Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de ce toata lumea la noi leaga culturismul ca sport de culturismul profesionist?

la nivelul de competitii acolo esti obligat sa bagi ca atfel nu prea ai cum sa ajungi foarte sus doar cu proteine si creatina.

dar ce nu doresc eu sa vad aici e ca niste frustrati sa vina sa faca misto de un anumit sport din cauza ca in sportul respectiv se folosesc anabolizante.Si inca ceva... cei care folosesc cele mai multe anabolizante sunt ciclistii de performanta nu culturistii.

Eu sunt impotriva anabolizantelor si cine le foloseste o face pe propria piele....

Culturismul e un sport minunat atata timp cat o faci la modul sanatos ,ca orice sport practic.

Asa ca decat sa veniti sa mazgaliti aiurea niste pagini pentru niste posturi in plus mai bine scrieti ceva util... asta daca siti ,daca nu atunci abtineti-va

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @gixxxer,imi poti zice ce suplimente nutritive ai folosit?Multumesc anticipat.

 

Nenea aici posturile nu se contorizeaza :laugh: :D

ps:Daca vrei sa imi raspunzi si mie la intrebare!

Salutari si sarbatori fericite tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toate sporturile de forta se folosesc anabolizante ? Mi-ar place sa cred ca tipii de Strongest man se abtin. Vorbesc de aia care trag camioane , ridica butoaie si alte jucarii de minim 100 de kile. Oricum , nu am vazut filmu' cu tipul ala , culturistul , ca am banda pitica(modem), dar ma gindesc ca nu e chiar asa de mare ca sa justifice riscul. Am vazut o groaza de tipi bine , facuti doar cu proteine , aminoacizi si creatina. Creatina , care am inteles ca nici ea nu-i kuser , dar totusi nu-i hormon de crestere.

Oare ce tip de antrenament fac aia de care ziceam mai sus ? Ca stau bine si la forta si la rezistente si la cardio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste frustrati sa vina sa faca misto de un anumit sport din cauza ca in sportul respectiv se folosesc anabolizante.

 

pai facem misto de sportul asta si din alte motive. de exemplu pentru ca nu-i vedem utilitatea, scopul si ratiunea.

pregatirea fizica e una, culturismul e alta.

fitness-ul si aerobicul da, ala intelegem de ce e bun si de ce trebuie facut.

 

:D

Mesaj completat

Oare ce tip de antrenament fac aia de care ziceam mai sus ? Ca stau bine si la forta si la rezistente si la cardio.

 

pe "intervale" ? :laugh:

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai facem misto de sportul asta si din alte motive. de exemplu pentru ca nu-i vedem utilitatea, scopul si ratiunea.

pregatirea fizica e una, culturismul e alta.

fitness-ul si aerobicul da, ala intelegem de ce e bun si de ce trebuie facut.

 

:P

Mesaj completat

 

 

pe "intervale" ? :D

:D

 

acum o vezi?

Mesaj completat

Nenea aici posturile nu se contorizeaza :D :laugh:

ps:Daca vrei sa imi raspunzi si mie la intrebare!

Salutari si sarbatori fericite tuturor!

 

 

da... scuze ca iti raspund asa tarziu..

eu am luat proteine fara carbohidrati,aminoacizi si glutamina.si complex de vitamine si minerale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar place sa cred ca tipii de Strongest man se abtin. Vorbesc de aia care trag camioane , ridica butoaie si alte jucarii de minim 100 de kile. Oare ce tip de antrenament fac aia de care ziceam mai sus ? Ca stau bine si la forta si la rezistente si la cardio.

 

acum o vezi?

 

raspuns: nu, nu vad. lil debul vorbeste despre

tu despre culturism

 

asemanari exista dar... e ca si cum ai compara enduro cu choper.

 

:D

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

persoanele care doresc sa isi construiasca musculatura merg la culturism.problema apare atunci cand fac doar culturism si devin foarte rigizii.Si atat mai grav cei care ajung sa fie fanatici si fac orice ca sa ajunga un pachet mare de muschi.Asta deja e o problema psihica,sunt cativa ciudatei dar foarte rar.

