Sari la conținut

Era Sa O Comit Si Eu, Judecati Si Voi ...


Remyx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Explica-mi si mie,te rog: eu vin cu conserva,mult la ora pe bord(cat vrei tu),tu traversezi pe la colt de strada,regulamentar dar nu ai prioritate,deci nu-mi acorzi prioritate...te iau pe capota..de ce-mi calculeaza mie politia viteza?Tu nu ai acordat prioritate.In cazul unui accident cu moto,tramvai,camion nu-i aceeasi treaba?

e nu, bineinteles ca e.. dar e mai bine sa fim ignoranti si sa zicem ca nu...

ignorance is a bliss, n'cest pas? :angryfire:

 

ps: intr'un accident cu moto in 90% din cazuri e vorba de vatamare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si la ce se incadreaza, tamponare, sau vatamare corporala.

vatamarea e deja penala, si vine altcineva sa masoare, etc.

 

Sorinake

 

Daca vatamarea corporala se produce in urma unui eveniment rutier masuratorile si ancheta o face politia rutiera,daca-ti dau cu ranga-n cap intradevar vin altii...de la judiciar banuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vatamarea corporala se produce in urma unui eveniment rutier masuratorile si ancheta o face politia rutiera,daca-ti dau cu ranga-n cap intradevar vin altii...de la judiciar banuiesc.

 

da mai, ideea tot aia e.

pentru tamponari mergi la sectie.

daca e vatamare te duci la politie si vin ei si masoara.

 

Alta era discutia originala.

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara , relaxat, eu cu masina urma sa ies de pe o straduta laterala intr-o alta strada, care avea prioritate (eu pe Soimus, celalata Drumul Gazarului) . Urma sa virez stanga. Drumul Gazarului nu este drept, se intersecteaza cu soimus dupa un viraj destul de larg, vizibilitatea pe lungimea lui este de maxim 100 m.

 

A trebuit sa scot botul masinii, am vazut ca nu venea nimic din stanga, nimic din dreapta, m-am uitat din nou in stanga si am iesit. Atunci am SIMTIT ca venea ceva din dreapta TARE, am accelerat la disperare si am reusit sa ajung aproape de de bordura si in momentul ala a trecut pe langa mine. Era un motor sport rosu si avea MUUULT peste suta. :hurt:

 

Avea numarul indoit in sus si nu am reusit sa il vad.

 

Omul ala e un C R E T I N !!! Aveam un copil de 2 ani in masina.

 

Deci : I D I O T U L E - si eu merg tare in oras cu motorul, si eu m-am tavalit din cauza ca am mers prea tare, insa acolo unde nu am pus pe nimeni in pericol. Daca vrei sa mori, nu ai de cat, dar crede-ma ca daca te-as fi putut prinde cu masina, te dadeam jos intentionat ! :eek:

 

Sa-ti stea motorul in gat !!!

 

Remix

Salut,stiu de ce strada vb.,DACA NU ERAI TU CU O DUBITA MARE :lol: PE CARE SCRIA NU STIU CE....INSEAMNA CA NU AM FOST EU!! :lol:

Mie in aceiasi zona aseara pe la 8.30 -9.00 "unul care credea" ca are timp sa se bage mi-a "taiat-o scurt" (mai era si cu ditamai duba)si apoi ia dat in goarna pina pe Brincoveanu',nici eu nu l-am mai prins :moto: Ieri a fost cea mai proasta zi a mea de la inceputul anului...in 2-3 ore si-au cerut "scuze" pt. ca nu au vrut sau nu stiu ce...3 soferi (2 femei si un barbat) nepunind la socoteala pe cei care au evitat astfel de "politeturi"

Asa ca aveti grija de voi! si sa ne vedem sanatosi in fiecare miercuri la arc.... :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de liniute cu tatrele si rabele, alea care prind suta in 2 secunde si gonesc cu viteza sunetului pe stradutele bucurestene, da' credeam ca-s doar mituri. Se vede ca m-am inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de liniute cu tatrele si rabele, alea care prind suta in 2 secunde si gonesc cu viteza sunetului pe stradutele bucurestene, da' credeam ca-s doar mituri. Se vede ca m-am inselat.

 

Atentie !!!

 

Daca ii stii pe Bucho, fratele lu Desperado, sa stii ca ala a dat coltu' din cauza ca nu credea in mitu' ala cu cutia de chitara plina cu arme...Asa ca mare grija la Tatrele alea speedoase. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun decat doua lucruri:

 

Vecine, imi pare bine ca esti OK!

