Sari la conținut

Adio plimbare fara permis la scuter de 49 CM3


Fantomas
 Share

Postări Recomandate

Astept cu bucurie momentul in care sa se introduca un tip de permis pentru scuterele de 49cm3 !!!

Nu inteleg ce e asa o mare problema si de ce se incordeaza asa de multi cand aud de chestia asta... Stii regulile, stii sa mergi - simplu - te duci si-ti iei permisul si gata !

AAAAAA.... sau cumva "coca" nu stie nici macar sa citeasca sau are un usor retard (clasic de altfel) si nu e in stare sa obtina acest permis ?!? Bineinteles nu vorbesc aici de restul celor absolut ok, pe care nu ar trebui sa-i deranjeze acest permis, fiind practic o formalitate imi imaginez.

Salutare si hai cu legea aia odata !!! :bounce: :rock:

 

mars mah cu permisul tau de scuter..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mars mah cu permisul tau de scuter..

 

Parca am bani asa sa arunc aiurea pe geam .....odata cu legislatia ....apoi cu asigurarea..apoi nu mai stiu ce....acum alti bani alta distractie cu permisul curului.....hai ca poate o sa ceara si trusa medicala....extinctor..triunghi reflectorizant.Pentru ce am mai dat banii pe legislatie daca la nici un an baga permis????Voi nu aveti gura de facut|???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am bani asa sa arunc aiurea pe geam .....odata cu legislatia ....apoi cu asigurarea..apoi nu mai stiu ce....acum alti bani alta distractie cu permisul curului.....hai ca poate o sa ceara si trusa medicala....extinctor..triunghi reflectorizant.Pentru ce am mai dat banii pe legislatie daca la nici un an baga permis????Voi nu aveti gura de facut|???

da ai bani de scuter, nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA uitam la tv si tocmai am vazut o noua stire,nu mai ai voie cu atv-urile pe drumurile publice si cu scuterul ( mopedul) fara permis de conducere,deci cine si-a inscris scuterul ca moped nu mai are voie sa circule pe drumurile publice cu el daca nu are permis pentru acea categorie......va las sa comentati aceasta decizie

Participand la traficul rutier cu "jucariile" lor, prin necunoasterea legilor in vigoare se sinucid si, mai provoaca si altora avarii ! De ce , pentru a fi protejati ei si , ceilalti , (pasagerii lor, etc) sa nu citeasca macar asa , ca pe "libertatea" CODUL RUTIER ! Avalansa de accidente grave in care sunt implicati "scutierii" aduce ca o consecinta aceasta decizie relativ la conducatorii de scutere sub 50 cmc (din care o gramada ating lejer suta de km )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa o lasi mai moale ca esti in eroare. trage o bere doua si baga o tura cu scuteru ca asa va sta cel mai bine. Si nu uita un gel din ala de firma in caz de Doamne-fereste, inteligentule care esti geniu :rock:

 

LE:

 

mare scuterist, pasionat de mers pe o roata:

 

http://photos4.hi5.com/0014/756/423/cU8.S3756423-02.jpg

 

stie sa faca chiar si un stoppie

 

http://hi5.com/friend/photos/displayPhotoU...wnerId=52221623

 

Dar din pacate nu prea s-a prins cum e cu echilibrul asta pe 2 roti

 

http://hi5.com/friend/photos/displayPhotoU...wnerId=52221623

 

E OK, ai 19 ani crezi ca esti super jm3k3r1t si dai tu lectii de viata la altii. Mai stai si invata mai wannabe pana sa te apuci sa dai tu sfaturi la altii despre ce e bine si ce nu, la 19 ani ar trebui sa ai teoretic mai multa minte, din pacate doar teoretic

Teoretic vad ca le stii, practica din pacate te omoara, ceea ce faceam eu cu scuterul este stric treaba mea, nu stau eu sa ii explic unui wannabe biker care cauta poze cu forumisti pe hi5.

 

Ma gandesc ca poate esti frustrat, ti-ai dorit scuter cand erai mic si nu ai avut parte de el? un lucru trist din punctul meu de vedere.

 

Daca mai ai vreo nelamurire nu te sfii, intreaba poate mai afli si tu lucruri noi. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, te declar oficial irecuperabil. Inchei aici pentru a nu face si mai mult offtopic, pierdere de timp cu un putzoflender care nu stie pe ce lume traieste si debiteaza numai ineptii. Multa sanatate si hai cu permisele de scutere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, te declar oficial irecuperabil. Inchei aici pentru a nu face si mai mult offtopic, pierdere de timp cu un putzoflender care nu stie pe ce lume traieste si debiteaza numai ineptii. Multa sanatate si hai cu permisele de scutere!

Nu stiu cine e putzoflender in discutia asta, nu cred ca te-am jignit invrun fel...mi se pare absurd ca tu sa vorbesti de offtopic, sa iti aduc aminte primul tau post de acest topic?

