Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca te motiveaza , ia niste fiare , da nu cheltuii prea mult , ca poate te ia lenea cu timpul (in 2 zile) si plingi dupa bani. Da cel mai bine , adica moca , ia apuca-te matale de alergat , cam 1 luna , sa intri in forma cu cardio si baga flotari si abdomene in fiecare seara , cresi nu marul de repetari. Asta pt. intratul in forma. Si sa vezi daca te tine jmecheria. Dupa aia iei si fiare.

Stii ce asi recomanda eu oamenilor care vor conditie fizica ? Un sac de box mai greu. Da e periculos daca nu ai ami dat la sac , sa nu-ti rupi incheieturile. Baga 1 ora pe zi sac , pumni-picioare , dar serios , sa te rupa si sa vezi conditia dracu ce faci.

Mesaj completat

Bai tata , sportul asta nu-i asa cum crede lumea. Motivat te mai si nasti. Daca am ars-o aiurea de mic , in loc sa invat ceva util , genu programare , sa ajung la Microsoft , ma mai las eu acuma de prostii de astea ? Azi am inceput alergarea , la aer curat , pe cimp. Mamaaaaa , mi-a dat viata , am un mojo in mine acum ... O luna , se stie , galop zilnic.

 

o sa incep de maine alergatu prin IOR.

 

sa alerg zilnic sau cu pauza o zi?

 

sacu de box nu prea ma atrage, stiu ca e bun si util dar nu ma vad dand in el o ora :crack:

 

cred ca o sa iau o banca si o bara sa fac ridicari si o sa adaug undeva in casa si o bara de tractiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrati pe TMUSCLE.COM , aveti ce citi , in engleza. Tot ce vrei si ce nu vrei. Si asa , la intimidare , iaca si motovatia , pt. cei care nu se pot motiva singurei :

 

pfua,pe moment am crezut ca e lildebul himself.

dar nu e el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba al dracu , chiar ca semanam. Fara intentie si directie , oricum , omu' e american si are domiciliul la pirnaie.

Alergare , zilnic , dar inceput BLIND. Aloooo , articulatiile . Sa stai linga IOR si sa n-ai conditie fizica , blasfemie , pe rug cu el. Prima zi , tura mica , a doua zi tura mai mare , a treia si mai mare , etc. Nu Speedy Gonzales , da nici mortaciune , la bunul simt. Eu , dupa o luna am ajuns la 20 km cu un pachet de tigari , 4-5 cafele tepene si munca de noapte. Pe asfaltu' din Berceni. Imparte antrenamentul in 2 sesiuni , de preferat , dupa alergare nu mai poti flotari. Seara una , dimineata alta. Daca nu ai timp , baga doar goneta , e mai bine pt. inceput si macar lucrezi oarecum piciorele.

Da mai zice-ti si voi un sfat ,ceva , ca numai tasta mea se aude.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare ce isi doreste sa obtina. mie personal imi place cum este facut cel din primul post, adica bun de pus in revista :crack:

 

sunt impotriva la: steroizi, synthol si alte prostii.

 

se accepta: proteine luate cu masura bine stabilita doar in perioadele de crestere efectiva

 

in rest, mens sana in corpore sana (nu barosana :rock:)

 

asta-s eu :D

post-42716-1263057852_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine experienta a aratat ca nu sunt in stare sa ajung la sala mai des de 2 ori pe saptamana :D , asa ca programul meu de cateva luni arata cam asa:

 

- impins de la piept, incalzire plus 4 serii de 8 repetari cu 100kg

- tractiuni frontale la scripete, 5 serii x 90kg

- impins de la umeri 5 serii x 60-65kg

- biceps 4 x 8 cam cu 20kg

 

In functie de chef si timp la cate un antrenament mai bag fluturari laterale pentru umeri, triceps la aparat sau presa pentru picioare.

 

Astea imi iau cam o ora, dupa care ma sui pe bicicleta eliptica si fac 2 serii de cate 20 minute cu diverse intensitati. :crack:

 

Cam asta e programul meu pe care il fac de 2 ori pe saptamana, variez doar aparatul sau modul de executie, grupele de muschi fiind aceleasi.

 

Are multe lacune dar dat fiind timpul redus pe care il petrec in sala mie imi merge bine cu programul asta. :rock:

 

 

P.S.Bagam si abdomene dar acum sunt suspect de hernie ombilicala si am facut pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu "nu trantiti ganterele!" mi se pare o chestie de bun simt, care din pacate deobicei lipseste in salile noastre. Ma refer mai ales la cei care ajung sa faca cu gantere foarte mari si care urla pe acolo si le arunca special de la inaltime ca sa le auda cum fac zgomot cand ajung pe podea.

