Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

adrian_mirea, ce spui tu pe aici e foarte interesant si cred ca ai dreptate. Un singur lucru cred ca trebuie totusi sa evitam, sa nu mancam anumite chestii si sa calculam caloriile. Sa respectam si anumite procentaje intre proteine/carbo/vegetale.

 

Exact ca in exemplul tau, ai baut 2L de Cola deci ai deja 850 de calorii. Ai mancat si o ciocolata hopa inca 550, te apropii de numarul de calorii propus, acel 1500.

La fel o shaorma sa zicem vreo 800-1000 si un L de Cola. Iaca iar 1500. Eu zic ca nu poti sa-ti bati jos de organism chiar asa si sa si slabesti, mai dai si in alte probleme mai grave.

 

Asa ca numarul ala de calorii e important dar sa vina din surse ok, nu din junk-uri.

 

Da corect mersi, am omis explicatiile despre macronutrienti ca sa fie mai simpla explicatia.

 

Ar trebui un minim de 70g de proteine pe zi, si carbo sa nu coboare sub un 200g sa zic, fibre suficiente cat sa asigure o alimentatie buna, si grasimi pe la un 50.

 

70*4 + 50*9 + 200*4 = 1530 kcal

 

Uau, le-am nimerit :)) ( ce am facut aici e ca a m luat in considerare ca 1g de proteine a aport caloric de 4kcal, 1g grasime 9, si 1g carbo tot 4 ).

 

Si normal nu trebuie neglijate nici vitaminele si mineralele adica micronnutrientii

 

Exista niste bareme oricum cu necesarul zilnic, de ex:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

 

Desigur valorile zise de mine is asa ca exemplu, in general se pot manca mai multe proteine si eventual mai putina grasime ca sfat general ( tocmai pt ca 1g grasime are 9kcal si proteinele si carbo doar 4 )

 

Cam stii despre ce e vorba, dar cu tabelul ala primul l ai incadrat gresit. Cola nu are lipide, are doar carbo simpli (zahar).

 

Ups sorry, semnificatia numerelor alora era in ordine: proteine lipide glucide ( toate tabelel postate de mine is asa ca si fisierul atasat ) in postul initial :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu daca e doar o exagerare, dar sa zici ca un maratonist nu poate sa ridice o plasa de 10kg ma face sa rad foarte rau. Am facut antrenamente cu ei si stiu ce zic, dupa ce o sa vedeti un maratonist la un antrenament de sala(de placerea lui) o sa va lasati de pseudo-sala pe care 90% dintre cei care merg o fac.

 

Cum sa nu se vada 60 de zile de insanity? Iar rad rau. Se vede si la masa musculara si la greutatea data jos. E greu sa dai jos din grasime si sa pui masa, cam imposibil, dar dupa ce ai ajuns la greutatea pe care o vrei si mananci normal pentru ceea ce faci, o sa se puna si masa si la insanity. Sunt foarte multe exercitii de forta legate intre ele prin aerobic. Te faci super fit, nu te umfli de muschi si nici schelet nu o sa te faci(faci un abdomen super misto). Hai sa acordam 60 de zile la Insanity si dupaia sa ne dam cu parerea.

 

Sa mai zic ca nu cred ca nici Max recovery de la Insanity nu pot sa il faca cum trebuie 90 % din cei care merg la sala? Si nici macar nu e cardio, e un "fel" de antrenament de relaxare cu niste elemente de forta. O sa te simti umflat dupa. Incercati prima data asta, ca la celelalte de cardio oricum o sa fie jale.

 

Cine vrea sa se apuce de Insanity, dar nu se crede pregatit, poate sa il inceapa de la inceput(are 2 faze programul--prima e de inceput/incepatori). Nu o sa faca toate exercitiile bine, macar cateva repetari corect facute trebuie sa puteti. Mai bine mai putine si corect executate. Atentie la amortizari, daca apar dureri se opreste antrenamentul sau tipul ala de exercitiu. E pe torrent tot programul, cu calendarul de antrenament, un pdf despre alimentatie...

