Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

cam din 20 martie daca avem noroc.

pentru Bucuresti uitati aici:

http://www.meteoblue.com/en_GB/point/forec...ast/c/ro/f/5290

 

imi pare rau. sunt in aceeasi situatie, ca nici la sibiu nu e mai bine:

http://www.meteoblue.com/en_GB/point/forec...st/c/ro/f/30921

 

lasa frate ,cind era zapada de 1m la bucuresti la sibiu vedea-ti zapada in poze

Mesaj completat

Ce ma bucur!!!si asa am moto facut bucati..mergea dubios de silentios si am zis sa fac o verificare de "joc supape".. 2 din 8 aveau jocul normal dar si acela la minim!!revin cu foto ale unui V-STROM " explodat" :)

 

rul... cred ca-mi pun si eu lanturi la mobra ca nu se mai poate,cit a costat investitia ? :)

Mesaj completat

citi km avea mobra ta la activ ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa frate ,cind era zapada de 1m la bucuresti la sibiu vedea-ti zapada in poze

la noi zapada e pe partiile de ski. ca acolo e folositoare.

sambata ma duc sa verific daca mai e si acolo :) va zic cum a fost.

zvonurile sunt ca din 20 se incalzeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag de seama ca vremea rea a inceput la foarte putina vreme dupa ce am avut accidentul... sper sa nu o tina asa cat am eu ,motorul in reparatii ca atunci o sa trebuiasca sa va puneti schiuri pana in mai...

 

Soryy :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

200.000 km cu un v-strom 650 :wacko:

http://www.stromtrooper.com/showpost.php?p...mp;postcount=41

 

"OK so my 06 Dl650 has hit 200000 KM's and I thought I'd give you a run down on how it's performed and what I've had to replace and service history.Take it for what it's worth but it's what's worked for me.

Modifications and add ons:

Oxford heated grips (excellent)

Hand gaurds (Suzuki) fell apart.

Rear shock, I had it modified and made servicable Huge improvement.Cheap option but I'd still like an Elka or a Wilburs.

Race Tech cartridge emulators.

Eilbach 0.9 fork springs, these 2 mods combined with 10W oil at 145 mm air space, made a big difference to the ride and general handling oh and no more clanging.

Superbrace fork brace, what can I say but this an absolute must.

BMC air filter

Parts I've replaced:

Firstly let me say that I do all the work on the bike, it hasn't been near a shop since I bought it.

Rear wheel bearings needed replacing at 62500. To be fair I'd been doing a lot of riding through creeks and mud. Replaced with fully sealed from the Bearing shop no more problems.

Mirror, the weight inside came loose at 75000 shop gave me a new one.

Battery cried enough at 173000, replaced with cheap Chinese one.

Fork seals, had a slight weep at 180000, tried the old film trick didn't work this time so replaced them both with aftermarket ones.

OK that's it no other issues

Stop/tailight globe

General Maintenance

I change the oil every 5000 kms ( I use Valvoline 15-40 Engine armour which is a synthetic fortified car oil and no I haven't had any clutch slip)

Oil filter changed every 15000 KM. ( Hi Flow 13

Fork oil is changed when changing front tyre.

Checked valves 3 times, adjusted once

Brake pads I changed over to EBC HH pads when the OEM ones wore out, big improvement, I've used 2 front sets and 4 rears Ok I know what your thinking but I use the front really heavy, I guess years of racing MX have left me dragging the rear.

Chains, the first replacement was at 43500 with a EK (rubbish it lasted about 10000 k's) Since then I've had 3 DID VM525 (excellent)

Sprockets, I've replaced the originals twice with aftermarket ones that seem to last for ever.

9 sets of NGK spark plugs

Coolants been changed 3 times

Brake fluids changed twice

Steering head, S/arm and linkage bearings greased once.

Tyres

I've had 8 Metzeler Tourance fronts, one was an XPE,it wore funny and I hated it, the others were good for about 20000 ks.

10 Metzeler Tourance rears about 15000 ks

1 Hidenau K76 rear good mileage but crap in the wet

1 Metzeler M33 rear, stuck like you know what, got it for free so I didn't mind that I only got about 70000 Ks out of it

Pirelli scorpion Sync, worst tyre I think I've ever had on loose gravel, I won't have another one.

Currently I have Conti road attack on the front as I was doing a lot of twisties,Fantastic grip and turn in, really gives a lot of confidence especially in the wet,ok on dirt and gravel, seems to be lasting OK.

Well that about it, I think this bike is the best value bike on the market, It performs well on sealed or unsealed, rough back roads or the occasional slab run and requires

the minimum of maintenance.

I have to mention the seat, I didn't have any issues with it till about 150000 then the foam collapsed considerably and I found I was sitting on the base and after a few 900 k days I must have done some nerve damage as it was painfull ( no agony) even to move for a few weeks and I'm still having issues. If you don't feel comfortable have the seat modded. Would I buy another one, in a heartbeat, in fact I've just got a slightly damaged low mileage one for my son to ride when he visits."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand senila spate si schiuri adaptabile la V-STROM. ;) mai dau (gratis) nervi pe care mii face zapada asta. si daca o tine tot asa o sa ma vedeti la stiri ca o sa ies de nebun cu mobra.......... :wacko:

Mesaj completat

cumpar brad!!!! oole......pardon, globurile le pun eu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare omu cu mobra care a facut 200 000dekm,bun motor,cind o parcurge si a mea km astia o pun in biblioteca,pe mine sa ma tina balamalele atit :wacko: daca da, o sa ma puna sotia si pe mine linga mobra :)

Mesaj completat

un drum ceva duminica ? se aude ca vor fi 8grade cu plus si soare... ;) dor de duca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Stromisti,

Imi exprim regretele ca n-a venit primavara la voi. Aici de o saptamana n-a mai plouat, e soare (desi portughezii zic ca e cu dinti..sunt doar 14-17 grade afara :wacko: ).

