Sari la conținut

Agentii de politie fac accident in urmarirea unui motociclist


ZAQ
 Share

Postări Recomandate

Offtopic :

In cazul respectiv, politistii nu l-au blocat, ci AU INTRAT IN EL, taindu-i calea prin viraj la stanga, pe contrasens. WOW! Ce pregatiti sunt cei din Politia Romana. Sa ne aducem aminte, ca baietii stateau calare cu genunchii pe coloana motociclistului, el deja fiind imobilizat cu catuse si pus pe jos. Ahhh, da, si cu pistolul la cap. :D Toate astea dupa un accident moto, cand stim cu totii (sau ar trebui sa stim) ca nu trebuie nici macar sa misti victima, sa-i scoti casca, etc.

 

Iar incepeti cu infractorul ala? Bine ca sensibilosu avea nevoie de ingrijiri... dar putea sa oracaie cat il tineau rarunchii... Vezi Doamne i-au pus viata in pericol. El nu era un pericol public dupa ce facuse?

 

Ai dreptate... nu trebuiau sa stea cu genunchii pe firava sira a spinarii... trebuiau sa-l impuste in rotule sa se asigure ca nu fuge.

 

In cazul ala nu era o victima, era un infractor care atentase la viata lor.

 

On topic:

 

Lasa ca numitul K.P. sau cum l-o chema ajunge la judecatorie unde are tata grija sa ia amenda 3 milioane si sa merge el linistit acasa. Iar noi ramanem ca niste prosti cu o factura de jdemii de euroi pe care o vom plati eu, tu, el, ea, noi, voi si ei.... hai ... cate 2 euro de la fiecare ca v-ati amuzat destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stateam in afara oricarei discutii daca era vorba doar ca unii apara neconditionat un idiot cu 2 roti. m-am ambalat pentru ca s-a ajuns sa se scuipe in politai. nu-mi sunt frati, veri, dragi, simpatici. nu sunt politist, iar daca nu ii injur nu inseamna ca sunt de acord cu tot ce fac toti politatii. dar trebuie sa vezi putin imaginea de ansamblu. voteaza cineva pentru evul mediu? daca nu, atunci la loc comanda.

 

 

 

ceea ce vreau sa spun e ca nu sunt multumit de sistemul de operare al Politiei Romane,si cand spun asta ma refer la intimidare,spagi,abuz in serviciu,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu tot o zgudui ca pune lumea in pericol ca ii urmareste dar de unde sa sti ca ala de pe motoreta nu este un criminal? sau de ce sa nu dea peste el si sa il lase pe tampit sa se dea cu motoru cu 200 riscand mereu sa iti omoare pe cineva? asa daca scapa o data de doua ori deja capata si mai mult tupeu

Cat despre competenta asa e peste tot uni sunt mai buni alti mai slabi, ce toti motociclisti sunt valentino rossi?

Asta inseamna ca toti motociclistii sunt criminali?

 

 

Cand ai vazut tu ultima oara sa faca asa ceva???

Corect. Vorbeam din amintiri. :D

 

 

nope, colegii nu faceau parte in urmarire, ei au fost pe acolo, dar nu fugeau cu totii, doar unul fugea. remember? doar unul a fost tinta, restul spectatori. oricum, circul a fost in raza scurta, nu a oprit la semnal, a mers cativa kilometri si i-a venit din fata alta masina de politie, si cand a intors a uitat ca aia sunt in acolo si vin si ei la festin. nu a fost fuga in haita, ca ii radea pe toti 4-5 cu loganu, stai fara grija. si tot 4-5 ar fi fost cu catuse si nu mai filma nimeni.

Asta vroiam si eu sa spun, n-am fost tocmai explicit. Si tocmai de asta iti spun ca puteau politistii sa dea peste unul dintre cei 4-5, care circulau regulamentar. Toate s-au intamplat destul de repede, cel care a filmat a ajuns foarte repede acolo.

Link-ul era acesta: http://www.youtube.com/watch?v=XCc-7X0Gsjg , dar user-ul care-l postase l-a sters.

Tot in clipul ala spunea o femeie ca a vazut totul si ca intentionat au vrut sa-l omoare pe motociclist.

