Sari la conținut

Din categoria "PROASTE"


Adyp
 Share

Postări Recomandate

Veneam linistit pe calea Dudesti,se face verde,plec de la semafor relaxat,vad un taxi plecand de la Shaormerie si da sa intoarca spre Camil Ressu.Mai intai era sa dea peste masina din fata mea,apoi peste mine,reusesc sa evit,si ma apopiam de semaforul urmator de la dristor,opresc si aud frane in spatele meu si simt o lovitura din spate apoi ca ma arunca pe asfalt...Ma ridic sa vad ce s-a intamplat si observ cu stupoare ca taxi ala care era sa dea peste mine la semaforul din spate era peste motorul meu si se da jos o PROASTA ,fara dinti, tipand cat ii lua gura ca "ASA SE PUNE FRANA?BRUSC?ESTI TAMPIT?"....Realizez destul de greu ce se intampla,o ignor pe moment,ma uit sa vad daca m-am lovit pe undeva,constat ca nu aveam nicio zgarietura si ma duc sa ma uit la moto sa vad ce are si fac cateva poze cu tel.PROASTA da masina inapoi si iar da din gura aia de PROASTA cu care sunt convins ca nici de M..UIE nu e buna...ma enervez...mi-o bag putin prin mamica ei(virtual,desigur) si ea tipa cat ii lua gura ca ea are martor ca e cu o clienta in masina cu copil mic...mi-o mai bag putin prin ma'sa si prin familia ei...de preferat era sa o iau de par si s-o dau cu capul de asfalt pana vedea cat de PROASTA e...dar deja se strangea lume ca la balamuc...,opreste un tip cu o duba,ma intreaba daca ma ajuta sa o duc la politie si impreuna cu cativa curiosi o urc in masina si ma duc la politie,pe Calea Vitan.Acolo apare si limbricul de sot al PROASTEI unde comenta ceva de genul"asa e cand se merge in basini"dupa care ceva cu donatori de organe...bla,bla...Ma duc in fata lui pregatit sa ii pocesc fata si il intreb"Da' tu cine esti ma?" la care imi raspunde PROASTA ca el deja se inmuiase "sotul meu" si ii raspund ca daca mai comenteaza mult,am grija sa ii rup picioarele..Iese politistul,imi da forumularul ala sa completez...constata daunele,ei ii da o amenda si cam asta a fost....Atasez pozele sa se minuneze lumea de PROASTA...

 

Trebuia sa suni la 112,desi imediat dupa nu te doare nimic...pe masura ce trece timpu si adrenalina isi pierde din efect apar durerile acoperite initial si ai nevoie de un consult :P Lucrez de cativa ani in U.P.U deci stiu despre ce vb. Dupa ce ai fost investigat altfel poti sta de vb cu PROASTA aia...Atunci ciocu pana mai devreme mare se face mic si ii intra fix in pixda. Cu ocazia asta ne scutesti si pe noi de un eventual contact cu ea,vb aia...un prost in minus pe strazi :P Bafta la reparatii

 

Nu stiu dc exista dar eu as face un topic ANTI TAXI..de la servicii pana la chestia u sofatu.....Nu`nteleg cum draq stai 12 ore in masina si tot prost esti :P

 

Nu inteleg cum sta 12 ore cu pensula in mana si inca mazgaleste in loc sa picteze? :D TALENT un amanunt care daca nu te nasti cu el... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic aici cred ca sunt in masura sa iti dau un sfat dute la un control pe bune eu in aceiasi ipostaza m-am ales cu 3 fracturi pe coloana am cazut in fund si mi-am fracturat lombara si nu am avut nici pe dracu nu am simtit nimic eram plin de spume nu imi ardea decat sai sparg fatza la jegos , si abia la un control amanuntit si la un RMN a aparut toata problema.. asa ca dute la un control . in rest ce pot sa zic sanatate multa si la cat mai putine incidente

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat valabil pentru oricine are accident cu tavaleala: plecati numai cu salvarea chiar daca nu aveti/simtiti nimic.

