Sari la conținut

Accident mortal in Oradea


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Offtopic:

Adam nu ne chinui te rog cu limba mirca...nu aici pe forum :|

CMYK, nu ne mai chinui cu offtopicele aici pe forum. Daca ai ceva personal de zis, fa-o pe PM. Si ca sa primesti si o explicatie: mirca e limba uzuala aici pe forum, daca scrii in limba romana mesajele tale nu vor fi intelese de pokemoni si manelociclisti. Asa ca te rog sa:

- nu mai incepi propozitiile cu litera mare,

- sa folosesi cati mai multi de "i" la sfarsitul cuvintelor;

- Âş se scrie sh si ț se scrie tz, "ca" se scrie "k";

- semnele de punctuatie se folosesc haotic si in cel mai stresant mod posibil.

 

Nu putem folosi mai multe limbaje pe un singur forum, atata timp cat mirca e majoritara si adoptata ca limba oficiala, romana trebuie sa se retraga incet incet. Nu uita ce a prezis unul din moderatorii acestui forum, probabil in 10-20 de ani DEX-ul o sa se schimbe ca sa se adapteze la noua ortografie. Asa ca ar fi bine sa te adaptezi si tu de pe acum. :laugh:

 

Cum a aparut de nicaieri cand zgarieturile de pe masina nu sunt lungi? Daca erau lungi, diferenta de viteza dintre ei ar fi fost mai mare. Eu zic ca mergeau cam paralel In plus garieturile sunt mai groase in partea din spate.... cred ca asa arata zgarieturile cand masina are viteza mai mare decat motorul...

Totusi urmele nu sunt drepte, sunt de sus in jos. Daca erau orizontale, insemna ca n-a franat deloc in timpul impactului, daca erau de jos in sus insemna ca riderul frana si datorita impactului a dat drumul la frana. Daca sunt de sus in jos, e posibil sa fi fost inca pe o roata cand a avut loc impactul.

 

Ala in portocaliu, muta imediat privirea intr-o parte dupa ce termina ce are de zis.... are exact mimica aia de mincinos.

Subiectiv, poate avea emotii ca-l filmeaza.

 

Picura pe jos.... te dai pe o roata cand e umed pe jos? Mai ales cu jitiile alea de gume? Se vede ca omu' mergea foarte crispat (dupa dunga neagra ingusta pe cauciucul din spate) nici macar nu se inclina...

Normal ca nu se inclina daca se ridica pe o roata...

 

LE: De ce e bmwul peste zgarieturile de pe asfalt? Mergea drept? sau se misca spre dreapta?

Cine a zis ca urmele alea sunt de la acel accident si nu-s mai vechi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

exact (vine din spate, iti ia ghidonul spre dreapta si motorul se inclina spre el, pe stanga)

 

....

 

este fix parerea mea... nu sustin pana in panzele albe ce am scris acolo....

 

nu stiu daca ai observat, dar cand te dai pe o roata se face dunga mai larga (partea pe care rulezi)

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CMYK, nu ne mai chinui cu offtopicele aici pe forum. Daca ai ceva personal de zis, fa-o pe PM. Si ca sa primesti si o explicatie: mirca e limba uzuala aici pe forum, daca scrii in limba romana mesajele tale nu vor fi intelese de pokemoni si manelociclisti. Asa ca te rog sa:

- nu mai incepi propozitiile cu litera mare,

- sa folosesi cati mai multi de "i" la sfarsitul cuvintelor;

- Âş se scrie sh si ț se scrie tz, "ca" se scrie "k";

- semnele de punctuatie se folosesc haotic si in cel mai stresant mod posibil.

 

Nu putem folosi mai multe limbaje pe un singur forum, atata timp cat mirca e majoritara si adoptata ca limba oficiala, romana trebuie sa se retraga incet incet. Nu uita ce a prezis unul din moderatorii acestui forum, probabil in 10-20 de ani DEX-ul o sa se schimbe ca sa se adapteze la noua ortografie. Asa ca ar fi bine sa te adaptezi si tu de pe acum. :laugh:

...

Offtopic: Te rog nu te mai stradui atat sa propovaduiesti pe aici limba romano-mirca. Cred ca predictia mea de care o pomenesti e posibila dat fiind ca acum 35 de ani as fi ramas repetent la Limba Romana daca as fi scris "niciun" sau "nicio" legat, si mai nou asta e prescriptia Academiei Romane (si aici nu fac bascalie pentru ca am avut intr-a VI-a un coleg cu tatal neamt si maica-sa unguroaica repetent la Romana pentru abateri probabil mai mici decat asemenea "blasfemie" la vremea aia).

