Sari la conținut

Accident Baba Novac


gabriel2009
 Share

Postări Recomandate

Azi , marti 30 Iunie 2009 pe bulevardu Baba Novac am avut cu un amic un accident :D veneam din intersectia "Catelu" spre Potcoava pe Baba Novac , eu eram ca pasager in spate conducea un amic aveam 40 km/h cand apare pe "zebra" o doamna amicul meu care conducea scuteru nustiu unde era atent ~X(X( mai erau 10 m pana langa acea doamna am tipat la el a pus frana dar nu a tinut si am intrat in accea doamna :P el a incercat cat a putut sa redreseze motoru dar nu a reusit a lovit o masina Dacia Logan de culoare alba ia spart stopu (din spusele oamenilor :rose:) eu am inchis ochii si imi asteptam "moartea" :rose:) ) in clipa cand am cazut eu m-am facut ghiemotoc si m-am dus ca o piatra pe asflat amicul meu care conducea avea gheaca de protectie si casca si-a taiat mana o lovitura la cap si geaca facuta varza iar eu care in acea clipa nu am avut nici casca nici geaca mi-as ceva in gura mea de prost ce sunt ... nu am patit nimic decat mici zgarieturi....m-am ridicat repede de la pamant m-am dus la doamna sa vad daca e bine o turea cot-ul ...Am intrebat-o "Ce va doare?Aveti ceva?" iar i-a mi-a spus "Ma doare in cot" si ca o doare putin bazinu . Am ridicat-o de jos am pus-o pe bordura si m-am dus imediat la motociclist (amicul meu ) i-am dat repede casca jos si-a zis ca nu are nimic doar il doare mana cand m-am uitat la mana dreapta plin de sange ...avea fransuri de carne ...a venit ambulanta a luat-o pe acea domna a dus-o la spital , am astept cu amicul meu sa vina politia , domnul politai la trimis imediat la spital iar am ramas eu cu politaii am facut masuratorile ne-am uitat la motor :-@ apoi m-a pus sa ma urc pe el si sa ii dau drumu acasa si l-a chemat pe amicul meu seara la ora 20:00 la sectia rutiera sau ceva de genu pe urdistei.Am fost cu el la sectie i-a dat actele la scuter si a spus ca va fi cercetat penal apoi ne-am dus si am facut frana dupa spate:-< Dar un lucru e cert nici o data nu ma voi mai urca pe scuter fara casca , indiferent ca merg 10 M chiar daca eu fara casca nu am avut nimic.De bine ce ne bucuram ca ne ducem sa inmatriculam scuteru. P.S :Daca are cineva poze sa le puna pe forum erau in juru meu 30 de persoane macar una este dupa forum :rose: si a facut si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acu' eu nu inteleg o chestie.. ala era scuter sau motor ?

In fine, important este ca nu te-ai lovit la cap (fiind neprotejat) si ca ai scapat destul de ieftin cu cateva julituri (bine, si viteza a fost mica). Insanatosire grabnica atat amicului tau, cat si doamnei respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa bah ca voi sunteti ca samson, aveti puterea in par, nu va trebe' casca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa bah ca voi sunteti ca samson, aveti puterea in par, nu va trebe' casca :D

