Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Salut......am 52 de kg si vreuA SA FIU SI EU MARE.....dar nu stiu cum...nu prea am pofta de mancare si daca mananc ceva nu imi trebuie mult.....rog moderatorul sa ma ajute si pe mine in problema asta delicata.....sa fiu mare si frumos.......

huaaaaaaaaaaaaaaaaaa!Imi place pizza hamburger cheesburger........chiftele,prajituri,cola!

merci pt intelegere!

 

moderatorul te va ajuta.

invata mai intii sa nu vorbesti cu noi ca si cu prietenii tai de scoala:in zeflemea.

vezi ca aici,posturile nu se contorizeaza,deci,naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut......am 52 de kg si vreuA SA FIU SI EU MARE.....dar nu stiu cum...nu prea am pofta de mancare si daca mananc ceva nu imi trebuie mult.....rog moderatorul sa ma ajute si pe mine in problema asta delicata.....sa fiu mare si frumos.......

huaaaaaaaaaaaaaaaaaa!Imi place pizza hamburger cheesburger........chiftele,prajituri,cola!

merci pt intelegere!

 

 

52?!...te-ai mai ingrasat de asta vara :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=816

 

Tocmai pentru ca nimeni nu e detinatorul adevarului absolut in culturism, treaba cu numarul de repetari pe serie si numarul de antrenamente pe saptamana este o chestie care trebuie sa o experiementeze fiecare. Si pentru asta trebuie timp si hotarare, adica mai ales trebuie ajuns la sala! :D

 

Eu am avut surpriza ca dupa programe studiate si cel putin 3 antrenamente pe saptamana sa nu se vada mare lucru, iar apoi dupa doar 2 antrenamente pe saptamana in care am zis ca fac doar intretinere am inceput sa castig muschi si forta. Fiecare e altfel.

 

S-au cerut poze ca sa vedem cu cine stam de vorba.

 

1,89m, 120kg in viu :cheers:

 

 

fulgule...vezi ca vin tare din urma! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=816

 

Tocmai pentru ca nimeni nu e detinatorul adevarului absolut in culturism, treaba cu numarul de repetari pe serie si numarul de antrenamente pe saptamana este o chestie care trebuie sa o experiementeze fiecare. Si pentru asta trebuie timp si hotarare, adica mai ales trebuie ajuns la sala! :D

 

Eu am avut surpriza ca dupa programe studiate si cel putin 3 antrenamente pe saptamana sa nu se vada mare lucru, iar apoi dupa doar 2 antrenamente pe saptamana in care am zis ca fac doar intretinere am inceput sa castig muschi si forta. Fiecare e altfel.

 

S-au cerut poze ca sa vedem cu cine stam de vorba.

 

1,89m, 120kg in viu :cheers:

 

 

 

 

esti masiv taticule

 

 

 

 

 

 

 

poze cu mine inca nu pun,ca is gras.

incep sa se vada rezultate dupa o luna si 2 saptamini de sala.

am crescut in forta.

daca in decembrie ,nu puteam sa fac mai mult de 7-8 repetari cu 50 de kg,singur,impins la piept,acum am ajuns sa pot face cu 70 de kg 3 repetari singur,iar cu 50 fac 15-20 de repetari.

spate,nu puteam sa trag la scripete mai mult de 45 de kg,corect,fara sa fur,acum am ajuns la 56 de kg,sa fac corect,si maximul am tras 80.

nr.de repetari a crescut,cu greutati mici,si durata pina obosesc a crescut si ea.

la umeri,impingeam ganterele de 10 de maxim 10 ori si la ultimele 2 repetari simteam ca imi iasa ochii din cap,acum imping si cu gantere de 17,5/10 repetari.

geno...........la inceput ma dureau,ligamentele la bara goala de 20,acum pot face 10 repetari cu 40 de kg.

nu dau datele astea sa ma laud,ci doar sa arat,ca daca te ti de miscare,tras de fiare,incet incet incepi sa vezi rezultatele.

cardio fac zilnic,alergare/mers pe banda si stepper-ul ala de imita urcatul pe scari,nu stiu cum ii spune.

speranta mea e sa ajung la 75-78 de kg,cu cit mai putina grasime.

anul trecut am masurat-o si era ,parca 40 %,sau ceva de genul.

am fost la un nutritionist....

