Sari la conținut

Accident Litoral Eforie


Overdozze2009
 Share

Postări Recomandate

Accidentul sa intamplat in felul urmator :

Motociclistul venea pe un drum de acces care e exact langa plaja .. era vorba de un choper apropo, a acelerat avea in jurul la 20 km iar in acest moment o fetita care era la circa 2 metri de mine a rupto la fuga sa traverseze strada ea a intrat direct in lateral in aripa din fata a motocicletei dupa care a fost izbita de ghidon si aruncata , motociclistul nu a apucat sa franeze ba chiar a ramas cu mana in gaz aproape intrand intr-o masina , avea si pasager in spate .

Fetita din cate am inteles a fost dusa la spital cu piciorul fracturat.Rudele au sarit direct si lau luat la pumni pe motociclist abia am reusit cativa de acolo sa il scapam .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa invete sa-si tina dracului progeniturile de mana, indiferent ca este vorba de trece de pietoni sau sosea libera.

multi isi plimba carucioarele cu copii sau traverseaza prin locuri nepermise, nu se poate asa!

daca cineva fuge de pe trotuar pe trecere direct nu poti avea un timp de reactie optim in asa fel incat sa eviti orice eveniment neplacut.

unii chiar au un stil de rahat de a se arunca pe trecere ca niste bezmetici chiar si atunci cand puhoiul de masini are 60-70, chiar nu-i inteleg. nu au deloc instinctul de conservare? eu si unde am prioritate reduc viteza, chiar si pe trecere, astept fie pana trece puhoiul, fie pana cand se simte unul si ma lasa sa trec, dupa ce ma uit la urmatoarea masina sa vad daca este oprita, maresc pasul, aproape de banda cealalta schimb privirea catre contrasens si tot asa. unii... niciun stres, m-au suprins destui si cu moto si cu masina, de fapt... cam asa am invatat sa franez de urgenta.

asfalt uscat, multi prosti pe post de pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa invete sa-si tina dracului progeniturile de mana, indiferent ca este vorba de trece de pietoni sau sosea libera.

multi isi plimba carucioarele cu copii sau traverseaza prin locuri nepermise, nu se poate asa!

daca cineva fuge de pe trotuar pe trecere direct nu poti avea un timp de reactie optim in asa fel incat sa eviti orice eveniment neplacut.

unii chiar au un stil de rahat de a se arunca pe trecere ca niste bezmetici chiar si atunci cand puhoiul de masini are 60-70, chiar nu-i inteleg. nu au deloc instinctul de conservare? eu si unde am prioritate reduc viteza, chiar si pe trecere, astept fie pana trece puhoiul, fie pana cand se simte unul si ma lasa sa trec, dupa ce ma uit la urmatoarea masina sa vad daca este oprita, maresc pasul, aproape de banda cealalta schimb privirea catre contrasens si tot asa. unii... niciun stres, m-au suprins destui si cu moto si cu masina, de fapt... cam asa am invatat sa franez de urgenta.

asfalt uscat, multi prosti pe post de pietoni.

 

perfect adevarat e plin de pietoni cretini (si de parinti asijderea-mame care imping carutu pe trecere fara sa se uite).... dar totusi un copil este prin definitie lipsit de instinctul de conservare nu intelege si nu apreciaza pericolul; iar in ceea ce priveste supravegheatul progeniturilor se vede treaba ca nu ai avut niciodata un copil in grija; de fapt nu avem informati destule ca sa stim cine e sau nu vinovat deci oricum discutia e sterila ... de exemplu daca motoristul era intr-o zona inchisa traficului probabil si-a meritat inceputul de bataie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Rudele au sarit direct si lau luat la pumni pe motociclist abia am reusit cativa de acolo sa il scapam .