 

Aseara la Mall in Vitan erau doua motoare expuse si m-am dus si eu sa vad ce si cum. In jurul lor erau cinci indivizi autentici, de culoare, in slapi si cu mult aur pe ei care tocmai aveau o discutie pe tema celebrei "cat prinde?". Ce am auzit m-a cam ingrozit: doi dintre ei au de gand sa isi ia "cand s-o incalzi" motociclete "ca astea, tari de tot, frate" ca sa se plimbe prin cartier cu 200 la ora, sa vada Pustiu si cu John Grasu (nu stiu cine-s astia) ca ei au mai multi bani. No comment!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce viteza avea ala, e treaba lui.

daca il loveai era vina ta, tu trebuia sa te asiguri.

secundo, daca il tavaleai ulterior cu masina, ramaneai sigur cu probleme cu politia. Poate nu era singur si oricum ti-o furai. Nu e atitudine de om cu copil de 2 ani.

Si una peste alta, nu stiu ce fel de motociclist esti tu, daca tai fata unei motorete. Indiferent ce viteza are aia. Si nu stiu cat de antrenat esti tu in a "ghici" viteza unei motorete din scaunul unei masini care taie fata. Pun pariu ca daca facem 10 teste nu dai estimari corecte.

 

Si daca tot ai "simtit" trebuia sa stai in banca ta pe straduta cu cedeaza pana trecea "simtirea". Poate era o TATRA, si adu-ti aminte ca ai un copil in masina.

 

Sorinake (am motor galben)

Sorine,

 

In Toronto, acum cateva luni, un taxi a facut la stanga in intersectie la 4:00 dimineata. Drumul era gol pe circa 50 m, atat cat se putea vedea, fiindca era aproape de varful pantei. Strada avea limita de viteza de 50 km/h. In plina intersectie a fost lovit de o masina (Mercedes) care venea pe drumul cu prioritate, cu 140 km/h, de peste varful dealului. Tipul din Mercedes, elev de liceu in ultimul an, face puscarie acum!

Datele se pot schimba si in loc de masina poate fi o motocicleta, iar in loc de puscarie poate fi mormant.

100 m e o distanta suficienta sa te asiguri pentru traficul care circula cu viteze legale si nu cu mult peste limita, deci N-AI DREPTATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun decat doua lucruri:

 

Vecine, imi pare bine ca esti OK!

 

Aseara la Mall in Vitan erau doua motoare expuse si m-am dus si eu sa vad ce si cum. In jurul lor erau cinci indivizi autentici, de culoare, in slapi si cu mult aur pe ei care tocmai aveau o discutie pe tema celebrei "cat prinde?". Ce am auzit m-a cam ingrozit: doi dintre ei au de gand sa isi ia "cand s-o incalzi" motociclete "ca astea, tari de tot, frate" ca sa se plimbe prin cartier cu 200 la ora, sa vada Pustiu si cu John Grasu (nu stiu cine-s astia) ca ei au mai multi bani. No comment!...

 

Nu stiu daca asta e o chestie nasoala..cand se va intampla treaba asta sunt sigur ca la scurt timp conservarii vor deveni brusc mai atenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin: imposibil sa fii avut mai mult de 100/h. Si nu am scanat procesu' de frica sa nu ma dau de gol. Pe bune de nu-s de kkkt la faza asta!

 

Ia fa si mie un scan cu extrasu' de cont, profilu' cheii de la casa si bypassul italiencei tale! Sunt sceptic de fel!

 

 

n-am cont, asa ca nu am extras,

profilul keii il gasesti la ducati service, du-te si zi-le ca te-am trimis eu sa-ti dea.

bypass nu exista, da-ti pot da codul de dezactivare la imobilizarea electronica.

 

Cat despre ce-am scris mai sus, adica on-topic, topicul tau cu ce-ai patit acum cateva seri, continea o descriere a vitezei tale (ceva peste 200). In continuare o sa-ti ingnor post-urile avand in vedere ca te contrazici singur.

 

Sorinake

 

Am auzit si eu de liniute cu tatrele si rabele, alea care prind suta in 2 secunde si gonesc cu viteza sunetului pe stradutele bucurestene, da' credeam ca-s doar mituri. Se vede ca m-am inselat.

 

Sincer mi se pare ca te-ai departat multicel de subiect.

Avand in vedere ca post-urile SUNT pe site, si ca tu NU PRICEPI, o sa ma straduiesc in continuare sa te fac sa intelegi mai PRECIS ce incercam sa-i spun initiatorului topic-ului.

