Sari la conținut

la cativa km de Turda


stancu5
 Share

Postări Recomandate

azi ma intorceam de la cluj si la cativa kilometrii de turda vad ambulanta,politia si o motocicleta infipta intr-un gard.soferul unui microbuz cu nr de bucuresti a vrut sa faca stanga ptr a intra intr-o curte si ca deobicei "nu i-am vazut, m-am uitat in oglinda inainte sa intorc si nu era nimic acolo, cred ca venea cu viteza mare, cred ca aveau peste 150". asta mi-a zis mie idiotul si trebuie sa mentionez ca ploua torential si ca eu ma chinuiam sa merg cu 60-70. pe motocicleta erau 2 sot si sotie,cand am ajuns eu pasagera era deja imobilizata pe targa (dar constienta) iar el se chinuia sa isi aduca aminte de unde venea si unde ii e telefonul ca sa sune niste prieteni,am incercat sa il intreb daca il pot ajuta cu ceva dar era in stare de soc si vorbea decat ungureste.

post-44544-1243876383_thumb.jpg

Editat de stancu5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce-mi plac mie retardatii astia cu "avea peste 155.4235367 km pe ora". Ba, ai dracu' au toti radar in bot! . Nu-s expert, dar ma indoiesc ca ala e accident de viteza asa mare. Acum depinde si ce / cum s-a intamplat, daca a fost sau nu pependicular sau la un unghi impactul dintre motor si duba. Da oricum, daca aveau peste 100, motorul ala trecea prin gard cu mult. Iar ocupantii se duceau in loc cu soare, loc cu verdeata.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma indoiesc ca ungurul de pe motocicleta avea viteza fiindca am fost de f multe ori in ungaria si stiu cum se circula acolo; ma indoiesc ca s-a apucat sa faca acrobatii pe strada in romania plus de asta si cu pasagera la bord...

 

asta nu-i tara de plimbat... asta-i un k.k.t... o jungla de unde daca ai noroc scapi teafar :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi ma intorceam de la cluj si la cativa kilometrii de turda vad ambulanta,politia si o motocicleta infipta intr-un gard.soferul unui microbuz cu nr de bucuresti a vrut sa faca stanga ptr a intra intr-o curte si ca deobicei "nu i-am vazut, m-am uitat in oglinda inainte sa intorc si nu era nimic acolo, cred ca venea cu viteza mare, cred ca aveau peste 150". asta mi-a zis mie idiotul si trebuie sa mentionez ca ploua torential si ca eu ma chinuiam sa merg cu 60-70. pe motocicleta erau 2 sot si sotie,cand am ajuns eu pasagera era deja imobilizata pe targa (dar constienta) iar el se chinuia sa isi aduca aminte de unde venea si unde ii e telefonul ca sa sune niste prieteni,am incercat sa il intreb daca il pot ajuta cu ceva dar era in stare de soc si vorbea decat ungureste.

 

poate ca vorbea doar ungureste ca atat stia. numarul nu-i de ro. recuperare grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca vorbea doar ungureste ca atat stia. numarul nu-i de ro. recuperare grabnica!

probabil, am incercat si romana si alte limbi (engleza, franceza) dar.....nimic :cheers:

iar eu ungureste nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungur, motor de touring, bagaje, pasager, crashbar + gume bune: 1% sanse sa fi avut viteza. Trist, probabil era la o plimbare prin Romania, ungurii nefiind obisnuiti cu traficul bananier de la noi.

 

Pana nu se dau minim cateva luni de parnaie pentru vatamare din culpa, nu scapam de animale d'astea la volan.

 

PS: pentru a nu stiu cata oara, e tot un Peugeot. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place ca lumea de la tastatura s-a lasat de prostii. acum am devenit profesionisti. cele 3 poze si 2 randuri au fost de ajuns sa stabilim urmatoarele:

 

-ungur cu gume bune>viteza mica;

VS

-duba (alba! pe naiba, a mai fost un caz saptamana asta!!) cu sofer roman.. deci e clar! sigur nu s-a uitat cacanarul in oglinda.

- vina e a conservarului. a mai fost saptamana trecuta un caz in care mintea unu' ca nu a vazut nimic in oglinda. deci e limpede ca buna ziua.

 

cele 3 poze ajung, noi aici stim cu totii ce s-a intamplat si tipam in cor: "moarte conservarului!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu pe drumul Turda - Tg Mures , cu putin dupa accident, am vazut bucati din motor pe drum, traficul de astazi a fost mai mare ca de obicei dinspre Mures spre Cluj datorita Rusaliilor. In Miercurea Ciuc in fiecare an vin foarte multi cetateni din Ungaria (cu moto si cu masini) de Rusalii, numarul accidentelor in aceste trei zile creste infiorator, iar majoritatea sunt cetateni straini. Acum in plus a si plouat torential.

