Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Nu trebuie sa tacaie , de obicei jocurile se micsoreaza (asa a fost si la mine) de aceea e bine sa le verifici.

La cati km ai verificat valvele, si cat se micsorasera jocurile? Iesisera din specificatii?

In curand trebuie sa fac si eu revizia de 24000, si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bozoro uleiul de furca soft este 5W sau 7,5W??

Uleiul de furca original este S8 care are indicele de vascozitzte cca 7,5. Cand m-am jucat cu suspensia fata am incercat cu 5,10, 20 si cel original. Cel mai bine a mers cu 10. Cu supapele nu faceti nimic pana la 50000km, min. Pe la 70-80000km trebuie facut ceva.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu supapele nu faceti nimic pana la 50000km, min. Pe la 70-80000km trebuie facut ceva.

 

 

Daca producatorul spune sa se verifice jocurile la supape din 24.000km in 24.000km ar trebuii sa tinem cont de asta.Eu asa am facut si cum am scris la vremea respectiva distantele erau la minim adica 0.10 pe admisie si 0.20 pe evacuare la 26.000km asta inseamna ca pana la 80.000 se puteau intampla multe neplaceri din cauza lor. Nu cred ca Suzuki a zis sa se faca jocul la supape la 24.000 doar ca sa incaseze niste bani in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu supapele nu faceti nimic pana la 50000km, min. Pe la 70-80000km trebuie facut ceva.

 

@bogdan ai idee se poate strica ceva daca se micsoreaza jocul si merg supapele mai inchise decat trebuie?

Pe stromtroopers.com unii (foarte putini, ce-i drept) au gasit jocurile prea mici chiar si la 24000km.

Daca se micsoreaza jocurile, supapele merg mai deschise, nu mai inchise, si risti sa se arda si supapele, si scaunele supapelor, in special la evacuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bozoro uleiul de furca soft este 5W sau 7,5W??

Ar mai fi si jocul supapelor de verificat dar nu stiu cine poate sa le faca corect, oricum trebuiau de la 24000 da le-as mai lasa ca nu tzacane nimic inca.

multumesc

 

Jocurile la supapele V-stromului se micsoreaza din cauza uzurii scaunelor de supape asa ca nu o sa tacane aproape niciodata. Eu le-am verificat anul trecut la 26.000 km si erau in limite dar la minim resp. 0,1 asp. si 0,2 evac. cu motorul rece. Acum la 41.000 le-am verificat din nou si au ramas la fel, asa ca nu am umblat la ele. Daca jocurile se micsoreaza sub limite trebuie date jos talerele si rectificate pe partea netratata atat cat lipsete din joc.

 

Duminica am dat o tura de vreo 50 km si la intoarcere cand mai aveam vreo 3 km pana acasa am auzit un scrasnet tot mai pronuntat, cand am verificat, un rulment fata era varza. Am demontat si roata spate la care la fel erau doi rulmenti terminati, asa ca sa va asteptati pe la 40.000 la aceleasi probleme.

Hai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare din nou

inca incerc sa sciu primele impresii despre dl, dar ca sa le scriu trebuie timp si astia la birou au nesimtia pretentie sa muncesc. dar revin in mod sigur

 

pana atunci imi pregatesc o comanda la louis si intre altele vreau sa iau si cricul central de la sw motech. cricul central este dat pentru anii 04--m sa inteleg ca nu sunt diferente intre modelele 04 si 08 de exemplu, semn de intrebare (nu il am pe tastatura)

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare din nou

inca incerc sa sciu primele impresii despre dl, dar ca sa le scriu trebuie timp si astia la birou au nesimtia pretentie sa muncesc. dar revin in mod sigur

 

pana atunci imi pregatesc o comanda la louis si intre altele vreau sa iau si cricul central de la sw motech. cricul central este dat pentru anii 04--m sa inteleg ca nu sunt diferente intre modelele 04 si 08 de exemplu, semn de intrebare (nu il am pe tastatura)

 

multam

Sunt la fel.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand probleme cu rulmentii de la roti mi-am dat seama ca ar fi bun un cric central.

Am tot studiat diferite modele si in final am conceput unul simplu, usor (1100 grame), care nu-ti scade garda la sol si ridici foarte usor motorul.

Ce ziceti va place ? Daca e cineva interesat acuma am modelul si le fac la mai putin de juma de pret fata de alea de pe ebay.

post-14105-1264697183_thumb.jpg

post-14105-1264697363_thumb.jpg

post-14105-1264697423_thumb.jpg

post-14105-1264697456_thumb.jpg

post-14105-1264697489_thumb.jpg

post-14105-1264697522_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand probleme cu rulmentii de la roti mi-am dat seama ca ar fi bun un cric central.

Am tot studiat diferite modele si in final am conceput unul simplu, usor (1100 grame), care nu-ti scade garda la sol si ridici foarte usor motorul.

Ce ziceti va place ? Daca e cineva interesat acuma am modelul si le fac la mai putin de juma de pret fata de alea de pe ebay.

vezi ca ai PM de la mine

da un beep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand probleme cu rulmentii de la roti mi-am dat seama ca ar fi bun un cric central.