Cred ca in fiecare sport exista cativa care ajung fanatici si fac excese.Dar culturismul ca sport e foarte frumos.Eu pe langa mai fac, fuga,gimnastica si inot.Mie imi place sa fiu atletic si zvelt.Ah.. si in primul rand sanatos din toate punctele de vedere.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu ii vezi tu utilitatea ,asta nu inseamna ca nu este util.

oricit de urat ar fi ca sport, e un sport,si in final cei ce il fac fara "ajutoare" sunt mai sanatosi decit cei ce nu il fac.....din diverse motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei ce il fac fara "ajutoare" sunt mai sanatosi decit cei ce nu il fac.....din diverse motive.

 

Asta nu e adevarat... deloc. Nu stiu daca e mai rau sa faci culturism moderat decit sa stai pe scaun la tv si sa maninci cartofi prajiti, dar sigur e mai rau decit daca faci sport usor (cardio) zilnic. Citeva probleme sint articulatiile si sistemul iminutar, probabil si cardio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e adevarat... deloc. Nu stiu daca e mai rau sa faci culturism moderat decit sa stai pe scaun la tv si sa maninci cartofi prajiti, dar sigur e mai rau decit daca faci sport usor (cardio) zilnic. Citeva probleme sint articulatiile si sistemul iminutar, probabil si cardio.

 

cardio=miscare.

sau?

a ajuns miscarea sa fie sport???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul imunitar. Care o fi legatura dintre imunitate si culturism ? Sincer , nu stiu , dar eu am fost si sint beton , la 41 de ani. Bine , nu ca sint eu vre-un mare culturist , dar m-am tot chinuit sa fac si eu ceva in sensul asta.

Articulatii. Si daca sari pe loc poti sa-ti bulesti genunchii , daca nu stii s-o faci.

Cardio. Aici nu ma bag , deoarece nu stiu. Dar moa are o inima beton , inca. Am facut analizele la munca si am avut o munca care cerea rezistente la efort.

post-5541-1261456610_thumb.jpg

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut cineva rupere de fibre musculare(de muschi) sau ligamente? Ce tratament ai folosit?

 

Vrajitoru te contrazic la faza cu imunitatea cum ca ar fi o problema, eu de cand practic acest sport nu am racit o singura data iar inainte de a ma antrena raceam de 2-3 ori pe an. Plus alte atuuri: rezistenta, un corp mai solid(nu-ti este frica ca te zboara vantu :D ) si ca sa nu uit principalu avantaj un corp sanatos o minte sanatoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rupere de fibre musculare si , mai rau , de ligamente , am inteles ca singurul tratament ar fi bisturiul. In nici un caz nu te dai cu alifie chinezeasca. Si apoi mult repaos. Eu am avut si mi-a trecut si a aparut din nou un inceput de hernie inghinala , adica muschii care tin matele sa nu evadeze din organism. Acum iar nu mai am nimic. A fost o forma FOARTE USOARA si am folosit repaosul. Nu recomand nimanui sa nu consulte un medic , deci , nu incercati asta acasa. Eu , fiind o putoare si avind mare scirba de spitale , nu am consultat pe nimeni. Dar , am avut noroc. Doar noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitoru te contrazic la faza cu imunitatea cum ca ar fi o problema,

 

luati si cititi ... cu voce tare! :birthday:

citez :

"...dupa mine culturismul este un sport cu multe dezavantaje si putine sadisfacti,acum nu mai este la moda tipul cu muschi ba dimpotriva este privit de catre femei ca un lucru disgratios,modelul ideal actual este sa fi svelt fara grasime in anumite zone

si ingrijit,de ce muschi ?...e bine uni dintre noi ne avand anumite calitati cauta sa ne impresioneza cu

o masa exagerata de muschi dand impresia ca este un om puternic si energic....acum o sa va enuat avantajele si dezavantajele acestui sport:

 

avantaje - mai multa forta musculara,un aspect de om

matahalos care imprima o stare de respect prin forta lui fizica,motivare prin contemplarea trupului(frecvent la homosexualii si narsicisti),eliminearea stresului prin stres muscular ,o sanatate mai buna la prima vedere si cam atat .(nu est valabil pentru cei care stiu sa faca bani din culturism vezi actori,ei se situeaza in alte categori de avantaje etc)

