Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutare, pentru cei interesati: http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,6753.0.html . Este un link cu toate informatiile necesare pentru a regla TPS-ul (throttle position sensor). Din fabrica vin "putin dereglate" chiar daca moto merg bine. Si eu eram sceptic la inceput, dar dupa ce mi-a reusit figura (in dealer mode, liniuta de la -C00 sa se ridice la 1500rpm, nu la 3000 cum a venit din fabrica), chiar am simtit o inbunatatire - motorul merge mai fin ("smooth"). Tot pe-acolo e si un film facut de Suzuki cu toata procedura + sincronizare TB (throttle body). Ce n-am gasit in link, si e necesar, e bit-ul cu care se desfac/strang cele 2 suruburi: e un "Security Torx T25H". Recomand cu caldura aceasta mica operatie.

PS: am schimbat si antigelul dar a intrat 1600ml si nivelul e la max cu radiatorul plin ochi (inclinat pe toate partile si adaugat de mai multe ori), in manual zice ca ar incapea 1650(radiator)+250ml(vas de expansiune), cum e la voi?? Un sfarsit de sezon calduros! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele lui piero sunt pe site.

vreau si eu luminite din alea care sa se aprinda intermitent cand pui frana si eventual sa stea aprinse pe pozitie.

@atw are un stop cu leduri suplimentar. dar nu face nimic cand pui frana. dar ar face lumina stroboscopica la frana ar fi solutia pe care o cautam.

ce zici @atw? iese ceva din cerinta asta?

aaaa.. si am testat: la mine nu se sting farurile cand dau la automat. deci releul ala ar fi super ok. si daca ai si idee ce sa iau si de unde si unde sa il montez (pe ce fire) ar fi minunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru intrunire, data viitoare voi incerca sa nu mai cedez atat de usor :D

O sa mai incerc o data maine dimineata acelasi traseu, ca inmh-ul anunta vreme buna. La 6:30 ies din Buc pe A1 spre Pitesti, RmValcea, Novaci, Papusa, Obarsie, Vidra - o tura pana la Voineasa si retur spre Obarsie, apoi tot spre nord, Oasa, Sugag. Retur pe Transfagarasan. Opriri numai de alimentare, papa si poze. Tur de forta 1000km (nu am calculat dar.. pe acolo). Daca mai pofteste careva la meniul respectiv, hai.. ca e la oferta, vine vreme rea spre weekend! :)

Well.. i did it! Singur singurel, ca prea m-a mancat! Nu recomand nimanui s-o taie singur pe sus pe-acolo, dar de data asta s-a sfarsit cu bine... Iaca numai cateva poze:

post-525-1253856386_thumb.jpgpost-525-1253856316_thumb.jpg

post-525-1253856173_thumb.jpgpost-525-1253856123_thumb.jpg

post-525-1253856079_thumb.jpgpost-525-1253855993_thumb.jpg

 

Daca va plac, (MUUULT) mai multe gasiti aici. Cheers :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well.. i did it! Singur singurel, ca prea m-a mancat! Nu recomand nimanui s-o taie singur pe sus pe-acolo, dar de data asta s-a sfarsit cu bine... Iaca numai cateva poze:

 

 

misto, :)

 

de la sud la nord, dupa ce cobori din trecatoare si se termina si padurea, la citiva km de obirsia lotrului, era un pod rupt peste un piriu. l-au reparat? se trece pe pod sau prin apa?

 

merci

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well.. i did it! Singur singurel, ca prea m-a mancat! Nu recomand nimanui s-o taie singur pe sus pe-acolo, dar de data asta s-a sfarsit cu bine... Iaca numai cateva poze:

 

Felicitari !!! Super peisaj si poze asemenea :)

Editat de 90RIK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la sud la nord, dupa ce cobori din trecatoare si se termina si padurea, la citiva km de obirsia lotrului, era un pod rupt peste un piriu. l-au reparat? se trece pe pod sau prin apa?

 

Prin apa (ultima fotografie din calupul de 6 urcat anterior e chiar din acel loc). Inca se lucreaza... de fapt, tot acest drum este un santier. Teoretic este inchis circulatiei publice, lucru semnalizat la ambele capete. Am avut noroc ca am putut trece, m-am oprit de cateva ori cu gand sa intorc deoarece muncitorii isi iau treaba foarte in serios si nici nu te baga in seama. Culmea, cand NU TREBUIE, chiar muncesc.. si cu ce avant, parca 100000000 de draci ii goneste de la spate. Imi pare foarte rau ca acest drum se va asfalta :)

post-525-1253878570_thumb.jpgpost-525-1253878611_thumb.jpg

post-525-1253878676_thumb.jpgpost-525-1253878705_thumb.jpg

post-525-1253878745_thumb.jpgpost-525-1253878779_thumb.jpg

Editat de MensSana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine si duminica este cineva interesat de o calatorie de weekend? Vreau sa plec dimineata 8,30 max 9,00. Am trei variante nefiind inca hotarat asupra uneia. 1- Buc, Braila, Macin, Muntii Macinului, Constanta, Vama Veche, Balcik, unde dormim si duminica acasa prin Giurgiu sau Calarasi cu bacul. 2- Buc, Navodari, Constanta Vama Veche, Balcik si duminica retur, sau 3- direct Balcik prin Calarasi si bac si intoarcerea prin Giurgiu, sau viceversa. Prima varianta cea mai lunga cca 500km sambata si 300km duminica.

