestuia este contrazisa, insa, de doi martori care au declarat ca motocicleta nu circula cu viteza.

post-46240-1242737401_thumb.jpg

post-46240-1242737421_thumb.jpg

post-46240-1242737435_thumb.jpg

post-46240-1242737448_thumb.jpg

post-46240-1242737462_thumb.jpg

post-46240-1242737474_thumb.jpg

post-46240-1242737491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia nu a acordat prioritate de trecere motociclistului.

doi martori care au declarat ca motocicleta nu circula cu viteza.

 

 

Daca circula cu viteza mare papucasu era in lumea dreptilor. Impactul a fost exact in dreptul portierei soferului.
Ambele sunt valabile. Sanatate omule! Calare pe el sa recuperezi pagubele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...iar soferul autoturismului a fost dus pentru a-i fi recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei....

 

Nu cumva analizele astea se fac numai daca soferul a fost depistat cu alcool in nas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar la orice accident cu victime. Din cate stiu eu DOAR in cazul cand cel care a suflat in etilotest prezinta urme de alcool in aerul expirat. Am fost martor la masuratori la un accident: soferul implicat a suflat doar in etilotest, rezultatul fiind 0. Cand am avut eu accident si m-a pus sa suflu, rezultatul fiind 0, nu mi-au luat sange. So?

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire motociclistului si sper sa'si repare motoru' cat mai repede si sa iese din nou pe strazi:)

 

Cat despre soferul masinii.....presupun ca e masina de servici si majoritatea ca el merg de parca ar fi tot drumu' a lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smart boy ... a lasat-o pe o parte ... probabil s-a prins ca nu mai poate evita ... desi dupa distanta ar fi avut timp sa evite spre stanga ... cine stie ... poate veneau masini sau poate pur si simplu nu a riscat ca intra berbecul ala in el ... oricum ar fi fost a fost smart ... acu sa sara calare pe ala sa isi recupereze daunele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smart boy ... a lasat-o pe o parte ... probabil s-a prins ca nu mai poate evita ... desi dupa distanta ar fi avut timp sa evite spre stanga ... cine stie ... poate veneau masini sau poate pur si simplu nu a riscat ca intra berbecul ala in el ... oricum ar fi fost a fost smart ... acu sa sara calare pe ala sa isi recupereze daunele

 

Nu prea as fi de acord cu asta. Daca politistul care ancheteaza cazul e contra motociclistilor, poa' sa-l scoata vinovat pe bietul baiat. E cu dus-intors faza cu culcatul motocicletei inainte de impact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca vor sari multi la gatul meu dar accidentul putea fi evitat destul de usor...

..atata timp cat nu ai fost acolo, nu ai de unde sa stii...de exemplu ieri eram cu masina undeva pe langa oradea, si un bou cu un passat mi-a intors in fata pe linie dubla continua, abia am reusit sa franez, boul s-a taiat si a ramas in mijlocul drumului...sunt convins ca daca eram cu motorul ma bagam in el, nu cred ca puteam sa-l evit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca vor sari multi la gatul meu dar accidentul putea fi evitat destul de usor...

Doar unul care nu si-a baut cafeaua de dimineata... :unsure:

 

Totusi daca urmaresti pozele cu atentie poti observa ca :

- masuratoarea franei (desi eu as spune ca este urma frecarii motocicletei cu asfaltul, deci inceputul franarii poate fi mai devreme,cred totusi c-a fost o frana violenta pusa cu putin inainte de locul caderii motorului) nu are mai mult de 10 metri;

-masina este foarte putin lovita(motorul s-a oprit in ea aproape la limita)

-papucul blocheaza toata banda pe care venea motociclistul, drumul fiind cu circulatie si din sens contrar (foarte probabil ceva venea pe contrasens), deci nu ai cum sa eschivezi la stanga daca ala a intepenit.

-straduta din dreapta perpendiculara pe drumul principal, desi nu ai cum sa eviti la dreapta ca nu ai spatiu de manevra din cauza vitezei.