 

dezavantaje :este un mare consumator de timp vezi ore de antrenament,refacere dupa antrenament +ore de somn suplimentare,deplasare etc,mare consumator de bani prin solicitarea organizmului ,cere mai multe resurse de hrana si suplimente fara de care nu se va obtine rezultatul scontat,creeaza discomfort prin kilogramele in plus se simte mai ales vara printr-o transpiratie abundenta si urat mirositoare,riscuri mari de accidentare uneori cu urmari ireparabile cum ar fi,ruperea ligamentelor si a tesutuli muscular,hepatita prin solicitare ficatului,boli de stomac,obezitate dupa ce te lasi de culturism,boli de inima..vezi Arnold care a facut 2 operati pe cord,apariti in unele zone ale corpului de striati pe piele,vene tumefiate etc,acidentari ale coloanei in urma ex cu ceutati grele,scaderea apetitului sexual sau chiar ipotenta,rarirea parului pana la aparitia cheliei,oboseala , tulburari pshihice,crampe si dureri musculare intense dupa antrenament,dureri de cap si ochii,tulburari de vedere,consumarea timpului util

care duce la pierderea prietenilor si chiar a sotiei ,riscul de a ajunge in inchisoare datorita faptului finca devi un tip violent gata sa se ia la harta cu oricine(este generata e cresterea totesteronului si a adenalinei),dupa un timp se instaleaza oboseala din cauza stresului muscular prelungit mare consumator de resurse,risc de imbatranire rapida prin fortarea celulelor de a se divide mai repede( se vede duapa 40 de ani),boli reumatice,boli de piele,aparitia de riduri pe fata la o varsta tanara,si multe eltele cre sunt generate de consumul de steroizi .

 

 

Concluzie :

 

Sfatul meu este sa practicati alte sporturi care sunt curate la aier liber care solicita toate grupele musculare dar nu asa intens ca culturismul,sporturi cum ar fi :artele martiale,inotul,rugby,tenis,alpinism,

fotbal ,atletism,sporturi de iarna,fitness etc care cu adevarat te mentin in forma si iti da o sanatate de fier fara prea mari eforturi plus placerea de al practica in echipa cu amintiri de neuitat legand prin felul asta si prieteni durabile cu oameni cu capul pe umeri .

 

Penru cei care doresc totusi sa practice acest sport

care nu este spectaculos prin dinamica lui si foarte plictisitor, le recomand sa nu exagereze,cei care ii veti prin reviste toti consuma anabolozante ca alfel ar fi imposibil sa aiba o masa musculare masiva,nu luati suplimente ,mai bine consumati hrana naturala

bogata in vitamine si proteine,nu va luati dupa alti la sala sau dupa modele de antrenament,cauati o sala care sa fie curata si cu spatiu mare,folositi numai bluze din bumbac,obligatoriu doua prosoape unul pentru sala si altul pentru dus,sa nu faceti mai multe de 3 antrenamente pe saptamana nu uitati ca corpul are nevoie de cel putin 48 de ore pentru refacere,nu va antrenati mai mult de 2(3) grupe musculare la un antrenament,un antrenament simplu ar fi sa va antrenati dau un ex : Luni.piept,abdomen,trapez

Miercuri..biceps ,triceps...Vineri...spate si umeri,

si odata la doua saptamani intr-o duminica picioare(coapse,biceps femural,gambe),si nu uitati sa va incalziti bine inaintea antrenamentului pentru a evita accidentarile si beti apa in timpul ant ,atentie cumva concepeti antrenamentul dupa doua luni de antrenament

sau 3 o saptamana pauza sau in aceasta saptamna practicati fitness .

