Sari la conținut

Grav Accident in Berceni - Bucuresti


moto28
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aseara am vorbit cu un baiat care a vazut totul, daca e nevoie de vreo declaratie ceva, let me know

 

e interesant cum apar martorii oculari DUPA ce se intampla totul si DUPA ce se rascoleste rahatul si DUPA ce pleaca politia de la fata locului si in general DUPA tot halimaiul ... ca la momentul zero sa dai cu tunu` si nu gasesti unu` da` la tv toti sunt vedete gen "x mergea cu viteza nu?? DA DA DA" ... puah!!

Mesaj completat

Mult noroc motoristului si sa speram ca medicii vor face ce au invatat mai bine.

 

 

MESAJ PT AUTORITATI :

 

1. CE TREBUIE SA MAI FACEM SA INTELEGETI SI VOI CA UDATUL STRAZILOR ESTE PERICULOS ? ( macar nu cu apa jegoasa, de balta ) ( Pt voi 200 ? x n cisterne pe zi, pe noi ne costa oase sau mai mult).

2. MARCATI TRECERILE DE PIETONI CORESPUNZATOR + MARCAJ IN ZIG-ZAG 20-30 m.

3. ATENTIE LA SEMNELE DE CIRCULATIE, CATARATE IN POMI, ORI BLOCATE DE VEGETATIE, SEMAFOARE si SEMNE PROST AMPLASATE

4. CAINII MAIDANEZI REPR. O PROBLEMA ( daca babelor vaduve le plac cainii, bun, sa-i ia si sa-i inchida, dar nu pe strazi - Nepotelul meu de 4 ani, a fost muscat destul de grav de un caine, iesit dintre masini ) - PT SIGURANTA RUTIERA cainii fara stapan reprezinta o PROBLEMA ( Anul trecut.. pers, 30-35 de ani, DN1, a evitat un caine maidanez, a derapat si a intrat in pom)

 

 

Inca o data, noroc omule, si sa revii cu picioarele pe pamant la propriu. Daca ai nevoie de ceva,sa ne anunte prietenul tau !

 

1. nimic! strazile se uda cu buna stiinta pentru a impiedica fenomenul raceing s-a mai spus asta si pe post. PLus ca in bucuresti nu ar rezista asfaltul fara udat strazi. PLus ca strazile nu se pot uda cu apa potabila!!

2. eu zic ca TOATE trecerile de pietoni care apartin de PMB sunt marcate arhi-corespunzator. Daca nu stii ce vorbesc documenteaza-te. Cele ce tin de primariile de sector nu fac obiectul discutiei

3. Asa ceva mai exista doar pe stradute laturalnice ascunse si slab circulate. Iar vorbim sa facem posturi din cazuri exceptionale. Arata-mi si mie pe un bulevard indicator (nu semn de circulatie ca nu stiu ce inseamna SEMN de circulatie legislatia pomeneste DOAR de indicatoare sau marcaje dar deh! ata ete) in pom

4. In Bucuresti in ultimele 12 luni exista un singur accident grav provocat de un caine maidanez soldat cu vatamarea corporala grava a unui motociclist anu` trecut prin toamna. Si este caz singular. Deci nu se considera problema. DN1 nu are treaba cu Bucurestiul si un caz izolat nu se numeste generalizare decat in Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult noroc motoristului si sa speram ca medicii vor face ce au invatat mai bine.

 

 

MESAJ PT AUTORITATI :

 

1. CE TREBUIE SA MAI FACEM SA INTELEGETI SI VOI CA UDATUL STRAZILOR ESTE PERICULOS ? ( macar nu cu apa jegoasa, de balta ) ( Pt voi 200 ? x n cisterne pe zi, pe noi ne costa oase sau mai mult).

2. MARCATI TRECERILE DE PIETONI CORESPUNZATOR + MARCAJ IN ZIG-ZAG 20-30 m.

3. ATENTIE LA SEMNELE DE CIRCULATIE, CATARATE IN POMI, ORI BLOCATE DE VEGETATIE, SEMAFOARE si SEMNE PROST AMPLASATE

4. CAINII MAIDANEZI REPR. O PROBLEMA ( daca babelor vaduve le plac cainii, bun, sa-i ia si sa-i inchida, dar nu pe strazi - Nepotelul meu de 4 ani, a fost muscat destul de grav de un caine, iesit dintre masini ) - PT SIGURANTA RUTIERA cainii fara stapan reprezinta o PROBLEMA ( Anul trecut.. pers, 30-35 de ani, DN1, a evitat un caine maidanez, a derapat si a intrat in pom)

 

 

Inca o data, noroc omule, si sa revii cu picioarele pe pamant la propriu. Daca ai nevoie de ceva,sa ne anunte prietenul tau !

 

 

Si ai dat acest "mesaj" pt autoritati unde? Aici? Dar la autoritati te-ai adresat? Sau astepti ca autoritatile sa stea cu ochii beliti pe forumul de motociclism si sa cearna printre offtopicuri mesajele unor romani ca tine care scriu cu litere mari "MESAJE" catre ele?

 

In alta ordine de idei, daca intalnesti o situatie periculoasa in trafic cauzata de marcaje mascate, gropi nesemnalizate, obstacole pe carosabil, suna la 9544. O sa fii uimit.

 

Dupa cum o sa fii uimit sa afli ca dupa ce incetezi sa te plangi si sa si FACI ceva, lucrurile o sa inceapa sa se miste.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai dat acest "mesaj" pt autoritati unde? Aici? Dar la autoritati te-ai adresat? Sau astepti ca autoritatile sa stea cu ochii beliti pe forumul de motociclism si sa cearna printre offtopicuri mesajele unor romani ca tine care scriu cu litere mari "MESAJE" catre ele?

 

In alta ordine de idei, daca intalnesti o situatie periculoasa in trafic cauzata de marcaje mascate, gropi nesemnalizate, obstacole pe carosabil, suna la 9544. O sa fii uimit.

 

Dupa cum o sa fii uimit sa afli ca dupa ce incetezi sa te plangi si sa si FACI ceva, lucrurile o sa inceapa sa se miste.

 

Succes!

 

black, tata.. inca stam in romania. Am facut n sesizari pana acum, multe solutionate, altele au ramas fara raspuns si nu stau sa ma lamentez din lipsa de activitate. Am la serviciu indosariate si raspunsurile. Poate am gresit c-am postat aici, treaba cu "Mesaj", ca sa ma iei tu la misto cu " romani ca tine ".Uite roman ca mine, a sesizat PS2, cu privire la disparitia unui indicator "cedeaza trecerea". In zona aia, aveau loc 2-3 accidente pe zi. Timp de 1 luna de zile am asteptat ca "lucrurile sa se miste" si nu s-au miscat. Si nici uimit n-am ramas. Dupa sesizare, a 2-ua zi a fost inregistrata, am primit raspuns ca " inspectori din cadrul primariei au verificat zona iar cele sesizate se confirma", ulterior, semnul a fost repus. Acum, daca cineva si-a salvat tabla si am avut un aport sunt multumit. Si inca ceva, ma doare-n c. daca arterele apartinand PMB sunt in regula si stradutele "mai putin circulate", nu sunt in regula. Siguranta rutiera conteaza oriunde. O sa revin cu poze de semnalizare rutiera. Si faptul ca eu am scris "mesaj" + altii ca mine care vor scrie + altii de posteaza pe site-uri : casca ochii la moto/ semnalizeaza, uita-te in oglinzi.. poate vor conta, ori daca nu.. macar am incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Asa ceva mai exista doar pe stradute laturalnice ascunse si slab circulate. Iar vorbim sa facem posturi din cazuri exceptionale. Arata-mi si mie pe un bulevard indicator (nu semn de circulatie ca nu stiu ce inseamna SEMN de circulatie legislatia pomeneste DOAR de indicatoare sau marcaje dar deh! ata ete) in pom

 

 

:wink: Vezi ca ai un semafor in copac, cum vii de la Razoare spre Orizont. Vezi harta. Ti-am dat un exemplu, ca atat ai cerut! Daca mai vrei, iti dau o lista...Bucurestiu' e mare si sta bine la capitolul asta! :makeout:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e o trecere de pietoni cu marcajul sters. Sincer, n-as putea sa zic daca era pe trecere sau langa trecere.