 

Ai grija sa nu te prinda controlorii pe 41 fara bilet aaa scz tu esti genul de om tipicar, isi face abonament lunar. :bounce:

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex2707, la multi ani peste 9 zile si la mai multa minte omu'! Ce treaba ai tu cu ce face sunny cu scuterul intr-o zona inchisa circulatiei publice? Ti-a violat intimitatea de te simti asa 'patruns'? Mai uita-te si-n mansarda ta, ca nu-s toate in regula. Posezi permis de gandit? Sa nu cumva sa gandesti ilegal...

 

In alta ordine de idei, chiar nu inteleg de ce sunt asa de intepati scuteristii forumului, toti sustin ca sunt legali, dar cand vine vorba de permis, sar de poponeata in sus. Ok, ai dat bani pe legislatie, dar aia e vrajeala totala! Dupa parerea mea ai dat bani degeaba, mai bine dai de A1 si-ti iei ceva pana in 125cc, decat sa bagi dublul banilor intr-o trompeta care-si ia zborul la peste 80km/h si aterizeaza in prima masina sau primul stalp de pe marginea drumului... Daca se baga permis, ok, daca nu tot ok, cine vrea sa mearga legal, va urma pasii impusi de lege pentru a conduce un moped, daca nu, oricum e drumul plin de retardati care circula fara nici un act. Hai noroc si

 

 

Bafta! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am stat sa citesc tot..dar acuma ce te fute grija ca face el wheelie si stopie ?? ( in poza cu stopie era vladul daca nu ma insel), a facut`o intr`un poligon sau parcare ce era, sau ca avea piciorul polizat.... te roade invidia sau care e faza??

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participand la traficul rutier cu "jucariile" lor, prin necunoasterea legilor in vigoare se sinucid si, mai provoaca si altora avarii ! De ce , pentru a fi protejati ei si , ceilalti , (pasagerii lor, etc) sa nu citeasca macar asa , ca pe "libertatea" CODUL RUTIER ! Avalansa de accidente grave in care sunt implicati "scutierii" aduce ca o consecinta aceasta decizie relativ la conducatorii de scutere sub 50 cmc (din care o gramada ating lejer suta de km )

 

 

 

salut!

 

ai perfecta dreptate dar dupa cum vedeti dragi posesori de permis, nu se poate avea nici macar dialog cu ei ,dar sa-i mai si trimiti la o scoala de 2 saptamani !!!

 

:lol:

 

 

Mesaj completat

Amice, te declar oficial irecuperabil. Inchei aici pentru a nu face si mai mult offtopic, pierdere de timp cu un putzoflender care nu stie pe ce lume traieste si debiteaza numai ineptii. Multa sanatate si hai cu permisele de scutere!

 

 

DE ACORD !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, nu te grabi la astfel de concluzii, poate omul era de-acord cu ultima idee din tot citatul, adica legat de permise. Daca nu, chiar e un aplaudac trist...

Noi sa fim sanatosi,

 

 

Bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai frate...

 

Vladule, esti tu sigur ca eu am facut cursul ala la misto? Multi intr-adevar au dat bani, le-a dat hartia, dar multi au pierdut ore, bani si au dat examen. In mileniul 3 nu cred ca mai sperie pe cineva un examen de cacao cu 26 de intrebari, majoritatea se plang de bani.

 

Voi chiar nu intelegeti unii oameni nu? Eu tocmai am venit de la tara, si ma uit acolo ca exemplu. Acu voi nu aveti de unde lua exemplu, voi v-ati nascut in si din aur, aveti scuter de distractie, dar unii, unii nu au masina, si decat sa-si ia o bicicleta mai pun ceva bani si-si iau un amarat de scuter la vreo 7-8-10 milioane. Lor le convine sa dea 100-150 lei pe un curs de legislatie si la nici un an sa dea iar 200-250 lei? Adica in total cam 50% din investitia initiala? De unde sa mai scoata bani? Toata lumea se gandeste la el.

 

Vladule, raman tot la tine, trompeta aia de scuter te-a plimbat destui km, ai bagat destui bani in ea, si te-ai distrat de minune -pot paria. Acum te-ai emancipat, ai masina, si gata, ai uitat de vremurile trecute? Ca si tu ai fost trompetar ca noi?

 

Imi pare rau sa spun, dar mi-e rusine sa fac parte din grupul pe doua roti. Sunt mandru sa fiu scuterist. Aici e simplu: cine are bun simt, si o considera ca pe o pasiune, scrie pe forumul asta, si in acelasi timp de documenteaza. Cocalarii pe scutere intra pe hi5. In schimb, toti motociclistii intra pe forum, fie ca sunt panarame, ca merg fara permis, ca merg cu 300 la ora, etc, toate natiile sunt aici. Si vorbesc degeaba. Unii nici nu stiu sa scrie.