oricum,un lucru e sigur,ma simt de 100 ori mai bine,decit inainte.

merg la sala de luni pina vineri,simbata&duminica repaus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti masiv taticule

 

 

 

 

 

 

 

poze cu mine inca nu pun,ca is gras.

incep sa se vada rezultate dupa o luna si 2 saptamini de sala.

am crescut in forta.

daca in decembrie ,nu puteam sa fac mai mult de 7-8 repetari cu 50 de kg,singur,impins la piept,acum am ajuns sa pot face cu 70 de kg 3 repetari singur,iar cu 50 fac 15-20 de repetari.

spate,nu puteam sa trag la scripete mai mult de 45 de kg,corect,fara sa fur,acum am ajuns la 56 de kg,sa fac corect,si maximul am tras 80.

nr.de repetari a crescut,cu greutati mici,si durata pina obosesc a crescut si ea.

la umeri,impingeam ganterele de 10 de maxim 10 ori si la ultimele 2 repetari simteam ca imi iasa ochii din cap,acum imping si cu gantere de 17,5/10 repetari.

geno...........la inceput ma dureau,ligamentele la bara goala de 20,acum pot face 10 repetari cu 40 de kg.

nu dau datele astea sa ma laud,ci doar sa arat,ca daca te ti de miscare,tras de fiare,incet incet incepi sa vezi rezultatele.

cardio fac zilnic,alergare/mers pe banda si stepper-ul ala de imita urcatul pe scari,nu stiu cum ii spune.

speranta mea e sa ajung la 75-78 de kg,cu cit mai putina grasime.

anul trecut am masurat-o si era ,parca 40 %,sau ceva de genul.

am fost la un nutritionist....

oricum,un lucru e sigur,ma simt de 100 ori mai bine,decit inainte.

merg la sala de luni pina vineri,simbata&duminica repaus.

 

 

cate kg ziceaic a ai acum?

 

eu va trebuia sa bag ceva suplimente alimentare pt. ca fac mult prea multa miscare si consum extrem de multa energie fata de cat mananc(cu toate ca mananc de 4 ori pe zi ordonat). De 3 saptamani..pe langa sala mai merg marti la baschet si joi la fotbal! Iar acum cu zapada si deschiderea partiilor, merg in fiecare saptamana la snowboard! deci...o gramada de efort fizic care trebuie suplinit cu o alimentatie bogata!

 

oricum nu aveam forta in brate aproape deloc! acum, parca mai misc ceva ceva!

piept fac 5-6(cu foarte putin ajutor) cu 70kg

impins la piept de pe inclinat fac cu gantere de 25

scripete fac 65-70

geno am reusit sa fac 3-4 repetari cu 90 kg! bine...la picioare nu am avut niciodata probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate kg ziceaic a ai acum?

 

eu va trebuia sa bag ceva suplimente alimentare pt. ca fac mult prea multa miscare si consum extrem de multa energie fata de cat mananc(cu toate ca mananc de 4 ori pe zi ordonat). De 3 saptamani..pe langa sala mai merg marti la baschet si joi la fotbal! Iar acum cu zapada si deschiderea partiilor, merg in fiecare saptamana la snowboard! deci...o gramada de efort fizic care trebuie suplinit cu o alimentatie bogata!

 

oricum nu aveam forta in brate aproape deloc! acum, parca mai misc ceva ceva!

piept fac 5-6(cu foarte putin ajutor) cu 70kg

impins la piept de pe inclinat fac cu gantere de 25

scripete fac 65-70

geno am reusit sa fac 3-4 repetari cu 90 kg! bine...la picioare nu am avut niciodata probleme!

 

 

 

"moÂşule",acum am,cred,85-86......la 173 cm.............eu zic vreo 10kg in plus.............sa nu fiu nebun sa zic ca 70 de kg ar fi ideal(ca este,dar na).

sa nu fiu inteles,gresit.

nu vin si spun,ca dupa nici 2 luni de sala sunt gaura din acul de siguranta.nu.

spuneam doar,ca ,vad cum mi-a crescut forta,si am dat acele exemple.

la mine,faza cu geno e de vis.

cu riscul de a ma repeta ,am avut ligamente rupte la picioare,nu puteam alerga,nu aveam incredere in picioare deloc,iar acum......

