Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Poti posta te rog cateva imagini mai detaliate cu prinderea de motocicleta a scutului respectiv? Ma tenteaza sa-mi confectionez unul. Nu cred ca-i mare filozofie.

Cam asta am gasit eu pana acum...

Mersi!

Nu e mare filozofie prinderea... in fata ai doua suruburi de crashbar si in spate folosesti surubul de care se prinde toba si unul din suruburile de la cricul lateral (asta este varianta in care ai cric central montat) daca nu ai cric central mai faci doua prinderi pe centru cadrului, ai acolo 4 gauri filetate, si folosesti doua din ele. Eu iti recomand sa-l faci cat mai lung in partea din spate chiar daca atarna mai mult la cantar aluneci foarte bine pe bolovani

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare V stromisti.Cine are un manual pt suzuki Vstrom 2010.Vreau sa studiez si eu pe timpul asta mort care il mai avem.La BMW am avut si tare multumit am fost ,din fericire nu am avut nevoie sa aplic vreo regula de acolo,dar l-am sudiat din cap in cap.multumesc.

 

http://forum.electromaniacs.com/files/file/19781-v-strom-dl1000-99500-39237-03e-service-manualpdf/

 

sunt mai multe versiuni dar asta e calitate foarte buna :) .nu e scanat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

tocmai am inceput operatiunea por15 - legan rezervorul in baie. cand am vazut un sistem mecanic de miscat aleator un rezervor mi-a trecut prin cap ca e stupid sa ai asa ceva ... cred ca tocmai m-am razgandit. macar daca as avea antrenament de la leganat copii ...

si ma mai frec si in redresoarele SMART - nu am reusit sa ii bag si o electroliza pe gat pentru ca nu detecteaza rezistenta suficienta intre poli - sau nush ce ma-sa dar scrie pe ecran - ERR si nu am mai avut rabdare sa astept pana maine dupa unul arhaic.

i-am dat cu lantz, detartrant clasic apoi por15. vedem ce iasa.

 

asa arata rezervorul pe interior chiar in zona superioara in jurul gatului de umplere:

post-18136-0-05285000-1391379526_thumb.jpg

 

asta a dupa ce se scurge apa din cada dupa un frecat usor si dupa ce lasat sa curga apa din cada si apoi iarasi clatit:

post-18136-0-66173000-1391379643_thumb.jpg

 

'ai de ma-sa. vai de pompele noastre!

:D

 

stima,

paul



LE:

Doua observatii de dupa operatie:

1. pt dl650 este suficienta jumatate din cantitatea de vopsea din kitul ce se vinde pt rezervoare de 20l - mi-a trecut prin cap sa verific dar am zis ca hai ca-s americani si sigur cam atat ia - pe ma'sa - si e al dracu de greu sa scoti vopseaua ramasa din rezervor (si mizerabil si nici nu iasa toata - mi-am pierdut rabdarea cu asta)

am cautat informatia asta de nebun pe net - m-ar fi scutit de multa bataie de cap la final.

 

2. este o operatie de care NU m-as mai apuca sa o fac.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

asa arata dupa por 15:

attachicon.gifIMG_1733.JPG

 

sper sa fie oki si sa tina fara rugina.

stima,

paul

A iesit excelent. Nu am inteles insa, dupa eliminarea ruginii ai tratat sau vopsit interiorul? Mai multe detalii ar fi de folos.

 

In weekendul viitor va fi vreme foarte frumoasa . Ceva planuri de iesiri ?