Oricum deviezi iar grav de la subiect si incerci sa creezi un fals conflict intre generatii cu "mirca" ta, ca avem pe aici si reprezentanti ai tinerei generatii care stapanesc impecabil sau macar decent gramatica, posteaza de obicei lucruri de bun simt, si chiar daca merg pe vitezana o fac legal (primul care imi vine in minte e Dimitris).

Asa ca nu generalizati si nu incercati sa blamati o intreaga generatie, ca altfel iar trebuie sa pierd o gramada de timp si sa trec la curatenie si pierd o gramada de timp, plkus ca daca ma enervez poate impart si sanctiuni.

 

Oarecum ontopic: Iar avem un accident grav facut de unul fara permis de conducere, si se mai gasesc unii sa spuna ca plasticul ala nu foloseste la nimic. Vreau si eu de la cei care sustin asemenea aberatii o explicatie stiintifica pentru faptul ca "aia meseriasi care stiu sa se dea mai bine decat voi" fac poc mai des decat fraierii astia ca mine care si-au luat motor dupa dobandirea respectivului plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e timpul sa luam atitudine

in primul rand pentru noi insine, sa ne gandim la cei din jur cand ne mananca in poponeata sa bagam mana in gaz.daca nu ne gandim la noi sa ne gandim la cei din jur care ne iubesc si care ne-au crescut cu toate greutatile vietii.Sa invatam sa ne respectam pe noi insisi.Purati echipament chiar daca e cald... mai bine murim de cald decat de tot.

In cazul asta nici echipamentul nu l-ar fi salvat.. a avut chiar ghinion de a intrat fix in stalpul ala...

asfalt uscat va doresc si grija mare... sa ne bucuram de motocicleta in asa fel incat sa ajungem sanatosi si relaxati acasa.

 

condoleante familiei indurerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e timpul sa luam atitudine

in primul rand pentru noi insine, sa ne gandim la cei din jur cand ne mananca in poponeata sa bagam mana in gaz.daca nu ne gandim la noi sa ne gandim la cei din jur care ne iubesc si care ne-au crescut cu toate greutatile vietii.Sa invatam sa ne respectam pe noi insisi.Purati echipament chiar daca e cald... mai bine murim de cald decat de tot.

In cazul asta nici echipamentul nu l-ar fi salvat.. a avut chiar ghinion de a intrat fix in stalpul ala...

asfalt uscat va doresc si grija mare... sa ne bucuram de motocicleta in asa fel incat sa ajungem sanatosi si relaxati acasa.

 

condoleante familiei indurerate.

 

e timpul sa luam atitudine

cred ca singura masura (care sa si functioneze) e sa avem biker gangs ca pe dincolo unde tremura toti de frica cand trec! pentru romanica e singura solutie! nu de alta dar s-au incercat si alte soluti fara nici un rezultat (campanie cu stikere, mars al motociclistilor, etc)

 

mai bine murim de cald decat de tot

nu vreau sa fac pe desteptu si nu ma refer la tine, dar la cate modele de bodyarmor sunt nu mai crapi de cald!

Editat de Deer T-Ace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e timpul sa luam atitudine

cred ca singura masura (care sa si functioneze) e sa avem cluburi ca pe dincolo unde tremura toti de frica cand trec! pentru romanica e singura solutie! nu de alta dar s-au increcat si alte soluti fara nici un rezultat (campanie cu stikere, mars al motociclistilor, etc)

 

 

nu cred ca prin terorizare o sa avem un rezultat pozitiv.Asta ar mai lipsi ... sa incepem o revolta in tara asta.Unde lumea mai are obiceiu sa iasa cu furca in strada.Nu zic nici sa fim pampalai dar nici sa incepem sa ii terorizam.

Si asa daca te uiti la comentarii pe stieu de stiri unde a fost postat ai sa vezi ce doreste gloata sa patim.

 

mai bine murim de cald decat de tot

nu vreau sa fac pe desteptu si nu ma refer la tine, dar la cate modele de bodyarmor sunt nu mai crapi de cald!

 

 

sunt multi care nu poarta nimic ca transpira... poate fi bodyarmour in oras te topesti daca mergi incet.eu vb la general.. de cei care nu poarta decat casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca prin terorizare o sa avem un rezultat pozitiv.Asta ar mai lipsi ... sa incepem o revolta in tara asta.Unde lumea mai are obiceiu sa iasa cu furca in strada.Nu zic nici sa fim pampalai dar nici sa incepem sa ii terorizam.