 

@niko---tu doar te amagesti daca crezi tu o sa dai jos repede si eficient greutatea in plus mergand la sala. Nu vrei tu sa dam examenul de la Insanity pe motociclism cu tine? Sa te facem fit pana la vara ? Vorbesc foarte serios. :crack:

 

@proxi--- apuca-te de Insanity fara problema. Ai grija sa nu ai probleme cardiace si daca apar dureri la articulatii opresti exercitiul si cauti sa vezi ce gresesti. Incerci sa tii ritmul celor din film, dar sa pui accept pe efectuarea corecta a exercitiilor. Eu fac cu un heart monitor, asa vad pulsul/caloriile, stau in intervale intre 80/90%, dar nu stiu daca poti si tu asa. De mancat trebuie cu 2 sau 3 ore inainte de antrenament, daca nu o sa te simti greu si o sa dai la boboci usor. Bine, trebuie sa gasesti tu cum te simti cel mai bine. Iti iei greutatea inainte sa incepi calendarul, normal ar fi ok sa calculezi si cate calorii mananci ca sa nu slabesti. Ar fi mai usor dupaia sa intervi in alimentatie in caz ca slabesti.

 

Oricum cine o sa se apuce o sa fie in cea mai tare forma din viata lui, mai putin cei care au facut sport de performanta si o spun cu cea mai mare raspundere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu se vada 60 de zile de insanity? Iar rad rau. Se vede si la masa musculara si la greutatea data jos. E greu sa dai jos din grasime si sa pui masa, cam imposibil, dar dupa ce ai ajuns la greutatea pe care o vrei si mananci normal pentru ceea ce faci, o sa se puna si masa si la insanity.

Daca nu te-ai contrazice, mai ca te-as crede. Normal ca dupa ce dai jos ceva strat adipos se vad mschii, muschi deja existenti acolo dar acoperiti de sunci. De pus masa musculara in doua luni...hmm, doar daca esti Fat-Frumos, sa cresti intr-o zi cati altii intr-o luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e doar o exagerare, dar sa zici ca un maratonist nu poate sa ridice o plasa de 10kg ma face sa rad foarte rau. Am facut antrenamente cu ei si stiu ce zic, dupa ce o sa vedeti un maratonist la un antrenament de sala(de placerea lui) o sa va lasati de pseudo-sala pe care 90% dintre cei care merg o fac.

 

 

marathoner-vs-sprinter.jpg

 

Nu sunt un fan al alergatului ore in sir, acum ca sunt in forma pot sa alerg oricat dar prefer sa n-o fac am explicat deja de ce, nu-mi place sa-mi fortez incheieturile aiurea cu ceva ce corpul meu nu e gandit sa suporte. Bum, bum, bum, bum, 2 ore, pe genunchiul meu. Nu mersi.

 

Ps: poza e mai mult ca o gluma, stiu ca is si maratonisti care arata cat de cat ok, dar masa musculara sigur nu au, fizicul de anduranta este spre "slab si nemuscular". Pentru ca nu poti sa scoti timpi buni la alergat 42km avand multa masa musculara. Dar nici nu vreau asta.

 

I am a "walk-only" type of person. Pana si la cardio:) Nici macar sprinturi nu prea fac, dar, astea imi plac macar :)

 

Oricum, legat de sporturi, eu personal cred ca exista sporturi "bune" si sporturi "rele".

 

Eu spre exemplu joc sah si imi place. Dar oare acest sport ( care dupa unii nici nu e sport ) are vreun beneficiu asupra sanatatii sau peformantei sau fizicului meu? Evident nu.

 

Similar si ping pong. Bine, faci un pic de cardio, dar prea putin, si oricum, legat de stimulare de rezistenta musculara, antrenarea sistemului nervos pt a produce FORTA e cam 0. Misti bratele, eventual fortezi un pic incheieturile. Chiar si la nivelul cel mai ultra-profesionist posibil.

 

Si poate-mi vor sari unii in cap dar aici includ de exemplu si fotbalul. Fotbalistii ca si maratonistii is slabi. Numai aia gen Cristiano Ronaldo care fac sala de placere au un fizic macar stil "Brad Pitt" ca sa nu mai zic masiv ca sprinterul de mai sus.

