Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

[

initial,dupa felul cum era imbracat,felul in care arata,am crezut ca e din categoria am muschi pentru tricou si mintea cit un ou.

d

 

 

astia suntem noi romani, catalogam un om dupa anumite aspecte ..exp. uite la ala ce muschi are ...ii manelist....uite la ala ce x6 are ...e cocalar..pt mine acesti catalogatori sunt egali cu 0 ...si astia sti cine sunt ? aia care se multumesc cu salar de 10 milioane,cu concedi fortate fara plata si care prefera sa traiasca in mizerie si de pe o zi pe alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

prietene idealul tau se va transorma in vise .... fara steroizi ,anabolizante .proteine de cea mai inalta calitate (nicidecum ce se vinde pe la noi ) foarte mult timp liber si o cramada de bani ....sa dea DUMNEZEU sa ajungi unde iti doresti in cat mai scurt timp , desi curat cum vrei tu nu prea ai nici o sansa ...

 

 

eu zic ca ma apropiu incet ,incet .... la modul curat

daca esti atletic si sculptat nu ai f multe kg desi asa pare ca volum la muschi ai

Mesaj completat

:D

 

 

 

 

aikido superb sport.. am practicat si eu mai demult.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Dexter , ce faci domne' , ma faci bosorog ? Eu am 40 + 1 an , deci ar trebui sa se vada imbatrinirea. Pai , chelie nu am , carunt nu , burtos nu , etc. Am facut analizele la munca anu' asta si sint beton cu inimia si alte chestii . In general , sint peste orice sedentar mult mai tinar. Dar NU sint culturist,doar trag de fiare. Dar , mai acum citiva ani , prin metode culturistice m-am dezvoltat. NU culturismul e devina , ci felul in care il practici. Afirmatie:"motociclist+donator de organe". Corect , daca mergi cu 200 la ora printre masini , toata viata (aia scurta , ca nu apuci mult). Sa tragi azi o grupa , miine alta , foarte ok , depinde unde vrei sa ajungi. In orice sport poti sa-ti f--i organizmul. Asa ca , trage-ti de fiare , dar folositi si creierul. Oricum , in orice sport ai nevoie de forta , oricum tragi de niste fiare , pe undeva , si la Shaolin fac chestii de astea.

Mesaj completat

Era sa uit de partea cu muierile . Cind aveam 90 de kile erau multe frumoase care aveau mare drag de mine. De ce ? Inspiram forta. Dar NU vorbesc de mutanti scirbosi care nu pot sa se pieptene singuri de muschi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai catalogam omul la prima impresie,pentru ca de cele mai multe ori aia chiar sunt timpiti cu muschi de aratat,si atit.

am si spus ca initial am crezut ca e unul dinala.

sa nu imi spui ca tu,daca vezi unu mare, ras in cap,cu lant gros la git,cu tricou pe el (cind afara era super frig),nu te duci cu gindul la un cocalar.

?

tocmai din cauza unora ca aia,SPORTIVII adevarati,au de suferit la capitolul imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ola. am si eu nevoie de un dram de ajutor de la cei mai experimentati. cine a mai citit topicurile mele stie ca ma pregatesc de o plecare maricica cum da vremea buna. si m-am gandit ca pana incep sa pregatesc vizele , voucherele , bagajele etc. ar fi o idee sa intru in forma. cu toate astea intampin niste probleme specifice. sunt vegetarian de aprox 8 ani si niciodata nu am reusit sa pun masa. nu cred ca e din pricina aportului scazut de proteine cat din pricina aportului scazut de calorii per total. traiesc bine mersi luni bune cu sub 1000 de calori pe zi cand numa metabolismul bazal ar trebui sa consume atat. ce sa zic , cred ca mi-am obisnuit corpul sa nu risipeasca energie si acum e greu sa-l fac sa-si revina la niste parametrii mai normali. in apararea mea , asta nu a fost ceva rau. am 27 de ani si arat ca un pusti de 19-20. pe bune :D si n-are legatura cu genetica. din intamplare este singura metoda demonstrata stintific (pe soricei ce-i drept) care prelungeste durata de viata cu pana la 30-40% in mamifere.

http://en.wikipedia.org/wiki/Calorie_restriction

ca sa trec la subiect , ce parere aveti de programul meu :

3-4 antrenamente pe saptamana. nici unul cu o durata mai mare de juma de ora. nu ca as mai putea sa continuu dupa ce termin o sedinta.