Si asa daca te uiti la comentarii pe stieu de stiri unde a fost postat ai sa vezi ce doreste gloata sa patim.

 

sunt multi care nu poarta nimic ca transpira... poate fi bodyarmour in oras te topesti daca mergi incet.eu vb la general.. de cei care nu poarta decat casca.

 

ce vrea gloata de la noi e clar, sa crape toti motociclistii!!!! da mi-e ciuda ca 90 la suta din ei vorbesc in necunostinta de cauza! pai si atunci la ce sa ma astept eu de la ei?....poftim cultura si vrei recolta!

 

cat despre echipament de protectie, glumesti, mai nou nici casca nu mai poarta ca nu-i recunosc pipitzele!!

Editat de Deer T-Ace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Te rog nu te mai stradui atat sa propovaduiesti pe aici limba romano-mirca. Cred ca predictia mea de care o pomenesti e posibila dat fiind ca acum 35 de ani as fi ramas repetent la Limba Romana daca as fi scris "niciun" sau "nicio" legat, si mai nou asta e prescriptia Academiei Romane (si aici nu fac bascalie pentru ca am avut intr-a VI-a un coleg cu tatal neamt si maica-sa unguroaica repetent la Romana pentru abateri probabil mai mici decat asemenea "blasfemie" la vremea aia).

Oricum deviezi iar grav de la subiect si incerci sa creezi un fals conflict intre generatii cu "mirca" ta, ca avem pe aici si reprezentanti ai tinerei generatii care stapanesc impecabil sau macar decent gramatica, posteaza de obicei lucruri de bun simt, si chiar daca merg pe vitezana o fac legal (primul care imi vine in minte e Dimitris).

Asa ca nu generalizati si nu incercati sa blamati o intreaga generatie, ca altfel iar trebuie sa pierd o gramada de timp si sa trec la curatenie si pierd o gramada de timp, plkus ca daca ma enervez poate impart si sanctiuni.

Nu e vorba de nici un conflict intre generatii, exista si astazi scoli unde pici cu brio daca-ti bati joc de limba romana, existau si inainte de '89 "conservatori" care scriau cu "sunt" si nu era nici o problema. Fiecare padure (comunista, capitalista, motocilcista) are uscaturile ei. Doar ca trebuie sa te decizi odata: e ok sau nu mirca pe forum? Daca nu e ok, atunci cei care scriu in mod repetat cu picioarele ar trebui atentionati si sanctionati, daca e ok atunci n-ar trebui sa discriminezi prin pretentii doar de la anumiti membri. Decizia e a ta pe forumul asta, lasarea lucrurilor in coada de peste nu ar trebui sa intre in atributiile unui moderator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum ontopic: Iar avem un accident grav facut de unul fara permis de conducere, si se mai gasesc unii sa spuna ca plasticul ala nu foloseste la nimic. Vreau si eu de la cei care sustin asemenea aberatii o explicatie stiintifica pentru faptul ca "aia meseriasi care stiu sa se dea mai bine decat voi" fac poc mai des decat fraierii astia ca mine care si-au luat motor dupa dobandirea respectivului plastic.

 

Eu nu am zis ca motociclistu' e un nevinovat care mergea cu motorul in pas de defilare.

Dar nu a murit din cauza ca nu avea permis, mergea pe o roata si facea figuri in trafic. A murit pentru ca ala cu bmw a tras peste el si l-a bagat in stalp. Asa am inteles eu din ce scria / am vazut pe acolo.

 

Cu sau fara plastic in buzunar, nu prea avea sanse.

 

PS. Cunosc cativa baieti care nu au plastice pentru categoria a si stapanesc motoarele ca putini altii. Enduristi, adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum ontopic: Iar avem un accident grav facut de unul fara permis de conducere, si se mai gasesc unii sa spuna ca plasticul ala nu foloseste la nimic. Vreau si eu de la cei care sustin asemenea aberatii o explicatie stiintifica pentru faptul ca "aia meseriasi care stiu sa se dea mai bine decat voi" fac poc mai des decat fraierii astia ca mine care si-au luat motor dupa dobandirea respectivului plastic.

1. Din cate se intelege, accidentul nu e facut (PRODUS!) de ala fara permis. Ai putea spune "PATIT".

2. De unde este extras citatul tau cu ghilimele? Ma intereseaza pentru ca exprimarea ia o forma ironic-peiorativa, si as incerca sa raspund personal postului din care l-ai preluat.