Am tot studiat diferite modele si in final am conceput unul simplu, usor (1100 grame), care nu-ti scade garda la sol si ridici foarte usor motorul.

Ce ziceti va place ? Daca e cineva interesat acuma am modelul si le fac la mai putin de juma de pret fata de alea de pe ebay.

 

Eu vreau neaparat un cric dinasta! Daca merge pe dulapu meu de 1000, astept informatii despre cum sa trimit banii :lol:

Si pentru un prieten cu dl650 daca nu sunt prea insistent :lol:

Multumesc!!!

S.

Editat de D3LeiCuie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau neaparat un cric dinasta! Daca merge pe dulapu meu de 1000, astept informatii despre cum sa trimit banii :lol:

Si pentru un prieten cu dl650 daca nu sunt prea insistent :lol:

Multumesc!!!

S.

Nu vad de ce nu ar merge pe 1000, daca chiar vreti le dau de lucru la baietii mei, 250 de lei/buc plata ramburs la primirea coletului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand probleme cu rulmentii de la roti mi-am dat seama ca ar fi bun un cric central.

Am tot studiat diferite modele si in final am conceput unul simplu, usor (1100 grame), care nu-ti scade garda la sol si ridici foarte usor motorul.

Ce ziceti va place ? Daca e cineva interesat acuma am modelul si le fac la mai putin de juma de pret fata de alea de pe ebay.

 

 

Oooo ce veste extraordinara. Chiar ma pregateam sa comand unul de la Louis. Ma inscriu si eu pe lista. Spune-mi cat si unde sa trimit banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooo ce veste extraordinara. Chiar ma pregateam sa comand unul de la Louis. Ma inscriu si eu pe lista. Spune-mi cat si unde sa trimit banii.

Dati-mi pe mess adresele de livrare si le trimit cu posta, plata ramburs la primirea coletului, 250 lei pus expeditia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati-mi pe mess adresele de livrare si le trimit cu posta, plata ramburs la primirea coletului, 250 lei pus expeditia.

:lol: Salut!! sper sa nu te superi dar am sa-ti fac o mica sugestistie in legatura cu cricul:ar trebuii o saiba (sau facuta direct bucsa cu guler) ca sa nu frece direct pe cadru cricul in miscarea lui de rotatie...in rest numai bine!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Salut!! sper sa nu te superi dar am sa-ti fac o mica sugestistie in legatura cu cricul:ar trebuii o saiba (sau facuta direct bucsa cu guler) ca sa nu frece direct pe cadru cricul in miscarea lui de rotatie...in rest numai bine!! :lol:

Buna ideea cu guler la bucsa, a mai zis Jhon sa maresc putin suprafetele de contact pe sol, iar Vrajitoru sa pun ceva guma la limitator.

Mai e o chestie sesizata tot de Jhon, cine a schimbat oasele si a inaltat sau coborat motorul trebuie sa-mi spuna ca altfel se schimba distanta de inaltare a rotii spate fata de sol, acuma este 2,5 cm.

Hai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea cu guler la bucsa, a mai zis Jhon sa maresc putin suprafetele de contact pe sol, iar Vrajitoru sa pun ceva guma la limitator.

Mai e o chestie sesizata tot de Jhon, cine a schimbat oasele si a inaltat sau coborat motorul trebuie sa-mi spuna ca altfel se schimba distanta de inaltare a rotii spate fata de sol, acuma este 2,5 cm.

Hai noroc.

:lol: Dai o rachie la "bikes on ice"(am inteles ca vi) sa nu se spuna ca cine munceste(fizic sau intelectual) nu este rasplatit in Romania!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dimineata mi-am facut timp si am pus "caciula" la Jeep

Rucsacul are 21l normal si 32l extins :lol:

Poze:

Am si o problema cu 2 suruburi de la carene de o parte si de alta a motocicletei (marcat cu rosu pe poza) care nu vor sa se desfaca. Am incercat si cu degripant in exces si tot s-au rotunjit capetele de imbus. Are cineva idee cum pot scoate dracoveniile de suruburi de acolo? Cam de ce scule as avea nevoie?

post-37264-1264853800_thumb.jpg

post-37264-1264854495_thumb.jpg

post-37264-1264854536_thumb.jpg

post-37264-1264854633_thumb.jpg

post-37264-1264854705_thumb.jpg

post-37264-1264854780_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bormasina cu acumulatori. spiral de 2,5mm si dat gaura in mijloc. eventual daca gasesti spiral de stanga astefel in cat atunci cand dai garau sa debloceze surubul si sa-l scoata afara.

 

am patit si eu asta la surubul de la oglinda. s-a retezat si am dat gaura cu spiral in mijlocul lui si a iesit singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bormasina cu acumulatori. spiral de 2,5mm si dat gaura in mijloc. eventual daca gasesti spiral de stanga astefel in cat atunci cand dai garau sa debloceze surubul si sa-l scoata afara.

 

am patit si eu asta la surubul de la oglinda. s-a retezat si am dat gaura cu spiral in mijlocul lui si a iesit singur.

 

si dupa ce l-ai scos... 7lei/surub la suzuki

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...