nu spun ca de la sala,dar spun ca de la miscare,de la faptul ca imi pun muschii,ligamentele,tendoanele,sa lucre,sa nu stea si sa rincezeasca.

as fi trebuit sa slabesc,cel putin 5 kg,cred/zic eu,la socul la care mi-am pus organismul in acest ultim interval de timp,raportat la miscarea care am facut-o per total in ultimi 2 ani,sa zic,si anume badminton si fotbal.doar atit.

nu am reusit sa slabesc,din mai multe motive:

-iubesc mincarea

-iubesc sa gatesc

-sunt 100% gurmand

-am mincat total aiurea ultimii 10 ani,si e greu pina imi reinvat organismul cu mincare la ore bine stabilite

deci,mersul la sala,nu tine de foame.

faptul ca mergi la sala,dar continui sa duci acelasi stil ,aiuristic de viata,iar e de rahat.

mersul la sala,si tot ce tine de miscare,trebuie sa devina un stil de viata,unde sportul e centrul,locul de unde pleaca si ajung toate.

"buna,am 16 ani,si vreau sa ajung mare"......nu pentru ca acuma as fi mic si slab.......dar am vazut ca da bine la fete (p...e) si vreau si eu.

cit timp doresac sa dedic acestui fapt?

6 luni.........sau ma rog,cit mai repede....

prietene,mergi si ia ceva steroizi,si fa-ti un abonament la o sala,si sigurat in 6 luni vei arata mare.

e plin de dinastia.

pacat.

e generatia nascuta dupa anii 90,au acces la tone de informatii,si totusi......degeaba.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata cu tonele de informatii trebuie sa vina si venitul decent care sa-ti permita sa nu mergi la sala doar ca sa ai unde pleca.

 

Prima oara am calcat intr-o sala in 2001, pe 8 august la minunata varsta de 16 ani. Mi-a placut din primul moment dar cu timpul m-am delasat,nu cresteam in greutate si desi abonamentul nu costa mult de cele mai multe ori aproape ca nu reuseam sa-l platesc(deh, 2 parinti salariati la stat) si de cele mai multe ori imi era rusine sa cer bani si pentru suplimente,suplimente care trebuiau reduse la maxim datorita bugetului sau mai bine zi lipsei acestuia. Dupa un an si jumatate in care n-am sarit de 57 kg(55 kg la inceput) si in care am avut ocazia sa vad colegi de antrenament apucand diverse cai,care calea concursurilor,care calea steroizilor si umflatului prematur, am ajuns la concluzia ca trebuie intai sa ajung pe banii mei. Acum 5 ani am incercat din nou si m-am tinut timp de aproape un an dar si de data asta lipsa bugetului si-a spus cuvantu'.

 

Zis si facut,doar ca viata de cele mai multe ori e comica si atunci cand ajungi sa-ti permiti abonamentul,suplimentele si un regim alimentar decent intervin probleme de genul job-ului supersolicitant,lenea si asa ajungi sa te perinzi prin diverse sali cate o luna,doua din cand in cand.

 

Incerc sa-mi revin,am 76 kg si 1.70 m iar un an de occident m-a facut sa am burta si colacei (job+fast food = love). Mi-am facut abonament la o sala din cartier si asemeni unui nou venit incerc sa redescopar motivele care m-au adus initial la sala si care m-au facut sa continui indiferent de conditii. De data asta sper sa reusesc,abonament am,bani pt suplimente si dieta sunt, mai am nevoie de ceva anti-lene... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata cu tonele de informatii trebuie sa vina si venitul decent care sa-ti permita sa nu mergi la sala doar ca sa ai unde pleca.

 

Prima oara am calcat intr-o sala in 2001, pe 8 august la minunata varsta de 16 ani. Mi-a placut din primul moment dar cu timpul m-am delasat,nu cresteam in greutate si desi abonamentul nu costa mult de cele mai multe ori aproape ca nu reuseam sa-l platesc(deh, 2 parinti salariati la stat) si de cele mai multe ori imi era rusine sa cer bani si pentru suplimente,suplimente care trebuiau reduse la maxim datorita bugetului sau mai bine zi lipsei acestuia. Dupa un an si jumatate in care n-am sarit de 57 kg(55 kg la inceput) si in care am avut ocazia sa vad colegi de antrenament apucand diverse cai,care calea concursurilor,care calea steroizilor si umflatului prematur, am ajuns la concluzia ca trebuie intai sa ajung pe banii mei. Acum 5 ani am incercat din nou si m-am tinut timp de aproape un an dar si de data asta lipsa bugetului si-a spus cuvantu'.