3. Nu stiu cum ai dedus ca fac poc "MAI DES". Argumentatia absolut stiintifica pentru asta este ca nici tu, nici eu, nici altii nu stim CATI calaresc pe strazi moto, fara a avea permis. Intrucat nu sunt inregistrati nicaieri, ar putea fi chiar mai multi decat motociclistii cu acte. Personal, NU CRED ca asta e situatia, dar nu poti sti niciodata. Nu poti sti nici daca unii din cei care se lauda ca au permis, il au (doar nu ii verifici pe toti in buzunar). In cazul unor motociclisti despre care toata lumea "stia" ca detin permis, s-a demonstrat (in momentul accidentului mortal), ca nu aveau. Pana atunci, poate si tu si oricare altul, il "tineati in brate" drept posesor de permis.

 

Ca sa n-o mai lungim, cred ca ai incercat sa "make a point" exagerand afirmatiile unora sau altora. Asta pt ca am cautat, si nimeni nu i-a numit "meseriasi" pe cei fara permis. Dar am inteles ca pe tine te deranjeaza in mod personal faptul ca ar exista posibilitatea ca unii sau altii chiar sa se descurce in trafic si fara actul ala pt care altii (inclusiv tu) s-au deranjat sa se duca pe la scoli moto si politie. Nimeni, vreodata, nu va putea demonstra ca persoanele fara permis fac POC mai des sau mai rar decat cei cu permis, pentru ca ei nu sunt inregistrati nicaieri. Orice incercare de statistica este, de la inceput, imposibila. Totusi, logica m-ar face sa cred ca cei fara permise au accidente mai rar, pentru ca circuli cu un morcov mult mai mare cand te stii in ilegalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nbou e f trist ..inca un accident , inca un motociclist mort.

In cazul lui ...as zice ca nu trebuia sa se urce pe motor fara permis....avea copil avea sotie...treb sa se gandeasca la ei...

mai stiu un caz....sotie, copil de 3 ani, inca unul pe drum...si se da ca dementu'....

Omul asta as zice ca avea ceva viteza de s-o facut asa praf....si cu siguranta a existat o mica competitie cu mucosul din BMW....

Am vazut multi smekeri in masini puternice invitand motorist in racing pe strada...cred ca toti ar trebui sa lasam jos manusa in astfel de cazuri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca stirile functioneaza asa la noi, adica zici ceva si nu-i asa, sau ca guvernu' de pe Dambovita-dai o lege de toata pu-la si apoi o scoti -motociclistul avea permis dar nu era pe permis deoarece nu avuse timp sa-l schimbe http://www.bihoreanul.ro/bihor/motociclist...nducere-4622567 familia a cerut rectificarea anuntului si bine au facut. Dumnezeu sa-l ierte. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform polițiÂştilor, "motociclistul nu avea permis de conducere categoria A, necesar pentru conducerea motocicletelor pe drumurile publice", posedând, în schimb, carnet, pentru categoriile B,C,E.

 

.....care motociclist!?

.....care a incalcat legea?

 

Sa-i fie tarana usoara!

Doamne fereste!

 

 

Citeste putin pagina 5 tinere .

Once Again : R I P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi mai place mie cata polemica a fost cu permisul asta. Apreciez post-urile moralistilor de forum care s-au pripit sa-l blameze pe bietul om ca s-a urcat pe motor fara permis. Ete ca avea disteptilor.

OFFTOPIC:

Ca de obicei la noi toti au o parere ce mega-conteaza. Moarte celor ce circula in tricou, ce nu opresc la accidente, celor ce nu saluta etc... e deja "penala" toata treaba. Daca nu esti salutat nu saluti, sau saluti si poate se simte ala prost ca nu te-a salutat. Daca vreunul nu opreste la accidente sa-i fie rusine(si cam ATAT), asta in cazul in care NU avea motiv intemeiat si nu se grabea sa ajunga la serbarea fetitei de 5 ani sau uatevăr. Daca e in tricou e alegerea lui. Ii poti sugera sa puna ceva pe el daca nu vrea sa se slefuiasca in cel mai dureros mod, dar va rog fara "Doamne da sa cada sa vada ce rau e". Daca tu , motociclistule, alegi sa circuli tot timpul echipat full, sa opresti la absolut orice accident si sa saluti orice vehicul pe 2 roti e alegerea ta. Asta NU te transforma intr-un semi-sfant si nu iti da dreptul sa ii infierezi pe cei ce nu procedeaza la fel ca tine. Iti da dreptul sa ii dezaprobi, sa ii desconsideri, NU sa arunci cu rahat in ei. Genul asta de vehementa e specifica acestui popor care are cam prea multa initiativa pentru prea multe(verbal) si totodata pentru nimic(faptic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Din cate se intelege, accidentul nu e facut (PRODUS!) de ala fara permis. Ai putea spune "PATIT".

