Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Prietene, iti explica "upi" de ce nu e bun culturismul si care e deosebirea intre culturism si pregatire fizica:

 

 

 

intelegi, daca lui upi ii creste tensiunea, ritmul cardiac si vomita dupa cateva serii

ce conditie fizica are omul de fapt :)

si

care e problema mea cu tipul asta de antrenament?!!

 

problema mea e ca face oameni de 60 secunde... :)

 

Da ma miram sa nu scap si eu ...crede-ma am conditie fizica foarte buna...si nu practic de luna 2 ...daca ai fi citit pe la inceput am spus ca fac de 4 ani... dar ala nu era un subiect de barfa pentru tine

Doar ca pana acum nu trageam deloc de mine am cand fac super serii sau ma duc cu toate la limita ...e o reactie normala a organismului.....care tine cateva secunde ...e legat de circulatie si oxigenare .....

Mai citeste ..... si vezi ca ti-au mai scapat cativa care au postat.

 

chiar te rugam lasa-ne

Mesaj completat

Suplimente. Ok , dar ce e suplimentu' ??? Si cui se adreseaza ? Par examplu , gasim un schilod si il bagam in sala. Nu va putea sa creasca aproape deloc , fara un mic brinci proteic. Acu' prindem un grasan si tot in sala cu el. Nu cred ca va avea NEAPARAT nevoie de proteine , poate va tine chiar si un mic regim. Dar amindoi , mai ales vara , daca isi stiu interesul , vor baga saruri minerale. Tot un fel de suplimente.

Alimentatia e baza , problema e ca unii mai vor si rezultate , normal , intr-un timp rezonabil. La o virsta frageda , genul 20-25 de ani , daca nu stai bine la capitolul fizic din nastere , nici nu vei sta , fara o proteina suplimentara , in limitele admise. Eu am inceput cu suplimente , la un moment dat m-am oprit dar muschii au ramas , numai cu mincare. Poate nu tot atit de mari , dar erau acolo. Acum doar maninc , fara prafuri , ca nu ma mai intereseaza , dar cind eram paznic de restaurant , ce asi fi vrut sa mai cresc putin , ca in meseria asta conteaza sa descurajezi fraieru' din start , ca sa nu ajungi la scandal.

Deci , e bine sa iei suplimente ? Depinde , daca le iei ca sa rupi chizdele o vara pe strand , poate ca nu. Daca le iei pt. sustinerea unui efort indelungat , ani , din care poate mai iese si banu' ( bodigard , campion de MMA sau mai stiu eu ce) , cred ca se merita.

Care a mai tras de fiare in ultimul timp ? Ca sa maninci , intii tre' sa obosesti , deci , hai cu flotarea.

eu in fiecare zi ... :lol: de abia astept sa merg si azi ...

 

 

Stai sa vedem ce ne comenteaza "comentatorul de serviciu"

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai , trinteste si tu o poza cu tine. Nu ?

sincer, nu e cazul :); cine stie pe unde o gasesc pe urma, la cat timp au unii ca dexter sa stea in fata calculatorului... spunand ce sporturi de tastatura a facut el, chiar cred ca nu e cazul... haideti ma discutam si noi ceva de sala sau?

 

 

Tehnici bune .... suplimente :) superserii

 

 

Personal, am observat ca o data la 4 luni e bine sa iti schimbi radical antrenamentul.... tipul exercitiului combinatiile de grupe per antrenament pentru a produce un pic de haos deoarece corpul intra intr-o rutina si nu mai progreseaza; asa obtii rezultate in continuare si eventual o saptamana de pauza totala de antrenamente.

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii ca dexter sa stea in fata calculatorului... spunand ce sporturi de tastatura a facut el,

 

 

depinde de om.

eu am incepu cu judo in clasa 4 pana in cls 9.

foarte scurt am testat shoto-kan in cls.9

cls.9 - an.2 facultate: box (performanta, nu spun ce/cum sa nu zica lumea ca ma laud. am luat teritorialele din cluj in 94 :) )

aikido -vro' 6 ani.

bjj- nesemnificativ.

