Sari la conținut

Ma Apuca Nebunia !


cata_op
 Share

Postări Recomandate

cum sta treaba : am luat jupiterul (III) lui bunica-miu sa-l repar si sa-l inscriu pe numele meu... mentionez ca bunicu e decedat. Am fost la politie la inmatriculari si mi-au spus ca imi trebuie contract de vanzare-cumparare, dar asta nu pot sa-l fac pt ca bunica-mea, mostenitoare dupa bunica-miu, nu are acte de succesiune. Si nici actele astea de succesiune nu se pot face pt ca nu sunt toti copii in tara. Ei trebuie sa trimita de acolo o declaratie precum ca renunta la partea lor de mostenire in favoarea bunicii. Ei... declaratia asta costa 200 Euro... si nici nu se stie sigur daca poate fi facuta ... deci sare din schema...

Cum fac eu sa circul cu motoru ???

M-am chinuit sa caut solutii dar nu gasesc ... poate imi dati voi o idee ... sa-mi cumpar alta... nu prea imi surade ideea/banii desi daca n-am cum altfel ... o fac si pe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a cedat bunicul??

Daca nu demult poti sa faci un contract, care se dateaza din vremea cand a trait si gata treaba. Rudele cred ca nu o sa fac probleme. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri

 

Cand s-a cedat bunicul??

Daca nu demult poti sa faci un contract, care se dateaza din vremea cand a trait si gata treaba. Rudele cred ca nu o sa fac probleme. :crack:

 

 

 

Prin 2002 ... e interesanta chestia asta ... rudele nu au absolut nimic impotriva... chiar s-ar bucura sa scape de ea... Si cum anume trebuie facut contractul asta ? Prin notar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri

Prin 2002 ... e interesanta chestia asta ... rudele nu au absolut nimic impotriva... chiar s-ar bucura sa scape de ea... Si cum anume trebuie facut contractul asta ? Prin notar ?

da, te duci cu bunica la notar, ii explici situatia, faci un act de vanz-cumparare intre tine si mort, si cu asta, dovedesti ca vehiculul iti apartine de drept.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a cedat bunicul??

Daca nu demult poti sa faci un contract, care se dateaza din vremea cand a trait si gata treaba. Rudele cred ca nu o sa fac probleme. :crack:

 

Nu stiu daca merge. Din cate stiu eu motorul trebuie inmatriculat in max. 15 zile de la efectuarea actului de vanzare-cumparare. Trebuie sa te interesezi inainte! Succes!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba faci contractul la notariat, la inmatriculare se vor prezenta si vanzatorul si cumparatorul.

In cazul in care vanzatorul are domiciliul in alt judet, nu este obligatorie prezenta acestuia, e suficient si o imputernicire de la notariat.

(asa a fost mai demult, acum nu stiu, ca viraga e pe leasing)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba faci contractul la notariat, la inmatriculare se vor prezenta si vanzatorul si cumparatorul.

In cazul in care vanzatorul are domiciliul in alt judet, nu este obligatorie prezenta acestuia, e suficient si o imputernicire de la notariat.

(asa a fost mai demult, acum nu stiu, ca viraga e pe leasing)

 

Merge cu imputernicire si daca e din acelasi judet. Eu asa am facut. Vanzatorul era vecin cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, te duci cu bunica la notar, ii explici situatia, faci un act de vanz-cumparare intre tine si mort, si cu asta, dovedesti ca vehiculul iti apartine de drept.

:crack:

 

Biker, era sa cad de pe scaun cand am citit ce-ai scris mai sus. Ar fi cam taricica o sedinta de spiritism la notar. Si mai tare ar fi ca bunicul sa spuna ca lui de fapt ii place foarte mult motorul ala si nu intentioneaza sa-l vanda...Doamne iarta-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biker, era sa cad de pe scaun cand am citit ce-ai scris mai sus. Ar fi cam taricica o sedinta de spiritism la notar. Si mai tare ar fi ca bunicul sa spuna ca lui de fapt ii place foarte mult motorul ala si nu intentioneaza sa-l vanda...Doamne iarta-ma.