 

In schimb la rugby exista Chabal. :))

 

chabal2.jpg

 

 

Eh, dadeam si eu niste exemple, postul asta nu-i asa informativ ca precedentele si cam subiectiv. :) Asta e.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marathoner-vs-sprinter.jpg

 

Nu sunt un fan al alergatului ore in sir, acum ca sunt in forma pot sa alerg oricat dar prefer sa n-o fac am explicat deja de ce, nu-mi place sa-mi fortez incheieturile aiurea cu ceva ce corpul meu nu e gandit sa suporte. Bum, bum, bum, bum, 2 ore, pe genunchiul meu. Nu mersi.

 

Ps: poza e mai mult ca o gluma, stiu ca is si maratonisti care arata cat de cat ok, dar masa musculara sigur nu au, fizicul de anduranta este spre "slab si nemuscular". Pentru ca nu poti sa scoti timpi buni la alergat 42km avand multa masa musculara. Dar nici nu vreau asta.

 

I am a "walk-only" type of person. Pana si la cardio:) Nici macar sprinturi nu prea fac, dar, astea imi plac macar :)

Si tu te contrazici. Alergatorii de viteza au si masa musculara si scot si timpi foarte buni, foto 2 este foarte graitoare.. La fond, consumul este atat de mare si intr-un timp indelungat incat n-ai cum sa pui ceva pe tine. Antrenamentul consta in zeci de km alergati, ce sa pui pe tine? Poate o haina... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

......

@niko---tu doar te amagesti daca crezi tu o sa dai jos repede si eficient greutatea in plus mergand la sala. Nu vrei tu sa dam examenul de la Insanity pe motociclism cu tine? Sa te facem fit pana la vara ? Vorbesc foarte serios.

 

.....

Lasa-ma ca sunt satul de toate modernismele astea! Toata lumea tzopaie intr-un picior, ba la Kangoo jumps, ba la Insanity d-astea, iti mai si spune de la inceput ca daca ai probleme cu spatele sa nu te apuci...sau ca s-ar putea sa incepi sa ai daca te apuci! :)

 

Ce mare smechere, e inca un tip de antrenament cardio, important e cat dureaza si la ce intensitate (cate batai ale inimii/minut) se intampla totul.

 

O sa pun un selfie la primavara sa vedem daca antrenamentul oldschool fiare+cardio da rezultate sau nu! :P

 

P.S Ah...si Tae-Bo, alta gaselnita!Da sa se apuce frate sa face niste arte martiale cinstit, ca au acelasi efect dar mai invata si ceva,nu sa se maimutzareasca pe acolo si daca ii intrebi ce fac sunt asa de mandri de zici ca si-au luat si centura neagra daca fac tae-bo!:))

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primavara-i maine-poimaine. Ce crezi ca rezultate poti avea? Cateva Kg date jos si ceva tonus muscular. Rezultate cat de cat vizibile poti avea cam dupa 2 ani, si nu de mers la sala ci de transpirat si strans din cooor la greu, cu greutati din ce in ce mai mari. Atentie la accidentari! O greutate mare presupune si riscuri mai mari. Sunt grupe musculare cu toleranta la efort, obisnuite cu efortul, pentru care trebuie sa tragi din greu si cu greutati mari. Cea mai mare atentie trebuie acordata zonei lombare a coloanei. Trebuie intarita musculatura abdominala si cea lombara, mai ales cei care aleg sa faca genuflexiuni. Efortul trebuie preluat de acesti muschi si nu numai de coloana vertebrala. Oricum, riscul e mare. Cunoasc oameni care s-au operat de hernie de disc si n-au carat in viata lor decat plasele de la piata. Unii pot spune ca poate tocmai din acest motiv...adica sedentarism.

De la profi universitari zicere, riscul cel mai mare de a dobandi afectiuni ale coloanei, pe langa factorul ereditar care este primordial, pe locul doi se afla sedentarismul iar pe trei obezitatea.

Spor la treaba si mare atentie! Contrar aparentelor, acest sport trebuie facut cu foarte mult...cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu te contrazici. Alergatorii de viteza au si masa musculara si scot si timpi foarte buni, foto 2 este foarte graitoare.. La fond, consumul este atat de mare si intr-un timp indelungat incat n-ai cum sa pui ceva pe tine. Antrenamentul consta in zeci de km alergati, ce sa pui pe tine? Poate o haina... :)

 

Nu vad unde-i contradictia. Am zis doar ca eu prefer sa merg nu sa alerg. Sprinturile sunt foarte bune, antrenamentul HITT ( High Intensity Interval Training ) fiind cel mai eficient cardio posibil.