Replica politistului: Tu n-ai vazut nimic! Du-te in casa! :blink:

 

@Roockie: :D

 

 

pentru salariul pe care il primesc fac mult mai mult decat eu personal ma astept sa faca.

Daca asta-i mentalitatea, atunci ne meritam soarta.

 

 

Ultimul meu post la accidentul acesta. Cine a vrut sa invete ceva din toate acestea, a invatat. Cine nu, o sa invete pe propria-i piele.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tara teatrului ieftin

1. pregatirea agentilor de politie la volan , cat si tactica interventiei e undeva cu mult sub nivelui celor de afara

 

2. tara soferului tupeist si motociclistului pozand in victima ori de cate ori nu i se face dreptate sau loc cand vrea slalom printre masini sau nu opreste la semnalul agentului de politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar s-o faca FARA A PUNE IN PERICOL VIATA NIMANUI.

 

Pana cand o sa se dea si la noi o lege prin care sa ne spuna ca atunci cand nu oprim la semnalul agentului de circulatie, acestia pot folosi arma din dotare, tot o sa fie "de-ai nostri" care o sa fuga de Politie.

 

te contrazici grav. Adica daca alearga dupa ala pun viata in pericol, daca trag cu arma, nu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista legi, la care exista o gramada de portite, vicii de procedura, si la care normele de aplicare sunt date prost, sau nu sunt date deloc. Daca s-ar revizui intreaga legislatie, si normele de aplicare ale legilor ar fi scrise explicit, negru pe alb, sa nu mai existe interpretari, lipsuri, ar fi dezbatute public, ca tot omul sa le citeasca, sa le stie si sa-si dea cu parerea daca e bun sau nu (ma refer aici in special la juristi, avocati, notari, procurori, judecatori si alti experti in materie de legislatie), si politistii, procurorii si judecatorii si-ar face treaba, si la puscarie nu te-ai mai duce ca sa stai cu burta-n sus pe banii contribuabilului, ar mai fi o treaba... Dar asa... :D

tu crezi ca nemtii sunt civilizati ca asa s-au nascut? ca au ceva in ADN ca natie? iti spun eu: NU. au fost niste imparati acolo care au futut la racani secole, la mitocani aceleasi secole, la tot ce sufla sub ei incepand cu copii si nevasta. cine gresea platea. in bani, in bice, ce se gasea la fiecare secol scris in lege. legea s-a aplicat de sus pana jos. nasturii de pe maneca de la sacourile barbatesti au aparut pentru ca un Wilhelm s-a saturat ca racanii lui isi stergeau mucii cu maneca si le-a cusut nasturi. cand baga racanul maneca peste nas se belea. zeci de ani au avut amenzi (AMENZI) pentru aruncatul gunoiului in fata casei, desi erau tomberoane la capul strazii. azi daca in tomberonul verde pun altceva decat sticla si metal nu le ia gunoierul pubela. si daca gunoiul se revarsa peste tomberon ia amenda. asa ca sta neamtu si sorteaza la gunoi. de ce nu arunca din masina pet-ul de cola? amenda. i se rupe lu' politaiu cine esti, iti da amenda fara sa clipeasca. iar daca faci nazuri te pune cracanat cu labele pe capota si te duce cu catuse la sectie pana te racoresti. iar ca sa iesi repede dai bani pe cautiune, altfel stai acolo pana te judeca. si legile noastre sunt bune. dar nu se aplica. iar cand se aplica, sare "opinia publica" ca "nu asa se face dom'le!!!". si cine e de vina? politia. au ajus sa aiba vina si cand fac ceva ce ar trebui sa faca uzual.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te contrazici grav. Adica daca alearga dupa ala pun viata in pericol, daca trag cu arma, nu :D

Ma contrazic acum, cand am spus ca n-o sa mai postez, dar trebuie sa ma fac inteles. :blink:

 

Spuneam ca

Pana cand o sa se dea si la noi o lege prin care sa ne spuna ca atunci cand nu oprim la semnalul agentului de circulatie, acestia pot folosi arma din dotare, tot o sa fie "de-ai nostri" care o sa fuga de Politie. Pentru ca doar atunci o sa te-ntrebi daca e mai bine sa ai un dosar penal pt lipsa permisului sau sa ai un glont prin tine.

