Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutare!

 

La sfarsit de sezon mobra mea de 1000, din 2007, necesita revopsire si schimbare niste piese. Din anul 2008 Vstromul 1000 iese din fabrica cu teava de esapament, de pe cilindrul din fata, care cu timpul nu se face mat la textura si maro deschis, ci ramane lucios, cu totul ca se decoloreaza, devine asa albastru-roz, ca cele cromate. Pe mine (din pacate) ma deranjeaza faptul, cum arata al meu prapadit si daca nu e o groaza de bani, sunt un stare, ca sa-mi schimb.

 

Intrebarea mea este, dac pot cumpara folosit din asta mai lucioasa, unde si la ce bani?

Daca nu, de unde se cumpara piese originale noi, la pret accesibil? Mai am nevoie si de un semnalizator dreapta fata, alb.

 

Orice idee este binevenita.

 

Mersi frumos,

Joe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva lejer de seara, inainte de culcare: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=1008505

De la postul 53 incolo se discuta alternativele la GS.

Se pare ca solutia de a sta fara griji la BMW e de a avea mereu motocicleta in garantie, ceea ce inseamna garantie extinsa/trade-in pentru alta noua la expirearea garantiei. Adica o relatie financiara pe termen limitat doar de portofel cu producatorul.


» Post actualizat in 21 Sep 2014 18:56

PS: nu sunt hater BMW, imi doresc un X-challenge in viitor, dar doar atat.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

verificati-va si conectorul tip "spada" care duce toata masa instalatiei electrice - este la vre-o 15-20 cm dupa borna de minus, pe cablul negru cu alb. in timp tinde sa se oxideze, apoi contact imperfect, caldura si apoi paloare cadaverica (incepe sa se topeasca).

stima,

paul

inlocuit conectorul respectiv - crimpat, cositorit apoi izolat cu tub termo - de vis.

am uitat sa va zic de cum incarca releul shindengen fh020 - de vis, pacat ca e shunt - 13.8V la relanti si 13.9V la 5k ture.

de incalzit - nu are nici o treaba si in trafic pe caldura poti sa pui mana pe el fara stres.

astep sa soseasca si sh775 sa vedem ala cum se manifesta in realitate.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei deveni colectionar de relee de incarcare :)

Am pus si eu mana pe al meu, e caldut, nimic de speriat.

inlocuit conectorul respectiv - crimpat, cositorit apoi izolat cu tub termo - de vis.

am uitat sa va zic de cum incarca releul shindengen fh020 - de vis, pacat ca e shunt - 13.8V la relanti si 13.9V la 5k ture.

de incalzit - nu are nici o treaba si in trafic pe caldura poti sa pui mana pe el fara stres.

astep sa soseasca si sh775 sa vedem ala cum se manifesta in realitate.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei deveni colectionar de relee de incarcare :)

Am pus si eu mana pe al meu, e caldut, nimic de speriat.

OEM? - daca oem - din cate stiu ala frige cand e cald afara si doar dupa cateva minute de mers cu mobra, chiar si in mers.

:)

acum dupa ce am schimbat si conectorul ala de pe firul principal de masa pot spune nu am nici cea mai mica indoiala inainte de a pleca cu ea la drum si dupa toate modificarile (alea esentiale) pot spune ca e mobra mea de vis.

:D

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Paul. Pot sa ofer 600 ron pentru valvele Ricor. Daca e ok da-mi de veste.

salut,

multumesc de oferta dar nu. mi s-au mai oferit 700 dar tot nu a fost (si atunci tocmai luasem o amenda de 400 de lei :D si a durut tare).

atat m-au costat (un pic mai mult) si consider ca nu se degradeaza cat stau la mine. chiar isi merita banii aia (cel putin din punctul meu de vedere) pentru ca fac din suspensia standard precara o suspensie acceptabila (fara deepdive-ul ala groaznic, cu atenuare mult mai buna si la gropi mari cat si la alea marunte care imi tocau nervii, fara sa fie afectata cursa maxima).

vezi ca pe site la ei costa 180 de dolari (620 lei) si acum userul Garcya poate sa aduca cumva fara taxe vamale (el are ceva taxa de transport + transportul de la producator la adresa lui Garcya din US) si posibil ca iesi mai eftin de 750 de lei dar nu cred ca mai putin de 600 de lei.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum dupa ce am schimbat si conectorul ala de pe firul principal de masa pot spune nu am nici cea mai mica indoiala inainte de a pleca cu ea la drum

 

poate pleci si tu la drum spre Vstromania de toamna de la cheile butii . sa ne incanti cu prezenta ta......si toate milioanele de '''sfaturi'' si ''bube gasite'', dar LIVE....ca de forum e satula toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu greu cu plecarile ... mai ales acum.

vedem - din nastere sunt destul de antisocial si evit aglomeratiile dar poate, poate imi calc pe tendinte si ma risc.