 

Probabil ca doar sunt eu mai putoare si prefer sa merg pe banda inclinata. Asta e. Dupa ce faci antrenament de forta chiar nu-ti mai arde de sprinturi... in fine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dreptate baietii in ceea ce spun Rares chiar si Nico care a inceput de cateva luni o zice bine "Lasa-ma ca sunt satul de toate modernismele astea! Toata lumea tzopaie intr-un picior, ba la Kangoo jumps, ba la Insanity d-astea, iti mai si spune de la inceput ca daca ai probleme cu spatele sa nu te apuci...sau ca s-ar putea sa incepi sa ai daca te apuci!" nota 10 !

Pe partea cealalta sprinterii sunt de departe compromisul perfect pentru ce vrem noi sa facem ,eu am ales dupa sala sa fac in 15-20 minute 8-9-10 sprinturi de cate 1:05 minut pe viteza 15,nu stiu daca asta inseamna 15km/h sau cat reprezinta insa pot sa-ti spun ca dai din picioare pe bune ,cand am timp o sa va fac un colaj de cum aratam acum 3 ani cand am inceput sala si cum sunt acum (poate adaug si o povestioara),fara regim sau ceva ,mancat si seara si cand am pofta de cate ceva(shaworm,kfc,mc) si dulciuri,0 vergeturi, insa am incercat fara sa calculez caloriile mancate sa-mi impun sa muncesc mult mai mult in sala de fiecare data,faza proasta e ca de ceva timp nu mai obosesc , intre serii cand ceilalti se odihnesc eu sar coarda cate 40 sarituri ,faza mea proasta este ca nu beau apa in timpul antrenamentului ,nu pot nu stiu de ce ...

mult succes Nico ,tine minte cand te-ai apucat de sala si cand o sa faci 8-10 tractiuni corecte SINGUR si de atunci considera ca mergi la sala

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

mult succes Nico ,tine minte cand te-ai apucat de sala si cand o sa faci 8-10 tractiuni corecte SINGUR si de atunci considera ca mergi la sala

succes

Cand m-am apucat faceam 2-3,acum fac 8-10 in prima serie (apoi 3 serii de 6, nu mai pot 10 repetari :( ), deci sunt linistit, in sfarsit m-am apucat de sala!:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nico eu vorbesc de acestea la bara http://www.culturismfitness.ro/wp-content/uploads/2011/07/trqq1.jpg

 

sau la bara dreapta



daca faci 8-10 tractiuni ale tale inseamna ca nu ai fost gras in viata ta + nu cred ca poti creste in 6 luni sa faci inca 6-7 peste alea 2-3 care le faceai inainte

daca este asa cum spui tu inseamna ca esti super om , cate kg mai ai ?


Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@niko -- mai mult iti freci spatele si incheieturile la sala decat la cardio. Sa comparam Insanity cu kangojumps sau aerobic e cam deplasat, intensitatea si tipul exercitilor e cam diferit, cat si timpii de odihna, ceea ce face ca insanity sa fie alta mancare de peste. Eu sunt 100% convins ca ai avea rezultate muuuuuuuult mai bune la slabit cu insanity decat cu sala si cardio(nu stiu ce denumesti tu cardio)--(in caz ca nu ai probleme la inima si ceva la articulatii/spate)

 

@adrian_mirea---Masa musculara nu e egala cu forta musculara, asta e doar o preconceptie a cuiva care considera ca culturistii sunt cei mai puternici oameni de pe pamant. Exista o relatie directa intre cele doua variabile dar in nici un caz aia cu cei mai mari muschi sunt cel mai puternici. Putem sa arunca doar un ochi la haltere, aia nu au foarta multa masa musculara, muuult mai putina decat culturistii. Asa ca multi de la maraton pot sa se descurce mult mai bine in sala decat tine. Cand vrei sa organizam ceva, vorbesc cu cativa prieteni care alerga la maraton si va confruntati.(vezi Usain Bolt care nu prea are masa .... si are recordul mondial la 100/200 si stafeta)