Ma refeream la faptul ca a spus ca a intrat in intersesctie si NU A VAZUT un motoretist, care venea sau nu cu viteza. Aparte de faptul ca nu te consider NICI PE TINE, NICI PE EL, NICI PE SPEEDY, si nici pe mama niste buni apreciatori ai vitezelor cu care se deplaseaza ceilalti, incercam sa deschid okii celor care NU VAD.

Mai plastic exprimat, era vorba de faptul ca in loc de o motoreta, "nevazuta" de catre domnu implicat, poate fi o TATRA. O sa fii uimit cat de mult poate semana o TATRA cu un motor, noaptea cand are un far chior (sau stins).

Cat despre ce ai auzit tu despre liniute, sunt sigur ca ai niste lipsuri de informatie, pe care cu placere ma ofer sa ti le umplu eu. Si ma refer strict la partea de informare, punere la curent, demonstratii nicidecum la conotatii imbecile si limitate.

In ultimul rand, sa tii te rog cont de faptul ca sincer, nu ma intereseza opinia ta nici legat de viteza cu care circul eu, altii, sau TATRELE pe drumurile publice. Si asta din cauza ca nu esti in stare sa intelegi o aluzie simpla si fina.

 

Sper ca acest post sa iti dea de gandit,

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine,

 

In Toronto, acum cateva luni, un taxi a facut la stanga in intersectie la 4:00 dimineata. Drumul era gol pe circa 50 m, atat cat se putea vedea, fiindca era aproape de varful pantei. Strada avea limita de viteza de 50 km/h. In plina intersectie a fost lovit de o masina (Mercedes) care venea pe drumul cu prioritate, cu 140 km/h, de peste varful dealului. Tipul din Mercedes, elev de liceu in ultimul an, face puscarie acum!

Datele se pot schimba si in loc de masina poate fi o motocicleta, iar in loc de puscarie poate fi mormant.

100 m e o distanta suficienta sa te asiguri pentru traficul care circula cu viteze legale si nu cu mult peste limita, deci N-AI DREPTATE!

 

Ok, sunt complet de acord cu ce spui tu mai sus.

Sunt de condamnat cei care depasesc limita legala, creeaza un accident, si raman oameni prin puscarii.

Ceea ce nu inteleg, este:

1 de ce vii tu cu exemple din TORONTO

2 de unde stii ca taxiul S-A ASIGURAT

3 de unde stii ca mercedesul avea 140kmh ?

 

Ca sa te linistesc, o sa-ti dau o definitie a ASIGURARII:

Asigurare este atunci cand DAI PRIORITATE.

Daca tu DAI PRIORITATE (adica te asiguri, in sensul definit mai sus) atunci eu nu am de ce sa intru in tine.

Dupa cum poate stii, in ROMANIA, DAI PRIORITATE INDIFERENT DE VITEZA CU CARE CIRCULA VEHICOLUL.

asta tocmai din cauza ca unii cetateni (cam 98%) au MARI probleme in a estima viteze, si ca atare nu se poate altfel.

Te rog sa-mi spui care anume parte din acest post (plus anterioarele) nu ai inteles, si voi face tot ce pot pentru a-ti lamuri lucrurile.

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine, trec peste blablaurile executate in postul kilometric. O sa incerc sa-mi inchipui ca n-ai citit ce scrie in primul post din topic, respectiv "Aseara , relaxat, eu cu masina urma sa ies de pe o straduta laterala intr-o alta strada, care avea prioritate (eu pe Soimus, celalata Drumul Gazarului) . Urma sa virez stanga. Drumul Gazarului nu este drept, se intersecteaza cu soimus dupa un viraj destul de larg, vizibilitatea pe lungimea lui este de maxim 100 m." Adica o motocicleta cu 120 km/h parcurgea distanta respectiva in 3 secunde. Nu-mi spune ca o Tatra merge cu 120 prin oras, pen' ca ma duc sa ma arunc in fata ei. Si, daca nu reusesti sa intelegi aluzia mea simpla si fina, lasa-ma sa-ti explic: daca mergi cu 150 prin oras si unul nu-ti acorda prioritate, vina e in primul rand a ta, pentru ca esti suficient de fraier incat sa te lasi la mana prostilor care se cred soferi.