Este o mare problema cu marcajele de treceri de pietoni pe Bd. Brancoveanu. Si pe multe alte bulevarde, din pacate... Tocmai de aceea, o viteza mica ne poate face sa preintampinam astfel de probleme. Acum, off-topic, si nu chiar, la mine pe Bd. Obregia sunt foarte multe treceri, toate populate si de cate ori trec in zona lor incetinesc la 40 km/h pentru ca se intampla sa fie un pieton deja angajat in trecere, mascat de vreo masina parcata. Insa, nu de putine ori, o masina sau o motocicleta trec ca si cum ele nu ar exista, cu viteza mult prea mare pentru a evita un eventual pieton. Deci, in concluzie, multa lume ia trecerile de pietoni drept chestii simbolice, uitand ce au invatat (sau nu?) la scoala.

Mesaj completat

In trafic , iti trebe cotiere genunchere, si alte alea cind mergi cu 30-40/ora?

Da, iti trebuie, ca vine unul „meserias” si da peste tine. Pur si simplu.

Mesaj completat

Atata timp cat accidente se intampla peste tot in lume, nu se poate ca "astfel de tragedii sa nu se mai intample". Pot fi rarite, prin educatie rutiera corespunzatoare. Dar te asigur ca pensionarii nu vor participa la cursuri :makeout: Ce poti sa faci e sa educi generatiile mai tinere, si sa raresti accidentele in urmatorii 10-20 ani (pe care noi, la cum evolueaza treaba, nici n-o sa-i mai apucam).

Ce e de facut? Sa invatam, pe cat putem, pe pielea altora, daca tot au pus-o la bataie (voluntar sau nu). Si sa cascam ochii la babe, maidanezi, taximetristi, gropi, nisip, etc ...

AMR face cursuri optionale de educatie rutiera in licee, si nu numai cu posesori de scutere sau motociclete, ci se discuta si despre comportamentul corect al pietonilor etc. Insa, nu de putine ori, venind de la acestea, am vazut mame cu copii de mana traversand in fuga strada prin loc nepermis, desi trecerea de pietoni era la 50m mai incolo... Ce naiba sa le faci la parintii astia? Lobotomie? Facem si noi cat putem si speram ca acei copii care au invatat prost nu o sa dea coltul inainte de a-i prinde noi in banca si a-i toca la memorie.

 

ON TOPIC - Ce se mai stie de starea motociclistului? Si ceva noutati? El a lovit babuta, sau masina? Ce viteza avea? S-a intamplat pe trecere sau langa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Asa ceva mai exista doar pe stradute laturalnice ascunse si slab circulate. Iar vorbim sa facem posturi din cazuri exceptionale. Arata-mi si mie pe un bulevard indicator (nu semn de circulatie ca nu stiu ce inseamna SEMN de circulatie legislatia pomeneste DOAR de indicatoare sau marcaje dar deh! ata ete) in pom

 

 

Hai ca-ti zic eu vreo cateva:

 

Nr.1: Bulevardul (strada) Turda: Semaforul de la jumatatea bulevardului, de pe sensul Mihalache- Pod Grant, este montat pe trotuar si invizibil de la mai mult de 10m datorita dagajarii practicate in trotuar. Este dublat de un semafor suspendat care functioneaza doar cand are chef. ba pe deasupra e mereu pe galben intermitent (nu-i mare bai, cine stie regulamentul stie ce are de facut la galben intermitent). Indicatorul pentru trecerea de pietoni este montat pe acelasi stalp cu semaforul, deci invizibil de la o distanta in care sa poti frana eficient de la 60km/h. Datorita acestor factori si soferilor minunati din Romania, au fost n accidente in acel loc, majoritatea tamponari. Momentan stiu doar de 2 in care au fost implicati pietoni loviti pe trecere, unul soldat cu decesul pietonului. Mai mult, ca sa fie tacamul complet, indicatoarele de ocolire montate pe refugiul pietonal de la trecerea de pietoni sunt pozitionate dupa gardul de la linia 41. De aici, alte minunate accidente cu soferi infipti in gardul refugiului. Sa mai zic ca tot pe Turda (da, acolo stau) toate indicatoarele de oprirea/stationarea interzisa sunt fie in copaci, fie mascate de ei? La fel si indicatoarele cu limitarea de viteza.

 

 

 

Nr.2: Pe Trafic Greu, Primul semafor cand vii dinspre Viilor e de (cuvant urat) din mai multe motive: E vechi si cu lumina chioara, ii lipsesc parasolarele, deci pe timp de zi e cam deamboulea de vazut. Pe langa asta, e pozitionat dupa un minunat copac ce n-a mai fost toaletat de cand era puiet. E minunat sa vazi cum franeaza unul brusc in fata ta pentru ca a reazlizat in ultimii 2 m ca e rosu. Daca n-asi cunoaste zona probabil ca o faceam lata de mult. Indicatoarele de pe acelasi sens de mers sunt majoriateta mascate de copaci, pe aproape toata lungimea bulevardului.

 

 

Nr.3: Calea Grivitei, sens Chibrit -Gara de Nord: La urcarea din grivita pe pod, in spatele stalpului, se afla un indicator de informare. Nu-i mare tragedie decat daca vrei sa mergi in diractia oraselor de pe indicatorul ala. Dar, pana acu' ceva vreme, in spatele aceluiasi stalp de electricitate se aflau si indicatorul de presemnalizare a trecerii de pietoni, si indicatorul cu limita de viteza. Acum le-au mutat si se vad de la 2 m de stalpul care le masca...

 

 

Pentru toate carnatariile astea, mai ales cele de pe Turda, am facut n sesizari la administratorul drumului. Mi s-a zis ca se rezolva. Ultima sesizare a fost acu' un an jumate. S-a rezolvat pixu'.

 

 

Si mai sunt destule, pe mari bulevarde.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, din nou! Azi am fost pentru a 3 oara in ultimele zile la spital la prietenul meu, bikerul implicat...suferinte mari, oase de picior zdrobite intre motor si bordura, fixatoare externe pe picior, ceva organe interne lezate de cazatura etc. Oricum, NASOL! El nu isi mai aduce aminte absolut nimic! Nu i-am spus inca ce s-a intamplat de fapt, decat ca a cazut cu motocicleta si ca asa l-a gasit SMURD-ul. De ce a cazut, noi nu stim. Daca are cineva informatii, a vazut cineva ceva, doreste sa dea cineva (care a fost acolo si a vazut sau auzit ceva) declaratii, orice chestie care ii poate fi prietenului meu de folos, ma poate contacta la tel 0765570456.

