Sari la conținut

nordkapp 2009


pompiliu
 Share

Postări Recomandate

salutare mai sant doua zile si plec intracolo primadata cand nu voi fii singur ci impreuna cu un prieten care a facut posibil ca aceasta calatorie visata de mult sa poata fii realizata multumesc pentru asta si prea multe vorbe nusi au rostul tura noastra cam asa va fi buc,rostok, copenhaga ,oslo,kristiansand mergand pe coasta norvegiei pana la nordkap incluzand insule lafoten stelvio al norvegiei trollstingen nordkapp tarile baltice acasa in laponia la mos craciun tallin la sfarsitul luni sa fim acasa voi face un jurnal pe zile a acestei calatori ca si alti sa poata imforma si benificia de imformati si sti la ce sa se astepte va salut iertatimi greselile sa auzim numai de bine si daca tot vad ca se poarta care vreti puteti sami dati niste stikere sa le lipesc pe motocicleta va fac reclama gratis numai sa fie cat de cat estetice Pompiliu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare mai sant doua zile si plec intracolo primadata cand nu voi fii singur ci impreuna cu un prieten care a facut posibil ca aceasta calatorie visata de mult sa poata fii realizata multumesc pentru asta si prea multe vorbe nusi au rostul tura noastra cam asa va fi buc,rostok, copenhaga ,oslo,kristiansand mergand pe coasta norvegiei pana la nordkap incluzand insule lafoten stelvio al norvegiei trollstingen nordkapp tarile baltice acasa in laponia la mos craciun tallin la sfarsitul luni sa fim acasa voi face un jurnal pe zile a acestei calatori ca si alti sa poata imforma si benificia de imformati si sti la ce sa se astepte va salut iertatimi greselile sa auzim numai de bine si daca tot vad ca se poarta care vreti puteti sami dati niste stikere sa le lipesc pe motocicleta va fac reclama gratis numai sa fie cat de cat estetice Pompiliu :laugh:

Lipeste stickere cu romania.....sunt cele mai estetice daca tot o faci gratis. Macar mai aud si aia de noi altfell decat prin asociere cu carabinieri. Ca de la promovarea facuta de udrea...slabe sanse.

Bafta la drum.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Pompi!

Sa luati cu voi stegulet cu Romania. Cei din nord nu prea au ocazia sa-l vada. Nu stiu daca fac legatura intre stegulet si Romania.

Atentie! Reprezentati motociclistii romani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompi & Marcel,

 

Va doresc sa va intoarceti cu bine si sa savurati din plin plimbarea.

Nu ratati la Bergen urcarea cu trenuletul pe un mic munte, direct din oras. Este o priveliste de vis!

O sa aveti nevoie de muuuulta rabdare sa parcuregeti atata distanta cu restrictie de 80km/h dar peisajele merita iar daca va plictisiti, va opriti si faceti o baie in mare. ;)

 

Drum bun!

 

Vlad

 

p.s. poate la ducere aveti drum si prin Viena sa-i dau piesele lui Marcel; cand va intoarceti o sa fiu plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompi & Marcel,

 

Va doresc sa va intoarceti cu bine si sa savurati din plin plimbarea.

Nu ratati la Bergen urcarea cu trenuletul pe un mic munte, direct din oras. Este o priveliste de vis!

O sa aveti nevoie de muuuulta rabdare sa parcuregeti atata distanta cu restrictie de 80km/h dar peisajele merita iar daca va plictisiti, va opriti si faceti o baie in mare. :)

 

Drum bun!

 

Vlad

 

p.s. poate la ducere aveti drum si prin Viena sa-i dau piesele lui Marcel; cand va intoarceti o sa fiu plecat.

 

Multumim de urari!!!

Legat de cei 80km/h ori nu tinem cont de ei(risc),ori imi fac un cd cu manele care sa ma tina nervos si treaz ;)

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea nu luati chiar in serios limita de viteza.Eu am intilnit fiind cu masina citeva radare fixe si doar unul pe trepied cu politistul de rigoare linga el.In plus chiar cei cu masinile te atentioneaza cu farurile nemaivorbind de multimea de motociclisti.La anul cind voi pleca cu Manuel si Ianachim vom merge cu 120.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea nu luati chiar in serios limita de viteza.Eu am intilnit fiind cu masina citeva radare fixe si doar unul pe trepied cu politistul de rigoare linga el.In plus chiar cei cu masinile te atentioneaza cu farurile nemaivorbind de multimea de motociclisti.La anul cind voi pleca cu Manuel si Ianachim vom merge cu 120.

 

 

vineri cred ca vom fi aici

;) :) :blink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea nu luati chiar in serios limita de viteza.Eu am intilnit fiind cu masina citeva radare fixe si doar unul pe trepied cu politistul de rigoare linga el.In plus chiar cei cu masinile te atentioneaza cu farurile nemaivorbind de multimea de motociclisti.La anul cind voi pleca cu Manuel si Ianachim vom merge cu 120.