1. 150-200 abdomene in 10 minute. toate pozitiile de kama sutra imaginabile. Laterale , rusesti , cu gantera in brate , cu picioarele pe sus etc.

 

2 Apoi totul devine superset. cam asa. A1 intercalat cu A2 , B1 intercalat cu B2 etc. 3 seturi din fiecare , fiecare set de cate 12 repetitii.

Cum singurele mele ustensile sunt 2 gantere de 15 kile sau pe acolo exercitiile sunt dupa cum urmeaza.

. curls pentru biceps , ridicari desupra capului , ridicari inclinat , ridicari laterale , fandari cu ganterele in maini , plansa de 1 minut , flotari de vreo 3-4 tipuri. niciodata mai mult decat 12 per set ca stiu ca sunt adaptabil si fac enduranta foarte repede. in zilele libere , daca ma ia cheful trag un 40-50 de flotari doar sa vad daca ma mai tine). Toate exercitile de mai sus le fac fara pauza intre ele.

Cred ca ceea ce incerc eu sa fac se numeste full body workout.

Am 1.74cm si 62 de kile. Credeti ca daca urmaresc programul de mai sus timp de vreo 3-4 luni or sa apara niste schimbari ? (nu ma refer la brand mare si sexos. ma refer la forta , enduranta etc.)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intimplator am vazut , mai demult , pe Discoveri , unu' care traia la fel , calorii putine si exercitii de forta. Era cam mos , dar se vedea ca face sport , dezbracat fiind , ca , per total , nu stiu cite kile avea. Omu' zice ca e ok. Nu pot sa-mi dau seama de unde vine energia pt. antrenament , daca nu maninci. Iar fara proteine , muschii sint doar un vis frumos. Dar , repet , nu stiu cit e de sanatos sa bagi 1000 de calorii si sa consumi 2000. Adica sa ai -1000. Datoria aia de unde se plateste ? Daca ziceai ca-ti antrenezi Qi-ul , mai ziceam. Nu stiu daca toti aia care fac programe de nutritie pt. sportivi sint niste prosti , ba din contra , si aia recomanda MINCAREA , in functie de sport , consumul caloric specific.

Concluzia ? La 1000 de calorii trebuie sa fii atent la maxim , sa-ti faci multe analiza si sa faci mai putin efort ca si un om "normal". Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organismul este foarte adaptabil. nu zic asta din filme. parintii mei sunt doctori si profesori universitari. ceea ce se intampla cu un om o data ce renunta la carne este pur science fiction (in sensul de super complicat). de la schimbari neurologice la diviziune celulara. noi de la mama natura , dupa cum stim toti , suntem omnivori. ceea ce inseamna ca putem trai perioade indelungate pe diferite diete fara sa crapam. eu de exemplu dupa toti anii astia beau lapte si mananc un sandvis cu branza fara probleme. la o saorma intru in spital. ultima oara cand am tras o pileala d'aia grava rau (undeva prin 2006 banuiesc) n-am mai stiut ce ii cer gagiului de la saormerie si am crezut ca aia e ultima zi din viata mea.eram cu perfuzii dimineata. pentru mine carnea e ca otrava. tot organismul face urat. asa s-a obisnuit. mie imi convine , ca oricum nu mai stiu ce gust are desi la gratare sunt cerut ca bucatar tot timpul. banuiesc ca simtul tactil , olfactiv nu se diminueaza in timp.

eu am renuntat la ea din motive etice si morale , nu pentru ca imi doresc sa traiesc 200 de ani. ma doare fix la bascheti daca prind 80 sau 90. dar ma intereseaza sa functionez in societate cu 4 ore de somn pe noapte , energic , simtindu-ma bine. dar nu vreau sa divaghez si sa expun plusurile si minusurile vegetarienismului.mai ales intr-o romanie arhaica unde atrag toate mistourile fiind consumator de garnituri. fiecare isi face viata cum o vrea si fiecare are propria lui opinie despre lumea care ne inconjoara. respect asta.