 

Gluma nu e gluma.. Asa am luat si eu un hoinar care era varza.. (nu era de gasit proprietarul..era in Canada) Notarul te intelege.. explici ca nu are valoare mare motocicleta...

Poate ca te refuza unii notari, dar sigur gasesti unul care te ajuta.. E o formalitate toata treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca merge. Din cate stiu eu motorul trebuie inmatriculat in max. 15 zile de la efectuarea actului de vanzare-cumparare. Trebuie sa te interesezi inainte! Succes!

:crack:

si daca nu am facut-o ce patesc? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

Am sa incerc faza cu un notar, poate gasesc unu care sa ma ajute. Oricum suma de pe contractul de vanzare-cumparare o sa fie f. mica 5 RON, asa ca sa fie o suma acolo. Partea nasoala e la inmatriculare... ca acolo nu stiu daca nu cumva trebuie sa fie si vechiul proprietar...

Dar sa zicem ca apare situatia urmatoare: am facut contractul in 2002 si n-am avut eu chef sa o inmatriculez. Intre timp vechiul proprietar se duce ( deces) daca prezint copia de pe certificatul de deces ??? o inmatriculeaza sau nu ?

E nasoala faza asta ca abia asteptam sa o vopsesc sa o aranjez sa mai fac cate ceva pe la ea ... dar asa fac pauza ca e incerta treaba cu actele :crack:.

 

Probabil cel mai simplu, dpdv legal e sa cumpar un cadru cu acte si sa pun tot ce am eu pe ea pe acest cadru... Apropo am auzit ca motorul se considera piesa de schimb si ca nu conteaza seria de pe el, adica nu trebuie sa corespunda cu seria din acte sau cu cea de pe cadru...!?

 

Salutare si multumesc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmatricularea se face absolut sigur fara vechiul proprietar. dar radierea o face numai proprietarul sau o persoana imputernicita cu act notarial sa faca asta. nu ai spus esentialul: ai carte de identitate la motocicleta? daca da, fa rost de o procura datata inainte de decesul bunicului (pe care sa se specifice ad literam "sa radieze din circulatei moto...")si mergi sa radiezi fierul, pentru inmatriculare te descurci mai usor. problema e ca o procura expira in general cam in 18 luni, vezi ce naiba scrii pe ea.ar fi util sa ai pe cineva la radiere.. unul mai amabil.. :crack:

 

daca tu gasesti notar care sa-ti faca asta pe bune, sa-mi zici si mie cine e ala ca am si eu nevoie..........dar pariez 1000e ca nu gasesti. nu se risca nimeni pt 30 lei cat e o procura!!!!

 

daca nu ai carte faci procura pe care scrii ca esti imputernicit sa mergi si la RAR(" sa ridice cartea de id a moto.."), financiar, etc. Acolo NU o verifica NIMENI. vezi cum faci sa iasa binisor timbrul sec.

 

nu ma pune sa-ti spun mai mult, eu stiu SIGUR ca merge... :crack:

 

dar in cazul tau, evident este mult mai simplu si mai putin riscant sa iei un cadru cu acte. astfel nu mai platresti impozite restante la bunicu', nu te doare stomacu' la rar cand se uita mormolocii aia pe procura ta.. bafta

Editat de valicaddy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O solutzie ar fi (cel putzin asha vad eu): procura data acum de mort (fara a se specifica ca este mort) ca sa faci tu CI, etc.

Aaaaa! N-ai din intamplare o ruda cu numele identic cu al mortului????

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca te complici prea mult cu procuri , notari si alte d-astea. O sa te coste mai mult si in plus este destul de ilegal. o poti fura de la oamenii cu geci reflectorizante rau de tot. cauta acte de ij. nu cred eu ca nu vei gasi. si daca mot asta e in stare buna poti lua si unu varza si sa muti tot pe el, cum ti s-a mai spus si mai sus. oricum bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O solutzie ar fi (cel putzin asha vad eu): procura data acum de mort (fara a se specifica ca este mort) ca sa faci tu CI, etc.

Aaaaa! N-ai din intamplare o ruda cu numele identic cu al mortului????