Va tin la curent. Asfalt uscat si multa prudenta!

PS. a purtat in momentul nefericit casca ARAI Crosair rx7, geaca (nu stiu exact ce marca, dar cu protectii la coate, umeri si spate), blue jeans, manusi Pro Biker si adidasi din piele. Casca este polizata pe toate partile, viziera a sarit, geaca este polizata si sfasiata pe umarul drept si mana dreapta, manusile si adidasii intregi, iar pantalonii nu a mai ramas mai nimic din ei. Chiar daca avea genunchere si tibiere nu cred ca l-ar fi ajutat, deoarece piciorul drept i-a fost prins intre motor si bordura. In afara de picior si ceva pe la organele interne (nu ff grav-am inteles ca apa la plamani???) nu are decat niste contuzii, semn ca echipamentul si-a facut din plin datoria. Asa ca purtati-l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-ti zic eu vreo cateva:

 

Nr.1: Bulevardul (strada) Turda: Semaforul de la jumatatea bulevardului, de pe sensul Mihalache- Pod Grant, este montat pe trotuar si invizibil de la mai mult de 10m datorita dagajarii practicate in trotuar. Este dublat de un semafor suspendat care functioneaza doar cand are chef. ba pe deasupra e mereu pe galben intermitent (nu-i mare bai, cine stie regulamentul stie ce are de facut la galben intermitent). Indicatorul pentru trecerea de pietoni este montat pe acelasi stalp cu semaforul, deci invizibil de la o distanta in care sa poti frana eficient de la 60km/h. Datorita acestor factori si soferilor minunati din Romania, au fost n accidente in acel loc, majoritatea tamponari. Momentan stiu doar de 2 in care au fost implicati pietoni loviti pe trecere, unul soldat cu decesul pietonului. Mai mult, ca sa fie tacamul complet, indicatoarele de ocolire montate pe refugiul pietonal de la trecerea de pietoni sunt pozitionate dupa gardul de la linia 41. De aici, alte minunate accidente cu soferi infipti in gardul refugiului. Sa mai zic ca tot pe Turda (da, acolo stau) toate indicatoarele de oprirea/stationarea interzisa sunt fie in copaci, fie mascate de ei? La fel si indicatoarele cu limitarea de viteza.

 

 

 

Nr.2: Pe Trafic Greu, Primul semafor cand vii dinspre Viilor e de (cuvant urat) din mai multe motive: E vechi si cu lumina chioara, ii lipsesc parasolarele, deci pe timp de zi e cam deamboulea de vazut. Pe langa asta, e pozitionat dupa un minunat copac ce n-a mai fost toaletat de cand era puiet. E minunat sa vazi cum franeaza unul brusc in fata ta pentru ca a reazlizat in ultimii 2 m ca e rosu. Daca n-asi cunoaste zona probabil ca o faceam lata de mult. Indicatoarele de pe acelasi sens de mers sunt majoriateta mascate de copaci, pe aproape toata lungimea bulevardului.

 

 

Nr.3: Calea Grivitei, sens Chibrit -Gara de Nord: La urcarea din grivita pe pod, in spatele stalpului, se afla un indicator de informare. Nu-i mare tragedie decat daca vrei sa mergi in diractia oraselor de pe indicatorul ala. Dar, pana acu' ceva vreme, in spatele aceluiasi stalp de electricitate se aflau si indicatorul de presemnalizare a trecerii de pietoni, si indicatorul cu limita de viteza. Acum le-au mutat si se vad de la 2 m de stalpul care le masca...

 

 

Pentru toate carnatariile astea, mai ales cele de pe Turda, am facut n sesizari la administratorul drumului. Mi s-a zis ca se rezolva. Ultima sesizare a fost acu' un an jumate. S-a rezolvat pixu'.

 

 

Si mai sunt destule, pe mari bulevarde.

 

Stai putin wolf ... ai dreptate in ceea ce priveste semaforizarea. E de rahat datorita faptului ca, dupa cum stii sau nu, UTI a subjugat cu proiectul de management cam tot ce inseamna asta si pe restu ii doare in pix (semafoarele vechi sunt in continuare in administrarea unor SRL-uri care nu au fonduri nici de becuri dar au in grija sute de intersectii semaforizate). In momentul de fata iti pot confirma ca ORICUM nu sunt fonduri pentru semafoare -- nu ma intreba de ce, asta am auzit si eu asta zic. In alta ordine de idei pe TG era s-o comit si eu de n ori. Nu se va rezolva nimic pentru ca nu se vrea. Ce vroiam eu sa ating este faptul ca in niciunul din cazuri nu s-au intamplat accidente din cauza faptului ca indicatoarele sau marcajele nu exista ( furate, deteriorate etc) sau nu erau vizibile. Ba nu... mint! Am cunostinta de un caz in care RADET a facut o groapa si a cazut stalpu` cu indicatorul de cedeaza in ea ... dar asta e alta mancare de peste :wink:

Mesaj completat

:) Vezi ca ai un semafor in copac, cum vii de la Razoare spre Orizont. Vezi harta. Ti-am dat un exemplu, ca atat ai cerut! Daca mai vrei, iti dau o lista...Bucurestiu' e mare si sta bine la capitolul asta! :makeout:

 

vezi raspunsul catre wolf :D

 

anyway.. daca aveti astfel de chestii faceti o lista si dati pm ... poate reusesc sa misc ceva :D

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:makeout: l-am vazut night... si pe cel al lui wolf si tre' sa-i multumesc de suport. Am vrut sa corectez cu edit postul, dar se blocase pagina si-am abandonat, am plecat in oras. Dc poti sa "misti" ceva, atunci jos palaria.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e interesant cum apar martorii oculari DUPA ce se intampla totul si DUPA ce se rascoleste rahatul si DUPA ce pleaca politia de la fata locului si in general DUPA tot halimaiul ... ca la momentul zero sa dai cu tunu` si nu gasesti unu` da` la tv toti sunt vedete gen "x mergea cu viteza nu?? DA DA DA" ... puah!!

Mesaj completat

 

 

3. Asa ceva mai exista doar pe stradute laturalnice ascunse si slab circulate. Iar vorbim sa facem posturi din cazuri exceptionale. Arata-mi si mie pe un bulevard indicator (nu semn de circulatie ca nu stiu ce inseamna SEMN de circulatie legislatia pomeneste DOAR de indicatoare sau marcaje dar deh! ata ete) in pom

4. In Bucuresti in ultimele 12 luni exista un singur accident grav provocat de un caine maidanez soldat cu vatamarea corporala grava a unui motociclist anu` trecut prin toamna. Si este caz singular. Deci nu se considera problema. DN1 nu are treaba cu Bucurestiul si un caz izolat nu se numeste generalizare decat in Romania

 

amicul meu a oprit la accident dar a plecat inainte sa ajunga politia. se sunase deja la 112 iar el nu avea cu ce sa ajute pe moment. in plus, prietenei lui i s`a facut rau cand a vazut imaginile si live si de dupa. si cred ca pe multi i`ar afecta astfel de imagini. probabil ca ar aparea mai devreme martorii daca sistemul n`ar fi cum stim noi ca e. te duci la politie si stai o gramada pt o declaratie, te suna de 20 de ori dupa, etc. stii si tu ca in general lumea nu are o impresie buna despre cum "functioneaza" politia rutiera.