 

concluzia: intotdeauna castiga ala care nu are ce pierde. ala care e dispus sa mearga mai departe. :lol:

 

 

dar nu trebuie sa ma crezi, poti sa spui mai departe ce sport minunat e culturismul si aia care spun altceva... nu se pricep.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha, l-am prins pe infractor, zice "culturismul nu e bun de nimic!"

 

Atunci ia spune-ne tu,maestre, cum ai putut sa stai tu 6 ani la aikido si cu ce te-a ajutat asta la forma ta fizica sa la ce te-a ajutat pe acolo! :)

 

Ce faceati, va strangeati pe acolo si miroseati flori impreuna in mod organizat?

 

Sau esti si tu vreun maestru d-asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu trebuie sa ma crezi, poti sa spui mai departe ce sport minunat e culturismul si aia care spun altceva... nu se pricep.

 

:)

Scuze ...atunci tot respectul sincer ...

 

nu crezi ca ar fi mai matur sa incetam amandoi, si sa lasi atitudinea astea de "gica contra". Topicul era pentru cei care fac fitness/culturism sau doar se simt bine tragand de fiare ..... cum eu nu intru pe posturi de box... sau alte sporturi sau daca intru doar sunt "viewer" pentru ca asa consider ca ar tb sa fac nefiind in masura sa comentez...

 

Ma rog fiecare cu ideile lui

 

Si sincer bv pentru performatele tale sportive, dar lasa-ne si pe noi cu visele noastre in pace sau discuta lucruri care ne sunt "noua" folositoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am modificat antrenamentul dupa doua luni pentru ca nu mai puteam sa-l duc la capat. nu am inteles de ce , cert e ca pe la mijlocul lui imi venea sa cad pe jos. am facut pauza de o saptamana , am incercat din nou si desi l-am terminat mi s-a parut mai dificil ca niciodata. asa ca m-am enervat , am luat o coala de hartie si am scris in detaliu tot ceea ce fac eu. am cautat exercitii similare pentru grupa respectiva de muschi si le-am inlocuit. de exemplu , in loc de genuflexiuni cu ganterele am inceput sa fac fandari.

eu la inceputul antrenamentului , ca incalzire , obisnuiam sa fac 3 serii de geno si cate flotari puteam. imediat ma bagam pe superserie de impins cu ganterele la piept , genuflexiuni si ridicari cu ganterele din pozitie asezat.

acum am schimbat. iau toate greutatile pe care le am in casa , le asez intr-un rucsac pe care abia reusesc sa mi-l pun in carca si fac flotari inclinat. inainte faceam 2 seturi de 45 sau de 50 flotari. acu fac 12 repetari si cad :) :) inainte faceam 3 seturi de 12 impins la piept. acum fac 3 seturi de 6 : . nu stiu daca-i mai bine sau mai rau , cert e ca eu simt ca ma fortez mult mai mult cu aceeasi greutate doar pentru ca am modificat exercitiul flotarilor.

de la 60 de minute cat era antrenamentul meu (pauze totale cumulat de vreo 5 minute maxim..si nici atat) am redus la 45 de minute. eu vreau sa ajung la 30 de minute. sa curga apa de pe mine , sa ametesc , sa mi se faca rau etc. dar sa fie echivalentul unui alergat d'ala cand te fugaresc lupii prin padure. am descoperit pe pielea mea ca daca bagi intensitate d'aia nebuna nu poti rezista. e imposibil pentru ca te ia cu lesin.

dexter o sa rada de mine , dar eu cand ma pun pe treaba sunt iepuras duracell. daca as face pauze de 30 sec. intre serii cred ca as lucra o ora juma minim minimorum. ceea ce nu-mi convine pentru ca nu am timp si nici rezistenta psihica necesara sa o duc la capat.