strict la subiect , eu ard mai putine calorii cand fac exercitii. cand pe un sait zice ca daca alergi 15 minute pierzi 200 de calorii , pai testul ala e facut pe oameni care au o anumita dieta. eu pierd 50 sau mai putin. pentru ca altfel as fi mort. pun si grasime mai usor. eu daca mananc 3 sandvisuri cu ton si salata intr-o zi este deja festin si intr-o saptamana am 1kil-2 in plus :D

mitul urbano/medical din ultimii 200 de ani , care coincide de altfel cu revolutia industriala , este ca organismul intra intr-o stare de canibalizare. eu cred din experienta mea ca intra intr-o stare vegetativa de autosustinere. pe scurt reduce diviziunea celulara si diminueaza automat radicalii liberi care induc moartea celulara. tot de 43 de ori se inmulteste celula numa ca o face mai rar. asta e un lucru la care nu pot sa renunt. mi-e prea bine fizic ca sa fac asa ceva.

partea nasoala se pare ca ar fi ca eu trebuie sa mananc enorm ca sa pot sa balansez felul in care se protejeaza organismul cu efortul fizic. in vara faceam 100 de flotari pe zi si tot ce-i ofeream erau 5 beri si un sandvis. 0 masa musculara.numa fibra.aceeasi greutate.

ce vreau sa zic e ca-i frustrant ca dracu. ma gandeam ca poate exista niste suplimente care sa nu fie facute din grasime de porc decantata sau cum le fac astia. as iesi oricum mai ieftin decat ies acu mancand tone de fistic la 50ron kilu , alune , linte , nuci, seminte , tofu etc. ;)

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza faptului ca cei care trag de fiare sint oameni "seriosi" , adica maninca carne , nu se fac proteine din soia . Se fac din zer. Plus ca proteinele vegetale au -8 aminoacizi esentiali (nu-i produce omu' , trebuie bagati). Aminoacizii aia sint in carne si lapte. Se zice ca o combinatie din fasole uscata si orez , dar nu mai stiu proportiile , ar da o proteina completa , genul carne. Daca maninci multi carbohidrati(fasole,bob,orez,paste...) ,fara proteine , faci sunci , nu muschi. Proteina construieste muschiul.Sincer , nu-ti mai bate capul cu chestii de antrenament , daca renunti la alimentatie. Sau tragi pt. rezistenta la efort. In viata , daca nu ai prioritati , nu faci nimic si nu merge si cu p--a in poponeata si cu suflet-un rai. Ori yoga , ori fiare. Suplimente din iarba nu am auzit sa faca cineva. Daca laptele e ok. pt. tine , ia si baga suplimente proteice. Dar , retine , ai o viata complicata , cu implicatii care depasesc nivelul meu de cunoastere. Mergi la o sala , macar 1 luna si vorbeste cu un ANTRENOR despre suplimente. Sint asa de multe , ca habar nu am ce sa recomand. Si vezi sa nu-ti vinda ce are el la sala aia , sa-ti zica ce sa iei si iale singur , ca multi , ma intelegi , vor sa-si vinda produsele. Da' poate nu sint chiar bune sau ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti intra-devar sa pui masa daca nu modifici nimic in alimentatie. Soia e singurul aliment cu o proteina compatibila completa. Merge si combinatia fasole/orez in proportie 1la3 dar o sa ai si multi carbohidrati aici. Daca poti face un compromis incearca albus de ou crud dat prin mixer cu o banana. Iar programul tau de antrenament nu e de masa ci mai degraba de rezistenta. Pt un altul ar fi un program numai bun de slabit. Daca te duci la o sala ai grija cui ceri sfatul. Am auzit prin sali cateva sfaturi mortale, poate chiar la propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organismul este foarte adaptabil.

 

corpul nostru e saracu' foarte adaptabil, se descurca cu ce-i dai si cu ce-i ceri. pana la o anumita limita si pe o anumita perioada. dupa care cedeaza.

a mai fost unul care avea un magar pe care vroia sa-l invete sa manance din ce in ce mai putin si sa munceasca din ce in ce mai mult.

si taman in ziua in care a ajuns sa manance un singur pai pe zi si sa munceasca toata ziua... a murit! :drink:

 

ce am observat eu la vegetarieni ( la sala centurile avansate "care se respectau" nu mancau carne :) ).

- majoritatea aveau probleme cu ficatul si splina ( organele astea daca nu le dai de lucru...ele muncesc de nebune ).

- conditie fizica foatrte buna la exercitiile cu care erau obisnuiti si la care se antrenau. daca ii scoteai din ale lor... mai greu.