 

Zis si facut,doar ca viata de cele mai multe ori e comica si atunci cand ajungi sa-ti permiti abonamentul,suplimentele si un regim alimentar decent intervin probleme de genul job-ului supersolicitant,lenea si asa ajungi sa te perinzi prin diverse sali cate o luna,doua din cand in cand.

 

Incerc sa-mi revin,am 76 kg si 1.70 m iar un an de occident m-a facut sa am burta si colacei (job+fast food = love). Mi-am facut abonament la o sala din cartier si asemeni unui nou venit incerc sa redescopar motivele care m-au adus initial la sala si care m-au facut sa continui indiferent de conditii. De data asta sper sa reusesc,abonament am,bani pt suplimente si dieta sunt, mai am nevoie de ceva anti-lene... :cheers:

 

 

 

hm.

parca ma regasesc inc e scri.

in viata mea am facut sala ,in total vreo 7 luni.

toti muschii care ii am ,i-am pus facind fel de fel de sporturi.

de mic am facut atletism,dupa care am cochetat cu fotbalul,inotul,karate,rugbi.

parintii mei au considerat ca nu pot face fata cu brio la viata dubla,de scolar si de sportiv,si au ales pentru mine:nu mai mergi la sport.

sincer,pot spune ca ultima oara cind am facut sport in mod organizat,cu antrenamente,cu antrenor,in zile bine stabilite si la ore la fel,a fost in clasa a 7-a.

de atunci,am mai mers pe la sala,la inceputul liceului,dupa care m-am apucat de fumat,ca deh trebuia sa fiu si eu "smecher",asta pe la 15 ani.....baschet jucam cit de mult puteam in timpul liceului..........a venit faculta....miscare 0.........alcool&tutun best friends........dupa faculta job,probleme,viata,nebuneli,nervi,micare aiurea,tigari pe stomacul gol,500000 de cafele,casatorit,papa bun..........30 de ani :( ......rupt ligamente piciorul drept........recuperare 0............jucat fotbal+badminton(ca nebunul)......rupt ligamente picior sting.........32 de ani :( ...........vreo 15 kg in plus.........10 puse dupa ce m-am lasat de fumat...........god it feels great............si uite asa.

am ajuns in clipa de fata.

la fel ca si cu tigarile,mi-am dat seama ca daca nu fac ceva,acum,nu voi mai face niciodata,si ca voi ajunge sa fiu un batrinel gras si suparacios.

si nu trebuie sa fie asa.

abonamentul al sala unde merg eu costa 50 de lei,full,de la 9-16,in fiecare zi.

am zis ca,si daca sunt ultimii bani din casa,ii dau pe sala.

dupa multi ,multi ani ma simt excelent,ma simt viu.

cind simt bara aia,ca imi vine in git,la impins la piept,si nu mai am forta deloc,dar ma strofoc sa o ridic,simt ca sunt viu si nu un biet rincezit.

nu e greu deloc.

trebuie doar sa fi sincer cu tine,si sa descoperi ce vrei.

raspunsurile sunt tot timpul in fata noastra.

dezinteresul ,lenea,ne fac sa punem alte "prioritati" in fata ochilor.

Henry Rollins :

The Iron is the best antidepressant I have ever found. There is no better way to fight weakness than with strength. Once the mind and body have been awakened to their true potential, it’s impossible to turn back.

 

The Iron never lies to you. You can walk outside and listen to all kinds of talk, get told that you’re a god or a total bastard. The Iron will always kick you the real deal. The Iron is the great reference point, the all-knowing perspective giver. Always there like a beacon in the pitch black. I have found the Iron to be my greatest friend. It never freaks out on me, never runs. Friends may come and go. But two hundred pounds is always two hundred pounds.

 

 

 

In alta ordine de idei,ma refeream la tinerii din ziua de azi,astia de 15-16 ani.

eu la virsta lor nu avea net,acces la 1000000000000 de tipuri de programe de fitness,power lifting,boxing,ce vreti voi,chestii de unde sa ma inspir,sa incerc,sa experimentez.