 

Viteza de deplasare pe care eu o preciez c-ar fi avut-o motociclistul a fost de maxim 65-70 km/h. Viteza care intr-adevar nu ar fi foarte legala in oras dar perfect intalnita la toti participantii la trafic intr-un oras, mai putin la tramvaie, unde ele exista.

 

Personal daca mi-ar taia cineva calea in scurt exact in conditiile astea nu cred ca as putea evita asa ceva. Cred ca multi nu ar putea, dar nu toti sunt la fel de talentati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar unul care nu si-a baut cafeaua de dimineata... :unsure:

 

Totusi daca urmaresti pozele cu atentie poti observa ca :

- masuratoarea franei (desi eu as spune ca este urma frecarii motocicletei cu asfaltul, deci inceputul franarii poate fi mai devreme,cred totusi c-a fost o frana violenta pusa cu putin inainte de locul caderii motorului) nu are mai mult de 10 metri;

-masina este foarte putin lovita(motorul s-a oprit in ea aproape la limita)

-papucul blocheaza toata banda pe care venea motociclistul, drumul fiind cu circulatie si din sens contrar (foarte probabil ceva venea pe contrasens), deci nu ai cum sa eschivezi la stanga daca ala a intepenit.

-straduta din dreapta perpendiculara pe drumul principal, desi nu ai cum sa eviti la dreapta ca nu ai spatiu de manevra din cauza vitezei.

 

Viteza de deplasare pe care eu o preciez c-ar fi avut-o motociclistul a fost de maxim 65-70 km/h. Viteza care intr-adevar nu ar fi foarte legala in oras dar perfect intalnita la toti participantii la trafic intr-un oras, mai putin la tramvaie, unde ele exista.

 

Personal daca mi-ar taia cineva calea in scurt exact in conditiile astea nu cred ca as putea evita asa ceva. Cred ca multi nu ar putea, dar nu toti sunt la fel de talentati.

Sunt de acord cu tine. In plus de asta eu stiu intersectia aia, si pot sa-ti spun ca drumul in sensul de mers al motociclistului continua dupa circa 100-150m cu o trecere de pietoni, un cedeaza trecerea si o curba violenta la dreapta ca sa te inscrii in una dintre cele mai mari fantezii de circulatie din Romania (un fel de sens giratoriu care nu e de fapt sens giratoriu, care in loc sa fie rotund are o forma cam de trapez cu un fel de parc in mijloc, cu semafoare destul de derutante, etc.). Pe scurt e o intersectie pentru cunoscatori, si dat fiind ca impricinatul e din Baia Mare stie ca acolo e trecere de pietoni si cedeaza trecerea si oricum curba tare la 90 de grade, asa ca ar fi putut merge tare doar daca si-a propus sa faca un stoppie frumus putin mai incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..atata timp cat nu ai fost acolo, nu ai de unde sa stii...de exemplu ieri eram cu masina undeva pe langa oradea, si un bou cu un passat mi-a intors in fata pe linie dubla continua, abia am reusit sa franez, boul s-a taiat si a ramas in mijlocul drumului...sunt convins ca daca eram cu motorul ma bagam in el, nu cred ca puteam sa-l evit...

 

foarte usor de evitat accidentul....din fotoliu. Ieri am patit si eu acelasi lucru pe DN1. Era linie continua, blocajele pe axul central si totusi o babuina statea pe dreapta iar cand am ajuns la 10-20 m a intors si a inceput sa mearga pe contrasens PE DN PE BANDA 2!!!!! Pur si simplu era sa ma ciocnesc frontal de ea. Am evitat doar pentru ca mi se paruse suspecta masina si eram pe frane. Dar logica mea nu a reusit sa imagineze o astfel de manevra,ca sa o pot anticipa. Asa si aici, poate boul cu papucul a stat pina cand motociclistul s-a apropiat in 10-20 m si atunci a tasnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.emaramures.ro/stiri/21327/ACTUA...aia-Mare-VIDEO-

 

http://www.emaramures.ro/Video-Maramures/9...teana-Baia-Mare

 

aici e stirea, inclusiv un material video dupa accident, mai exista si o serie de comentarii legate de viteza motociclistului,unii care afirma ca au fost la fata locului etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...