 

@mianmar23--incearca sa intelegi un text inainte sa te arunci in afirmatii. Poti sa faci insanity ca sa slabesti sau ca sa te faci fit. Daca mananci ce trebuie pui masa si la insanity. Daca vrei sa slabesti, o sa tii si un regim care nu o sa permita corpului sa puna masa. Depinde care e scopul tau, sa fii fit si cu ceva masa sau sa slabesti.Ti-am tradus. Daca tu nu ti-ai dat seama, insanity e o combinatie intre exercitii de FORTA si CARDIO, care e o combinatie mai mult decat fericita. Cand esti gata sa te apuci de insanity, spune-mi si o sa te consilier si o sa vezi ca poti sa pui MASA si din insanity. Nu o sa te faci umflat, dar crede-ma ca o sa fii surprins de ceea ce o sa realizezi.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wawessh-incearca sa intelegi un text inainte sa te arunci in afirmatii. Poti sa faci insanity ca sa slabesti sau ca sa te faci fit. Daca mananci ce trebuie pui masa si la insanity. Daca vrei sa slabesti, o sa tii si un regim care nu o sa permita corpului sa puna masa. Depinde care e scopul tau, sa fii fit si cu ceva masa sau sa slabesti.Ti-am tradus. Daca tu nu ti-ai dat seama, insanity e o combinatie intre exercitii de FORTA si CARDIO, care e o combinatie mai mult decat fericita. Cand esti gata sa te apuci de insanity, spune-mi si o sa te consilier si o sa vezi ca poti sa pui MASA si din insanity. Nu o sa te faci umflat, dar crede-ma ca o sa fii surprins de ceea ce o sa realizez

 

Cum sa inteleg daca tu spui ca pui masa musculara in doua luni? Poate in doi ani.

Dar cine stie ce zestre genetica ai... Am spus intotdeauna ca aspectul asta , al masei, depinde de multi factori, iar tipul somatic ectomorf depune cel mai greu masa musculara, si ca nu exista doua persoane care sa raspunda la fel aceluiasi tip de antrenament iar minuni n-am vazut. Fa tu insanity doua luni si daca o sa cresti in brat 5 mm esti demn de cartea recordurilor.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian_mirea si Wawessh,

 

Multumesc pentru raspunsuri, ma voi apuca de maine de exercitii si voi avea grija de cantitatile mancate. E vreo metoda de a calcula mai usor valorile respective sau trebuie stat cu tabelele si calculatorul langa?

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mianmar23= :D Spre deosebire de tine am facut insanity si pot sa imi dau cu parerea, trecand peste anii de sport de performanta. Te roooog, masoara bratul si fa Max recovery, e cel mai usor din insanity ,apoi masoara din nou bratul la triceps. Pune aici rezultatul. Continua sa faci o saptamana mancand normal(max recovery are vreo 300-400 cal) si masoara-te din nou. Facem pariu ca intri si tu in cartea recordurilor? :peace: (cate tipuri de flotari are max recovery e imposibil sa nu pui si masa la brate daca ai si o alimentatie adecvata----e program de cardio dar multi nici toate flotarile din program nu sunt in stare sa le faca :crack: )

 

http://vplay.ro/watch/fh44j95n/

 

@proxi= cu timpul o sa stii cate grame si cate calorii are mancarea pe care o mananci. Mie imi lua la sfarsitul zilei 30 de sec sa imi calculez in cap. Sa nu cazi in cealalta extrema, daca vrei sa slabesti, da e necesar sa iti calculezi caloriile, daca faci sport de performanta iar e necesar. Daca vrem sa fim doar fit, putem sa nu le calculam, ne uitam doar la rezultate si la cantar. Pana la urma facem sport sa ne simtim bine, nu ca sa trecem in obsesia calcularii caloriilor. Daca te apuci de insanity sa iti faci o poza inainte, respecti programul si alimentatia adecvata/somn si iti mai faci o poza cand termini. Sa vada si oamenii de aici ca pui si ceva masa la insanity.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sa obtii rezulatele pe care ti le doresti si pe care le speri!