Momentan nu avem aceasta lege, asa ca daca politistii scot arma si o folosesc e ABUZ. :D

 

L.E. Pot continua orice alte discutie pe marginea acestui subiect, cu oricare dintre voi, dar o vom face pe PM.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In SUA politistii nu alearga motociclisti decat daca o pot face in conditii de siguranta. Il dau pe statie, organizeaza blocaje, cheama elicopter samd. Nici vorba de urmari ca-n filme prin oras. Si asta in SUA, unde politistii au IQ-ul destul de scazut (deh, sunt angajati asa :D), in EU nici nu se pune problema sa te omoare politisti aflata in urmarirea unuia pe care nu au cum sa-l prinda.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, pentru salariul pe care il primesc fac mult mai mult decat eu personal ma astept sa faca.

 

saracutii de ei,

 

noroc ca pot sa manance gratis la orice restaurant din oras, ca patronii...are carnet...ca altfel mureau de foame.

 

auzi, eu nu stau prost cu banii, da' nu reusesc sa cumpar garsoniere/apartamente in oras in ritmul in care o fac unii dintre ei. pe numele lor sau a cunoscutilor...din salariul ala mic, ma gandesc - ca altfel nu se poate.

 

vrei sa mai discutam?! mai bine nu.

 

 

on topic: la fiecare carnet de motociclist suspendat au una bucata zi libera platita.

 

ps. respect institutia si uniforma, in rest ma mai abtin si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar,greseala se plateste indiferent din ce categorie faci parte.Parerea mea e ca aici sunt amandoua categoriile vinovate.Si motociclistul ca nu a oprit si politistii ca nu s-au asigurant in executarea urmariri in conditii de siguranta.

si conservarul care nu a acordat prioritate masinii de politie in misiune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Walker politist texan" este un film de categoria a 2-a...De ce vor sa fie unii politisti Chuck Norris nus,nu era mai simplu sa-l dea prin statie si sa-i ia nr de inmatriculare in loc sa-l alerge printre alti nevinovati?

 

Pt cei ce au comentat pozitiv mareata fapta: Cum v-ar placea sa fiti atinsi de catre un Walker de Romania in drumul lui spre glorie?In misiune evident... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracutii de ei,

 

noroc ca pot sa manance gratis la orice restaurant din oras, ca patronii...are carnet...ca altfel mureau de foame.

 

auzi, eu nu stau prost cu banii, da' nu reusesc sa cumpar garsoniere/apartamente in oras in ritmul in care o fac unii dintre ei. pe numele lor sau a cunoscutilor...din salariul ala mic, ma gandesc - ca altfel nu se poate.

 

vrei sa mai discutam?! mai bine nu.

 

on topic: la fiecare carnet de motociclist suspendat au una bucata zi libera platita.

 

ps. respect institutia si uniforma, in rest ma mai abtin si eu.

probabil sa fie adevarat tot ce ai scris. nu am spus ca toti sunt lemn de usa de biserica. dar nici nu pot sa ma abtin cand se injura politia doar ca asa e trendy. ca politaiul care a condus e un prost, a facut accident, samd. poate e, poate nu e. prezumtia de nevinovatie trebuie sa functioneze. cand cei ce injura politia incep si ovationeaza fapta unui idiot fara carnet care fuge cu motorul, ei bine asta le pune capac.

 

si ca sa inchid: acum ceva timp, la accidente, mai apareau cativa dintre putinii politisti motociclisti si mai comentau pe marginea cate unui accident. evident, comentariile lor deranjau enorm pe multi putuflenderi pen'ca nu conveneau (deh, adevarul ii deranjeaza pe retarzi), dar comentau cu date certe, credibile, de multe ori de la fata locului si din spatele unei experiente. rezultatul a fost ca usor, usor, s-au retras pe alte topicuri dupa ce nesimtirea putuflenderilor a devenit mult prea mare. din pacate moderatorii au uitat sa dea warn si ban. si rezultatul il vedem azi, cand aberatiile sunt la ordinea zilei, nesimtirea troneaza, vocabularul licentios (si aici ma includ si pe mine) este singura cale de comunicare, injuriile sunt deja banale.

mai sunt putini care intervin constant cu logica si bun simt. restul aduna posturi si devin super membri, cum e supapa_jr. se mai oboseste cate unul sa le dea peste gura, dar revin repede in forma pe alt topic, la fel de inepti.