 

 

oile mai bine zis... inteleg ca`ti iesi din minti cand iti vezi copilu lovit de cineva , dar asta e prea de tot ... acuma motociclistu ar trebuii sa viziteze rudele copilei si sa le dea foc... pt ca si`a zgariat motorul din cauza plodului .... oricum vina totala le apartine parintilor

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu pe falez in eforie poti sa circuli lejer nu e interzis ! e un sens giratoriu acolo care nu`ti dai seama daca e facut pentru pietoni sau pentru vehicule !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca locul , strada, aleea e considerata zona rezidentiala , legea spune sa circuli cu 5 km/h si sa dai prioritate pietonilor , sa casti ochii la copii care au voie sa se joace pe carosabil . Oricum nasol momentul , cred ca nici motoretistul nu se astepta la asa ceva , si nici parintii nu si-au supravegheat indeaproape copilul ,............asa a fost sa se intample .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu era sa iau o proasta care alerga cu copilul de mana pe Blvd. Stefan cel Mare. Nici acum nu-mi dau seama de unde a aparut. Am luat doua seconde ochiul de la drum, si, la revenire, m-am trezit cu ei la 10m de mine. Noroc ca n-aveam viteza, si am reusit sa-i evit la mustata...ne mucificam toti trei.

 

Este un mare miserupism in randul pietonilor, cel putin, in zona Ap.Patriei, se merge direct pe mijlocul strazii cu caruciorul (ma refer la stradute laterale) in conditiile care trotuarul este liber. Era de multe ori sa iau diversi "pietoni" pe ghidon din cauza acestei atitudini de tot rahatul. Si tot ei sunt cu piXda mare cand sunt claxonati.

 

Copilul trebuie supravegheat... daca nu esti in stare, priponeste-ti-l de mana, leaga-l de carucior, de sacosa... whatever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca locul , strada, aleea e considerata zona rezidentiala , legea spune sa circuli cu 5 km/h si sa dai prioritate pietonilor , sa casti ochii la copii care au voie sa se joace pe carosabil . Oricum nasol momentul , cred ca nici motoretistul nu se astepta la asa ceva , si nici parintii nu si-au supravegheat indeaproape copilul ,............asa a fost sa se intample .

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

# Art. 197, alin.2(§13 Zona rezidentiala) :

Conducatorii de vehicule sunt obligati sa circule cu o viteza maxima de 20km/h, sa nu stationeze sau sa parcheze vehiculul in afara spatiilor anume destinate si semnalizate ca atare, sa nu stanjeneasca sau sa impiedice circulatia pietonilor chiar daca, in acest scop, trebuie sa opreasca.

 

# Art.192 :

In zona pietonala, semnalizata ca atare, conducatorul poate intra numai daca locuieste in zona sau presteaza servicii publice "din poarta in poarta" si nu are alta cale de acces. Acesta este obligat sa circule cu viteza maxima de 5 km/h, sa nu stanjeneasca sau sa impiedice circulatia pietonilor si, daca este necesar, sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles fetita a intrat in moto si nu invers!Cine poate sa stabileasca daca a avut 5km/h sau 30km/h.

Legal nu vad sa pateasca ceva motociclistul, insa moral e stiut ca in astfel de zone trebuie sa fim foarte prudenti,si sa avem grija mai ales la copii!

Acum ca parintii au sarit cum sar romanii, asta e altceva. De fapt unii parinti deabia asteapta sa se ia de alti oameni fie chiar si ei parinti la randul lor.

Daca in acea zona accesul nu era interzis motocicletelor nu vad care sa fie problema! In orice caz e bine sa fim prevazatori!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok eu am fost martor la toata faza si va zic in felul urmator drumul era ingust nu incapeau 2 masini dar se numea si era catalogat drum acces port deci era un drum de acces . Gresala facuta de motociclist a acelerat inainte de impact probabil sa se etaleze putin . Copilul nu sa uitat nici stanga nici dreapta a fugit direct . Am dat si eu declaratie ca martor si cu cei care erau acolo ca pot sa zic ca daca nu eram noi motociclistu era in mare (cuvant urat) il scoateau direct vinovat sti cum e lumea avea 1000 km pe ora mergea pe o roata zbura etc..

 

Parerea mea e ca accidentul putea fi evitat lejer in zona aia motociclistul a exagerat chit ca nu avea viteza dar era o zona foarte aglomerata .Daca ar fi mers preventiv si in loc de 15- 20 km avea 5- 10 km putea evita lejer.