 

LE: A1 ~= A la pret, deci pe la 450 lei, daca vi se pare normal, dat voi de A1 pentru scuter

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pardon..e 150 nu am vazut eu bine. si cred ca te mai costa inca 50 lei analizele :lol:

deci undeva la 200 lei iesi cu A1 la mine in oras.

si sunt tot felul de promotii. daca mai aduci inca 4 prieteni cu tine faci categoria aleasa de tine moka.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...cam mult examenul psihologic. E 30 lei la mine de exemplu, in schimb analizele....pe mine ma duce 200 ron tot dosaru cu analize si taxa de permis. 50 lei motoreta... Oricum tot mai e ceva, scapi in 450 lei, asa gandeste-te sa pleci de la 450 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii, noi ne enervam, ajungem sa ne injuram si pentru ce? Handicapatii de la conducere tot pixu' lor vor hotari... Ar fi ok si cursul, dar vedeti si voi ca politia nu are cum sa-i sanctioneze corespunzator pe cercopitecii cu trompete. Si la urma, unii merg cu ditamai masinile fara permis, ce i-ar opri sa mearga si pe scuter? Un dosar, 2,3? NU-i intereseaza si aici nu-si are rostul permisul. Stiu, ma contrazic intr-un fel, dar pentru restul care nu stiu sa circule e un bun obstacol de la sinucidere in trafic. Anul trecut in vara ma uitam in oglinda la semafor si-l vad pe un nene cu scuter, incerca sa se strecoare dar nu stia nici macar sa-ti tina echilibrul, in final a atins 2 masini si peste a 3-a s-a varsat. Am oprit, l-am intrebat de sanatate, l-am intrebat de ce se baga daca nu stie sa mearga, daca are curs sau permis si mi-a zis ca are toate ok, avea si vesta omul. De-asta zic ca acel curs e vrajeala, degeaba stii legislatie daca nu stii sa mergi, te versi in trafic ca un sac de cartofi si te calca basculanta... Macar pentru permis mai bagi 2-3 jaloane, 2-3 opturi, mai inveti cum e cu echilibrul.

In rest, traim in romania...

 

 

Bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Sunt perfect de acord cu aprobarea legi. Sunt multi scuteristi care stiu sa circule, stiu ce e aia legislatie si poarta casca si de aceea sar cu gura sa nu bage legea asta, dar inainte sa faca asta ar trebuii sa se gandeasca si la scuteristi care nu stiu sa circule nici macar ca simpli pietoni dar sa mearga cu 50-60km/h pe un scuter... adica pt. astia vor sa aplicea legea asta, sa mai diminueze numarul lor care este destul de mare si care isi pun si propria viata in pericol dar si a altor participanti la trafic.. eu personal cunosc un scuterist care nu are nicio treaba cu legislatia, merge tot timpul beat si deja are o victima(pasager mort din cauza alcoolului) si care inca merge pe scuter ca nu a avut nimeni cum sa ii suspende dreptul de a mai merge cu el... deci permisul trebuie si pt scutere dar nu si pt bicilete cum abereaza uni.. biciclisti trebuie sa aiba pistele lor special amenajate si nu trebuie sa ia parte la traficul cu mijloace de trasport autopropulsate. ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuaie, nu-i de vina legea ca ala merge beat. legea-i buna, politistii si judecatorii is prosti. Daca-l prindeau si-l bateau de fiecare data cand il prindeau beat, acum nu ne povesteai chestii de astea pescaresti pe forum.

 

Scuterul nu e un dispozitiv recreational. In oras e cel mai rapid mijloc de transport posibil. Intreaba orice distribuitor si o sa iti zica la fel. In loc sa incurajeze cat mai multi cetateni sa circule cu scutere si biciclete, UE incearca sa le bage bete-n roate. Motivatiile sunt nerealiste. Aia care merg acum fara numar si fara legislatie or sa mearga la fel si mai incolo. Aia care n-au asigurare, n-au idee de legislatie, merg beti sau nu le pasa de prioritate or sa faca la fel si cu si fara permis. E treaba politistilor sa-i prinda si a judecatorilor sa-i lege. Si legi avem si acum pentru asta, doar ca de la un betiv fara numere care nu-si permite decat un scuter de 5 milioane n-au de unde scoate spaga. Asa ca se iau de mine cand ma vad ca circul legal ca n-am un far aprins. Ngatzii ma-si, ce sa-i fac daca asa au proiectat astia motorul? Da dom politist, le aprind pe ambele ca sa-mi dati amenda ca merg cu faza lunga in oras.

 

ermisul pentru scuteristi care ii impiedica pe aia prosti sa iasa pe strada se bazeaza pe o premiza falsa: ca alora chiar le pasa de lege si pedepsele voastre. Ghici ce: nu le pasa, or sa faca la fel si cu permis si fara.

 

In concluzie: ideea e cretina. Nu de restrictii mai multe aveti nevoie pentru scutere. Aveti nevoie de piste de biciclisti, de politai care sa aplice amenzi corect, constant si coerent. Aveti nevoie sa gasiti metode pentru a fi respectate legile curente si pentru a incuraja cat mai multi oameni sa aleaga vehicule cat mai putin poluante, cat mai economice si mai eficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut. Nu stiu cita dreptate i-ti dau altii in ce scrii. Eu i-ti dau. Dar, convinge-o tu pe Bahmutanca sa mearga cu scuterul ca este economic, ecologic, practic, ca asa se reduce aglomeratia, nebuneala orelor de virf, dracii din aceste ore. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...