:)

 

numai bine,

paul

 

Sugerez sa-ti asumi acest risc, macar odata. Sa ne cunoastem..."apăi om vedea" daca ne potrivim. Din Tm vine R600, Mihai si Claudiu (nu e timisorean, dar l-a prins momentul acolo).

Cateodata un blind date face bine la moral. :)

Editat de Edutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata un blind date face bine la moral. :)

:))

intr-adevar.

PS - are cineva idee daca poti urca cu o casca moto in avion in bagajul de mana? ma gandesc ca da dar as vrea sa fiu sigur si sa nu am surprize.

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee daca poti urca cu o casca moto in avion in bagajul de mana? ma gandesc ca da dar as vrea sa fiu sigur si sa nu am surprize.

In principiu doar daca se incadreaza in dimensiunile bagajului de mana. La dus s-ar putea sa nu ai probleme, dar la intors depinde foarte mult si de politica locala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS - are cineva idee daca poti urca cu o casca moto in avion in bagajul de mana? ma gandesc ca da dar as vrea sa fiu sigur si sa nu am surprize.

Eu am cumparat 2 casti din DE si le-am adus cu avionul. Prima in 2011 si a doua anul trecut.

Le-am luat ca si bagaj de mana, dar nu incapeau sus in locasurile pentru bagaje, asa ca m-au rugat sa le tin jos pe podea, intre picioare.

Eu am zburat cu Lufthansa.

Si alti colegi de-ai mei si-au cumparat casti din DE si le-au adus cu avionul ca si bagaj de mana si nu au avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci - sper sa nu am surprize!

 

Sau poti sa o tii pe cap. In caz de "Doamne fereste". Goluri de aer, depresurizari inopinante, teroristi cu ciocane de hartie, etc...

:) m-am gandit si eu la asta sa apar cu casca pe cap la imbarcare dar nu cred ca ar gusta prea multi gluma ...

:D

 

stima.

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna la compania cu care o sa zbori si intreaba/anunta ca in ziua cutare zborul cutare ai sa ai 1buc de casca moto la bagajul de mana. Si vezi ce si cum raspund ei....sa nu ai surpize la fata locului.....

 

 

....numa' zic

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa apara anul viitor un facelift sau o editie speciala de vstrom 650, cu roti cu spite si ciocul de pe 1000

 

oRLlGvO.jpg

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/more-off-road-focused-v-strom-650-for-2015/25582.html

 

 

 

Cand e vstromania asta de toamna?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am vandut miarul si tot ce mi-a ramas este un back-up la o mapa PC3 realizata pe Dyno in Ungaria pentru configuratia urmatoare:filtru aer K&N,evacuare LeoVine SBK3(DB killer in),O2 senzor eliminat.Daca cineva are nevoie,sa dea un PM.Intre timp mi-am luat o Raider 1,9l din 2012,noua-nouta.Abia astept sa o inmatriculez dracului odata...si scuzati ultima parte cu chopperul ca e cam off-topic.

post-44963-0-68740600-1411902793_thumb.jpg

post-44963-0-56512500-1411902805_thumb.jpg

post-44963-0-88473500-1411902819_thumb.jpg

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

sosit si SH775. ce-i fain e ca are aceleasi conectori ca si FH020 si pot fi interschimbate la marginea drumului - fara sa dai jos rezervor/cutie filtru.

post-18136-0-01365500-1412141809_thumb.jpg

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci are aceeasi conectori cu cei OEM de la V-Strom? De unde l-ai comandat?

 

salut,

sosit si SH775. ce-i fain e ca are aceleasi conectori ca si FH020 si pot fi interschimbate la marginea drumului - fara sa dai jos rezervor/cutie filtru.

attachicon.gifIMG_20141001_083239.jpg

 

stima,

paul

 

 

PS: A fost lansat la Intermot un facelift la V-stromul de 650 care aduce jenti spitate cu cauciucuri tubeless. Cel mai probabil sunt compatibile si cu moblrele din generatia anterioara , deci atentie in cativa ani la dezemmbrari pentru cei ce vor mai mult offroad (dupa mine principala piedica e greutatea si dispunerea ei, nu rotile).

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...