Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cate am inteles un sac impermeabil pt haine in locul topcase-ului, iar restul echipamentului de camping si alimente legate pe laterala in saci si pungi de nailon. Special, un scaun pliabil, neaparat necesar, pt ca acolo nu ai unde sa te asezi, bolovanii, bordurile, buturugile lipsind cu dasavarsire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Am si eu nevoie de un set de balamale (2 buc) si un set de incuietori (2 buc) pentru cutii de Al! Gasesc la dvs? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si eu mandrul pozesor al unro cutii de l heavy . sunt foarte ok am mers cu ele aprox 2500 Km (prim data puse pe moto ) multumit pana peste cap .

Ce probleme am si am zis sa postez aici :

1 Baietii de la spalatorie mi-au rezolvat aluminiu ( au dat cu degresant si mi-au facut niste dungi de imi vine sa plang cand le vad

2 cum am calatorit 6 zile si in fiecare seara trebuia sa imi scot bagaju am reusit performanta sa slabesc suportu de blocare si sa il pierd ( nu am ce sa le reprosez baietiilor e in totalitate vina mea ) . Ce doresc e sa imi achizitionez ceva de genu stie cineva o varianta mai ieftina ? sau a facut cineva asa ceva .. idei etc .

 

Citeam undeva despre treaba cu apa in cuti , tin sa va asigur ca nu intra apa ( am mers toata cheia pe ploaie torentiala si nici un strop nu a intrat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am înțeles exact ce anume ai pierdut dar sunt convins ca dacă vorbești cu băieții de la Heavy Duties te pot ajuta chiar ei cu piesa lipsa. De ce nu ai lua "piesa originala" pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ERU am pierdu potcoava care se prinde pe suport ( e siguranta ca nu poti demonta cutiile de pe suport .In interior se prinde cu 2 suruburi , acele suruburi s-au slabit si s-au desfacut , sa pierdut piesa si gata . O sa le trimit un mail in care le cer 2 sa am una de rezerva . Ce vreau acum sunt 2 genti pt coburi sa pun mai usor bagajele in ele si sa le scot la fel de usor . Ai idee unde pot sa gasesc ( nu as lua chiar de la touratech ..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai ai probleme cu suruburile care se slabesc uite aici o solutie : http://www.youtube.com/watch?v=mgwmuZuJ02I

Se gasesc si in RO.

Cat despre genti daca vrei ceva mai misto decat rafia de supermarket poti incerca sa cauti niste cordura [daca gasesti zi-mi si mie] si sa-ti croiesti tu niste genti. Problema cea mai mare este ca de iesit ies relativ usor si ajungi repede cu ele in hotel insa nu e la fel de simplu sa le bagi la loc mai ales daca sunt bine indesate bagajele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau să deschid o discuţie lungă în acest topic, dar din moment ce pentru produsul tău măreşti cuplul de strângere faţă de restul produselor testate, mie-mi scade interesul faţă de ceea ce produci. Marketing, marketing.

 

Sacoşe de pânză ( nu rafie ! ) găseşti prin toate super/hypermarketurile, de nu poţi urma sfatul lui ERU, cauţi material ( cât mai rezistent ) ce se vinde la metru liniar şi îl duci unui croitor care să-ţi facă plase interioare ieftine şi durabile.

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar NordLock sunt in alta liga fata de restul sistemelor; iar sacosele de Carrefor, la mine in sat sunt verzi scrise cu alb, se rup foarte usor; de aia am fost convins ca te gandesti la cele de rafie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi, dar corecţi în realizarea testului n-au fost.

 

La noi în sat e altcumfel traistele, albe "100% propilena material neţesut" . Le-am pus în grabă la prima folosire a cutiilor şi de atunci tot cu ele mă plimb. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

am si eu o dilema legata de prinderile pentru un set de cutii de aluminiu.

 

Am imprumutat cutiile care au fost facute de konvoi.ro (in trecut cand Istvan inca mai lucra si cu "localnici"). Suporturile sunt facute de HD. Chiar daca sistemul de prindere este similar, dimensiunile folosite sunt diferite.

 

Pentru ca as vrea in viitor sa pot pune cutii HD pe suport si cutiile omului nu le pot gauri sa mut prinderile, caut pe cineva in Bucuresti sa bricolez alte prinderi, similare cu cele existente insa la alte cote.

 

Cunoasteti vreun strungar priceput care sa lucreze astfel de prinderi?

 

2 poze pentru exemplificare.

 

Multam.

post-5889-0-57882400-1376741340_thumb.jpg

post-5889-0-89822900-1376741374_thumb.jpg

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa fi vrut... n-am idee. :)

 

ai idee de cineva prin bucuresti?



revin si eu cu intrebarea, ca mult nu mai e pana la plecare. :)

 

un frezor, frizeur, friteusa... cu o tzara de talent la bricolat astfel de prinderi cunoasteti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu, nu merge plastic o idee mai moale (acuma nici moale nu trebuie ca te trezesti ca aduni bagaje de pe strada), decupat grosier si data forma cu fier incins?

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca merge. insa sunt de bricolat si gaurile pentru suruburile de prindere care ar trebui sa capete insertiile cu filet.

 

am doua maini stangi, scule ioc si nici vreo solutie de back-up, in ceea ce priveste fabricarea de chestii. nu-s total afon, cred ca m-as descurca sa le montez, insa la partea cu fabricarea.... sunt cam prafut.

 

nu le aduni pentru ca sistemul oricum se tine in cele 2 de sus, plus potcoava de prindere. in schimb nu se lasa deloc greutatea pe bara de jos ceea ce aduce centrul de greutate foarte sus. as fi preferat sa fie invers.

 

O alta solutie inginereasca ar fi sa sudez doua urechi mai mari pe bara de jos care sa se pupe cu prinderile actuale. insa punctele de sudura slabesc materialul, iar suporturile vor trebui modificate din nou pentru cutiile ce vor veni.

 

Solutia tiganeasca implica vreo doua role de duct tape si multi soricei, insa incerc sa o evit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot pe aici tin minte ca am gasit diverse solutii pt a prinde cutiile. Imi placeau cele cu roti de carucior. Personal, eu am prins pe cornier (deh...homemade) in partea de jos o balama cu 2 suruburi m5 cu o intaritura pe spate, iar pe laturi, direct de profil (patrat nu rotund ca aici) 2 surburi m5 cu piulita fluture (iar de cutie se tin tot de cornier suruburile). Totusi e cam pacat sa strici frumusete de cutii cu improvizatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...