 

 

 

mihai, wake up please. :crack: d-aia s-a inventat cnp-ul si copia dupa buletin.. nenea garcea de la ghiseu verifica pe computator daca ala din acte mai exista la radiere. ia naibii un cadru ca nu e harley, gasesti sigur daca cauti. daca nu ai avut de-a face cu manevrele cu actele nu te mai baga..

 

eu am dat anul trecut un jupiter 4 cu acte ok cu vreo 6 mil, cu atas si functional! deci..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gluma era gluma :crack: . Si orice formalitate pentru un notar ar trebui sa fie legala pentru toti notarii, nu doar pentru cei intelegatori. Cam la asta ma gandeam cand am glumit. Pe de alta parte, daca varianta asta e posibila, de ce nu ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, daca varianta asta e posibila, de ce nu ? :blbl:

 

pentru ca riscul nu justifica beneficiile. pastreza mobra pentru pt piese si in functie de ce ai functional pe ea foloseshte la una luata cu acte in regula :ok: ...

 

...sau vinde tot la pretzuri decente (mai e un topic in perioada asta cu pretuirle la piese :D ) si ia o japoneza :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, multumesc pt idei. Daca ar fi asa cum as vrea eu ... ar fi misto...dar uite ca nu se poate...

Toate fazele astea cu acte, mosteniri, procuri, notari si alte ale ma cam sperie ca eu nu am avut de a face pana acu cu asa ceva si nu m-as baga ( orcum multumesc pt timpul acordat).

Am certificatul de inmatriculare si bineinteles ca e din ala vechi. Atunci cand va fi posibil bineinteles ca am sa o inmatriculez.

Dar deocamdata... am gasit o Planeta 5, instalatie pe 12 V, 1 cilindru :crack: ... arata binisor, are acte ... si chiar merge, asta fata de jupiterul meu... Ma gandesc serios sa o cumpar.

Tipul la care am gasit-o cere 1000 Ron dar s-ar putea sa mai scada... Ce ma sfatuiti? Alte detalii despre ea nu am, deocamdata, dar cum aflu va spun.

Salutare!

:crack:

Editat de cata_op
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tii asa de mult la jupiterul ala, cauta una la fel pt acte si la bani putini

io am ajuns la concluzia ca mai bine iti iei una daramata si la bani putini pe care sa o faci tu cum vrei si de care sa stii ca are totul in regula cand ai terminat-o. toata lumea isi lauda marfa indiferent in ce stare se afla in realitate si oricat de bine pare la prima vedere, cu siguranta o sa mai bagi bani in ea.

adevarul este ca iti trebe ceva rabdare, nervi, inconstienta si cum spunea cineva p'aci "prostie care te costa"

 

si io am avut mai multe variante cand mi-am luat motorul si cred ca am ales calea ce mai grea dar este si cea mai sigura si cea mai plina de satisfactii

 

referitor la contractul de vanzare-cumparare, io am vorbit cu tipa de la notar si i-am zis sa nu treaca data in contract, data pe care am sa o trec atunci cand o sa fie totul gata.

 

succese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biker, era sa cad de pe scaun cand am citit ce-ai scris mai sus. Ar fi cam taricica o sedinta de spiritism la notar. Si mai tare ar fi ca bunicul sa spuna ca lui de fapt ii place foarte mult motorul ala si nu intentioneaza sa-l vanda...Doamne iarta-ma.

 

Semaca@: in romenia totul e posibil!De ex. bunicul meu a murit in 2003 si vreau sa-ti spun ca si zilele trecute am primit(ca tot primesc de vreo 2 ani!) o citatie la judecatorie pt. nu stiu ce loc de veci.L-a reclamata o ruda care nu stiu ce vrea de fapt.Singura temere care o am e sa nu-l gaseasca dreacu vinovat si sa-l condamne la moarte. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, multumesc pt idei. Daca ar fi asa cum as vrea eu ... ar fi misto...dar uite ca nu se poate...

Toate fazele astea cu acte, mosteniri, procuri, notari si alte ale ma cam sperie ca eu nu am avut de a face pana acu cu asa ceva si nu m-as baga ( orcum multumesc pt timpul acordat).

Am certificatul de inmatriculare si bineinteles ca e din ala vechi. Atunci cand va fi posibil bineinteles ca am sa o inmatriculez.