de asemenea de saptamana viitoare renunt complet la exercitiile cu gantera pentru spate. imi cumpar o bara de tractiuni similara cu asta : http://www.artsport.ro/aparate_fitness/acc...tline-p10021719

 

idealul meu sau.. unde tintesc este sa fac flotari inclinat cu rucsacul in spate (si sa maresc greutatea in el) si sa fac tractiuni la bara cu rucsacul in spate.

daca o sa vina o zi in care pot sa fac astea doua exercitii 30 de minute in cap fara pauza o sa consider ca am un antrenament complet si nu am sa-l mai schimb. de asemenea cred ca este atat de simplu si la obiect ca nu as avea nici un motiv sa ma opresc din a-l face. adica sa-l tin toata viata.

cu privire la suplimente , eu am zis care e opinia mea complet neavizata. nu ma vad luand suplimente la 45 de ani dar ma vad facand flotari. in plus , la stilul meu de alimentatie (morcovi , rosii , mazare , orez , fasole si restul legumelor pe care le pot cumpara pe bani putini din aprozar) as arunca banii de pomana pe suplimente. mai bine imi iau o fleica de ton sau niste branza. stiu o treaba de la alea :lol: macar ma bucur de alea 500 de calorii. ma doare sufletul sa-mi iau 25% din necesarul zilnic dintr-un shake cu lapte. cum e sa inviti o gagica la tine si sa beti amandoi zer de lapte la lumina lumanarilor ? :)

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha, l-am prins pe infractor, zice "culturismul nu e bun de nimic!"

 

Atunci ia spune-ne tu,maestre, cum ai putut sa stai tu 6 ani la aikido si cu ce te-a ajutat asta la forma ta fizica sa la ce te-a ajutat pe acolo! :)

 

Ce faceati, va strangeati pe acolo si miroseati flori impreuna in mod organizat?

 

?!!

chiar nu inteleg ce nu intelegi, poti sa fi mai explicit?!! :)

 

tu ai cumva impresia ca aikido e un fel de dans in doi unde nu conteaza pregatirea fizica?!!! :)

ai remarcat ca pentru mine atributele unei pregatiri fizice bune se refera la viteza agilitate si rezistenta?

ce lipseste?

exact: nu vorbesc despre forta. forta aia musculara bruta pe care o visati voi si care considerati ca e raspunsul la toate.

si cu care nu faci nimic daca lipsesc celelalte.

 

eu te cred ca ai auzit ca in aikido nu ai nevoie de forta, ca se bazeaza pe preluarea fortei adversarului

dar asta nu inseamna ca nu ai nevoie de viteza, agilitate si rezistenta.

ca doar n-o fi culturism unde conteaza cat de bine sta kimonoul pe tine.

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?!!

chiar nu inteleg ce nu intelegi, poti sa fi mai explicit?!! :)

 

tu ai cumva impresia ca aikido e un fel de dans in doi unde nu conteaza pregatirea fizica?!!! :)

ai remarcat ca pentru mine atributele unei pregatiri fizice bune se refera la viteza agilitate si rezistenta?

ce lipseste?

exact: nu vorbesc despre forta. forta aia musculara bruta pe care o visati voi si care considerati ca e raspunsul la toate.

si cu care nu faci nimic daca lipsesc celelalte.

 

eu te cred ca ai auzit ca in aikido nu ai nevoie de forta, ca se bazeaza pe preluarea fortei adversarului

dar asta nu inseamna ca nu ai nevoie de viteza, agilitate si rezistenta.

ca doar n-o fi culturism unde conteaza cat de bine sta kimonoul pe tine.

 

 

:lol:

 

Mi-ar fi placut sa contiunam pe topicul de arte martiale, dar nah, o facem si aici.

 

Da,aikido este o arta martiala predata utopic, cel putin in Romania, in care niste copii, femei si baieti slabutzi sunt invatati sa creada ca ei o sa le suceasca mainile oponentilor si o sa dea cu ei de pamant dintr-o miscare daca vor practica aikido.

