Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Efectul termic (denumit și efect Joule-Lenz) este reprezentat de disiparea căldurii într-un conductor traversat de un curent electric. Aceasta se datorează interacțiunii particulelor curentului (de regulă electroni) cu atomii conductorului, interacțiuni prin care primele le cedează ultimilor din energia lor cinetică, contribuind la mărirea agitației termice în masa conductorului.

Acelasi curent (determinat de consumatori, adica de becuri), printr-o sectiune mai mica va "ciocni" mai multi atomi, facandu-i sa se agite mai mult, adica sa se incalzeasca. N-o bag de la mine. Am dat sarci pe gugle.

Dar ce cautam noi cu discutia asta pe topicul SV?

VSTROM? De plictiseala. altceva nu prea avem ce vorbi pe aici ca astea nu se strica si trebuie sa tinem si noi cumva topicul sus. :D

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc - dintre cele vazute pana acum par cele mai oki pt ce imi trebuie mie.

 

numai bine,

paul

 

multumesc - dintre cele vazute pana acum par cele mai oki pt ce imi trebuie mie.

 

numai bine,

paul

paul, in loc de mufe deans, arunca si un ochi la xt 60. la fel, le gasesti la orice magazin e modelism si zic eu ca-s mai bune decat deans.

daca nu ai unde, imi spui mie si ti le cumpar din botosani.EC3-EC2-EC5-8-0mm-HXT-XT60-plug-for-helixt-60-connectors.jpgxt60serial.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis email la german electronics intrebandu-i daca imi pot aduce niste mufe ce nu exista pe site-ul lor dar exista pe conrad.

Raspunsul a fost pozitiv

Asa ca pentru mufa asta : http://www.conrad.de/ce/de/product/646755/Superseal-Verbinder-3er-Set-075-bis-15-mm-Pole5/?ref=detview1&rt=detview1&rb=1

pretul e de 75 de ron.

Eu o sa imi comand una cu 5 si doua cu 4 fire ca vreau sa imi pun led in ochiurile de pisica la topcase si la sidecaseuri.

Sunt curios ce va iesi. Mi-am cumparat bezi led de culoare rosie si galbena. Singurul semn de intrebare este relativ la culoarea care se va vedea la aprinderea ledurilor galbene sub culoarea rosie a ochiului de pisica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

he he - vad ca tu esti mai avansat.

ce topcase ai? givi V46? la mine s-au belit becurile alea din cele 4 ochiuri de pe topcase si am esuat cu prima inlocuire cu leduri normale. Ai gasit ceva inlocuitor pentru ele?

alea 4 ochiuri rotunde pe frana ma intereseaza.

 

merci,

paul



paul, in loc de mufe deans, arunca si un ochi la xt 60. la fel, le gasesti la orice magazin e modelism si zic eu ca-s mai bune decat deans.

daca nu ai unde, imi spui mie si ti le cumpar din botosani.

multumesc - ma mai uit un pic poate gasesc ceva cu protectie la umezeala in spate + la conexiunea intre ele.

 

 

la mufa asta ma gandesc ca iti trebuie clestele ala special pentru mufat - corect?

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe mine ma intrebai de topcase: eu am cele originale de la Suzuki. Nu sunt cele mai incapatoare dar pentru mine sunt ok.

Nu au avut nimic inainte de asta (bec, led sau altceva) asa ca va fi un proiect nou. Am verificat si am unde sa le pun, loc este.

Daca imi vin mufele astea am cam tot ce imi trebuie (in afara de timp ca sa le fac - da'o sa gasesc si din asta).

 

si nu cred ca trebuie cleste special. Mufele de genul asta se desfac in 2 si poti sa prinzi firele acolo. Vad eu cand imi vin. Gasesc eu o solutie. Prima problema: mufarea hidroizolata e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajitoru, on 15 Apr 2014 - 13:39, said:snapback.png

 

si nu cred ca trebuie cleste special. Mufele de genul asta se desfac in 2 si poti sa prinzi firele acolo. Vad eu cand imi vin. Gasesc eu o solutie. Prima problema: mufarea hidroizolata e ok.

la asta ma gandeam (dar probabil ca reusesti si fara):

post-18136-0-77485600-1397559504_thumb.jpg

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Staţi măi cuminţi cu 75 lei aruncaţi pe o mufă. Uite la TME o grămadă de mufe, la preţuri de 40 ori mai mici : http://www.tme.eu/ro/katalog/conectori_46/#id_category=112986&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Poţi face comandă direct pe site, vin din Polonia prin curier pentru 20 lei transportul. La Conrad sunt preţuri foarte mari, atât în RO cât şi în DE.