 

Iar Ion iti povesteste trebi din Toronto pen' ca acolo locuieste. Si as vrea sa fie la fel si-n Romanica: produci accident, in primul rand e problema daca si cu cat ai depasit viteza legala, abia apoi daca celalalt nu ti-a acordat prioritate pen' ca nu si-a inchipuit ca tu mergi cu 150 prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine, citeste in postul initiatorului cum e profilul drumului pe acolo ... "usor in curba, vizibilitate maxim 100m". Daca in 100m ala afost peste el, se poate calcula viteza cu destula acuratete.

 

Fii atent acum la o ipoteza:

-toti motociclistii circula in preajma sutei in oras si numai pe drumuri cu prioritate

- toti masinistii se asigura cvadruplu din ambele sensuri si isi pun in functiune "al saselea simt" cind ies de pe stradute fara prioritate.

Intrebare: in cit timp ajung masinistii la servici, spital, ofiterul starii civile, gara etc?.

 

Bai nene, daca ar fi sa circulam cu frica ca la fiecare intersectie putem omori pe unul care se f**e pe ea de lege, atunci ne-am dat dracului, pe bune ... orasul e oras, ce naiba e greu de inteles? se bate moneda pe "asumarea riscului cind merg tare" - asumare pe naiba, la cea mai mica greseala a "celuilalt" se umfla forumul de jelanii si invenctive ... nimeni nu intelege (sau nu vrea sa inteleaga) ca locuim intr-un oras cu maladii grave la sistemul circulator si orice drum e un risc inainte de a fi un chin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un accident de genul "motociclist cu 300 km/h pe drum cu prioritate versus maşină" motociclistul e şi el în culpă. Iese culpă comună sau vina exclusivă a motociclistului, pentru că noţiunea de culpă în accidente rutiere spune că este în culpă cel care a cauzat accidentul circulând neregulamentar dacă prin circulaţia regulamentară accidentul nu s-ar fi produs sau putea fi evitat. De-aia se fac măsurători după accidente, pentru a identifica culpa fiecăruia.

 

Ţin minte că găsisem un articol al unui jurist despre accidentul lui Teo Peter care spunea că era culpă comună (şi taximetristul era de vină pentru că depăşise viteza legală şi dacă circula cu viteză legală accidentul nu s-ar fi produs). Nu mai ştiu linkul, că îl puneam.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine, trec peste blablaurile executate in postul kilometric. O sa incerc sa-mi inchipui ca n-ai citit ce scrie in primul post din topic, respectiv "Aseara , relaxat, eu cu masina urma sa ies de pe o straduta laterala intr-o alta strada, care avea prioritate (eu pe Soimus, celalata Drumul Gazarului) . Urma sa virez stanga. Drumul Gazarului nu este drept, se intersecteaza cu soimus dupa un viraj destul de larg, vizibilitatea pe lungimea lui este de maxim 100 m." Adica o motocicleta cu 120 km/h parcurgea distanta respectiva in 3 secunde. Nu-mi spune ca o Tatra merge cu 120 prin oras, pen' ca ma duc sa ma arunc in fata ei. Si, daca nu reusesti sa intelegi aluzia mea simpla si fina, lasa-ma sa-ti explic: daca mergi cu 150 prin oras si unul nu-ti acorda prioritate, vina e in primul rand a ta, pentru ca esti suficient de fraier incat sa te lasi la mana prostilor care se cred soferi.

 

Iar Ion iti povesteste trebi din Toronto pen' ca acolo locuieste. Si as vrea sa fie la fel si-n Romanica: produci accident, in primul rand e problema daca si cu cat ai depasit viteza legala, abia apoi daca celalalt nu ti-a acordat prioritate pen' ca nu si-a inchipuit ca tu mergi cu 150 prin oras.

ma refeream la postul lui speedy nu la cel al necajitului care vedea doar 100m, postul tau este lovit de nulitate.

 

Sorinake

 

sorine, citeste in postul initiatorului cum e profilul drumului pe acolo ... "usor in curba, vizibilitate maxim 100m". Daca in 100m ala afost peste el, se poate calcula viteza cu destula acuratete.

 

nu poti, facem pariu ca tu nu poti sa spui ce viteza am eu cand vin spre tine de la 100m ?

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine

 

OCHIOMETRIC NU POTI APROXIMA VITEZA UNUI OBIECT CARE VINE SPRE TINE

 

What a conclusion, nu? poate o vad mai multi ...

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine

 

OCHIOMETRIC NU POTI APROXIMA VITEZA UNUI OBIECT CARE VINE SPRE TINE

 

What a conclusion, nu? poate o vad mai multi ...