 

Asa cum s-a mai zis, investigatiile medicale sunt necesare. De exemplu dupa accidentul meu nu ma durea nimic dar nu puteam misca o mana. M-a urcat in salvare mai mult la insistenta politistilor. La urgenta am aflat ca am umarul dislocat si coaste fisurate desi toata seara nu am simtit nimic.

 

Automat daca plecati cu salvarea se face dosar penal pentru vatamare corporala a celui vinovat de accident. (Daca pleci cu salvarea se poate face internare pt investigatii, etc.) Celui vinovat i se retine permisul pana la finalizarea cercetarilor. Eventual si autorizatia de taxi. Chiar daca cel vinovat poate sa circule cu dovada (care si aia de poate prelungi) ii faceti probleme, sta cu morcovul, etc si nu isi recupereaza permisul pana nu are solutie finala de la parchet pt care este obligatorie declaratia victimei la dosar, adica a voastra. Autorizatia de taxi de ex. se prelungeste la fiecare 2 ani si trebuie cazier auto. In cazier auto scrie ca esti cercetat pt accident, deci nu ti se mai prelungeste autorizatia, samd. Toata procedura de cercetare, solutie, etc dureaza ANI, deci cu atat mai rau pt vinovat.

Nu conteaza ca dupa investigatiile medicale (spitalizare, analize, etc) s-a dovedit ca nu aveti nimic, procedura demarata la locul accidentului (dosarul penal) trebuie sa-si urmeze cursul.

 

Concluzia: dupa un accident care a implicat o tavaleala mergeti neaparat la spital pentru investigatii - cel mai bine cu salvarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mă felicit că la semaforul ăla stau între mașini. Cel mai frustrant cred că e să intre tu stând. Nu terbuie decât să se uite în față și să știe unde e și la ce folosește frâna.

La faza cu oglinzile, nu sunt de acord. Eu rup o oglindă și pe urma frustratu' dă peste altu, poate nevinovat.

La faza cu bătutul/umezitul cu diverse fluide, iar nu sunt de acord. Eu am fost cel lovit și am scăpat pe faza asta deși greșisem din punct de vedere rutier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna la Apolodor, cere cu cineva din conducere si intreaba daca tanti era in exercitiul functiunii in ziua si la ora aia.

Eu nu as suna, daca afla RCA si apolodor ca masina de firma era folosit pt alte scopuri, poate sa-ti fac mare probleme la despagubire. Daca masina e pe firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf ... bine ca ai scapat intreg. Motorul se repara. In alta ordine de idei... asemenea specimene nu ar trebui lasate in trafic ... Taximetrista ... deci cu experienta in trafic ..sa nu fie in stare sa pastreze o distanta fata de cel din fata, pentru a opri in siguranta ... oare nu cumva o fi luat permisul la Pitesti :cheers: ?

 

 

Sunt din Buc,dar stau la Pitesti....cu siguranta l a luat aici .....anul trecut un pusti de 18 ani si 3 luni m a acrosat din stanga incadrandu se la semafor pt a face la stanga.....

Bine ca n a patit omu' nimic .....ride safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi...era chiar marfa sa ma tavalesc pe jos pe acolo si sa tip ca din gura de sarpe ;) dar...sa fiu eu sanatos ;) ,chiar sunt sanatos...eram in pantaloni scurti insa geaca cu protectii o aveam,m-am uitat la picioare sa vad daca am vreo zgarietura/durere ca stiu ca din cauza adrenalinei nu le simti pe moment,am patit mai demult cand a inceput sa ma doara abia a 2-a zi dar de data asta chiar n-am avut nimic,nici zgariat...ce mi se pare chiar dezolant e ca PROASTA e taximetrista si prin natura meseriei are in grija viata altor persoane si ma intreb,cum o e sa mergi in masina cuiva care stii ca e paralel(a) cu condusul?