 

 

Efectul termic (denumit și efect Joule-Lenz) este reprezentat de disiparea căldurii într-un conductor traversat de un curent electric. Aceasta se datorează interacțiunii particulelor curentului (de regulă electroni) cu atomii conductorului, interacțiuni prin care primele le cedează ultimilor din energia lor cinetică, contribuind la mărirea agitației termice în masa conductorului.

Acelasi curent (determinat de consumatori, adica de becuri), printr-o sectiune mai mica va "ciocni" mai multi atomi, facandu-i sa se agite mai mult, adica sa se incalzeasca. N-o bag de la mine. Am dat sarci pe gugle.

Dar ce cautam noi cu discutia asta pe topicul SV?

Se cheamă rezistivitatea electrică a unui material şi cauzează acel efect pe care ai încercat să-l prezinţi mai sus. Arunci cu informaţii despre care ai ceva habar, dar nu o explicaţie fundamentală. Şi nu mă refer la cazul de faţă, ci în general faci asta. Dac-ar fi numai spre al tău rău nu ţi-aş spune ceva, dar când îi influenţezi pe alţii cu informaţii eronate mă simt Captain Romania.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Uite la TME o grămadă de mufe, la preţuri de 40 ori mai mici : http://www.tme.eu/ro/katalog/conectori_46/#id_category=112986&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Poţi face comandă direct pe site, vin din Polonia prin curier pentru 20 lei transportul. La Conrad sunt preţuri foarte mari, atât în RO cât şi în DE.

mdap - multime de conectori. si intrerupatoare ...

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Merci si eu!

Am anulat comanda la Germa Electronics si am facut comanda la TME.

Dar va trebui sa astept pentru ca nu au pe stoc pini tata. Si ... stam.3 saptamani. Pana atunci o sa fac sa mearga ledurile si sa le montez. Cand vin mufele fac legaturile si gataaaa.

Sper sa nu iasa kitsch.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Se cheamă rezistivitatea electrică a unui material şi cauzează acel efect pe care ai încercat să-l prezinţi mai sus. Arunci cu informaţii despre care ai ceva habar, dar nu o explicaţie fundamentală. Şi nu mă refer la cazul de faţă, ci în general faci asta. Dac-ar fi numai spre al tău rău nu ţi-aş spune ceva, dar când îi influenţezi pe alţii cu informaţii eronate mă simt Captain Romania.

Rezistivitatea electrica cauzeaza cresterea rezistentei care, la randul ei, limiteaza curentul. Un consumator cu rezistenta mare nu va consuma curent mult. Curent putin inseamna caldura putina. Contactului mizeros i se reduce suprafata (sectiunea de trecere a curentului) iar curentul ramane acelasi, supt de becuri. D-aia se incinge. Daca ar creste rezistivitatea si, implicit, rezistenta contactului respectiv, atunci ar cade o parte din tensiune pe el (el fiind inseriat cu becul) si o tensiune mai mica pe bec, fapt ce ar determina o scadere a curentului prin ansamblu deoarece tensiunea pe ansamblu fiind aceeasi, crescand rezistenta ansamblului, curentul va scade. Se poate produce si fenomenul asta, dar atunci vei observa o scadere a intensitatii luminii becurilor. E ca si cum ai pune un scoci intre contacte, de ex. Farurile nu se mai aprind dar nici contactul nu se incinge. Ai crescut rezistivitatea contactului :)

 

PS. SV, VS, tot motorul ala...

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Staţi măi cuminţi cu 75 lei aruncaţi pe o mufă. Uite la TME o grămadă de mufe, la preţuri de 40 ori mai mici : http://www.tme.eu/ro/katalog/conectori_46/#id_category=112986&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Poţi face comandă direct pe site, vin din Polonia prin curier pentru 20 lei transportul. La Conrad sunt preţuri foarte mari, atât în RO cât şi în DE.