 

Este acea arta martiala care pana la centuri destul de intunecate singurele atacuri de care te invata sa te feresti sunt niste lovituri fanteziste cu care nu te va ataca nimeni in viata reala, iar practicantii sunt invatati sa se lase "ucisi" la fel ca si adeptii maestrului din filmuletul pe care ti l-am pus.

 

La fel facea si ala, auzi, avea deja un record in care doborase 200 de adversari! Un fel de Ueshiba si Oyama combinat!

 

Niciodata acesti maestri nu au demonstrat ca sunt in stare de ceva in lumea reala. Si-au creat o lume a lor unde au predat unor adepti gen MISA si apoi si-au luat o bataie de nu s-au vazut de la primul tigan care doar a suflat intre ei, ce sa mai zic sa le dea si un croseu.

 

Bineinteles ca nu e nevoie de forta, pentru ca practicantii se lasa doborati ca mustele, de ce niciodata un practicant aikido nu a demonstrat nimic intr-o competitie? Stiu eu!Stiu eu! O sa spui ca este o arta martiala si competitia nu-si are locul, totul se face la nivel spiritual! :)

Acel randori, sau cum ii zice luptei libere in aikido, este o gluma proasta la adresa luptelor de contact!

 

De cand m-am apucat de arte martiale si antrenamente cu greutati am stiu ca pentru a fi un luptator bun ar trebui sa combini mai multe stiluri si sa faci si antrenamente de forta. Pe vremea aia nu era K1 si MMA. Dar acum s-au inventat.

Eh,afla ca acolo este adevarul in artele martiale si daca aikido ar fi bun de ceva si ar avea aplicabilitate in lupta toti ar invata aikido ca sa poate castiga acele lupte. Asa cum au invatat jiu-jitsu brazilian, pentru ca e eficient, pentru ca se castigau lupte daca stiai sa lupti la sol si adversarul nu stia.

 

Asa ca prietene, daca noi facem o prostie ca ne antrenam cu greutati pentru ca noi consideram ca ne face mai puternici apoi tu esti un mare poet daca crezi ca aikido este o arta martiala care te va ajuta intr-un conflict.

 

Multumesc, mi-ai luminat ziua! :)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar fi placut sa contiunam pe topicul de arte martiale, dar nah, o facem si aici.

 

Da,aikido este o arta martiala predata utopic, cel putin in Romania, in care niste copii, femei si baieti slabutzi sunt invatati sa creada ca ei o sa le suceasca mainile oponentilor si o sa dea cu ei de pamant dintr-o miscare daca vor practica aikido.

 

Este acea arta martiala care pana la centuri destul de intunecate singurele atacuri de care te invata sa te feresti sunt niste lovituri fanteziste cu care nu te va ataca nimeni in viata reala, iar practicantii sunt invatati sa se lase "ucisi" la fel ca si adeptii maestrului din filmuletul pe care ti l-am pus.

 

La fel facea si ala, auzi, avea deja un record in care doborase 200 de adversari! Un fel de Ueshiba si Oyama combinat!

 

Niciodata acesti maestri nu au demonstrat ca sunt in stare de ceva in lumea reala. Si-au creat o lume a lor unde au predat unor adepti gen MISA si apoi si-au luat o bataie de nu s-au vazut de la primul tigan care doar a suflat intre ei, ce sa mai zic sa le dea si un croseu.

 

Bineinteles ca nu e nevoie de forta, pentru ca practicantii se lasa doborati ca mustele, de ce niciodata un practicant aikido nu a demonstrat nimic intr-o competitie? Stiu eu!Stiu eu! O sa spui ca este o arta martiala si competitia nu-si are locul, totul se face la nivel spiritual! :)

Acel randori, sau cum ii zice luptei libere in aikido, este o gluma proasta la adresa luptelor de contact!