Era mai sus cineva care zicea ca are "Bot" ....prietene..te asigur eu ca n-are...sau cel putin eu nu mi-as fi dat "scula" pe botul ei nici daca eram cu aia pe o insula pustie...cred ca Parazitii la ea s-au referit cand au facut melodia asta :cheers:

Sa fiu eu sanatos si sa nu mai am parte de prosti..bafta all.

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rau imi pare de motorul acela impecabil... eh ce sa-i faci cand dai peste PROASTE. Astazi cand veneam de la scoala, o PROASTA ce vorbea la telefon era sa intre intr-o alta masina.

 

Noi sa fim sanatosi. :cheers:

Editat de Alyn1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veneam linistit pe calea Dudesti,se face verde,plec de la semafor relaxat,vad un taxi plecand de la Shaormerie si da sa intoarca spre Camil Ressu.Mai intai era sa dea peste masina din fata mea,apoi peste mine,reusesc sa evit,si ma apopiam de semaforul urmator de la dristor,opresc si aud frane in spatele meu si simt o lovitura din spate apoi ca ma arunca pe asfalt...Ma ridic sa vad ce s-a intamplat si observ cu stupoare ca taxi ala care era sa dea peste mine la semaforul din spate era peste motorul meu si se da jos o PROASTA ,fara dinti, tipand cat ii lua gura ca "ASA SE PUNE FRANA?BRUSC?ESTI TAMPIT?"....Realizez destul de greu ce se intampla,o ignor pe moment,ma uit sa vad daca m-am lovit pe undeva,constat ca nu aveam nicio zgarietura si ma duc sa ma uit la moto sa vad ce are si fac cateva poze cu tel.PROASTA da masina inapoi si iar da din gura aia de PROASTA cu care sunt convins ca nici de M..UIE nu e buna...ma enervez...mi-o bag putin prin mamica ei(virtual,desigur) si ea tipa cat ii lua gura ca ea are martor ca e cu o clienta in masina cu copil mic...mi-o mai bag putin prin ma'sa si prin familia ei...de preferat era sa o iau de par si s-o dau cu capul de asfalt pana vedea cat de PROASTA e...dar deja se strangea lume ca la balamuc...,opreste un tip cu o duba,ma intreaba daca ma ajuta sa o duc la politie si impreuna cu cativa curiosi o urc in masina si ma duc la politie,pe Calea Vitan.Acolo apare si limbricul de sot al PROASTEI unde comenta ceva de genul"asa e cand se merge in basini"dupa care ceva cu donatori de organe...bla,bla...Ma duc in fata lui pregatit sa ii pocesc fata si il intreb"Da' tu cine esti ma?" la care imi raspunde PROASTA ca el deja se inmuiase "sotul meu" si ii raspund ca daca mai comenteaza mult,am grija sa ii rup picioarele..Iese politistul,imi da forumularul ala sa completez...constata daunele,ei ii da o amenda si cam asta a fost....Atasez pozele sa se minuneze lumea de PROASTA...

ghinion mare ai avut. priveste partea buna si anume ca esti intreg.

nu pot sa inteleg cum specimenele astea pot lua atestatul de taximetrist, daca o mai fi asa ceva, si femeile in general. nu pot sa neg ca or fi printre ele si cateva soferite , care cred ca nu au avut un incident in viata lor si conduc exemplar. insa sunt f. f putine cazurle astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa imi iau un suport de numar rabatabil si sa ma apuc de daramat oglinzi... si noi suntem rachete dar si ei sunt bombe...

 

Ia-ti intai carnetul! :cheers: ...racheta!

 

Sfat valabil pentru oricine are accident cu tavaleala: plecati numai cu salvarea chiar daca nu aveti/simtiti nimic.