Dar deocamdata... am gasit o Planeta 5, instalatie pe 12 V, 1 cilindru :blbl: ... arata binisor, are acte ... si chiar merge, asta fata de jupiterul meu... Ma gandesc serios sa o cumpar.

Tipul la care am gasit-o cere 1000 Ron dar s-ar putea sa mai scada... Ce ma sfatuiti? Alte detalii despre ea nu am, deocamdata, dar cum aflu va spun.

Salutare!

:crack:

 

daca ai bani, ia-o pe asta functionala si inmatriculabila. nu are rost sa te chinui atata pentru cea veche. pentru ilegalitati dai bani in plus si risti - nu merita pentru o comunista. mai bine iei direct una fara probleme.

 

cand o sa fie toate rudele tot o sa faca actele de succesiune pentru alte chestii (casa, etc). poti sa o inmatriculezi atunci si o pastrezi ca amintire de la bunicul, chiar daca iti iei ceva mai bun intre timp. :D

 

din cate inteleg este prima ta motocicleta? trebuie sa ai in vedere ca pe prima o s-o mai tavalesti din cand in cand. sfatul meu este sa iei una ieftina (pentru care sa nu faci un efort financiar mare) ca sa o intretii usor si sa nu-ti para rau daca o strici. deocamdata nu baga bani in ea pentru mofturi/ modificari. las-o asa cum e ca o sa se strice/ o sa o strici si bagi bani atunci. pastreaza-ti banii pentru piese si benzina.

 

cand mergi sa cumperi planeta du-te cu cineva care se pricepe. ai grija sa fie in stare buna motorul, cutia, electrica, franele - chestiile esentiale. nu conteaza asa mult cum arata. decat sa bagi bani in aspect dupa ce o cumperi, mai bine ii iei ulei pt cutia de viteze, bujii noi (ia sinterom sau brisk - sunt bunicele si ieftine; oricum la 2 timpi trebuie sa ai la tine tot timpul bujii de rezerva). vezi daca trebuie schimbata fisa de la bujie - pune-i una de silicon de oltcit (sunt mai lungi) si uita-te si la cauciucuri. pune ulei bun in amestec. e foarte important - nu-ti scoate mult fum si nu se calamineaza motorul asa repede; iti tine si bujia mai mult.

 

planeta e ok. e un motor simplu si rezistent. e bine ca are un singur cilindru, deci mai putine reglaje. piesele sunt ieftine, chiar daca nu chiar bune - dar asta e valabil pentru orice comunista (doar cele de mz sunt mai scumpe).

 

bafta la cumparare! daca e ok si o cumperi roaga-l pe om sa-ti spuna sincer cam ce probleme are; cere-i sfaturi, intreaba-l daca/ ce toane are etc. asta dupa ce o verifici tu si ii dai banii - ca sa stea linistit si sa fie sincer.

 

daca nu o inmatriculezi imediat dupa ce o cumperi nu-i problema la militie. problema e la financiar - acolo trebuie sa declari ca ai cumparat-o in termen de 30 zile (din cate tin minte - eu oricum am intarziat vo 9 luni si am platit 600 amenda). amenda e intre 600 - 1 mil (parca) in functie de cat intarzii.

mai e problema cu identificarea la rar. trebuie sa ajungi cu motocicleta si daca iti expira numerele provizorii singura varianta care ramane e sa o duci cu un papuc - o cheltuiala in plus.

deci e important sa rezolvi la financiar si la rar imediat. cu restul nu-i problema daca intarzii.

in concluzie, sfatul meu e sa o inmatriculezi cat mai repede dupa ce o cumperi ca sa eviti cheltuielile in plus si sa scapi de griji.

 

succes! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Mir !

Sfaturile tale sunt f. bune si la obiect si asa am sa si fac... ea are deja numere noi... dar cat mai repede am sa o inmatriculez pe numele meu... Cred ca m-am hotarat sa o cumpar ... am sa merg azi cu cineva, nu se pricepe cine stie ce dar orcum stie mai mult decat mine...

 

Salutari si revin cu poze si alte detalii (sper)... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...