 

bafta ! "

am incheiat citatul... ;)

 

si inca un citat, ca e in tema: cat despre femei sa fim seriosi,ele se uita la un barbat cu viitor care are alte oportuniati in viata si nu trasul de fiare cum am vazut aici un "mod de viata" :D

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati si cititi ... cu voce tare! :birthday:

citez :

"...dupa mine culturismul este un sport cu multe dezavantaje si putine sadisfacti,acum nu mai este la moda tipul cu muschi ba dimpotriva este privit de catre femei ca un lucru disgratios,modelul ideal actual este sa fi svelt fara grasime in anumite zone

si ingrijit,de ce muschi ?...e bine uni dintre noi ne avand anumite calitati cauta sa ne impresioneza cu

o masa exagerata de muschi dand impresia ca este un om puternic si energic....acum o sa va enuat avantajele si dezavantajele acestui sport:

 

avantaje - mai multa forta musculara,un aspect de om

matahalos care imprima o stare de respect prin forta lui fizica,motivare prin contemplarea trupului(frecvent la homosexualii si narsicisti),eliminearea stresului prin stres muscular ,o sanatate mai buna la prima vedere si cam atat .(nu est valabil pentru cei care stiu sa faca bani din culturism vezi actori,ei se situeaza in alte categori de avantaje etc)

 

dezavantaje :este un mare consumator de timp vezi ore de antrenament,refacere dupa antrenament +ore de somn suplimentare,deplasare etc,mare consumator de bani prin solicitarea organizmului ,cere mai multe resurse de hrana si suplimente fara de care nu se va obtine rezultatul scontat,creeaza discomfort prin kilogramele in plus se simte mai ales vara printr-o transpiratie abundenta si urat mirositoare,riscuri mari de accidentare uneori cu urmari ireparabile cum ar fi,ruperea ligamentelor si a tesutuli muscular,hepatita prin solicitare ficatului,boli de stomac,obezitate dupa ce te lasi de culturism,boli de inima..vezi Arnold care a facut 2 operati pe cord,apariti in unele zone ale corpului de striati pe piele,vene tumefiate etc,acidentari ale coloanei in urma ex cu ceutati grele,scaderea apetitului sexual sau chiar ipotenta,rarirea parului pana la aparitia cheliei,oboseala , tulburari pshihice,crampe si dureri musculare intense dupa antrenament,dureri de cap si ochii,tulburari de vedere,consumarea timpului util

care duce la pierderea prietenilor si chiar a sotiei ,riscul de a ajunge in inchisoare datorita faptului finca devi un tip violent gata sa se ia la harta cu oricine(este generata e cresterea totesteronului si a adenalinei),dupa un timp se instaleaza oboseala din cauza stresului muscular prelungit mare consumator de resurse,risc de imbatranire rapida prin fortarea celulelor de a se divide mai repede( se vede duapa 40 de ani),boli reumatice,boli de piele,aparitia de riduri pe fata la o varsta tanara,si multe eltele cre sunt generate de consumul de steroizi .

 

 

Concluzie :

 

Sfatul meu este sa practicati alte sporturi care sunt curate la aier liber care solicita toate grupele musculare dar nu asa intens ca culturismul,sporturi cum ar fi :artele martiale,inotul,rugby,tenis,alpinism,

fotbal ,atletism,sporturi de iarna,fitness etc care cu adevarat te mentin in forma si iti da o sanatate de fier fara prea mari eforturi plus placerea de al practica in echipa cu amintiri de neuitat legand prin felul asta si prieteni durabile cu oameni cu capul pe umeri .

 

Penru cei care doresc totusi sa practice acest sport

care nu este spectaculos prin dinamica lui si foarte plictisitor, le recomand sa nu exagereze,cei care ii veti prin reviste toti consuma anabolozante ca alfel ar fi imposibil sa aiba o masa musculare masiva,nu luati suplimente ,mai bine consumati hrana naturala

bogata in vitamine si proteine,nu va luati dupa alti la sala sau dupa modele de antrenament,cauati o sala care sa fie curata si cu spatiu mare,folositi numai bluze din bumbac,obligatoriu doua prosoape unul pentru sala si altul pentru dus,sa nu faceti mai multe de 3 antrenamente pe saptamana nu uitati ca corpul are nevoie de cel putin 48 de ore pentru refacere,nu va antrenati mai mult de 2(3) grupe musculare la un antrenament,un antrenament simplu ar fi sa va antrenati dau un ex : Luni.piept,abdomen,trapez

Miercuri..biceps ,triceps...Vineri...spate si umeri,

si odata la doua saptamani intr-o duminica picioare(coapse,biceps femural,gambe),si nu uitati sa va incalziti bine inaintea antrenamentului pentru a evita accidentarile si beti apa in timpul ant ,atentie cumva concepeti antrenamentul dupa doua luni de antrenament

sau 3 o saptamana pauza sau in aceasta saptamna practicati fitness .