Editat de Overdozze2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circul si eu pe drumul ala, chiar eram in ziua aia, mult mai departe de accident. Drumul acela este pe plaja si duce catre port, e circulat si de catre pietoni si de vehicule, nu cred ca e vina nici a motociclistului nici a fetitei, probabil daca era un drum separat de de pietoni sau autovehicule era altceva, ca sa va dati seama echivalentul la faleza aceea din eforie, este ca si cum ai incerca sa mergi cu motocicleta prin satul de vancanta printre pietoni. parintii ar trebui trasi la raspundere pentru copilul nesupravegheat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca accidentul putea fi evitat lejer in zona aia motociclistul a exagerat chit ca nu avea viteza dar era o zona foarte aglomerata .Daca ar fi mers preventiv si in loc de 15- 20 km avea 5- 10 km putea evita lejer.

Eu nu inteleg ce putea sa evite in conditiile in care spuneti ca fetita a intrat in el nu el in fetita.. (suna cam pedofil...:lol: )

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si el o usoara vina,caci putea sa mearga mai usor,dar pana la urma fetita a intrat in ele si nu el in fetita!!!!Iar faza ca romanasiii nostri au sarit pe el la bataie,e clar ca trebuie sa-i dea in judecata!Daca era un camion si nu un motor?Ce mai ramanea din fetita?parinti cretini...si sunt si eu parinte :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de vigilent esti ... se poate intampla ca un copil care nu are inca dezvoltat instinctul de conservare, sa sara si sa alerge unde il taie capul. Daca toti zmeii de aici ar fi fost in locul parintilor, nu cred ca ar fi reactionat "pro-motoretist". La 20km/h daca tragi de frana opresti aproape instant, chit ca dai fierul pe jos. Ma kaka pe el de fier ... e vorba de o fiinta. In plus, daca e o zona intens circulata de pietoni, chiar daca merg pe carosabil ( tine de educatie, civilizatie sau mai stiu eu ce alte elemente dobandite sau nu in cei 7 ani de acasa ), circuli cu ochii cat cepele si mana piciorul pe frana. Nu pe gaz cu a facut marele motocaricist.

 

Un alt exeplu ... duminica in parcul Tineretului, pe langa lac, o ardeau unii cu basculante de 10T starnind praf, de ziceai ca sunt la truck trial. Trebuia sa sari cu copilul in iarba sa nu te mucifice. Si aia tot ... piloti erau ...nu?

 

Ce discutii ?!?! Fetita cyborg din titan si 7T a intrat in bietul motocaricist sau el in fetita ?!!? Frateee ... nu mai poti sa iesi cu mobra la pascut ca tzusti ... iti sar in fata cyborgii ... saracul.

Editat de Kata4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca locul , strada, aleea e considerata zona rezidentiala , legea spune sa circuli cu 5 km/h si sa dai prioritate pietonilor , sa casti ochii la copii care au voie sa se joace pe carosabil . Oricum nasol momentul , cred ca nici motoretistul nu se astepta la asa ceva , si nici parintii nu si-au supravegheat indeaproape copilul ,............asa a fost sa se intample .

 

foarte corect daca era zona rezidentiala si totodata pe drum public .

oricum :angry: nu te dai la gaz in zone inguste si mai ales pe acolo pe unde este de asteptat sa intalnesti pietoni de toate felurile (in cazul de fata alee acces plaja)...se cheama conduita preventiva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca i-a sarit fetita in fata, in aripa, inseamna ca se afla la un metru max doi,deci te aflai prea aproape de un pieton(in cazul de fata copil imprevizibil) si in cazul asta trebuia sa ai viteza cat sa o intepenesti in doi cm,daca se afla mai departe inseamna ca este ori chior ori idiot motociclistul pt ca nu a avut timp sa franeze,ori nu erau 20 km /h.Daca era chiar asa nevinovat ,fetita se lovea de o motocicleta oprita si nu de una care avea 20/h.Daca era fetita mea ,probabil ca ii aruncam si motorul in mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...