 

"Walker politist texan" este un film de categoria a 2-a...De ce vor sa fie unii politisti Chuck Norris nus,nu era mai simplu sa-l dea prin statie si sa-i ia nr de inmatriculare in loc sa-l alerge printre alti nevinovati?

 

Pt cei ce au comentat pozitiv mareata fapta: Cum v-ar placea sa fiti atinsi de catre un Walker de Romania in drumul lui spre glorie?In misiune evident... :D

e simplu de ce: il dadeau prin statie si aflau ca motorul a fost furat. titlu: "politistii au facut semn unui motociclis, asta le'a dat flit, si nu s-au obosit sa il urmareasca si sa il prinda. infractorul este in libertate."

nu il cunosc pe politist, posibil sa fie om cu capul pe umeri, care de gandeste la copii de acasa inainte sa faca ceva. sau poate e Rambo de Oradea. tu il stii personal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Walker politist texan" este un film de categoria a 2-a...De ce vor sa fie unii politisti Chuck Norris nus,nu era mai simplu sa-l dea prin statie si sa-i ia nr de inmatriculare in loc sa-l alerge printre alti nevinovati?

 

Pt cei ce au comentat pozitiv mareata fapta: Cum v-ar placea sa fiti atinsi de catre un Walker de Romania in drumul lui spre glorie?In misiune evident... :D

Nu are de ce sa ma atinga..ptr ca eu as opri.

Nu stiu cum mai e prin tara, dar mie in ultimii 5 ani nu mi s-a mia intamplat sa fiu victima unui abuz de politist de la circulatie. De fapt nu prea am mai fost oprit in bucuresti decat la filtre gen atunci cand s-au furat armele de la unitatea militara. Stand stramb si judecand drept...nu aveti impresia ca actioneaza zicala "se mai uita si la om"? b

Tot aud "in vama mi-a facut nu stiu ce", "in judetele maghiare s-au purtat urat cu mine" si exemplele pot continua. Cum puii mie unora li se intampla toate...si altora nimik. In vami nu mi s-a intamplat nimic, prin harghita, covasna nimic, din contra chiar....

Nici eu nu am legaturi cu politia si chiar in trecut aveam o parere f proasta. In opinia mea, politia e institutia statului care s-a reformat in bine cel mai mult de la revolutie. Incepand cu rezolvarea birocratiei..etc. Daca nu credeti, mai dati cate o fuga pe la administratiile financiare.

Nu se pot schimba toate odata...dar in politie se vede macar ceva....in rest...bate vantu

 

Sau ptr motociclisti politia e ok doar cand Ciocan isi pierde zilele lui libere stand pe motocicleta in piete alaturi de motociclisti mai putini decat numarul politistilor care-i insotesc in parade? Sau cand Ciocan da interviuri la manifestatii in scopul prevenirii accidentelor de motocicleta in timp ce din partea motociclistilor vine cineva care spune ca motociclistii iubesc viteza? In locul politiei romane trimiteam soferul lui tutilescu la paradele moto pana cand reuseau motociclistii sa trimita pe cineva care sa se exprime coerent.

 

Voua vi se pare normal sa nu respectati o lege care spune ca tre sa opresti cand sufla si amaratu ala in fluier fara consecinte. Asta nu cred ca va duce la ceva bun si in opinia mea....cazurile in care garcea il foloseste forta pentru respectarea legii(asa cum e ea..buna sau rea...nu politia o face) trebuiesc mediatizate..poate se mai sperie si idiotii

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In articol scria, ca <motociclistul> va fi considerat vinovat moral pentru accident...Noi cand suntem trantiti de soferi si nu exista impactul, indiferent cati martori avem, tot nu putem sa scoatem imbecilul ca <autor moral>

