Sari la conținut

Accident mortal pe scuter


ReDMoTo
 Share

Postări Recomandate

Cine crede ca o casca ,oricat de firma ar fi ea ,rezista fara sa-ti crape capul daca este calcata de o masina de 800-900 kg sa

puna capul la roata!

Au fost cateva accidente (Kisselef-pom,Flora-bordura) in care casca nu i-a salvat pe posesori chiar daca nu erau chinezesti!

In unele accidente trebuie sa ai si putin noroc si anume ca organele vitale sa nu ia in plin forte din sens opus !

Individul in cauza a facut o greseala fatala si anume pentru ca nu apurtat casca nu si-a acordat nici macar sansa teoriei

din primul rand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cine crede ca o casca ,oricat de firma ar fi ea ,rezista fara sa-ti crape capul daca este calcata de o masina de 800-900 kg sa

puna capul la roata!

Au fost cateva accidente (Kisselef-pom,Flora-bordura) in care casca nu i-a salvat pe posesori chiar daca nu erau chinezesti!

In unele accidente trebuie sa ai si putin noroc si anume ca organele vitale sa nu ia in plin forte din sens opus !

Individul in cauza a facut o greseala fatala si anume pentru ca nu apurtat casca nu si-a acordat nici macar sansa teoriei

din primul rand!

 

 

in sfarsit ceva de citit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cati umbla cu gelul la vedere un accident de genul asta se anunta de multa vreme.

Din pacate multi viteji vor mai cadea la datorie in mod asemanator si nu din cauza ca participa la vreun boicot colectiv la adresa producatorilor de echipament de protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca o casca ,oricat de firma ar fi ea ,rezista fara sa-ti crape capul daca este calcata de o masina de 800-900 kg sa

puna capul la roata!

Au fost cateva accidente (Kisselef-pom,Flora-bordura) in care casca nu i-a salvat pe posesori chiar daca nu erau chinezesti!

In unele accidente trebuie sa ai si putin noroc si anume ca organele vitale sa nu ia in plin forte din sens opus !

Individul in cauza a facut o greseala fatala si anume pentru ca nu apurtat casca nu si-a acordat nici macar sansa teoriei

din primul rand!

Corect.. insa intervine inca o lege a fizicii.. Gandeste-te ca dovleacul proprietate personala intra mult mai usor sub o roata, mai ales pentru ca are prostul obicei de a fi aderent la asfalt.. Insa casca, pe langa dimensiunile crescute, are obiceiul de a glisa pe asfalt, iar, impreuna cu dimensiunea crescuta si forma sferica, creste destul de al dracu' de mult sansele ca, in loc ca roata sa urce pe tzeasta, sa impinga casca din calea ei!

 

Prea tarziu pentru omu' in cauza.. Nu ma intereseaza daca si-o merita sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca totusi casca ar putea sa fie ajutor, fiind mai alunecos decat piele/par poate cauciuc de masina nu are destula aderenta sa se urce pe ea, si exista o sansa mica sa fie impinsa din calea roatei. Aberez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti zic eu ca daca avea casaca pe cap nu murea....totusi e dacie avea cateva sute kg pe roata cu care l-a calcat...rezista o casca

nu rezista nici asa, chiar daca era doar o dacie. insa eu cred ca daca ar fi avut casca, care este cam cat o jumatate de roata de dacie, nu ar mai fi intrat sub roata, cumva roata ar fi dat-o(pe casca) la o parte, implicit si capul pe care il continea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi trebuit sa faca cineva o poza cadavrului sa o puna pe forum ca astia fara casti si in slapi nu se linistesc.

Si film cu mama lui plangand in cimitir pus pe youtube. Si cand ii aud ca au fost fara casca ma intreb care e pierderea sau ce tre sa plangem? Sinucigasi.

Tin sa-ti atrag atentia ca pe forumul asta se dau mai mult din astia care-si cumpara casca inainte de motocicleta sau chiar scuter. Mai degraba trebuia sa faca politia inca o filmare, si dupa aia sa faca un montaj si sa-l dea pe la TV in genul unui mic film de groaza de 30 de secunde, ca dupa parerea mea banii ar fi investiti mult mai bine in filmulete din astea decat in tablele alea cu "Stop accidentelor bla bla..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar, ca la poze de pe pachete de tigari, ca si asta sunt socante pana la urma.