 

Vezi Doamne ei urla pe acolo si sunt motivati...niste neanderthalieni care nu stiu sa atraga atentia in alt fel decat :"uita-te incoace sa vezi cu cat am facut eu fluturari la piept!" s.a.m.d. :crack:

 

come on...ai ridicat greutate mare ? incearca (dak meri la sala) 120kg ramat spate(o mana) sau indreptari cu 220-240kg si ex pot continua..."tipetele" scapa fara sa ceri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

come on...ai ridicat greutate mare ? incearca (dak meri la sala) 120kg ramat spate(o mana) sau indreptari cu 220-240kg si ex pot continua..."tipetele" scapa fara sa ceri...

pt aceasta unele sali, dar destul de putine, au chestii din acelea de cauciuc special puse unde cad ganterele asa ca nu se deterioreaza nici ganterele nici mocheta fie ca-s aruncate de sus. pana la urma tine si de administratia salii daca se gandeste sau nu la pastrarea bunului respectiv.

 

unde merg eu la sala de exemplu se intampla si altceva: prefera sa schimbe franghia aceea de metal la scripeti la fiecare 2-3 saptamani (fiindca se rupe) in loc sa o unga regulat si astfel ar rezista cel putin cateva luni. chiar vorbeam cu un amic acolo: "eu cred ca este mai scumpa vaselina decat sarma, de-aia prefera sa schimbe sarma in loc s-o unga" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magg are dreptate , dar el vorbeste de sali de sali , nu de sali de chizde. Sala adevarata , unde mai miroase si a transpiratie si unde nu exista fite de Dorobanti si fatalai care o ard la sala de 1 an si nu au auzit de indreptari. Baga poze tata , ca ridici ceva fiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

come on...ai ridicat greutate mare ? incearca (dak meri la sala) 120kg ramat spate(o mana) sau indreptari cu 220-240kg si ex pot continua..."tipetele" scapa fara sa ceri...

 

Nu incerc sa fac cu astfel de greutati, eu fac culturism, nu power lifting si alte alea...nu fac decat cu greutati cu care pot face minim 6-8 repetari la prima serie.

Si imi mentin parerea, sa dau cu ganterele de podea ca sa sune pe acolo si sa-i deranjezi pe ceilalti mi s epare nesimtire...de accea am si ales o sala unde nu se intampla chestii d-astea si nici nu am vazut pe nimeni sa faca indreptari cu 240kg...mi se pare o prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

come on...ai ridicat greutate mare ? incearca (dak meri la sala) 120kg ramat spate(o mana) sau indreptari cu 220-240kg si ex pot continua..."tipetele" scapa fara sa ceri...

 

 

pt aceasta unele sali, dar destul de putine, au chestii din acelea de cauciuc special puse unde cad ganterele asa ca nu se deterioreaza nici ganterele nici mocheta fie ca-s aruncate de sus. pana la urma tine si de administratia salii daca se gandeste sau nu la pastrarea bunului respectiv.

 

unde merg eu la sala de exemplu se intampla si altceva: prefera sa schimbe franghia aceea de metal la scripeti la fiecare 2-3 saptamani (fiindca se rupe) in loc sa o unga regulat si astfel ar rezista cel putin cateva luni. chiar vorbeam cu un amic acolo: "eu cred ca este mai scumpa vaselina decat sarma, de-aia prefera sa schimbe sarma in loc s-o unga" :crack:

 

 

 

s-a spus ca referirea nu este la cei care fac cu greutati mari,pina la rupere.

e vorba de cocalarii ca fac umeri,sau biceps,sau impins cu 2 gantere de 20 de kg,3 repetari ,si alea cel mai probabil total aiurea de corect,dupa care arunca ganterele pe jos,cum au vazut ca fac prin filmele demonstrative aia profi.

diferenta dintre aia si prostii la care face referire anuntul respectiv,e ca profesionistii cistiga bani din respectivul sport de aici si super seturile cu super greutati,mai ales pentru masa musculara,pe cind prostii din salile noastre o fac pentru a capata atentie.

respect pentru felul

sau
de a se antrena.

motherfucker si fuckin' bitch ii sunt atribuite lui Yates,in primul film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magg are dreptate , dar el vorbeste de sali de sali , nu de sali de chizde. Sala adevarata , unde mai miroase si a transpiratie si unde nu exista fite de Dorobanti si fatalai care o ard la sala de 1 an si nu au auzit de indreptari. Baga poze tata , ca ridici ceva fiare.

