Sari la conținut

Tremurat


adip
 Share

Postări Recomandate

am si eu o problema si nu imi dau seama de la ce este..poate ma ajutati unul dintre voi cu alte idei

Cam oe la 170-180 kmh incepe un tremurat ( precizez ca nu e vorba de voblaj)....se mentine oricat as creste viteza.

 

Singurele cauze care imi vin in minte ar fi:

1. ceva desfacut ( am verificat si nu pare nici un surubel desfacut...deci am exclus posibilitatea asta)

2. am amortizoarele reglate pe low ( o sa le schimb reglajul astazi si vad ce se intampla)

3. am cauciucurile aproape slickuri...nu ar fi asta o problema dar ma gandesc ca ala de pe fata sa nu fie uzat inegal desi la oki nu imi dau seama

 

Are cineva alte idei???

Multam mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E din amortizoare, seteaza-le mai tare.

Si ar mai putea fi uzura la rulmentii din ghidon sau din bascula.

 

 

merci...o sa le setez azi mai tare....si vad ce se mai intampla

rulmentii si ghidonul sunt ok...ar mai ramane sa ma uit si la bascula.Le iau pe toate la rand ca deja ma streseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee - poate pe langa..dar..

 

oala de la ambreiaj este ok ?

 

unui prieten ii vibra motorul si .de la asta era

tot gsxr..

 

 

ambreiajul e ok...daca ar fi ceva cu el ar trebui sa se simta tot timpul nu doar de la 170 incolo

 

Rotile sunt echilibrate ? Rulmentii rotilor i-ai verificat? Deja la vitezele alea abaterile minore devin serioase!

 

 

asta e o problema cu echilibratul ca nu sunt...rulmentii sunt ok....

m-am gandit la echilibrat si la cauciucuri care sunt tocite vai de mama lor...nu le echilibrez pana nu o incalt..dar nu stiu cum sa imi dau seama daca cauciucul e uzat neuniform ( la ochi nu imi dau seama)...si sunt constient ca la viteza mare se simte bine daca e cu probleme

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SCHIMBA CAUCIUCURILE !

 

 

n-am bani de caucioace acum....peste vreo luna o incalt

dar pana atunci vreau sa aflu daca problema nu e din alta parte....am reglat amortizoarele aseara..o sa vad zilele asta cum se comporta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

n-am bani de caucioace acum....peste vreo luna o incalt

dar pana atunci vreau sa aflu daca problema nu e din alta parte....am reglat amortizoarele aseara..o sa vad zilele asta cum se comporta

Ai schimbat gumele ?

Cum se comporta acum ?

Ca aceeasi problema o am si eu si chiar azi ma duc sa-i schimb cauciucul fata.

Tin sa precizez ca vibratiile nu sunt suparatoare sau ingrijoratoare, dar exista si apar exact de la 180 incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai schimbat gumele ?

Cum se comporta acum ?

Ca aceeasi problema o am si eu si chiar azi ma duc sa-i schimb cauciucul fata.

Tin sa precizez ca vibratiile nu sunt suparatoare sau ingrijoratoare, dar exista si apar exact de la 180 incolo.

 

 

la mine sunt suparatoare vibratiile si sunt din janta ( inca nu le-am schimbat) din cate mi-am dat eu seama pana acum

 

dar am pus o alta janta cu cauciuc nou sa testez putin si pare ok...

mai am putin de ars la gumele astea si apoi le schimb si o sa iti spun cum e :banana: ...daca nu , tare imi e ca tre sa schimb janta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

am si io aceasi problema :D si as vrea sa stiu daca e sa lucreze amortizoarele fata inegal cum imi dau seama. Cumva voblajul poate aparea si din cauza rulmentului de cardan ? ca e monobrat bascula si ma gindesc ca un joc cit de mic ,insesizabil la mina sa nu devina deranjant la viteza?In cazul caramizii mele instabilitatea apare la viteze mici 40-60 si la incetinire,fara frinare ,ca daca mai si frinez e jale;cu fata mai e cum mai e dar cu spatele devine emotionant deadreptu. ;) da si freaca discu de frina pe spate de il ia dracii pe curbe ,scirtie si se incinge :P Ssa fie din aclasi ciclu de minuni oare? :D Astept ajutor va rog sau portocale la spital cit de curind :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io aceasi problema :D si as vrea sa stiu daca e sa lucreze amortizoarele fata inegal cum imi dau seama. Cumva voblajul poate aparea si din cauza rulmentului de cardan ? ca e monobrat bascula si ma gindesc ca un joc cit de mic ,insesizabil la mina sa nu devina deranjant la viteza?In cazul caramizii mele instabilitatea apare la viteze mici 40-60 si la incetinire,fara frinare ,ca daca mai si frinez e jale;cu fata mai e cum mai e dar cu spatele devine emotionant deadreptu. ;) da si freaca discu de frina pe spate de il ia dracii pe curbe ,scirtie si se incinge :P Ssa fie din aclasi ciclu de minuni oare? :D Astept ajutor va rog sau portocale la spital cit de curind :baldy:

 

 

verifica rulmentii la roata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io aceasi problema :D si as vrea sa stiu daca e sa lucreze amortizoarele fata inegal cum imi dau seama. Cumva voblajul poate aparea si din cauza rulmentului de cardan ? ca e monobrat bascula si ma gindesc ca un joc cit de mic ,insesizabil la mina sa nu devina deranjant la viteza?In cazul caramizii mele instabilitatea apare la viteze mici 40-60 si la incetinire,fara frinare ,ca daca mai si frinez e jale;cu fata mai e cum mai e dar cu spatele devine emotionant deadreptu. ;) da si freaca discu de frina pe spate de il ia dracii pe curbe ,scirtie si se incinge :P Ssa fie din aclasi ciclu de minuni oare? :D Astept ajutor va rog sau portocale la spital cit de curind :baldy:

sa verifici rulmenti si roata daca e 8 pe spate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io aceasi problema :D si as vrea sa stiu daca e sa lucreze amortizoarele fata inegal cum imi dau seama. Cumva voblajul poate aparea si din cauza rulmentului de cardan ? ca e monobrat bascula si ma gindesc ca un joc cit de mic ,insesizabil la mina sa nu devina deranjant la viteza?In cazul caramizii mele instabilitatea apare la viteze mici 40-60 si la incetinire,fara frinare ,ca daca mai si frinez e jale;cu fata mai e cum mai e dar cu spatele devine emotionant deadreptu. ;) da si freaca discu de frina pe spate de il ia dracii pe curbe ,scirtie si se incinge :P Ssa fie din aclasi ciclu de minuni oare? :D Astept ajutor va rog sau portocale la spital cit de curind :baldy:

In afara de cauzele care implica rulmenti & stuff, verifica daca roata fata e centrata fata de amortizoare. Cativa mm sunt suficienti ca sa cauzeze exact problema de care spui tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa faci atatea schimbari,parerea mea,SCHIMBA MOTORUL! :)

 

Asta nu-i o solutie. Du-te mai Adip la United Motors sa-i faci o echilibrare la amortizoare, vezi la jante, dupa atatea gropi luate si cu totii le luam, e imposibil sa nu se descentreze , iar daca mergi cu ele asa si nu-ti dai seama in scurt timp toata ciclistica va avea de suferit. Verifica axele bine, rulmentii, jantele, echilibrarea lor perfecta cu caucioacele cu care te dai, apoi fa-i o reglare a suspensiei in functie de cum iti place sa te dai, greutatea ta, etc. Si ai grija cine iti face treaba asta, daca nu se stie, poti avea probleme mari. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...