Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

@gixxere:Ma asteptam la un raspuns din partea ta(prin pm).

@lil debul:Esti tare tata,jur.Sper sa ma mentin si eu pe la ani tai ca si tine! :DSper sa fiu in forma,ca arat ca un pai :D) :o

Editat de Denis TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost un copil chinuit , taicule , m-au dat ai mei de mic la judo , dupa aia m-am tinut de niste arte de alea de bataie si fiare. Am avut si o munca mai in domeniu si uite ca am ajuns la anii mei , in loc sa fiu si eu un om serios , ma mai prostesc cu niste feratanii care zac prin curte si un saculet de box. Da' daca nu beau , fotbal nu agreez si nu socializez cu bastinasii din sat , ce sa fac ? Daca aveam creier , eram la Microsoft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit mereu cand am facut si exercitii si dieta,acum nu stiu daca efectul a fost doar de la dieta si exercitii...sau chiar a ajutat si L-carnitina cu ceva.

 

Dar citind multe articole pe tema asta se pare ca ajuta,culmea,chiar si cand nu faci exercitii. dar intr-unul dintre articole spunea ceva de genul ca daca tii si regim,faci cardio si iei si carnitina, carnitina este vinovata cam de 10% din kg slabite.

 

http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=860

 

Il citesc pe Florin Uceanu de cand a aparut revista "Culturism", cand era printata pe hartie din aia de ziar. Omul chiar stie ce spune si el recomanda carnitina in toate regimurile de slabire.

 

Deci eu zic sa iti iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei iau si ma ajuta,la slabit + imi da energie.

oricum la slabit,e nasol,caci burta o dai ultima si cel mai greu jos.

ideal ar fi sa ai un program de mers la sala.

daca mergi la sala mai devreme sau mai tirziu vei da jos burta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fac pe desteptul ca sunt un vai de mine si e ridicol. dar o sa te rog sa-mi permiti sa spulber unul din miturile astea cu "sala si burta". ce iti spun acu sunt date strict medicale si recunoscute de nutritionistii din intreaga lume asa ca nu sunt un mister.

nu ai nevoie de exercitii fizice ca sa ai un abdoment sculptat. toti il aveam , in masura in care nu stam pe canapea de 10 ani. numai ca este acoperit de grasime.

ai dreptate cand spui ca daca mergi la sala s-ar putea sa se vada mai repede abdomenul. dar nu din pricina exercitiilor ci din pricina deficitului caloric de la finele zilei.

ex. calorii din mancare: 1800

calorii din bautura : 800

exercitiu fizic (cardio , mers pe jos la munca , bicicleta , sala forta etc) -650 calorii/zi

metabolism bazal : -1700 calorii/zi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

+350 calorii in ziua aia.

 

daca faci exercitii fizice regulat vei pune ceva masa musculara care dupa cum se stie are nevoie de mai multa energie decat grasimea.

din pacate vei pune si grasime.

asa ca poti sa faci 1000 de abdomene pe zi ca tot nu se vor vedea muschii. trebuie sa-ti dea cu minus calculul de mai sus. dar fara infometare si cu exercitiu fizic.

daca te infometezi o sa ai valuri de insulina din carbohidratii pe care ii consumi si nu te va lasa organismul sa dai jos grasimea. ca e tare fricos el de fel :rock:

 

la sub 10% grasime corporala oricine barbat are abdomen definit. la femei este intre 14 si 18%.

sfatul meu, chiar daca nu l-a cerut nimeni , este sa renunti la sucurile racoritoare si la bere si sa bei numa apa si vin rosu demisec. renunti instant la vreo 400calorii pe zi.adica vreo 350 grame de pui la gratar. asta ca un exemplu.

de asemenea ajuta daca renunti la chio chips , pufuleti etc. decat sa mamanci un chio chips mai bine iti faci o fleica de porc cu cartofi natur. tot cam pe acolo sunt caloriile. :crack:

The_Truth_About_Six_Pack_Abs.pdf

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burta e o dilatare a muschiului abdominal , deci merg niste abdomene. Poti sa fii slab si cu burta. Colaceii aia de grasime de pe abdomen , aia sint strat adipos , pt. ala merge sala sau aerobicele. Probleme e ca grasimea se depune inegal dar se arde egal. Deci , daca se depune mai mult pe burta decit pe poponeata , se arde egal , deci de pe burta dispare ultime , grasimea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Intrebare : A folosit careva carnitina ca supliment la sala si ce rezultate a obtinut? Multumesc.