- cadeau sub masa la primul pahar de tarie sau la a 2-a sticla de bere :)

- incapacitate totala de a nu dormi cateva zile la rand (cantonamente, chefuri etc ). efectiv cadeau din picioare de somn.

 

singurul dezavantaj care l-am gasit carnii este ca daca animalul este taiat prost, daca i se face foooarte frica inainte de taiere atunci hormonii si andrenalina care se secreta intra in sange apoi in carne iar tu - marele luptatoru' lu' peste - mancand carnea aia ajungi ca in anumite conditii de stres sa reactionezi altfel decat ai fi facut-o daca nu mancai carnea aia. sa-ti fie mai frica decat ar fi trebuit sa-ti fie, de exemplu... :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai , ca la faza cu frica animalului sacrificat , m-ai spart. :love:

Daca tu imi arati un boxer care nu baga carne(poate o fi si unu vegetarian) , nu mai zic nimic. Si cred ca nu de curaj duc boxerii lipsa. Gindeste-te si singur , de ce maninca oamenii carne de jdemii de ani ? Le face rau ? Sigur , IN EXCES. Daca freci zarurile in fata scarii toata ziua si maninci 5 cefe de porc pe zi , ai pus-o. Ideea e ca nu exista adaptare la privatiuni , pe termen lung , cum bine ai zis. Ia vezi , mobra ta merge cu 10 grame de gaz la 100 ? Sau daca dai in ea , ii scade consumul ? Exista si din astea , de consuma infim , da te depasesc si biciclistii. Bagi iarba in mat si traiesti 1000 de ani , ok. Mori sanatos , iar ok. Nu te imbolnavesti. Marfa frate. Dar cu niste costuri (adio efort sustinut , adio multe). Singurii pe care ii cred in stare de chestii de astea , o cana de orez si 12 ore antrenament , sint shaolinii , dar aia au plante energizante , antreneaza Chi-ul. Ziceai de sala , stii ce-i Chi-ul. Restul , centurile avansate sau nu , care stau la oras , abereaza , parerea mea. Sa fie sanatosi , daca se simt bine asa , oricum , dupa 2 ore de sac , cred ca sint morti.

Daca gresesc , am jignit , sau bat cimpii , asta e. E parerea mea , fara mincare , oha performanta. Sau , hai fara carne , dar restul din plin (oo , lapte , vegetale , orez , fasole , cartofi...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu imi arati un boxer care nu baga carne(poate o fi si unu vegetarian) , nu mai zic nimic.

 

la aikido am vazut destui vegetarieni, in box, judo si ju-jitsu...nici unul. :love:

 

iarba se fumeaza, nu se mananca! :drink:

 

iar despre faptul ca daca mamanci iarba traiesti mai mult, o vorba zice:

decat o viata cioara, mai bine o zi vultur.

 

:)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai , ca la faza cu frica animalului sacrificat , m-ai spart. :)

Daca tu imi arati un boxer care nu baga carne(poate o fi si unu vegetarian) , nu mai zic nimic. Si cred ca nu de curaj duc boxerii lipsa. Gindeste-te si singur , de ce maninca oamenii carne de jdemii de ani ? Le face rau ? Sigur , IN EXCES. Daca freci zarurile in fata scarii toata ziua si maninci 5 cefe de porc pe zi , ai pus-o. Ideea e ca nu exista adaptare la privatiuni , pe termen lung , cum bine ai zis. Ia vezi , mobra ta merge cu 10 grame de gaz la 100 ? Sau daca dai in ea , ii scade consumul ? Exista si din astea , de consuma infim , da te depasesc si biciclistii. Bagi iarba in mat si traiesti 1000 de ani , ok. Mori sanatos , iar ok. Nu te imbolnavesti. Marfa frate. Dar cu niste costuri (adio efort sustinut , adio multe). Singurii pe care ii cred in stare de chestii de astea , o cana de orez si 12 ore antrenament , sint shaolinii , dar aia au plante energizante , antreneaza Chi-ul. Ziceai de sala , stii ce-i Chi-ul. Restul , centurile avansate sau nu , care stau la oras , abereaza , parerea mea. Sa fie sanatosi , daca se simt bine asa , oricum , dupa 2 ore de sac , cred ca sint morti.

Daca gresesc , am jignit , sau bat cimpii , asta e. E parerea mea , fara mincare , oha performanta. Sau , hai fara carne , dar restul din plin (oo , lapte , vegetale , orez , fasole , cartofi...).