 

 

 

 

3. asta inseamna ca pe stradutele laturalnice ascunse si slab circulate (aici banuiesc ca te referi la faptul ca circulatia e mai putin intensa decat pe un bulevard, nu la faptul ca nu trec decat 3 masini pe ora acolo) , ii lasam pe oameni sa faca accidente si sa isi piarda timpul pe la asigurari si poate si mai grav prin spitale?

4. vesnica intrebare... totusi cati oameni trebuie sa moara ca sa se considere problema (aici nu ma refer doar la accidente ci si la cei muscati/sfasaiati de animale) ?? puah.. Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amicul meu a oprit la accident dar a plecat inainte sa ajunga politia. se sunase deja la 112 iar el nu avea cu ce sa ajute pe moment. in plus, prietenei lui i s`a facut rau cand a vazut imaginile si live si de dupa. si cred ca pe multi i`ar afecta astfel de imagini.

eu cred ca, daca nu avea cu ce sa ajute la accident, nu avea cum sa o ajute nici pe prietena. Pe principiul ca daca esti incapabil sa oferi ajutor, esti incapabil si punct. Sau a reusit sa ii stearga cu buretele, prietenei, imaginile din memorie? A fost martor (daca a fost), a plecat si nu a ajutat pe nimeni.

probabil ca ar aparea mai devreme martorii daca sistemul n`ar fi cum stim noi ca e.

really now... cum stim "noi" ca e? Care suntem astia inclusi la "noi"? Eu nu ma simt inclusa... Am vazut accidente si am vazut cum se misca politia cand e la accident. Tu ce experiente nefericite ai avut, de concluzionezi (in numele unor nedefiniti "noi"), ca sistemul are o buba care te doare pe tine? Nu v-ati cumparat toti SMURD si Politie proprie, asa se intampla, se sta la rand, ca daca v-ati da (da, "VOI") cap in cap doar cate unul pe zi, vi s-ar rezolva rahaturile instant.

te duci la politie si stai o gramada pt o declaratie, te suna de 20 de ori dupa, etc. stii si tu ca in general lumea nu are o impresie buna despre cum "functioneaza" politia rutiera.

ti-am explicat de ce stai "o gramada". In principal, ajungi sa stai "gramada" cand ESTI "facut gramada" si produci sau nu eviti un accident. MAJORITATEA accidentelor pe care le-am vazut eu puteau fi evitate, DACA una din partile implicate ar fi facut altceva. Si daca esti nevinovat, nu e nimeni obligat sa-ti trimita elicopter acasa sa dai declaratia... Stai la rand, ca s-au mai "incidentat" si altii... Cand veniti pe aici si dati inainte cu "cap de creta", nu va mai ganditi ca o sa ajungeti sa le stati pe la usi. Smecheria sus numai cand aveti fierul intreg sub fund, ca altfel ... "SISTEMUL ne face si ne drege"...

3. asta inseamna ca pe stradutele laturalnice ascunse si slab circulate (aici banuiesc ca te referi la faptul ca circulatia e mai putin intensa decat pe un bulevard, nu la faptul ca nu trec decat 3 masini pe ora acolo) , ii lasam pe oameni sa faca accidente si sa isi piarda timpul pe la asigurari si poate si mai grav prin spitale?

eu zic ca aia inseamna ca pe stradute mici, iti asumi niste chestii cand mergi peste 50. In majoritatea cazurilor, nu se intampla nimic. Dar cand se intampla, ar trebui sa stii ca nu e un angajat al primariei la fiecare coltz de straduta, cu tablele in buzunar, sa iti inlocuiasca un indicator cand ciorile l-au furat sa-l duca la fier vechi.

4. vesnica intrebare... totusi cati oameni trebuie sa moara ca sa se considere problema (aici nu ma refer doar la accidente ci si la cei muscati/sfasaiati de animale) ?? puah.. Romania.

din punctul meu de vedere, trebuie sa moara toti care nu-s in stare sa-si PASTREZE viata... Le-a fost DATA, nu si-au obtinut-o singuri dintr-o cutie cu vieti "nefolosite" si au adaptat-o pe un corp fara creier. Esti prost, mori! Reusesti sa nu mori, felicitari! Planeta e suprapopulata. Mie, de exemplu, prostii imi mananca aerul!!!! La fiecare individ care mai moare, eu castig un strop de oxigen. Si tu castigi. Toti castigam.

 

PS: nasol accident (pt motorist), daca a fost pe trecerea de pietoni... chestie care inca nu s-a lamurit, ca nimeni nu pare sa stie cum s-a intamplat de fapt.

 

PPS: eu as prefera sa mor, decat sa raman cu vreun handicap in urma unui accident. De aia ii doresc insanatosire grabnica si eficienta, sa-i fie salvat piciorul si toate cele. Ca pe baba n-o aduce nimeni inapoi, chiar daca era vinovata sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amicul meu a oprit la accident dar a plecat inainte sa ajunga politia. se sunase deja la 112 iar el nu avea cu ce sa ajute pe moment. in plus, prietenei lui i s`a facut rau cand a vazut imaginile si live si de dupa. si cred ca pe multi i`ar afecta astfel de imagini. probabil ca ar aparea mai devreme martorii daca sistemul n`ar fi cum stim noi ca e. te duci la politie si stai o gramada pt o declaratie, te suna de 20 de ori dupa, etc. stii si tu ca in general lumea nu are o impresie buna despre cum "functioneaza" politia rutiera.

 

 

 

 

3. asta inseamna ca pe stradutele laturalnice ascunse si slab circulate (aici banuiesc ca te referi la faptul ca circulatia e mai putin intensa decat pe un bulevard, nu la faptul ca nu trec decat 3 masini pe ora acolo) , ii lasam pe oameni sa faca accidente si sa isi piarda timpul pe la asigurari si poate si mai grav prin spitale?

4. vesnica intrebare... totusi cati oameni trebuie sa moara ca sa se considere problema (aici nu ma refer doar la accidente ci si la cei muscati/sfasaiati de animale) ?? puah.. Romania.

 

Politia Rutiera -- Serv. Acc. Grave functioneaza dupa regula simpla: in ordine. Cum insa romanul nu este obisnuit sa stea la coada vor exista nemultumiri. Daca nu ai impresie buna despre politie atunci nu trebuie sa ai pretentii referitor la vina. Nu dai 200 de declaratii pe an ca sa te cheme de 4000 de ori. SI nu te cheama nimeni de 20x dupa ci doar o data la cercetari penale (max. de 2x) si odata in instanta. Iar intervalele sunt de cateva luni. Anyway, nu da vina pe sistem ca nu are rost. Aici e cine vrea sa fie martor ocular sau nu. Evident, exista niste implicatii. Eu personal m-am plictisit de asa zisii martori oculari la accidentele mortale care apar dupa. De ce? Pentru ca sunt niste escroci infatuati care nu au vazut nimic si care se dau importanti. Adevaratului martor ocular i se ia declaratia la fata locului nu este chemat ulterior pentru ea. Dar asta nu o stiu multi pentru ca 99,99% nu vad si nu stiu cum lucreaza sistemul ci doar urla despre el pentru ca asa li se pare lor sau vad la Tv. Iar majoritatea se cred oricum nedreptatiti din principiu nu ca ar cunoaste legea. Dar este o polemica pe care o putem dezvolta la nesfarsit asa ca ne oprim ca nu are rost... ramane doar avizul :makeout: si cu asta basta

 

3. da, ii lasam sa faca accidente pentru ca daca sunt dobitoci fac accidente. Omul care intr-o intersectie dirijata in cruce dintr-o zona laturalnica face accident este un dobitoc. Punct! Regulamentul spune ff clar ce trebuie sa faci in acele situatii. Revenim --> :wink:

4. In Australia oamenii sunt omorati de canguri. Si nimeni nu zice puah.. Australia. Deci subiectul nu are rost nu mai insista. Facem dintr-un tzantzar armasar...