 

Asa cum s-a mai zis, investigatiile medicale sunt necesare. De exemplu dupa accidentul meu nu ma durea nimic dar nu puteam misca o mana. M-a urcat in salvare mai mult la insistenta politistilor. La urgenta am aflat ca am umarul dislocat si coaste fisurate desi toata seara nu am simtit nimic.

 

Automat daca plecati cu salvarea se face dosar penal pentru vatamare corporala a celui vinovat de accident. (Daca pleci cu salvarea se poate face internare pt investigatii, etc.) Celui vinovat i se retine permisul pana la finalizarea cercetarilor. Eventual si autorizatia de taxi. Chiar daca cel vinovat poate sa circule cu dovada (care si aia de poate prelungi) ii faceti probleme, sta cu morcovul, etc si nu isi recupereaza permisul pana nu are solutie finala de la parchet pt care este obligatorie declaratia victimei la dosar, adica a voastra. Autorizatia de taxi de ex. se prelungeste la fiecare 2 ani si trebuie cazier auto. In cazier auto scrie ca esti cercetat pt accident, deci nu ti se mai prelungeste autorizatia, samd. Toata procedura de cercetare, solutie, etc dureaza ANI, deci cu atat mai rau pt vinovat.

Nu conteaza ca dupa investigatiile medicale (spitalizare, analize, etc) s-a dovedit ca nu aveti nimic, procedura demarata la locul accidentului (dosarul penal) trebuie sa-si urmeze cursul.

 

Concluzia: dupa un accident care a implicat o tavaleala mergeti neaparat la spital pentru investigatii - cel mai bine cu salvarea.

 

Intr-adevar bine de tinut minte, si actionat in consecinta in caz de Doamne-fereste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele postari le-am citit fugitiv, deci daca zic ceva ce s-a zis mai sus, imi cer scuze anticipat. :cheers:

 

Intrebarea mea e: daca esti taximetrist, nu ar trebui sa stii cam tot orasul? Mai ales acolo unde nu e o straduta laturalnica, ci ditamai strada/intersectia. Nu conteaza cum ai franat tu, EA trebuia sa STIE ca acolo e semafor si sa fie pregatita sa franeze. Daca poti, arunca-i asta in fata.

Aaanyway, bine ca n-ai nimic si bafta la alergatura. Tine-te scai de capu' lor pana se satura de tine si iti rezolva cazul. ;)

 

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele postari le-am citit fugitiv, deci daca zic ceva ce s-a zis mai sus, imi cer scuze anticipat. :D

 

Intrebarea mea e: daca esti taximetrist, nu ar trebui sa stii cam tot orasul? Mai ales acolo unde nu e o straduta laturalnica, ci ditamai strada/intersectia. Nu conteaza cum ai franat tu, EA trebuia sa STIE ca acolo e semafor si sa fie pregatita sa franeze. Daca poti, arunca-i asta in fata.

Aaanyway, bine ca n-ai nimic si bafta la alergatura. Tine-te scai de capu' lor pana se satura de tine si iti rezolva cazul. :blink:

 

 

Sa auzim de bine!

Poate era taximetrista incepatoare si nu stia intersectia aia? Ca eu nu am auzit de semn pe masina de taximetrist incepator care inca nu stie tot Bucurestiul...

 

Pe de alta parte mi se pare super-penibil sa te urci cu masina pe o motocicleta (sau pe orice altceva) care opreste regulamentar la semafor, indiferent de ce conduci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat valabil pentru oricine are accident cu tavaleala: plecati numai cu salvarea chiar daca nu aveti/simtiti nimic.

 

Automat daca plecati cu salvarea se face dosar penal pentru vatamare corporala a celui vinovat de accident. (Daca pleci cu salvarea se poate face internare pt investigatii, etc.)

 

Prietene, nu mai invata lumea la prostii. O stiu si eu pe aia cu moarte conservarilor, etc, etc, dar la accidente usoare la 20 30 la ora nu se fac marlanii din astea.