Guvernul are o responsabilitate de informare, avand in vedere numar de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un vecin vis`a`vis de mine a cazut cand era mic ..intinzandu`se prea mult pe balcon direct in cap de la etajul 3 fix pe acel ciment ce inconjoara capacul de la canalizare. Acum dupa multi ani .. uite ca joaca in divizia A .. fotbal .

Anul trecut de acoperea langa mine un bloc cu 10 nivele . Un tip era beat nu s`a asigurat si`a picat tocmai de pe acoperis in curtea din fata blocului. Dupa 2 saptamani a reanceput munca.

Voi chiar nu credeti in " CUM ITI E SCRIS ASA TI`E DAT " ? ... face`ti voi calcule si trageti o concluzie ..

Editat de CeZ_Ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu rezista nici asa, chiar daca era doar o dacie. insa eu cred ca daca ar fi avut casca, care este cam cat o jumatate de roata de dacie, nu ar mai fi intrat sub roata, cumva roata ar fi dat-o(pe casca) la o parte, implicit si capul pe care il continea

 

 

Sau il tara' pe sub masina ...asta doar DACA ar fi purtat casca , cel mai bun exemplu pentru cei care o ard freza'n'vant asta cred ca asta e...

 

Dumnezeu sa-l odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da ce ghinion

nu prea cred ca scapa cu casca , din pacate mai mult ca sigur ala cu dacia era cu piciorul pe frana si ii rupea gatu daca nu ii zdrobea capatana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna solutie ar fi sa ne uitam si noi prin ograda altora...

 

in italia de exemplu daca nu ai casca iti ia militia atelajul, cred ca ar fi singura chestie interesanta pentru practicantii de sport extrem aka scuteristii fara casca si o boaba de legislatie in cap.

 

 

vineri cand am trecut pe andronache am vazut un pusti pe un scuter ca asta rosu, sincer m-a impresionat mergea foarte curat, se vedea pe fata lui ca se bucura de fiecare metru pe care il face...

de ce am vazut asta?! evident pentru ca nu purta casca...

 

chiar mi-ar parea nespus de rau se fie el... un copil!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer chiar nu pot sa spun ca imi pare rau ptr ce patit, exista atatea avertizari, orice scuterist fara casca cred ca a fost oprit macar o data de catre politie si dat amenda, etc. Ce fac este este o ALEGERE PROPRIE, riscurile fiind foarte bine cunoscute si le-a asumat si le-a si suportat... din pacate "the hardest way". Daca ei "vor sa este cu11" este fix problema loc..

 

in fond si la urma urmei este si acesta un proces de selectie naturala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma da cati copii ascultatori mai scriu pe forum, ce dracu ma voi nu ati facut prostii niciodata? cum puteti sa judecati asa? cum ar fi copilul tau sa traverseze fara sa te uite si sa il faca terci o masina iar lumea sa inceapa: "selectie naturala", "a cautat-o! ce pana mea cauta sa traverseze pe acolo fara sa fie atent cand toata lumea vb de asta", " alt prost inconstient" etc

 

Perfectii lu`peste!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca o casca ,oricat de firma ar fi ea ,rezista fara sa-ti crape capul daca este calcata de o masina de 800-900 kg sa

puna capul la roata!

Daca masina are 1000 kg atunci o roata apasa cu 250 kg, deci ar fi fost sanse sa reziste casca (daca roata reusea sa treaca peste ea). Sau 300 kg pentru o roata din față, daca masina e cu tractiune față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca masina are 1000 kg atunci o roata apasa cu 250 kg, deci ar fi fost sanse sa reziste casca (daca roata reusea sa treaca peste ea). Sau 300 kg pentru o roata din față, daca masina e cu tractiune față.

 

 

terminati cu prostiile! daca o masina are 1000kg o roata apasa cu 1200kg...