 

Am studiat destul de mult artele martiale, chestia cu QI-ul este o chestie inca neverficata, pe langa ca nu am vazut pe nimeni in Romania care sa face ceva extraordinar legat de qi, nici pe plan mondial nu am vazut nimic sa ma convinga. De cate ori a venit echipa Shaolin la Paris sau alte festivaluri de arte martiale au facut niste chestii bazate pe antrenamente dure externe, am ajuns sa pun la indoiala aceste "vechi" tehnici Shaolin s.a.m.d.

 

Cei care sunt ovo-lacto-vegetarieni nu pierd mare lucru, dar cei care sunt vegetarieni convinsi nu cred ca pot sa faca performanta in sport. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cum vad eu Qi-ul. Daca te duci la mecanic iti arata cum se regleaza carburatorul , nu cum s-a construit mobra. Asa si shaolinii , demonstreaza mai pt. toata lumea. Desi daca te gindesti ca stau cu gitul in sulite si fac tot felul de nazbitii de te ia inima , uite cum apare si Qi-ul. Qi avem toti , fara am fi morti, dar cine are timp sa-l antreneze la nivelul la care sa se vada ? Plus ca-i cam periculos sa te antrenazi singurel , s-ar putea sa te imbolnavesti si nici un medic european sa nu te poata vindeca. Vorbesc dintr-o trista experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu pierdeti din vedere faptul ca eu nu sunt , nu nazuiesc si n-am sa fiu niciodata sportiv de performanta .sau mediocru. asa ca-i irelevant gradul de efort la care ma pot supune comparativ cu un carnivor get beget. eu zic ca am ceva suflu in mine pentru cineva care nu a practicat decat fugaritul mingii in curtea scolii. imi fac analize detaliate multianual si sunt beton. si cand zic analize spun pe undeva pe la 20-24 milioane. pana acu nu mi-a zis nici un doctor ca-mi trebe carne in perfuzie. asa ca nu prea vad riscul de a avea vreo surpriza nasoala. mai ales ca nu sunt nici primul , nici ultimul vegetarian din lumea asta iar comunitate medicala a subliniat de suficiente ori avantajele unei astfel de diete. mai putin la noi unde doctorii de familie te trateaza pentru ca te-a tras curentul sau pentru ca ti-a cantat cucuveaua la geam.

va rog sa nu intelegeti ca as fi vreun militantist flower power. chiar nu ma intereseaza cu ce se hraneste restul lumii. daca ion crede ca da cu bastarca mai tare in maria dupa ce a bagat doua fleici il priveste si nici ca ma poate interesa mai putin.

in privinta adaptarii la privatiuni cred ca am subliniat mai sus ca eu nu-mi privez organismul de macro si micronutrienti esentiali iar ceea ce nu iau din carne (de exemplu vitamina B12) bag in vena daca-i nevoie. sa ajungi sa ai lipsa de proteine in ziua de azi este deosebit de improbabil. sa nu ai suficiente proteine ca sa faci hipertrofie e mai probabil.desi daca esti razna banuiesc ca poti sa bagi nuci de dimineata pana seara si sa-ti iei un gram de proteina pe kil. are aceeasi aminoacizi , 8 la numar, asa ca muschiul nu face diferenta. dar , din nou , sa mananci 4kile de nuci e un dram exagerat , zic si eu :love:

lil debul : i-am vazut si eu pe shaolini si mi se pare fantastic ce fac. sunt si diferite documentare pe youtube in care ba topesc gheata cu puterea corpului , ba stau cu sulita in gat , ba se plieaza ca o contorsionista etc. nu stiu daca mai trebuie argumentata puterea mintii asupra corpului. cred ca faptele vorbesc de la sine indiferent de cinismul culturii vestice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erata. In postul unde ziceam -8 aminoacizi esentiali era,de fapt MINUS 8 aminoacizi esentiali. Minus , adica ciu-ciu , astia nu sint in nici o planta , iarba , vegetala. Dar , sint in lactate si carne. Cum carnea nu-i o solutie , ramin lactatele , adica si suplimentele proteice , care se fac din ZER. Si oule. Deci , poti sa tragi de fiare linistit. Ziceai ca nu faci performanta. Am inteles din start , dar trasul de fiare , care sa conteze , este o mica performanta in sine. De aici ideea alimentatiei bogate si suficiente. Dar hai , ca vorbim mult. Hai sa-ti propun un mic programel , asa , la misto , sa vedem ce iese.

