Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

20130505114603.jpg20130505114506.jpg20130505114459.jpg

20130505114452.jpg20130505114445.jpg


Cam asa au iesit si cutiile mele. Le lucrasem cot la cot cu un mos pt. un kawa kle, insa mosu si-a luat de plastic si le-am cumparat de la el prin iarna, dar deocamdata mai utile mi-ar fi niste scule, asa ca sunt dispus sa le dau pt. un pret rezonabil, 400 ron sa zicem, imi ies si mie 30 de lei de un suc, sa zic ca nu am muncit degeaba. Cele mai ieftine, din aluminiu, le-am gasit pe okazii cu 650 ( http://www.okazii.ro/catalog/auto-moto/piese-accesorii-moto/accesorii/vand-top-case-coburi-cutii-laterale-aluminiu-a53518286 ) dar cred ca au si topcase.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

 

20130505114603.jpg20130505114506.jpg20130505114459.jpg
20130505114452.jpg20130505114445.jpg
Cam asa au iesit si cutiile mele. Le lucrasem cot la cot cu un mos pt. un kawa kle, insa mosu si-a luat de plastic si le-am cumparat de la el prin iarna, dar deocamdata mai utile mi-ar fi niste scule, asa ca sunt dispus sa le dau pt. un pret rezonabil, 400 ron sa zicem, imi ies si mie 30 de lei de un suc, sa zic ca nu am muncit degeaba. Cele mai ieftine, din aluminiu, le-am gasit pe okazii cu 600.

 

Asa arata si ale mele :peace:

Si tot in jur de 300 si ceva de lei m-a costat bricolajul :D

Pentru max. 20 de zile cat le folosesc intr-un an, sunt mai mult decat suficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am fost cu mosul cand a luat foaia de tabla si cornierul vreo 270. 20 de lei dati soferului de la munca pt. motorina, 10 lui =30. Un cutter, un pistol de pop-nituri (l-am rupt din prima pe cel al meu), niste nituri vreo 10-20 de lei, eu i-am dat mosului pe ele 350. Logic ca nu m-a taxat si cu munca prestata, unu - ca l-am ajutat si eu, doi - sunt colegi de atata vreme si ne ajutam intre noi cand putem. 20 de lei niste grund si vopsea (vreo 200 ml parca) si cam astea au fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi vrut si mai jos, dar Alecu a venit cu rigla si mi-a aratat ca asa cum e acum e exact pe linia scaritelor

Nu am obiceiul sa frec asfaltul cu scaritele, dar in caz ca se va intampla se pare ca voi atinge mai repede cu cutiile decat cu scaritele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca detaliul care da un plus este indoitura suplimentara la colturi.

Cele vechi si modelul facut de tine au colturile in doua muchii, astea au trei, inclusiv fundul si capacul

In rest cred ca sunt aproximativ la fel cu ale tale

 

 

La cutiile tale inbinarea pe verticala este facuta prin sudura. Doar "capacul" de jos este prins cu nituri.

Mai mult decat atat colturile de la cutiile tale sunt gandite/facute sa fie "consumabile" . Adica daca stergi cu ele pe jos se vor uza colturile pe care le poti schimba.

 

Spune-mi te rog, la modelul tau daca desfaci capacul si te uiti la interior se vad coltarele de plastic pe care le ai pe exterior ? Cel mai bine ar fi sa pui o poza.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se vad, e sudura

 

Eu ma refeream la muchii, nu la imbinarea pe verticala

De asemenea, cand am scris "colturile" ma refeream chiar la colturi, care sunt facute intr-un mare fel (o sa pun si poza)

Nu imi amintesc cum sunt cele de BMW (are un amic pe R1200GSA), dar eu sunt foarte multumit de achizitie

Baietii astia chiar ma fac sa fiu mandru ca sunt roman: meseriasi buni si oameni de afaceri seriosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se vad inseamna ca ai versiunea 2.1 :peace:. Iar sudura aia, da o rezistenta superioara fata de un capac obisnuit, a carui stabilitate structurala este data doar de niturile prin care este prins de coltarul de plastic.

Cele de la BMW [vorbesc aici de modelul adventure] sunt imbinate integral prin sudura, dar si diferenta de pret este daramatoare. Cutiile baietilor de la HD sunt cele mai bune dpdv calitativ din ce am vazut eu pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cele facute de Dl .Harea arata foarte bine. Parca cele facute de dansul le vazusem pe un 'beamveau' tocmai prin salonic :)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi cat costa un set de cutii facute de dl. Bogdan Harea? Nici aici, nici pe site-ul dansului nu se spune nimic de pret. De ce atata secretomanie? Ceilalti producatori de cutii (Heavy Duties si Konvoi) au preturile trecute pe site.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i un PM :) Dar merge si varianta ieftina, sa le faci tu. Nu ies la fel ca alea, insa ca si utilitate, tot pe acolo sunt. Eu cu colegu' mosulica, le facusem in 350 ron. Mai pui o vopsea daca nu le vrei argintii si asta e. Eu le-am pus la vanzare cu 400 ron dar vad ca nici macar nu a intrebat cineva :) Ce e drept le-am pus doar aici pe forum. Daca vrei profi, pe Dl. Harea l-as contacta primul, imi place felul dansului de a fi (comportamentul pe forum), sa nu mai zic cat i-a ajutat si pe baietii care si-au facut singuri cutiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi cat costa un set de cutii facute de dl. Bogdan Harea? Nici aici, nici pe site-ul dansului nu se spune nimic de pret. De ce atata secretomanie? Ceilalti producatori de cutii (Heavy Duties si Konvoi) au preturile trecute pe site.

Ai PM..

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Pana la urma care-i treaba cu secretomania asta? Se da pretu in functie de fata omului sau cum?

Si mie mi se pare ciudata chestia asta. Dar atata timp cat nu sunt un potential client (am deja cutii) nu ma deranjeaza ... fiecare face cum crede de cuvinta ca e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma care-i treaba cu secretomania asta? Se da pretu in functie de fata omului sau cum?

nu. in functie de motocicleta si de ce optiuni vrei la ele. de exemplu ianachim le-a vrut la o dimensiune si o forma pe care cu greu i le-ar fi facut cineva :)

eu l-am sunat, am fost si le-am vazut si sunt super faine cutiile facute de el. eu ma hotarasc mai greu mai ales ca am deja cutiile originale de la suzuki. daca nu le aveam pe astea nici nu mai stateam pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu aveam cutii, ii stiu pe baieti de multi ani, mi-a placut ce fac, am batut palma pt 2 cutii si acum sunt maxim de incantat.

 

Asa arata rezultatul final:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei ce mai faceti cutii, nu folositi ca si incuietori modelul asta post-22150-0-79713200-1368698212_thumb.jpg ?

La una din cutiile mele s-a pierdut siguranta de fixare din sarma de arc, si nu mai am cum sa blochez mecanismul de inchidere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Butucul din poza seamana cu cele de mobila. Gasesti, similare, la furnizorii de accesorii pt mobila sau la magazinele cu raioane de bricolaj gen Hornbach, Bricostore, Leroy Merlin, etc.

 

Cutiile de scule pt GSA gata de expeditie prin Posta. Adresa completa va rog pt cei care nu mi-au trimis-o.

post-8769-0-10219000-1368713093_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...