Daca in locul mopedistului accidentat de masina politiei, era vre-un motociclist, tot asa luati apararea politiei? Nu neg ca-s si politisti care-si fac treaba, insa majoritatea sunt inapti pentru functia pe care o ocupa. Multi nici proba fizica nu-s in stare sa o treaca, sau sa scrie calumea un proces verbal. Am intalinit de nenumarate ori, loganul de politie mergand cu 20 km/h pe sens unic, paralizand circulatia...Hai sa marim salariile, sa le dam sporuri si dreptul de a trage cu arma dupa bunul lor plac...Niste adevarati eroi la capitolul spaga si nesimtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In articol scria, ca <motociclistul> va fi considerat vinovat moral pentru accident...Noi cand suntem trantiti de soferi si nu exista impactul, indiferent cati martori avem, tot nu putem sa scoatem imbecilul ca <autor moral>

Daca in locul mopedistului accidentat de masina politiei, era vre-un motociclist, tot asa luati apararea politiei? Nu neg ca-s si politisti care-si fac treaba, insa majoritatea sunt inapti pentru functia pe care o ocupa. Multi nici proba fizica nu-s in stare sa o treaca, sau sa scrie calumea un proces verbal. Am intalinit de nenumarate ori, loganul de politie mergand cu 20 km/h pe sens unic, paralizand circulatia...Hai sa marim salariile, sa le dam sporuri si dreptul de a trage cu arma dupa bunul lor plac...Niste adevarati eroi la capitolul spaga si nesimtire.

EXAGEREZI AMICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In articol scria, ca <motociclistul> va fi considerat vinovat moral pentru accident...Noi cand suntem trantiti de soferi si nu exista impactul, indiferent cati martori avem, tot nu putem sa scoatem imbecilul ca <autor moral>

Daca in locul mopedistului accidentat de masina politiei, era vre-un motociclist, tot asa luati apararea politiei? Nu neg ca-s si politisti care-si fac treaba, insa majoritatea sunt inapti pentru functia pe care o ocupa. Multi nici proba fizica nu-s in stare sa o treaca, sau sa scrie calumea un proces verbal. Am intalinit de nenumarate ori, loganul de politie mergand cu 20 km/h pe sens unic, paralizand circulatia...Hai sa marim salariile, sa le dam sporuri si dreptul de a trage cu arma dupa bunul lor plac...Niste adevarati eroi la capitolul spaga si nesimtire.

 

autorul moral functioneaza si pentru alte accidente, nu stiti voi. este vorba de "evenimentul/cauza generator(oare) al(a) accidentului". din pacate nu mai sunt politisti pe aici sa confirme. au fost puliti de tot felul de pokemoni.

daca era accidentat un motociclist (atentie, nu posesor de motocicleta) aveam aceeasi reactie. de asta poti fi sigur. dar tu cred ca te faci ca nu intelegi (sau nu vrei). nu zice nimeni ca sunt toti ingeri. asta e cert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In articol scria, ca <motociclistul> va fi considerat vinovat moral pentru accident...Noi cand suntem trantiti de soferi si nu exista impactul, indiferent cati martori avem, tot nu putem sa scoatem imbecilul ca <autor moral>

Daca in locul mopedistului accidentat de masina politiei, era vre-un motociclist, tot asa luati apararea politiei? Nu neg ca-s si politisti care-si fac treaba, insa majoritatea sunt inapti pentru functia pe care o ocupa. Multi nici proba fizica nu-s in stare sa o treaca, sau sa scrie calumea un proces verbal. Am intalinit de nenumarate ori, loganul de politie mergand cu 20 km/h pe sens unic, paralizand circulatia...Hai sa marim salariile, sa le dam sporuri si dreptul de a trage cu arma dupa bunul lor plac...Niste adevarati eroi la capitolul spaga si nesimtire.

A pus cineva stirea completa...si nu este acuzat cum zic unii de fuga de la locul accidentului facut de politisti,,,cu cealalta masina....ci acolo scrie ca a lovit masina politiei si a fugit. E cateva pagini mai devreme.