 

De cand m-am apucat de arte martiale si antrenamente cu greutati am stiu ca pentru a fi un luptator bun ar trebui sa combini mai multe stiluri si sa faci si antrenamente de forta. Pe vremea aia nu era K1 si MMA. Dar acum s-au inventat.

Eh,afla ca acolo este adevarul in artele martiale si daca aikido ar fi bun de ceva si ar avea aplicabilitate in lupta toti ar invata aikido ca sa poate castiga acele lupte. Asa cum au invatat jiu-jitsu brazilian, pentru ca e eficient, pentru ca se castigau lupte daca stiai sa lupti la sol si adversarul nu stia.

 

Asa ca prietene, daca noi facem o prostie ca ne antrenam cu greutati pentru ca noi consideram ca ne face mai puternici apoi tu esti un mare poet daca crezi ca aikido este o arta martiala care te va ajuta intr-un conflict.

 

Multumesc, mi-ai luminat ziua! :)

 

Da, asa e.Cum spui tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atata vreme cat scopul antrenamentului tau este cresterea masei musculare si nu imbunatatirea calitatilor motrice ( viteza, agilitate, rezistenta )

cat timp vei lucra pe grupe, serii si repetari

 

se cheama ca faci antrenament de culturism si vei avea o conditie fizica pe masura.

fix ca upi care decarteaza dupa cateva minute de tras tare. si astea intr-un domeniu unde presupunem ca are antrenament, nici nu ma gandesc cum ar reactiona in alt domeniu.

 

:)

 

cu tot respectul.

iara ,bati cimpii.

sti de ce?

pentru ca NU am mers la sala sa imi fac "v",sa crape tricoul pe "pept si pe brate",sa trag de fraier de fiare,pentru simplul motiv de arata bine.

nu ala a fost scopul meu cind am pasit prima oara in sala.

ci cel 10 ani,de dinainte,in care am neglijat aspectul asta,sportul,ma simteam in permanenta obosit,fara chef.

si in rarele ocazii cind faceam miscare eram parca altundeva cu capul,ca stiam ca nu fac fata fizic.

veneam dupa 2 ruperi de ligamente,ultima pe la Ruschita cu mobra,cu pretenii pe coclauri.

Nu aveam suflu in mine,dupa 2-3 ore de urcare cu mobra,sa mai dau la kick,dupa 300000000 de cazaturi etc.

nu sunt obligat sa iti mai dau alte explicatii ajutatoare,dar macar ai bunul simt si citeste naibii,si de la inceput ce mai scrie ,lumea pina vi si dai aiurea din pix (tastura).

esti total pe linga.

de fapt,asta e si scopul.

sper ca te distrezi de minune.

Mesaj completat

sincer, nu e cazul :) ; cine stie pe unde o gasesc pe urma, la cat timp au unii ca dexter sa stea in fata calculatorului... spunand ce sporturi de tastatura a facut el, chiar cred ca nu e cazul... haideti ma discutam si noi ceva de sala sau?

 

 

Tehnici bune .... suplimente :lol: superserii

 

 

Personal, am observat ca o data la 4 luni e bine sa iti schimbi radical antrenamentul.... tipul exercitiului combinatiile de grupe per antrenament pentru a produce un pic de haos deoarece corpul intra intr-o rutina si nu mai progreseaza; asa obtii rezultate in continuare si eventual o saptamana de pauza totala de antrenamente.

 

aseara,citeam un alt forum,si am dat peste astea:

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...cktraining.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...cktraining.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...g-training.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...s-training.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...s-training.html

Ce zice el pe acolo,e super interesant,mai ales sfaturile ce le da,de genul:daca dupa 1 an de sala ridici la fel de mult ca in prima zi,ceva nu e bine ; sau :impinsul pentru umeri de la ceafa,e o mare prostie,e cel mai sigur fel de a-ti distruge umerii;sau:impinsul de la piept pe plan orizontal e un exercitiu fara sens,atita timp cind la ultimele repetari,ca sa poti impinge bara ,bagi o furaciune din umeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor !

 

Am dat si eu , din greseala de acest topic foarte foarte interesant , ba chiar am citit 50 % din el .. Destul de interesant . Bravo gixxxer pentru initiativa acestui topic si totodata felicitari pentru conditia fizica pe care o ai ..

As dori sa va arat si eu , pe mine , dupa cateva exercitii asa mai , usoare daca le pot spune asa .. Avand 17 ani , as dori cateva sfaturi de la voi , cei care practica acest sport , culturism si fitness , cateva sugestii , pareri despre conditia mea fizica , daca e ok sau nu pentru a ma forma cat de cat zic eu , bine !

 

p1010397f.jpg

p1010391c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa va arat si eu , pe mine ,

as dori de la voi pareri despre conditia mea fizica ,

 

facand o analiza completa, rationala si nepartizana

pe baza pozelor prezentate de tine

putem afirma urmatoarele:

daca aveai si o sigla mercedes pe lantul de aur de la gat ai fi avut o conditie fizica excelenta.

in lipsa stelei mercedes consideram conditia ta fizica fiind doar medie ( ai totusi un lant de aur la gat ).

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stima !

Mesaj completat

facand o analiza completa, rationala si nepartizana

pe baza pozelor prezentate de tine

putem afirma urmatoarele:

daca aveai si o sigla mercedes pe lantul de aur de la gat ai fi avut o conditie fizica excelenta.

in lipsa stelei mercedes consideram conditia ta fizica fiind doar medie ( ai totusi un lant de aur la gat ).

 

 

:)

 

 

Nu am cerut sfaturi in legatura cu lantul ... L-am uitat la gat , asta te impresioneaza pe tine ?

Daca vrei sa sau incerci sa critici , foarte bine ... fa-o in tine , nu si postata .. !! Si daca u crezi , nustiu , zic doar .. ca stai de vb cu un cocalar obosit sau alte persoane de genu asta , te inseli amarnic !

 

Stima !

Editat de aNdu_PIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema saracului........daca are cineva la git un lant de aur ,e cocalar.

am auzit ca si verighetele din aur sunt 0 .

platina ar fi la moda.

problema e ca lumea esti prost,si vine intrebarea:"nu ai avut bani de aur,de ai verigheta de argint"?

care ma ajuta cu butonul de "ignore posts"?

unde-i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cerut sfaturi in legatura cu lantul ... L-am uitat la gat , asta te impresioneaza pe tine ?

Daca vrei sa sau incerci sa critici , foarte bine ... fa-o in tine , nu si postata .. !! Si daca u crezi , nustiu , zic doar .. ca stai de vb cu un cocalar obosit sau alte persoane de genu asta , te inseli amarnic !

 

Stima !

 

nu am cum sa-mi dau seama de pregatirea ta fizica numai privind la niste poze.

trebuie sa recunosc - dupa spatele drept si pozitia umerilor - ca ai facut sport la viata ta si ca ai incredere in fortele tale.

 

pentru varsta ta areti foarte bine. la barbati maturizarea fizica intervine la peste 21 ani si atingi varful de conditie fizica intre 30-35 ani.

faptul ca esti mai subtirel si nu areti ca gixxer nu inseamna nimic fata de pregatirea ta fizica.

 

cinste tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andu Pix , lasa-i frate pe baieti , ca mai glumesc si ei. Asta e , daca n-ai lant de ala , de douaj' da grame. :)

Zi si tu ce antrenamente faci , ce si cit maninci , daca mai practici si alte forme de efort , ce inaltime ai si cite kile , de cite ori maninci pe zi. Si asa o sa-si dea lumea seama cam cum sta treaba cu tine.