Nu-am spus ca am putere in par am recunoscut ca am fost prost ca nu am purtat casca dar el m-a luat dupa drum :P gen "Hai cu mine sa inmatriculez scuteru ! " crede-ma ca eu cat am avut scuter si cand faceam 50 de metrii tot ii faceam cu casca :rose: zilnic cand vad anumite persoane cu scutere neinmatriculate , 3 persoane pe el , toti de "culoare" , si nici un fara casca zic chestii gen "Casca baaa in --- " :rose: !! Cat despre raniti : Amicul se afla intr-o stare excelenta doar ca are mana bandajata iar acea doamna :| nustim nimica despre ea doar ca se afla inafara fiecarui pericol....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,Cand apare pe zebra o doamna' se poate vedea din timp, doar trebuie sa deschizi ochii. Doamna aia nu cred ca a venit de undeva de sus...nu? Asta inseamna sa observi tot ceea ce este in jurul tau. Ati avut noroc toti trei. Inaintea marcajului pentru pietoni, nu se opreste. In ziua de azi toti opresc acolo, stau chiar pe marcaj ca o placinta. Ce ma supara, este ca nimeni nu ii vede, politistii sunt prea ocupati cu fluidizarea traficului. ( Multi opresc pe coltul strazilor si alte dobitoace opresc in paralel cu ei si iti mai deschid si usa fara sa se asigure, Bucuresti, Romania-2009) E posibil sa fi fost un asemenea caz. Vizibilitate redusa, pieton traversand prin fata masinii oprita pe zebra fara sa se asigure in ideea ,sunt pe zebra e dreptul meu". De multe ori in anumite situatii si locuri 40 km/ ora, e deja prea mult. Vezi cazul de de fata. Daca nu era nici o masina pe zebra, este neatentia sau lipsa de intuitie si experienta. Un pieton se poate ,citi',doar daca nu e sinucigas si tasneste in cursa spre moarte.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-am spus ca am putere in par am recunoscut ca am fost prost ca nu am purtat casca dar el m-a luat dupa drum :P gen "Hai cu mine sa inmatriculez scuteru ! " crede-ma ca eu cat am avut scuter si cand faceam 50 de metrii tot ii faceam cu casca :rose: zilnic cand vad anumite persoane cu scutere neinmatriculate , 3 persoane pe el , toti de "culoare" , si nici un fara casca zic chestii gen "Casca baaa in --- " :rose: !! Cat despre raniti : Amicul se afla intr-o stare excelenta doar ca are mana bandajata iar acea doamna :| nustim nimica despre ea doar ca se afla inafara fiecarui pericol....

Te-a luat de pe drum si tu te-ai dus, constient fiind ca n-ai casca (nu mai vorbim de lipsa lui de responsabilitate). Dar tot tu spui ca le sari altor scuteristi in cap ca nu poarta casca. Pai cum vine asta? Pentru capatanile lor iti faci griji, dar pentru a ta nu? :D

 

Sa-ti fie invatatura de minte si de acum incolo sa fi paranoic cand vine vorba de capatana ta.

Aaa, spunea cineva mai sus ca la cum scrii, e posibil sa te fi lovit totusi un pic la cap. Tind sa-i dau dreptate. Otherwise, te-as sfatui sa te uiti in semnatura mea. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are cineva poze sa le puna pe forum erau in juru meu 30 de persoane macar una este dupa forum :D si a facut si poze.

 

V-am vazut si eu cand deja venise salvarea. Nu erau 30 de persoane ci maxim 10. Din pacate pentru tine nu am apucat sa fac poze. Mai rau este ca e al doilea accident pe 2 roti pe care-l vad "live" in mai putin de 3 saptamani. Unul a fost cu un choper in zona INML / Spitalul Sf. Ioan. Ce dreaq se intampla ?

 

Cat despre dosar penal, astea-s legile in RO. N-ai ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa apareti voi....rusinea maxina mi se parea sa mori calcat de trabant.

Da, bine spus, ii ajuta gelu din par!!! :D

 

Mare e gradina Domnului!!!!!

Si multi prosti sar gardu! :P

 

 

Nu mai purtati casca, pentru ce va trebuie? Casca este ca un accesoriu pentru motocicleta, asa cum "este" si oglinzile de la masina: optionale!!!

 

Insanatosire rapida acelei femei "nesimtite" care vroia sa treaca strada printr-un loc permis: pe zebra

 

OFF: Saraca zebra, iti dai seama cati trec strada pe zebra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost prima si ultima oara cand m-am urcat pe un scuter/motor fara casca ieri am avut un kg de noroc de am scapat doar cu 2 julituri minore .Iar cu iesire spre Constanta ? Cum sa renunt ? Motociclist-ul este experimentat are legislatia de 1 an jumate si in jur de 15000 de km parcursi fara incidente a fost primul accident .Cum spunea si el "secunda de neatentie un accident " . Am inteles ca acea doamna a fost externata si este bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost prima si ultima oara cand m-am urcat pe un scuter/motor fara casca ieri am avut un kg de noroc de am scapat doar cu 2 julituri minore .Iar cu iesire spre Constanta ? Cum sa renunt ? Motociclist-ul este experimentat are legislatia de 1 an jumate si in jur de 15000 de km parcursi fara incidente a fost primul accident .Cum spunea si el "secunda de neatentie un accident " . Am inteles ca acea doamna a fost externata si este bine.