 

 

nu vreau sa fac pe desteptul ca sunt un vai de mine si e ridicol. dar o sa te rog sa-mi permiti sa spulber unul din miturile astea cu "sala si burta". ce iti spun acu sunt date strict medicale si recunoscute de nutritionistii din intreaga lume asa ca nu sunt un mister.

nu ai nevoie de exercitii fizice ca sa ai un abdoment sculptat. toti il aveam , in masura in care nu stam pe canapea de 10 ani. numai ca este acoperit de grasime.

ai dreptate cand spui ca daca mergi la sala s-ar putea sa se vada mai repede abdomenul. dar nu din pricina exercitiilor ci din pricina deficitului caloric de la finele zilei.

ex. calorii din mancare: 1800

calorii din bautura : 800

exercitiu fizic (cardio , mers pe jos la munca , bicicleta , sala forta etc) -650 calorii/zi

metabolism bazal : -1700 calorii/zi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

+350 calorii in ziua aia.

 

daca faci exercitii fizice regulat vei pune ceva masa musculara care dupa cum se stie are nevoie de mai multa energie decat grasimea.

din pacate vei pune si grasime.

asa ca poti sa faci 1000 de abdomene pe zi ca tot nu se vor vedea muschii. trebuie sa-ti dea cu minus calculul de mai sus. dar fara infometare si cu exercitiu fizic.

daca te infometezi o sa ai valuri de insulina din carbohidratii pe care ii consumi si nu te va lasa organismul sa dai jos grasimea. ca e tare fricos el de fel :rock:

 

la sub 10% grasime corporala oricine barbat are abdomen definit. la femei este intre 14 si 18%.

sfatul meu, chiar daca nu l-a cerut nimeni , este sa renunti la sucurile racoritoare si la bere si sa bei numa apa si vin rosu demisec. renunti instant la vreo 400calorii pe zi.adica vreo 350 grame de pui la gratar. asta ca un exemplu.

de asemenea ajuta daca renunti la chio chips , pufuleti etc. decat sa mamanci un chio chips mai bine iti faci o fleica de porc cu cartofi natur. tot cam pe acolo sunt caloriile. :crack:

 

 

de aici s-a plecat cu discutia initiala,iar eu am introdus in discutie cuvintul "burta",gindindu-ma ca din moment ce omul intreaba de carnitina care are rolul principal de a ajuta la slabire,deci e vorba de slabire,burta e inclusa automat in discutia despre slabire/carnitina.

acumc e spui tu e ok.

eu in schimb sunt adeptul salii,si nu din cauza ca sunt vreun mare sportiv sau ca as arata cum ar trebui.ba chiar din contra.

am 32 de ani,173 cm si 85 de kg.

eu unul cred ca am cel putin 15 kg in plus.

anul trecut in luna ianuarie am consultat in repetate rinduri un nutritionist,din cauza ca ajunsesem la colosala greutate de 90 de kg.

eram un pachetel de grasime.

din pacate la mine in familie,barbatii pun intr-un singur loc( si acolo masiv) :burta.

deci,eram un tip relativ slab dar cu o burta enorma.

scuze pentru comparatie,aratam ca un somalez cu burta.

buun.

toate bune si frumoase am fost la nutritionist:grasime corporala 27-30 %(parca),mi se recomanda o dieta pe baza de grupa sanguina,pe care o si urmez.

de asemenea mi se recomanda cel putin 30 de minute de miscare zilnic,de preferat mersul pe jos normal.

ok.

incepem.

m-am tinut de cura asta vreo 2 luni (parca),oricum sub 1 luna jumate sigur nu.

la inceput gifiiam ca porcul dupa primele 15 minute ,iar la sfirsit oboseam de abia pe la 40-45 de minute,ceea ce zic eu e o imbunatatire majora.

am slabit cu miscare 30 de minute(nu chiar zilnic dar de vreo 4 ori pe saptamina,mers pe jos) si dieta 9 kg !!!

acum nu mai tin dieta nu din cazua ca nu ar fi fost buna(ar fi culmea) ci din cauza ca nu mai mi-o permit.

de ce am zis toate astea?

pentru a demonstra ca ,din pacate,poti sa ti dieta cit doresti,fara exercitiu fizic e fix pix (pe romaneste).

sotia o incercat o gramada de diete.

slabea 10 kg intr-o luna,si era vesnic lesinata,si punea inapoi 15.si ,normal,nu facea gram de exercitiu fizic.o timpenie.

eu din martie ,aprilie(2009) de cind am incetat dieta pina in ziua de azi am oscilat intre 81 si 87 de kg,in conditiile in care am mincat TOATE cacaturile,am baut kg de bere,vin,maninc super dezorganizat.