Mai , lasati baiatu' in pace , ca pun pisica pe voi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aNdu_PIX: ca sa poti ajunge o "valoare" in sport trebuie sa te compari cu perfectiunea asta :lol:

 

post-39027-1268069164_thumb.jpg

 

deloc nu aveti mila.... :)

la 34 ani, n hectolitri de bere bauti si trei copii facuti ... nu mai am nici eu abdomenul din tinerete.

 

nu am sustinut ca sunt o valoare in sport.

afirm insa cu tarie ca pregatirea fizica a celei mai prapadite centuri cel putin verzi din cea mai prapadita sala de arte martiale ( inclusiv aikido - niko stie de ce :) ) este mai buna decat a 95% din practicantii de culturism.

de alte sporturi nu mai vorbim...

 

:)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deloc nu aveti mila.... :)

la 34 ani, n hectolitri de bere bauti si trei copii facuti ... nu mai am nici eu abdomenul din tinerete.

 

nu am sustinut ca sunt o valoare in sport.

afirm insa cu tarie ca pregatirea fizica a celei mai prapadite centuri cel putin verzi din cea mai prapadita sala de arte martiale ( inclusiv aikido - niko stie de ce :lol: ) este mai buna decat a 95% din practicantii de culturism.

de alte sporturi nu mai vorbim...

 

:)

Daca ai adus vorba de varsta ca si o scuza pentru felul in care arati, poate ar trebui sa iti pun o poza cu un prieten la 48 de ani, vei ramana cu gura cascata.

 

Tu chiar crezi ca la felul cum arati inseamna ca ai pregatire fizica ... ai luat "ceva"? :) Nu iti face griji ca stiu si eu ce inseamna aikido, si cum ti-a spus si niko in afara de faptul ca iti creste increderea in fortele proprii artificial nu te ajuta cu nimic - apropo, eu stiu ca aikido impreuna cu kenpo, e unul din sporturile de autoaparare preferate de femei

 

PS. Sa inteleg ca la brasov cocalari poarta aur la gat iar "adevaratii" la mana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andu Pix , lasa-i frate pe baieti , ca mai glumesc si ei. Asta e , daca n-ai lant de ala , de douaj' da grame. :lol:

Zi si tu ce antrenamente faci , ce si cit maninci , daca mai practici si alte forme de efort , ce inaltime ai si cite kile , de cite ori maninci pe zi. Si asa o sa-si dea lumea seama cam cum sta treaba cu tine.

Mai , lasati baiatu' in pace , ca pun pisica pe voi. :)

 

Am inteles lil_debul .

Antrenamentele mele nu sunt chiar stralucite , spre exemplu .

-> Abdomene 4 serii a cate 30

-> Flotari 5 serii a cate 15

-> Gantera 6k kg la brat ..( Deocamdata incerc sa imi intru in forma , iar pe parcurs ridicam stafeta ) 30 a cate 5 serii piept4.gif

-> Trapez

 

De mancat mananc ca orice alt copil de varsta mea , mancare putina si dulciuri mai multe , dar oricum carnea ramane printre manacarea putina + lactate ! Mananc destul de mult dpmdv , dar rezultatul este nul .. mananc mult dar nu pun , am arderile bune .. 5-6 mese pe zi ! ( Neregulate ) .

 

Alte forme de efort nu prea sunt infara de Enduro si uneori fotbal , atletism si inot . ( Patinajul este pe cale de disparitie :)) )

 

Am 1.75 si 60 kg ... Cam atat despre mine si despre digestia mea .

 

P.S @ Simpatica pisica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles lil_debul .

Antrenamentele mele nu sunt chiar stralucite , spre exemplu .

-> Abdomene 4 serii a cate 30

-> Flotari 5 serii a cate 15

-> Gantera 6k kg la brat ..( Deocamdata incerc sa imi intru in forma , iar pe parcurs ridicam stafeta ) 30 a cate 5 serii piept4.gif

-> Trapez

 

De mancat mananc ca orice alt copil de varsta mea , mancare putina si dulciuri mai multe , dar oricum carnea ramane printre manacarea putina + lactate ! Mananc destul de mult dpmdv , dar rezultatul este nul .. mananc mult dar nu pun , am arderile bune .. 5-6 mese pe zi ! ( Neregulate ) .