 

dap, poate o si vad si poate si inteleg ceva.

my2 cents,

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, prea multa vorbarie! Concluzia e una singura: Nu se alearga in oras.

Problema nu e ca depasim viteza legala, acolo unde vizibilitatea si drumul o permit, ci faptul ca sunt foarte multi cei care alearga cu viteze de peste 100 km./ora si merg pe o roata printre masini in ore de maxima aglomeratie. De aici si atitudinea soferilor fata de motociclisti. Deasemenea este cauza pt. care se intampla atat de multe accidente in care sunt implicate motociclete. Si nu-ti trebuie prea multa scoala sa aproximezi o viteza ( am spus sa aproximezi si nu sa o ghicesti, asta pt. carcotasi). In fiecare zi mi se taie fata, dar evit tocmai datorita faptului ca adaptez viteza conditiilor de drum. Alergati, dar doar acolo unde se poate si pastrati-va capul pe umeri, pentru voi si pt. cei care tin la voi.

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, prea multa vorbarie! Concluzia e una singura: Nu se alearga in oras.

 

care vorbarie ?

n-auzi ca asigurarea, aia in care trebuie SA LASI SA TREACA, se face acum pe baza APROXIMARII VITEZEI?

adica de la "eu te las sa treci" am ajuns la "eu te las sa treci daca nu am timp sa ma bag".

ce puii mei, asta nu se intelege, ca toti stim ca tre sa mergem incet.

 

Si sa-mi spui si mie pe cine ai vazut TU pe o roate INTRE masini.

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, prea multa vorbarie! Concluzia e una singura: Nu se alearga in oras.

Problema nu e ca depasim viteza legala, acolo unde vizibilitatea si drumul o permit, ci faptul ca sunt foarte multi cei care alearga cu viteze de peste 100 km./ora si merg pe o roata printre masini in ore de maxima aglomeratie. De aici si atitudinea soferilor fata de motociclisti. Deasemenea este cauza pt. care se intampla atat de multe accidente in care sunt implicate motociclete. Si nu-ti trebuie prea multa scoala sa aproximezi o viteza ( am spus sa aproximezi si nu sa o ghicesti, asta pt. carcotasi). In fiecare zi mi se taie fata, dar evit tocmai datorita faptului ca adaptez viteza conditiilor de drum. Alergati, dar doar acolo unde se poate si pastrati-va capul pe umeri, pentru voi si pt. cei care tin la voi.

 

 

ai dreptate in ce spui...nu se alearga in oras iar daca se alearga asuma-ti riscurile .

Eu sunt unul dintre aia care alearga....sunt si sofer si am km destui de multi la volan ( peste 1 mil ) dar, intotdeauna m-am asigurat si am vazut toate motocicletele care veneau cu x kmh...si avionul daca trece pe acolo il vad in p...a mamii lui .Mai lasati prostiile cu nu l-am vazut ca venea cu 300 la ora ca nu este chiar asa.

 

Cand am citit titlul topicului , am crezut ca este cel de aseara ( va povestesc imediat ce si cum) care mi-a taiat calea si acum vrea sa se scuze ca nu l-am batut.

 

Azi noapte, in jur de 12, veneam cu niste prieteni pe splai dinspre regie spre unirii. Oprim la semaforul cu benzinaria petrom, inainte de spitalul municipal...si bineinteles ca se incinge o liniuta. Precizez ca soseaua era libera, masini doar parcate pe dreapta...necirculata...nimeni in fata...si 3 benzi ..deci ideal pt liniute si viteze. Plec primul de la semafor...o duc peste 100, nu spun cat :angryfire: , si eram pe banda din mijloc...moment in care din parcarea de la municipal iese o dacie cu farurile stinse, direct pe banda 2 ( cea din mijloc)..numere de buzau....Ma infing in frana...cand ma apropii de el eliberez fata si derapez cu spatele ( in felul asta reusesc sa il evit)..trec de el...si ma opresc...Omul vine langa mine, era cu gagica in dreapta ( probabil ii daduse o mooje in parcare la municipal ) si tremurand imi spune textual " stiu, stiu , am gresit".

In momentul ala pumnul meu a plecat spre el si m-am oprit brusc langa falca lui fara sa il lovesc.

Mi s-a facut mila de el...si de gagica-sa ...ca erau aproape uzi....desi omul ala a fost un imbecil la volan...unul pe care cu greu il anticipezi in trafic si merita o bataie crunta.

 

Daca intri cumva pe forum , si citesti acest post , sper sa nu mai faci in viata ta aceeasi greseala si sa belesti okii mari de acum incolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...