Mesaj completat

eu cred ca, daca nu avea cu ce sa ajute la accident, nu avea cum sa o ajute nici pe prietena. Pe principiul ca daca esti incapabil sa oferi ajutor, esti incapabil si punct. Sau a reusit sa ii stearga cu buretele, prietenei, imaginile din memorie? A fost martor (daca a fost), a plecat si nu a ajutat pe nimeni.

 

esti sadica si cinica... dar ma rog :D

 

really now... cum stim "noi" ca e? Care suntem astia inclusi la "noi"? Eu nu ma simt inclusa... Am vazut accidente si am vazut cum se misca politia cand e la accident. Tu ce experiente nefericite ai avut, de concluzionezi (in numele unor nedefiniti "noi"), ca sistemul are o buba care te doare pe tine? Nu v-ati cumparat toti SMURD si Politie proprie, asa se intampla, se sta la rand, ca daca v-ati da (da, "VOI") cap in cap doar cate unul pe zi, vi s-ar rezolva rahaturile instant.

 

Nu fii rea ... daca tu faci parte din sistem sub o forma sau alta asta nu inseamna ca trebuie sa te impui. Adu-ti aminte cum, probabil zic si eu, inainte sa intrii in sistem erai gica-contra fata de tot ce inseamna politie si ambulanta. Nu ne-am nascut toti in sistem. Si nu vom avea cum sa-i schimbam imaginea. In schimb putem ii putem face pe restu sa se gandeasca de 2x inainte sa posteze.

 

ti-am explicat de ce stai "o gramada". In principal, ajungi sa stai "gramada" cand ESTI "facut gramada" si produci sau nu eviti un accident. MAJORITATEA accidentelor pe care le-am vazut eu puteau fi evitate, DACA una din partile implicate ar fi facut altceva. Si daca esti nevinovat, nu e nimeni obligat sa-ti trimita elicopter acasa sa dai declaratia... Stai la rand, ca s-au mai "incidentat" si altii... Cand veniti pe aici si dati inainte cu "cap de creta", nu va mai ganditi ca o sa ajungeti sa le stati pe la usi. Smecheria sus numai cand aveti fierul intreg sub fund, ca altfel ... "SISTEMUL ne face si ne drege"...

 

TOATE accidentele pot fii evitate. Nu exista accidente rutiere care nu pot fii evitate indiferent de natura lor. Singurul accident, dar nu e rutier ci aero-rutier, care nu poate fii evitat e acela cand big plane crashes pe masina ta. :)

 

PS: nasol accident (pt motorist), daca a fost pe trecerea de pietoni... chestie care inca nu s-a lamurit, ca nimeni nu pare sa stie cum s-a intamplat de fapt.

 

pai nu ai citit ca marcajul pietonal este doar orientativ?? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti sadica si cinica... dar ma rog :makeout:

pentru ca pot

Nu fii rea ... daca tu faci parte din sistem sub o forma sau alta asta nu inseamna ca trebuie sa te impui. Adu-ti aminte cum, probabil zic si eu, inainte sa intrii in sistem erai gica-contra fata de tot ce inseamna politie si ambulanta. Nu ne-am nascut toti in sistem. Si nu vom avea cum sa-i schimbam imaginea. In schimb putem ii putem face pe restu sa se gandeasca de 2x inainte sa posteze.

nu fac parte si nici n-am sa fac. Asta nu inseamna ca nu VAD ce se intampla, cand ma duc la accidente. Eu nu vreau sa schimb nicio imagine, eu vreau sa taca prostul cand nu stie despre ce scrie. Problema nu e imaginea, ci ochiul care o percepe.

TOATE accidentele pot fii evitate. Nu exista accidente rutiere care nu pot fii evitate indiferent de natura lor. Singurul accident, dar nu e rutier ci aero-rutier, care nu poate fii evitat e acela cand big plane crashes pe masina ta. :D

iti dau un pm pe chestia asta, ca devine prea offtopic aici

pai nu ai citit ca marcajul pietonal este doar orientativ?? :wink:

ba da, am uitat. Si zici ca suntem in Ciorogarla, daaaa???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca, daca nu avea cu ce sa ajute la accident, nu avea cum sa o ajute nici pe prietena. Pe principiul ca daca esti incapabil sa oferi ajutor, esti incapabil si punct. Sau a reusit sa ii stearga cu buretele, prietenei, imaginile din memorie? A fost martor (daca a fost), a plecat si nu a ajutat pe nimeni.

 

e foarte simplu, o ajuta - o ia de acolo, de ce sa o oblige sa vada o gramada de sange, oameni morti si picioare sfashaiate???? si nici el nu e obligat sa stea sa vada tot.

 

really now... cum stim "noi" ca e? Care suntem astia inclusi la "noi"? Eu nu ma simt inclusa... Am vazut accidente si am vazut cum se misca politia cand e la accident. Tu ce experiente nefericite ai avut, de concluzionezi (in numele unor nedefiniti "noi"), ca sistemul are o buba care te doare pe tine? Nu v-ati cumparat toti SMURD si Politie proprie, asa se intampla, se sta la rand, ca daca v-ati da (da, "VOI") cap in cap doar cate unul pe zi, vi s-ar rezolva rahaturile instant.

 

ma lasi.... se sta la rand cand nu e nimeni in fata ta si politistu e ocupat sa ascute tiesto la LAPTOP si sa isi manance senvishu! Politia la accident se misca ok, dar daca te duci TU sa declari accident stai acolo cate 2 ore ca ii doare in * de tine. si stai sa te certi cu ei ca sunt unii de sufera de ei de zici ca tre sa fii presedintele ca sa li te adresezi. eu personal am avut 2 accidente. in primul desi nu eram eu de vina (dar eram in ambulanta) s`au grabit sa ma scoata pe mine ca dupa lovire am ajuns eu pe sensul care avea cedeaza si cealalta masina pe prioritate. in al 2lea a intrat un autocar in masina cu care eram (nimic grav) - si aici a fost cazul cu TIESTO. si lasa putin aroganta deoparte ca nu e cazu` sa`mi vb asa.

 

ti-am explicat de ce stai "o gramada". In principal, ajungi sa stai "gramada" cand ESTI "facut gramada" si produci sau nu eviti un accident. MAJORITATEA accidentelor pe care le-am vazut eu puteau fi evitate, DACA una din partile implicate ar fi facut altceva. Si daca esti nevinovat, nu e nimeni obligat sa-ti trimita elicopter acasa sa dai declaratia... Stai la rand, ca s-au mai "incidentat" si altii... Cand veniti pe aici si dati inainte cu "cap de creta", nu va mai ganditi ca o sa ajungeti sa le stati pe la usi. Smecheria sus numai cand aveti fierul intreg sub fund, ca altfel ... "SISTEMUL ne face si ne drege"...