 

Alte forme de efort nu prea sunt infara de Enduro si uneori fotbal , atletism si inot . ( Patinajul este pe cale de disparitie :)) )

 

Am 1.75 si 60 kg ... Cam atat despre mine si despre digestia mea .

 

P.S @ Simpatica pisica :)

Abdomene - binisor spre putin.

Flotari - baga minim 10 serii .

Biceps cu 6 kile , hmmm , fa invers , greutate mai mare si serii mai putine , cam 10-12 repeteri / serie , cam 10 serii.

Picioare ?????? Pai ce faci tata , trisezi ?

Mergi la o sala sau faci acasa ? Niste tractiuni ar face minuni . Deocamdata nu prea ai nevoie de fiare grele , mi se pare ca esti cam crud pt. sute de kile.

Maninca de minim 3 ori pe zi , da' consistent si daca mai bagi si o gustare pe la 10 esti beton. In general tre' sa maninci. Proteinele lasa-le deocamdata , ca nu faci tu efort care sa justifice prafuri.

Eu am o idee fixa. Fiare , mincare , somn. Sa stii ca si eu aveam arderi rapide la virsta ta . Citeste mai atent ce s-a mai scris pe chestia asta , ca ma repet a enspea oara , o sa gasesti destule informatii aici si ce nu intelegi mai intrebi.

Tin sa mentionez ca eu nu sint antrenor , deci sfaturile mele sint la nivel de birfa si nu tot ce zic eu trebuie urmat cu sfintenie. Cel mai bine e sa mergi la sala cu antrenor autorizat. Asta in cazul in care moare careva dupa ce face ce zic eu.

 

Mesaj completat

Mi-a venit o idee de geniu. Baga o poza cu idealul tau masculin si zi in cit timp vrei sa ajungi ca el , sa vedem daca esti prea optimist sau rational. Ca daca vrei sa te umfli pina in vara ( chizde , chestii ) , ai ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abdomene - binisor spre putin.

Flotari - baga minim 10 serii .

Biceps cu 6 kile , hmmm , fa invers , greutate mai mare si serii mai putine , cam 10-12 repeteri / serie , cam 10 serii.

Picioare ?????? Pai ce faci tata , trisezi ?

Mergi la o sala sau faci acasa ? Niste tractiuni ar face minuni . Deocamdata nu prea ai nevoie de fiare grele , mi se pare ca esti cam crud pt. sute de kile.

Maninca de minim 3 ori pe zi , da' consistent si daca mai bagi si o gustare pe la 10 esti beton. In general tre' sa maninci. Proteinele lasa-le deocamdata , ca nu faci tu efort care sa justifice prafuri.

Eu am o idee fixa. Fiare , mincare , somn. Sa stii ca si eu aveam arderi rapide la virsta ta . Citeste mai atent ce s-a mai scris pe chestia asta , ca ma repet a enspea oara , o sa gasesti destule informatii aici si ce nu intelegi mai intrebi.

Tin sa mentionez ca eu nu sint antrenor , deci sfaturile mele sint la nivel de birfa si nu tot ce zic eu trebuie urmat cu sfintenie. Cel mai bine e sa mergi la sala cu antrenor autorizat. Asta in cazul in care moare careva dupa ce face ce zic eu.

 

Mesaj completat

Mi-a venit o idee de geniu. Baga o poza cu idealul tau masculin si zi in cit timp vrei sa ajungi ca el , sa vedem daca esti prea optimist sau rational. Ca daca vrei sa te umfli pina in vara ( chizde , chestii ) , ai ghinion.

 

 

Multumesc foarte mult de toate sfaturile date . Promit ca le voi respecta !

 

 

P.S @ Sincer , imi place conditia fizica a lu gixxxxer !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...