Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Traseele propuse pt plimbare pe coclauri ce grad de dificultate au? Nu zic ca V-Stromul nu ar face fata, dar cei mai putin experimentati pe noroaie, bolovani, mai ales cu cauciucuri de strada si pasager? Data trecuta ne-a bagat Vrajitorul pe unde a intarcat Dracu iapa! Sa nu patim la fel anul asta mai ales ca distantele sunt mult mai mari. :cheers:

Sa stii ca drumurile pe care v-am dus nu sunt pe harta. Astea sunt.

Ceea ce ma face sa cred ca ambele trasee sunt on road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 si 2 sunt 100% on-road?

 

Salutare

 

Am uitat sa precizez ca ambele trasee sunt 100% on road ca sa fiu mai explicit sunt drumuri judetene care sunt reabilitate in 2008 deci cu asfalt proaspat fara nici o groapa se poate merge linistit si cu SS (super sport),din lipsa timpului disponibil(2 zile) nu am ales si variante soft enduro (si sunt o gramada de trasee la noi in zona ,absolut superbe).

 

Legat de meniul de la pensiune se poate rezolva in functie de preferintele voastre si meniu fix, ora de masa (stabilita in prealabil) ,etc. adica orice ce este legat de masa sau cazare pentru a putea rezolva in timp util un astfel de program astept propuneri.

 

 

Stima SILVIU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumurile pentru traseul 2 sint trecute pe harta intocmita de motociclisti ca bunicele si bune...eu unul am facut partea dintre odorhei si miercurea ciuc si e asfalt bun si multe curbe (un pic mai largi,super misto),cel putin asa era anul trecut.

as vrea totusi sa stiu exact citi km sint pina la cheile bicazului de la gheorghieni si cum e starea drumului. daca nu e drumul prost si distanta mare poate includem si bucata asta de drum in traseu (avem ce vedea acolo)

Mesaj completat

la traseul 2 unde putem servi masa de prinz ?..silviu in tine e baza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumurile pentru traseul 2 sint trecute pe harta intocmita de motociclisti ca bunicele si bune...eu unul am facut partea dintre odorhei si miercurea ciuc si e asfalt bun si multe curbe (un pic mai largi,super misto),cel putin asa era anul trecut.

 

 

Jhon anul asta nu cred ca mai este asa, s-au mai strans un pic curbele de la criza. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si savurez ce scrieti, cum va organizati si nu-mi vine sa cred ca se petrece in Romania. Da tot trebuia sa se intample si pe la noi. Sa poti face un plan, unde 40-50 de minti gasesc o solutie de compromis ca sa petreaca un weekend impreuna, de buna voie si cu buna voie....pai sunt filme cu tema asta.

In concluzie: va invidiez, totodata incep sa am emotii ca nu cumva sa se strice atmosfera pana vin acasa si alte ganduri din aceeasi gama.

BUN....SI ACUM...SA ZIC SI EU CE FAC

Poate am mai avut o interventie pe tema asta dar acum o dezvolt pentru cei care au un pic de timp si vor sa vada cum pregatesc portughezii o intalnire, ce forte sunt puse in miscare.

Activitatea : Portugal de LĂŠs a LĂŠs (Portugalia de colo pana colo)

Perioada: 3-5 Iunie...adica eu plec maine dimineata :cheers:

Participanti: 570 de echipaje (2 moto/echipa) adica 1140 de motoare si dupa o numarare rapida de neveste (sau ce mai cara fiecare ca pasager) un total de 1250 de participanti.

Traseu : start Faro regiunea Algarve- finish Porto (stop in noaptea de 4-5 iunie la Sintra)

Distanta totala 1050 Km doar drumuri secundare, cu atingerea tuturor punctelor turistice si locurilor pitoresti de pe traseu.

Organizator: faceti ochii mari, ca la noi cine stie cand s-ar putea implica...FEDERATIA PORTUGHEZA DE MOTOCICLISM, cu sprijinul a 8 cluburi importante de moto

Pe toata perioada pranzul si cina sunt responsabilitatea organizatorului, care are contracte cu restaurante de pe traseu care pot hrani peste 1000 de persoane.