Lasa tinere...zi merci ca doamna nu a fost f voluminoara...ca va strica si scuterul si daca pica pe voi....mai scriati pe aici..peste doua saptamani....cand va scoteau ghipsul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa, ca exact partea asta a omis s-o spuna...

Din ce am vazut eu, scuterul nu parea tocmai ok.

Scuterul nu prea are nimica doar ca portbagaj-ul este desprins din suruburi dar scuterul merge perfect stiu ca dupa ce au plecat toti m-am urcat pe el si l-am dus acasa si nu-a facut nici o figura .FLAMINGO :D tu ai vazut tot accident-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai jos o harta / schita. Ma aflam acolo IERI in jurul orelor 17:00 (+/- 15 minute). Daca nu erati voi, atunci imi cer scuze... cu toate ca mi se pare cam mare coincidenta... doua accidente in aceeasi zona in care implicate erau scutere pe zebra.

post-22957-1246437317_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confund ? Hmmm, ciudat, tare ciudat... :D

 

E diferenta de vreo 70-100 metri...

Cumva scuterul era pe nuante de albastru inchis cu ceva galben ? Eu asta am vazut ieri... :P mai ales ca si confirmi ora...

Editat de FLAMINGO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul nu prea are nimica doar ca portbagaj-ul este desprins din suruburi dar scuterul merge perfect stiu ca dupa ce au plecat toti m-am urcat pe el si l-am dus acasa si nu-a facut nici o figura .FLAMINGO :rose: tu ai vazut tot accident-ul?

[Offtopic]

 

Bai nene, cum sa pui cratima cand folosesti articolul hotarat??? :D Se scrie LEGAT, fara cratima. Giiiiizas craist! Ca sa nu mai zic de virgule, puncte, delimitari de fraze/propozitii. Dude, really... de ce ne chinui? :P

 

[/Offtopic]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa recapitulam.

 

1. Se face public un accident.

- se da locatie

- se cer poze

- dar nu se da ora

 

2. Vad topicul si imi dau seama ca am ajuns la fata locului la cateva minute dar din viteza, nu am putut face poze insa...

- imi amintesc ora

- spun de scuter (albastru cu ceva galben) ca era sifonat

 

3. Ora este confirmata de autorul topicului deci accidentul a existat, dar ceva mai sus, langa parc unde pe vremuri exista un cinematograf si un complex comercial.

 

4. Povestitorul nu mai posteaza nimic. Se pare ca "The truth is outhere"

 

Acum chiar sa fii fost 2 accidente in aceeasi zona si la aceeasi ora ? :D

 

Repet, politia si salvarea (SMURD) se aflau in intersectia prezentata de mine in prima poza. Venind dinspre acea curba, nu am observat nimic unde spui tu. Deci ceva e putred la mijloc... mai ales ca repet, AI CONFIRMAT ora producerii accidentului.

 

Fara nicio suparare... cand ai cazut este posibil sa te fi lovit la cap si sa ai franturi de memorie lipsa. Nu esti primul care a patit asta. Este posibil ca tu sa-ti amintesti doar prima intersectie, cea pe care mi-ai notat-o in a doua poza... dupa care a fost impactul la vreo 200 metri mai incolo... si ti s-a rupt filmul.

 

In fine, noi sa fim sanatosi si tanti aia de pe trecere... mai rau e altceva...

 

Pentru a doua oara in mai purin de 3 saptamani sunt martorul unui accident rutier. La unul eram de fata, s-a intampla la cativa metri de mine iar la al doilea (presupun ca cel de fata dupa indicii), am ajuns la cateva minute. Mai bine stau acasa si ma uit la TV decat sa ies pe strazi.

Editat de FLAMINGO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu mai pot edita...

 

Pentru a doua oara in mai purin de 3 saptamani sunt martorul unui accident rutier. La unul eram de fata, s-a intampla la cativa metri de mine iar la al doilea (presupun ca cel de fata dupa indicii), am ajuns la cateva minute.

 

E vorba de accident rutier in care a fost implicat un vehicul pe 2 roti. Primul, un choper si al doilea, un scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...