Un dosar penal nu e de ici de colo, din niciun punct de vedere, si gandeste-te ca poti sa fii tu de partea cealalta a dosarului din cauza unui motociclist care a avut impresia ca l-ai atins si ca il doare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu mai invata lumea la prostii. O stiu si eu pe aia cu moarte conservarilor, etc, etc, dar la accidente usoare la 20 30 la ora nu se fac marlanii din astea.

Un dosar penal nu e de ici de colo, din niciun punct de vedere, si gandeste-te ca poti sa fii tu de partea cealalta a dosarului din cauza unui motociclist care a avut impresia ca l-ai atins si ca il doare.

Cred ca sfatul se referea la cazurile in care chiar ai cazut in viteza, nu de pe loc pentru ca ai oprit la semafor si nu ti-a ajuns piciorul jos si ai cazut in fata unei masini care inca era in usoara miscare. Pe bune unele chestii de pe corpul tau incep sa doara cam la o ora dupa ce le-ai lovit, mai ales daca treaba e combinata cu multa emotie (adica si mai multa adrenalina)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune unele chestii de pe corpul tau incep sa doara cam la o ora dupa ce le-ai lovit, mai ales daca treaba e combinata cu multa emotie (adica si mai multa adrenalina)...

 

:D Am avut pe la 17 ani un accident de masina, si pe loc in afara de o arcada sparta eram ok. A doua zi insa, abia ma puteam tine la verticala de dureri si junghiuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caseta de TAXI e acoperita, deci nu avea cum sa aiba clienta in masina. Decat daca facea curse la negru :rock: Poti sa o "ajuti" sunand la Apolodor si intreband asta :P

 

Apoi, ca o simpla curiozitate: ai/aveai stop functional pe spate ? Daca da, se uita-n boscheti, e clar.

 

Spor la alergatura, o sa ai nevoie.

se uita dupa p.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sfatul se referea la cazurile in care chiar ai cazut in viteza, nu de pe loc pentru ca ai oprit la semafor si nu ti-a ajuns piciorul jos si ai cazut in fata unei masini care inca era in usoara miscare. Pe bune unele chestii de pe corpul tau incep sa doara cam la o ora dupa ce le-ai lovit, mai ales daca treaba e combinata cu multa emotie (adica si mai multa adrenalina)...

eu am fost lovita in viteza destul de mare, a facut unul stanga si eu eram pe banda a III-a, el pe banda a II-a, si cand m-am prins ca el chiar o sa faca stanga peste mine am accelerat si mai tare sa scap de el, dar totusi mi-a prins in partea din spate. mi-a sarit toba si scarita in urma impactului,stopul si codita sparte, dar eu nu am cazut, am oprit motorul singura si m-am dat jos de pe el, nu ma atinsese pe mine. nu am chemat salvarea desi un motociclist care a venit repede sa ma ajute(si ii multumesc :D ) mi-a zis sa sun si la salvare ca e mai bine.am considerat ca nu am de ce pt ca nu am fost atinsa si la scurt timp a mai inceput si furtuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca femeile au ce au cu honda cbr 600 rr :moto: si eu am avut accident saptamana trecuta in centrul clujului a intors in fata mea pe dubla continua pt ca ea POATE , interesant e faptu ca a vrut sa imi dea bani ca sa nu merg la politie am intrebat cat :-/ si a zis 6 mil e bine ? si ma uit la motorul meu zgariat , oglinzi+ maneta frana si am inceput sa rad .

 

Acum vedem cu asigurarile . Ea , pieton :D .... eu nici o zgarietura datorita echipamentului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am fost client o data lu' tanti asta( de taxi desigur). E praf, a fost cea mai cretina calatorie cu taxiul ever. Pe langa ca vorbea de te durea scufia, le mai si avea cu condusul cum le am eu cu chineza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...