Timpul necesar de punere in miscare a coloanei 3 ore si 15 minute (aprox 40 sec intre plecari)

......si mai sunt multe detalii care ar trebui sa faca din acest eveniment unul placut fara poticneli. (de exemplu eu am primit prin posta ora de intrare in parcul de verificare tehnica, ora la care ridic tricourile, road book-ul si cartela pentru serviciile incluse adica masa, asistenta tehnica si medicala.

Bineinteles ca n-a fost gratis...150 de euro de participant

 

daca v-am captat interesul, cred ca portugheza este o limba pe care o cam banuim noi si intelegem fara sa o stim cam 70%, amanunte la http://www.fnm.pt/ambiente.asp?cod_seccao=6239 Se poate vedea deschiderea si felul in care s-a tinut legatura cu participantii.

 

si mai mult, daca aveti timp maine, se transmite in direct plecarea in prologul turului incepand cu ora 13.00 pana la 19.00 (Ora Romaniei) pe adresa www.digitalmaistv.com

 

Echipajul 501 - Portumeno- din care face parte si subsemnatul VA FACE CU MANA si va flutura tricoul cu Vstromania, la ora 18.33 conform planificarii de pe podiumul de start.

 

Acum, ziceti si voi un Doamne ajuta, ca nu strica sa plecam mai multi la drum :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

edutzu...te salutam din romania si calatorie placuta.

aici ne chinuim singuri sa facem intruniri,ca sponsori avem buzunarul din dreapta iar asistenta din partea nevestelor...dar las ca e bine si asa,scopul e sa ne adunam la o birfa. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor ! Este posibil sa vina si fratele meu la reuniune si stromul lui nu e in romania. Intrebare: de unde pot inchiria un strom 650 pentru 3 zile cat tine aceasta reuniune. Stiti ?

Multumeeeeeeeesc

Daca raman iar fara permis, i-l dau pe al meu! :cheers:

Acum pe bune, strom e cam greu de gasit de inchiriat/imprumutat. Alt motor, poate se mai gaseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si savurez ce scrieti, cum va organizati si nu-mi vine sa cred ca se petrece in Romania. Da tot trebuia sa se intample si pe la noi. Sa poti face un plan, unde 40-50 de minti gasesc o solutie de compromis ca sa petreaca un weekend impreuna, de buna voie si cu buna voie....pai sunt filme cu tema asta.

In concluzie: va invidiez, totodata incep sa am emotii ca nu cumva sa se strice atmosfera pana vin acasa si alte ganduri din aceeasi gama.

BUN....SI ACUM...SA ZIC SI EU CE FAC

Poate am mai avut o interventie pe tema asta dar acum o dezvolt pentru cei care au un pic de timp si vor sa vada cum pregatesc portughezii o intalnire, ce forte sunt puse in miscare.

Activitatea : Portugal de LĂŠs a LĂŠs (Portugalia de colo pana colo)

Perioada: 3-5 Iunie...adica eu plec maine dimineata :cheers:

Participanti: 570 de echipaje (2 moto/echipa) adica 1140 de motoare si dupa o numarare rapida de neveste (sau ce mai cara fiecare ca pasager) un total de 1250 de participanti.

Traseu : start Faro regiunea Algarve- finish Porto (stop in noaptea de 4-5 iunie la Sintra)

Distanta totala 1050 Km doar drumuri secundare, cu atingerea tuturor punctelor turistice si locurilor pitoresti de pe traseu.

Organizator: faceti ochii mari, ca la noi cine stie cand s-ar putea implica...FEDERATIA PORTUGHEZA DE MOTOCICLISM, cu sprijinul a 8 cluburi importante de moto

Pe toata perioada pranzul si cina sunt responsabilitatea organizatorului, care are contracte cu restaurante de pe traseu care pot hrani peste 1000 de persoane.

