Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu vreau sa semene cu cele din plastic, vreau sa fie putin mai "finute" :D (si mai plate).

 

 

LE: Mai "finute" in sensul asta:

 

10065029_740_FR_11.JPG

 

Mai turtite, mi se par foarte inalte alea pe care le ai (si presupun ca ti-ar trebui matrite noi pentru alta latime).

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate deja lucrez la asta dar........scopul lor nu este aerodinamica.Asa ca nu te astepta sa semene cu cele de plastic:)

 

laur, sunt mut la pierderea ta. cred c-as inebuni... tot repsectul pentru tine si bucura-te de copii si clienti buni si multumiti.

 

apropo de viteza.. pe cutiile mele scrie ca nu se recomanda o viteza mai mare de 130km/h atunci cand sunt sus iar sarcina sa nu depaseasca 5kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma si eu inebunesc,fac greseli care stau si ma gandesc cum am rausit,exemplu o duc pe ficamea la scoala si ma intorc catre casa.Ma trezesc brusc la un semafor in coltul opus de locuinta mea la 4 km.Nu stiu cum am ajuns nu rausesc sa imi amintesc nici macar o secunda din drum.Imi lipseste enorm de mult dar pentru fetita mea si baiatul care deja e mare anul 2 la medicina in Cluj,trebuie sa rezist cumva sa le asigur o viata.A mea e terminata oricum si nici nu tare mai conteaza.Nu doresc la nimeni sa treaca prin asta.Va multumesc la toti cei care sunteti cu gandul alaturi de mine.Va multumesc

referitor la ceea ce m-ai intrebat

 

Nici un sistem nu este indicat sa il folosesti la viteze mai mari de 150km/h.Ale mele au sarcina utila 10kg.Am mers cu ele sus dupa cum ziceam doar asa sa vad daca schimba ciclistica motorului,cit de tare ma tine,etc etc.Toate nesemnificative din cauza motorului mare.cuplu mare nu am simtit diferente prea mari.

post-57784-0-54619900-1317208855_thumb.jpg

post-57784-0-32652600-1317208862_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma si eu inebunesc,fac greseli care stau si ma gandesc cum am rausit,exemplu o duc pe ficamea la scoala si ma intorc catre casa.Ma trezesc brusc la un semafor in coltul opus de locuinta mea la 4 km.Nu stiu cum am ajuns nu rausesc sa imi amintesc nici macar o secunda din drum.Imi lipseste enorm de mult dar pentru fetita mea si baiatul care deja e mare anul 2 la medicina in Cluj,trebuie sa rezist cumva sa le asigur o viata.A mea e terminata oricum si nici nu tare mai conteaza.Nu doresc la nimeni sa treaca prin asta.Va multumesc la toti cei care sunteti cu gandul alaturi de mine.Va multumesc

referitor la ceea ce m-ai intrebat

 

Nici un sistem nu este indicat sa il folosesti la viteze mai mari de 150km/h.Ale mele au sarcina utila 10kg.Am mers cu ele sus dupa cum ziceam doar asa sa vad daca schimba ciclistica motorului,cit de tare ma tine,etc etc.Toate nesemnificative din cauza motorului mare.cuplu mare nu am simtit diferente prea mari.

 

 

mate, o sa se mai duca din durere in timp...

am avut un caz asemanator, cel mai bun prieten in canada. accident de masina si ea.. s-a dus, ianuarie 2007. lovita de un pusti de 18 ani cu un van, pe trecerea de pietoni. n-a vazut-o, vreme ploaiasa. la cativa zeci de metrii de blocul in care locuia. a lasat o fetita de 12 ani. mai mult, fata a vazut pompieri, politie si ambulanta si l-a sunat pe taica-su sa ocoleasca zona ca e un accident in zona...

nasol, ce sa mai?

dupa care el s-a dedicat intru totul fetitei. concedii impreuna, bujee jumping, kaiacking, sky-diving etc, dar asta va cere timp. tu ai grijanie ca nu esti singur pe lume. intr-un fel esti norocos ca-i ai pe cei mici. tata s-a curatat cand eu aveam 13 ani. numai noi (eu si sora-mea) a tinut-o pe mama tare. tu nu mai ai voie sa gresesti acum.

 

 

cat priveste la cutii, la 10kg... depinde si la cat rezista cadrul. stii ca se poate rupe si ala la eforturi prea mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult Tsunami pt gandurile bune.Este foarte foarte greu si doar copii sunt singurii pt care mai respir.Viata este nedreapta.

Referitor la cadru,folosesc teava 18mm sansele.........aproape nule sa se intample,sudura o fac wig sau migmag deci.......sper ca nu va fi cazul niciodata.

Am facut acuma pt un tip un set in Costa Rica va merge pina in Argentina pe traseul de rally si imi va trimite poze regulat.Va fi cel mai bun feetback

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult Tsunami pt gandurile bune.Este foarte foarte greu si doar copii sunt singurii pt care mai respir.Viata este nedreapta.

Referitor la cadru,folosesc teava 18mm sansele.........aproape nule sa se intample,sudura o fac wig sau migmag deci.......sper ca nu va fi cazul niciodata.

Am facut acuma pt un tip un set in Costa Rica va merge pina in Argentina pe traseul de rally si imi va trimite poze regulat.Va fi cel mai bun feetback

 

nu mate, ma refeream la cadrul de la motor. n-a fost proiectat sa ia cu pste 20kg in plus.

nu ma refer la faptul ca valizele n-ar sta pe cadrul tau. imi dau si eu cu parerea pe parte inginereasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu cadru care se rupe e valabila atunci cand pui cutiile pe o motocicleta care nu e conceputa pt suprasarcini. In principiu ce face domnul aici de fata sunt cutii cam cu 1-2 kg mai grele decat ofera producatorul. Si producatorul nu da in niciun caz la limita - ar fi culmea.