 

La anu' s-ar putea sa ma alatur si eu, eventual cu Daniel. Inainte sau dupa Alpii francezi? :o

 

Legat de viteza... asa este, cateva camere fixe care oricum iau din fata in general sau sunt bine anuntate. Dar am vazut si eu 2 cazuri de d-aia cu pistol pe trepied si problema este ca amenzile sunt foaarte mari, ajungand (f serios) si la zile de puscarie chiar iar 120 e posibil sa se incadreze in acea categorie. La 83km/h deja e amenda.

Am un amic in Oslo care a scapat de cateva zile de parnaie cu cca 2-3000 euro amenda pt, daca am inteles bine, cca 40km peste limita.

Mesaj completat

vineri cred ca vom fi aici
;) :) :blink:

 

Nu pare mai greu decat Stelvio, pe care l-ati facut deja amandoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anu' s-ar putea sa ma alatur si eu, eventual cu Daniel. Inainte sau dupa Alpii francezi? ;)

 

Legat de viteza... asa este, cateva camere fixe care oricum iau din fata in general sau sunt bine anuntate. Dar am vazut si eu 2 cazuri de d-aia cu pistol pe trepied si problema este ca amenzile sunt foaarte mari, ajungand (f serios) si la zile de puscarie chiar iar 120 e posibil sa se incadreze in acea categorie. La 83km/h deja e amenda.

Am un amic in Oslo care a scapat de cateva zile de parnaie cu cca 2-3000 euro amenda pt, daca am inteles bine, cca 40km peste limita.

Mesaj completat

 

 

Nu pare mai greu decat Stelvio, pe care l-ati facut deja amandoi...

salutare Vlade multumim frumos pentru sfaturi unde se poate se poate o sa nevedem de treaba numai de bine

Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inainte sau dupa Alpii francezi tu decizi.Dupa mine as merge prima data in Alpi cam la inceputul lui iunie 2010 apoi la jumatatea lui iulie 2010 la Nordcap.Am avea astfel timp pentru ceva in septembrie.

 

As opta pt septembrie (Franta), vremea este excelenta in mod normal. La inceput de iunie posibil sa gasim inca pasuri inchise, mai ales ca acolo sunt destule ff inalte. In iunie, alta...

 

Acum, dupa Elvetia, sunt in Bavaria, ma mai pregatesc pt excursia din septembrie 2009 deocamdata. ;)

Este superb si aici; azi am vizitat si casa lui Hitler (Eagles Nest), interesant. O sa avem ce face si aici...

 

Pompi, scuze de off-topic! Continuam pe topicul cu editia a II-a unde totusi va fi si Marcel przent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As opta pt septembrie (Franta), vremea este excelenta in mod normal. La inceput de iunie posibil sa gasim inca pasuri inchise, mai ales ca acolo sunt destule ff inalte. In iunie, alta...

 

Acum, dupa Elvetia, sunt in Bavaria, ma mai pregatesc pt excursia din septembrie 2009 deocamdata. :)

Este superb si aici; azi am vizitat si casa lui Hitler (Eagles Nest), interesant. O sa avem ce face si aici...

 

Pompi, scuze de off-topic! Continuam pe topicul cu editia a II-a unde totusi va fi si Marcel przent.

 

salutare ora 2,45 incepe marea aventura va salut si toate cele bune Pompi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pompi sa nu resetezi logul din gps, vreau sa vad pe unde ai luat-o cand te intorci. eu am sa fac o ruta mai rapida, 2 sapt max. ma bate gandul sa-mi iau si un ktm 990adv, am sa vad, totusi din ce am vazut starea drumurilor e rezonabila. nu stiu daca pe ktm am sa pot merge 12h/zi fara sa ma resimt cine stie ce asa cum fac cu gt-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit aseara cu Marcel si Pompi, campasera la Brno (Cehia) si azi urmau sa ajunga la Rostock sa ia ferry catre Danemarca.

 

Din pacate nu au un laptop la ei sa ne scrie pe parcursul calatoriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos ce faceti voi

noi ceilalti balim ...

Marcelino , sa ai grija sa nu racesti la nas

si sa va intoarceti sanatosi ca sa votati

 

iata o varianta a celor de mai sus , intr-o varianta populara :

frumos ce faceti voi noi ceilalti balim Marcelino sa ai grija sa nu racesti la nas si sa va intoarceti sanatosi ca sa votati

 

bafta si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat Marcel, erau la Stavanger... cam frig (12-13 grade seara), cam umezeala... cred ca i s-a cam luat de cort ;) (si ma gandesc ca acum sunt in sud... mai sus cum o fi?)

Aseara au dormit la Oslo.

Vor urca mai departe pe coasta si spera ca marti sa ajunga la Nordkapp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...