Timpul necesar de punere in miscare a coloanei 3 ore si 15 minute (aprox 40 sec intre plecari)

......si mai sunt multe detalii care ar trebui sa faca din acest eveniment unul placut fara poticneli. (de exemplu eu am primit prin posta ora de intrare in parcul de verificare tehnica, ora la care ridic tricourile, road book-ul si cartela pentru serviciile incluse adica masa, asistenta tehnica si medicala.

Bineinteles ca n-a fost gratis...150 de euro de participant

 

daca v-am captat interesul, cred ca portugheza este o limba pe care o cam banuim noi si intelegem fara sa o stim cam 70%, amanunte la http://www.fnm.pt/ambiente.asp?cod_seccao=6239 Se poate vedea deschiderea si felul in care s-a tinut legatura cu participantii.

 

si mai mult, daca aveti timp maine, se transmite in direct plecarea in prologul turului incepand cu ora 13.00 pana la 19.00 (Ora Romaniei) pe adresa www.digitalmaistv.com

 

Echipajul 501 - Portumeno- din care face parte si subsemnatul VA FACE CU MANA si va flutura tricoul cu Vstromania, la ora 18.33 conform planificarii de pe podiumul de start.

 

Acum, ziceti si voi un Doamne ajuta, ca nu strica sa plecam mai multi la drum :(

bravo.... foarte tare........prietena sau sotia a spus la start ca este romanca. plimbare plcuta si sa ne povestesti cum a fost,poate data viitoare venim si noi..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai adaugat inca o persoana la lista stroamelor (si nu numai) ce vor fi prezente la Frumoasa.

Este vorba despre un VStrom galben (Dan Lupu este numele bike-rului) care nu si-a facut prezenta pana acum in aceasta gasca.

 

Vlad, pana la urma cum facem cu banii?....In ce cont ii bagam?

 

 

Mesaj completat

Tocmai am mai cerut o confirmare din partea lui si se pare ca nu este sigura prezenta lui 100%. Asa ca daca se va hotari pana la urma va gasi ceva pe cont propriu. Am modificat si la tabel in consecinta.

 

Am mai adaugat inca o persoana la lista stroamelor (si nu numai) ce vor fi prezente la Frumoasa.

Este vorba despre un VStrom galben (Dan Lupu este numele bike-rului) care nu si-a facut prezenta pana acum in aceasta gasca.

 

Vlad, pana la urma cum facem cu banii?....In ce cont ii bagam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A comandat cineva pana acum vreo cheie de contact la suzuki? La cat sa ma astept?

Aveam o problema cu contactul mergea din ce in ce mai greu pana azi cand nu a mai mers deloc am golit junate de tun de WD40 in el si degeaba. Cand ma pregateam sa cumpar unul nou am incercat si cheia de rezerva si merge ca nou, cea veche era subtiata la varf. Aviz amatorilor :cheers:

Motoarele astea refuza sa se strice :(

 

Eu fac tot posibilul sa ajung la intrunire dar nu-mi pot sti programul decat cu max 2 saptamani inainte si ca sa nu incurc pe nimeni prefer sa nu ma trec inca pe lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinerea urmatoare 11.06 as vrea sa incepem un traseu cam asa: plecare din bucuresti dupa prinz(nu pot dimineata din motive de job) prin calarasi,cu bacul la silistra si direct varna-250km,papa bere nani.Simbata plaja chestii midii varna soare treburi,si dupa-amiaza varna-veliko alti 250km.cazare papa bere nani.Duminica veliko ,cafea la cetate trecem pe la cascada,facem un picnic si ne mai gindim ce mai facem pe drumul de intors 200km.Sunt destul de hotarit si dau cite o bere in fiecare seara.o bere am zis da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolvi problema foarte usor. Mergi la un atelier care confectioneaza sau mai bine zis prelucreaza chei. Gasesti astfel de ateliere la orice mall. Chiar sunt multe astfel de magazine. Cu 20 RON rezolvi fara batai de cap problema.

 

 

A comandat cineva pana acum vreo cheie de contact la suzuki? La cat sa ma astept?