"poÂşteam" revista culturism cum poÂştesc pirnaiasii tigarile,era cam singura sursa de inspiratie/idei.

marea majoritate,nu au interes,si de aia ma supara,ca in loc sa citeasca ca au de unde,numai chef sa aiba,ei vin,arunca 2-3 chestii si zic ca vor sa fie mari.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vroiam sa va intreb daca ati folosit careva produse de la Herbalife.

Ieri mi-a facut cineva o evaluare, iar rezultatele au fost urmatoarele: grasimi in organism 31,4 si ar trebui sa fie intre 21 si 29 pentru varsta mea, indicele de masa corporala mi-a iesit 24,2 la care valorile normale sunt intre 18,5 - 24,9, deci ma aflu exact la limita superioara.

As incerca produsele lor dar deocamdata nu-mi permit, sport fac de 3 ori pe saptamana si mananc destul de normal, adica nu fac excese si nu mananc f mult, dar totusi nu am reusit sa dau jos nimic.

In septembrie am avut 73 kg si acum am 75, la o inaltime de 176 cm. Sportul practicat este karate. Simt ca are efect asupra organismului deoarece mereu am febra musculara, dar totusi nu slabesc.

Urmaresc site-uri specializate pe tema asta, am citit si despre produsele herbalife, despre care parerile sunt impartite de aceea m-am gandit sa va intreb si pe voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi metabolismul ? La slabit nu ma bag , ca eu vreau sa ami pun , nu sa dau jos , dar ce stil de karate practici ? Oricum , s-a obisnuit corpul cu efortul , este normal sa nu mai slabesti , cred eu. Gresesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vroiam sa va intreb daca ati folosit careva produse de la Herbalife.

Ieri mi-a facut cineva o evaluare, iar rezultatele au fost urmatoarele: grasimi in organism 31,4 si ar trebui sa fie intre 21 si 29 pentru varsta mea, indicele de masa corporala mi-a iesit 24,2 la care valorile normale sunt intre 18,5 - 24,9, deci ma aflu exact la limita superioara.

As incerca produsele lor dar deocamdata nu-mi permit, sport fac de 3 ori pe saptamana si mananc destul de normal, adica nu fac excese si nu mananc f mult, dar totusi nu am reusit sa dau jos nimic.

In septembrie am avut 73 kg si acum am 75, la o inaltime de 176 cm. Sportul practicat este karate. Simt ca are efect asupra organismului deoarece mereu am febra musculara, dar totusi nu slabesc.

Urmaresc site-uri specializate pe tema asta, am citit si despre produsele herbalife, despre care parerile sunt impartite de aceea m-am gandit sa va intreb si pe voi.

 

Sper sa nu fiu chiar 100% offtopic dar vreau sa iti zic ce am facut eu:

 

Acum cateva luni: 1.73, 88Kg -> deci gras. Colesterol cap de linie, zahar maricel.

 

Eu nu sunt de acord cu medicamente sau diete shock.

 

Nu mai mananc urmatoarele: fast food, sucuri, prajeli, tot ce contine adaos > 8g% zahar sau grasime. Adica sunt foarte atent ce cumpar.

 

Beau numai apa sau ceai neindulcit

Zahar il iau din fructe (fructoza)

Mult gratar sau la tava. Nu mai folosim prajeli.

Legume fierte ...

 

Ai prins ideea.

Acum am 80kg, colesterol NORMAL, zahar NORMAL. ma simt mai bine overall.

Am dat jumate de burta jos.

 

BTW: nu fac sport ca nu am timp si daca am, imi e lene.

 

Am ales doar sa mananc sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi metabolismul ? La slabit nu ma bag , ca eu vreau sa ami pun , nu sa dau jos , dar ce stil de karate practici ? Oricum , s-a obisnuit corpul cu efortul , este normal sa nu mai slabesti , cred eu. Gresesc ?

 

Practic Kyokushin. Muncim destul de mult ca sa imi simt fiecare particica a corpului, si programul este in asa fel facut ca sa facem si streching, si conditie fizica si tehnica

 

Sper sa nu fiu chiar 100% offtopic dar vreau sa iti zic ce am facut eu:

 

Acum cateva luni: 1.73, 88Kg -> deci gras. Colesterol cap de linie, zahar maricel.

 

Eu nu sunt de acord cu medicamente sau diete shock.