 

http://www.yr.no/place/Romania/Prahova/Urlaţi/long.html

Dupa atata frig si ceata eu zic sa stati cuminti. Chiar daca la pranz temperatura este usor pozitiva, soseaua este inghetata. Pe curba, padure, poduri sau la umbra e naspa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

A iesit excelent. Nu am inteles insa, dupa eliminarea ruginii ai tratat sau vopsit interiorul? Mai multe detalii ar fi de folos.

da, kitul contine si o vopsea care se da la sfarsit pt izolare:

marine cleaner - asta cred ca e degresant

prep and ready - ceva acid

por15 - vopsea

 

daca as mai face operatia inca o data:

1. as folosi electroliza pentru eliminarea totala a ruginii (kitul curata dar nu total - chiar daca vopseaua se poate aplica si peste rugina - interactioneaza chimic cumva)

2. as folosi jumatate din cei 236ml din kit (sau as cumpara kitul pt rezervor de 10l)

3. as folosi manusi la vopsire - nu vrea sa se dea jos de pe mana nici cu ma-sa solutiei.

acum sa vedem cum se manifesta in timp ca si rezistenta.

si da - la umatoarea moto as face-o fara sa astept prea mult :D.

 

dupa cum arata vopseaua dupa uscare - pare foarte dura - ca o oglinda.

as pune por15 alaturi de power tape si wd40 - cinste lor!

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In weekendul viitor va fi vreme foarte frumoasa . Ceva planuri de iesiri ?

 

http://www.yr.no/place/Romania/Prahova/Urla%C5%A3i/long.html

Am iesit eu duminica si numai de-a latu' vroia sa mearga :) parca tourance clasic era ceva mai bun decat anakee2 la traversat zonele cu gheata si zapada. Oricum nu recomand nimanui sa iasa acum mai ales ca sunt multi care arunca zapada din parcari pe asfalt sa se topeasca mai repede si daca ai vevoie de vreo manevra: franat, virat, etc. se lasa sigur cu fracturi. Poate peste vreo saptamana doua se mai schimba lucrurile... sper!

 

salut,

asa arata dupa por 15:

attachicon.gifIMG_1733.JPG

 

sper sa fie oki si sa tina fara rugina.

stima,

paul

Felicitari domnule! A iesit foarte bine. Daca la anu pe vremea asta arata la fel de bine fac si eu operatiunea preventiv doar ca sa scap de stresul de a tine rezervorul plin ochi tot timpul sa evit condensul. Ce e drept asta m-a ajutat sa nu am rugina deloc in el da e mare stresul :)

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit foarte bine. Daca la anu pe vremea asta arata la fel de bine fac si eu operatiunea preventiv doar ca sa scap de stresul de a tine rezervorul plin ochi tot timpul sa evit condensul. Ce e drept asta m-a ajutat sa nu am rugina deloc in el da e mare stresul :)

se putea un pic si mai bine in doua puncte - lipsa aplicarii electrolizei si am pusa prea multa vopsea in interior pe care nu am putut-o elimina total (se vede in poza surplusul de vopsea adunat).

faza tampita e ca chiar daca e plin ochi rezervorul - in partea "cea mai" superioara a rezervorului ramane neacoperit - si acolo afecteaza cel mai mult rugina.

promit sa fac o poza si la anul pe vremea asta.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se putea un pic si mai bine in doua puncte - lipsa aplicarii electrolizei si am pusa prea multa vopsea in interior pe care nu am putut-o elimina total (se vede in poza surplusul de vopsea adunat).

faza tampita e ca chiar daca e plin ochi rezervorul - in partea "cea mai" superioara a rezervorului ramane neacoperit - si acolo afecteaza cel mai mult rugina.

promit sa fac o poza si la anul pe vremea asta.

 

numai bine,

paul

Am vazut dupa ce am scris ca poza este facuta din partea de jos si ca rugina aia este dincolo de limita superioara de umplere, deci fix ce nu vad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, fix unde nu poti vedea. sunt curios ce o sa gasesti cand il desfaci si mai ales de ce o sa gasesti in putza aia de la pompa care atarna sub rezervor (acolo sta sorbul pompei).

locuiesc eu in zona mai umeda sau chiar ruginesc la greu rezervoarele de tabla?

 

PS - sunt chiar inainte de a-mi comanda telescopul spate - si as vrea sa imi recuperez neshte bani - nu e nimeni interesat de un disc de franta fata cu uzura foarte usoara (din cate imi amintesc nici nu i se simte buza formata de la uzura) si in plus mai am doua noi care or sa fie montate pe moto? sau o statie CB alan42? sau 2 antene CB? sau un scut de transalp 650?

:D

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...