Aveam o problema cu contactul mergea din ce in ce mai greu pana azi cand nu a mai mers deloc am golit junate de tun de WD40 in el si degeaba. Cand ma pregateam sa cumpar unul nou am incercat si cheia de rezerva si merge ca nou, cea veche era subtiata la varf. Aviz amatorilor :cheers:

Motoarele astea refuza sa se strice :(

 

Eu fac tot posibilul sa ajung la intrunire dar nu-mi pot sti programul decat cu max 2 saptamani inainte si ca sa nu incurc pe nimeni prefer sa nu ma trec inca pe lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am afisat in semnatura contul pentru avans si ceva informatii legate de cheltuielile fixe legate de intrunirea noastra. Impreuna cu Jhon si cu orice mai doreste sa ne insoteasca, intentionam sa mergem la fata locului in week-end-ul 19-20 Iunie. Asa ca pana atunci mai sunt 2 saptamani pentru achitarea avansului. Inainte de plecare o sa cer un extras de cont si o sa-l afisez pe forum.

 

Rezolvi problema foarte usor. Mergi la un atelier care confectioneaza sau mai bine zis prelucreaza chei. Gasesti astfel de ateliere la orice mall. Chiar sunt multe astfel de magazine. Cu 20 RON rezolvi fara batai de cap problema.

 

Mare grija sa aiba si chei brute. Eu am avut o surpriza foarte neplacuta, nu cu cheia de contact, ci cu cheia de la topcase. Aveam o singura cheie si aia crapata. Am cautat 3 zile pe la toate atelierele si abia am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta mentiunea. Dar am banuit ca se subintelege treaba cu cheia bruta.. :cheers: Oricum, din doua trei ateliere, e imposibil sa nu gaseasca o cheie bruta. Cel putin in Bucuresti gaseste sigur.

 

Mare grija sa aiba si chei brute. Eu am avut o surpriza foarte neplacuta, nu cu cheia de contact, ci cu cheia de la topcase. Aveam o singura cheie si aia crapata. Am cautat 3 zile pe la toate atelierele si abia am gasit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta mentiunea. Dar am banuit ca se subintelege treaba cu cheia bruta.. :what: Oricum, din doua trei ateliere, e imposibil sa nu gaseasca o cheie bruta. Cel putin in Bucuresti gaseste sigur.

 

Mi-am facut eu azi o cheie la Auchan Titan. 30 lei si se potriveste perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ola, ceva weekendul acesta ? o plimbare ceva ?

 

sambata plec la buzau iar duminica de la buzau la focsani si apoi inapoi in bucuresti

daca ajunge cineva in zona sa ma anunte

daca cineva are chef sa mearga duminica pana la focsani nu mi-ar strica inca o pereche de ochi pt o vizionare :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Vstrom de nou luat in 2008 dupa revizia de 1000km am mai fost la service la 3200 km si am constatat ca consumase uleiul de la max. pina sub minim aprox 4-500 gr ulei zic eu in 2200 km ceea ce mi se pare mult, mi-au completat la service dupa care la 6000 km era iar consumat pina putin sub minim. Eu am luat motorul de la Elf Workshop din Popesti Leordeni de nou in 2008 acum are 6800 km. Cind le-am aratat problema celor de la Elf au zis ca a fost uleiul prea fluid cel folosit la 1000 km fiind marca Silkolene 10w40 full sintetic acum la 6200 km am schimbat Silkolene 10w50 pus de iei la 6000 km cu Motul 15w50 la indicatia unui prieten, pina in prezent am facut doar 600 km dar nu-mi dau seama daca a consumat sau nu eu cred ca este motorul cu probleme, sau astia de la Elf asteapta sa-mi iasa din garantie la sfirsit de august si sa-mi zica pa . Voi ce parere aveti? ale voastre consuma si cit si ce folositi? Multumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu Fabio. Il gasesti pe V-strom 650/1000 ca Bozoro. Cred ca-ti va putea spune daca are, sau nu probleme motorul, insa eu nu cred ca ar avea ceva. Este posibil ca intradevar sa fi fost de vina uleiul. Al meu se intelege excelent cu Motul 5100 15W50. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...