 

Nu mai mananc urmatoarele: fast food, sucuri, prajeli, tot ce contine adaos > 8g% zahar sau grasime. Adica sunt foarte atent ce cumpar.

 

Beau numai apa sau ceai neindulcit

Zahar il iau din fructe (fructoza)

Mult gratar sau la tava. Nu mai folosim prajeli.

Legume fierte ...

 

Ai prins ideea.

Acum am 80kg, colesterol NORMAL, zahar NORMAL. ma simt mai bine overall.

Am dat jumate de burta jos.

 

BTW: nu fac sport ca nu am timp si daca am, imi e lene.

 

Am ales doar sa mananc sanatos.

 

Adevarul este ca ma mai ating uneori de prajeli, in rest nu consum suc, dulciuri rar si destul de putin, in general fructe. Mananc cam de 2 ori pe zi fara sa iau gustari intre mese.

Analizele mi-am facut in toamna iar valorile la zahar si colesterol erau intre limitele normale. Aceste valori de care ziceam mi-au iesit la evaluarile care mi-au facut aia de Herbalife.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabriela,mananci prea rar

de 2 ori pe zi iti va tine metabolismul lent

schimba ceva,mananca de 4-5-6 ori pe zi,cate putin

asa vei accelera rata metabolica si corpul va incepe sa arda grasimi

si ar fi bine sa si alergi,sau ceva miscare tip aerobic,preferabil in aer liber.tu stii cum stai cu timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic Kyokushin. Muncim destul de mult ca sa imi simt fiecare particica a corpului, si programul este in asa fel facut ca sa facem si streching, si conditie fizica si tehnica

 

 

 

Adevarul este ca ma mai ating uneori de prajeli, in rest nu consum suc, dulciuri rar si destul de putin, in general fructe. Mananc cam de 2 ori pe zi fara sa iau gustari intre mese.

Analizele mi-am facut in toamna iar valorile la zahar si colesterol erau intre limitele normale. Aceste valori de care ziceam mi-au iesit la evaluarile care mi-au facut aia de Herbalife.

 

mai bine incerci cu o masa sanatoasa decat cu pastile sau ierburi .......... incearca sa mananci legume la gratar in special ceapa ( are efect deosebit de bun impotriva colesterolului ) ficat de pui sau vita salate si mute fructe si evita sa mananci mult a o singura masa (putin si des cam de 6 ori pe zii ) multe lichide (recomand ceai verde facut acasa ) si ar fii ceva care ajuta mult in curele de slabire ALGE MARINE costa undeva intre 20 - 30 de lei in farmacie si sunt foarte sanatoase ..........pe anga asta trebuie sa fii foarte optimista si sa fii hotarata . succes

 

ps. ...... Baiazid cred ca dovedit ce poate face o viata sanatoasa si o gandire optimista !!!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

permiteti-mi sa mai reiau subiectul cu 5-6 mese pe zi ca se se inteleaga clar care-i treaba cu ele. cunostintele mele apropos de stilul asta de a manca nu vin de pe saituri de fitness sau de la nutritionisti. tata este chirurg toracic si profesor universitar iar mama mea este laureata la niste premii d'astea europene pentru niste plase care se pun pe plaman dupa ce faci rezectie ca te calca masina. asta ca sa dau sursa informatiilor.

grasimile vin din exces alimentar. ca mananci mai multa proteina , mai multa grasime mai multi carbohidrati. in esenta... nu prea conteaza cum le combini. cat timp esti sub necesarul caloric zilnic , slabesti.

daca faci sport lucrurile se complica un pic desi se aplica axioma universala de mai sus.

 

sport cu greutati , anaerob. 30-40 min de 2-3 ori pe saptamana. maxim 12 seturi de 6-10 repetari.

aici ai nevoie de proteina. cel mai probabil ridici greu. ridici cu efort. si ai nevoie si de pauze. si ti-e foame. e normal

 

sport cu greutati tip circut. aerobic +anaerob. 1 ora.2-3 ori pe saptamana. 20-30 de seturi. 10-15 repetari.tip circuit.

aici ai nevoie de carbohidrati.ca altfel nu le faci.ridici greutati medii dar suprasoliciti sistemul nervos central schimband exercitiu dupa exercitiu.fara pauze sau cu pauze mici.