 

in pagina 4 "Un echipaj al Poliției Rutiere a încercat să îl oprească dar motociclistul, după ce a tamponat maÂşina de serviciu a polițiÂştilior, a gonit în continuare prin cartierul Velența. PolițiÂştii s-au luat după el însă, deÂşi l-au somat de mai multe ori cu semnalele acustice Âşi luminoase, dar Âşi cu o portavoce, tânărul nu s-a oprit din fugă." - postul lui gixxer

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A pus cineva stirea completa...si nu este acuzat cum zic unii de fuga de la locul accidentului facut de politisti,,,cu cealalta masina....ci acolo scrie ca a lovit masina politiei si a fugit. E cateva pagini mai devreme.

 

in pagina 4 "Un echipaj al Poliției Rutiere a încercat să îl oprească dar motociclistul, după ce a tamponat maÂşina de serviciu a polițiÂştilior, a gonit în continuare prin cartierul Velența. PolițiÂştii s-au luat după el însă, deÂşi l-au somat de mai multe ori cu semnalele acustice Âşi luminoase, dar Âşi cu o portavoce, tânărul nu s-a oprit din fugă." - postul lui gixxer

 

 

 

Mie mi se pare cam deplasat ....Cum a lovit-o si a fugit ?

nu cadea lat langa masina ? daca era viteza mica sa spunem ,politistii din masina ce faceau ? nu ieseau din masina sa il ia de urechi ?

 

sau i-a lovit din mers cu piciorul ca in filmele cu vandamme ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXAGEREZI AMICE

Nu exagerez, ci spun ce am observat in ultimul timp in ceea ce priveste politia. E parerea mea si daca tu nu esti de acord, nu inseamna ca exagerez!

 

autorul moral functioneaza si pentru alte accidente, nu stiti voi. este vorba de "evenimentul/cauza generator(oare) al(a) accidentului". din pacate nu mai sunt politisti pe aici sa confirme. au fost puliti de tot felul de pokemoni.

daca era accidentat un motociclist (atentie, nu posesor de motocicleta) aveam aceeasi reactie. de asta poti fi sigur. dar tu cred ca te faci ca nu intelegi (sau nu vrei). nu zice nimeni ca sunt toti ingeri. asta e cert.

Vezi pe forum cati si-au reparat singuri motoarele, pentru ca nu a existat impact intre vehicule...Legea exista dar nu functioneaza.

 

A pus cineva stirea completa...si nu este acuzat cum zic unii de fuga de la locul accidentului facut de politisti,,,cu cealalta masina....ci acolo scrie ca a lovit masina politiei si a fugit. E cateva pagini mai devreme.

 

in pagina 4 "Un echipaj al Poliției Rutiere a încercat să îl oprească dar motociclistul, după ce a tamponat maÂşina de serviciu a polițiÂştilior, a gonit în continuare prin cartierul Velența. PolițiÂştii s-au luat după el însă, deÂşi l-au somat de mai multe ori cu semnalele acustice Âşi luminoase, dar Âşi cu o portavoce, tânărul nu s-a oprit din fugă." - postul lui gixxer

Nu vorbesc de fuga de la locul accidentului, ci de faptul ca inceraca sa-l scoata vinovat ca autor moral. scrie in primul articol din primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi pe forum cati si-au reparat singuri motoarele, pentru ca nu a existat impact intre vehicule...Legea exista dar nu functioneaza.

lege exista pentru multe, nu se aplica. aici am un mare offfff. imi pare rau pentru cei care au patit asa ceva. pe de alta parte, in cazul de fata, este fara dubiu ca respectivul este autor moral (era urmarit de politie, girofar, martori) deci este "beyond any reasonable doubt".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca cea mai mare problema sunt politistii "iritati"...nu motociclistii care nu opresc la filtre.

Tu esti dus cu menghina, ma? Cea mai mare problema e ca unii dintre 'noi' considera legea optionala. Asta e strigator la cer inainte de orice tampenie de-a politailor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, pentru salariul pe care il primesc fac mult mai mult decat eu personal ma astept sa faca. asta e strict parere personala.

Eu zic ca asta nu-i un argument. In primul rind, cind intri in politie, in principiu stii cam cum sta treaba cu salariul, beneficii si riscul asociat. Nu esti luat cu forta, e optiunea ta.

In al doi-lea rind, sa fii bugetar, pe un salariu bunicel, cu pensionare si alte beneficii, nu cred ca e cel mai nasol lucru care ti se poate intimpla in viata.