 

lasa matematica :laugh:

 

LE:si daca ar ramane casca intreaga, crezi ca mai sta capu' pe umeri? :)

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu o sa imi iau injurii dar

mah si ce urat se mai uita astia cu scuteru la mine cand strig dupa ei.....CASCAAAAAAAA mortii masii de casca... da nu inteleg.cat de ieftina ar fi ea, tot ajuta. dar ei cred ca au capul mai bun decat asfaltul.sau poate cred ca asfaltul e moale. pt ei e o chestie cu care nu ia amenda, nu e o chestie care le salveaza viata si capul plin de prostie :laugh: ..

 

dumnezeu sa-l ierte.

astuia nu imi permit sa ii zic R.I.P

isi ia un amic scuter(din lipsa de permis) si nu l-am lasat sa isi ia casca din ''carffoure'' si i-am dat o casca pana ii vine comanda din germania.

in fata blocului tot probam casca sa vedem ce masura sa ii fac comanda cand apare alt scuterist cu,citez'' ba nebunule uitata-te la tine cu CASCA pe SCUTER urat esti''....

 

NO COMENT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba vb noi aici.....Sper sa invete si altii din greselile astora! Off topic

Pai eu cred ca nu o sa invete nimeni nimic pentru ca rubrica de accidente de pe forumul asta - ca si majoritatea rubricilor de aici de altfel - e citita de obicei de oameni educati si care cand merg pe 2 roti poseda macar casca.

Eu cred ca Politia sau Ministerul Transporturilor sau cineva ar trebui sa faca o campanie responsabila pentru reducerea numarului de accidente. Dat fiind ca britanicii sunt campioni la capitolul asta (la reducerea numarului de accidente, nu la accidente cum suntem noi), cred ca cea mai ieftina solutie e sa se cumpere si sa se titreze in romana clipurile lor, desi exista riscul ca (cuvant jignitor) care si-au luat carnetul de la Pitesti sa inteleaga din ele ca in Romania se circula pe stanga :laugh:

Mai multe detalii despre campania britanicilor gasiti aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu prostiile! daca o masina are 1000kg o roata apasa cu 1200kg...

 

lasa matematica :laugh:

 

LE:si daca ar ramane casca intreaga, crezi ca mai sta capu' pe umeri? :)

 

 

poti sa detaliezi putin afirmatia de sus?

asta daca nu e la misto...

 

sper sa fie la misto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca este un clip pe youtube in care un motociclist cade si ajunge sub o masina care trece peste capul lui,eei bine casca ia salvat viata :) pacat ca acum nu mai gasesc link-ul :laugh:

 

cat despre scuterist...no words,Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Un echipament complet cat de cat, de calitate face cat centura de siguranta la masina in cazul unei cazaturi, cat si in cazul in care dai cu capul de o masina si asfalt!!! Dar mutii nu inteleg!! Pana nu dau coltu....si atunci e prea tarziu... daca supravietuiueste nu mai are nevoie, ca nu se mai urca pe motor! cealalta solutie este clara, Nu mai are nevoie de echipament acolo unde merge.... Asa ca face-ti si voi pe Tom Cruise in Top Gun cand merge in tot filmu fara casca doar cu ochelari aia bengosi Ray Ban ; 'God bless all of you!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa detaliezi putin afirmatia de sus?

asta daca nu e la misto...

 

sper sa fie la misto...

Nu cred ca e la misto, daca o masina care cantareste 900kg te calca pe gat cu roata din fata exact in momentul in care franeaza violent si se ridica de fund, te calca cu mult mai mult de 225kg pe bostan, desigur ca 1200kg e o exagerare dar nu e departe de subiect.

 

Ca principiu asa, si eu cred ca daca ai casca pe cap sansele sa patrunzi cu capul sub o masina sunt net mai mici, desi am auzit vestea proasta ca la Logan-urile noi ca si la Sandero a crescut garda de sol cu cativa centimetri. Deci daca incape pe dedesubt esti terminat, daca nu incape ricoseaza si poate-ti rupe gatul, dar clar iti creste sansele de supravietuire macar cu cateva procente, asa ca puneti-o pe cap chiar si daca mergi pana la chioscul din colt ca sa-ti cumperi nu stiu ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...