Luni. Genoflexiuni , ca esti odihnit si asta e un exercitiu greu. 10-12 serii / 10-15 repetari.

Miercuri. Flotari + biceps. Cite 7-8 serii pe exercitiu , repetari cam 10-12 repetari , la biceps si flotari , cite poti.

Vineri. Impins deasupra capului cu bara , 10 serii / cam 10 repetari.

Maxim 2 min. pauza intre serii.

Acest program este perfectibil si discutabil. Dar , este un inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi fain.hai ca incerc. o sa am o problema cu atatea genoflexiuni dar pentru biceps/triceps/umeri/spate cred ca ma descurc fara probleme. o sa scriu aici daca am facut vreun progres in masa sau in forta. o sa beau deasemenea 500ml lapte dimineata si seara. asta-i maximul de proteina animala pe care o suport. daca bag mai mult ma simt rau si atunci nu mai e nici o placere.

Mesaj completat

haideti sa va povestesc ce am facut si ce fac. sper ca nu phoot topicul ,iar daca o fac , o sa va rog sa ma scuzati.sunt un pic entuziast si d'aia simt nevoia sa "ma confesez" cuiva.

programul pe care l-am alcatuit are doua componente. exercitiul si dieta. sa incep cu prima.

Antrenamentele au loc de 3 ori pe saptamana cu pauza de 48 de ore intre ele si sunt full body workout. In general dureaza intre 45min. si 75min in functie de cat imi ia sa fac niste exercitii cardiovasculare la inceput. (uneori sunt mahmur si ma pornesc mai greu , dar dupa niste cardio imi revin imediat). Fiecare antrenament este identic cu cateva exceptii notabile.

Diferenta intre antrenamente :

1. Intr-o saptamana folosesc de 2 ori greutati mai mari si o data greutati mai mici iar in cealalta saptamana de 2 ori greutati mai mici si o data mai mari.

2. Cand folosesc greutati mici fac antrenament exploziv si de tip circuit. Spre exemplu fac ridicari deasupra capului si imediat dupa aceea flotari. Iau pauza de 30 secunde si repet de 2 ori exercitiul. In total fac 3 seturi de ridicari si 3 seturi de flotari.

3.Cand folosesc greutati mici includ aerobicul inainte. Eu prin aerobic inteleg filmuletele alea de pe youtube gen 8 minute abs , 8 minute bum , 8 minute legs. Unul dupa altul fara oprire. Uneori imi ia juma de ora , dar asta e. Incerc sa reduc din prostiile alea ca nu am suficient aport proteic cat sa mai cresc si muschi daca fac pe niznaiul cu cardio.

De asemenea incorporez cate tipuri de flotari cunosc.incerc sa fac 15 per set. Eu pot sa fac destul de multe ca sunt slabanog asa ca fac dracii dificile. picioare pe pat , cu un crac pe sus etc. Astea sunt cel mai dificil antrenament din tot exercitiul. Eu la 60 de kile ma imping pe mine la piept fara probleme. Dar la flotari..hihihi.se schimba treaba :love:

4. Cand folosesc greutati mai mari reduc mult timpul de la coborarea ganterei pana la ridicarea ei ca sa pun maxima presiune pe muschi. Imi ies in jur de 8 repetitii per set la orice incerc sa fac. (triceps , piept , spate , lounges sau cum le zice etc.).

5. Inversez ordinea exercitiilor ca sa nu ma obosesc tot timpul la ultimul.

 

Dieta.

Eu nu pot sa mananc ca un om normal ca mi se face rau. Daca iau 3 mese pe zi sau daca rontai ceva cum fac toti oamenii pe care ii cunosc nu ma mai ridic din pat. Nici nu pot sa mananc de 6 ori pe zi ca si culturistii. Ca nu sunt unul .Asa ca am incercat sa o gandesc cat de bine pot.

Metabolismul bazal al unui om normal de varsta , sex , inaltime , greutate ca a mea este pe la 1600 de calorii pe zi.Eu ma invart pe undeva pe la 1000-1200. De atat am nevoie. De unde stiu ? Pai pentru ca daca mananc 1500k pe zi timp de o luna nu se schimba greutatea. (Daca nu ma credeti calculati cat e intr-o salata si vedeti de cate aveti nevoie pe zi ca sa nu pierdeti din greutate). Asa ca sigur observati ce porblema am incercand sa balansez proteinele cu carbohidratii de exemplu. Dar io zic ca am reusit-o.