 

Aici nu era vorba de partile implicate, era vorba de martori. Cine vrea sa stea ore in sir sa dea declaratii pt necunoscuti?? Eu personal nu dau cu "cap de creta" desi 90% din politisti n`ar trece nici macar testu la gramatica daca s`ar da din nou. (no offence nightwolf, oricum esti printre ceilalti 10%.) Du`te la politie si citeste chestionaru` de declaratie sa vezi ca gasesti minim 2 greseli gramaticale, pe care nu am mai avut baterie la telefon sa le pozez si nici memorie de incarcat cu astfel de balarii nefolositoare.

 

eu zic ca aia inseamna ca pe stradute mici, iti asumi niste chestii cand mergi peste 50. In majoritatea cazurilor, nu se intampla nimic. Dar cand se intampla, ar trebui sa stii ca nu e un angajat al primariei la fiecare coltz de straduta, cu tablele in buzunar, sa iti inlocuiasca un indicator cand ciorile l-au furat sa-l duca la fier vechi.

 

A nu, n`ar trebui sa fie inlocuite nu? Normal aceeasi mentalitate de rahat pe care o au si cei care nu le inlocuiesc.

 

din punctul meu de vedere, trebuie sa moara toti care nu-s in stare sa-si PASTREZE viata... Le-a fost DATA, nu si-au obtinut-o singuri dintr-o cutie cu vieti "nefolosite" si au adaptat-o pe un corp fara creier. Esti prost, mori! Reusesti sa nu mori, felicitari! Planeta e suprapopulata. Mie, de exemplu, prostii imi mananca aerul!!!! La fiecare individ care mai moare, eu castig un strop de oxigen. Si tu castigi. Toti castigam.

 

PS: nasol accident (pt motorist), daca a fost pe trecerea de pietoni... chestie care inca nu s-a lamurit, ca nimeni nu pare sa stie cum s-a intamplat de fapt.

 

PPS: eu as prefera sa mor, decat sa raman cu vreun handicap in urma unui accident. De aia ii doresc insanatosire grabnica si eficienta, sa-i fie salvat piciorul si toate cele. Ca pe baba n-o aduce nimeni inapoi, chiar daca era vinovata sau nu.

 

Si daca te loveste pe trecerea de pietoni esti tu proasta ca nu ai fost in stare sa`ti pastrezi viata? Daca te loveste unu care iti intra pe contrasens cand depaseste sau daca pierde controlul, tot tu esti proasta? dar daca iti iese un camion din lateral si te loveste tot tu esti proasta? si daca mergi cu 50 la ora si ajungi sub rotile camionului care face stanga pe linia continua? am inteles punctul tau de vedere. toti cei de la rubrica "accidente" sunt prosti iar tu esti desteapta care le stie pe toate si evita toate accidentele.

PS: daca nu stii in cazul asta despre ce a fost vorba mai bine taci. Nu a fost pe trecerea de pietoni si s`a demonstrat asta. De cine crezi...de politie. S`a lamurit.

 

 

4. In Australia oamenii sunt omorati de canguri. Si nimeni nu zice puah.. Australia. Deci subiectul nu are rost nu mai insista. Facem dintr-un tzantzar armasar...

 

cangurii sunt animale salbatice. cangurii nu traiesc IN ORAS. cangurii nu musca.

 

 

Nu fii rea ... daca tu faci parte din sistem sub o forma sau alta asta nu inseamna ca trebuie sa te impui. Adu-ti aminte cum, probabil zic si eu, inainte sa intrii in sistem erai gica-contra fata de tot ce inseamna politie si ambulanta. Nu ne-am nascut toti in sistem. Si nu vom avea cum sa-i schimbam imaginea. In schimb putem ii putem face pe restu sa se gandeasca de 2x inainte sa posteze.

 

Nu sunt gica-contra, sunt convinsa ca nu toti sunt la fel si ca nu e la fel peste tot. doar ca ajunge doar o data sa iti fure inelele cei din ambulanta ca sa nu mai ai o parere buna despre ei. si ajunge o data sa -> (read cazul TIESTO de mai sus ca sa nu ma mai repet).. ca sa nu mai ai o parere buna despre politie.

 

 

TOATE accidentele pot fii evitate. Nu exista accidente rutiere care nu pot fii evitate indiferent de natura lor. Singurul accident, dar nu e rutier ci aero-rutier, care nu poate fii evitat e acela cand big plane crashes pe masina ta. :wink:

 

Aici exagerezi si o stii mai bine decat mine. eu sigur nu am cum sa`l evit pe unu care`mi intra pe rosu din lateral cu 80km/h cand eu plec pe verde de la semafor (a...si nu cu "scartz" ca sunt femeie si nu stiu eu d`astea) :makeout: iar asta e doar un exemplu. altele le`am dat mai sus.

 

 

 

Mesaj completat

SI nu te cheama nimeni de 20x dupa ci doar o data la cercetari penale (max. de 2x) si odata in instanta. Iar intervalele sunt de cateva luni. Anyway, nu da vina pe sistem ca nu are rost. Aici e cine vrea sa fie martor ocular sau nu. Evident, exista niste implicatii. Eu personal m-am plictisit de asa zisii martori oculari la accidentele mortale care apar dupa. De ce? Pentru ca sunt niste escroci infatuati care nu au vazut nimic si care se dau importanti. Adevaratului martor ocular i se ia declaratia la fata locului nu este chemat ulterior pentru ea.

 

neinteresant daca tu crezi ca amicul meu a fost de fata sau nu. mie mi`a povestit cu lux de amanunte (inclusiv cum arata piciorul motociclistului), in aceeasi zi, inainte sa citesc de accident pe forum. si nu e motociclist si nici n`a vazut accidentul in alta parte (gen tv ziar forum). a fost la fata locului, in momentul producerii accidentului. daca el a considerat la momentul respectiv ca nu vrea sa fie martor, e problema lui. eu oricum nu sunt de acord cu decizia lui si ma foarte deranjeaza faptul ca a decis ca nu are cu ce sa ajute, dar probabil s`a gandit ca oricum baba nu era pe trecere si oricum motociclistul nu are cum sa iasa vinovat.

Mesaj completat

ps: mi`am adus aminte de una din greseli:

 

conditii admosferice. ia`o cum vrei, cuvantu` "admosferic" nu exista sub nicio forma in limba romana.

 

sanadade!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neinteresant daca tu crezi ca amicul meu a fost de fata sau nu. mie mi`a povestit cu lux de amanunte (inclusiv cum arata piciorul motociclistului), in aceeasi zi, inainte sa citesc de accident pe forum. si nu e motociclist si nici n`a vazut accidentul in alta parte (gen tv ziar forum). a fost la fata locului, in momentul producerii accidentului. daca el a considerat la momentul respectiv ca nu vrea sa fie martor, e problema lui. eu oricum nu sunt de acord cu decizia lui si ma foarte deranjeaza faptul ca a decis ca nu are cu ce sa ajute, dar probabil s`a gandit ca oricum baba nu era pe trecere si oricum motociclistul nu are cum sa iasa vinovat.

Mesaj completat

ps: mi`am adus aminte de una din greseli:

 

conditii admosferice. ia`o cum vrei, cuvantu` "admosferic" nu exista sub nicio forma in limba romana.

 

sanadade!

 

Bai cata cearta se naste pe forumul asta din nimicuri... fiecare are dreptul sa fie martor sau nu. Intr-o tara mai civilizata decat a noastra, nu se iau in calcul decat declaratiile celor care vor sa declare ceva, restul fiind lasati in pace. Omul nu vrea sa participe la un proces nici macar in calitate de martor. Este decizia lui, perfect legala, fie ca suntem sau nu de acord cu ea. Cu ce te incalzeste pe tine daca amicul ei a fost de fata sau nu ? pur si simplu nu vrea sa fie martor.