In al trei-lea rind, sint multi altii care sint platiti sub munca care o presteaza si totusi incearca sa o faca bine.

 

Mi-am adus aminte de un caz, povestit de un coleg forumist, cind un politist a vrut sa-l opreasca, si i-a facut semn cu ambele miini, agitat, i-a sarit in fata, l-a luat pe carene si a dat si motorul pe jos. Enervat asta, s-a luat de el, la care un coleg mai in virsta l-a scuzat: E tinar, nu stie. Ce poti sa zici? Poate exces de zel, poate lipsa de experienta, poate a chiulit de la ceva ore, dar per total cam deplasata actiunea si fara sens. N-am inteles pina la urma cine a platit reparatia, dar na.

 

Cit despre cazul cu aia care au intrat cu masina in motor: Pina si eu am inteles ca intr-o comuna unde se cunoaste miau cu hau, nu era cazul sa intre in ala, mai ales in contextul in care erau mai multi pe motoare. O chestie fara rost, un abuz total deplasat, nu se poate numi "actiune a politiei" o "chestie" facuta de un poiltist de la un post intr-o comuna..A fost doar frustrat si s-a ascuns in spatele putinului avantaj legal pe care-l avea ca sa faca o tiganie. Daca ala cu motorul era vreun "mare smecher" local, sint destul de convins ca nu ar fi facut-o. Sint destul de convins ca aia aveau ceva personal, si-or fi aratat niste degete cindva, iar asta cu mintea de sub fes care este, i-a aratat el cum sta treaba. Nici macar nu poti sa zici ca au fost slab pregatiti, ca aia nu a fost "actiune", a fost o ...

 

In cazul de fata, fiind filtru si asa, a avut motive sa fie mai zelos, dar daca nu avea vreo confirmare sau macar o banuiala mai serioasa ca s-a produs o infractiune, probabil ca putea s-o rezolve prin "mijloace specifice". Faza e ca in ultima vreme, eu personal am auzit de mai putine cazuri in care au fugit cu masina din dotare dupa unu care a spart alimentara. Eu n-am nimic nici cu unii, nici cu altii, dar una e sa incasezi gloante de la nusce bande si alta e sa torni reclame la "Repsol" linga un indicator cu 30km/h uitat de niste drumari acum 2 ierni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca asta nu-i un argument. In primul rind, cind intri in politie, in principiu stii cam cum sta treaba cu salariul, beneficii si riscul asociat. Nu esti luat cu forta, e optiunea ta.

In al doi-lea rind, sa fii bugetar, pe un salariu bunicel, cu pensionare si alte beneficii, nu cred ca e cel mai nasol lucru care ti se poate intimpla in viata.

In al trei-lea rind, sint multi altii care sint platiti sub munca care o presteaza si totusi incearca sa o faca bine.

 

Mi-am adus aminte de un caz, povestit de un coleg forumist, cind un politist a vrut sa-l opreasca, si i-a facut semn cu ambele miini, agitat, i-a sarit in fata, l-a luat pe carene si a dat si motorul pe jos. Enervat asta, s-a luat de el, la care un coleg mai in virsta l-a scuzat: E tinar, nu stie. Ce poti sa zici? Poate exces de zel, poate lipsa de experienta, poate a chiulit de la ceva ore, dar per total cam deplasata actiunea si fara sens. N-am inteles pina la urma cine a platit reparatia, dar na.

 

Cit despre cazul cu aia care au intrat cu masina in motor: Pina si eu am inteles ca intr-o comuna unde se cunoaste miau cu hau, nu era cazul sa intre in ala, mai ales in contextul in care erau mai multi pe motoare. O chestie fara rost, un abuz total deplasat, nu se poate numi "actiune a politiei" o "chestie" facuta de un poiltist de la un post intr-o comuna..A fost doar frustrat si s-a ascuns in spatele putinului avantaj legal pe care-l avea ca sa faca o tiganie. Daca ala cu motorul era vreun "mare smecher" local, sint destul de convins ca nu ar fi facut-o. Sint destul de convins ca aia aveau ceva personal, si-or fi aratat niste degete cindva, iar asta cu mintea de sub fes care este, i-a aratat el cum sta treaba. Nici macar nu poti sa zici ca au fost slab pregatiti, ca aia nu a fost "actiune", a fost o ...