 

Dieta :

dimineata : 100gr alune decojite. : 500 calorii , carbohidrati 16gr , proteine 26gr.

300-500ml lapte zuzu la 1.5 grasime. pe la 9-15gr proteine.

pranz : sandvis cu paine graham/secara si o conserva ton. 25-30 gr proteine.

seara: 500 ml lapte , 500gr mazare. asta inseamna vreo 30gr proteine.

intre mese , ca mai sar peste unele , fructe , legune etc. nu le calculez ca nu am pus in viata mea un gram de grasime de la ele iar proteinele din ele sunt insignifiante. la fel si grasimile. daca e vreunu care s-a ingrasat dintr-o dieta pe baza de rosii , castraveti , varza imi pun streangu.

-----------

cand trag linie sunt la peste 1.4 grame proteina pe kil. dintre care 70% de origine animala cum le place culturistilor sa spuna.

vitamine si restul , deh..sunt vegetarian. eu mananc morcovi pe strada cand ma ia foamea. n-am mai luat nimic de la forneti sau de la "mac/kfc/pizza hut/"junk food , get fat - get stupid" de prea multi ani ca sa mai conteze.

 

exercitiile pe care le fac sunt numai cu gantere si cu propria greutate a corpului. exersez toate grupele de muschi fara exceptie. in zilele de pauza , daca ma simt ok , incerc sa alerg.dar doar incerc ca-s fumator :)

cred ca cel mai simplu fel in care s-ar putea vedea ce anume fac eu timp de o ora cu doua gantere ar fi aici :

http://www.mensworkoutguide.com/home.html

 

p.s. si acu promit ca nu va mai deranjez.sunt sigur ca v-am plictisit ingrozitor cu felul meu stupid de a reinventa roata.

p.s.2. lil debul. antrenamentul tau este foarte tare. problema e ca eu ma recuperez foarte repede si daca fac o grupa de muschi o data pe saptamana o iau razna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne-ai deranjat deloc deadcow... ce vreau eu sa te intreb.tu practic ce rezultate doresti sa ai de pe urma antrenamentelor?

 

ieri am inceput si eu sala ... ce bine ma simt, imi recapat tonusul :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant site-ul postat, am sa incerc programul cardio pe intervale descris acolo, sunt curios daca da rezultate mult mai bune!

 

Oricum, nu pot sa-mi imaginez cum traiesti tu cu 1000 de calorii, ai putea sa ne pui niste poze sa ne lamuresti! :D

 

Programul tau seamana cu ce numeam noi mai demult "conditie fizica" ,adica tras de toate grupele pe acolo fara pauza, antrenament in circuit,etc. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxer.fiind ectomorf ceea ce inseamna ca trebe sa bag 200gr de proteine zilnic sa se prinda ceva nu-mi doresc propriu zis masa ci numai definitie musculara. biceps/triceps bine format , spate solid ,abdomen cat se poate de vizibil etc. ca sa sintetizez , imi doresc un corp cu 6-8% grasime. acu , ca sa o zic pe aia dreapta e foarte greu daca nu imposibil sa pierzi din grasimi si sa pui muschi in acelasi timp.nu de alta , dar pentru muschi iti trebuie surplus caloric si mai ales de proteine , iar pentru dat jos grasimi (pe care toti le avem indiferent de greutate , fir'ar sa fie ), iti trebe o dieta subcalorica si restrictiva care da impedimente in a spori masa musculara.sunt greu de impacat dar nu imposibil.cel putin din vedere fiziologic. trebe doar gandita tare treaba la nivel de calorie ingurgitata. eu imi doresc fizicul pur ectomorf din fight club. slab , musculos , cu picioare de gaina. :D . dar fac exercitii pentru picioare de cate ori pot in astea trei zile.numa ca nu-mi dau silinta prea mult. :o

edit :si este ingrozitor sa-mi calculez carbohidratii. eu bagand asa putina proteina , organismul meu secreta insulina tot timpul , forteaza descompunerea carbo si imi da un "rush" de glucoza ceva fantastic. iti dau un exemplu. ma antrez o ora , bag 2 banane si un morcov si in 5 minute sunt "high". intr-o ora sunt deprimat. e clar ca nu-mi fac bine astfel de mese dupa ce lucrez. dar o sa-mi dau seama cum pot sa le schimb in timp.poate o merge mai bine ,poate ma obisnuiesc..daca nu , schimb.chiar nu as vrea sa mananc omleta dupa antrenament.