 

Insanatosire grabnica.

 

ps: ajungand acasa in curte la service-ul nostru dau peste un Hilux busit (frontal)...ghici....cu numere de Ungaria :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AbyssWalker, probabil te-ai uitat doar la poze dar din text rezulta ca ploua torential ...

parerea mea este ca motociclistul cu putina atentie ar fi trebuit sa observe ca masina vrea sa faca la stanga si sa-l lase.din poza nu prea se vad urme de ploaie torentiala asa ca este posibil sa fi venit dstul de tare(si 80 era mult pe umezeala de pe jos) pt ca sigur vroia sa depaseasca ( cui ii convine sa mearga pe ploaie in spatele masinii).in mod sigur politia il va gasi vinovat pe motociclist chiar daca si soferul are o vina morala daca l-a observat ca vine si a intrat in viraj.din pozitia in care este oprit microbuzul se pare ca el si-a facut traseul fara sa stie de motocicleta si l-a luat si pe motociclist cu el in curba si l-a aruncat in gard.numai Dumnezeu poate sti exact pt ca se pare ca afost acolo din moment ce au sacpat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca motociclistul cu putina atentie ar fi trebuit sa observe ca masina vrea sa faca la stanga si sa-l lase.din poza nu prea se vad urme de ploaie torentiala asa ca este posibil sa fi venit dstul de tare(si 80 era mult pe umezeala de pe jos) pt ca sigur vroia sa depaseasca ( cui ii convine sa mearga pe ploaie in spatele masinii).in mod sigur politia il va gasi vinovat pe motociclist chiar daca si soferul are o vina morala daca l-a observat ca vine si a intrat in viraj.din pozitia in care este oprit microbuzul se pare ca el si-a facut traseul fara sa stie de motocicleta si l-a luat si pe motociclist cu el in curba si l-a aruncat in gard.numai Dumnezeu poate sti exact pt ca se pare ca afost acolo din moment ce au sacpat.

Din punct de vedere legal, cred ca e vina clara a soferului, pentru neacordare de prioritate. In cel mai rau caz culpa comuna, dar nu cred...

Editat de Pupila Dilatata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca motociclistul cu putina atentie ar fi trebuit sa observe ca masina vrea sa faca la stanga si sa-l lase.din poza nu prea se vad urme de ploaie torentiala asa ca este posibil sa fi venit dstul de tare(si 80 era mult pe umezeala de pe jos) pt ca sigur vroia sa depaseasca ( cui ii convine sa mearga pe ploaie in spatele masinii).in mod sigur politia il va gasi vinovat pe motociclist chiar daca si soferul are o vina morala daca l-a observat ca vine si a intrat in viraj.din pozitia in care este oprit microbuzul se pare ca el si-a facut traseul fara sa stie de motocicleta si l-a luat si pe motociclist cu el in curba si l-a aruncat in gard.numai Dumnezeu poate sti exact pt ca se pare ca afost acolo din moment ce au sacpat.

 

Man cum poti sa pui verdictul asa direct..stii cati soferi nu semnalizeaza sau semnalizeaza DUPA ce incep respectiva manevra? Foarte multi ca sa nu zic majoritatea. Aici e deja o chestiune de noroc sau citire a gandurilor ca sa stii ca idiotul vrea sa faca ceva daca nu semnalizeaza. Am patit recent ca sa depasesc in camp un taran cu o dacie ,viteza undeva pe la 110....eram in camp fara nici un drum lateral, la un moment dat il vad ca franeaza fara motiv am franat foarte violent desi eram in depasire la cativa metri de el revin pe banda si incepe sa faca stanga pe un drum din ala dintre ogoare, abia acum semnalizand. Ala numesc eu noroc chior. Se pare ca baiatul de aici n-a avut. In plus nu cred ca se dadea reising cu nevasta in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca motociclistul cu putina atentie ar fi trebuit sa observe ca masina vrea sa faca la stanga si sa-l lase.din poza nu prea se vad urme de ploaie torentiala asa ca este posibil sa fi venit dstul de tare(si 80 era mult pe umezeala de pe jos) pt ca sigur vroia sa depaseasca ( cui ii convine sa mearga pe ploaie in spatele masinii).in mod sigur politia il va gasi vinovat pe motociclist chiar daca si soferul are o vina morala daca l-a observat ca vine si a intrat in viraj.din pozitia in care este oprit microbuzul se pare ca el si-a facut traseul fara sa stie de motocicleta si l-a luat si pe motociclist cu el in curba si l-a aruncat in gard.numai Dumnezeu poate sti exact pt ca se pare ca afost acolo din moment ce au sacpat.