asa ca,fiecare individ e altfel.

fiecare trebuie sa descopere ce e mai bun pentru el.

ideal e sa arzi mai mult decit bagi.

din decembrie merg iara la sala.dupa vreo 12-14 ani de pauza.

da,sunt obosit.

da,am bataturi in palma.

dar ma simt viu,simt ca am singe in mine.

am incercat sa ma duc si la ceva batai.

din pacate eram cel mai batrin de pe acolo.

astept sa mai capaete vreun preten ceva curaj sa mergem impreuna ,macar nu o sa fiu singuru de care se va ride.mda,e plin de pusti ce se cred miezul din Fanta.

pentru a arata bine si a fi si sanatos in acelasi timp,din pacate trebuie sa duci o viata apropae fara cusur.

dieta,sau mai bine spus,atentie ce si cum si cit minci,somn,miscare,toate la un loc duc la un fizic de invidiat,iar pe plan intern la o sanatate beton.

natural

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt placut surprins ca lumea face si considera sportul un mod de viata :crack:

 

@denis te bag in lista mai tarziu si vb ca ieri am fost cu febra si am stat mai mult in pat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saseviteze , ai un prieten , care sta in Bucuresti. Are 41 si in primavara se duce la Kyokushin. Si se simte ok , vedem in sala daca e vre-un pusti bengos. Dar tu stai in alta localitate , deci poate n-o sa-l vezi pe prietenul tau niciodata. Oricum , el iti doreste succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LILDEBUL

 

sa inteleg ca de abia ai primit buletin? :rock:

si nu spune ca nu ne vom intilni....nu se stie niciodata

sti cum e:old on the outside,young & fresh on the inside !

Mesaj completat

sunt placut surprins ca lumea face si considera sportul un mod de viata :crack:

 

@denis te bag in lista mai tarziu si vb ca ieri am fost cu febra si am stat mai mult in pat

 

lasa vraja si mai baga 2-3 poze .

pentru motivatie !

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa ma las de fumat ...asa ca ma voi duce la sala si voi incepe sa alerg.... Cand o fi aia......Revin cu impresii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa ma las de fumat ...asa ca ma voi duce la sala si voi incepe sa alerg.... Cand o fi aia......Revin cu impresii :rock:

 

vezi ca in functie de persoana pe care o alergi pe acolo vor veni si rezultatele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in functie de persoana pe care o alergi pe acolo vor veni si rezultatele :rock:

Pe-al meu il alerg , ca si el vrea sa lase tigarile :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 60kg .. 17 ani ... 1,85 .. si mi-am cumparat 2 haltere de 5 kg fiecare .. is slab .. muschi nu am ..

 

ce exercitii imi propuneti sa fac ... imi puteti face un program ?

 

tie iti trebe mincare si dupa aia exercitii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun program ? Du-te la o sala , macar 2-3 luni. Cu ce ai tu acasa , e degeaba. Si in general , fii mai vorbaret. Si eu am 41 , 1.78 si 85. Si ce-i cu asta. Fara misto.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa vraja si mai baga 2-3 poze .

pentru motivatie !

 

nu am noi dar o sa imi fac cat de curand :crack:

Mesaj completat

am 60kg .. 17 ani ... 1,85 .. si mi-am cumparat 2 haltere de 5 kg fiecare .. is slab .. muschi nu am ..

 

ce exercitii imi propuneti sa fac ... imi puteti face un program ?

 

 

du-te la sala si fa forta.mananca bine si dormi 7 ore pe noapte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu faci misto , si esti pe bune , ai BMI de 17,5 , ceea ce si pentru varsta ta cand iti pocnesc hormonii e o performanta. esti cu aproape 10% sub cea mai de jos greutate considerata sanatoasa la inaltimea ta. pune mana de mananca ceva , fa sport , alea alea. ca o sa-ti crape oasele de la lipsa de calciu. cu toata prietenia ti-o spune.. un slabanog :crack:

acu ca sa nu te las in aer hai sa-ti zic si ce sa faci. trebe sa ajungi la 67-70 de kile ca sa ai o greutate sanatoasa. se poate si mai mult ca inca mai esti in crestere.

atunci ai avea un body mass index pe la 20.45. asta-i cum zic culturistii "super lean". daca pui kilele cum trebe , pe muschi , ar trebui sa pocneasca pielea pe tine. sub 5% grasime.

daca nu vrei sa faci sport ar trebui sa te duci pe undeva pe la 74 de kile.

