Sari la conținut

Mz Etz Sau Ij Jupiter5?


golescu_niku
 Share

Postări Recomandate

inca nu mi-am luat carnetul, dar intentionez sa ma inscriu la vara, dupa bac si admitere. de un an strang bani si am aproape 900 euro. pana in vara cred ca mai strang ceva.vreau sa imi iau motor si ma gandesc la un planeta5 sau un etz250 sau etz251 sau o jawa de350. mz-urile sunt mai scumpe, dar am inteles ca sunt si mai bune, dar totusi nu stiu daca merita sa dau atatia bani pe o comunista,iar ij-urile am inteles ca au mai multe probleme ca mz-urile,dar totusi sunt mai ieftine.

vreau un sfat de la voi si sa imi spuneti daca merita sa iau ceva bun de la inceput, sau sa dau mai putini bani, sa iau o rabla de care sa trag 2-3 ani pana capat niste experienta si apoi sa imi iau ceva mai adevarat?

pe mine ma reprezinta stilul chopper si vreau sa strang bani(si experienta) si sa imi cumpar o honda vt600 sau vt750.

ce este cel mai indicat(calitate-putere-pret) pentru un incepator?

va multumesc anticipat!

p.s.: imi cer scuze pt greseala din titlu,planeta-jupiter

Editat de golescu_niku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu mi-am luat carnetul, dar intentionez sa ma inscriu la vara, dupa bac si admitere. de un an strang bani si am aproape 900 euro. pana in vara cred ca mai strang ceva.vreau sa imi iau motor si ma gandesc la un planeta5 sau un etz250 sau etz251 sau o jawa de350. mz-urile sunt mai scumpe, dar am inteles ca sunt si mai bune, dar totusi nu stiu daca merita sa dau atatia bani pe o comunista,iar ij-urile am inteles ca au mai multe probleme ca mz-urile,dar totusi sunt mai ieftine.

vreau un sfat de la voi si sa imi spuneti daca merita sa iau ceva bun de la inceput, sau sa dau mai putini bani, sa iau o rabla de care sa trag 2-3 ani pana capat niste experienta si apoi sa imi iau ceva mai adevarat?

pe mine ma reprezinta stilul chopper si vreau sa strang bani(si experienta) si sa imi cumpar o honda vt600 sau vt750.

ce este cel mai indicat(calitate-putere-pret) pentru un incepator?

va multumesc anticipat!

p.s.: imi cer scuze pt greseala din titlu,planeta-jupiter

categoric, MZ-ETZ , parerea mea

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu as zice sa iti iei gandu' de la mz, doar daca gasesti unul in stare excelenta merita! altfel desi este sad but true un jupiter 5 e mai bun ca un mz forjat! si cand zic forjat nu iseamna sa aiba setul dus, nici macar cutia ca astea se pot schimba da' carterele daca nu mai au nici o cota de presare la rulmenti si nu mai sunt drepte te-ai cam kkkt in el de motor :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

a! si mai depinde de ce vrei sa faci tu cu el! daca vrei fiabilitate si performante modeste = mz sau planeta

 

daca vrei fiabilitate nu asa de buna dar totusi acceptabila daca faci motorul cum trebuie si ai grija de el si performante mai bune (cand spun performante ma refer la performante pt. comuniste) iti iei jupiter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi ce modele vrei sa compari si din ce an..?!?

Conteaza foarte mult ..de ex. nu poti compara un etz de 20 ani cu un Ij de 5 ani !!! :yikes:

 

Eu am ales ETZ... Are 5 viteze..consum mai redus teoretic decat la Ij... Gasesti orice piesa...bani sa ai...

 

 

:yikes:

post-5301-1140738068_thumb.jpg

post-5301-1140738094_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recoman un mz etz nu se compara cu jupiterul ala se deregleaza tot timpul:) daca vrei...un mz a unui amic de al meu...da un semn e in buc si spun ca e intr.o stare ireprosabila (el a facut rost de ceva bani si vrea ceva in 4 timpi( e un mz etz 251 are ceva cp in plus) da un semn si te pun in legatura cu omul

bafta :yikes: :yikes:

post-6919-1140738599_thumb.jpg

post-6919-1140738938_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Clar MZ! Au mai fost discutii de felul asta pe aici, asa ca nu mai repet ce am spus si cu alte ocazii.