2. De unde este extras citatul tau cu ghilimele? Ma intereseaza pentru ca exprimarea ia o forma ironic-peiorativa, si as incerca sa raspund personal postului din care l-ai preluat.

3. Nu stiu cum ai dedus ca fac poc "MAI DES". Argumentatia absolut stiintifica pentru asta este ca nici tu, nici eu, nici altii nu stim CATI calaresc pe strazi moto, fara a avea permis. Intrucat nu sunt inregistrati nicaieri, ar putea fi chiar mai multi decat motociclistii cu acte. Personal, NU CRED ca asta e situatia, dar nu poti sti niciodata. Nu poti sti nici daca unii din cei care se lauda ca au permis, il au (doar nu ii verifici pe toti in buzunar). In cazul unor motociclisti despre care toata lumea "stia" ca detin permis, s-a demonstrat (in momentul accidentului mortal), ca nu aveau. Pana atunci, poate si tu si oricare altul, il "tineati in brate" drept posesor de permis.

 

Ca sa n-o mai lungim, cred ca ai incercat sa "make a point" exagerand afirmatiile unora sau altora. Asta pt ca am cautat, si nimeni nu i-a numit "meseriasi" pe cei fara permis. Dar am inteles ca pe tine te deranjeaza in mod personal faptul ca ar exista posibilitatea ca unii sau altii chiar sa se descurce in trafic si fara actul ala pt care altii (inclusiv tu) s-au deranjat sa se duca pe la scoli moto si politie. Nimeni, vreodata, nu va putea demonstra ca persoanele fara permis fac POC mai des sau mai rar decat cei cu permis, pentru ca ei nu sunt inregistrati nicaieri. Orice incercare de statistica este, de la inceput, imposibila. Totusi, logica m-ar face sa cred ca cei fara permise au accidente mai rar, pentru ca circuli cu un morcov mult mai mare cand te stii in ilegalitate.

Offtopic:

1. Sunt de acord, poate mersul mai preventiv ajuta la ceva desi nici asta nu te scapa intotdeauna.

2. Citatul e unul aproximativ din sutele de prostii care se posteaza aici dupa ce unul fara permis (eventual mai de la mahala) moare si zeci sau sute de prieteni din categoria cocalari-manelari se inscriu aici doar ca sa ne explice cat de bine mergea ala pe motor si cat de nepriceputi sau "terminati" sau "fraieri", etc.. suntem noi astialalti, si uneori si unii forumisti mai cu vechime tin sa le cante in struna. E greu sa gasesti asemenea citate vizibile pe forum pentru ca astea sunt cauza numarul unu pentru flame si fie sunt sterse fie ascunse individual fie dispare topicul cu totul (cum s-a intamplat in cazul "legendarului" Moga).

3. Aici nu ajung decat unele din accidentele pe doua roti (mai multe pe moto si mai putine pe moped), din "obligatii personale" le citesc macar pe la inceput pe toate, si am ramas cu impresia ca anul asta mai ceva ca anul trecut in majoritatea accidentelor grave au fost implicate fie persoane care nu posedau permis pentru categoria A, fie (ceva mai putini) incepatori de 18-20 pe motociclete super-sport de 600 sau 1000cc, si in fine au fost si 2-3 cazuri de oameni care mergeau 100% legal (carnet si minimum 21 de ani pe motociclete de viteza). Nu am stat sa numar, e o statistica subiectiva, dar ma intreb de ce nu fac accidente astia care discuta pe topicul "Motociclisti de cursa lunga" pe la "Intalniri, evenimente excursii" ?

 

Ontopic: Stirea initiala a fost gresita si din acest motiv imi cer scuze pentru ca m-am pronuntat ca nu trebuia sa mearga fara permis, motociclistul avea trecut examenul pentru categoria A dar nu-si schimbase permisul, astfel incat riscul lui la o intalnire cu un politist era cel mult o amenda modica...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca baga ochii pe aici si cei cu masini sa ia aminte, ca nu se intra niciodata in scurt pe banda dupa ce au depasit, deoarece uite ce se poate intampla. De bun simt si sanatos era sa se tina deoparte de unul pe doua roti, tocmai pentru a nu il acrosa in timpul manevrei. Acum ca s-a lamurit cu permisul, condoleante familiei si odihna vesnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...