 

Salut @lil debul...de fapt la sala unde merg nu sunt decit doua benzi la care nu avem acces(le faramam...cica),helco sunt facute sanatos romaneste, gantere de 120kg nu sunt dar luam barele de la gantere si discuri de la piept sau cadru...este mai "saraca" dar ptr citiva este deajuns...

poze nu prea am si acum nu au relevanta ptr ca de 1.5 luni stau exclusiv numai in casa din cauza unei operatii la palma dreapta...incerc sa pun ceva dar repet fara relevanta...oricine face sport stie ce inseamna asa perioada de pauza.

 

 

 

indreptari cu 240kg...mi se pare o prostie.

 

Salut

prostie... DE CE?

post-9413-1263065057_thumb.jpg

post-9413-1263065148_thumb.jpg

post-9413-1263065239_thumb.jpg

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @lil debul...de fapt la sala unde merg nu sunt decit doua benzi la care nu avem acces(le faramam...cica),helco sunt facute sanatos romaneste, gantere de 120kg nu sunt dar luam barele de la gantere si discuri de la piept sau cadru...este mai "saraca" dar ptr citiva este deajuns...

poze nu prea am si acum nu au relevanta ptr ca de 1.5 luni stau exclusiv numai in casa din cauza unei operatii la palma dreapta...incerc sa pun ceva dar repet fara relevanta...oricine face sport stie ce inseamna asa perioada de pauza.

 

 

 

 

 

Salut

prostie... DE CE?

 

tattoos kick ass.

de ce nu sunt terminate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca daca nu esti hamal de meserie mi se pare aiurea sa iti soliciti corpul cu 240kg la indreptari, acolo intra in special muschii lombari si biceps femural, niste muschi care nu ii folosesti decat cand ai de carat ceva serios.

 

In rest,muschii lombari pot fi antrenati foarte bine cu niste hiperextensii la care daca ti se par prea simple doar cu corpul tau poti lua un disc in brate si sa faci cu el.

 

Acum te rog sa ne spui tu de ce e normal sa faci indreptari cu 240kg. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sali cu fiare "muncitoresti" , da frate. Unul dintre cei mai mari culturisti ai tarii , mort acum multi ani , in urma unui accident , parca , se antrena intr-o asemenea sala. Ce vremuri .

Misto poze , la un moment dat masa corporala este depasita de forta , asta dupa cum te antrenezi si pt. ce. Aveam la sala de care am pomenit un gras , nu obez , grasan. Nu avea bani de proteine da o rupea pe carbohidrati. Bai nene , rupea fiarele in doua. Nu ca tu ai fi gras , da' forta depaseste masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tattoos kick ass.

de ce nu sunt terminate?

tatoo sunt facute intr-o perioada in care nu aveam altceva de facut...2000 de flotari(pe zi),completul chinezesc 1 flotare+1 geno...2 flotari + 2 geno...etc...am ajuns pana la 37 tur\retur si tatoo...

 

Acum te rog sa ne spui tu de ce e normal sa faci indreptari cu 240kg. :crack:

 

ptr ca pot ?

sau ptr ca fac asta dupa ani buni de antrenament ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum te rog sa ne spui tu de ce e normal sa faci indreptari cu 240kg. :rock:

 

pentru ca el face powerlifting, sa fie puternic

 

 

tu faci culturism, sa fi frumos.

 

 

:crack:

Mesaj completat

tatoo sunt facute intr-o perioada in care nu aveam altceva de facut...2000 de flotari(pe zi),completul chinezesc 1 flotare+1 geno...2 flotari + 2 geno...etc...am ajuns pana la 37 tur\retur si tatoo...

 

 

stai sa ghicesc: erai student la drept... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tatoo sunt facute intr-o perioada in care nu aveam altceva de facut...2000 de flotari(pe zi),completul chinezesc 1 flotare+1 geno...2 flotari + 2 geno...etc...am ajuns pana la 37 tur\retur si tatoo...

 

 

 

ptr ca pot ?

sau ptr ca fac asta dupa ani buni de antrenament ?