Mesaj completat

Ne-am intors cu bine. Pana la urma am plecat singur, doar cu sotia, dar traseul si vremea au fost super. Anunt de astazi ca sa fie timp pt inscrieri. Weekend-ul viitor merg la Teteven tot in BG. Zona de munte, foarte frumoasa, cu serpentine ca pe Cheia, iar pensiunea unde vom dormi sambata noaptea este noua, foarte bine amenajata si cu o super bucatarie bulgareasca. Pensiunea are gradina de legume si pastravarie proprie. Singurul avertisment, ultimii 3 km pana la pensiune drum de "tara" usor amenajat, cam in genul celui de la intalnirea V-Stroamelor, dar numai cu piatra, fara noroi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la sud la nord, dupa ce cobori din trecatoare si se termina si padurea, la citiva km de obirsia lotrului, era un pod rupt peste un piriu. l-au reparat? se trece pe pod sau prin apa?

 

am trecut eu pe pod la inceputul lunii cu bunavointa muncitorilor de acolo,pentru un motor semienduro nu e o problema,sunt doua canale,la intrare si la iesire de pe pod.

numa bine.asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

Ne-am intors cu bine. Pana la urma am plecat singur, doar cu sotia, dar traseul si vremea au fost super. Anunt de astazi ca sa fie timp pt inscrieri. Weekend-ul viitor merg la Teteven tot in BG. Zona de munte, foarte frumoasa, cu serpentine ca pe Cheia, iar pensiunea unde vom dormi sambata noaptea este noua, foarte bine amenajata si cu o super bucatarie bulgareasca. Pensiunea are gradina de legume si pastravarie proprie. Singurul avertisment, ultimii 3 km pana la pensiune drum de "tara" usor amenajat, cam in genul celui de la intalnirea V-Stroamelor, dar numai cu piatra, fara noroi. :D

 

Cine se baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce dimensiuni au rulmentii de la roata fata si diametru discurilor de frana va rog. multumesc

 

Discuri de frana 310 mm

Rulmentii fata: 6203-2RS Bearing 17x40x12 Sealed

Nu mai modifica TDM-ul lasa-l asa si ia-ti un v-strom :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discuri de frana 310 mm

Rulmentii fata: 6203-2RS Bearing 17x40x12 Sealed

Nu mai modifica TDM-ul lasa-l asa si ia-ti un v-strom :D

 

 

nu am bani de vstroam. ma descurc cu ce am :blink:

 

cam mari discurile nu se potrivesc la diametru :D

 

asta e mai cercetam :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei interesati de plimbarea din weekend-ul asta la BG, sant in total 4 camere duble la 35 euro, un apartament cu doua camere la 60 euro si un studio cu 3 locuri la 50 euro, toate cu mic dejun copios inclus. Discutii si inscrieri astazi la ARC. Vin cu harta si pliantul pensiunii. Vremea se anunta buna. Poate fi unul din ultimile weekend-uri frumoase de anul asta. :blink: Care le are cu pescuitul in rauri de munte, la pastrav, poate venii cu scule. Ultima strigare joi dimineata. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dus a plouat tot drumul, cca 400 km, la intoarcere a fost uscat in cea mai mare parte. De udat s-au udat motoarele si costumele de ploaie, noi am ramas uscati. A fost un test excelent pt ungatoarele de lant. Cea mai curata componeta a motocicletei a fost lantul si asta dupa 800 km facuti in weekend-ul asta. Intrebarea este unde mai mergem in weekend-ul viitor, ca vremea deja nu ma mai intereseaza cum va fi. Astept propuneri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dus a plouat tot drumul, cca 400 km, la intoarcere a fost uscat in cea mai mare parte. De udat s-au udat motoarele si costumele de ploaie, noi am ramas uscati. A fost un test excelent pt ungatoarele de lant. Cea mai curata componeta a motocicletei a fost lantul si asta dupa 800 km facuti in weekend-ul asta. Intrebarea este unde mai mergem in weekend-ul viitor, ca vremea deja nu ma mai intereseaza cum va fi. Astept propuneri :laugh:

 

Adaugam si citeva poze: http://picasaweb.google.ro/email.as25/Tete...Jr9xJaKloT8swE#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! O intrebare pentru cei care au montate manere incalzite. Am montate, de vechiul proprietar unele, Saito, insa nu se incalzesc. Au cumva montata vreo siguranta pe circuit care sa fie arsa, sau poate alta hiba? Cine ma poate ajuta, sunt afon in ale electricii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...