 

bafta ! "

am incheiat citatul... ;)

 

si inca un citat, ca e in tema: cat despre femei sa fim seriosi,ele se uita la un barbat cu viitor care are alte oportuniati in viata si nu trasul de fiare cum am vazut aici un "mod de viata" :D

 

eu nu caut citate pe internet ci vorbesc din proprie experienta.

ce ai scris tu mai sus e legat de cei care nu stiu sa se antreneze si o fac dupa ce citesc reviste si isi doresc ca peste noapte sa ajunga HULK.

 

Iar ce isi doresc femeile, aici e alta mancare de peste.Fizic vor un barbat aratos,care are grija de el si e sanatos.Si iti fac pariu ca fizic isi doresc un barbat sculptat si atletic .

Eu consider culturismul un mod de viata.Eu nu pot fara sala.Pot fara fuga, inot si gimnastica dar nu pot fara sala.Senzatia care o ai cand iti lucrezi o anumita grupa musculara e unica.

parerea mea..

 

 

ps:arnold a folosit steroizi pt ca a participat in competitii.din pacate nu poti sa ajungi mister olimpia fara ajutor.

pana si el era mare

 

uite asta e idealul meu... la care vreau sa ajung. nickauger.jpg

Mesaj completat

consider un maxim ca masa pt un barbat.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca multi din cei care merg la sala ,doar merg la sala,si nu au nimic in comun cu notiunea de sport.

sunt cei care dupa 3-4 seri la biceps ii vezi ca sparg oglinda prin sali.

am avut norocul sa cunosc un luptator in cusca,acum ceva vreme,un "dulap" de om,dar in acelasi timp un OM.

initial,dupa felul cum era imbracat,felul in care arata,am crezut ca e din categoria am muschi pentru tricou si mintea cit un ou.

dupa ce am intrat in vorba,si am inceput sa povestim,am inteles ca e de fapt sportiv,si nu un fraier cu muschi si atitudine de cocalar(tipica multor exemplare).

din pacate,la noi,sportivii,sunt mai putini la numar decit cei ce se prefac ca fac sport.

a fi sportiv nu inseamna musai sa arati bine,ci mai ales sa ai o atitudine corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu caut citate pe internet ci vorbesc din proprie experienta.

ce ai scris tu mai sus e legat de cei care nu stiu sa se antreneze si o fac dupa ce citesc reviste si isi doresc ca peste noapte sa ajunga HULK.

 

Iar ce isi doresc femeile, aici e alta mancare de peste.Fizic vor un barbat aratos,care are grija de el si e sanatos.Si iti fac pariu ca fizic isi doresc un barbat sculptat si atletic .

Eu consider culturismul un mod de viata.Eu nu pot fara sala.Pot fara fuga, inot si gimnastica dar nu pot fara sala.Senzatia care o ai cand iti lucrezi o anumita grupa musculara e unica.

parerea mea..

 

 

ps:arnold a folosit steroizi pt ca a participat in competitii.din pacate nu poti sa ajungi mister olimpia fara ajutor.

pana si el era mare

 

uite asta e idealul meu... la care vreau sa ajung. nickauger.jpg

Mesaj completat

consider un maxim ca masa pt un barbat.

 

 

 

 

prietene idealul tau se va transorma in vise .... fara steroizi ,anabolizante .proteine de cea mai inalta calitate (nicidecum ce se vinde pe la noi ) foarte mult timp liber si o cramada de bani ....sa dea DUMNEZEU sa ajungi unde iti doresti in cat mai scurt timp , desi curat cum vrei tu nu prea ai nici o sansa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...