 

Atata vreme cat nu am fost acolo, in locul lor, parerea mea este sa ne abtinem in a mai fi viteji si intelepti din spatele tastaturii si sa nu mai judecam ce trebuia sa vada si sa faca motociclistul, mai ales ca, indiferent daca ploua sau nu sau de viteza motociclistului, in acest caz, vina este clar a soferului, pentru neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate aceste incidente, APROAPE toate, pot fi evitate prin atentia sporita in trafic. Indiferent de mijlocul de locomotie pe care il detii. De foarte multe ori si oboseala este vinovata. Sa omentam este usor, dar necunoscand faptele in mod real nu facem decat sa BARFIM. Bine ca urmarile nu au fost tragice, si noi sa facem .. :cheers: ochii mari.

Bafta tuturor.

 

Atata vreme cat nu am fost acolo, in locul lor, parerea mea este sa ne abtinem in a mai fi viteji si intelepti din spatele tastaturii si sa nu mai judecam ce trebuia sa vada si sa faca motociclistul, mai ales ca, indiferent daca ploua sau nu sau de viteza motociclistului, in acest caz, vina este clar a soferului, pentru neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.

Daca avea semnalul pus, nu este neacordare de prioritate. Dar cine stie? Semnaliza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca motociclistul cu putina atentie ar fi trebuit sa observe ca masina vrea sa faca la stanga si sa-l lase.din poza nu prea se vad urme de ploaie torentiala asa ca este posibil sa fi venit dstul de tare(si 80 era mult pe umezeala de pe jos) pt ca sigur vroia sa depaseasca ( cui ii convine sa mearga pe ploaie in spatele masinii).in mod sigur politia il va gasi vinovat pe motociclist chiar daca si soferul are o vina morala daca l-a observat ca vine si a intrat in viraj.din pozitia in care este oprit microbuzul se pare ca el si-a facut traseul fara sa stie de motocicleta si l-a luat si pe motociclist cu el in curba si l-a aruncat in gard.numai Dumnezeu poate sti exact pt ca se pare ca afost acolo din moment ce au sacpat.

prietene asha cum am scris si in textul cu care am deschis topicul plouadestul de tare iar eu nu puteam merge mai tare de 60-70 iar asta ma face sa cred ca nu avea viteza el avand si bagaje si pasager spre deosebire de mine care eram singur si fara bagaje.pozele sunt facute cu telefonul care e destul de prost iar duba aia alba nu a oprit in momentul imactului ci pur si simplu a parcat-o dupa accident inainte sa ajunga politia acolo. eu unul presupun (si e doar parerea mea) ca duba a incetinit sa faca stanga (probabil fara sa semnalizeze) ,ungurul a vrut sa depaseasca iar soferul a facut stanga cu tot cu ei si i-a proiectat in gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.... ? :cheers:

Da, pe ploaie motociclistii si tramvaiele au prioritate din toate directiile. ;)

 

Probabil dubarul o sa declare ca a dat semnal si riderul o sa fie scos vinovat pentru depasire pe stanga a unui autovehicul ce a semnalizat intentia de a vira la stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.... ? :cheers:

Daca motociclistul semnalizase si se angajase in depasire, avea prioritate sa efectueze manevra. Dar... cine stie ce a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6. Reguli referitoare la manevre

 

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil dubarul o sa declare ca a dat semnal si riderul o sa fie scos vinovat pentru depasire pe stanga a unui autovehicul ce a semnalizat intentia de a vira la stanga.

Foarte posibil din pacate...sa speram totusi ca nu ancheteaza cazul niste militieni care vor sa se spele pe maini cat mai repede, mai ales ca motoristul este cetatean strain.

 

@iulianmitzu: Cu tot respectul, dar cred ca termenul de prioritate este definit altfel in Codul Rutier.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca suna ciudat, dar asa te incadreaza politia in situatii de genul asta :cheers:

 

Inainte de a-ti schimba directia de mers, trebuie sa te asiguri si sa efectuezi manevra doar dupa ce acorzi prioritate vehiculelor are au acest drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca suna ciudat, dar asa te incadreaza politia in situatii de genul asta :cheers:

 

Inainte de a-ti schimba directia de mers, trebuie sa te asiguri si sa efectuezi manevra doar dupa ce acorzi prioritate vehiculelor are au acest drept.

 

Nu poate fi vorba , dupa parerea mea, despre niciun fel de neacordare de prioritate. Motociclistul se deplasa in aceeasi directie de mers cu duba, in spatele acesteia.

 

Prioritatea la schimbarea directiei de mers se aplica in cazul intersectilor sau pentru circulatia din sens contrar.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...