 

In cazul de fata, fiind filtru si asa, a avut motive sa fie mai zelos, dar daca nu avea vreo confirmare sau macar o banuiala mai serioasa ca s-a produs o infractiune, probabil ca putea s-o rezolve prin "mijloace specifice". Faza e ca in ultima vreme, eu personal am auzit de mai putine cazuri in care au fugit cu masina din dotare dupa unu care a spart alimentara. Eu n-am nimic nici cu unii, nici cu altii, dar una e sa incasezi gloante de la nusce bande si alta e sa torni reclame la "Repsol" linga un indicator cu 30km/h uitat de niste drumari acum 2 ierni...

ASA ESTE !!! vrei sa intaresc si eu? hai sa-ti spun stiu pe unul (nu mai dau alte detalii) care e un taraie brau, un neterminat, si vrea si el sa se faca politai (nu pe orice, viseaza wv d'ala v8). mi se face pielea gaina cu gandul ca asemenea animal ajunge sa imi ceara actele la control. dar nu asta e subiectul. raman la parerea mea: mai sunt si politai care isi fac treaba, mai sunt si politai care'i dau amenda si lu' sor'sa daca greseste, fara comentarii. si pentru ca exista si astfel de politai imi pastrez decenta de a nu generaliza si injura la gramada.

 

iar pe tema lui fugaru' tavalit cu loganu' in satul nu stiu care: ai dreptate, in estenta s-au nimerit doi idioti, de parti diferite ale baricadei. dar hai sa te intreb ceva: intre unul de 1.70 si 55 kg vai mama lui si unul de 1.90 si 110 kg, pachet de muschi, cine iese tavalit? daca stii ca o furi fara drept de apel, de ce te bagi? asta intareste inca odata (daca mai era cazul) ca politaiul era idiot, dar motociclistul era cel mai idiot !!! in acel topic nu s-a pus problema ca au fost doi idioti, ci ca politia e idioata si motoristu' e un boboc nevinovat.

 

si in topicul de fata e la fel: politia e idioata ca alearga cu logan dupa motociclete. oare? oricum o dai, peste tot poti sa gasesti argumente pro sau contra.

 

mai are rost sa recapitulam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista legi, la care exista o gramada de portite, vicii de procedura, si la care normele de aplicare sunt date prost, sau nu sunt date deloc. Daca s-ar revizui intreaga legislatie, si normele de aplicare ale legilor ar fi scrise explicit, negru pe alb, sa nu mai existe interpretari, lipsuri, ar fi dezbatute public, ca tot omul sa le citeasca, sa le stie si sa-si dea cu parerea daca e bun sau nu (ma refer aici in special la juristi, avocati, notari, procurori, judecatori si alti experti in materie de legislatie), si politistii, procurorii si judecatorii si-ar face treaba, si la puscarie nu te-ai mai duce ca sa stai cu burta-n sus pe banii contribuabilului, ar mai fi o treaba... Dar asa... :D
Daca ar fi asa de bune normele, nu ar mai fi vicii de procedura, nu ar mai fi portite, care ar mai fi farmecul? Am pricepe toti ce si cum... si joaca nu ar mai fi asa de frumoasa. Las sa se priceapa numai ei, sa ne jecmaneasca de bani, sa intelegem cat mai putin si sa ne faca cum vor ei dupa pofta inimii. Asta e si scopul! Imi place justitia la englezi, americani, unde conteaza si ce lapte ai supt cand erai mic. Totul clar si la locul lui. La noi de ce nu se poate ? Nu se vrea ! Justitia este cheia! Ai legi bune, proceduri corecte, simple, coduri la locul lor?Judecatori fiind corecti, neinregimentati politic, fara obligatii pe undeva sau ceva grade pe umeri, totul merge struna. Altfel...mai vorbim peste 20 de ani. De ce statul are grija sa isi recupereze banii, dar tu cetateanule, nu esti ajutat sa ii recuperezi ? Da, sunt de acord pentru infiintarea puscariei datornicilor, pentru munca silnica.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...