Nu de putine ori un MZ ETZ de 20 de ani se comporta mai bine decat un Planeta de 5 ani, asta depinzand insa si de cum este intretinuta motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

dintre mz si ij eu am ales dnepr! si nu imi pare rau :yikes:

 

nu iti recomand mz din cauza preturilor exorbitante, un carburator e 3 mil de exemplu, si furca/harta din cutia de viteze 1.5mil.

 

Sunt piese pe care le schimbi si te tin 50 de ani (LUCRU NEMTESC -vezi RT-ul nostru de exemplu) spre deosebire de Nipru unde te tin "5 luni" (lucru de CAP ucrainean reprofilat) -> investitie tripla in Nipru :yikes:

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,eu am facut o greseala la inceput. nu vreau un jupite.

vreau o planeta monocilindric

orice motor ar fi, vreau sa fie mai recent de `90 si sa mearga bine

in legatura cu vanzarile, mai vorbim peste cateva luni...sa vina vara ca sa nu stau cu el in garaj.

apropo, ar fi mai bine sa il iau inainte de permis si sa merg cu el pe camp sau dupa si sa merg legal(pe strada)?

multumesc pt mesaje! :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt piese pe care le schimbi si te tin 50 de ani (LUCRU NEMTESC -vezi RT-ul nostru de exemplu) spre deosebire de Nipru unde te tin "5 luni" (lucru de CAP ucrainean reprofilat) -> investitie tripla in Nipru :yikes:

 

depinde de unde cumperi piesele si cati bani dai pe ele... asta e valabil pentru toate marcile. Intotdeauna un lucru de calitate va costa mai mult decat o copie ieftina sau un rebut furat peste gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate piesele de acum 50 de ani nemtesti tineau atata timp, acum nu mai e valabil.

rebuturi sunt multe si la mz-uri din exemplele culese chiar de aici de pe forum .

 

dintre strict mz si planeta eu recomand planeta. asta daca nu cunosti tu personal primul proprietar al unui mz care il vinde ieftin. altfel probabilitatea sa iei teapa este foarte mare. vezi... @pepsi parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,eu am facut o greseala la inceput. nu vreau un jupite.

vreau o planeta monocilindric

orice motor ar fi, vreau sa fie mai recent de `90 si sa mearga bine

in legatura cu vanzarile, mai vorbim peste cateva luni...sa vina vara ca sa nu stau cu el in garaj.

apropo, ar fi mai bine sa il iau inainte de permis si sa merg cu el pe camp sau dupa si sa merg legal(pe strada)?

multumesc pt mesaje! :yikes: :yikes:

 

 

Pai asa tati, ca de Jupi singurul lucru pe care l-am auzit e ca se desincronizeaza la fiecare 100 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mai oameni buni nu mai ziceti doar ce ati auzit! jupi merge mult si bine 1000 de km fara sa reglezi avansul! iar reglajul asta well... e treaba de 10 min max! e chiar asa ceva de speriat? ce dreq?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni nu mai ziceti doar ce ati auzit! jupi merge mult si bine 1000 de km fara sa reglezi avansul! iar reglajul asta well... e treaba de 10 min max! e chiar asa ceva de speriat? ce dreq?

:yikes: corect, unde mai pui ca ...parca altfel se aude motorul...si altfel merje un jupi, comparativ cu o planeta...e drept, poate m-am indragostit io de tipul asta de motor...dar, io am avut mai multe satisfactii cu jupiter-ul dechit cu planeta

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu am Planeta si vreau sa zic ca nu stau de loc cu mainile in ulei si in piese!

Are aprindere electronica, carburatoru' reglat de fostul proprietar (Aleko) nu m-am atins de el decat sa-i dau relanti-ul mai mare! Ce e mai prost pe la el e faptul ca sunt vibratii relativ mari si mai trebuiesc stranse suruburi din cand in cand.

In rest bag benzina+ulei si merg! Atat!

 

Bine, acuma nu zic ca nu ii fac nimic niciodata! La inceput de sezon curatata calamina daca e cazul si controlata starea segmentilor, bujiei, camerei de nivel constant, etc. Dar asta ar trebui facut la orice motocicleta daca vrei sa tina!