 

 

Se cheamă rezistivitatea electrică a unui material şi cauzează acel efect pe care ai încercat să-l prezinţi mai sus. Arunci cu informaţii despre care ai ceva habar, dar nu o explicaţie fundamentală. Şi nu mă refer la cazul de faţă, ci în general faci asta. Dac-ar fi numai spre al tău rău nu ţi-aş spune ceva, dar când îi influenţezi pe alţii cu informaţii eronate mă simt Captain Romania.

vedeti ca va dau cu enciclopedia in motoreta daca mai lansati discutii dastea elevate/documenate/fundamentate/ stiintifice. Eu curentul cel indus totdeauna m-am opus blablabla.

daca folosesti cabluri subtire se topeste invelisul, pune dalea cat dejtu

apropo, Bimbi prin ce pwl sare? ca maruta n-o mai invita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabio, cand am fost la tine, vorbeai cu cineva de niste tobe copii dupa modele consacrate, care ziceai ca sunt ok si bune la pret.

Imi poti da un contact ceva de la baieti? tel, site, mail ...orice :)

 

Vreau sa fac si eu ceva cu toba...cu asta stoc da lumea cu autobuzu peste mine pe strada. As vrea ceva cu un...40% mai "tare" ca asta. Nu ceva sa plece alarmele la masini cand trec pe langa ele, dar macar ceva care sa-mi zica unde schimb treapta de viteza fara sa ma uit in turometru.

 

P.S. O sa mai fac un drum la tine pentru tamponul ala de cauciuc de la cricul central. In seara aia am uitat de el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

Am niste idei, si am nevoie de ajutorul vostru ca sa le pun in practica, asa ca astept sfaturile voastre.

 

1) cine stie pe cineva care se ocupa de colantari?

as da la colantat cu folie imitatie de carbon neagra:

a) plasticele laterale de sub rezervor (le-am facut si eu dar anul asta au facut bule, cred ca folia luata din targ era de calitate indoielnica)

complicat, pt meseriasi:

b ) codita

c) plasticul de la bord

 

2) nu am ajuns la salon, dar am mi-a sarit asta in ochi:

 

https://www.facebook.com/SMAEB.ro/photos/a.215246942019454.1073741832.208135936063888/215247468686068/?type=3&link_share=a8d1673ae3&src=https%3A%2F%2Fscontent-b-fra.xx.fbcdn.net%2Fhphotos-ash3%2Ft31.0-8%2F1912040_215247468686068_238323134_o.jpg&smallsrc=https%3A%2F%2Fscontent-b-fra.xx.fbcdn.net%2Fhphotos-ash4%2Ft1.0-9%2F998490_215247468686068_238323134_n.jpg&size=2048%2C1366&fbid=215247468686068

 

Ma refer la "toba falsa" montata pe ANJ. Vroiam de acum 3 sezoane de cand am luat Stroama sa fac asa ceva, cine stie la cine pot sa apelez? (o sa ii scriu si lui Bogdan Harea, stiu ca a mesterit pt a lui)

Editat de siu_long
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutii mai practice (nu neaparat mai ieftine):

1) mai bine pune niste carene de carbon si colateaza-le sa semene cu unele de plastic

2) in loc de toba falsa mai bine pune un side case mai lat pe partea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la "toba falsa" montata pe ANJ. Vroiam de acum 3 sezoane de cand am luat Stroama sa fac asa ceva, cine stie la cine pot sa apelez? (o sa ii scriu si lui Bogdan Harea, stiu ca a mesterit pt a lui)

Ti-am dat si PM. Toba falsa se face usor daca ai capacul unei tobe originale. Sunt multi care au kilarit toba originala si nemultumiti de rezultate au cumparat o toba after market, ramanand cu cadavrul original. Gaseste capacul si restul facem impreuna. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar suporti laterali pt genti textile sau pt sidecase .De unde se pot achizitiona la un pret bun?

eu am luat de la motomus

http://www.motomus.ro/piese-accesorii/accesorii/top-case/suporti-topcase-genti/suport-side-case-suzuki-dl650-v-strom-pl532

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...