 

niko : vezi ca ce fac eu nu e cardio. ala e frectie din punct de vedere al masei musculare. face super bine la plamani si la inima , la capilare si aorte , dar la final arati ca armstrong biciclistul cu cancer de coi. asta chiar pune masa. este ceva gen HIIT. adica high interval intensity training.desi seturile au pauze foarte mici intre ele (ceea ce presupune ca devine aerobica toata treaba) felul in care sunt executate , si grupele de muschi care se succed (deltoid/gambe , piept/biceps , triceps ,fesieri etc) sunt fantastic de obositoare. desi pe mine nu ma dor muschii asa de rau imi vine sa mananc toata casa dupa ce termin un d'asta. si-mi vine sa mananc si a doua zi. ceea ce inseamna ca efectele de ardere sunt fantastice.

poate nu e cel mai bun program pentru mine , un slabanog fara muschi , dar pentru cineva care are ceva masa si vrea sa-si defineasca fiecare cartilagiu fara sa renunte la apa...eu zic ca are efect. o sa fiu mai sigur de ce zic intr-o luna sau doua.

nu de alta , dar ma simt asa de bine dupa ora aia de ridicat gantere si facut flotari ..ca nu stiu de ce dracu nu m-am apucat mai devreme. pura bucurie nu alta :D

post-16365-1262731791_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu iti mai calculezi nimic.si sa faci un antrenament in sistem piramidal de cate 1 grupa pe zi.stiu ca iti trece febra rapid dar conteaza sa il poti lucra la maximum.daca faci 4 aparate cu 4 serii per aparat. si cresti greutatea treptat pana cand la ultima serie nu poti sa faci mai mult de 6-7 repetari corecte singur.o sa ajungi sa cresti si crede-ma tu nu ai cum sa te faci mare si pufos , tu o sa fi definit ca asa e constructia ta.ca si mine... eu de ex de revelion am slabit 2 kg si am mancat toate prostiile.restu au venit cu 4-5 kg in plus dupa 6 zile de repaus.incearca asa 1 luna.nu ai nmic de pierdut.

ps:45 de min max antrenamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare natiune. M-am porcait cam rau cu sarbatorile astea , da e prea frig sa ies in curte si sa treag de fiare. Sa se mai incalzeasca.

A nu se confunda cardio , unde se consuma carbohidrati , cu masa musculara , unde se consuma proteine. Si fiarele consuma carbohidrati , dar doar pt. energia necesara efortului.

Teoria mea e simpla. Se ia un vegetarian lihnit de foame :o (ce gluma de taran) si se baga intr-o sala. Ideea este ca cetateanul nu are resurse pt. a sustine prea mult efort. El se concentreaza pe fiare si baga doar putin cardio. Poate sa aleaga intre exercitii de izolare si exercitii de rezistente la efort. Cum piciorele sint cele mai importante , le lucreaza cu fanatism , sint exercitiul DE BAZA. Normal ca , inainte , face o incalzire , axata pe articulatii , tendoane si muschi , sa nu ramina fara ele. Cardio mai subtire , ca si asa nu are cine stie ce in stomac ,si-l lesina. Se reface repede ? Mareste intensitatea , nu numarul de antrenamente , ca iar intervine problema mincarii. Dupa antrenament nu baga 200 de grame de proteina pe zi , ca nu are 100 de kile (sint 2 gr. /kilogram de masa corporala). Cum grasimile sint cel mai bun aport de energie , calculat la gram , fata de alte substante , alunele sint ok. Si nu incearca sa scada cantitatea de grasime din corp sub un anumit procent(nu mai stiu exact cit , da e pe net) , ca o da in alte traume fizice. Deci ,Jhonie Deep , baga mare .

Mesaj completat

Am vazut poza , da sa stii ca nu esti chiar slab , adica cum credeam eu. Nu stiu la corp , dar , oricum esti ok. Bga o poza , ca-i plin netu' , cu idealul tau masculin , sa vedem ce vrei de la viata. O imagine e cit 1000 de cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...