 

In legatura cu alegerea... tu ia-o pe care iti place mai mult dar tine seama si de ce a spus pepsi ca are mare dreptate!

Ca sa iti dau un exemplu eu am un prieten cu un MZ-ETZ 250 din '86 care merge ceas, la 100 la ora nici nu se aude intr-a 5-a, dar e un motor care nu a fost forjat, a fost bine intretinut, tinut numai in garaj, ulei semisintetic, etc. Si mai era pe forum un caz nefericit cu un MZ ETZ care era praf, omul luase tzeapa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut MZ ETZ 250 timp de un aproape un an si am fost foarte multumit de el,(l-am cumparat in stare impecabila,l-am intretinut si eu foarte bine si nu mi-a facut probleme decat ceva reglaje!) eu din experienta mea zic ca e mai bun ca IZH-ul,(sa nu te gandesti la Jupiter,daca vrei IZH ia-ti Planeta 5) l-am vandut din cauza ca m-am saturat de 2 timpi si de fum!Numai bine! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planeta e o motocicleta mare, medie ca greutate, foarte buna la teren accidentat, piese ieftine, mecanici destui, usor de reparat, reglat, suna bine, consuma 4-6%.

Probleme: daca nu e bine intretinuta cu ulei si e mearsa prost sa distruge rapid boltul de la piston (bate boltul)(5-6000 km), cutia de viteze. De lasat in drum rar, si cred ca doar din motive de electrica. Asa ca recomand sa controlezi/refaci electrica.

De MZ daca e original si in stare buna numai lucruri bune sunt de spus.

Mai usoara, mai sprintena, consuma mai putin, cuplul mai mic insa, mai fragil cadrul, sunet mai nasol. Daca esti din Muntenia/Moldova gasesti mai putini oameni priceputi la reparat MZ ETZ, si piesele tot la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, daca deja esti dispus sa dai 900 de marafeti pe un motor , uita de comuniste ! Honda CB250,CJ250 stiu cel putin 2 bune care erau de vanzare acum o luna in banii tai.Moto Guzzi 350, Gilera 350, Honda CBX400,CB400N, Yamaha XS400, cel putin japonezele sunt motociclete de peste 20 de ani care daca le ingrijesti cum trebuie te plimba tur de tara fara ulei pe maini ( ceea ce nu se poate spune de nici o comunista :yikes: )

 

Sfatul meu e sa iti iei frumusel permisul si dupa aia vezi de cati bani dispui pt moto, daca sari de 500-600 E , mai fa un efort si orienteaza-te la o japoneza fara pretentii .

 

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto Guzzi 350, Gilera 350, Honda CBX400,CB400N, Yamaha XS400

 

astea sigur nu le gaseshti 900 de iepuroi. parerea mea.

 

probleme cu o japoneza mai veche exista. piese rare si destul de scumpe iar mecanici la fel. ce'i drept... reparata bine si intretzinuta cum trebuie dupa te va tzine. la o planeta sigur vei gasi pe cineva sa'tzi arate pt ca a doua oara sa potzi repara singur (il invetzi pe om sa pescuiasca, nu ii dai doar un peshte).

 

in concluzie (dupa mine):

<600euro : ij planeta 5 (moldova&muntenia) sau mz etz 250/251 (ardeal)

>1500euro: japoneza mai noua de 1990.

 

grea decizie... tu eshti pe undeva pe la mijlocul acestor valori :yikes:

 

depinde ce vrei sa faci cu motorul si cat o sa mergi cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari!

nu am mai ajuns de mult pe la net si acum sunt la o ora de info si pot sa scriu si eu ceva

am vazut ca recomandati japoneze, dar nu prea ma pasioneaza, decat daca sunt chooper si daca merg bine, pt ca piesele sunt mult mai scumpe ca la comuniste.

oricum, pana la vara mai strang niste bani si poate ma orientez spre ceva japonez mai nou,cu motor de 350-400 ca sa nu ma plictisesc de el in doua saptamani(nici prea puternic nu vreau pt ca sunt constient ca nu o sa am experienta si e periculos)

va salut!

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...