 

aerobic. sport tip rezistenta (maraton , ciclism). carbohidratii sunt 100%. proteina pe la 0 %. pur si simplu nu ai nevoie. proteina se arde prea lent.ai nevoie de forta atunci , in momentul ala. cele mai rapide arderi sunt din carbohidratii simpli. bagi zahar sau suc , sau ce vrei tu. sa arda frate ca dupa 20km alergat daca ai mancat un piept de curcan cazi pe latu drumului. oricum nu pui masa orice ai baga in tine.o arzi.dar arzi si grasimea.

 

acu ca am recapitulat clasele mari de sport sa zic de mesele astea 5-6 si care-i ideea cu ele. corpul nostru are nevoie de carbohidrati ca de apa. este sursa energiei noastre si fara ei murim. va rog nu va luati dupa prostii gen atkins , south beach diet , dieta disociata.nimeni nu le tine mai mult de o luna -un an ca face diabet zaharat. nu este natural sa te joci cu insulina si efectele sunt dintre cele mai nefaste. poti sa slabesti ca dracu , dar la fel poti sa slabesti si apucandu-te de heroina. deci grija mare la carti de diete si regimuri care elimina macronutrienti sau ii limiteaza pe perioade mari. cand vedeti o carte care zice : reduceti consumul de fructe sau de legume ridicati spranceana. sau daca zice : vitaminele le puteti lua din pastile.proteinele din pastile. nu pot sa subliniez cat de periculos e asta. la 50 sunteti in spital. e pe bune , documentati-va daca nu ma credeti. va pun niste linkuri la finele postului.linkuri medicale nu prostii de pe saituri de culturisti.

acu ca sa intram in problema.

 

carbohidratii sunt un soi de polimeri cu ardere rapida. se descompun in doua clase. simpli si complexi. cei simpli au ardere rapida iar cei complexi au ardere care dureaza mai mult. cei simpli ridica nivelul de glucoza in sange iar cei complexi mai putin. insulina o ia razna la cei simpli iar la cei complexi nu. insulina este un hormon. este inhibitorul masei musculare ca sa zic asa. pune grasime . da diabet.

INSULINA TREBUIE SA FIE MODICA ca sa ai rezultate in sport.orice sport faci. daca vrei sa slabesti nu ai voie sa fortezi pancreasul. cand o faci , dai rezultate mult mai slabe decat oricine de face juma din efortul pe care il faci tu. redus la absurd , ce vreau sa zic e ca unu de nu mananca cartofi prajiti cu cola o sa aiba mai multa masa musculara si mai putina grasime corporala fata de unul de lucreaza de doua ori mai mult ca timp (cu aceleasi greutati) dar mananca orice.

supra alimentarea cu carbohidrati simpli ca duce la grasime. pe burta la barbati , pe fund si solduri la femei. painea alba , pastele rafinate , orezul alb , sucurile tip cola , hamburgari cu paine alba , pizza cu blat din faina rafinata , suc cu 2% din extract de fructe si 50% glucoza rafinata etc. astea sunt cu NU mare in fata.

paste din durum (barilla) cu suc de rosii si 12 mii de legume si pui prin ele sunt super ok. nu te ingrasi. va rog credeti-ma. se ard prea greu ca sa poti sa pui grasime.

motivul este urmatorul. 75% din carbohidrati sunt folositi de creier si de muschi . 25% sunt blocati in ficat. ficatul poate sa retina pe undeva pe la doua batoane de snikers. aproximativ.cand ai supradoza de carbohidrati simpli ficatul ii transforma pe aia 25% in glucoza si ii trimite in sange . pancreasul elibereaza insulina. si toti carbohidratii aia devin grasime. asta e axioma. adica nu e in nici un alt fel decat v-am explicat eu.

 

la 5-6 mese pe zi nu permiteti carbohidratilor din ficat sa treaca peste nivelul la care ficatul incepe sa-i transforme in glucoza.