Orice fel de miscare este mai buna decat rontatitul de seminte in fata blocului. Trebuie constientizat totusi ca rezultatele evidente se obtin in ani si nu in luni de zile...

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nico eu vorbesc de acestea la bara http://www.culturismfitness.ro/wp-content/uploads/2011/07/trqq1.jpg

 

sau la bara dreapta

 

daca faci 8-10 tractiuni ale tale inseamna ca nu ai fost gras in viata ta + nu cred ca poti creste in 6 luni sa faci inca 6-7 peste alea 2-3 care le faceai inainte

daca este asa cum spui tu inseamna ca esti super om , cate kg mai ai ?

 

 

Faceam 2-3 tractiuni la bara cand aveam 125-132kg, acum nu ti s pare normal sa fac 8-10 cand am 107kg?:)

La flotari faceam 25-30,acum reusesc 45.

Astea sunt in stransa legatura cu faptul ca sunt exercitii facute cu greutatea mea,care a mai scazut...

 

Dar la greutati pure pe bara nu am crescut mai mult de 10%. Sa luam impinsul din culcat ca e mai usor sa-ti faci o idee. Am inceput cu serii de 80-90-90-80 a cate 8 repetari si acum fac 100-100-100-100 tot cu 8 repetari, fara partener,fara ajutor.

 

Incerc sa reusesc cel mai dorit target, sa pun si niste muschi si sa pierd si grasime in acelasi timp.Sa vedem daca imi iese!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti jur ca am ramas mut de ce-mi spui cu tractiunile pe care le faci,tot tind sa cred ca nu vb de acelasi exercitiu ,eu vb de tractiunile la bara cu priza larga prin PRONATIE nu de tractiunile cu priza prin supinatie ,sa te apuci de sala de 6 luni la 132 si sa faci acum 10 tractiuni corecte inseamna ca tu nu ai fost gras in viata ta ca ai avut muschii sub grasime grupa mare si ca bratele tale sunt de fier/imense raportate la corp ,nu mai vb de forta...,pentru piept e ceva normal ce-mi spui

bravo tie ,esti un exemplu de forta ,te felicit Nico si nu glumesc ,hai cu berile pt Tg Secuiesc !



post-33534-0-63827500-1392272546_thumb.jpgpost-33534-0-77184500-1392272567_thumb.jpgpost-33534-0-89731400-1392272569_thumb.jpg 103 KG

post-33534-0-76077500-1392272570_thumb.jpgpost-33534-0-13443600-1392272603_thumb.jpg 92kg

post-33534-0-69690100-1392272478_thumb.jpgpost-33534-0-65370400-1392272541_thumb.jpgpost-33534-0-63344800-1392272571_thumb.jpgpost-33534-0-84503800-1392272579_thumb.jpg

Cand am inceput sala 103

Cea mai joasa greutate 69.5 dupa 3 ani si ceva

Acum 75kg 18% grasime insa nu pot sa ma tin de la mancare si nici sistemul digestiv nu`l am calumea ,ies o singura data afara la toilet ,mananc dezordonat ,0 regim doar ca incerc sa fac din serva un deficit de calorii.

Vergeturi 0,piele lasata 0 portiuni,multumesc Lui Dumnezeu

nu mi-am permis sa-mi cumpar prea multe produse pt sala ,ba mi-am luat un energizant inainte de sala,ba ceva dupa sala de refacere dupa antrenament... nimicuri ,am preferat sa bag in mobra,echipament etc

 



am incercat timp de 2-3 luni acum ceva timp 1 an si ceva sa aloc o suma de bani pt produse pt sala o suma din 4 cifre pe fiecare luna,parca eram alt om,nu mai simteam durerea dupa antrenament,ma refaceam mult mai rpd,somnul era somn ,dimineata fresh,densitatea muschilor era alta ,nu ma durea nimic,articulatii ,oase etc...,mai redusesem stratu adipos ,parca nu incercam sa plec asa rpd din sala ca acum,stateam minim 1h:30 -2h + cardio ,de forta nu zic nimic ca o am genetic ,nu am castigato in sala