 

Cat despre pulitie , traim intr-o tara de rahat, fie ca unii din noi spunem asta fie ca nu. Daca stau sa ma gandesc bine, tarisoara asta este frumoasa, oamenii sunt de rahat. Birocratie peste birocratie... Intrebarea mea este: in urma cu vreo doi ani, a avut loc un accident de motor pe plevnei, stim cu totii cine era vinovatul, s-a solutionat el ? pentru ce sa ma tarasca pe mine pulitia prin procese, ca martor daca eu nu dispun de timpul asta ? ai indicatoare rutiere, in functie de ele gasesti vinovatul. Toata lumea care are un accident nu se plange "vai cat o sa ma coste acum" nuuu toti spun "sa imi bah (cuvant urat), sa vezi cat stau acum pe la politie"

 

Salvarea: ce salvare bai baiatule ? in afara de SMURD, jos palaria pt ei... ia vezi in cat timp iti vine o salvare daca suni... Si sa presupunem ca ajunge la timp, te ia constient... Dar unde te duce salvarea ? La spital :makeout:) si acolo stim cu totii ce este.... elias... ortopedie... chirurgie... complicatii... si dese ori ajungi la cimitir de acolo...

Ai ajuns la cimitir... familia incepe cu :

1. spaga la preot (astia nu canta decat ca lautarii, pt bani)

2. spaga la cimitir sa iti gaseasca loc de veci

3. spaga la gropar, ca si asta tot pe bani sapa

4. spaga la ingrijitor, sa nu lase buruienile sa creasca peste copilasul lor...

 

As putea sa continui asa la nesfarsit, dar imi e mai usor sa spun "Tara de (cuvant urat), cu oameni de (cuvant urat)" sau "Fuck the sistem" :wink:

 

 

O zi placuta si daca nu cumva postezi din alta tara, esti de acord cu mine si Anette in sinea ta, daca cumva esti pe afara, tin sa precizez ca lucrurile au ramas exact cum erau inainte sa pleci, adica de rahat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eram sigur! Au început sa apară atotștiutorii pe topic aici si sa faca din rahat bici! In tot acest topic am citit doar câteva chestii la obiect, in rest, numai aberații, ca de obicei! Deci, dacă prietenul Anettei nu vrea sa depună mărturie sau sa dea declaratii, e alegerea lui, si e normal sa i-o respectam. Nu știu câți dintre cei ce citesc aici au văzut în viata lor un accident live, au suferit vreun accident sau au avut prieteni ff apropiati implicati in accidente de acest gen...in schimb, dupa razboi multi viteji...

Anette, oricum mulțumesc pentru ajutorul acordat si astept si alte detalii de la tine in masura in care le afli.

Nicole, sa imi spui si mie cum eviti tu un accident cand cineva iti sare brusc in fata de pe carosabil, sau in alta situatie de gen. Imi place de tine ca vrei sa pari cinica si esti o dura in fata tastelor, dar cred ca la proba contrarie lesini cu brio. Te invit sa ne cunostem oricând ai timp (ne putem intalni si la spitalul unde e internat prietenul meu Razvan, daca vrei...) si putem povesti multe din sistem si cum se mișcă sistemul si cum sistemul....etc. Lasati vitejiile de butonari fruntasi si ganditi la rece!

Pana una alta, eu va doresc asfalt uscat si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu era vorba de partile implicate, era vorba de martori. Cine vrea sa stea ore in sir sa dea declaratii pt necunoscuti??

din punct de vedere legal, martorul are obligatia de a declara ce a vazut/auzit/aflat in alte moduri legat de savarsirea unei infractiuni, dar daca nu vrea si nu vrea normal ca n-o sa-i puna nimeni pistolul la tampla.

 

din punct de vedere moral, mi-e sila de martorii care vad cum un cetatean ii da in cap altui cetatean si ii ia banii, dar ii spun politistului verde in fata ca nu vor sa dea declaratii. nu de alta, dar de ce ar da declaratii pentru un necunoscut, cum spune anette? doar este decizia lor perfect legala, cum spune weeman. intr-adevar, legala, dar condamnabila moral, avand in vedere ca fara declaratia martorului poate nu se strang probe si cetateanul care da in cap scapa liber sau, eventual, nici macar nu este identificat. dar asta nu conteaza, conteaza doar faptul ca sistemul este de cacao, iar prin faptul ca cetateanul martor a refuzat sa depuna marturie cumva a castigat o victorie fata de respectivul sistem, iar dup-aia poate se si vorbeste pe un forum despre el si unii il lauda ca si-a sustinut dreptul sacru de a nu depune marturie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar este decizia lor perfect legala, cum spune weeman. intr-adevar, legala, dar condamnabila moral, .

 

Cum definesti tu moralitatea ?

Ti se pare moral ca eu sa dau declaratie, sa pierd timp ca apoi sa se gaseasca vinovat x-ulescu ?

Daca il gaseste vinovat pe x sau pe y asta nu inseamna neaparat ca am facut un lucru moral atata timp cat x scapa bazma curata oricum, singura diferenta intre a fi vinovat sau nu este facuta de suma pe care va trebui sa o verse in buzunarele unor persoane "morale" care tin cont de gestul moral pe care l-am facut eu. In fond asta se intampla... marcajul unei treceri de pietoni nu e permanent, poate fi mutat 30 de metri mai in spate, totul e sa il ai pe iorga in buzunar.

Asa ca spune-mi tu , ce e mai moral , sa imi pierd timpul umplandu-i buzunarele unuia sau sa imi vad linistit de ale mele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cangurii nu musca

 

EU zic sa mai citestiiiiiiiiiii............................ si noi vorbeam de DN1 nu de bucuresti ca de aici a plecat discutia

 

Aici exagerezi si o stii mai bine decat mine. eu sigur nu am cum sa`l evit pe unu care`mi intra pe rosu din lateral cu 80km/h cand eu plec pe verde de la semafor (a...si nu cu "scartz" ca sunt femeie si nu stiu eu d`astea) :makeout: iar asta e doar un exemplu. altele le`am dat mai sus.

 

era vorba ca accidentul se poate evita de catre una din parti nu de catre tine. Tu nu ai cum sa eviti un accident ci doar sa incerci sa, in cazul in care nu il provoci. Stiu absolut sigur ca e bine ca atunci cand pleci pe verde de la semafor sa te uiti ca traversul sa fie oprit cu TOATE cele 3-4 benzi ale sale + linia de tramvai. Dar asta se cheama autoconservare nu toti o avem ce-i drept

 

neinteresant daca tu crezi ca amicul meu a fost de fata sau nu. mie mi`a povestit cu lux de amanunte (inclusiv cum arata piciorul motociclistului), in aceeasi zi, inainte sa citesc de accident pe forum. si nu e motociclist si nici n`a vazut accidentul in alta parte (gen tv ziar forum). a fost la fata locului, in momentul producerii accidentului. daca el a considerat la momentul respectiv ca nu vrea sa fie martor, e problema lui. eu oricum nu sunt de acord cu decizia lui si ma foarte deranjeaza faptul ca a decis ca nu are cu ce sa ajute, dar probabil s`a gandit ca oricum baba nu era pe trecere si oricum motociclistul nu are cum sa iasa vinovat.