 

asta nu inseamna sa evitati fructele , legumele , fainoasele etc. inseamna sa evitati orice carbohidrat cu ardere rapida pentru ca devine grasime la cateva ore.si va suprasolicita pancreasul.asa se slabeste. e singurul fel sanatos. asa se pune si masa dealtfel.

la sport anerob cu multe greutati ai nevoie de un nivel modic de carbohidrati. la circuit si aerobic de un nivel mare.

ce am zis mai sus este sursa definitiva pentru slabire. nici nu trebuie sa va ganditi la altceva. reduceti zaharul rafinat la 0 timp de o saptamana sa vedeti ce se intampla. :( bagati ce vreti voi intre timp.sport , mancare etc.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=8dXIFEWg-As...feature=related

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Gabriela. Eu eram sigur , ca tu fiind fata , practici shotokan si tocmai asat vroiam sa te sfatuiesc , ca fost practicant de kyokushin , sa schimbi stilul cu unul mai energic. Dar vad ca deja esti acolo.

Eu maninc 2 mese pe zi si am inceput sa fac burta , ce nu am avut in viata mea. Deci , s-ar parea ca mincatul mai des si mai putin e solutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Gabriela. Eu eram sigur , ca tu fiind fata , practici shotokan si tocmai asat vroiam sa te sfatuiesc , ca fost practicant de kyokushin , sa schimbi stilul cu unul mai energic. Dar vad ca deja esti acolo.

Eu maninc 2 mese pe zi si am inceput sa fac burta , ce nu am avut in viata mea. Deci , s-ar parea ca mincatul mai des si mai putin e solutia.

 

O felicit pe Gabriela ca face miscare, nu are importanta de care. Dar desi suntem off-topic cu artele martiale nu mi se pare ca kyokushin este un sport pentru fete. Pe langa faptul ca se bazeaza pe niste tehnici prea dure mai este si un stil care iti creeaza impresia ca esti un dur si ca tu chiar faci un stil de lupta dar nu e asa. Un stil de lupta care are atat de multe restrictii cum are kyokushinul formeaza o falsa impresie a luptei. In primul rand nu este permis pumnul la fata.

Ceea ce face ca aceasta lupta sa fie utopica si toata aceea duritate si rezistenta a toracelui, mainilor,picioarelor este data doar de faptul ca nu-si pot da cate un pumn in fata sa termine cu prostiile.

Repet, in primul rand pentru o fata nu-i vad sensul. Decat din punct de vedere practicare sport. Dar daca o luam asa poate face aerobic,tae bo, spinning, orice care arde mai multa grasime decat kyokushin, fara sa trebuiasca sa se loveasca aiurea pe acolo.

 

Chiar daca o sa fiu considerat misogin oricum o fata care face astfel de sporturi pentru asa zisa autoaparare se pacaleste singura.Mai ales kyokushin. Deobicei infractorii care chiar sunt in stare sa iti puna in pericol integritatea sunt foarte bine antrenati de scoala vietii si de inexistenta oricarei reguli in actiunea lor. Nu pot fi contracarati cu pumni in burta.

 

Artele martiale practicate ca "fel" de a face miscare sunt in regula, insa daca se vrea eficacitate intr-o lupta trebuie ales stilul cu mare atentie.

 

Poate ne explica Gabriela de ce a ales kyokushin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi , nu o fi asa ? M-ai atins la coarda sensibila si Masutatsu Oyama mi-a transmis , cu ajutorul flacarii violet , sa zic ceva pro Kyokushin. E un stil dur si eficace pe strada , dar depinde cu cine lupti. Impotriva lui Tyson nu cred ca are efect. Totusi , te face incasator si o tibie pe coapsa nu cred ca-i de lepadat. Un pumn in cap il mai duci , dar un Mae in abdomen sau o tibie pe coapsa , nu. Intradevar , nu dezvolta bratele , dar in rest , zic eu , ca este relativ eficient. Si mai ales , antrenamentele se desfasoara la un nivel de efort foarte ridicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni sa se inteleaga ca : ARTE MARTIALE ESTE UN STIL DE VIATA , in care se pregateste corpul prin sport si mintea prin meditatie in scopul unei vieti sanatoase , acum depinde de fiecare individ eu am practicat win chung ( stil feminin sau stilul calugaritei ) hung gar ( cele 5 animale ) si am mai incercat si alte stiluri dar acum la 8 ani dupa ce am renuntat , realizez treaba asta iar rezultatul este : mult antrenament si tehnica te face mai bun si nu un stil mai brutal sau mai rapid

in ziua de azi sunt praf , ma bate si o fetita de scoala generala . singurul lucru pe care i mai fac bine e sa ma laud :(

 

sper ca ati inteles ideea ......!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...