 

completul chinezesc?

sorry dar nu stiu ce reprezinta.

inteelg ca ar avea ceva legatura cu o bucata flotare+ o bucata geno si asa mai departe,sau?

tattoo ar arata mai bine colorate.

asa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am 16 ani 1.75 si 65kg ca tip somatic sunt ectomorf. Am mai fost la sala timp de 3 luni,dar o luna si ceva am lucrat mai serios. In acele 3 luni ma duceam la sala de 5-6 ori pe saptamana.Am facut bine sau nu? Pot spune ca se vedea o diferenta , mai putin in zona pieptului. Ca alimentatie , mancam orice: piept de pui, mazare, peste, oua,lactate,fructe(mere si banane),ciorbe,.......etc. Vreau sa ma apuc iar de sala si as vrea sa-mi cumpar niste suplimente nutritive, creatina sau proteina ? ce imi recomandati pentru tipul meu somatic. ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba al dracu , chiar ca semanam. Fara intentie si directie , oricum , omu' e american si are domiciliul la pirnaie.

Alergare , zilnic , dar inceput BLIND. Aloooo , articulatiile . Sa stai linga IOR si sa n-ai conditie fizica , blasfemie , pe rug cu el. Prima zi , tura mica , a doua zi tura mai mare , a treia si mai mare , etc. Nu Speedy Gonzales , da nici mortaciune , la bunul simt. Eu , dupa o luna am ajuns la 20 km cu un pachet de tigari , 4-5 cafele tepene si munca de noapte. Pe asfaltu' din Berceni. Imparte antrenamentul in 2 sesiuni , de preferat , dupa alergare nu mai poti flotari. Seara una , dimineata alta. Daca nu ai timp , baga doar goneta , e mai bine pt. inceput si macar lucrezi oarecum piciorele.

Da mai zice-ti si voi un sfat ,ceva , ca numai tasta mea se aude.

 

 

stateam langa IOR si pe vremea aia faceam 3 ture macar. dar m-am mutat acum in casa bunicii care a decedat acum 3 ani si nu am mai ajuns pe IOR sa alerg.

 

dar o sa ma apuc iar pt ca e nevoie grava.

 

PS nu completeaza nimeni pt ca ce spui tu e suficient. ms

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ca rupe Magg fiarele ? O fi inebunit ? Nu cred. Pt. bani , iar nu cred. Atunci ? O face pt. ca are mentalitatea oamenilor care escaladeaza Everestul , merg in spatiu , alearga la Paris-Dakar (in loc sa dea si ei o tura prin oras , ca oamenii normali ) ,etc. Este dorinte perfect indreptatita si naturala a omului de asi depasi limitele. Atit si nimic mai mult. Fara ea am fi inca la stadiul de maimute. O are oricine si se aplica in orice domeniu. Este insotita de pericole si nu toti ajung sus.

A zis-o si el , fiindca poate si fiindca are ANI de antrenament in spate. Personal , am oprit indreptarile la 120 kg din motive medicale , nu ca nu faceam cu mai mult daca puteam. Da' ma cam tinea spatele si o hernie inghinala se tinea de capul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici era un topic despre culturism si fitness. :rock: Daca se transforma intr-un topic despre powerlifting, haltere, steroizi, anabolizante...pe mine nu ma mai intereseaza.

As prefera oricand sa arat ca Gixxer, puternic si definit, decat ca gorilele alea cu burta din filmuletzul despre powerlifting.

 

 

Plus ca autodepasirea aia si compararea mereu cu altii duce mai mereu la accidentari sau la consum exagerat de steroizi si substanta urate care sa-ti dea tie acel "plus" sa poti sa ridici cu un kil mai mult decat altu care si-a pus asta in cap.

Iar daca nu stii ca ala triseaza si se pompeaza cu de toate si incerci aceleasi performante dar "curat" ajungi la spital ...si asa mai departe.

 

Deci nu,nu am cum sa admir asa ceva.

 

Imi place culturismul si fitness-ul pentru pastrarea unui tonus bun, modelarea corpului, o motricitate mai buna odata cu trecerea anilor, combaterea sedentarismului si a obezitatii. Asta ar trebui sa vedem in aceste sporturi. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As prefera oricand sa arat , puternic si definit, decat ca gorilele alea cu burta din filmuletzul despre powerlifting.

 

pai in filmuletul ala tocmai despre asta se vorbeste: diferenta intre a arata puternic si a fi puternic.

 

primele secvente il arata pe Lou Feringo - mister olimpia ( vezi siteu asta: http://www.schwarzenegger.it/mro/ferrigno.html )

cum se kaka pe el cu o haltera trisand niste impingeri de pe umar

si... barbatii aia cu adevarat puternici si rezistenti dar nu asa "frumoooosi" ca Lou.

 

:crack:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...