sincer cine spune ca nu merita suplimentele nutritive la ce mancare avem noi in ziua de astazi minte cu nerusinare sau nu a luat ce trebuie(ceva sa-i si mearga)

sper sa-mi aduc aminte tot ce luam atunci

alternam No-explode bsn sau super pump gaspari,Animal Nitro de la Universal(amino) in timpul antrenamentului si dupa,Cell-mass bsn(creatina in pura forma) imediat dupa antrenament ,proteina hp-100 de la asn-nutrition (asta ma rupea ,era 190ron 900g si mirosea a grajd ,a pi5at,daca greseai si puneai proteina inainte in shaker si dupa apa nu o mai dezlipeai de pe fund,inca de la prima cupa ti se incalzeau muschii instant,avea ceva la baza insulina sper sa nu gresesc ) si inainte de culcare ZMA(zinc,magneziu,vitamina b6)

daca aveam si acum o suma de bani sa o aloc pt asa ceva ,DIN TOATA INIMA O DADEAM fara sa ma gandesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian_mirea si Wawessh,

 

Multumesc pentru raspunsuri, ma voi apuca de maine de exercitii si voi avea grija de cantitatile mancate. E vreo metoda de a calcula mai usor valorile respective sau trebuie stat cu tabelele si calculatorul langa?

 

Cel mai simplu e sa te uiti pe eticheta la produse, nu trebuie neaparat sa stai sa calculezi asa strict, dar ar trebui in mare sa cam stii cate calorii ai consumat in ziua respectiva, ca asta-i cel mai important dintre toate, e o regula "calories in verus calories out" adica cata energie mananci si cat folosesti din acea energie.

 

Daca la finalul zilei ai mancat mai mult decat ai folosit -> se inmagazineaza sub forma de grasime spre a fi utilizata in alte zile, si asa se ingrasa lumea.

Daca la finalul zilei ai mancat mai putin decat ai folosit -> slabesti. Atat de simplu e si la asta se reduce in final, toti inclusiv eu avem tendinta uneori de a supracomplica lucrurile si a ne pierde in teorie dar asta e principiul de baza.

 

Sau mai ajuta sa te gandesti asa. Cand incepi ziua ai in buzunar 1500 kcalorii (sau 2000, cat iti propui). Mancarea nu costa doar bani ci si kcal si asta e bugetul tau maxim.

De fiecare data cand iei un sandvis ceva, te poti gandi cat te costa si in kcal si nu doar in lei, si scazi din buget. Si daca depasesti bugetul e de rau.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CMD, un supliment nutritiv sigur nu contine insulina, dar poate stimula producerea ei in organism.

Pe de alta parte, ai un dorsal frate..beton.

Ti ar sta bine zic eu la vreo 85 kg, lucrat. La structura ta, nu te prea avantajeaza kilogramele putine si definirea extrema, mai bine o impresie de masivitate, dar sa nu fii acoperit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate Kevin ,cand aveam 70kg eram foarte foarte tras la fata si nu-mi statea bine,am ales sa mai pun ceva kg ,era cat pe ce sa cad in extrema cealalta cu slabitul,acum ma duc asa pentru intretinere ,daca reusesc sa ma mai definesc putin foarte bine... vreau sa mentin greutatea acum

 

despre asta vb http://www.asn-nutrition.com/hp100.htm

Factori de crestere: Insulin-like Growth Factor-1 (IGF-1)

Insulin-like Growth Factor-2 (IGF-2)
Mechano Growth Factor (MGF)

mea culpa daca am gresit cu ceva



uite ce tras la fata erampost-33534-0-59064900-1392290290_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IGF urile nu sunt insulina, pe de o parte, pe de alta parte preturile la IGF si alte chestii de genul e extrem de mare, plus ca piata e invadata de falsuri. Deja, cand vorbim despre insulina, IGF HG, Synthol si alte chestii intram in aria de profesionism, unde oamenii aia fac de fapt experiente pe corpul propriu, sub supravegherea sau la indicatiile unor asa zisi guru, experiente pe care de regula le platesc cu sanatatea. Ca sa fiu totusi la obiect, e posibil ca un supliment sa contina o doza infima din asa ceva, doar in scop de marketing, sa apara pe eticheta. Ce inaltime ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...