De azi am bagat de seama ca s-au inmultit motocicletele, de toate tipurile, pe drumuri. Semn, ca multi au iesit din amorteala.

La mine iarna portugheza (tradus in romana, ploaie multa, dar pe numarate zilele cu mai putin de +10 grade) a insemnat cam 3000 de km la bord....e drept ca facuti pe drumul de dus-intors servici si nu in plimbare , dar oricum calare pe motocicleta.

De cand am luat-o (parca si acum imi aduc aminte cu emotie ca mi-au dat-o jos in fata blocului cu 2 km la bord) am facut aproape 9000 si ma felicit ca am ales-o...inainte am avut o italiana care m-a invatat mecanica in loc de calarie.

Va doresc sa aveti parte de o primavara uscata, daca tot vine asa tarziu, si sa postati pe forum poze/impresii din calatorii, nu intrebari legate de nevoi de reparatii.

 

Totodata, vreau sa multumesc public lui Johann....care a fost foarte prompt in trimiterea coletului cu cricul central. Cricul s-a dovedit foarte usor de montat si face exact ce trebuie sa faca, asa cum trebuie.

Cu stima pentru toti stromistii si in special pt forumisti

Edi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepe sa se arate soarele, gradele urca in termometru si zapada incepe sa dispara. Cu mobra e destul de riscant sa incercam sa facem o tura, dar putem sa ne intalnim la bere si niste mici. Decat sa ne enervam, mai bine sa-i dam cu cu tifla iernii mult prea incapatanate

Mesaj completat

Incepe sa se arate soarele, gradele urca in termometru si zapada incepe sa dispara. Cu mobra e destul de riscant sa incercam sa facem o tura, dar putem sa ne intalnim la bere si niste mici. Decat sa ne enervam, mai bine sa-i dam cu cu tifla iernii mult prea incapatanate

 

Noroc cu Iustin care s-a incumetat sa iasa, ca brusc m-a aruncat in sa. Vreme excelenta, drum in majoritate uscat, trafic lejer. Mi-am incarcat bateriile.

Acum care vine maine la o tura? Toa'shu Fabio, Iustin si mine iesim. Vad ca si Jhon si-a anuntat intentia. Se mai inscrie careva? Andrei (ATW), Andrei (AS25), Bogdan, Miki vreo miscare, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiti

pt userii de 650 vand cricul de la Johann (imi pare rau Johann)

imi este foarte util, motoreta sta bine pe el dar devine periculos avand in vedere ca ating cu el pe jos in diverse situatii

cine e interesat astept mesaj

merci

s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum care vine maine la o tura? Toa'shu Fabio, Iustin si mine iesim. Vad ca si Jhon si-a anuntat intentia. Se mai inscrie careva? Andrei (ATW), Andrei (AS25), Bogdan, Miki vreo miscare, ceva?

Vin si eu maine la o tura (scurta, in functie de temperatura :wacko: ). Cand si unde ne vedem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti daca mincam o ciorba la Doroftei la Ploiesti si cind ne intoarcem bem si un cico la Bikers in Otopeni?nu e nici departe si ar merge sa ne dezmortim asa usor? Daca ne vedem la12 la Arc,avem timp si se si incalzeste putin pina atunci. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti daca mincam o ciorba la Doroftei la Ploiesti si cind ne intoarcem bem si un cico la Bikers in Otopeni?nu e nici departe si ar merge sa ne dezmortim asa usor? Daca ne vedem la12 la Arc,avem timp si se si incalzeste putin pina atunci. ce ziceti?

Nu stiu cine e Doroftei, dar sunt de acord! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poze de la plimbarea de azi ,una scurta de dezmortire,6 v-stroame si un maxi scuter ,vreme frumoasa si asfalt uscat... au mai facut si altii poze,le astept

in poze il avem si pe patronul restaurantului unde am servit masa de prinz,

post-42532-1268587047_thumb.jpg

post-42532-1268587073_thumb.jpg

post-42532-1268587097_thumb.jpg

post-42532-1268587132_thumb.jpg

post-42532-1268587206_thumb.jpg

post-42532-1268587223_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua!!! Unde este retaurantul lui Doroftei? Cum a fost mancarea? Eu am stat acasa si am facut parbrize :wacko:. De saptamana viitoare nu mai lipsesc. Mi-e dor de cavarma si inghetata de la bulgari.

 

e in centru deasupra la cinema patria,mincare buna si preturi acceptabile iar doroftei baiat de gasca,a venit la masa noastra si s-a tinut de bancuri....te asteptam bogdane,in curind se va incalzi vremea,ziua se va mari ca durata si putem pleca la drumuri mai lungi.

vad ca s-a format o gasca de 6-10 v-stromisti dornici de drumetii,ar cam trebui sa incepem sa ne gindim la adunarea stromistilor de anul acesta,unde si in ce perioada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cica plecasem la o plimbare de dezmortire, dar am ajuns acasa intepenit! ;)

Oricum, a fost frumos. Pana acum mersesem peste tot cu V-Stromul, numai pe zapada nu. Astazi mi s-a implinit si visul asta. :wacko:

post-6232-1268594344_thumb.jpg

post-6232-1268594428_thumb.jpg

post-6232-1268594445_thumb.jpg

post-6232-1268594492_thumb.jpg

post-6232-1268594518_thumb.jpg

post-6232-1268594565_thumb.jpg

post-6232-1268594588_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...