acu hai sa zicem ca vrei sa faci , de dragul argumentului si pentru ca suntem pe topicul asta si sa spunem ca tintesti spre 70kile pana la finele anului.

tu ai un metabolism care ar trebui sa consume in repaos (organele tale , bataile inimii etc) 1700calorii pe zi.

calculul usor empiric zice ca ar trebui sa consumi la un stil activ de viata 2300 calorii pe zi ca sa te menti.

tu vrei sa te ingrasi asa ca ar trebui sa tinesti spre 2500 de calorii si chiar spre 2800-3000 daca ai un stil de viata activ. pe zi. si nu din coca cola sau paine alba. te prinzi si tu ce inseamna mancare sanatoasa. si ganterele alea nu prea inseamna nimic sa stii. 5 kile e chiar putin. faci mai mult efort cand vi cu sacosele de la piata :rock:

uite ca sa stii la ce ma refer cand zic 2500 calorii pe zi. sa-ti faci o idee. observa ca nu vezi sucuri , chipsuri , mac etc pe acolo.

ai retete sa-ti pui si in cap : http://www.respondesign.com/resources/MealPlans/2500.pdf

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 60kg .. 17 ani ... 1,85 .. si mi-am cumparat 2 haltere de 5 kg fiecare .. is slab .. muschi nu am ..

 

ce exercitii imi propuneti sa fac ... imi puteti face un program ?

 

fa ca aici, nici mai mult nici mai putin.

sau

 

 

in rest, te mai inspiri de aici.

 

http://www.youtube.com/rossenamait#p/u/14/57pv_1j4dH0

 

http://rosstraining.com/blog/

 

 

Lasa sala pentru astia:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mananca bine si mai face si miscare si ramane la greutatea aia e ectomorf, asa am fost si eu. La 1.86 aveam la varsta aia tot 60 de kg, mancam bine, dormeam bine si faceam si sport, am facut un an jumate qwan ki do, 3 antrenamente de cate 1.5 h pe saptamana. Am luat vreun gram? Nu ! Ca si conditie fizica, rezistenta la efort era pe felie :crack: insa vroiam ceva masa musculara.

 

Solutia a fost sala. Mancare multa, dar nu mult junk food ca nu te va ajuta cu nimic. Daca te apuci de sala concentreaza-te mai intai sa faci exercitiile corect si nu te arunca la greutati mari ca iti fwtzi articulatiile si incheieturile. Pentru inceput poti sa iei in paralel si un supliment proteic. Dupa 2-3 luni o sa se vada rezultatele. Nu te baga la creatina deoarece acum este degeaba, am luat si eu cea mai scumpa creatina de la Weider, nu oboseam deloc, trageam ca un trenulet, rezultatele se vedeau insa dupa ce m-am lasat de sala in cateva luni revenisem aproape la normal. Inainte sa inceapa facultatea am lucrat serios 2 luni, fara prafuri/creatina doar exercitii corecte, alimentatie si odihna. Am luat kg si masa musculara care a ramas si acum pe mine chit ca nu am mai dat la sala de cateva luni.

 

Citeste de la cap topicul si mai intreaba pe aici insa nu fa numai sala ca si sport, mai incearca si in paralele un sport aerob.

Editat de Pijama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire. Daca la "uriasa" lui greutate mai baga si aerobice , nu-i cam contraproductiv ? Personal , cind am fost mai slabut si am vrut masa , am lasat-o mai usor cu chestii gen sac de box sau arte de bataie.

Cross Training , cam aiurea si ala , implica mult aerobic si nu tinteste nici o grupa musculara in mod direct.

Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Exercitii de baza , mincare si somn. Am mai zis-o. Dar , sub indrumarea unui antrenor. Unul dintre cele mai periculoase sporturi , culturismul , facut dupa ureche. Tii la coloana si genunchii tai ? Sala 2-3 luni , pina prinzi jmecheriile pe care nu ti le poate arata nimeni din taste. Incalzire , alea-alea. Chestii socoteli , spatele drept la indreptari si geno si in general al toate exercitiile facute in picioare. Si nu tras ca dementu , prima zi cu 5 kile si a doua cu 100 , mamaaaa , sint sportiv , ca a treia zi tragi de pe targa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire. Daca la "uriasa" lui greutate mai baga si aerobice , nu-i cam contraproductiv ?

 

depinde ce vrea de la viata: pregatire fizica sau masa musculara.

eu cred ca omul vrea sa se simta bine in pielea lui, pe termen lung. si poate s-o faca, chiar si la 67kg.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...