 

Acu daca iei animalu de 300kg + cutii si faci un highside de dai cu motoru pe-o parte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

apropo de viteza.. pe cutiile mele scrie ca nu se recomanda o viteza mai mare de 130km/h atunci cand sunt sus iar sarcina sa nu depaseasca 5kg

 

 

cat priveste la cutii, la 10kg... depinde si la cat rezista cadrul. stii ca se poate rupe si ala la eforturi prea mari

 

@ Tsunami:

Limita de viteza este pentru a nu distorsiona mult peste limite aerodinamica si pentru a nu intra motocicleta in voblaj, etc.

Limita de incarcare per cutie este de multe ori specificata pentru a nu se rupe/deschide cutia sau pentru a nu se rupe prinderile, alte accesorii/etc.

O cutie cu incarcare si de 20 de kg (prin absurd, sa zicem, asa, de dragul teoriei) este cat se poate de ok pe subcadru, atata timp cat vorbim de o motocicleta gandita sa duca pasager de minim 60 de kg.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Tsunami:

Limita de viteza este pentru a nu distorsiona mult peste limite aerodinamica si pentru a nu intra motocicleta in voblaj, etc.

Limita de incarcare per cutie este de multe ori specificata pentru a nu se rupe/deschide cutia sau pentru a nu se rupe prinderile, alte accesorii/etc.

O cutie cu incarcare si de 20 de kg (prin absurd, sa zicem, asa, de dragul teoriei) este cat se poate de ok pe subcadru, atata timp cat vorbim de o motocicleta gandita sa duca pasager de minim 60 de kg.

 

corect, pentru aerodinamica e limitarea vitezei.

 

daca cutia vine "din fabrica", atunci producatorul garanteaza pentru ea. daca ala zice de 5kg si io pun 10 pe ea/cadru... au revoir.

si testele astea se oboseala nu se fac la motorul incarcat la sarcina maxima. sunt anumite cicluri accelerate simuland cat de cat ce se intampla pe afara.

daca tu iei mobra si pui pasager pe ea, si umpli cutia cu 5kg si se rupe cadrul, iar tu esti singurul caruia i s-a intamplat asta, e mult mai usor sa dea banu decat sa modifice ceva.

 

ce vreau sa zic e altceva. daca producatorul imi scrie de 5kg... sa pun 10 si fac enduro, mi se pare exagerat. e un motiv pentru care a scris ala 5kg acolo si nu cred ca e chetie de balama.

acuma nu zic ca eu n-o sa depasec 10kg pe cutie cand oi fi gata de start, dar merg cu o ureche in spate..., sau o sa fiu "bland" cu motoru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac foarte mult cutiile astea. Cand o sa imi iau un enduro touring, pe la anu sper ca o sa se intample asta, o sa iau 2 laterale si un topcase dinasta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar nu m-am uitat la pret ca se inchidea magazinul si nu mai apucam sa platesc ce cumparasem.

Insa indiferent cat ar costa parerea mea e ca nu merita.... cutiile tale sunt cele mai tari de pe piata la ora actuala ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt ~ 300 de roni dar sunt proaste rau. Doar rama e de Al, peretii sunt material plastic si subtiri ca naiba. Daca te uiti in poza 2, coltul din dreapta jos, piciorusul cutiei a trecut prin perete. Probabil a fost "asezata" mai ferm pe sol. si nici macar nu era plina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt ~ 300 de roni dar sunt proaste rau. Doar rama e de Al, peretii sunt material plastic si subtiri ca naiba. Daca te uiti in poza 2, coltul din dreapta jos, piciorusul cutiei a trecut prin perete. Probabil a fost "asezata" mai ferm pe sol. si nici macar nu era plina...

 

 

la 300 ron trebuia sa fie ceva mai .......in fine pt destinatia lor initiala poate sunt ok ca si raport pret calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare, dl. Dan. Dai rt-ul pe gs la anul? ;) Multa bafta!!

 

Salutare si tie, imi pare rau ca nu ne-am intalnit la BMW camp :(

 

RT ramane, are un loc acolo special in suflet, conserva e azi pe vine :D dar facem cumva sa luam si un GS, pe langa astea doua :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gospodarul

 

pot sa il fac si pt doua casti np doar sa ai tu loc pt in general cind pui un topcase mare la multe mobre,nu tare ramane loc la coburi ca sa le deschizi capacul.Presupun nu e cazul tau,deci se poate fara nici o problema.De executat se poate ..10 zile 15 zile ceva de genul,pt sunt prins un pic.Si da se poate pune si spatar

 

:)

Zilele astea o sa pun si o poza cu o geanta care a suferit saraca un accident destul de urat,proprietarul a ramas fara avarii mari geanta a tinut destul de bine avand in vedere situatia...

 

 

 

o intalnire nefasta cu parapetele metalic,amestec de viteza si ulei pe drum........driverul a scapat fara nici o dauna

post-57784-0-64801200-1319564112_thumb.jpg

post-57784-0-87269700-1319564123_thumb.jpg

post-57784-0-93144100-1319564143_thumb.jpg

post-57784-0-98650600-1319564156_thumb.jpg

post-57784-0-38985300-1319564176_thumb.jpg

post-57784-0-95509000-1319564189_thumb.jpg

post-57784-0-80888200-1319723288_thumb.jpg

post-57784-0-77572400-1319723314_thumb.jpg

post-57784-0-94476400-1319723320_thumb.jpg

Editat de lauramarginea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...