 

ti-a povestit cu lux de amanunte ceva la care a ajuns. Tu stii ce inseamna sa fii martor ocular? Ca actiunea sa se desfasoare in fata ochilor tai. Eu bag mana in foc ca el a ajuns dupa. Ca a vazut picioru? Pfff... SMURD-ul ajunge in 5min de la apel in zona aia pentru ca vine abia de la Pieptanari DECI putea sa ajunga pretenul tau de 3x mai repede ca ei daca trecea prin zona, se afla in zona, sta in zona. Nu ma incanta cu nimic. Faptul ca ai spus ca nu e motociclist ma face sa cred ca CHIAR NU A VAZUT deoarece nu e interesat de fenomen si nu a intors capu cand a auzit motoru ci, daca era acolo, cand a auzit bufnitura. Dar... ma repet: ne certam aiurea si degeaba. Nu are cum sa iasa moto vinovat?? Hahahahahahaha asta e cea mai tare pe ziua de azi dar... las-o asa :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte simplu, o ajuta - o ia de acolo, de ce sa o oblige sa vada o gramada de sange, oameni morti si picioare sfashaiate???? si nici el nu e obligat sa stea sa vada tot.

individa putea sa inchida ochii si sa se ascunda in palme... cand circuli pe strada, te expui riscului de a VEDEA accidente... in alta ordine de idei, se vehicula ideea de UN mort si UN picior ranit. Dar ne place sa exageram...

ma lasi.... se sta la rand cand nu e nimeni in fata ta si politistu e ocupat sa ascute tiesto la LAPTOP si sa isi manance senvishu! Politia la accident se misca ok, dar daca te duci TU sa declari accident stai acolo cate 2 ore ca ii doare in * de tine. si stai sa te certi cu ei ca sunt unii de sufera de ei de zici ca tre sa fii presedintele ca sa li te adresezi.

problema fiind ca politistul nu asculta ce iti place tie, sau ca isi permitea sa manance? La cate "gogosi" aud politistii de la toti "declaracii", e de inteles ca prefera sandwichurile

Aici nu era vorba de partile implicate, era vorba de martori. Cine vrea sa stea ore in sir sa dea declaratii pt necunoscuti?? Eu personal nu dau cu "cap de creta" desi 90% din politisti n`ar trece nici macar testu la gramatica daca s`ar da din nou.

declaratia n-o dai "cand ai tu chef" si iti rogi amicii sa scrie pe un forum, ca daca, parca, etc ... si nu te trezesti la n zile dupa accident ca ai fost martor. Lasai acolo un nr de tel la un politist si ziceai ca iti duci panicata acasa.

A nu, n`ar trebui sa fie inlocuite nu? Normal aceeasi mentalitate de rahat pe care o au si cei care nu le inlocuiesc.

nu, n-ar trebui sa fie inlocuite in secunda in care dispar. Ca n-au astia bani de GPS-uri de montat si pe indicatoarele rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum definesti tu moralitatea ?

Ti se pare moral ca eu sa dau declaratie, sa pierd timp ca apoi sa se gaseasca vinovat x-ulescu ?

Daca il gaseste vinovat pe x sau pe y asta nu inseamna neaparat ca am facut un lucru moral atata timp cat x scapa bazma curata oricum, singura diferenta intre a fi vinovat sau nu este facuta de suma pe care va trebui sa o verse in buzunarele unor persoane "morale" care tin cont de gestul moral pe care l-am facut eu. In fond asta se intampla... marcajul unei treceri de pietoni nu e permanent, poate fi mutat 30 de metri mai in spate, totul e sa il ai pe iorga in buzunar.

Asa ca spune-mi tu , ce e mai moral , sa imi pierd timpul umplandu-i buzunarele unuia sau sa imi vad linistit de ale mele ?

 

 

Aaa acum am inteles. Mitul cu trecerea de pietoni :makeout: Ah de cand nu am mai auzit pe unul d`asta ....

 

Mi se pare moral sa respecti legile tarii in care traiesti fara sa comentezi. Nu iti convin legile te muti din tara. Simplu si la obiect. Pentru ca TU la cum ridici problema esti stilul clasic de roman "Faceti bah ceva!!" si "Da si politia muta trecerea de pietoni". Dar tu ce ai facut?? Ai contribuit si tu cu ceva in astia 20 de ani de la 89 incoa`? Nu cu plata impozitelor & stuff ca daca lucrezi la SRL sunt absolut convins ca nu le ai pe toate platite :wink: Si nu ma lua cu texte ca nu te plateste statul pentru asta sau ca sunt altii platiti sa etc. Fiecare cetatean al tarii asteia are drept la libera exprimare. Dar calomnia se pedepseste si mai nou a intrat in categoria ultrajului... Iar daca tu mergi pe premiza ca totul tine de suma, inseamna ca in momentul in care TU vei fii pus in situatia ACEEA vei recurge la shpaga, deci recunosti ca esti shpagar. Si cu asta basta :D Pacat de avocatii aia care se zbat sa demonstreze o anumita chestie ... si de procurorii aia care semneaza mandatele de retinere si rezolutiile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca te loveste pe trecerea de pietoni esti tu proasta ca nu ai fost in stare sa`ti pastrezi viata?

din cate stiam, pietonul e obligat sa se asigure. Zic ca daca il vezi pe unul venind cu suta, nu te arunci pe trecere...

Daca te loveste unu care iti intra pe contrasens cand depaseste sau daca pierde controlul, tot tu esti proasta?

ghinion de nesansa, astea sunt cazuri mai rare

dar daca iti iese un camion din lateral si te loveste tot tu esti proasta?

casti ochii, ca te stii pe 2 roti... daca circuli cu viteza ok, ai timp sa-l vezi si sa-l ocolesti pe undeva

si daca mergi cu 50 la ora si ajungi sub rotile camionului care face stanga pe linia continua?

de la 50, cam ai timp sa franezi sau sa eviti pe undeva

am inteles punctul tau de vedere. toti cei de la rubrica "accidente" sunt prosti iar tu esti desteapta care le stie pe toate si evita toate accidentele.

ai inteles prost. Dar astea erau perspectivele de cand ti-am vazut primul post aici

PS: daca nu stii in cazul asta despre ce a fost vorba mai bine taci. Nu a fost pe trecerea de pietoni si s`a demonstrat asta. De cine crezi...de politie. S`a lamurit.

n-am scris neaparat despre cazul asta. Interesant de stiut. Daca s-a lamurit in 2 zile, inseamna ca politia chiar se misca repede.

cangurii sunt animale salbatice. cangurii nu traiesc IN ORAS. cangurii nu musca.

am sa plec de la presupunerea ca intelegi engleza. Vezi AICI

Aici exagerezi si o stii mai bine decat mine. eu sigur nu am cum sa`l evit pe unu care`mi intra pe rosu din lateral cu 80km/h cand eu plec pe verde de la semafor (a...si nu cu "scartz" ca sunt femeie si nu stiu eu d`astea) :makeout: iar asta e doar un exemplu. altele le`am dat mai sus.

scartaitul cauciucurilor n-are legatura cu sexul soferului

conditii admosferice. ia`o cum vrei, cuvantu` "admosferic" nu exista sub nicio forma in limba romana.

ia vezi aici .... /index.php?...p;#entry2066943

 

cuvantul RECONPENSA exista? generalizam ca 90% din motociclisti sunt retardati si nu stiu sa scrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...